Buijs speelt mee in CDA-elftal Verweerdheid in modern jasje Gevel vertrekpunt voor luchtreis Nieuwe Muziek brengt keur aan topmuzikanten Staten twijfelen aan project Sluis aan Zee Denktank kunst &cultuur door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Staten fracties van GroenLinks, Chris tenunie, SGP en PvdA twij»elen aan de haalbaarheid van het plan Sluis aan Zee. Ze vrezen dat, om de uitvoering te kunnen betalen, te veel huizen gebouwd moeten worden en dat zorgt in een gevoelig gebied voor te grote 'verstening'. Dit bleek gisteren in de staten commissie Ruimte, Milieu en Water bij de bespreking van de nota 'De Gekleurde Kust', waarin de herinrichting van de kustzone West-Zeeuws-Vlaan- deren in beeld wordt gebracht. M. Wiersma (GroenLinks) was er verbolgen over dat het plan Sluis aan Zee als voldongen feit 'in de nota staat. ,,Het is de zoveelste keer dat dit plan opgevoerd wordt, zonder dat er besluitvorming over is. We staan er sceptisch tegenover. Ik heb het idee dat we bij de beer gedaan worden wat Sluis aan Zee betreft", betoogde Wiers ma. Hi] vreesde dat het plan een te grote claim legt op de totale herinrichting van de regio. J. van Ginkel (ChristenUnie) wilde zich nog niet tegen Sluis aan Zee uitspreken, maar hij vond het te ver gaan het plan zo dominant in de nota op te ne men. „Het gevaar dreigt dat als Sluis aan Zee niet doorgaat, de hele opzet van de herinrichting in duigen valt." G. Roeland (SGP) zette vraagtekens bij het Sluisse plan. M. Ie Roy (PvdA) wilde - net als J. Hageman (Par tij voor Zeeland) - een aparte af weging maken over Sluis aan Zee. Ze was bezorgd over de om vang van de woningbouw die er voor nodig is. Als enigen lieten I. Vogelaar (WD) en M. Weststrate (Partij Weststrate) zich lovend uit over het weer in verbinding brengen van Sluis met de Noordzee. „Het is een goede, uitstekende zaak", meende Vogelaar. Hij onder streepte dat Sluis, mede door te ruglopend kooptoerisme, nieu we impulsen nodig heeft. Algemeen hikten de commissie leden aan tegen het hoge bedrag (ruim één miljard euro) dat al leen al voor het op de schop ne men van de kuststrook nodig is. H. van Waveren (CDA) wilde de i ambities zelfs wat terugschroe ven omdat lang niet alles haal baar is. Statenlid Hageman waarschuwde voor het wekken van te hoge verwachtingen in de I streek. VVD'er Vogelaar stelde dat ambities niet op voorhand teruggeschroefd moeten wor den. „Je moet lef in je bast to nen." PvdA'er Le Roy schrok van de CDA-visie. „Je zegt in feite: op welke manier kunnen we onze aftocht dekken." Gedeputeerde G. de Kok (PvdA) verzekerde dat over Sluis aan Zee nog geen beslissing geno men is. Eerst komt een milieu- effect rapport en ook binnen de gebiedscommissie die de herin richting voorbereidt, is er geen oordeel over gevormd. Hij er kende dat over het plan een apart besluit nodig is. Als hel i niet doorgaat, komt uitvoering van de herinrichting niet in ge vaar, stelde de gedeputeerde. De Kok beklemtoonde dat 90 procent van de uitgaven voor de sanering van de kust gedekt is. I Hij wees erop dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat al 265 miljoen euro heeft gereser- i veerd voor versterking van zwakke zeeweringen. „We ko- I men nog 10 procent tekort. Als j dat gat niet gedekt wordt, kun- 1 nen we alsnog de ambities bij- I stellen." Advertentie SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B.V. AL MEER DAN 25 JAAR GLANSRIJK IN SCHOONMAAKWERK 0118 - 417 500 www.bleijenbergbv.nl info@bleijenbergbv.nl gecertificeerd volgens de NEN-IS09002 door Harmen van der Werf Minister of staatssecretaris hoeft hij niet per se te worden, maar als hij wordt gevraagd, zal hij geen 'nee' zeggen. Siem Buijs, CDA-Kamerlid uit Goes, stelt zich