Sjakie is ook dodelijk PZC Een bewaakte flat voor criminelen Pachters raken zetels Koorschool raakt goede vriend kwijt Boertien had grote rol in vorming van Roosevelt Centrum in waterschap kwijt 15 Begrafenis in Middelburg Rode Sluis wandeltocht Rokers zien waarschuwing op pakje als betutteling Visprijzen trekken weer aan Uitstel uitspraak landbouwgif Slijtlagen voor plattelandswegen Centrale Doel weer te bezoeken Rechter geeft Heros extra tijd om teerresten op te ruimen zaterdag 1 juni 2002 door Mieke van der Jagt GOES - „Met het overlijden van oud-commissaris van de koningin C. Boertien is de Zeeuwse Koorschool een zeer goede, trouwe vriend en een ambassadeur kwijtge raakt." Directeuren dirigent van de Zeeuwse Koorschool, E. Heijblok, was geschokt toen hij de dood van Boertien vernam. „Sinds de dag dat Boertien commissaris werd in Zeeland, heeft hij geen kerstconcert van onze Koor school gemist." Heijblok herinnert zich ook de vele keren dat de Koor school Boertien mocht verge zellen op zijn reizen, met na me die naar de Verenigde Staten, waar de Koorschool de uitreiking van de Four Freedoms Awards mocht op luisteren. „Hij waardeerde niet alleen de Koorschool als cultureel fenomeen, maar hij wist ook zo vriendschappelijk met de jongens om te gaan. Altijd belangstellend en vriende lijk, nooit neerbuigend en af standelijk. Gewoon gezellig om mee op pad te gaan", vindt Heijblok. Een hoogtepunt voor de Zeeuwse Koorschool was de viering van het Jaar van het Kind in 1978. Heijblok schreef speciaal voor die ge legenheid het Unicef-lied, dat, op de plaat gezet door de Koorschool, aan de toenma lige ambassadeur van Uni cef, de komiek Danny Kaye, werd aangeboden. „Boertien was daar in al zijn geestdrift ook bij en hij regel de dat kroonprins Willem- Alexander, toen ook nog een jongetje van een jaar of tien, met ons mee mocht zingen." door Maurits Sep NEW YORK - „Een bijzon der man en een geweldige vriend." Het overlijden van oud-commissaris van de ko ningin C. Boertien is een schok voor William J. vanden Heuvel, voorzitter van het Franklin and Eleanor Roose velt Institute in New York. „Ik ben zeer verdrietig, dit is een verlies voor ons allemaal op het Roosevelt Institute." Boertien heeft een zeer be langrijke rol gespeeld in de oprichting van het Roosevelt Studie Centrum in Middel burg en in de uitreiking van de Four Freedoms Awards in de Zeeuwse hoofdstad, eens in de twee jaar. „Zonder hem zouden ze niet tot stand zijn gebracht", zegt Vanden Heu vel. „Hij was een creatief be stuurder en een man met moed. Hij was bereid moeilij ke beslissingen te nemen en die ook uit te voeren." Volgens Vanden Heuvel had Boertien een goede visie op de betekenis van de Four Freedoms Awards. „Hij zag het studiecentrum en de on derscheidingen als een be langrijk symbool voor Zee land, voor Nederland en voor de hele wereld." Hij bewaart ook goede herinneringen aan de toespraken die Boertien als commissaris van de ko ningin hield bij de uitreiking van de Four Freedoms Awards. „Een uitmuntend spreker, met een goed gevoel voor humor. Welbespraakt. Slim en snedig." De Four Freedoms Awards werden in 1982 voor het eerst in Middelburg uitgereikt. De eerstvolgende keer is volgen de week zaterdag, 8 juni. Vanden Heuvel zag er naar uit mooie woorden te spreken ter ere van Boertiens 75e ver jaardag, die hij dit jaar zou vieren. „Zijn overlijden zal de ceremonie op 8 juni niet overschaduwen. Het zal ons juist sterken in onze toewij ding aan de Four Freedoms Awards." Brief De relatie die Vanden Heuvel onderhield met Boertien groeide uit tot een zeer vriendschappelijke. „We hadden vaak contact. Als we in Nederland waren, gingen we altijd op bezoek. Hij schreef me een indrukwek kende brief na de aanslag op het World Trade Centre in New York op 11 september vorig jaar. Hij begreep hoe wij ons toen voelden. Kees Boertien was echt een goede vriend." door Maurits Sep MIDDELBURG - De don derdag overleden oud-com missaris van de koningin C. Boertien wordt aanstaande woensdag (5 juni) in Middel burg begraven. De provincie heeft dat gisteren