Honger naar succes niet gestild Risee wordt hoop van Engelse natie Blatter neemt wraak op Zen-Ruffinen Sobere verslaggeving door media over WK Koreanen adoreren Guus Hiddink Japan stuurt hooligans terug Geen vervanger voor Roy Keane Maradona maakte mooiste Romario beste aanvaller Marcel Desailly jaagt met Frankrijk derde titel in successie na wk op tv BUSAN - Guus Hiddink krijgt nog een lastige keuze voor de kiezen. Terugkeren naar zijn nuchtere vaderland om weer trainer van PSV te worden, of blijven in Zuid-Korea, het land waar hi] op handen wordt gedragen. Een groot radiostation is zelfs een serieuze lobby begonnen om de Nederlandse trainer naar voren te schuiven als presidentskandidaat. Het WK voetbal moet nog beginnen, maar Hiddink geniet nu al ongekende populariteit in gastland Zuid-Korea. Dat komt door de resultaten van het nationale elftal in de voorberei ding: 1-1 tegen Engeland, 4-1 winst op Schotland en een on gelukkig 3-2 verlies tegen wereldkampioen Frankrijk. Het radiostation SBS wil voor Hiddink zelfs de regels voor de presidentsverkiezingen veranderen. Zodat ingeburgerde Koreanen zich kandidaat kunnen stellen voor het ambt van president. En Hiddink moet Koreaans staatsburger worden", schalt het regelmatig door de ether. DPA TOKIO - De Japanse douane heeft gisteren tien vermoedelij ke hooligans naar Engeland teruggestuurd. Nog eens twaalf supporters zitten vast en moeten maar afwachten of ze het land in mogen. Dat heeft de Engelse politiechef Ron Hogg be kendgemaakt. Eerder waren al drie gevreesde Engelse voet balfans op het vliegtuig naar huis gezet. SID SEOEL - De wereldvoetbalbond Fifa heeft Ierland geen toe stemming gegeven een vervanger op te roepen voor aanvoer der Roy Keane. De Ieren dienden woensdag een verzoek in om middenvelder Colin Healy van Celtic in zijn plaats toe te la ten. De Fifa wees de voordracht af, omdat de Ierse voetbal bond Keane niet als geblesseerd had opgegeven. Keane werd vorige week uit de selectie gezet na een ruzie met bondscoach Mick McCarthy. DPA SEOEL - Diego Maradona heeft volgens een internetenquête van de wereldvoetbalbond Fifa het mooiste doelpunt ooit op een wereldkampioenschap gemaaktHet is de goal die het Ar gentijnse voetbalidool maakte tijdens het WK van 1986 in Mexico in de kwartfinale tegen Engeland. Maradona soleerde het halve veld over langs de Engelse verdediging, omzeilde keeper Peter Shilton en schoot de bal in het lege doel. Het doelpunt leverde 28.246 stemmen op, bijna 10.000 meer dan het op een na mooiste WK-doelpunt. Dat komt op naam van Engelsman Michael Owen. Hij rondde op het WK van 1998 in Frankrijk in de achtste finale tegen Argentinië een spectacu laire solo puntgaaf af. Op de derde plaats komt een doelpunt van Pele. De Brazilaan kreeg 17.466 stemmen voor zijn goal in de WK-finale van 1958 tegen Zweden. S1D/ANP HAMBURG - Romario is van alle actieve voetballers de pro ductiefste. DeBraziliaanse aanvaller maakte in 510 wedstrij den 429 doelpunten. Dat blijkt uit een onderzoek van de inter nationale federatie voor voetbalgeschiedenis en statistiek IFFHS. De 36-jarige Romario zal landgenoot Pele niet meer inhalen, die in zijn loopbaan meer dan 1000 goals maakte. In de toptien komen maar drie spelers voor die het WK spelen- De Kroaat Davor Suker (200 goals/446 duels), de Argentijn Gabriel Batistuta (202/373) en de Turk Hakan Sukur (207/381). SID vrijdag 31 mei 2002 door Hans Koenekoop ZÜRICH - Sepp Blatter, woens dag herkozen als president van de wereldvoetbalbond Fifa, zal vrijwel zeker secretaris-gene raal Michel Zen-Ruffinen van de bond ontslaan. Daarmee neemt de 66-jarige Zwitser wraak op zijn landgenoot, die hem beschuldigde van onder meer corruptie. In de Zwitserse krant Bliek kon digde Blatter aan dat het uit voerend comité van de Fifa vandaag werk gaat maken van 'onze mijnheer zuiver'. De pre sident verwacht weinig