bescheiden op. Want in de politiek geldt, zoals overal: wie zich al te veel op de voorgrond dringt, wordt eerder overgeslagen. „En het Kamerwerk wordt er, denk ik, de komende jaren alleen maar leuker op", zegt hij, Vóór de verkiezingen van 15 mei en de grote zege van het CDA, hield Buijs een ministerschap of staatssecretari aat nog stevig af. ,,Ik moet er niet aan denkenzei hij in een onbewaakt ogenblik na een rumoerige commis sie vei-gadering in de Tweede Kamer. Hij heeft de worstelingen van minis ter Borst van Volksgezondheid de af gelopen vier jaar van nabij meege maakt. Hij weet drommels goed hoe moeilijk het is in de gezondheidszorg resultaten te boeken Op elke hoek kan een bananenschil liggen Buijs staat nog steeds niet te trappe len om van de Tweede Kamer te ver huizen naar het ministerie van Volks gezondheid, maar zo afwijzend als voor de verkiezingen is hij niet meer. „Heb ik dat echt gezegd?", vraagt hij, als hij wordt herinnerd aan zijn uit spraak.. „Het zal wel. Ik zeg nu: Het is nog niet aan de orde. Wij moeten het als CDA, WD en Lijst Pim Fortuvn eerst op hoofdlijnen eens zien te wor den. Ik zie vervolgens wel wat er ge beurt." Bescheiden Zijn bescheidenheid is niet gespeeld. „Als er onverhoopt op mij een beroep wordt gedaan, zal ik dat niet negatief benaderen. Maar ik voeg daar direct aan toe: Het Kamerwerk is minstens zo belangrijk als een ministerspost of staatssecretariaat, zeker nu wij zoveel zetels hebben. In de oude Tweede Ka mer, met 75 zetels voor CDA, VVD, ChristenUnie en SGP én 75 zetels voor PvdA, D66, GroenLinks en SP, ont stond op belangrijke punten vaak een patstelling. Dat is veranderd. CDA. VVD en LPF hebben samen 93 zetels, een ruime meerderheid. Dat zal de be sluitvaardigheid van de Kamer ten goede komen, wat het werk veel aan trekkelijker maakt." Het CDA is terug in het middelpunt van de macht en de belangstelling, na acht jaar in de woestijn van de opposi- zaterdag 1 juni 2002 foto Dirk-Jan Gjeltema sterk ingezet voor het behoud van kleine ziekenhuizen, onder meer in Zeeland, en van voorzieningen als kli nische kindergeneeskunde in Vlissin- gen. „Dat algemene probleem van de bereikbaarheid van ziekenhuiszorg staat hoog op de agenda, maar wat dat voor de Zeeuwse situatie gaat beteke nen, valt nog niet te zeggen. Het draait in de kabinetsinformatie om de hoofdlijnen, de uitwerking komt la ter." Terwijl de kabinetsinformatie vooral de aandacht trekt, zijn de Kamerle den in stilte elkaar aan het 'besnuffe len'. Niet alleen tussen de toponder handelaars moet vertrouwen groeien, dat moet ook in het parlement gebeu ren tussen CDA, WD en Lijst Pim Fortuyn (LPF), wil een nieuwe coali tie het redden. Buijs heeft uitgebreid gesproken met één van de medisch specialisten in de LPF-fractie, met Fred Dekker uit Zelzate.,Het begin is er", zegt Buijs. ,,De stemming is goed." formatie, wil Buijs niet kwijt. Het is intern zo afgesproken en hij houdt zich aan die afspraak. Verwacht van hem dus geen verhaal over hoe de la gere inkomensgroepen gecompen seerd moeten worden, als er - zoals de ze week bekend werd - een vaste, niet inkomensafhankelijke basisverzeke ring voor de gezondheidszorg komt. „Maar", tekent hij wel aan, „het gaat in de gezondheidszorg niet in eerste instantie om de vraag hoe het verze keringsstelsel wordt vormgegeven. En hoe maximale solidariteit tussen verschillende inkomensgroepen daarin wordt verankerd. In de zorg gaat het nu vooral om de capaciteit, hoe wij de wachtlijsten wegwerken. Met een ander verzekeringsstelsel los je dat probleem niet op. De patiënt moet weer centraal komen te staan. Dat is ons vertrekpunt. Wie waar ver antwoordelijk is, moet goed geregeld worden. En de bureaucratie moet worden teruggedrongen." Buijs