PZC Werk aan weg begint eindelijk Jubileum met natte voeten Niet-rokers winnen wedstrijd Tegengif Werkloosheid Zeeland gedaald Passage start project over geloofsvragen wl3 Tegenstanders pleiten voor afblazen verbinding S14 Vlissingen-Koudekerke Open dag Zangconcert Eerste deel bijzonder stekje bijna klaar Fietstunnel volgende week open Open dag asielzoekerscentrum Begraafplaats op de schop Geen belangstelling voor zwerfkat Reeks inbraken in auto's Overstekende kat Rommelmarkt T0PVEILING J zaterdag 1 juni 2002 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Voor het einde van dit jaar kan er een begin worden gemaakt met de nieuwe verbindingsweg tussen Vlis- singen en Koudekerke. De over heden hebben gesproken en de meeste obstakels weggeno men. Eindelijk, zeggen voorstanders, want ten slotte wordt er al sinds eind jaren zeventig over de S14 gesproken. Overbodig, vinden de tegenstanders, want er zijn vriendelijke alternatieven te bedenken. „Een transferium is een van die alternatieven", zegt A. Soplan- tila van GroenLinks. De partij die 'de heilige koe hier durft aan te pakken'. „Wij hebben het niet over een transferium alleen voor Vlissingen, maar over een parkeerplaats waarvan bezoe kers voor heel Walcheren ge bruik zullen maken. Wethouder P. van der Maden (verkeer) van Vlissingen kan zich niet vinden in het stand punt van GroenLinks. „We heb ben hard voor de S14 gestreden. De provincie ook. En als je be denkt dat we er al meer dan twintig jaar over praten, bete kent dat we niet over een nacht ijs zijn gegaan." De vlag gaat uit, wat Van der Maden betreft, zodra de eerste graafwerkzaamheden voor de verbindingsweg beginnen. Vol gens de wethouder is het ook een misverstand dat de S14 een soort aanzuigende werking op auto's zou hebben. „Alsof men sen een extra rondje zullen rij- WILHELMINADORP - Land bouwbedrijf De Wilhelmina- polder aan de Meestoofweg in Wilhelminadorp houdt op za terdag 22 juni een open dag. Deze staat in het teken van nieuwe technologie en precisie- landbouw. Op het terrein van de Wilhelminapolder worden de monstraties met moderne werk tuigen gegeven. GOES - Het Leger des Heilskoor de Amsterdam Staff Songsters geeft zaterdag 8 juni een zang concert in Goes. Het concert heeft plaats in het gebouw van het Leger des Heils aan de Rave lijn de Groene Jager en begint om 19.00 uur den, omdat er een nieuwe weg is aangelegd." GroenLinks vindt dat de auto's die naar Walcheren komen, nooit gestroomlijnd opgevan gen zullen worden. „Er zullen opstoppingen blijven, hoeveel asfalt ook wordt uitgereden. In tussen verpesten we het land schap. Wij vinden het zinvoller als wordt onderzocht hoe we het fietsennetwerk op Walcheren kunnen verbeteren en hoe we de automobiliteit terug kunnen dringen. Wat gebeurt er bijvoor beeld als de bussen gratis rijden. We moeten ergens beginnen. Be gin met de afschaffing van deze weg. De aanleg is al zolang uit gesteld, hij kan worden afge steld. Wie zal hem nog missen?" Van der Maden gelooft er niet in dat een transferium voor heel Walcheren kans van slagen heeft. „Mensen willen hun auto in de buurt parkeren. Stel dat je in Zoutelande moet zijn. Zou den toeristen dan de auto op het transferium parkeren om ver volgens met bus, bepakt en be zakt, naar Zoutelande te reizen? Daarin geloof ik niet." Vlissingse politieke partijen hebben regelmatig de noodzaak aangekaart van de weg die het snelverkeer op vooral de Ger- brandystraat/Vlissingsestraat in Vlissingen moet terugdrin gen. In 1994 is het tracé van de weg vastgesteld. De weg moet ook opstoppingen op de Sloe- weg in Vlissingen verminderen. Rotonde De S14 is in het verlengde van de Bossenburghweg richting Zuid- beekseweg voorzien. Bij de Zuidbeekseweg wordt een ro tonde en fietstunnel aangelegd. Achter de nieuwe wijk Lamme- renburg loopt de weg door naar de Middelburgsestraat. Bij de Jacoba van Beieren weg en de Middelburgsestraat komen ro tondes en fietstunnels. De S14 is niet bestemd voor traktoren en fietsers. Die mogen gebruik ma ken van de bestaande wegen. De weg krijgt later in de S15 een vervolg. Die is achter Koude kerke ingekleurd en sluit aan op de bestaande rondweg bij