Sas vergeet bijdrage traumaheli PZC Fracties steunen Sasse Pastor viert vijftigjarig jubileum verhuizing Aldi MAAS MODES brengt uitgebreide collecties voor mannen van elke leeftijd in een groot maat-assortiment van o.a. D&T Oostburg zet ervaren politici op kandidatenlijst Sluis Raadsvragen over niet betalen Dringende Medische Hulpverlening zl4 Eerste Zeeuws-Vlaamse vlindertuin aangelegd op Sterreterrein Clinge Bijeenkomst in Sluiskil over project Dorpsblik Van Dongen in beeld als lijsttrekker van fractie VVD/Gemeentebelangen 'Burgemeester van De Kauter' krijgt lintje Verkeersproef Sint Jansteen Gardeur - Horka men's wear - Traffic - Hoal - Pionier - Manston - Jupiter - Frans Molenaar - P. van Holland - Questo - Edl v. F. - Melka - State of Art - Casa Mode - Le Dub - Cottonfield - 4 you. Gespecialiseeerd in kwartmaten en grote maten t/m buikomvang 140 cm. Elke zondagmiddag gezellig winkelen tussen 14 en 18 uur. De koffie staat klaar! vrijdag 31 mei 2002 door Harold de Puijsseleyr SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent moet zo snel mo gelijk de toegezegde bijdrage bétalen aan de traumahelicop- ter die vanuit Brugge ook Zeeuws-Vlaanderen bedient. De medische dringende hulp nioet daarnaast ook op de finan ciële steun kunnen rekenen van de nieuwe gemeente Terneuzen. Gemeenteraadslid M. He- rrïelsoet-De Jaeger (Gemeente belangen Groot Sas) hield dat pleidooi gisteren tijdens de ge meenteraadsvergadering in Sas van Gent. Hemelsoet had van een van de léidinggevenden van het Insti tuut voor Dringende Medische Hulpverlening informatie ge kregen waar uit bleek dat Sas van Gent al sinds het jaar 2000 niet aan de traumaheli had bij gedragen. „Ondanks de gemaakte afspra ken in het Intergemeentelijk Sa menwerkingsorgaan Zeeuws- -Vlaanderen", zei Hemelsoet. Ze wees verder op een brief van het gemeentebestuur van Axel aan het instituut dat de trauma- helicopter in de lucht houdt. Daarin staat, dat het 'in ver band met de gemeentelijke her indeling op 1 januari 2003 nog niet duidelijk is of het subsidie in 2003 zal worden voortgezet'. Hemelsoet brak er alvast een lans voor dat de nieuwe ge meente Terneuzen de trauma- helicopter wel blijft steunen. Overigens zou ook de huidige gemeente Terneuzen volgens de informatie waarover Hemelsoet beschikte al enkele jaren geen geld hebben overgemaakt ten behoeve van de traumaheli. Burgemeester P. van den Baar adviseerde het raadslid, dat steun voor haar pleidooi kreeg van de hele gemeenteraad, de kwestie ook eens aan te kaarten in het politiek overleg tussen de drie gemeenten. Waarom Sas de afgelopen jaren het subsidie aan het Instituut voor Dringende Medische Hulpverlening niet heeft overgemaakt, laat de bur gemeester nog uitzoeken. Pastor Vervaet in zijn tuin. door René van Stee OOSTBURG - De raadscom missie planologie en volkshuis vesting in Oostburg ging giste ren akkoord met de vestiging van een nieuwe Aldi-super- markt aan de Bredestraat. Hiervoor moet een zelfstandige projectprocedure worden ge volgd, omdat de vestiging van eèn supermarkt op de plek waar voorheen garage 't Westen was gevestigd, in strij d is met het be stemmingsplan. Als voorwaarde voor de nieuw bouw is gesteld dat Aldi, wiens huurcontract nog tien jaar dborloopt, voor het huidige pand aan de Oprit een andere detailhandelsbestemming dient te zoeken. Verder moet op, de nieuwe locatie, waar ook de hui dige benzinepomp gehand haafd blijft, worden voldaan aan