heeft zich het afgelopen jaar Siem Buijs (rechts) op bezoek bij tandartsen in 2001. tie te hebben doorgebracht. Oud-par tij voorzitter Marnix van Rij van het CDA voelde zich afgelopen zaterdag in NRC Handelsblad al geroepen het enthousiasme over de 'nieuwe door braak' te temperen. Van Rij, die eind vorig jaar fractievoorzitter Jaap de Hoop Scheffer meesleurde in zijn val, liet een waarschuwing horen. „De kans is heel groot", zei hij, „dat het CDA nu de partij wordt van: rijen ge sloten. koppen dicht en achter de nieuwe leider (Jan Peter Balkenende) aan. Want die zorgt voor de baantjes." Buijs heeft het interview met Van Rij gelezen. Hij wil er niet al te veel woor den aan vuil maken. „Het zullen van de kant van Van Rij wel goedbedoelde opmerkingen zijn. Maar het lijkt mij niet verstandig dat hij als oud-partij voorzitter zulke uitspraken doet." Voorlopig is de eerste zorg van het CDA dat er een nieuw kabinet komt, waarin veel christen-democratische thema's doorklinken. De CD A-fractie heeft een elftal gevormd, dat Jan Pe ter Balkenende bijstaat. Buijs zit in dat elftal, als specialist volksgezond heid. „Wij vormen de denktank, de begeleidingsgroep, voor onze onder handelaar. Zonodig leveren wij din gen aan, zoals afgelopen week toen de zorg op de agenda stond bij de kabi netsinformatie." Veel meer dan wat er officieel naar buiten is gebracht over de kabinetsin C-4. Werk van Loek Hambeukers in Galerie T in Middelburg. foto Ruben Oreel door Jan Dirk van Scheyen MIDDELBURG - Een witge pleisterde muur die begint af te bladderen en wat sleetse plek ken vertoont is lelijk. Tegelij kertijd kan de vergane glorie die zo'n muur vaak symboliseert, van een onweerstaanbare schoonheid zijn, doordat ze de fantasie prikkelt. Hoe zag deze vervallen muur. dit aftandse ge bouw er vroeger uit? Waardoor is de neergang ingetreden? Wat voor puissant rijke lieden huis den er vroeger achter die muur, en welke paupers gaan er van daag achter schuil? Het verval, kortom, intrigeert. De uit Delft afkomstige kunste naar Eveline van Bogerijen laat zich inspireren door vervallen muren. Samen met haar colle ga-kunstenaars Jurry (arties tennaam van de Zeeuwse Jurry Groen), Arie de Groot uit Rot terdam en Loek Hambeukers uit Nijmegen exposeert Van Boge rijen in Middelburg. Van Boge rijen toont werk dat opvallend licht van toon is, maar tegelijk een beetje diffuus oogt. Vage en omfloerste vormen, onuitge sproken details, in nevelen ge hulde vlakken en gefilterde kleuren karakteriseren haar werk. Het is werk van een grote zachtheid en dromerigheid en tegelijkertijd is het weerbarstig en sleets, inderdaad zoals een oude afbrokkelende muur er uit kan zien. Oud en nieuw, klas siek en modern gaan bij Van Bo gerijen een symbiose aan. Haar doeken zijn abstract en eigen tijds, maar ze hebben iets door- leefds en ogen daardoor 'oud'. De schilderijen van Eveline van Bogerijen passen daardoor per fect bij de bronzen van Loek Hambeukers, die eveneens een indruk geven van verweerdheid en aftandsheid maar tevens ui terst modern zijn vormgegeven. Dat sleetse bereikt Hambeukers door zijn bronzen te patineren; hij voorziet ze van een weer barstige laag die zijn kunstwer ken een ongepolijst en ruw ui terlijk geeft. Soms bewerkstelligt hij dat effect door de bronzen met opzet het uiterlijk te geven van iets dat nog niet af is of van iets dat juist wel af is, maar in de loop der tijd is gebutst of anderszins bescha digd. Om hieraan tegenwicht te bieden, past Hambeukers mo derne vormen toe - overigens wel met een knipoog naar klas sieke vormen - en is een aantal van zijn bronzen sierlijk open gewerkt op een manier die het midden houdt tussen Indiase kunst en Keith Haring. De vaagheid qua contouren