Sjeng Schalken mist supervorm Vijfde ritzege van Cipollini PZC Rabomanager Jan Raas krijgt alleen geldboete Bart Voskamp heeft luxe-probleem Financiële crisis leidt tot vertrek Rijkaard Ebi Smolarek heeft geen jointje gerookt 21 Limburger sneuvelt in derde ronde tegen Lleyton Hewitt Clijsters verliest Tennisbaan even ontruimd De Nooijer blijft bij Heerenveen Tien man weg bij Fortuna Sittard Nascimento naar RBC Schorsing dreigt voor Rütimann Zege Van Moorsel op achtervolging Ullrich vandaag uit ziekenhuis Tweemaal sporen van cocaïne in urine Simoni Frans Maassen promoveert naar profs bij Rabo Van der Hoorn in Bossche staf Internazionale en AC Milan willen Seedorf uitwisselen zaterdag 1 juni 2002 door Marcel van der Kraan ROTTERDAM - Frank Rijkaard Is opgestapt als coach van Spar ta. De 39-jarige Amsterdammer ral de resterende twee seizoenen van zijn driejarig contract niet meer uitdienen. Ook is er onder rware financiële druk voor ze ven spelers en assistent Ron van den Berg ontslag aangevraagd. Het is de grootste klap die Spar ta ooit is toegebracht in zijn rij ke geschiedenis als betaald voetbalclub. Bestuur, spelers en werknemers zijn totaal ontred derd. De saneringsoperatie is het rechtstreekse gevolg van de degradatie naar de eerste divi sie, die zes dagen geleden zijn beslag kreeg. In totaal moet Sparta ruim drie miljoen euro bezuinigen op een begroting van zeven miljoen euro. Het vertrek van Rijkaard heeft alles te maken met de dramati sche financiële situatie op Spangen. De trainer, die vol houdt dat de recentelij ke doods bedreiging voor hem geen aan leiding is geweest om zijn con tract in te leveren, vindt dat hij het niet kan maken om een riant salaris te blijven verdienen op het moment dat mensen in zijn omgeving worden ontslagen. Rijkaard wilde gisteravond nog geen commentaar geven op zijn vertrek. Technisch directeur Dolf Roks laat echter weten dat de ex-international 'een flinke tik' heeft opgelopen door de dramatische ontwikkelingen van de laatste week.- Rijkaard zit stuk. „Zijn reputatie interes seert hem niet", zegt Roks. „Wat hij verschrikkelijk vindt is dat hij al die maanden heeft geroe pen dat hij zou blijven en dat hij nu toch weggaat. Maar dat ligt niet aan Frank. De degradatie heeft enorme gevolgen voor de ze club en dus ook voor hem. De toekomst is somberder dan ooit, maar andere mogelijkhe den dan fors snijden in eigen vlees had Sparta niet. Een pro jectgroep met een jurist, een fi nancieel deskundige en een ma nager, moet Sparta een nieuw gezicht gaan geven. Geld voor een algemeen directeur is er niet. Bovenop alle ellende komt ook nog eens het afhaken van hoofd sponsor de Goudse Verzekerin gen. Het verzekeringsbedrijf wil niet verder met Sparta. GPD door Gertjan van Geen PARIJS - Lleyton Hewitt en Sjeng Schalken. Ze spelen on geveer hetzelfde type spel. De een doet het alleen wat beter dan de ander. Zo ook gisteren. Zonder helemaal kansloos te zijn, bleef Schalken weer steken in een derde ronde op een Grand Slam. Om de nummer 1 van de wereld te verslaan, was meer PARIJS - Met de uitschakeling van Kim Clijsters, in navolging van Justine Henin eerder, is het verdriet van België compleet. Clijsters kreeg in de derde ronde van Roland Garros een hard pak felaag van Clarisa Fernandez: 6- 4 6-0. De 18-jarige Belgische keek nuchter terug op de neder laag. „Er zijn ergere dingen in de wereld dan een tenniswed strijd verliezen." ANP PARIJS - Tennisbaan nummer 1 van Roland Garros is gistermid dag enige tijd ontruimd geweest nadat op de tribune een onbe heerd koffertje was gevonden. Op de baan was een wedstrijd gaande tussen de Spanjaard Carlos Moya, en de Argentijn Guillermo Canas. Na veertig minuten kon de wedstrijd wor den hervat. Het zwarte attaché- koffertje, dat onder een jas op de tribune stond, is opgeblazen. Volgens de organisatie zaten er geen explosieven in. AP nodig dan alleen in vorm zijn: 1- 6,5-7,7-6(3), 1-6. Om de meester van de vecht