Een kogel onder de postzegel PZC PZC In wezen een wat verlegen man Boertien Politie neemt bedreigingen van politici en voetbalcoach serieus Veel fracties verwerpen verbod boren Waddenzee Agente Rowley hekelt verhullen van FBI-falen 31 mei 1952 vrijdag 31 mei 2002 Bedreigingen zijn aan de orde van de dag. Door gaans wordt er geen ruchtbaarheid aan gege ven en waait de dreiging ook over. Na de moord op Pim Fortuyn is echter ex tra voorzichtigheid gebo den. door Bob van Huët De 'postkogels' fluiten door de brievenbus. RTV Oost, Ad Melkert, Frank Rijkaard en LPF-fractieleider Mat Herben ontvingen een dreigend kaliber onder de postzegel. De toenma lige PvdA-leider inclusief door geladen pistool. DEN HAAG - De nieuwe Tweede Kamer voelt niets meer voor een categorisch verbod op gaswinning in de Waddenzee en laat de mogelijkheid voor borin gen in het kwetsbare na tuurgebied open. Voorwaarde is wel dat nieuw onderzoek uitwijst dat de winning geen blij vende natuurschade ver oorzaakt, zo bleek giste ren. Vóór de verkiezingen had het parlement een motie aangenomen waarin gas boringen voor de ko mende tien jaar worden verboden. Door de verkie zingsuitslag kan die motie echter niet meer op steun van een meerderheid van de Kamer rekenen. Alleen de linkse partijenstemden er in maart voor, maar zij hebben op 15 mei flink verloren. GPD In politiekringen is men zeer te rughoudend met informatie over deze 'incidenten'. Om na- apers en andere sensatiezoekers niet op ideeën te brengen. Even min moeten de afzenders den ken dat ze hun slachtoffer in een greep van angst kunnen hou den. „Het barst van de dreigbrieven, bijna altijd is het geleuter. Maar na de elfde september en na de moord op Fortuyn nemen we de gevaarlijke ondertoon van dat soort post wel serieuzer. Er zit ten gestoorde geesten bij die dat soort dingen versturen. Dat wil niet zeggen dat ze Frank Rijk aard voor zijn kop schieten. Maar aangezien we nog volop in 'de tijd na Pim' zitten moet je het zeker in de gaten houden", klapt een ervaren politieman uit de school. Bodyguard De Sparta-coach heeft inmid dels een bodyguard. Het Natio naal Coördinatiecentrum van het ministerie van Binnenland se Zaken heeft - na 6 mei - nieu we normen voor de beveiliging van politici. De straf op schrif telijke bedreiging is overigens dezelfde als bijvoorbeeld ten tijde van de poederbrieven: maximaal vier jaar cel en een boete tot 11.000 euro. Peter van Koppen, hoogleraar rechtspsychologie aan de uni versiteit van Antwerpen, is ambtshalve geïnteresseerd in de vraag hoe anonieme dreigemen ten worden beoordeeld. „Er komen bijvoorbeeld zoveel bommeldingen voor dat je De Bijenkorf permanent zou kun nen sluiten als je die allemaal serieus nam." Meestal hoort de buitenwacht daar niks over. Een opmerkelijke uitzondering was de brief waarin vorig jaar werd gedreigd tunnels op te bla zen. Van Koppen: „Dat die dreigbrief in de openbaarheid is gebracht heeft me verbaasd, juist omdat men anders altijd zo zwijgzaam en terughoudend is." De regionale omroep RTV Oost ontving na de moord op Fortuyn vijf dreigbrieven en nog wat anonieme telefoontjes. Een van de brieven bevatte drie kogels, die kennelijk waren gericht aan alle andere lijsttrekkers. Twee verdachten werden aangehou den, eentje is wegens gebrek aan bewijs weer vrijgelaten. Redac tiechef Claus Mettemich vraagt zich nog steeds af waarom de brieven naar RTV Oost werden gestuurd, temeer daar geen van zijn journalisten werd bedreigd. „Misschien zitten er van dat soort grappenmakers in ons ge bied. Een van de verdachten komt uit Almelo." Nauwelijks had RTV Oost de aanhouding gemeld of er belde weer iemand anders die zei dat hij de