de minimumeisen voor par keren op eigen terrein. Daar naast mag dit terrein niet worden ontsloten naar de Zand straat. Hoewel commissielid L. Dekker (CDA) de plannen toejuichte, had hij toch zijn twijfels over de invulling van het oude pand van de supermarkt aan de Oprit. „Wie garandeert mij dat er geen detailhandel komt die weer veel verkeer en parkeeroverlast in de kern oplevert?", vroeg hij zich af. Wethouder Bolijn kon hem wat dit betreft geruststellen. ,,We hebben deze voorwaarde als keiharde eis gesteld." door Marian Hemelaar SAS VAN GENT - Pastor W. Vervaet viert vrijdag 7 juni zijn vijftigjarig priesterschap. Er is gelegenheid tot feliciteren na afloop van de eucharistievie ring op zaterdag 8 juni om 11.00 uur in de Heilige Maria Hemel- vaartkerk te Sas van Gent. Verlegen reageert Vervaet (77) op de belangstelling rond zijn komende jubileum. Ruim zeven jaar woont hij weer in zijn ge boorteplaats Sas van Gent. De vriendelijke, jonger ogende ju bilaris staat, met een volle agen da, nog midden in de samenle ving. „Gelukkig dat ik het nog kan", bekent hij. Dat er sprake was van roeping, stond bij Vervaet al van jongs af aan vast. Als twaalfjarige ver trok de Sassenaar naar het se minarie te Breda voor de oplei ding. Na zijn inwijding op 7 juni 1952 werd de jonge priester aangesteld als conrector bij de Broeders van Oudenbosch. „Het was best zwaar werk. Naast de dagelijkse kerkdien sten waren er nog godsdienst lessen op de lagere school en de eerste klas van de mulo. Die voorbereidingen kostten veel tijdNa zes jaar volgde een korte standplaats in Dongen. Als ka pelaan van de Sint Jozefskerk verving ik tevens een collega als leraar op de middelbare meis jesschool", aldus Vervaet Achtereenvolgens werd Vervaet vijf jaar conrector bij de zusters van Dongen en zeven jaar kape laan en godsdienstleraar van de Mariaparochie in Oosterhout. Pastoor De langste tijd bracht hij door in zijn laatste phrochie Lage Zwa- luwe. „Pastor zijn was een zelf standig beroep", vervolgt Ver vaet. „In die tijd deed je nog aan huisbezoek bij parochieledenen nieuwkomers. Probleem was, dat overdag alleen de vrouwen thuis waren en je wilde toch ook de mannen zien. Met gevolg dat de bezoeken naar de avonden werden verlegd. Het kon soms héél laat worden. Van de ver nieuwingen in de kerk heb ik daar weinig gemerkt. Wel werd het altaar afgebroken om plaats te maken voor een tafel. Met het gezicht naar de mensen staan was een goede verandering evenals de liturgie in het Neder lands. De mensen begrepen be ter waar het over ging, zo in de eigen volkstaal. Ook de komst van leken-pastors was een goe de zaak. Je kunt geen gemeen schap hebben zonder dat ie mand de leiding heeft. Gemiddeld worden twee of drie priesters per jaar gewijd tegen een groot aantal dat met pensi oen gaat. Het instellen van re gio's is een noodzakelijke, maat foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer CLINGE - Op het Sterreterrein in Clinge is de eerste Zeeuws- Vlaamse vlindertuin aangelegd. De tuin is gefinancierd door het VSB-fonds. Leerlingen van de Sint Bernardusschool en cliën ten van Stichting Tragel gaan meehelpen de tuin te onderhou den. Het VSB-fonds ondersteunt projecten van algemeen maat schappelijk belang. Een paar jaar geleden is het VSB-fonds begonnen met het vlindertuin project. Alleen zorginstellingen konden zich hiervoor inschrij ven en ze moesten aan een aan tal eisen voldoen. Zo moest de tuin aan de