bekendge maakt. De herdenkingsdienst zal 's ochtends plaatsvinden in de Nieuwe Kerk, in de Abdij van Middelburg. Na de ter aardebestelling is 's middags in de voorhal van de Staten zaal gelegenheid tot condo leren. Boertien (74) vervulde het ambt van commissaris van de .koningin in Zeeland tussen 1975 en 1992. Voordien was hij minister van Ontwikke lingssamenwerking, lid van de Tweede Kamer en lid van het Europees Parlement. Hij is meerdere malen onder scheiden in zowel binnen- als buitenland. Boertien was commandeur in de Orde van Oranje Nassau en Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Spanje benoemde hem tot Grootofficier in de Orde van Burgerlijke ver dienste. Tunesië kende hem het Grootkruis in de Orde van de Republiek Tunesië toe. door Eugène Verstraeten OVERSLAG - Tijdens de Week van het Platteland houdt de ZL- TO Axel weer de Rode Sluis- wandeltochten. De tochten beginnen op zater dag 22 juni om 13.30 uur en zon dag 23 juni om 9.00 uur. Het gaat om een begeleide wandeltocht van twaalf kilometer door de polders, over de dijken en langs de kreken in het grensgebied rond de Rode Sluis in Overslag. De deelnemers vertrekken van af boerderij Grenszicht aan de Rode Sluisweg 19 in Overslag. De gidsen nemen de wandelaars mee langs de gewassen, water lopen, zand- en kleipolders en het gevarieerde landschap, deels ook over Belgisch grond gebied. Tijdens de wandeling komen de deelnemers van alles te weten over de flora en fauna, het landschap, de landbouw en de historie in het gebied rond de Rode Sluis en in het bijzonder over het Fort Moerspui. Wande laars moeten zich voor 20 juni opgeven: 0115-608274. door Emile Calon VLISSINGEN - Willem Meer man komt met een pas gekocht pakje Marlboro in zijn linker hand de Primera-sigaretten- zaak aan Vlissingse Walstraat uit. Met zijn andere hand pakt hij uit de binnenzak van zijn jas je een mooi lederen hoesje, klept het open en stopt er het sigaret tenpakje in. Weg is de confron terende tekst 'Roken is dode lijk'. Weg 'Roken kan de bloedsomloop verminderen en veroorz'aakt impotentie'. Twee weken geleden kocht Meerman het hoesje toen hij voor de eerste maal geconfron teerd werd met deze 'rotbood- schap'. De 34-jarige Vlissinger vindt de tekst te shockerend, geeft hij volmondig toe. Dankzij het hoesje kan hij de waarschu wende tekst verbergen en wordt hij niet telkenmale geconfron teerd met 'die overheidsbevoog- ding'. Want, eerlijk gezegd, hij vindt dat de overheid nu een stap te ver is gegaan. Is alleen roken slecht, vraagt hij terwijl hij met zichtbaar plezier een si garet opsteekt. Hij waarschuwt dat straks ook op het strand borden staan met de tekst 'zon nen veroorzaakt huidkanker'. En bij de bakker: 'Taarten zijn slecht voor uw chloresterolge- halte'. De Vlissinger neemt een stevige trek en roept vervolgens naar een passerende vriend met ta melijk brede schouders: „Jij moet ook een tekst dragen want jij bent ook een gevaar voor de volksgezondheid." De aange sproken man lacht, steekt bij wijze van groet zijn middelvin ger hoog de lucht in en loopt door. Willem roept hem na: „Sjakie is ook dodelijk." Modetrend Willem en tal van andere rokers kopen massaal hoesjes om de nieuwe, niets verhullende tek sten op sigarettenpakjes te be dekken en rustig een sigaretje te kunnen opsteken. Volgens de brancheorganisatie voor de ta baksdetailhandel NSO valt het aantal klachten over de teksten De speciale hoesjes om de waarschuwende teksten over roken te verbergen, gaan grif over de toonbank. foto Lex de Meester mee, maar lijkt zich een nieuwe modetrend te ontwikkelen. Harry van Hal van de Primera in de Vlissingse Walstraat ver koopt momenteel heel wat hoes jes. „Is bijna mijn hoofdartikel geworden", zegt hij terwijl hij enkele laden optrekt en laat zien dat hij nog heel wat klanten kan voorzien van hoesjes in alle soorten, kleuren en maten. Hij heeft tijdig ingekocht en ver wacht dat de verkoop nog lang niet op z'n hoogtepunt is. Mo menteel zijn nog steeds sigaret ten zonder waarschuwing te koop. Als die voorraad is weg gewerkt, en er niet langer valt te ontkomen