Big- gekerke. Doel daarvan is dat de kern van Koudekerke wordt ontlast. door Miriam van den Broek ZANDDIJK - De nieuwbouw van de eer ste veertien woningen achter het verzor gingshuis Nieuw-Sandenburgh in Zanddijk is ver gereed. Tussen het ver zorgingshuis en de sluis bij de Buitenha ven moeten over zeven jaar ongeveer 27 woningen staan. Het gaat om vrijstaande huizen en twee-onder-een-kap wonin gen. De veertien kavels waarmee Zanddijk is uitgebreid, zijn twee jaar geleden uitge geven. De eerste woningen zijn bijna klaar. Duidelijk zichtbaar op de luchtfo to is dat er op twee locaties nog flink wordt gewerkt. De fundering is op de ene plek net gestort en op de andere is een be gin gemaakt met het optrekken van de muren. De overige dertien woningen, die de komende jaren nog worden gebouwd. komen op de lege velden die linksonder op de foto zijn te zien. Duidelijk is dat de nieuwe bewoners een bijzondere stek hebben uitgekozen om zich te vestigen. Een watergang en een dijk scheiden hen van de Buitenhaven. luchtfoto Peter Buteijn De kelder onder het dorpshuis van Nisse is eigenlijk te krap voor de jubilerende schietvereniging Pro Patria. foto Willem Mieras door Naomi Voet GOES - De VMBO klassen IA van Groot Stelle in Goes en 1B van het Calvijncollege in Krab- bendijke zijn de provinciewin naars van de niet-rokenwed- strijd Actie Tegengif. Beide klassen hebben de hele actiepe riode, van 1 november tot 1 mei, niet gerookt en hebben een foto of videoband ingestuurd. De Actie Tegengif wordt in zes tien Europese landen gehouden De provinciale, landelijke en Europese winnaars werden gis teren, op Wereld-niet-roken dag, bekendgemaakt. De GGD Zeeland en het Zeeuws Consul- REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl tatiebureau voor Alcohol en Drugs organiseerden de provin ciale voorronde in Zeeland. Ne gen klassen deden mee aan de actie. Een aantal viel echter af omdat er leerlingen tussentijds weer gingen roken of omdat de klas geen foto instuurde. Het Calvijncollege had een vi deoband ingestuurd. Hierop was een groepje jongeren te zien in sportkleding. Een groepje dat rookt komt op hen afgelopen. De sporters vertellen dat roken slecht is voor de conditie. Bij een wedstrijdje skaten komen de sporters als eerste aan. Een paar rokende leerlingen zijn over tuigd, trappen hun peuk uit en sluiten zich aan bij de sporters. Het Pontes College won met een foto waarop de veertien leerlin gen uit de Idas als boksers staan afgebeeld met een sigaret in hun midden. Zo wilden ze duidelijk maken dat ze tegen roken zijn. Beide klassen in Zeeland heb ben een uitje gewonnen naar het pretpark SixFlags op zaterdag 8 juni, waar ook de landelijke prijs wordt uitgereikt. Het Cal vijncollege in Krabbendijke zorgt voor een alternatief, om dat de schoolleiding uit religi eus oogpunt de kinderen ver biedt om naar SixFlags te gaan. Voor het Pontes College was dit de tweede keer dat ze meededen aan de actie en ook de tweede keer dat ze op provinciaal ni veau wonnen. Volgens Sonja van Eenennaam, mentor van de klas, hoefde niemand echt te stoppen met roken, maar heb ben de leerlingen wel moeite moeten doen om het vol te hou den. pagina 15: Sjakie is ook dodelijk door René Hoonhorst TERNEUZEN - De werkloos heid in Zeeland is het afgelopen jaar licht gedaald tot ruim acht - duizend werkzoekenden. Met dat aantal doet Zeeland het landelijk gezien niet slecht. Wel blijft het zorgen baren dat lang- - durig werklozen te weinig aan een betaalde baan kunnen wor- door Rob Paardekam NISSE - Het honderdjarig be staan van schietvereniging Pro Patria uit Nisse had opgeluis terd moeten worden met de ope ning van de vernieuwde schiet- kelder. Dat feest gaat echter niet door. Toch viert de vereniging vandaag haar eeuwfeest. Pro Patria werd op 26 november 1901 opgericht. 