weer stand. „Zeker na de negatieve opmerkingen van Zen-Ruffinen na mijn herverkiezing is de maat vol." De secretaris-generaal beschul digde zijn baas Blatter in een lij vig rapport van financieel wan beleid, corruptie en misbruik van fondsen. Desondanks her koos een grote meerderheid van het buitengewoon Fifa-congres in Seoul Blatter voor een tweede termijn. Zen-Ruffinen liet woensdag di rect na de verkiezing weten dat hij niet uit eigen beweging zal opstappen. Hij betreurde wel de uitkomst van de verkiezing, waarbij 139 van de 197 aange sloten nationale bonden hun stem aan Blatter gaven. „De na tionale voetbalbonden hebben meer aan hun eigen belangen gedacht dan aan de sport", zei hij. Blatter op zijn beurt had ei genlijk verwacht dat de 43-jari- ge secretaris-generaal zelf zijn biezen zou pakken. „Als hij iets meer eergevoel had gehad, dan was hij naar me toegekomen en had hij toegegeven dat hij non sens over mij heeft verspreid. En daarna had hij zijn ontslag aan geboden", aldus Blatter in Bliek. De Zwitser zei verder dat hij hard wil werken aan het smeden van eenheid binnen de Fifa. „Mijn vredesaanbod staat, maar dan verwacht ik ook wat van de andere kant. Ik reken er op dat mijn tegenstanders de absurde strafklacht tegen mij intrekken." Elf van de 24 leden van het uitvoerend comité na men het zwartboek van Zen- Ruffinen zo serieus dat ze bij een rechtbank in Zürich een straf klacht indienden. ANP/D- PA/AFP door Jaap van Essen SEOEL - Marcel Desailly is een man van de wereld. Geboren in Ghana, opgegroeid in Frankrijk en als profvoetballer gelouterd in Italië en Engeland. Hij spreekt zijn talen, heeft humor en realiteitszin. En goudkoorts. De aanvoerder wil met Frank rijk een unieke prestatie leve ren. Nog nooit won een team achter eenvolgens een WK, een EK en wederom een WK. Drie grote ti tels op rij, dat en niets minder is het doel van de regerende we reldkampioenen. Desailly maakte er gisteren geen geheim van. „We hebben vrij veel oude re spelers in ons elftal, maar we zijn nog steeds hongerig. Ik denk ook dat wij weer één van de grote kanshebbers zijn. Er zijn veel meer teams met gewel dige individuele kwaliteiten, maar wij hebben de voorbije ja ren laten zien ook als collectief heel erg goed te zijn." Desailly houdt van toernooien als het WK. Met een groep bezig zijn en in een korte tijd van de een na de andere wedstrijd toe leven, hij vindt het prachtig, ook nu hij alweer 33 jaar is. „Ik weet ook zeker dat dit mijn allerlaat ste WK is. Maar ik maak me daar verder ook niet druk over. Ik heb er geen speciale emoties bijIk ga echt niet de hele tijd lo pen denken dat dit mijn laatste kans is, en dus het laatste moge lijke hoogtepunt in mijn leven. Ben je gek. Er zullen nog heel veel mooie momenten in mijn le ven komen. Bovendien blijf ik strijd tegen Zuid-Korea ging het bij ons nog helemaal fout bij een corner en scoorde Korea. Dat zal nu niet meer gebeuren. Juist door de kopkracht van Se negal moeten we hele goede af spraken maken en vooral ge concentreerd blijven. En naar de tegenstander kijken in plaats van de bal. De bal kan niet sco ren." Peptalk Frankrijk zal het in elk geval twee en misschien nog wel meer wedstrijden moeten doen zon der Zinedine Zidane. De blessu re van de ster werd aanvankelijk gezien als een ramp die de Fran sen overkwam. Zelfs de spelers groep zat enige tijd in zak en as, waarna Desailly het als aan voerder zijn plicht vond een peptalk te arrangeren. „Na tuurlijk zullen we Zidane mis sen. Hij is de beste speler van de wereld. Maar tegelijk is het toch niet zo dat we nu met tien man moeten gaan voetballen?" „We zullen gewoon allemaal net iets meer moeten doen om het gemis van Zidane op te vangen. Op het WK van vier jaar geleden hebben we hem trouwens ook twee duels gemist door een schorsing, dus moeten we niet dramatisch doen. De kracht van Frankrijk is juist