kunst te kloppen is supervorm een vereiste. En die is er niet. Hij komt eraan, beloofde Schalken, maar daar had hij gisteren niets aan. Opnieuw toonde de 25-ja- rige Limburger aan dat hij kan meespelen met de wereldtop, maar winnen blijkt meestal te veel gevraagd. Wat hij in de tweede en derde set op het gravel legde, dwong res pect af. Het was in de partij over drie uur en negen minuten al leen niet genoeg. Ondanks zijn 33e plaats op de wereldranglijst is hij een goed geziene hitting- partner voor de toppers. Hewitt keek vreemd toen hij hoorde dat Schalken nooit ver der dan de laatste zestien op een Grand Slam is gekomen. „Dat is raar. Dat had ik niet gedacht. Misschien heeft hij pech met de loting. Maar het duurt niet lang voordat hij door die barrière gaat." De barrière is hoger dan Hewitt denkt en niet alleen omdat Schalken steeds een toptienspe ler op zijn pad vindt richting vierde ronde. Het heeft vooral te maken met de geestesgesteld heid van Schalken. Hij acht zich op de grote toernooien niet in staat om van de echte wereldtop te winnen. Het is een verkeerde insteek. Gisteren mocht van Schalken daarom niet verwacht worden, dat hij een persoonlijk record zou vestigen, ook al produceer de de Australiër in vier sets een onwaarschijnlijk aantal van 65 Sjeng Schalken ging letterlijk en figuurlijk onderuit tegen Lleyton Hewitt. niet-gedwongen fouten. Mede doordat Schalken zelf 83 niet- afgedwongen fouten maakte. Heel even leek het er zelfs op dat hij een ongenadig pak slaag ging krijgen. De Limburger had in eerste instantie besloten in het spel van Hewitt mee te gaan - en dus zijn eigen spel te spelen. De lange rally's in de eerste set waren een lust voor het oog, maar na 1-6 kon Schalken niets anders doen dan concluderen dat dit niet werkte. „Het was moeilijk om mijn stra tegie te bepalen", zei Schalken, die een kleine krampaanval kreeg tijdens de persconferen tie. „Ik moest wennen aan de grote baan en toen alles terug kwam, dacht ik: 'Hoe kom ik daar in godsnaam doorheen?' Hij brengt meer terug dan ik." Om Hewitt in het nauw te drij ven, was een aanvallender con cept nodig. Schalken schroefde het tempo op en begon de ballen dieper tegen de baseline te ja gen. Hij pakte Hewitts tweede service aan en liep af en toe op. Ondanks de cross court gesla gen passings van Hewitt, wierp die tactiek vruchten af. foto Toussaint Kluiters/ANP Schalken brak naar 3-1 en ser veerde op 5-3 voor de tweede set. Vier schrikbarende games vol gemiste forehandslagen la ter was hij hem echter kwijt. Uit schijnbaar kansloze positie vocht Schalken zich nog een keer terug. Via de tie-break kreeg hij loon naar werken, maar het beste was er af. Hewitt liet zich niet verrassen. GPD HEERENVEEN - Gérard de Nooijer blijft bij SC Heerenveen voetballen. De 33-jarige verdediger ondertekent aan het ein de van deze maand een eenjarige verbintenis bij de Friese club. „Ik wilde graag een tweejarig contract maar dat zat er niet in", vertelt De Nooijer. „Toch is de overeenkomst die ik nu heb goed. Ik heb een jaar lang voor Europees voetbal ge speeld. Nu ik blijf, kan ik dat ook meemaken. Daar ben ik blij om." De Nooijer, die begeleid wordt door Boudewijn van Eijck en Piet Breevaart van Coach Talent Support, speelt sinds 1998 bij Heerenveen. SITTARD - Fortuna Sittard wil tien spelers, ex-trainer Hans Verel en hoofd scouting Hans Vergeer ontslaan. De club heeft daarvoor toestemming aan de KNVB gevraagd. In een spoed procedure moet komende week al blijken of de club zijn zin krijgt. Fortuna verkeert in ernstige financiële problemen. Er is een tekort van ruim zeven miljoen euro, het faillissement dreigt. Het ontslag voor de tien maakt deel uit van een ingrij pende saneringsoperatie. De spelers die ontslagen worden zijn: Mark Zegers, Stijn Haeldermans, Pascal Averdijk, Den nis Krijgsman, Fritz Emeran en Colin Cramb. Ontslag is ook aangevraagd voor Ronald Hamming, Jochem van der Hoe ven, Marcel Akerboom en Mischa