101 jaar gele den geholpen. Bovendien neemt het aantal werklozen boven de veertig jaar sterker toe dan el ders in den lande. Die gegevens werden deze week door H, Tij- ink van het districtskantoor van het Centrum voor Werk en Inko men voor het voetlicht ge- den dus. De vereniging had haar jubileum vorig jaar best willen vieren, maar er werd een jaar gewacht. De verwachting was dat het vernieuwde onderko men (de kelder onder het dorps huis) tegen deze tijd gereed zou zijn. Het honderdjarig bestaan en de opening zouden dan gelijktijdig gevierd kunnen worden. Dat kan dus niet, want de reno vatie is op de lange baan gescho- bracht. Tijink sprak op een bij eenkomst van het Regionaal Platform Arbeidsmarktbeleid Zeeland (RPA) in het Terneu- zense Scheldetheater. De Zeeuwse RPA presenteerde haar eerste beleidsplan 'Samen bouwen aan werk' voor de jaren ven. De vereniging heeft beslo ten om niet nog langer te wachten en het eeuwfeest toch maar te vieren. Eigenlijk kan dat ook best, want in zekere zin bestaat de Pro Patria ook dit jaar honderd j aar. De vereniging werd op 31 mei 1902 koninklijk goedgekeurd. Pro Patria is inmiddels een ver eniging waar vooral de gezellig heid voorop staat. Er wordt alleen nog onderling strijd gele- 2002-2003 Het vorig jaar opge richte platform - waarin de Zeeuwse gemeenten, de provin cie, vakbonden, werkgevers organisaties, een cliëntenorga nisatie, het CWI zijn vertegen woordigd - wil de hobbels tus sen vraag en aanbod op de. verd. Dat gebeurt in de kelder onder het dorpshuis van Nisse. Een plek die verre van ideaal is te noemen. De boel staat regelmatig onder water en bovendien is het veel te krap. „Als iedereen er is, zitten we bijna bij elkaar op schoot", aldus Van Damme. Het jubileum wordt vandaag gevierd met een receptie in het dorpshuis, alleen bestemd voor leden en oud-leden. arbeidsmarkt zoveel mogelijk opheffen. De deelname van alle organisaties met kennis over werkgelegenheid moet 'be trouwbare, eenduidige arbeids marktinformatie' opleveren, stelde L. Beduwé van het RPA. Betere coördinatie en af stemming moet de provincie op allerlei gebied voordelen ople veren. MIDDELBURG - De nieuwe fietstunnel onder het spoor bij het station in Middelburg gaat in de loop van volgende week open. Het werk is dan nog niet klaar, maar de tunnel kan door fietsers en bromfietsers al wel gebruikt worden. De trap die vanaf het nieuwe busstation de tunnel in gaat, is nog niet ge reed. Ook moet er nog verlichting worden aangebracht. De tunnel moet in de loop van de maand helemaal klaar zijn. MIDDELBURG - Het asielzoekerscentrum aan de Stromen- weg in Middelburg houdt op 15 juni een open dag. In het cen trum wonen sinds oktober 2001 zeshonderd asielzoekers. Tijdens de open dag worden verschillende activiteiten gehou den, zowel voor volwassenen als voor kinderen. Verder zijn organisaties aanwezig die zich bezig houden met internatio nale en humane vraagstukken. De open dag staat in het teken van kennismaking. De deuren van het asielzoekerscentrum gaan om 13.30 open. SINT-LAURENS - Op de begraafplaats in Sint-Laurens wordt in de toekomst in twee lagen begraven. Dat is nodig om dat er geen uitbreidingsmogelijkheden zijn en de begraaf plaats anders over vijftien jaar vol is. Om deze manier van begraven mogelijk te maken, moet een deel van de begraaf plaats worden opgehoogdHet gaat om een gedeelte dat tot nu toe niet in gebruik was. De aanpassing is naar verwachting aan het eind van dit jaar klaar. De begraafplaats heeft dan voldoende capaciteit tot 2030. Inwoners van Sint-Laurens worden nog per brief geïnformeerd. VLISSINGEN - Zwerfkater Petertje, die een maand geleden gewond binnen is gebracht in het dierenasiel in Vlissingen, maakt het goed. De gapende wond op zijn kop is inmiddels bijna genezen. „Hij heeft een keurig koppie", zegt beheerster Wil van Reine. „Er zit alleen nog een korst op, maar het stinkt in elk geval niet meer." Peter is inmiddels gecastreerd en klaar voor plaatsing in een nieuw huis. Belangstellenden hebben zich nog niet gemeld. De laatste tijd melden zich minder men sen voor een kat. Van Reine vermoedt dat veel mensen tegen woordig een huisdier via internet zoeken. MIDDELBURG - In de nacht van donderdag op vrijdag zijn in Middelburg-Zuid negen auto's opengebroken. De auto's stonden geparkeerd aan de H. Lipperheystraat (2), de F.G. Alemanstraat, de J.G. Schorerstraat (2), Keurhove (2), de Bei aard en de Minaret. De buit bestond onder meer uit geluidsap paratuur, cd's, autopapieren, zonnebrillen