echte dader was. Mettemich zucht eens diep: „Je bent er zo druk mee, met dat gedoe." Ooit werd in de Arnhemse onderwereld door middel van postkogels een 'signaal' afgegeven aan een ri vaal. Dreigementen zijn nog steeds aan de orde van de dag, alleen met andere attributen. Rouwkransen, bijvoorbeeld. Profielschetsen leverden een bont gezelschap van afzenders op. Van collega's die elkaar op stang jagen tot mensen die zo fa milie- of burenruzies regelen. Kogelbrief Een persoonlijk bedreigde over heidsfunctionaris herinnert zich het moment waarop hij een kogelbrief opende als de dag van gisteren. Omdat de bedrei gingen nog steeds aanhouden, wil hij niet met zijn naam in de krant. „Op het moment dat je die brief openmaakt is je gewone leven voorbij. Voor de politie is het heel moeilijk zo'n dader te vin den. Die is ook niet gek, en laat geen vingerafdruk achter. Zo lang die dader niet is gevonden, slaap je slecht en ben je altijd op je hoede. Mijn vrouw is een in zinking nabij geweest." Losse kogels zijn niet veel moei lijker te vinden dan postzegels. Iedere (oud)militair heeft wel een rits thuis, als souvenir. Wie met vakantie was in het voor malige Joegoslavië, kon ze vin den in de bossen naast de cam ping. In een vlaag van woede kan zo'n kogel snel zijn gepost. „Mensen realiseren zich niet wat ze teweeg brengen. Pas als ze worden gepakt snappen ze de realiteit", zegt een politie woordvoerder. Van Koppen weet niet of media- aandacht voor postkogels auto matisch leidt tot nog meer na- apen. „Dat wordt wel altijd ge roepen. Maar er is weinig syste matisch onderzoek naar ge daan. Er is niet echt een reden om aan te nemen dat het effect heel sterk is." GPD De gisteren overleden oud-commissaris van de I koningin dr. Cornells Boertien is door velen wel gezien als een afstandelijke bestuurder, een re- i gent. Zo kwam hij bij eerste waarneming ook over. Wie nader kennisnam van de wijze waarop hij inhoud gaf aan het ambt, zag een bestuurder wiens afstandelijk heid berustte op een heldere filosofie. Boertien was niet1 uit op persoonlijk eerbetoon. Wel was hij van oordeel dat het ambt waartoe hij was geroepen respect verdien- de. Dat was ook de reden waarom hij zich ongaarne in partijpolitiek gekrakeel mengde. Hij was een antirevo- lutionair bij uitstek, behoorde tot de laatsten der' mannenbroeders, maar vanaf het moment dat hij com- missaris van de koningin werd, koos hij, als vertegen-1 woordiger van de Kroon, voor een positie boven de I partijen. In de jaren zeventig en tachtig was die stel- lingname niet meer heel gebruikelijk. Veel bestuurders kozen in die tijd voor een plek dicht bij hun politieke I huis en als het hun uitkwam dicht bij de bestuurden Boertien zag die houding als modernistisch. Zijn op-1 stelling had meer te maken met onkreukbaarheid en trouw dan met een hang naar populariteit. Wie zijn drijfveren kende, zag Boertien als een uiterst ernstig bestuurder die meer aandacht besteedde aan I duurzame kwaliteit van wat de overheid te bieden heeft dan als iemand die de waan van de dag volgt. Bij nadere beschouwing was zijn stijl verademend. Hij was geenI man die zich zonder aarzeling omwille van een vlotte uitstraling liet tutoyeren. Daarachter ging een zuivere' denkwijze schuil. Boertien was commissaris van de ko-1 ningin voor alle Zeeuwen. Hij wenste zo weinig moge- lijk onderscheid te maken in zijn benadering van de in- woners van dit gewest. Hij was er de man niet naar omj openlijk blijk te geven van sympathie en antipathie. De Zeeuwen moesten weten dat zijongeacht zijn persoon-1 lijke gevoelens, allen in gelijke op mate respect konden| rekenen zoals hij zijn ambt in aanzien wilde