openbare weg liggen en moest samenwerking ge zocht worden met een basis school. Stichting Tragel, waar De Sterre onder valt, werd twee jaar geleden al benaderd door de Vlinderstichting of er inte resse was voor een vlindertuin en deelname aan het VSB-pro- ject, maar Tragel viel toen bui ten de boot. In februari dit jaar werd het verzoek echter inge willigd. Inmiddels zijn er in heel Nederland 49 door het fonds ge steunde vlindertuinen, waaron der een in Zierikzee. In Hoek wordt deze week eenzelfde vlin dertuin opgeleverd, bij verzor gingshuis Vremdieke. Leerlin gen van de basisschool helpen bij het onderhoud. Alle 49 vlindertuinen zijn het zelfde van vormgeving en heb ben dezelfde bloemen en plan ten. Dit is niet zonder reden. Op deze manier kan de Vlinder stichting onderzoek doen naar de vlinderstand in Nederland. De basisschoolleerlingen hel pen met die vlindertelling. Ook in Clinge meet de vlindertuin tweehonderd vierkante meter, heeft een puintuin, poort met klimplant, bloemrijk gras en staat vol planten die vanaf het vroege voorjaar tot het late na jaar nectar produceren zodat het hele seizoen verschillende vlindersoorten te zien zijn. De Clingse tuin wordt volgend jaar officieel geopend. schappelijke ontwikkeling. Nadeel is, dat plaatselijke ge loofsgemeenschappen bijna geen steun meer bieden voor de mensen. De afkalving gaat steeds door. Zo is de terugloop van kerkbezoek dramatisch. De mentaliteit! Het wordt thuis niet meer geleerd en ze weten bijna niet meer waar het om gaat. Het is niet de eerste crisis in tweeduizend jaar", zegt Ver vaet gelaten. Pensioen „Door de invoering van regio's kon ik eind 1994 op 69-jarige leeftijd met pensioen gaan. Re gelmatig verzorg ik diensten in De Redoute, de Blide, 't Verlaet en Ter Schorre. Ook het kring voorzitterschap van de Katho lieke Bond Ouderen (KBO) kost veel tij d, de cliëntenraad van De Redoute en ik biljart heel graag. Meer interesses? Veel te veel", glimlacht de jubilaris. SLUISKIL - In 't Meulengat is Sluiskil wordt op dinsdag 4 juni om 19.30 uur een bijeenkomst gehouden voor alle inwoners. De bewoners worden tijdens de ze avond geïnformeerd over het project Dorpsblik en kunnen zich dan ook aanmelden voor het project. Dorpsblik is een methode waar bij bewoners van Sluiskil aan de hand van een door hen zelf sa mengestelde vragenlijst cijfers en meningen verzamelen over hun woonkern. De vragenlijst wordt met be hulp van een speciaal daarvoor ontwikkeld computerprogram ma door een groep bewoners sa mengesteld. Bewoners geven de vragenlijsten na de zomerva kantie huis-aan-huis af en na een aantal weken halen zij die weer op. Daarna worden de ge gevens geanalyseerd. De uitkomsten van het onder zoek met concrete aanbevelin gen en daaruit voortvloeiende actieplannen leggen de bewo ners voor aan de gemeente. Die gaat na of de aanbevelingen en plannen politiek en financieel haalbaar zijn en bespreekt dat met de bewoners tijdens een tweede bijeenkomst. Dorpsblik is de Nederlandse proefversie van de methode Vil lage Appraisels, die de afgelo pen twintig jaar in Engeland ontwikkeld is en in meer dan tweeduizend dorpen in Enge land, Wales en Schotland is toe gepast. De methode wordt nu aangepast aan de Nederlandse markt en getest in vijf proefpro jecten, waaronder Sluiskil en Sluis in Zeeuws-Vlaanderen. door René van Stee SLUIS - Waarnemend wet houder F. van Dongen van Sluis-Aardenburg is de be oogde lijsttrekker van de