dat we zoveel goede spelers hebben. Als je we reldkampioen wil worden, dat moet j e niet alleen een sterke ba sis hebben, maar ook tegensla gen kunnen opvangen. Ik denk eerlijk gezegd dat wij dat het beste kunnen van alle favorie ten. Wij hebben de breedste se lectie." GPD Marcel Desailly (rechts) aan de zijde van de Franse bondscoach Roger Lemerre. foto Charles Patiau/RTR nog wel even doorvoetballen. Ik heb maar een ding aan mijn hoofd en dat is de wedstrijd te gen Senegal." Senegal Het openingsduel van het WK 2002, vandaag, is een speciale aangelegenheid, zo onder streepte ook de Franse bonds coach Roger Lemerre. „Vrijwel de hele selectie van Senegal speelt in de Franse competitie. Normaal zou deze wedstrijd er dus één worden van spelers die elkaar allemaal door en door kennen. Maar onze internatio nals spelen bijna allemaal in het buitenland. Dat is toch wel raai-. In ieder geval kennen de spelers van Senegal onze manier van spelen, onze denkwijze over voetbal. En ze kennen natuur lijk al onze spelers. Ik weet zelf juist niet of mijn spelers een erg goed beeld van de tegenstander hebben." Desailly heeft dat in ieder geval wel. „Ik kijk naar zoveel moge lijk wedstrijden, ook de Franse competitieduels. Daardoor ken ik de spelers van Senegal ook goed." Zo weet Desailly dat het oppassen geblazen is bij cor ners. „Ze hebben diverse heel goede koppers. In de oefenwed- David Beckham: de jongen van de mooiste trap De slager uit Islington hing vier jaar terug twee varkens koppen in de etalage, die ook een naam kregen: David en Vic toria. Inmiddels is er met de po pulariteit van David Beckham niks meer misde voetballer wordt in Engeland op handen gedragen. door Henri van der Steen YOKOHAMA - De voetballer als paria, de voetballer als volksheld. Zelden eerder ver schoot iemand in zo'n korte tijd van kleur. David Beckham werd vier jaar geleden de risee van Engeland, toen hij op het WK tegen Argentinië vanwege een lullig ezelstrapje rood kreeg. Beckham werd niet be kritiseerd, hij werd afgezaagd - de speler kreeg een golf van haat over zich heen. Voor de man in de straat was het - geholpen door de schaam teloze, altijd bloed ruikende populaire pers - ineens duide lijk: Beckham was een onge looflijke zak, een mooi jongetje met een beroemd zangeresje als vriendin en een vermogen op de bank, maar te beroerd zich ten behoeve van het vaderland een beetje te gedragen. Overal waar Beckham kwam, werd hij uitgejoeld, uitgefloten en ge provoceerd. Bij de post zaten doodsbedreigingen Echte voetballiefhebbers za gen het proces met verbijste ring aan. David Beckham was welis waar een mooie, rijke jon gen, maar in feite was hij alleen even in een truc van een gesle pen Argentijn getrapt. Beek- ham was door Simeone, de pokdalige aanvoerder van de Argentijnen, tegen de grond gewerkt en reageerde zich af door hem achterwaarts met zijn hiel een trapje te geven. Geel volgens de wetten der rechtvaardigheid - rood vol gens de regels. Vier jaar later is alles anders. Het mooie zangeresje heeft in middels een even beroemde als populaire vriend. Engeland heeft David Beckham in de ar men gesloten, want het land heeft geleerd wie Beckham werkelijk is. Het verhaal van de voetballer heeft niks te ma ken met mooi weer en mazzel en al helemaal niet met slecht gedrag. Beckham is een model man en een modelvoetballer. Niemand op de wereld die de bal kan trappen als David Beckham. Dat is de gave, maar ook noeste arbeid. De enige job die hij ooit had was het ophalen van Jege glazen op de honden- rennen; Beckhampje was elf of twaalf; de rest van zijn leven is hij alleen maar in de weer ge weest met voetbal. Beckham is een trainingsbeest, een jongen die - a la Van Hooijdonk - nooit stopt met het verbeteren van zijn trap. Op trainingen tijdens het EK van 2000 viel hij op door te oefenen op het trappen van free kicks met de blote voeten; om