PZC Senegal hartverwarmend 3 Duitsland hoopt op Ballack Protest Portugal tegen aanstelling van arbiter Dallas Strafklacht tegen Blatter ingetrokken 19 Openingsfeest in teken van wereldvrede Frankrijk maakt vermoeide indruk en verliest: 1-0 Voor het eerst bloedtest op WK China haalt discipline aan Brit met 350 kaartjes aangehouden Shirts Kameroen toch met mouwen Schwalbe levert boete op Knieblessure aanvoerder Wilmots Met de billen bloot wk op tv zaterdag 1 juni 2002 door Jochem Lippmann SEOUL - Met een sfeervol ope ningsfeest in het splinternieuwe stadion van Seoul is gistermid dag de zeventiende editie van het WK voetbal begonnen. Zon der Nederland. Naast dans en muziek was er veel aandacht voor de wereldvrede. De premier en president van de organiserende landen Japan en Zuid-Korea gaven het goede voorbeeld en maakten voor het oog van 65.000 fans en zo'n 500 I miljoen televisiekijkers een ver- I zoeningsgebaar. Een halfuur voor de openings- wedstrijd tussen Frankrijk en Senegal staken de Zuid-Kore- aanse president Kim Dae-Jung en de Japanse premier Junichiro I Koizumi samen de handen in de lucht. Sport verbroedert, wil den ze laten zien. Gezworen vij- I anden uit het verleden kunnen wel degelijk samenwerken. Tijdens speeches hielden beide I leiders een pleidooi voor we- I reldvrede. Nooit meer oorlog, weg met het terrorisme. Het ze- I ventiende WK staat in het teken van de veiligheid. Uit angst voor aanslagen als die van 11 sep- j tember in New York zetten bei de organisatoren tot en met de finale op 30 juni maar liefst 420.000 ordehandhavers in. Het WK valt dan ook duurder uit dan ooit. Alleen de Fifa betaalt al 560 miljoen euro. Sober I De herkozen voorzitter van de wereldvoetbalbond Sepp Blat- ter maakte een voor zijn doen sobere entree. De omstreden Zwitser reisde niet met helikop- I ter of limousine af naar het sta- dion. Hij koos voor de metro en 1 was aandachtig toeschouwer van een show met veel symbo- I liek, dans, muziek en technolo gie. Blatter hield ook nog een toe- I spraak. Hij hoopte dat de 64 duels veel fair play zullen ople- veren. Een deel van de overwe- l gend Koreaanse, Franse en Se negalese toeschouwers in het stadion maakte van de gelegen heid gebruik hun afkeur over Blatter duidelijk te maken. Hij werd uitgefloten en getrakteerd op boe-geroep. ANP door Jaap van Essen SEOUL - Een belangrijk pro bleem is meteen na de eerste wedstrijd van het WK 2002 wel opgelost. Nederlanders die Oi'anje node missen en op zoek zijn naar een favoriet voor de duur van het toernooi kunnen zich vanaf nu helemaal op Sene gal richten. In de openingswedstrijd van het WK zorgde het opvallende West-Afrikaanse gezelschap meteen voor een daverende ver rassing door regerend wereld en Europees kampioen Frankrijk met 1-0 te kloppen. Niet gek voor een land dat debuteert op het WK en slechts tien miljoen inwoners telt. Senegal heeft eigenlijk alles wat bij neutrale toeschouwers de vonk kan doen overslaan. Op vallende spelers, een uniek ver haal. Het begint bij de coach, Bruno Metsu. De man die oogt als Mel Gibson in de film Brave- heart. Anders dan zijn naam doet ver moeden werd hij in Frankrijk geboren. Als speler had hij een wat treurige loopbaan die hem voerde langs teams als Duinker ken, Valenciennes, Roubaix en Beauvais. Dat soort clubs dus. Bij dat soort teams werd hij ver volgens ook trainer. Onopge merkt, zeker buiten Frankrijk. Vanaf nu zal alles anders zijn. Want het was Metsu die zorgde dat Senegal een totaal ander technisch beleid ging voeren. Misschien moet hij op dat