WD/Gemeentebelangen voor de komende raadsver kiezingen in de nieuwe ge meente Sluis. De kandidaat- stellingscomissie heeft de Aardenburger namens de WD bovenaan de concept kandidatenlijst van de West- Zeeuws-Vlaamse lijstver- binding geplaatst. De defini tieve lijst is op 2 juli bekend als de algemene ledenverga dering erover heeft gestemd. Nummer twee op de lijst is de huidige WD-fractievoorzit- ter in Oostburg, J. Provoost uit Nieuwvliet. De eerste po liticus van Gemeentebelan gen, W. Gijsel uit Eede staat op de derde plaats. Zijn par tijgenoot T. Tas uit Sluis staat vijfde, terwijl WD'er R den Dekker uit Breskens de vier de plaats bezet. Zesde op de lijst, en wellicht op een ver kiesbare plaats, staat F. Maenhout (WD) uit Sint Anna ter Mui den. Gemeente belangen heeft de namen van haar overige kandidaten nog niet prijsgegeven, omdat de aangezochte personen hier volgens raadslid T. Tas 'nog niet uit zijn'. De conceptlijst, met als volg orde telkens twee WD'ers en een lid van Gemeentebelan gen, telt weinig nieuwe na men. De eerste vrouw op de lijst is C. van de Vijver, die namens de WD op de zeven de plaats staat. Opvallend is verder de 28e plaats van hui dige wethouder G. van Daele van Sluis-Aardenburg. Van Daele, die momenteel ziek thuis is, had voor het begin van zijn termijn in 1998 al aankondigd niet meer ver kiesbaar te zijn. „Dat hij nu op de lijst staat is min of meer een eerbetoon aan het goede werk dat hij voorbije jaren heeft verricht', verklaart Van Dongen. Hij vex-wacht de ter mijn van Van Daele tot en met de verkiezingen uit te zitten omdat zijn herstel waarschijnlijk langer duurt dan verwacht. Vrouwen Beoogd lijstti-ekker Van Dongen (62) erkent dat de lijst weinig vernieuwend is en weinig vi'ouwen telt. Dat komt volgens hem omdat weinig nieuwelingen, waar onder ook vrouwen, zich hebben gemeld. „Enhet moet ook kunnen. Voorlopig is er nog groot verti'ouwen in de huidige kandidaten. Dat heb ik zelf trouwens ook. Met een degelijke West-Zeeuws- Vlaamse mix moeten we een goede verkiezingsuitslag kunnen neerzetten", aldus Van Dongen. door René van Stee OOSTBURG - De fractie van Dorpsbelangen en Toerisme (D&T) in de nieuwe gemeente Sluis telt na de komende ge meenteraadsverkiezingen waarschijnlijk geen nieuwe ge zichten. Hoewel de concept-kandida tenlijst fonrxeel nog niet bekend is gemaakt, is het vrijwel zeker dat de huidige Oostburgse wet houder C. Bolijn-Hertzberger uit Nieuwvliet beoogd lijstti-ek ker wordt. Fractievoorzitter in Oostburg L. Baarends uit Gi-oede wordt genoemd als tweede op de lijst. B. Basting van de D&T-een- mansfi-actie in Sluis-Aarden burg is nummer drie en meteen ook de eerste kandidaat uit die gemeente. Op een zevende posi tie staat nieuweling F. Rabout uit Zuidzande vermoedelijk op een niet-verkiesbai'e plaats. Dat geldt ook voor de andere nieuw komer W. Lecluijze uit Eede die negende staat. Voor het overige blijven 'oude' Oostburgse poli tici als B. Heijboer, A. de Putter en M. Carels-Steenbergen ge handhaafd op de groslijst. Zitting De uit Retranchement afkom stige Basting vindt het verstan dig dat ervaren mensen straks zitting nemen in de nieuwe ge meenteraad. Volgens hem is nie mand er bij gebaat nieuwelin gen meteen voor de leeuwen te weipen, omdat - ook dankzij het duale stelsel - straks veel meer op de gemeenteraadsleden af komt. „Dat wil niet zeggen dat we geen vernieuwing voor staan. Integendeel, we zijn ze ker van plan onze ervaring