Scepsis over euro in heel Europa PZC PZC Niemand maakt haast met vrede Israël Birmingham mag Somaliërs naar Nederland sturen Steekpenningen: jong geleerd is oud gedaan Nederlanders overtuigd van inflatie na invoering nieuwe munteenheid Creditcardvervalsers opgepakt Helft politici moet vrouw zijn Chinese bankier geëxecuteerd Ierse schrijver Keane overleden Illegalen vriezen dood in Turkije Europarlement voor vrijmaken autodealers Dader moord in Alanya weer vrij EU-ministers bepleiten komst van grenspolitie Pakistan zaait verwarring met troepenbewegingen Einde schoonmaak Ground Zero 0800 - 0231 231 (GRATIS) Venetiaanse gondeliers in opstand vrijdag 31 mei 2002 doorTheo Haerkens JAKARTA - Het Indonesische rechtssysteem geldt als een van de corruptste in de wereld. De Indonesische vrouwe Justitia loert graag onder haar blind doek door als ze het geknisper van bankbiljetten hoort en oordeelt navenant. Het laat zich raden dat de ad vocatuur zich aan deze situatie heeft aangepast en gewoon is te zorgen voor de overdracht van douceurtjes. Dit alles uiter aard in het belang van de cli ënt. Soms gaal niet alleen geld naar de magistratuur, maar krijgen ook getuigen een extra- tje toegestopt om te voorko men dat onwelgevallige zaken opborrelen. Dat gaat niet altijd goed, zo ervoer de advocate van Tommy Soeharto onlangs. Zij erkende getuigen een extraatje te hebben gegeven, omdat de he ren anders niet passend ge kleed voor de vierschaar kon den verschijnen. De politie achtte dat te veel vriendelijk heid en Elza Syarief zit nu in de nor. Het valt niet mee steekpennin gen ongemerkt op het juiste moment in de juiste zakken te laten glijden, zo blijkt wel. Ge lukkig Iaat de Indonesische ad- vocatenopleiding zijn studen ten op dit heikele terrein niet in de kou staan. Ze krijgen ruim schoots gelegenheid te oefenen en wel bij de examencommis sie. Dit om de spanning en het realiteitsgehalte wat op te vij zelen. Studenten die tien- tot vijftien miljoen roepia (1100 tot 1700 euro) onder de examentafel be talen, maken een gerede kans op slagen. Uiteraard is van cor ruptie geen sprake, slechts van het versoepelen van het pad naar de advocatuur, zo vertel de Wati, een opgeluchte want geslaagde aspirant advocate. Voor ze het diploma ontvangt, wacht haar nog slechts één hobbel: het examen over de ethiek van de advocatuur. Waarschijnlijk redt ze dat wel. GPD LYON - De politie in het Franse Lyon heeft twee Bulgaren aangehouden die een ingenieus systeem hadden bedacht voor de vervalsing van creditcards. Naar schatting zijn met het be drog voor ongeveer 250.000 euro inkopen gedaan, voorname lijk in Bulgarije en Roemenië. De twee hadden in de struiken bij een druk pompstation in Dardilly, langs de autosnelweg A6 even ten noorden van Lyon, een videocamera geïnstalleerd met telelens. Het nummer van de kaarten van automobilisten die er benzi ne tankten met hun naam, werd zo vastgelegd, maar ook de bijbehorende cijfercode, die de mensen intikten. Van de camera werd alles doorgezonden naar een auto, die en kele tientallen meters verder stond geparkeerd. Eens per uur kwam iemand daar de opnames 'lichten'. Vervolgens werden alle gegevens doorgestuurd naar Bulgarije, waar de 'echte valse' creditcards werden vervaardigd. ANP BRUSSEL - Het Belgische parlement heeft gisteren met grote meerderheid een wet goedgekeurd die politieke partijen ver plicht evenveel mannen als vrouwen op de kieslijsten te zet ten. Nu zijn vrouwen nog ondervertegenwoordigd in de Belgische politiek, net als in Nederland. Belgie kende al een regeling voor de verkiezingen van de ge meenteraad en het Europees Parlement. De nieuwe wet geldt voor de nationale en regionale verkiezingen. ANP PEKING - Een voormalige provinciale functionaris van de Chinese centrale bank is gisteren geëxecuteerd. Hij was schuldig bevonden aan verduistering, aldus het Chi nese staatsperbureau Xinhua. In totaal ging het om zo'n mil joen euro. De executie past in het beleid van de regerende communisti sche partij om alle vormen van corruptie in het land met kracht uit te roeien. DPA DUBLIN - De Ierse schrijver John B. Keane is op 73-jarige leeftijd overleden. De auteur leed aan prostaatkanker. Hij verwierf internationale faam met onder meer het toneel stuk Big Maggie. Het stuk werd in het begin van de jaren tach tig van de vorige eeuw een succes op Broadway. Eén van zijn