front wel de moderne Jack Charlton worden genoemd. Want wat die Engelsman als bondscoach deed met Ierland in de jaren tachtig, doet de Fransman als bondscoach van Senegal nu. IJzersterk Metsu stroopt sinds twee jaar alle mogelijke clubteams in de verschillende Franse divisies af op zoek naar spelers die roots hebben in Senegal. Spelers uit de Senegalese competitie wor den in principe niet meer gese lecteerd. In no-time bouwde 'Braveheart' eenijzersterk team De Senegalees Ferdinand Coly (rechts) is onderuit gehaald door de Fransman Thierry Henry. dat in januari al tweede werd tij dens de Afrika-CupHet tea m bovendien dat bestaat uit veelal jonge en opwindende spelers. De mooiste van allemaal is na tuurlijk El Hadji Diouf. Zijn verhaal van dreigende jeugdcri minaliteit, verkeersongevallen en onhandelbaarheid was ei genlijk eerder bekend dan dat van zijn kwaliteiten. Sinds gis teren weet iedereen wat de spits van het Franse Lens (hoe lang nog?) in huis heeft. Inderdaad is Diouf een verve lend mannetje, maar dan wel een ettertje dat verschrikkelijk goed kan voetballen. Zijn tech- niekisonwaarschijnlijk, hij zet te ook de Franse verdedigers (die toch al heel wat jaartjes meegaan) steeds weer met het grootste gemak voor schut. Zo ook voorafgaand aan de enige treffer van de avond. Frank Le- boeuf werd gepiepeld door de 21-jarige, de voorzet die volgde was uitstekend. Voor het doel passeerde eerst Petit bijna zijn eigen doelman, maar Diop werkte de bal alsnog in het doel. De matchwinnaar van gisteren luistert overigens naar een prachtige naam, voluit heet hij Papa Bouba Diop. Niet te ver warren overigens met die ande re Diop, die de naam Papa Malik draagt. Papa Bouba is ook niet zo oud, KpREAj/VPAN 24 pas, maar heeft al een hele loopbaan achter de rug. Hij kwam uit Senegal naar Zwit serland waar hij uitkwam voor Vervey Sports, Xamax en Grasshoppers, tot ook hij bij RC Lens belandde. Diop meet 1.93 meter en is geen jongen tegen wie je graag aan loopt. Maar techniek heeft hij ondanks zijn imponerende lichaam ook volop in huis. En zo heeft Senegal er nog wel wat in huis. Wat te denken van Ferdinand Coly de rastaman die rechtsback speelt. Snel, een ge weldige pass en ook nog keihard op zijn tijd. En dan is daar nog Khalilou Fadiga de aanvallende speler aan de linkerkant. Een hopeloos egoïstische speler die in de 65ste minuut weliswaar de lat raakte, maar gewoon de bal aan Diouf had moeten geven. Maar voetballen kan hij als de beste, dat is zeker. Senegal zal geen wereldkampi oen worden. Sprookjes komen nooit uit. Juist daarom is het zo'n leuk team om te gaan vol gen. Het gaat een keer helemaal fout, de vraag is allen wanneer. Voorlopig hebben 'De leeuwen vanTeranga' de 'Haantjes' in ie der geval met huid en haar ver slonden. De vraag is of de Fran- foto Lionel Cironneau/AP sen die klap te boven komen. Weliswaar waren ze zeker in de tweede helft beter dan Senegal, en trof Trezeguet tweemaal de lat, al te best werd er niet ge speeld. De ploeg - zonder de ge blesseerde regisseur Zinedine Zidane - maakte een vermoeide indruk. De bondscoach Lemer- re begon met zes spelers van bo ven de dertig aan het WK. Een land dat in 1997 en 2000 de we reldkampioen onder 18 jaar en in 2001 die onder de 17 jaar le verde, had wellicht iets eerder kunnen verjongen. Frankrijk - Senegal 0-1 (0-1). 