over te brengen op jongeren die in de toekomst de kar moeten gaan trekken", aldus Basting, die zichzelf niet als representant van de gevestigde orde ziet. „In Sluis-Aardenburg deden we in 1998 pas voor het eerst mee met de verkiezingen, vandaax-." Schone lei Basting zegt er verder geen moeite mee te hebben dat de eex-ste kandidaat uit Sluis-Aar denburg pas op de derde plaats van de kandidatenlijst staat. „Schiften tussen kandidaten uit Oostburg en Sluis-Aax-denburg is onnodig. We moeten proberen met een schone lei te beginnen en ons werk als volksvertegen woordiger zo goed mogelijk te doen. Daar draait het om", vindt Basting. Hij voegt er aan toe dat voor dracht van de kandidaten nog moet plaatsvinden en de partij leden de lijst vervolgens moeten goedkeuren. „Heel democra tisch dus. Daax-na heeft de kie zer de belangrijkste stem in het kapittel. Dankzij voorkeurs stemmen kan er bijvoorbeeld nog heel wat veranderen." door Sheila van Doorsselaer HULST - Voor H. Vercauteren uit Nieuw-Namen geldt: lest best. Hij stond op het lijstje om tijdens ide lintjesregen een ko ninklijk eerbetoon te ontvan gen, maar zat toen in het verre buitenland. Gisteren kreeg hij in de Hulster Rabobank alsnog de versierselen opgespeld. De 'burgemeester van De Kauter', zoals hij wel eens genoemd, mag zich nu Ridder in de orde van Oranje Nassau noemen. Vercauteren heeft bepaald niet stilgezeten. Hij bekleedde be hoorlijk wat (vice)voorzitters schappen bij diverse instellin gen. Zo was hij voorzitter van ruilverkavelingscommissies, bestuurslid van de dorpsraad van Nieuw-Namen en bestuurs lid van agrarische standsorga nisaties. Bij de oprichting in 1974 nam Vercauteren de func tie als voorzitter van de dorps raad Nieuw-Namen op zich en zette hij zich in voor de tot standkoming van een doxps- plan. In 2001 trad hij terug als voorzitter. Sindsdien is hij be stuurslid van de dorpsraad. Ook werd hij bij de oprichting voor zitter van de Stichting Gemeen schapscentrum De Kauter. Van af 1997 is hij actief voor het Comité Kerkbehoud Nieuw- Namen. Lieden van buiten Nieuw-Na men kennen hem wellicht uit zijn periode als CDA-raadslid (1974-1994) en als water schapsbestuurder. De echte Nieuw-Namenaren mogen Ver cauteren nog dankbaar zijn als ze 's avonds hun televisie af stemmen op bijvoorbeeld RTL4, want hij voerde een niet aflaten de strijd voor kabeltelevisie in zijn dorp. van onze regioredactie SINT JANSTEEN - Ruim 200 leerlingen uit de hoogste groe pen van de gemeentelijke basis scholen doen op dinsdag 4 juni in Sint Jansteen de praktische verkeersproef. Eerder hebben de kinderen op school al een theorietest gedaan. De deelnemers fietsen een par cours door het doi-p. De route van ongeveer 1800 meter wordt door kleine verkeersborden aangeduid. Onderweg staan controleposten. Het verkeers gedrag van de kinderen wordt op verschillende punten beoor deeld. Voordat de deelnemers van start gaan, onderwerpt de politie eerst de fietsen aan een keuring. De organisatie is mede in handen van de pas opgerichte afdeling Hulst van 3VO. De ge meente Hulst verzorgt op een nog nader te bepalen woensdag middag in juni de officiële di ploma-uitreiking in het stads kantoor. H. Verkauteren kreeg alsnog een lintje. fotoWim Kooyman Gentsestraat/Stationsstraat Sas van Gent DAMES- EN HERENMODE ONDER 1 DAK Tel 0115-451447 - Ook 's zondags open van 14.00-18.00 uur. 's Maandags geloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 48