bekendste romans, The Field, is in 1990 verfilmd met de sterren Richard Harris en Brenda Fricker in de hoof d- rollen. ANP/RTR ANKARA - Paramilitairen hebben in een besneeuwd deel van het bergachtige oosten van Turkije negentien doden gevon den. Het gaat vermoedelijk om Afghanen die zo'n vijf maanden ge leden hebben gepoogd naar Turkije te vluchten. Ze stierven op de bergen door de vrieskouOnder de doden zijn negen kin - deren. De lichamen werden aan de Turks-Iraanse grens ge vonden. Turkije oefent een grote aantrekkingskracht uit op mensen uit Azië die naar Europa willen. Het uiteindelijke doel is vaak Griekenland of Italië, beide staten zijn lid van de Europese Unie. Turkije is momenteel kandidaatlid van de Unie. AFP van onze redactie buitenland BRUSSEL - Nederlanders zijn er massaal van overtuigd dat de invoering van de euro tot prijs stijgingen heeft geleid. Bijna negentig procent weet dat ze ker, terwijl gemiddeld in de eu rolanden minder dan zeventig procent van de burgers die me ning is toegedaan. Vooral cafés, restaurants en kappers zouden hun prijzen stiekem naar boven hebben af gerond. De scepsis over de ge volgen van de euro blijkt uit on derzoek dat vandaag door de Europese Commissie wordt ge presenteerd. Commissaris Byr ne (Consumentenbescherming) deelt de zorgen dat de introduc tie van munt is aangegrepen voor prijsverhogingen. Voedsel, hotelkamers en consumpties in een bar zouden vier procent duurder zijn geworden sinds 1 januari. Dat is meer dan de ge wone inflatiecorrectie recht vaardigt. Byrne veroordeelt dit soort praktijken. Van alle ondervraagde eurobur gers blijken de Nederlanders het meest wantrouwend over de eerlijkheid van de ondernemer. Liefst 89,9 procent van de inwo ners in ons land meent dat bij het omrekenen van de gulden naar de euro over het algemeen naar boven is afgerond. Grieken (77,6 procent) en Duitsers (74,9 procent) hebben evenmin veel op met de rekenkunst van de winkelier. Gemiddeld in alle eurolanden vermoedt 68,5 procent van de burgers dat zij BRUSSEL - EU-commissaris Monti (Concurrentie) kreeg gis teren steun van het Europees Parlement voor zijn plan om een einde te maken aan het systeem van autodealers die slechts één merk verkopen. Wel wil het parlement, dat slechts een adviserende rol heeft, uitstel voor bepaalde on derdelen, zoals de bepaling dat dealers overal in Europa doch ters mogen oprichten. Monti is daartoe bereid. Dat be tekent geen afstel, want hij vindt het onlosmakelijk ver bonden met zijn liberaliserings plan, dat van auto's een 'ge woon' product maakt dat ook in de supermarkt kan worden ver kocht. ANP DEN HAAG - Een van de daders van de moord op de Nederland se Marijke van Dijk en de ver krachting van twee van haar vriendinnen in de Turkse bad plaats Alanya, is weer vrij. Dat meldde het SBS6 Nieuws gis teravond. De dader zou op basis van de nieuwe amnestiewet in Turkije op 23 mei na zeven jaar celstraf zijn vrijgelaten. ANP van onze redactie buitenland ISLAMABAD - Uit Pakistan komen tegenstrijdige berichten over troepenbewegingen. Een heden die aan de grens met Af ghanistan opereren, zouden on derweg zijn richting India. De internationale gemeenschap begint zich actiever te bemoeien met de gespannen relatie tussen beide landen. President Bush van de VS stuurt volgende week zij n minister van Defensie Rum sfeld naar het gebied. Pakistaanse functionarissen maakten gisteren melding van troepenverplaatsingen. Oogge tuigen meldden dat militairen vanaf de Afghaanse grens in oostelijke richting zijn vertrok ken. Deze soldaten werden in gezet in de strijd tegen strijders van het terroristennetwerk Al Qaeda en de voormalige leiders van Afghanistan, de Taliban. De Pakistaanse president Mus- door de euro teveel betalen. Opvallend is dat 70 procent van de burgers vrijwel altijd de eu roprijzen omrekent naar de ou de nationale munt. Het vaakst gebeurt dat nog in Finland (75,1 procent) en België (74,5 procent Van de Nederlanders zegt 67 procent de eurobedragen terug te rekenen naar guldens. Bijna door Ad Bloemendaal De waarschijnlijk korte periode van rust na Israels 'Operatie Verdedigingswap zou moeten worden benut voor de uitvoe ring van een nieuw Amerikaans vredesinitiatief. Daarover wa ren zo ongeveer alle commenta toren het eens. Maar dat de rust zo kort zou duren en dat de Amerikanen zo weinig haast zouden maken, is voor