en sfeer die in het werk van Van Bo gerijen opviel, is ook terug te vinden in de tekeningen van Arie de Groot. Dat is niet ver wonderlijk, want Van Bogerijen is bij De Groot in de leer ge- weest.Het werk van Arie de Groot is echter meer dan een af beelding. Hij gebruikt ook ma terialen, zoals bolletjes geperst papier, houten kistjes en alumi niumfolie, om zijn kunst een ex tra dimensie te geven. Zijn teke ningen worden daardoor bijna objecten, getimmerde tekenin gen. Gaatjes Een opmerkelijke techniek van De Groot is het creëren van een lijnenspel door het prikken van gaatjes in de achterkant van zijn tekeningen. Door de bollingen die tijdens het prikken aan de andere kant ontstaan met verf in aanraking te brengen, schept De Groot verrassende, gestip pelde patronen in zijn tekenin gen die een merkwaardige ver stilling teweegbrengen. Jurry - initiatiefneemster van deze expositie - is een oud-leer ling van De Groot. De uit Kou- dekerke afkomstige kunstena res exposeert enkele papierreliëfs. Jurry heeft witte vellen handgeschept papier, die aan de zij kanten nonchalant ra felig zijn afgescheurd, in lijsten gehangen. Op de vellen zijn en kele dunne, horizontale repen papier zodanig bevestigd dat een onmiskenbare reliëf- en dieptewerking ontstaat. De stroken papier golven een tik keltje. Deze haast onmerkbare rimpeling doet denken aan de zee of het geribbelde natte zand op het strand bij afgaand water. Het is dan ook niet verbazing wekkend dat Jurry zich door de zee laat inspireren. „Mijn hart bonkt zout", is een citaat van haar. Maar wie in haar witte lij nen een horizon wil zien of niets anders dan een witte lijn, moet dat zeker doen. Want de ten toonstelling van het viertal staat in het teken van de sponta ne expressie, die niet per se me teen geduid hoeft te worden. De tentoonstelling Dromen in Zeeland ivordt zondag om 14.00 uur geopend door acteur Henk van Ulsen. De tentoonstelling loopt tot en met 29 juni in Gale rie T, Turfkaai 25-27, Middel burg. Open: donderdag tot en met zaterdag 11.00-16.00 uur en elke eerste zondag van de maand 13.00-17.00 uur. blauw patina ligt, voorzien van glanzende bronzen vleugels. Halverwege de eerste verdie ping, tussen twee ramen, zijn ze aan de gevel bevestigd. „Ze zijn omhoog gericht, alsof iemand zich afzet tegen de gevel en op luchtreis gaat." Verleiders Het gevelbeeld past uitstekend in het herinrichtingsplan dat het Bureau Architecture Hu- main heeft ontwikkeld voor de Vlissingse binnenstad. Daarin wordt gepleit voor een 'netwerk van stedelijke verleiders', op merkelijke details die toeristen uitnodigen tot zwerftochten door de stad. Ook McNamara vindt het initiatief van Schouw 1 lovenswaardig. „Het is een mooi idee om de traditie van de gevel stenen en -beelden nieuw leven in te blazen. Dat maakt de stad spannender. Naturlijk is niet ie- I dere locatie even geschikt, maar in een strakke, lange straat als de Nieuwstraat past het erg goed." door Douwe Eisenga VEERE - De musici moeten morgenmiddag in de Grote Kerk in Veere het gevoel hebben deel te nemen aan een feestelij ke reünie. Het Xenakis Ensem ble onder leiding van Diego Masson herbergt een keur aan topmuzikanten die afgelopen jaren veelvuldig het podium van Nieuwe Muziek bezocht heeft. Elisabeth Chojnacka, Geoffrey Madge, Mifune Tsuji, Johan Fa- ber, Gerard Bouwhuis, het lijkt wel of Nieuwe Muziek voor een keertje alle toppers bij elkaar wilde zetten. Ook de componis ten uit het programma zijn alle vier eerder in Middelburg aan bod geweest. Bovendien zijn vier van de vijf werken gecom poneerd op verzoek van Nieuwe Muziek. Het betekent niet dat het con cert enkel een terugblik is. De Amerikaans-Nederlandse com poniste Lorre Lynn Trytten is vertegenwoordigd met