zijn gevoel nog verder te verfijnen. Cross country Niets is hem aan komen waai en. Op zijn zestiende ging hij het huis uit om bij Manchester United carrière te maken. Dat lukte niet meteen. Hij debu teerde op zijn zeventiende, maar werd twee jaar later uit geleend aan Preston North End, derde divisie. Na vijf wedstrijden werd hij alweer te rug naar United gehaald. Beckham is een speler met techniek én met longen. In zijn jeugd was hij kampioen 1500 meter cross country. Anders dan zijn glamoureuze verhouding met zijn Spice Girl doet vermoeden, is Beckham als persoon de terughoudend heid zelve. Hij is eerder verle gen dan extrovert, hoewel zijn bestedingspatroon zich inmid dels keurig heeft aangepast aan zijn status van multimiljo nair. Als j ongen viel David Beckham op door zijn welgemanierd heid. Hij vouwde altijd keurig zijn kleren op en hield zelf zijn kasten op orde. Zijn moeder zegt: „Hij was nooit stout, be halve toen hij op zijn veertien de zonder toestemming een gaatje in zijn oor liet prikken." Dat was natuurlijk de invloed van pa, een gasfitter, die zich zelfs ettelijke tatoeages per mitteerde. Dat heeft junior hem nagedaan. Op zijn rug prijkt een levensgrote be schermengel, in de vorm van een kale jezusfiguur aan het kruis. Onder op de rug heeft Beckham de naam van zijn zoontje laten inkten: Brooklyn. Zijn grote liefde, naast het voetbal, is natuurlijk Posh, het meisje dat hij voor het eerst goed opmerkte, toen hij in 1996 met het Engelse elftal in Tblisi zat en op televisie een videoclip voorbij zag komen. 'Dat meisje wil ik', moet Beckham zijn vriend en kamergenoot Gary Neville hebben -toegeroepen, maar uiteindelijk was het Posh die hem versierde; Beckham was te verlegen om zelfs maar een contact te leggen. Het is de vrouwelijke kant van de wereldster; daar past zijn hogezachte stemmetj e bijHet gedrag van de twee is een toon beeld van echte liefde; overal zie je het stel knuffelend en strelend zitten of liggen. Julie Burchill, schrijfster van een prachtige biografie over Beek- ham, meent dat de Beckhams de ambassadeurs van de hete ro-liefde zijn geworden waar de daartoe voorbestemden, Charles en Diana, op dat ge bied zo tragisch moesten falen. Soms werd het wel te erg met die liefde. Ooit belde Beckham voor 2000 pond per maand als zijn liefje aan de andere kant van de wereld op toernee was, wat hijzelf ook wel 'obsceen' vond. Met geld uitgeven heb ben de Beckhams verder niet zo'n probleem, Brooklyn kreeg een speelgoedautootje van een kwart miljoen en de bruiloft mocht gerust een half miljoen pond kosten, zeker nadat het blad OK! een vol miljoen had overgemaakt voor de exclusie ve fotorechten. Euforie Het zijn feiten en getallen uit een andere wereld, maar door gaans is Beckham vooral bezig met die ene, simpele kwestie: hoe trap ik de bal zo voordelig mogelijk naar een medespeler dan wel tegen het vijandelijke net. Beckham heeft daarin een niveau bereikt dat bij de lief ken. De commerciële omroepen steken daarbij schril af. RTL laat het WK helemaal aan zich voorbijgaan, terwijl SBS zich beperkt tot 'hoogstens enkele reportages' in Hart van Neder land. „Als Denemarken bij voorbeeld ver komt, kunnen we in Eindhoven filmen hoe de bu ren van PSV'er Dennis Romme- dahl meeleven", aldus Lex Mul ler, hoofd sport SBS 6. Ook op de radio is er een sobere verslaggeving. Voor NOS Langs de lijn zit er niemand speciaal in Japan en Korea. „Zonder het Nederlands elftal hebben wij daar niets te zoeken", vindt chef Bram Gaillard. „De luisteraars zitten niet te wachten op flitsen van Saoedi-Arabië tegen Duits land." Langs de lijn besteedt p YQrïa Japan daarom alleen in de dagelijkse uitzendingen op Radio 1 (maan dag tot en met vrijdag van 22.00 uur tot 23.00 uur, zaterdag 14.00-17.00 en 22.00-23.00 uur en zondag 14.00-18.00 uur en 22.00-23.00 uur) aandacht aap het WK. Als daar aanleiding voor is zal Langs de lijn 'inbre ken' in de reguliere uitzending van Radio 1. Voor de echte 'diehards', die he lemaal niets willen missen, blijft internet dan nog een (aan vullend) alternatief. Talloze binnenlandse en buitenlandse sites besteden de komende we ken aandacht aan het voetbal toernooi, Van de nl-adressen springen www.wk2002.nl, www.dewksite.nl en www.wk- voetbal.nl het meest in het oog .GPD 12.08 uur, Ned. 2: Voorbeschou wing en opening WK voetbal. 