menig een als een verrassing gekomen. TEL AVIV -Terwijl het aantal terreuraanslagen in Israël het niveau van twee maanden gele den benadert, stapte pas giste ren de eerste hoge Amerikaan se regeringsvertegenwoordiger harraf verklaarde later dat van troepenverplaatsingen geen sprake is. Wel zou hij een derge lijke stap in overweging hebben genomen, meldde de BBC. India liet in een reactie weten niet bezorgd te zijn over de moge lijkheid dat er nog meer Pakis taanse troepen worden gemobi liseerd. In de omstreden grensregio heb ben zich al een miljoen Indiase en Pakistaanse soldaten verza meld en de kans op een oorlog is volgens waarnemers niet denk beeldig. De afgelopen twee dagen zijn er in het gebied 25 mensen om leven gekomen. Donderdag namen vermoede lijk islamitische rebellen een In diase politiebasis onder vuur, waardoor vijf doden vielen. Een soortgelijke aanslag op een In diase kazerne deed de spannin gen in Kashmir eerder deze maand hoog oplopen. Toen von den 31 soldaten en hun familie leden de dood .ANP/AFP driekwart van de burgers wil de dubbele prijsaanduiding (eu ro/oude valuta) in winkels dan ook voorlopig handhaven. Onderzoek Minister Zalm van Financiën heeft een onderzoek ingesteld naar een mogelijk verband tus sen de hogere parkeertarieven in Tel Aviv uit het vliegtuig. De onderminister voor het Na bije Oosten, William Burns, zal het komende weekeinde gezel schap krijgen van CIA-direc- teur George Tenet. Bij hun terugkeer in Washington, vol gende week, zullen ze rapport en de komst van de euro begin dit jaar. Voor 12 juni zal hij een lijst publiceren van de tarieven in gemeenten voor en na de in voering van de euroDe minister doet dat op uitdrukkelijk ver zoek van de Tweede Kamer. Volgens een woordvoerder van het departement worden zoveel mogelijk gemeenten onder uitbrengen aan Colin Powell. Bums is bezig met een rondreis door het Midden-Oosten als voorbereiding van een reeks ge sprekken die president George Bush volgende week in Camp David zal voeren met de Egypti sche president Hosni Moebarak. zocht. Ook wordt gekeken naar de motieven om de tarieven te verhogen. „Een stijging hoeft niet meteen misbruik te beteke nen. Gemeenten kunnen het parkeergeld ook doelbewust verhogen om het autogebruik te ontmoedigen. Ze hebben daarin hun eigen bevoegdheid", aldus de woordvoerder. De opdracht van Tenet om schreef Powell als 'het ontwik kelen van specifieke taakstel lingen voor de Palestijnse veiligheidsdiensten en het her stellen van doelmatige samen werking op veiligheidsgebied tussen Israëliërs en Palestijnen'. De Tweede Kamer wilde het on derzoek omdat er veel signalen binnenkwamen dat de invoe ring van de euro wel degelijk had geleid tot prijsstijgingen in een aantal sectoren. Zalm was daar veel voorzichtiger in. Vol gens hem was de invloed van de euro op het prijsverloop moei lijk vast te stellen. GPD/ANP Het is geen geheim dat Tenet het Palestijnse Bestuur zal advise ren de twaalf bestaande politie- eenheden en veiligheidsdien sten te integreren in twee licha men - een politie-apparaat en een veiligheidsdienst - onder één commandant. Dat zal op verzet stuiten bij Jasser Arafat. De Palestijnse president heeft de verschillende diensten altijd tegen elkaar uitgespeeld om te voorkomen dat iemand, met achter zich een sterke macht, zich als zijn rivaal zou opwer pen. Arafat weet dat de Amerikanen kolonel Mohammed Dahlan in gedachten hebben als de Pales tijnse oppercommandant, al zeggen ze dat uiteraard niet openlijk. Dahlan, het hoofd van de Palestijnse veiligheidsdienst in de Gazastrook wordt in Was hington bovendien gezien als een serieuze, pragmatische kan didaat voor de opvolging van Arafat. Bij een recent bezoek aan de Amerikaanse hoofdstad heeft hij een goede indruk ach tergelaten. Verontrust De aarzeling van de Ameri kaanse regering snel met een vredesinitiatief te komen, heeft niet alleen te maken met interne onenigheid over de inhoud er van. Het verontrust de Ameri kanen dat niets erop wijst dat Israëliërs en Palestijnen haast willen maken met het hervatten van een politiek proces. Arafat heeft het te druk met het zoveel mogelijk afhouden van hervor mingen die zijn positie zouden kunnen bedreigen. De diplomatieke aanpak van Sharon is gebaseerd op tijdrek- ken. Hij verwacht dat zijn cen trum-rechtse regering uit el kaar valt zodra deze moet beslissen over een