houden. In de jaren na zijn vertrek zullen velen hebben ervaren dat Boertien niet uitsluitend de afstandelijke bestuur-1 der was waarvoor hij wel is gehouden. Hij kon met grote warmte spreken over de vrijheden die Roosevelt formu-1 leerde en was diep geraakt door de schending daarvan.' Dat was de achtergrond voor zijn niet alleen Zeeuwse maar ook internationalistische opstelling. Als hij zich! uitliet over zijn persoonlijk leven en degenen die hem na stonden, verdween de regent op slag. Zijn inzet voor het Kinderfonds van de Verenigde Naties werd geken-: merkt door een grote bewogenheid. Met Boertien verdween in 19 9 2 een bestuurder uit beeld die op een heilzame manier afstand kon bewaren, ook in tijden van zwarigheid rond het college van Gedepu-1 teerde Staten. Hij vervulde zijn ambt met grote ernst en stond voor een stijl waarnaar met bewondering kan worden teruggezien. Na Sherron Watkins die vorig jaar een onthullend memo over de boekhoud- praktijken van Enron stuurde naar bestuurs voorzitter Ken Lay, heeft Amerika nu een tweede befaamde 'klokkeluider'. Het is alweer een vrouw: Coleen Rowley, een juris te van de FBI uit Minnea polis die de bangelijke cultuur bij de FBI hekelt en haar bazen in Washing ton de mantel uitveegt. door Ans Bouwmans Ze is de 'agente met de grote bril'. Een onopvallende moeder van vier kinderen die al meer dan 21 jaar bij de FBI werkt. Sinds vorige week be kend als 'klokkenluider' omdat ze een kritische brief afleverde bij FBI-baas Robert Mueller en het Congres. Ze zei waar het op stond: de ho ge heren bij de FBI hebben de zaak-Moussaoui gehinderd en dat vervolgens onder de mat ge veegd. Coleen Rowley schuwt de publi citeit. Ze heeft nog geen enkel interview gegeven sinds de in houd van haar brief in stukjes en beetjes in de openbaarheid kwam. Volgens mensen die haar kennen is ze een toegewijde en ijverige 'voetsoldaat' van de FBI, aldus het regionale dag blad Star Tribune in Minneapo lis, Minnesota. Ze omschrijft zichzelf als 'vreselijk eigenzin nig' en 'niet zo discreet als zou moeten'. „Ik moet mijn zorgen kwijt over de reactie van de FBI op aanwij zingen voor terroristische acti viteiten in de VS voor 11 sep tember", zo begint ze haar brief die op de website van opirfie- weekblad Time te vinden is. Haar aanklacht: Mueller en an dere toplieden bij de FBI heb ben feiten verbloemd en ver draaid, om de schade voor de FBI en zijn leiding te beperken. Ze wil het nog net geen 'doofpot' noemen, maar het gaat hier om de integriteit van de FBI, aldus de juriste die meent dat er ge leerd moet worden van fouten uit het verleden. De zaak draait om de aanhou ding van Zacarias Moussaoui, de 33-jarige Frans-Marokkaan- se moslimextremist die dit na jaar terechtstaat, omdat hij vol gens justitie de 'twintigste kaper' had moeten zijn. Mous saoui werd op 15 augustus van het vorig jaar gearresteerd, na dat een vliegschool in Minneso ta argwanend was geworden over zijn gedrag. FBI-agenten in Minneapolis stelden een on derzoek in, maar werden daar bij tegengewerkt door het hoofdkantoor in Washington, aldus Rowley. Een verzoek om Moussaoui's laptop te onder zoeken werd afgewezen, ook al was er informatie vanuit Frank rijk binnengekomen over de banden van Moussaoui met mi litante moslimgroeperingen. Toen gefrustreerde FBI-agen ten hulp zochten bij de CIA -de twee diensten werken geschei den- kregen ze zelfs een repri mande. Volgens Rowley hadden de FBI-agenten op dat moment al in de gaten dat hier een ter- reurrisico dreigde, en is het niet een zaak van puzzelstukjes die achteraf in elkaar vallen zoals de FBI-top tegenwoordig be weert. Rowley legt de schuld vooral neer bij een FBI-meerdere