Rook. Zij kunnen echter blijven als ze tekenen voor een jaarsalaris van maximaal 54.000 euro. GPD WAALWIJK - RBC Roosendaal heeft zich voor volgend sei zoen versterkt met David Nascimento. De 35-jarige verdedi ger van RKC bereikte met de naar de eredivisie gepromoveer de club uit Roosendaal overeenstemming over een eenjarig contract. De Portugees speelde de afgelopen vier seizoenen in Waalwijk. Hij voetbalde eveneens twee jaar voor Roda JC en vijf seizoenen voor FC Utrecht. ANP ZURICH - De Zwitserse wielerprof Stefan Rütimann hangt een lange schorsing boven het hoofd. De 24-jarige renner is 5 mei na afloop van de slotrit van de Ronde van Romandië posi tief bevonden. Bij de test vonden de artsen sporen van het anabole steroïde testosteron. Rütimann, onder contract bij het Italiaanse Tacconi, zag af van een contra-expertise. Vol gens de reglementen van de Internationale Wielren Unie UCI kan hij voor vier jaar worden geschorst. DPA MOSKOU - Leontien Zijlaard-Van Moorsel heeft bij de we reldbekerwedstrijden op de wielerbaan van Moskou de ach tervolging gewonnen. De olympische kampioene reed de 3000 meter in 3.33,60, een seconde boven het wereldrecord. Ze was in de finale drietiende sneller dan de Russin Olga Slioessare- va. Het was de twaalfde seizoenszege voor van Moorsel. ANP HAMBURG - Wielrenner Jan Ullrich mag vandaag het zie kenhuis in Hamburg verlaten. De olympisch kampioen liet zich in Hamburg behandelen aan een slijmbeursontsteking in de knie. Met de ingreep van professor Kabelka is een einde ge komen aan de rustperiode die Ullrich had ingelast. DPA oor Frits Bakker iWASSERBILLIG - Het gezicht ivan Jan Raas stond op onweer, [toen hij gistermorgen voor de start van de tweede etappe in de Ronde van Luxemburg ver scheen. „Ik weet niet of ik nog wel in de koers mag meerijden", zei de Rabomanager met een grijns. De Italiaanse wedstrijd leider wilde hem dringend spre ken, over zijn gedrag op de eer- tete dag. Het bleef bij een berisping en jeen geldstraf en dus mocht Raas in de etappe van Wasserbillig naar Beckerich de wedstrijd 'blijven volgen. „Maar wat een amateurs zijn het hier", zei hij geïrriteerd, ÏDe ploegleider van dienst werd beschuldigd van stayeren in de finale en kreeg daarvoor een boete van tweehonderd Zwit serse francs. Raas: „Ik ben in derdaad even bij Erik Dekker blijven rijden, nadat hij was ge lost uit het peloton. Maar weten £e dan helemaal niets van wiel rennen? Dekker heeft twee maanden buitenspel gestaan en maakt hier zijn come-back om Wedstrijdritme op te doen. Ik iben een tijdje naast hem blijven rijden om te praten, maar toch BRESCIA - Bij de Italiaanse wielrenner Gilberto Simoni is op twee verschillende controle- momenten cocaïne in zijn urine aangetroffen. Dat heeft zijn ploeg Saeco bekendgemaakt. Simoni (30) verliet op 24 mei de •Ronde van Italië. Zijn ploeg trok ihem terug voor de start van de twaalfde etappe. Twee dagen (eerder was bekendgeworden tdat hij bij een onverwachte con- ttrole op 24 april positief was be- jvonden. Bij die controle werd fcocaïne aangetroffen. Simoni gaf als oorzaak een bezoek aan ide tandarts, die een verdovend middel zou hebben gebruikt. Op 21 mei werd hij na de negen- ide rit van de Giro weer gecon troleerd. Ook bij die test zijn tsporen van cocaïne gevonden. niet om te stayeren zeker..." De koersdirecteur toonde geen cle mentie. Raas wilde in het hotel van zijn ploeg de zaak snel af handelen, maar stuitte op een muur van onwil. „Ik gooide het geld van mijn boete en die van Dekker op tafel en zei: hier, en zoek het uit. Dat mocht ook weer niet. Hij zag het als een vorm van omkoping, geloof ik. Ik moest het geld terugnemen en het volgens de regels betalenEn hij zei: ik wil je voor de start van morgen nog spreken." Na een dreigende blik en een vermanende vinger, in de start plaats Wasserbillig, mocht Raas toch blijven. Ik heb verder mijn mond gehouden, maar heb nog wel even gedacht: jij had beter in de Giro moeten