vredesplan. Zijn doel is dan ook de komende verkiezingsstrijd - volgend jaar herfst - in te gaan zonder diplo matieke vooruitgang. GPD van onze redactie buitenland LONDEN - De gemeenteraad van Birmingham mag Somali sche vrouwen en kinderen met de Nederlandse nationaliteit te rugsturen naar Nederland en hoeft hun geen onderdak te ver lenen. Dat heeft een hooggerechtshof in Londen gisteren bepaald. Birmingham is geconfronteerd met honderden gebroken ge zinnen die om hulp vroegen, waardoor de kosten hoog oplie pen. De zaak tegen de gemeenteraad was aangespannen door drie al leenstaande moeders van in to taal dertien kinderen die in juli 2001 in Groot-Brittannië arri veerden. De moeders zeiden dat ze gedwongen waren uit Neder land te vertrekken, omdat ze thuis werden mishandeld Om dat de vrouwen weliswaar bur ger van de Europese Unie waren, maar geen langdurig inwoner van Groot-Brittannië, hadden ze in Birmingham geen recht op een uitkering en ande re bijstand. Ze eisten echter onderdak en levensonderhoud op grond van de Britse Kinder wet. Legitiem Volgens de rechter was de ge meente niet verplicht hulp te bieden omdat de kinderen ook konden worden opgevangen in Nederland. De financiële lasten waren volgens hem een legitie me reden om de vrouwen en kin deren naar Nederland te sturen. De gemeente zou verder geen enkele wet hebben overtreden en zorgvuldig hebben gehan deld. Daarmee weerlegde de rechter beschuldigingen van ir rationeel en oneerlijk handelen en rassendiscriminatie. De drie moeders die de zaak hadden aangespannen zijn ove rigens al zo lang in Groot-Brit tannië, dat ze wel het recht op gemeentelijke bijstand hebben verworven. De gemeente Bir mingham is echter blij met het vonnis. Veel andere Britse ge meenten die met soortgelijke problemen kampen, hebben de zaak met grote belangstelling gevolgd. AP ROME - In navolging van voor zitter Prodi van de Europese Commissie, hebben Europese ministers van Binnenlandse Zaken gisteren een lans gebro ken voor een Europese grenspo litie. Zij zou de illegale immigratie moeten tegengaan. De ministers waren gisteren bijeen in Rome. De bewindslieden stelden voor een proefproject te beginnen op bepaalde grote Europese lucht havens. „Er bestaat grote over eenstemming over de gedachte dat samenwerking op het ge bied van grensbewaking geïn tensiveerd moet worden", aldus de Duitse minister Schily van Binnenlandse Zaken. „Het gaat er niet om Europa in een fort te veranderen, maar we willen wel kunnen controleren wie er bin nenkomt." Op de Europese top eind volgen de maand in het Spaanse Sevil- la, komt de kwestie nader aan de orde. ANP/DPA/RTR NEW YORK - Een vrachtwagen rijdt de laatste stalen balk, gedrapeerd met een zwart kleed en bedekt met de Amerikaanse vlag, van de plaats waar op 11 september de twee torens van het World Trade Center stonden. De elf meter lan ge balk was de laatste die nog in de ruïnes van het WTC overeind stond. Duizenden mensen hebben gisteren in New York een ceremonie bijgewoond die het officiële einde markeerde van de opruimwerkzaamheden op Ground Ze ro. Om 10.29 uur lokale tijd (16.29 Nederlandse tijd) luidden de kerkklokken in de Amerikaan se metropool. Op dat tijdstip op '11/9' zakte de tweede toren van het WTC ineen. Tijdens de ce remonie waren er geen toespraken. Een ere wacht van onder anderen politiemensen en brandweerlieden plaatste een brancard met daarop een Amerikaanse vlag in een ambulan ce. De vlag was het symbool voor de slachtof fers van de aanslagen. De aanslagen in New York kostten volgens officiële opgave 2823 mensen het leven. De lichamen van 1730 men sen zijn nooit gevonden. foto Bebeto Matthews/AP Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen VENETIË - Honderden gondels blokkeren in Venetië de gegevens bestaat maar 2,6 procent van de inwoners van lokken, worden ze naar eigen zeggen steeds vaker ge- 'hoofdweg' Canal Grande. De gondeliers betoogden Venetië uit immigranten. De gondeliers vindenevenwel hinderd door verkopers van illegale snuisterijen. Op de gisteren tegen het toegenomen aantal immigranten dat dat het er te veel zijn en dat ze in hun vaarwater zitten, achtergrond is de Rialtobrug te zien. in de stad illegaal souveniers verkoopt. Volgens officiële Op plaatsen waar de gondelvaarders klanten willen foto Francesco Proietti/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5