aan de 'shockerende teksten', verwacht hij de echte stormloop op de hoesjes. De winkelier hoort bijna niets dan klachten van zijn klanten over de teksten alsmede de in breuk op hun privacy. Want dat is het, aldus Van Hal. „Bevoogd ing en betutteling." De middenstander rookt zelf al vele, vele jaren en weet dat dat niet bevorderlijk is voor zijn ge zondheid. Hij vindt echter dat hij zelf moet bepalen hoe hij leeft. Nu heeft hij het gevoel dat hij in de criminele hoek wordt geduwd en daar is hij behoorlijk pissig over. Cor van Leeuwen uit Zierikzee zit aan de rand van de Vlissingse jachthaven te kijken naar de bootjes. Naast hem ligt een siga rettenpakje waarop de waar schuwing 'Roken is dodelijk' overduidelijk staat te lezen. Nee, voorlopig koopt hij nog geen hoesje. De tekst op zijn pakje zet hem ook niet extra aan het denken „Ik weet toch dat roken slecht is. Dat weet toch ie dereen." Hij vindt die teksten dan ook totaal overbodig. Lachend vertelt hij vervolgens dat vrienden van hem al stickers hebben met 'lollige spreuken' om over de waarschuwingen heen te plakken. Dat kan klop pen. Rokers kunnen op internet stickers met hun eigen teksten makenVooral teksten die de ge zondheidsgevaren van roken re lativeren, worden ingestuurd en uitgeprint. 'Niet-rokers gaan ook dood' en 'Wie dit lezen kan, is nog gezond genoeg', zijn en kele van de honderden ingezon den teksten op de site www- .flashpro.nl/waarschuwing. De twee Groningse webdesig ners F. de Jong en EVisser kwa men in hun rookpauze op het idee. „Wij moeten als zovelen ook naar buiten om te roken. Daar bedachten we dat je zelf veel leukere teksten op een pak je kunt zetten", zegt De Jong. „Je zit toch niet lekker te roken als je er steeds aan wordt herin nerd dat het je potentie kan ver lagen." Diezelfde middagzetten de Groningers hun idee op inter net. De bedenkers zien de com merciële mogelijkheden van het idee welmaar zijn niet van plan deze ook te gaan exploiteren. Of de website lang blijft bestaan, valt te bezien. Ontwerpbureau Van Gog Ontwerpers, die een soortgelijke site ('Beplak je pak je') creëerde, moest eind april onder juridische druk van de ta baksindustrie de actie stoppen. VLISSINGEN - De visprijzen, die de eerste maanden van dit jaar uitzonderlijk laag waren, trekken weer aan. De Vlissing se vismijndirecteur J. de Looff sprak gisteren van 'redelijkje kiloprijzen'. De meest aangevoerde tongsoort, de kleine tong II, deed gisteren in Vlissingen gemiddeld 6,68 euro per kilo en de kleinste scholsoort 1,90 euro. Dat is enkele eurodubbeltjes meer dan de eerste maanden van dit jaar. „De kwaliteit van de vis is beter dan in het begin van het jaar, wanneer de vis altijd magerder is", verklaart De Looff de opleving. De prijzen wa ren laag, ondanks dat er weinig werd aangevoerd. Dat kwam voor de vissers dubbel zo hard aan. De Looff verwacht dat het verlies van begin dit jaar niet meer wordt goedgemaakt tot eind 2002. „Maar in de visserij weet je dat nooit.Consumenten hebben weinig van de lagere visprij zen gemerkt. Visverkopers middelen him prijzen door het jaar om hun klanten niet met al te grote prijsschommelingen tie confronteren. DEN HAAG - Het College van Beroep voor het Bedrijfsleven in Den Haag heeft meer tijd nodig om een oordeel te vellen over de toelating van zo'n 150 bestrijdingsmiddelen. De toe lating van die middelen op de Nederlandse markt is door het College ToelatingBestrijdingsmiddelen (CTB) verlengd in af wachting van een Europese beoordeling van de stoffen Volgens Stichting Natuur en Milieu en de Zuidhollandse Mi lieufederatie had dit niet mogen gebeuren, omdat de midde len niet opnieuw zijn getoetst aan de eisen voor volksgezond heid, milieu en arbeidsomstandigheden. Het CTB vindt dat het om minder schadelijke stoffen gaat, die in Nederland wel in de handel kunnen blijven tot de Europese toetsing over en kele jaren. Voor de concurrentiepositie van de landbouw is dat ook het beste. Het College van Beroep voor het Bedri j fsle- ven zou deze week uitspraak doen. Dat is uitgesteld met drie weken. GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden voert komende week werkzaamheden uit aan diverse plattelandswegen op Zuid- Beveland. Er worden nieuwe slijtlagen aangebracht. Deze bestaan uit een bitumen kleeflaag afgestrooid met gebroken steentjes met een doorsnee van vier tot acht millimeter. De wegens zullen niet meer dan een paar uur zijn afgesloten. Wel is er na de werkzaamheden kans op opspattend grind. DOEL - De kerncentrale Doel zet de deuren weer open voor bezoekers. In tegenstelling tot vroeger is er wel een strengere controle op de persoonsgegevens van de bezoekers en kan men niet meer op goed geluk binnenlopen. Na 11 september werden de bedrijfsbezoeken stopgezet uit angst dat voor ter roristische aanslagen. Ruim een half jaar later zijn bezoekers weer welkom. Groepsbezoeken moeten vooraf worden aange vraagd bij het Doel Infocenter. De gegevens van alle deelne mers moeten uiterlijk drie weken voor het bezoek in het bezit zijn van het bezoekerscentrum. Voor kleine groepen en indi viduele bezoekers is een nieuwe regeling ingevoerd. In het verleden was een spontaan bezoek op elk moment van de dag mogelijk. Vanaf nu zijn individuele bezoekers in de centrale welkom op elke eerste zaterdag van de maand om 10.00 uur en elke derde woensdag van de maand om 14.00 uur. Zij moeten minstens drie weken van tevoren hun gegevens doorgeven en hun identiteitskaart meebrengen. De minimumleeftijd voor bezoeken aan de kerncentrale bijft twaalf jaar. Nederland maakt zich op voor een ka binet van CDA, Lijst Pim Fortuyn en VVD. De PZC laat in deze serie Zeeu wen aan het woord met wensen voor de nieuwe regering. Vandaag Ad Ma- rinisse, secretaris van buurtcomité Schildersbuurt en van buurtpreventie Schildersbuurt in Vlissingen. redactie: Edith Ramakers .^oor**4, Zijn advies is zo simpel, vindt Ad Marinisse. Plaats alle raddraaiers onder bewaking in een flat aan de Hercules Segherslaan in Vlissingen. „Want soft gedoe helpt niet meer voor mannen die echt crimineel zijn." In het Middengebied, zegt hij, zijn het voor al Antillianen die er een rotzooitje van ma ken en die het leefklimaat verzieken. „Het is volgens de politie een groepje van zo'n der tig Antillianen. Tegen hen moet iets worden gedaan. Alleen tegen de mannen die echt niet willen luisteren. Doen we dat niet, dan kijken we er alle Antillianen op aan. Dat is natuurlijk helemaal slecht." De Vlissinger staat een duidelijk beeld voor ogen hoe het probleem in het roerige Mid dengebied, waaronder de Schildersbuurt en de Bonedijkebuurt vallen, moet worden aangepakt. In heel korte tijd hebben er drie schietpartijen plaatsgevonden. „Een van de flats kan helemaal worden ingericht als een soort heropvoedingsflat. Ik denk aan een huismeester, die moet mogen optreden. Dat deden ze vroeger toch ook wel met mensen Volgens Ad Marinissen moet de politie het groepje Antillianen dat er een rotzooitje van maakt in het Vlissingse Middengebied aanpakken: „Anders kijken we alle Antillianen er op aan, en dat is helemaal slecht." foto Ruben Oreel die hulp nodig hadden, die van alles mis daan hadden?" Hij begrijpt dat het toewijzen van een flat voor probleemgevallen ook gevaarlijke kanten heeft. De flat kan het beeld oproepen van een soort open gevangenis. „Maar dat is dan maar zo. Nu gebeuren er ook allemaal vreselijke dingen in de Bonedijkestraat. Probleemzoekers kunnen elke keer ohtko- men. De flat mag natuurlijk géén broeinest worden, waar daden worden voorbereid. En ik denk niet dat die gasten, als ze onder el kaar zijn, elkaar op zullen jutten. Daarin geloof ik niet." Een flat voor probleemgevallen is een van de maatregelen die hij voorstelt. Een ander idee is om niet langer te wachten met het plaatsen van een camera in een cafetaria in de Bonedijkestraat 'waar het vaak homme-' les is'. „We merken nu al dat er meer agenten op straat zijn. Het is iets rustiger, maar er zouden nog meer koppeltjes vrijgemaakt mogen worden voor onze buurt." Ander punt is, vindt hij, dat Vlissingen bij de naderende herinrichting van het om vangrijke Middengebied 'wel mag slopen wat niet meer van deze tijd