het ka kelverse stuk Beast and Beauty. In opdracht van Nieuwe Muziek schreef zij dit korte vioolcon cert. Trytten heeft in dit stuk ge probeerd zowel de woestheid als de schoonheid van de viool klank te etaleren. „Het is een vrolijk stuk, waarin zowel Mi- funi Tsuji op de viool in de spot light staat en de orkestleden kunnen genieten van hun eigen partijen. Het is een echte uit smijter." Van de Italiaan Luca Frances- coni worden twee werken ge speeld. Da Capo (terug naar het begin) is opgezet als één lange 1 boog. Muziek beweegt zich vaak 1 van rust naar een climax. Deze I compositie loopt stug tegen de gebruikelijke richting in. Het begint ritmisch en pulserend om dan langzamerhand te vervagen I in verstilde ruimtelijke wolken van klank. Het pianoconcert Is lands uit 1992 is gecomponeerd op verzoek van Nieuwe Muziek. De componist beschrijft dit I werk als een veranderende zee van muziek, waarin markante I eilanden van geluid uit opdui- ken. Geoffrey Madge neemt de I pianopartij voor rekening. Ook A l'ïle de Gorée van Iannis Xenakis heeft een eiland bij Se- negal als onderwerp. Hier was in vroegere tijden een interna tionale slavenmarkt gevestigd. Het werk voor ensemble en Eli- sabeth Chojnacka achter de klavecimbel is opgedragen aan i de slachtoffers van de slaven handel. Willem Breuker droeg zijn klavecimbelconcert Waak vlam op zijn beurt weer op aan Iannis Xenakis. Het is een ver- rassend eerbetoon van juist de- ze componist aan juist deze col lega. Beiden mannen hebben - eigenzinnige ideeën over com- poneren, dat wel, de vrolijke taal van Breuker staat echter mijlenver verwijderd vem de granieten klankwereld van Xe- nakis. Een reünie bij Nieuwe Muziek is pas compleet met de lijfelijke aanwezigheid van Willem Breu ker en zijn Kollektief. Zij treden zondagavond op, bijgestaan door 'special guest' Jules Deel- der. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De gevelsteen op een particuliere woning is iets uit vroeger tijden. Vlissin- ger Roel Schouw blaast dit ge bruik nieuw leven in. Aan zijn woning in de Nieuwstraat is gis teravond een gevelbeeld van kunstenaar Martin McNamara uit Heinkenszand onthuld. Die zegt: „Ik ben op een eigentijdse manier met de traditie omge gaan." McNamara is docent beeldhou wen bij het Van Doesburgcen trum in Vlissingen. Schouw is een van zijn cursisten. „Vorig jaar kwam hij bij mij met de vraag of ik een gevelsteen voor hem wilde maken." Een gevelsteen bevat een bood schap aan het nageslacht. Jaren, soms eeuwen later, kunnen mensen erop lezen, wie in een bepaald huis heeft gewoond, of bijvoorbeeld wie het heeft laten bouwen Iets dergelijks wil Schouw ook, gezien zijn tekst op de uitnodiging voor de onthul ling: 'Op het strand van het le ven laat ik mijn voetsporen na voordat ze worden uitgewist door de vloed van de vergetel heid'. Tegelijkertijd wil hij ook zijn stad verfraaien. McNama ra: „Hij zei tegen mij dat hij het een mooi idee zou vinden als mensen zijn voorbeeld volgen. Dat fleurt het stadsbeeld op." Omdat het om een verfraaiing van de stad gaat, heeft McNa mara in samenspraak met Schouw gekozen voor een ge velbeeld in plaats van een gevel steen. „Op een steen staat vaak een tekst met een verwijzing naar de opdrachtgever. Ik heb een vrijere benadering gekozen. Ik heb een beeld gemaakt dat verwijst naar de bewoner van het huis, zonder dat de letters van zijn naam in steen zijn ge hakt." Schouw is een hartstochtelijk wereldreiziger. Dat heeft Mc Namara geïnspireerd. Hij heeft de versleten wandelschoenen van de Vlissinger in brons laten afgieten. Vervolgens heeft hij de schoenen, waarover een wazig Het kunstwerk aan de gevel in de Vlissingse Nieuwstraat. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12