30. Bouba Diop 0-1. Scheidsrechter: Bujsaim (VAE). Gele kaart: Petit (Frankrijk), Aliou Cissé (Senegal). Aantal toeschouioers: 62.561. Frankrijk: Barthez; Thuram, Desailly, Leboeuf en Lizarazu; Vie- ra, Petit en Djorkaeff (59. Dugarry); Wiltord (81. Djibril Cisse), Trezeguet en Henry. Senegal: Sylva; Daf, Diatta, Aliou Cissé en Coly; Malick Diop, Fadiga, Diao en Bouba Diop; Ndiaye en Di ouf. GPD SEOUL - De wereldvoetbalbond Fifa zal op WK voetbal in Zuid-Korea en Japan voor het eerst de bloedtest inzetten om doping op te sporen. Voetballers die weigeren mee te werken aan de test, mogen niet aan de wedstrijden meedoen. De Fifa maakte gisteren de nieuwe maatregel bekend. Controleurs kiezen na elke wedstrijd uit beide teams twee spelers uit die de bloedtest moeten ondergaan. Urinetesten waren al gebrui kelijk in het voetbal. De bloedtest is nieuw. Daarmee kunnen prestatieverbeterende middelen zoals spierversterkers en epo beter worden opgespoord. DPA SEOGWIPO - De voetballers van de nationale ploeg van Chi na zijn gewaarschuwd. Vice-voorzitter Nan Yong van de na tionale bond benadrukte het drie dagen voor de eerste wed strijd van zijn land tegen Costa Rica nog maar eens. „Wie op of naast het veld tegen de regels zondigt, kan naar huis", sprak hij gisteren gedecideerd. „Ze vertegenwoordigen 1,3 miljard Chinezen en moeten zich navenant gedragen." DPA TOKIO - De Japanse douane heeft een Brit aangehouden die 350 toegangskaartjes op zak had voor wedstrijden van het wereldkampioenschap voetbal. De douane heeft hem op de luchthaven van Narita meegenomen voor verhoor. Afgelopen maandag hielden de autoriteiten al een andere Brit aan die 175 kaartjes in zijn bezit had. Japan is extra gespitst op zwarthandelaren. Op de zwarte markt brengen tickets voor de groepswedstrijd Japan - Tunesië bijvoorbeeld al 1730 euro op. AFP NAKATSUE - Kameroen heeft aan de wedstrijdshirts voor het WK voetbal toch mouwen genaaid. De voetballers van het Afrikaanse land baarden de laatste jaren opzien met hun stoere mouwloze outfits. Aan de shirts is nu een zwart stuk stof aangenaaid dat de bovenarmen bedekt. Shirtsponsor Pu- ma volgt daarmee richtlijnen van de wereldvoetbalbond Fifa op. Na het WK willen de 'ontembare leeuwen' weer in hun ou de shirts verder. SID SEOUL - De wereldvoetbalbond Fifa gaat spelers die bewust vrije trappen of strafschoppen uitlokken een boete geven. Voetballers met 'de vallende ziekte' kunnen rekenen op een geldstraf van 1367 euro. De Fifa kondigde donderdag al aan hard tegen de zogeheten schwalbe op te treden. Scheidsrech ters trekken voor het uitlokken van een overtreding meteen een gele kaart. De voetbalbond deelt ook boetes uit voor het trekken aan een shirt (1367 euro) en het krijgen van een twee de gele kaart in het toernooi (683 euro). DPA KUMAMOTO - Mare Wilmots heeft weer last gekregen van zijn linkerknie. De aanvoerder van België staakte gisteren de training in Kumamoto. Wilmots heeft de laatste maanden vaak last gehad van het gewricht. Glen de Boeck heeft last van zijn voet en traint apart van de groep. Danny Boffin maakte ook de training niet af. België speelt dinsdag zijn eer ste wedstrijd tegen gastland Japan. Belga Voor de meeste mensen zal de uitslag van de openingswedstrijd tussen Frankrijk en Senegal als een geweldige schok zijn aangekomen. Voor mij was de verrassing minder groot. Ik heb een tijd in Japan gewerkt en weet dat de omstandigheden daarginds extreem zijn. Het is er in deze tijd van het jaar erg warm en een luchtvochtigheidsgraad van boven de 90 procent is heel normaal. Afrikanen en Zuid-Amerikanen zijn daar aan gewend en zijn daardoor in het voordeel ten opzichte van de Europese ploegen. Je hebt in die condities alleen een kans als je gedoseerd kunt spelen. Om die