op het hoofdkwartier die_het on derzoek blokkeerde uit angst voor agressieve methoden en mogelijke missers. Ze kapittelt FBI-directeur Mueller, omdat die eerst volhield dat de FBI geen waarschuwingen vooraf had gehad - wat dus wel zo was - en vervolgens na het uitlekken van de Phoenix-memo en het onderzoek naar Moussaoui zei dat de aanslagen daarmee niet te voorkomen waren geweest. „Ik begrijp niet hoe iemand zo iets kan stellen, zonder enig be wijs voor deze opinie." Frustratie In haar brief komt Rowley over als een integere vrouw, die be hoorlijk gefrustreerd is dat de dienst waarvoor ze werkt er zo'n knoeiboel van heeft gemaakt. Ze is 47de kostwinner in het ge zin en nog lang niet toe aan haar pensioen. Rowley werkt nog steeds op het FBI-kantoor in Minneapolis. Mueller heeft haar brief doorgestuurd naar het mi nisterie van Justitie voor onder zoek. Hij heeft woensdag een grote reorganisatie aangekon digd, met een grotere aandacht voor bestrijding van terrorisme. Rowley pleitte in haar brief voor een decentrale aanpak en hekel de de bureaucratie in Washing ton. Mueller wil een sterke rol voor het FBI-hoofdkwartier en concentratie van het inlichtin genwerk. Maar FBI-agenten in het veld krijgen straks meer armslag bij onderzoek naar mo gelijke terroristen. GPD door Rinus Antonisse VLISSINGEN - Meer bestuur der dan politicus. Een uitste kend voorzitter. Iemand die zijn onderwerpen en bijbehorende stukken tot in de finesses kende. Altijd bezig met het behartigen van de Zeeuwse belangen. Zo herinneren bestuurders die lan gere tijd met de gisteren overle den oud-commissaris van de koningin C. Boertien samenge werkt hebben, zich hem. „Het was in wezen een wat ver legen man. Daardoor kwam hij afstandelijk over. maar dat was hij bepaald niet", zegt oud- PvdA-gedeputeerde Wim Don, die Boertien vanaf zijn aantre den als commissaris in 1976 meemaakte. „Wij onderhielder. nog steeds goede contacten, ook in familiair verband. Die waren altijd erg plezierig. In de per soonlijke contacten kwam hij het meeste los. Hij was ook trouw en loyaal; hij liet je niet vallen. Ik weet dat hij zich ver heugde op de viering van zijn 75-ste verjaardag in juli." De benoeming van Boertien in Zeeland kwam volgens Don destijds als een verrassing. Vrij wel niemand had erop gerekend dat uitgerekend deze CDA-po- liticus (bloedgroep ARP) de ze tel van de commissaris der koningin in de Middelburgse Abdij ging innemen, „Ik heb hem ervaren als een uitstekend voorzitter, met name ook in het college van Gedeputeerde Sta ten. Hij was altijd zeer objectief en gaf de gedeputeerden volop de ruimte." Zekatel Don prijst de dossierkennis van Boertien. „Ik heb hem er nooit op betrapt dat hij zijn stukken niet gelezen had De oud-gede puteerde noemt hem vooral een uitgesproken bestuurder, die zeker in zijn Zeeuwse periode veel minder als politicus ope reerde. Toch ging hij stellingna- mes niet uit de weg. Don: „Ik herinner me dat hij in de discus sie over de oprichting van Zeka tel, in GS de doorslag gaf. Daardoor kon het voorstel in Provinciale Staten behandeld worden Zelf was Don een politicus/be stuurder die - nog voor het be grip 'transparant' werd bedacht - heldere uitspraken nooit schuwde. „Waarschijnlijk was ik de gedeputeerde die in het college het meest met hem heeft gebotst, omdat we nogal eens politieke verschillen van inzicht hadden. Ik heb het gevoel dat hij Kees Boertien tijdens de uitreiking van de Four Freedoms Awards in 1992 in gesprek m met prinses Juli ana en koningin Beatrix. foto Lex de Meester Voormalig WD-gedeputeerde Jan de Voogd stelt dat de overle den Boertien geprobeerd heeft zich op zijn manier enorm in te