13.25 uur, Ned. 2: Rechtstreeks ver slag openingsduel Frankrijk - Sene gal. 20.30 uur, Ned, 2: Studio Sport WK 2002. 21.25 uur, Ned. 2: Vervolg Studio Sport WK 2002. door Eric de Bie HILVERSUM - Met zijn com mentaar bij Frankrijk-Senegal luidt Theo Reitsma vanmiddag bij de NOS het WK voetbal in en op 30 juni sluit hij met de finale af. In de tussenliggende vier we ken doet de NOS haast plicht matig verslag van de strijd in Japan en Korea. Andere media zijn daarentegen meer terug houdend. Vooral door het ont breken van Oranje en de hoge reis- en verblijfkosten. De Nederlandse Sport Pers heeft berekend dat een krant, tv-zender of radiostation per verslaggever die naar het WK wordt gestuurd, 45.000 euro moet neertellen. Daarbij komt nog het bedrag voor telefoon- en satellietverbindingen. Voor veel mediabedrijven reden om wei nig tot geen journalisten naar Japan en Korea af te vaardigen Met zeven commentatoren steekt de NOS ver boven de rest uit, maar ook de publieke om roep heeft 'bezuinigd'. Er gaat namelijk niet één verslaggever mee. „We hadden er twee willen sturen", zegt Chris van Nijnat- ten, chef voetbal NOS Sport, „Maar wat is het rendement? Dat is beperkt." De besparing van twee tot drie ton wordt ge stoken in het eerstvolgende EK. Ondanks de beperkte afvaardi ging denkt Van Nijnatten een journalistiek verantwoord pro duct te kunnen afleveren. De NOS zendt in elk geval de 64 wedstrijden integraal uit, want daar heb je immers de uitzend rechten voor. De meeste duels zijn rechtstreeks te volgen. Als wedstrijden tegelijk plaatsvin den, is de meest interessante live te zien. De andere wordt dan aansluitend uitgezonden. Naast Reitsma verzorgen Jeroen Gru- ter, Eddy Poelmann, Frank Snoeks, Ron de Rijk, Philip Kooke en Evert ten Napel het commentaar. Door het tijdsver schil zijn de wedstrijden steeds tussen 08.00 uur en 17.00 uur op Nederland 2 te zien. Daarnaast wordt elke speeldag tussen 20,30 uur en 22.00 uur vanuit Hilversum het magazine Studio Sport: WK 2002 uitge zonden. Daarin samenvattin gen, reportages en analyses. De duo's Humberto Tan/Wim Rijs- bergen en Tom Egbers/Youri Mulder verzorgen om beurten de presentatie. Op vier relevan te momenten in het toernooi komt Johan Cruijff voorbij om de ontwikkelingen te bespre- Eriksson, bondscoach van Engeland: „Wij hebben heel veel mogelijkheden, maar we hebben maar één Beckham." foto Dan Chung/RTR hebbers leidt tot spontane eu forie. Hij trapt zo makkelijk dat hij niet eens een passeerbe weging nodig heeft voor een voorzet; hij draait de bal met de wreef gewoon om de verdedi ger heen. Beckham heeft trou wens geen passeerbeweging. Hij kan ook niet erg goed ver dedigen, hij is niet erg snel en hjij kan niet koppen. Zijn unie ke talent zit hem in die trap, vaak vanuit de enkels komend, ingehouden geschoten, omdat de bal anders te ver weg vliegt. Enige tijd terug was er ineens niets meer te schieten; in de Champions League tegen De- portivo brak Beckham zijn voet. Engeland in paniek! Twee keer ging er een zucht van verlichting door het land; ja, Beckham zou het WK halen en deze week: ja, hij zou zelfs de eerste wedstrijd kunnen spe len, morgen tegen de Zweden. Zoals Sven-Göran Eriksson zei: „Wij hebben heel veel mo gelijkheden, maar we hebben maar één Beckham." Zelfs die slager uit Islington zit morgen als supporter van Beckham voor de televisie. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 51