reden zie ik de Engelsen en de Duitsers niet ver komen. Spanje evenmin, omdat de meeste spelers tot op het laatst in de Champions League zaten en er dit seizoen dus al zeventig, tachtig wedstrijden op hebben zitten. Eigenlijk Verwacht ik alleen wat van de Italianen, die hebben al vaker bewezen dat ze in een toernooi kunnen groeien. De Fransen vielen mij tegen, ik heb het idee dat ze over hun hoogtepunt heen zijn. De nederlaag, een paar weken geleden tegen België, kwam niet uit de lucht vallen. Iedereen zal nu wel gaan roepen dat het ontbreken van Zidane hen de das heeft omgedaan, maar ik denk dat- ze met Zidane ook verloren hadden. Tactisch klopte het van geen kanten. Tegenover het vijfmans middenveld van Senegal begon Lemerre met een driemans linie. Ze kwamen dus telkens een of twee man tekort, en dat werd alleen nog maar erger nadat Dugarry in de ploeg was gekomen voor Djorkaeff. De Senegalese coach Bruno Metsu had zijn zaakjes veel beter voor elkaar. Normaal gesproken laat hij zijn elftal iets offensiever spelen, maar voor dit duel had hij zijn elftal aangepast. Niet uit angst, maar om er een tactisch voordeel uit te halen. Metsu, een oud-speler van Anderlecht, is een slimme vent die zeer goed met spelers om kan gaan. Die jongens gaan voor hem door het vuur. Het is niet voor niets dat hij dit jaar trainer van het jaar in Afrika geworden is. Door de overwinning van Senegal staat poule A meteen in vuur en vlam. Denemarken en Uruguay weten nu dat ze met een Aad de Mos over het a WK gelijkspel weinig opschieten, ze zullen vol aan de bak moeten. Ik heb sowieso het gevoel dat dit een bijzonder toernooi gaat worden. Je hoort vaak dat de eerste ronde van een WK niet meer is dan een voorafje, een verplicht nummer voordat het echte werk begint. Maar ik denk dat er ditmaal in de eerste twee weken meer klappen gaan vallen. De aanval op de traditionele grootmachten is geopend, de grote landen zullen met de billen bloot gaan. Zwakke broeders kom je op een WK niet meer tegen, de kloof wordt almaar kleiner. De nieuwkomers lopen tactisch echt niet meer achter op Europa en Zuid- Amerika. Teams als Kameroen, Japan en ook Zuid-Korea zijn technisch gelijkwaardig enfysiek- conditioneel zelfs superieur. Bovendien zijn ze gretiger, ze hebben meer passie dat de volgevreten Europese sterren. .zaterdag— .zondag— 8.20 uur, Wed. 2: Rechtstreeks ver slag van lerland-Kameroen. 10.50 uur, Wed. 2: Rechtstreeks ver slag van Urugay-Denemarken. 13.05 uur, Wed. 2: Rechtstreeks ver slag van Duitsland-Saudi Arabië. 20.30 uur. Wed. 2: Samenvattingen van de gespeelde wedstrijden van het WK Voetbal van vandaag. 7.20 uur. Wed. 2: Rechtstreeks ver slag van Argentinië-Nigeria. Daar na verslagen van: 09.25 uur: Paraguay - Zuid-Afrika 11.25 uur: Engeland-Zweden 13.25 uur: Spanje-Slovenië 20.15 uur, Wed. 2: Samenvattingen van de gespeelde wedstrijden op het WK voetbal van vandaag. Speler wordt vergeleken met de jonge Franz Beckenbauer door Henri van der Steen YOKOHAMA - Lothar Matthaus is er niet meer bij, na vijf WK's. Dus heeft Duitsland een nieuwe held nodig. Hij komt uit de ver maledijde vroegere DDR en hij heet Michael Ballack. Eerst toch maar eens afwachten of het op dit WK al wat wordt met deze Bal lack. Vooraf is het bij grote toernooien altijd een geschreeuw van jewelste. Dit wordt het toernooi van Zidane, anders wel van Crespo en we kunnen ons allemaal verheugen op de toverkunsten van Figo, Beckham en na tuurlijk Ronaldo. Van de al wel herkende maar nog niet op wereldniveau doorgebro ken talenten is Michael