is'. „Maar de nieuwbouw moet gemengd zijn. Duur, goedkoop, koop en huur. Alles door elkaar. Dan creëer je volgens mij een aantrekkelijke wijk. Vergeet echter de goedkope huurwo ningen niet. Die zijn nu al schaars." |£<2ELI\I S- -ÜAR.M COR DE JONGE door Rinus Antonisse MIDDELBURG - In het nieuwe bestuur van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen krijgen de pachters geen aparte zetels meer. Een meerderheid van Pro vinciale Staten is voor het schrappen van de groep pach ters bij het verdelen van de der tig plaatsen in de algemene ver gadering. Verkiezingen worden in november tegelijk met die voor de drie nieuwe gemeente raden gehouden. CDA, PvdA, GroenLinks en ChristenUnie vinden dat de ca tegorie pachters niet meer vol doet aan de regels die voor het toewijzen van aparte zetels gel den. Het belang van de groep is daarvoor ten opzichte van an dere groepen (grondeigenaren, eigenaren gebouwen, ingezete nen) niet groot genoeg. De Partij voor Zeeland en de eenmans fractie Weststrate willen dat de regels niet te nauw worden ge nomen. WD en SGP twijfelen nog. Insprekers P. de Koeijer (ZLTO) en E. Baecke (hoofdingeland waterschap) hielden gisteren in de statencommissie Ruimte, Mi lieu en Water een vurig pleidooi voor handhaving van de twee pachterszetels. „Pacht komt in Zeeuws-Vlaan deren veel meer voor dan in de rest van Zeeland. Vertegen woordiging in het waterschap is daarom erg belangrijk", be toogde De Koeijer. Hij wees erop dat de gegevens waarop het opheffen van de ze tels is gebaseerd, niet kloppen. Zo komt het waterschap zelf op 32 procent pacht, terwijl het Centraal Bureau voor de Statis tiek een percentage van 44 han teert. „De registratie van de pachters door het.waterschap deugt niet", zei Baecke. „Als dat wel zou kloppenwas er geen en kele discussie over het handha ven van de twee zetels." Lijsten L. Vermeulen-Geschiere (PvdA) vond dat de belangen van de landbouw afdoende gewaar- borgd zijn via de sector onge bouwd. Ze wees erop dat de wa terschapsbesturen naar een algemene vertegenwoordiging via een lijstenstelsel toe moeten. Ook M. Wiersma (GroenLinks) en J. van Ginkel (ChristenUnie) lieten zich in die zin uit. J. Ramondt (CDA) dat de over heid ongeloofwaardig wordt als de spelregels veranderd worden- als dat zo uitkomt. J. Hageman (Partij voor Zeeland) en M. Weststrate betoogden dat de Statenleden best de 'politieke wil' kunnen tonen om de pach ters hun zetels te laten behou den. Ze vonden morrelen aan de regels in dit geval niet zo erg. Gedeputeerde A. Poppelaars (CDA) vond dat wél. „We mogen niet sjoemelen. We passen de re gels toe. Twee plus twee is vier en niet vijf." Hij onderstreepte dat een cate gorie moet voldoen aan een be paalde betalingsgrens en de pachters zitten daar onder. Hij gaf aan dat het waterschap er alles aan heeft gedaan om de re gistratie van pachters zo volle dig mogelijk te laten zijn. Wel of geen politieke wil tonen achtte Poppelaars niet aan de orde. DEN HAAG - Heros Aanne mingsbedrijf BV krijgt van de Raad van State vier weken de tijd om de laatste resten teeraf- val op te ruimen die liggen opge slagen op het bedrijfsterrein aan de Oostkade in Sluiskil. Heros zegt ongeveer drie weken nodig te hebben om zich van het merendeels vloeibare teerafval te ontdoen. Liggen er over vier weken nog teerresten, dan moet Heros aan de provincie een dwangsom betalen van 40.000 euro per dag, zo bepaalde de Raad van State gisteren. Het bouwbedrijf voerde deze week bij de Raad van State een rechtszaak tegen Gedeputeerde Staten van Zeeland. Die wilden dat het bedrijf vandaag (zater dag 1 juni) al het teerafval ver wijderd zou hebben. Op het ter rein blijkt echter 600 ton meer afval te liggen dan de provincie dacht. Om die reden heeft bestuurs rechter J. Boll van de Raad van State Heros wat meer tijd gege ven. Heros werd eigenaar van 1300 ton teerafval toen het twee jaar geleden het bedrijfsterrein aan de Oostkade kocht. Het schade lijke afval, dat wordt verwerkt door ATM in Moerdijk, ligt er al een jaar of twintig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15