zitten om daar de zaken goed te regelen." De tweede etappe werd gisteren gewonnen door Marcus Ljungq- vist. De vroeg ontsnapte Zweed werd opgejaagd door renners van Bankgiroloterij, maar won de etappe uiteindelijk met drie minuten voorsprong. Hij is daardoor bijna zeker van de eindzege. LUXEMBURG - Frans Maas sen wordt volgend jaar ploeglei der bij het profteam van Rabo bank. De Limburger gaat met Theo de Rooy en Adri van Hou- welingen leiding geven aan de hoogst gekwalificeerde renners van de bankploeg en zal af en toe ook assisteren bij de amateurs. De omzetting in de organisatie valt samen met het verdwijnen van de juniorenploeg. De KNWU (wielrenunie) zal in de week voor het nationaal kampi oenschap bekendmaken, dat de jongerenploeg van Rabo wordt overgenomen door de bond. Frans Maassen leidt de junioren al sinds hij als renner is gestopt. Hij wil zelf nog niets zeggen over de overheving naar het profteam. Jan Raas maakt er geen geheim van: „Maassen gaat aan de slag bij de profs. Hoe we dat verder gaan invullen, be slissen we in een later stadium." Mario Cipollini (rechts) is Alessandro Petacchi (links) iets te snel af. foto Stefano Rellandini/Reuters van onze sportredactie BRESCIA - Mario Cipollini heeft zijn vijfde dagzege in de Ronde van Italië binnen. De Ita liaanse wielrenner was gisteren aan het einde van de achttiende etappe in Brescia de snelste in de massasprint. In totaal heeft Cipollini nu 39 etappezeges in de Giro d'Italia achter zijn naam staan. In het algemeen klassement bleef de Italiaan Paolo Savoldelli leider. In de laatste plaatselijke ronde van zes kilometer probeerde Steven de Jongh uit de Rabo- ploeg een massale aankomst te voorkomen. Zijn poging liep op niets uit. Michael Boogerd nam de aanval over, maar kreeg ook niet genoeg vrijheid van het pe loton. Cipollini toonde daarna aan dat hij nagenoeg onklop- baar is in de sprint. De ontknoping van de 85e en opnieuw omstreden editie van de Giro d'Italia volgt vandaag tijdens de individuele tijdrit van 43,9 kilometer. Savoldelli, tweede in de Giro van 1999, ver dedigt een voorsprong van 1 mi nuut en 28 seconden op Tyler Hamilton, de nummer drie in het klassement en een gerespec teerd tijdrijden Nummer twee Cauccioli wordt ondanks zijn achterstand van 55 tellen niet qls echt serieuze kandidaat voor de eindzege gezien. Savoldelli zal al zijn krachten moeten aanspreken. In de eer dere tijdrit over 30,3 kilometer verloor hij een week geleden 1 minuut en 36 seconden op de Amerikaan. Die marge heeft hij nu niet eens. De Italiaan heeft wel het voordeel dat de chrono- rit van zaterdag in tegenstelling tot de eerste over een nagenoeg vlak traject gaat. Met het duel om de eindzege heeft Cipollini niets te maken. De 'Leeuwenkoning' werkt ge staag aan zijn doel om het re cordaantal dagzeges van de le gendarische Alfredo Bmda (41) uit de boeken te schrappen. Met zijn vijfde ritzege - met een klein verschil won Cipollini van land genoot Petacchi - staat de teller inmiddels op 39. Morgen volgt nog een kans op de slotdag in Milaan, als het pelo ton traditiegetrouw naar de eindstreep peddelt en nog een keer massaal om de zege strijdt. Wint Cipollini dan moet hij maar hopen dat er volgend sei zoen op 36-jarige leeftijd nog steeds geen sleet zit op zijn mas sieve sprintbenen. Telekom-renner Jens Heppner stapte uit de Giro omdat hij met een knieblessure kampt. ANP door Frits Bakker LUXEMBURG - De eindzege in de Ronde van België heeft van Bart Voskamp weer een gewild object gemaakt in het wielerpe- loton. De 34-jarige renner van Bankgiroloterij heeft een luxe probleem. In een eerste gesprek met zijn huidige ploeg heeft hij een aanbieding in overweging genomen. „Er is ook buiten landse interesse voor me." De Deense ploeg EDS Fakta, die ook vorig jaar al interesse toon de, wil Voskamp als versterking van het vernieuwde team en heeft ook zijn twee ploeggeno ten Bert Hiemstra en Jan van Velzen op het oog. Bart Vos kamp