Ballack de opwin dendste naam. Ballack is de nieuwe Duitse hoop, sinds technisch begaafde middenvelders als Deisier en Scholl vanwege blessures voor het WK moesten bedanken. Veel anders dan bidden dat Ballack het voor de Mannschaft gaat doen, zit er trouwens niet op voor de Duitsers die kwalitatief een povere selectie hebben. Dat is niet nieuw. De Duitse nationale ploeg, drie keer wereldkampioen toch, maakte zich twee geleden op het EK te schande door er al heel snel uit te vliegen. Twee j aar eerder werd de ploeg op het WK van Frankrijk met 3-0 van het veld gespeeld door de Kroaten. Het pijnlijke gebrek aan creatieve spelers uit zich ook al jaren in de voorhoede, waar zelfs naar het wapen van de naturalisatie werd gegrepen (in Asamoah uit Ghana heeft de Mannschaft ineens een zwarte spits in de selectie) om het aanbod aan spitsen op peil te houden. Het is ook om een andere reden logisch dat Duitsland zich voor nieuwe voetbalglorie tot Ballack wendt. De 25-jarige middenvel der heeft heel wat in huis. Hij is technisch begaafd, creatief en gevaarlijk voor de goal. Sterker: Ballack scoort veel en makkelijk, zelfs met het hoofd. Het afgelopen seizoen was bovendien een topseizoen. Ballack drong met het verba zingwekkend goed spelende Bayer Lever- kusen door tot de Europese clubtop. Het le verde de geboren Oostduitser lof op van alle kanten. Er werden vergelijkingen gemaakt met de jonge Franz Beckenbauer en de grote Figo noemde hem als de man die de komen de tijd voor krantenkoppen gaat zorgen. Overdreven De vergelijking met Beckenbauer is over dreven. Beckenbauer stond als jonge twin tiger al in een WK-finale (die van 1966), speelde die dag bovendien met een autori teit en rust die kenners er toen al terecht toe verleidden hem een toekomst als superster te voorspellen. Zo ver is Ballack nog lang niet. Net als andere hoog geprezen jonge spelers (Onowas Ballack tot nu toe ook niet steeds de grote jongen als het werd gevraagd. Hij presteerde uitstekend in de beschermde omgeving van de eigen club, maar op het grote podium moet hij het nog laten zien. In de prestigieuze oefenwedstrijd tegen Ar gentinië, anderhalve maand geleden, was Ballack niet thuis. Hij viel slechts op met ir ritant en onsportief gedrag. Vreemd hoeft dat niet te zijn, Ballack is ui teraard nog op zoek naar een manier om zij n speciale talenten ook in topwedstrijden te tonen. In eigen land wordt hem de rol van 'Denker und Lenker' - zeg maar regisseur - evenwel wel erg makkelijk omgehangen, zeker voor een speler die meer voor de bal speelt dan erachter. Het grootste probleem van Ballack is mis schien wel dat hij in een beperkt getalen teerde ploeg speelt. Bondscoach Rudi Voller schijnt bovendien het merkwaardige plan te hebben Bernd Schneider, die toch over een bijna Beckham-achtige trap beschikt, van de zijlijn weg te houden. De ploegmaat van van onze sportredactie JEONJU - Portugal heeft bij de Fifa geprotesteerd tegen de aan stelling van Hugh Dallas als scheidsrechter bij de tweede groepswedstrijd tegen Polen op 10 juni. De Schot was vierde of ficial bij de roemruchte halve fi nale van Euro 2000 tussen Por tugal en Frankrijk (1-2). Tot woede van Portugal heeft de wereldvoetbalbond ook dezelf de assistent-scheidsrechter, Igor Sramka, aangesteld. Juist de Slovaakse assistent was de aanleiding voor het veelbespro ken opstootje, dat het Portugese trio Xavier, Nuno Gomez en Bento een maandenlange schor sing kostte. Op aanwijzing van vlaggenist Sramka kreeg Frankrijk bij Euro 2000 in de verlenging van de halve finale