spannen voor Zeeland. „Er was wel eens wat kritiek op zijn op treden. Afstandelijk, wat voor zichtig, hij wilde geen fouten maken." Ook De Voogd roemt de feitenkennis. „Hij kende zijn stukken werkelijk prima. Hij nam ontzettend veel tijd om zich voor te bereiden op vergaderin gen. Dat had waarschijnlijk ook wel wat te maken met die voor zichtigheid." Vele malen toog de oud-gedepu teerde met Boertien naar Den Haag, om er te praten over on der meer de Provinciale Stoom bootdiensten en de Wester- scheldetunnel. „Hij had altijd een makkelijke entree. Dat kwam mede door zijn verleden als Kamerlid en minister Het kostte hem geen moeite de be langen van Zeeland op hoog ni veau te behartigen, al kwam dat niet altijd in de openbaarheid. Dat het niet altijd lukte, mag je niet alleen aan hem toeschrij ven", aldus De Voogd. Ook hij noemt Boertien iemand die goed leiding kon geven aan W. Don die opstelling mijnerzijds toch zeer op prijs heeft gesteld." Zeeuw met de Zeeuwen, zoals altijd van de vroegere commis saris A. de Casembroot werd ge zegd, was Kees Boertien niet echt. „Maar ik vind dat Boertien in bestuurlijk opzicht minstens zijn gelijke was", betoogt Don. J. de Voogd vergaderingen. „Het was geen man van felle politieke debat ten; die waren trouwens in de Staten ook niet zo aan de orde." De Voogd denkt dat de Zeeuwen de oud-commissaris wel als af standelijk hebben ervaren. „Het was als mens niet uit op publici teit en populariteit." USKARRETJE - In Veere is een ijskarret je van de kade in het water gereden. Waar schijnlijk was de handrem niet goed gesteld, terwijl bo- venddien de kade enigszins helt. Na enige moeite slaagde men er in de driewielersfiets weer op het droge te krijgen. ONGELUK - Een droevig ongeluk is gebeurd onder Roosendaal. Daar is vrijdag avond een auto ingereden op een colonne nationale reser visten. Er werd één man ge dood, zeven raakten zwaar- en vier lichtgewond. De be stuurder van de auto is gear resteerd. VERKOCHT - Door notaris Lindenbach werd donderdag voor de heer Beke in Sint Maartensdijk een woonhuis verkocht. Koper werd de heer C. Slager in Sint Maar tensdijk voor 4250 gulden. PROPAGANDA - Naar aan leiding van de Pauselijke boodschap, waarin er op werd aangedrongen te strij den voor de vrede, belegde 'Steunt Wettig Gezag' een propaganda-bijeenkomst in het Sluiskilse patronaatsge bouw. De heer Hielen hield een verhandeling over de geestelijke weerbaarheid te gen het communisme. Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13 30 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vri|dag tijdens kantooruren zondag, van 16 00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,-) per maand: 19,25 per kwartaal. 52,- - per jaar 198,-- Voor toezending per post geldt Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645741 E-mail redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail- redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vri|dag van 800 tol 17 00 uur Zierikzee. Goes en Hulst 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener -concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen Jadmimstratie en om u te (laten) intormeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze inlormatie geen prijs stelt dan kunt u dit schnltelijk melden bi| PZC. afdeling :e, Postbus 18.4380 AA Vlissingen E-mail abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag zaterdag 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65 597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties. Tel (0118)484240 Fax (0118)470100 Voor kleintjes Tel (0118)484321 Fax: (0118)484370 Behoort tot LUEQGfMHr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4