zei in de Ronde van Luxemburg, waar zijn ploeg een sterke indruk maakt, dat hij snel beslist over zijn toekomst. „Ik laat het nog een paar weken op me afkomen, daarna hak ik de knoop door." Voor een, paar centen meer zal de voormalige helper van Blijlevens overigens niet verkassen. „De winst in de Ronde van België heeft de ren ners in onze ploeg zo veel mo raal gegeven, dat ik ook graag bij Bankgiro wil blijven. Ik wil alleen niet te snel handelen. Wie weet komt er nog meer op me af. Ik merk nu pas goed wat er met een renner kan gebeuren als hij een aansprekende ronde wint." door Jochem Lippmann ROTTERDAM - Feyenoord ver wacht dat Ebi Smolarek slechts licht wordt gestraft voor de ver hoogde concentratie cannabi- nol die in de urine van de Pool is gevonden. Een speciale com missie van de Uefa heeft vastge steld dat de linksbuiten geen jointje heeft opgerookt. Hij kan hoogstens hebben meegerookt. Meer waarschijnlijk is dat de verboden stof in reformproduc ten heeft gezeten. De zogenoemde Control Disci- plinairy Board van de Uefa in Zwitserland doet op 10 juni offi cieel uitspraak. Feyenoord ver wacht evenals advcocaat Emile Vrijman dat Smolarek niet meer dan vier Europese wedstrijden moet toekijken. „Wij wisten al lang dat Ebi geen jointje heeft gerookt", zegt manager Swart van de winnaar van de Uef a-be ker. „Gelukkig beseffen ze dat in Zwitserland ook. Er zal wel schorsing volgen. Maar die zal zeker niet hoog uitvallen. Dat weten we zeker." Smolarek werd in Zwitserland vertegenwoordigd door zaak waarnemer De Zeeuw en advo caat Vrijman. De speler mocht vanwege een knieblessure niet vliegen. Hij werd telefonisch ge hoord. DEN BOSCH - Fred van der Hoorn is gisteren benoemd tot technisch directeur van FC Den Bosch, de club waar hij groot werd. De 38-jarige verdediger, die on langs in de nacompetitie tegen Emmen zijn laatste wedstrijd in het betaald voetbal speelde, volgt Arnold Scholten op. Deze was overigens technisch mana ger. Van der Hoorn, die voor vijf jaar tekende, krijgt een iets anders ingeklede functie bij de degra dant uit de eredivisie. Zijn be langrijkste taak is met minder geld bouwen aan een nieuw team. Door de krimpende be groting ziet Den Bosch genood zaakt afscheid te nemen van een aantal spelers en de jeugd te la ten doorstromen. Eerder werd Gert Kruys al aangetrokken als trainer in de plaats van Wiljan Vloet, die naar Roda JC ver trekt. ANP Bij de Pool werden na afloop van de kwartfinale in de Uefa- beker tussen PSV en Feyenoord sporen van het verboden middel cannabinol aangetroffen. Het ging om een concentratie van 20,3 nanogram per millimeter, terwijl 15 nanogram is toege staan. „Hij kon gewoon geen jointje hebben gerookt", aldus Swart. „Daarvoor was de con centratie veel te laag.ANP MILAAN - Internaziona le en AC Milan willen Cla rence Seedorf uitwisse len. Als het aan beide stadgenoten ligt, speelt de Nederlandse middenvel der volgend seizoen in het rood-zwart van AC Milan. Seedorf moet deel uitma ken van een transfer van Francesco Coco naar In ternazionale. De 25-jarige verdediger van het Italiaanse natio nale team speelde vorig seizoen op huurbasis bij Barcelona. Hij wilde ech ter niet meer terugkeren bij zijn werkgever AC Mi lan. Coco heeft inmiddels overeenstemming bereikt met Internazionale en be weert dat hij is betrokken bij een transfer waarvan ook Seedorf deel uit maakt. „De clubs zijn het eens over de dubbele transfer", liet Coco vanuit het trainingskamp van Italië in Japan weten. „Ik ben daar heel blij mee." Het is onduidelijk of See dorf bij de ruil betrokken wil zijn. De middenvelder is evenals zijn zaakwaar nemer onbereikbaar voor commentaar. Seedorf speelt vanaf 1999 voor In ternazionale. De club kocht de Nederlander voor ruim 20 miljoen euro van Real Madrid. Seedorf speelde in het seizoen 1995/96 ook al in Italië. Hij kwam toen uit voor Sampdoria, de club die hem overnam van Ajax. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21