tegen Portugal een, overigens terechte strafschop na een handsbal van Abel Xavier. Dat was de Oostenrijkse scheids rechter Benkö ontgaan. Zidane schoot Frankrijk vervolgens via de 'golden goal' naar de finale. In het tumult vóór en na de strafschop kreeg spits Nuno Go mez de rode kaart en konden middenvelder Bento en oud- PSV'er Xavier hun handen niet thuishouden bij assistent Sram ka en vierde man Dallas. Het wangedrag leidde na het EK voor een schorsing voor de nationale ploeg van respectie velijk vijf, zeven en negen maanden. Portugal vindt de aanstelling van Dallas en Srma- ka hoogst ongepast en diende gisteren officieel protest in. GPD Michael Ballack doet loopoefeningen tijdens de training van het Duitse elftal. foto Christof Stache/AP Ballack - die overigens inmiddels door Bay- ern München is gekocht - komt meer in het midden te spelen, zo wordt verwacht. Vóller doet het misschien wel om Ballack te helpen uit te groeien tot de vormgever van het elftal. De bondscoach doet in elk geval rustig mee aan de persoonsverheerlijking van Ballack. „Michael is op weg in dezelfde categorie te komen als Figo, Zidane, Beek- ham en Veron." Toe maar! Gelukkig is de speler zelf van het nuchtere soort. Hij wilde gisteren niet eens over de blessure praten die hem al een tijdje hindert en die hem noopt tot het gebruiken van pijn stillers. Hij speelt, dus is-ie fit, zegt Ballack zelf. „Dan zijn er ook nooit uitvluchten." Dat is alvast goed gesproken van Ballack. Nu eens zien of hij ook de voeten kan laten spreken. GPD van onze sportredactie SEOUL - Sepp Blatter heeft in een recordtijd orde op zaken ge steld binnen de top van de Fifa. Twee dagen na zijn herverkie zing als voorzitter van de we reldvoetbalbond is de straf klacht tegen hem ingetrokken. Ook werd bekendgemaakt dat zijn grootste criticaster, secre taris generaal Michel Zen-Ruf- finen, direct na het WK voetbal opstapt. Elf van de 24 leden van het uit voerend comité van de Fifa had den Blatter op 10 mei bij een rechtbank in Zürich aange klaagd wegens ambtsmisbruik en financieel wanbeleid. Dit ge beurde na de publicatie van een rapport van Zen-Ruffinen, waarin de auteur een vernieti gend beeld schetst van de han del en wandel van Blatter. Blatter heeft snel gehandeld. De 66-jarige Zwitser werd woens dag met overgrote meerderheid gekozen voor een tweede ter mijn als hoogste baas van de we reldvoetbalbond. Een dag later kondigde hij al aan dat hij zou aansturen op het ontslag van zijn landgenoot en rechterhand Zen-Ruffinen. Bovendien eiste hij van zijn tegenstanders in het uitvoerend comité dat ze hun absurde strafklacht zouden in trekken. Vrijdag was het al zover. Blatter profiteerde daarbij van de nieu we machtsverhoudingen in het uitvoerend comité. Van de elf le den die de aanklacht indienden, zijn er nog negen overgebleven. Een van de zeven vice-voorzit- ters, de Argentijn Grondona, had het voortouw genomen om de strafklacht met onmiddellij ke ingang in te trekken. Justitie Toch kan Blatter nog niet hele maal gerust zijn op een goede afloop. Justitie in Zwitserland wil de beschuldigingen over misbruik van Fifa-gelden door Blatter toch onderzoeken. Openbaar aanklager Urs Hub- mann van de rechtbank in Zü rich liet weten dat de zaak nog niet is geseponeerd. Dat heeft te maken met het soort van be schuldiging aan het adres van Blatter. Het gaat om een zogeheten ambtsdelict en de Zwitserse aanklagers zijn verplicht deze te onderzoeken. Zelfs als de klacht wordt ingetrokken. RTR/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19