en kleding. De po litie houdt rekening met nog meer aangiften. HULST - Een 27-jarige vrouw uit de gemeente Sas van Gent is donderdagnacht met haar auto in de sloot beland nadat zij moest uitwijken voor een overstekende kat. De vrouw reed over de Tolweg te Hulst toen de kat plotseling overstak. Ze week uit naar links, waar ze de berm inreed en na een stuur- correctie in de rechtersloot tot stilstand kwam. De bestuur ster kwam met de schrik vrij. De kat mankeerde niks. niet alles wat in de bijbel staat. Bij Spiegels maken we gebruik van de boekjes die dominee B. van de Woude uit Winscho ten heeft geschreven. Hij legt de bijbelverhalen op een andere manier uit. Daardoor kun je Spiegels vergelijken met een diep psychologisch bijbelle zen." - Als meest sprekend voorbeeld noemt zij Jona. „Mensen weten vaak niet wat ze aan moeten met de vis die hem na drie dagen uit spuugde. Het leek een soort sprookje. Maar Jona was weg gelopen van zijn opdracht en had daar onvrede mee. Door die vis kreeg hij een nieuwe kans. Vrouwen komen door de symbo liek en herkenbaarheid in de bijbeltekst tot andere inzichten en kunnen er iets mee. De verha len houden hun een spiegel voor." Inzichten Mevrouw Reijnhoudt werd in 1976 lid van de vrouwenbewe ging. Binnen enkele jaren werd zij actief in het provinciaal be stuur, gevolgd door de stap naar het landelijk kaderbestuur. De Westkapelse brengt de interna tionale thema's, waar het lande lijk bestuur zich voor inzet, on der de aandacht van de locale Zeeuwse afdelingen. Het doel van Passage is haar leden te vor men en ontwikkelen op een breed terrein en hen van nieuwe inzichten bewust te maken. Reijnhoudt is onderwijzeres. „Een herintreder", zegt ze zelf. Het boeit haar om kennis op een groep over te dragen, of dat nu leerlingen van een basisschool zijn of volwassenen. „De inte resse om een Spiegels-groep te vormen, groeit in Zeeland", be weert ze. De tweede Spiegels- groep in Serooskerke sluit op woensdag 3 juli de bijeenkom sten af op één van de stranden. Dominee Van de Woude is hier bij aanwezig. KOUDEKERKE - De Dorps vereniging Koudekerke houdt opzaterdag 8 juni haar jaarlijk se rommelmarkt. De markt wordt gehouden op het Dorpsplein en duurt van 9.00 tot 15.00 uur. Om 10.00 uur vindt een verkoping bij opbod plaats. De opbrengst van de rommelmarkt is bedoeld om ac tiviteiten te organiseren voor zowel jongere als oudere dorps genoten. door Ellen De Vriend WESTKAPELLE - Vrouwen zien het als heel verrijkend. Door een andere uitleg van de bijbelteksten komen zij tot an dere inzichten. Dat zijn de be langrijkste conclusies van me vrouw E. Reijnhoudt-Kaland. Zij zet zich al vijfentwintig jaar in voor de Zeeuwse vrouwenbe weging Passage. De tijd nemen om met andere vrouwen te praten over de alou de bijbelse verhalen, samen stil staan bij de drukte van alledag en in gesprek raken over ge- loofs- en levensvragen. Dat is het doel van het nieuwe religi euze project van de christelijk- maatschappelijke vrouwenbe weging Passage, 'Spiegels'. Voorgaande religieuze projec ten waren onder meer 'vrouw en islam' en 'oasis'. Spiegels houdt in dat vrouwen in gespreksgroepen verbindin gen leggen tussen bijbel, geloof, kunst en persoonlijke ervarin- gen.Tijdens bijeenkomsten van één van de veertig afdelingen van Passage in Zeeland geeft zij uitleg over het project. Als het circa tien vrouwen aanspreekt, wordt een gespreksgroep ge vormd die vier of vijf dagdelen bij elkaar komt. „Er mogen ook mannen aan deelnemen en rooms-katholieke vrouwen, maar om een of andere reden ko men die niet", vertelt Reijn houdt. Onder haar leiding diept de groep de bijbelverhalen uit. „Iedereen kent de geijkte verha len, maar de meesten begrijpen Advertentie ii 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' zaterdag 8 juni in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg Aanvang: 14.00 uur Fraaie collectie schilderijen, horloges, meubilair, tapijten, zilverwerk, etcetc. Kijkdagen 7 juni-15.00 tot 20.00 uur 8 juni-10.00 tot 11.30 uur Veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 I www.hetmiddelburgsveilinghuis nl I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13