Middenstand dupe van tunnel Greenpeace zag de bui al hangen 11 Examen in een ziekenhuisbed Toren van Bourgondië officieel open Directie Ovet weigert voorstel cao op papier te zetten Platform zorgt voor betere afstemming op de arbeidsmarkt Terneuzense detailhandel moet zich wapenen tegen afname bestedingen Activiteiten rond opening van ouderencomplex Meer dan 70.000 occasions vind je op AutoTrack.nl Waterschap helpt Thoolse boeren aan zoet water MÊÊÊÊÊÊmÊÊÊKM zeeuwse almanak Oranje ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 31 mei 2002 Hoor Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De detailhan del in de Terneuzense binnen stad staat onder stevige econo mische druk. Ondernemers, gemeente en belangenorganisa ties zullen moeten investeren in een aantrekkelijkere winkel- omgeving en op zoek moeten naar nieuwe zaken die een meerwaarde hebben ten opzich te van het huidige aanbod. Ge beurt dit niet, dan wachten on dernemend Terneuzen barre tijden. Temeer ook, omdat de Westerscheldetunnel eerder zal leiden tot een afname van beste dingen in de binnenstad dan een toename. Dit concluderen de onderzoe kers van het adviesbureau Droogh Trommelen Broekhuis bv. uit Nijmegen, die momenteel in opdracht van de Zeeuwse Ka mer van Koophandel bezig zijn om de toekomst van de detail handel in Zeeuws-Vlaanderen na de komst van de Westerschel detunnel in beeld te brengen. Vooruitlopend op het brede on derzoek werd een zogenaamde quick-scan - een verkennend onderzoekje - voor de steden Middelburg, Goes, Vlissingen en Terneuzen gemaakt. Tunneltarief Uit dat onderzoek komt naar voren dat verwacht mag worden dat kooplustigen uit Zeeuws- Vlaanderen - na het openen van de tunnel - met enige regelmaat naar Goes en Middelburg zullen reizen. Voorwaarde is wel dat het tunneltarief betaalbaar blijft. In de optiek van de onder zoekers is het winkelaanbod van beide midden-Zeeuwse ste den aantrekkelijker dan dat van Terneuzen. De koopstromen zullen dan ook eerder van zuid j naar noord vloeien dan omge- keerd. Vlissingen zal amper of geen profijt hebben van de ge wijzigde koop krachtstromen, j Het verdwijnen van het veer I Vlissingen-Breskens hangt daar nauw mee samen. Het bureau vindt het wenselijk dat vanaf de opening van de Westerscheldetunnel, begin volgend jaar, onderzoek wordt gedaan naar de bezoekersstro men, zodat ontwikkelingen kunnen worden bijgehouden. De onderzoekers pleiten verder voor samenwerking tussen de Zeeuwse koopsteden op het ge bied van specialisering en de promotie van de afzonderlijke kernwinkelgebieden ten op zichte van elkaar. Vergeleken met plaatsen van eenzelfde omvang, heeft Ter neuzen geen benedenmaats winkelaanbod. Wel heeft het kern winkelgebied te maken met een aanzienlijke leegstand. Daan staat echter in positieve zin tegenover dat de huurprij zen voor winkels in Terneuzen aanmerkelijk lager zijn dan in Goes en Middelburg. In een brief aan het dagelijks be stuur van Terneuzen adviseren de onderzoekers en de Kamer van Koophandel gemeente en ondernemers om snel gezamen lijk actie te ondernemen om de positie van Terneuzen als koop stad te verbeteren. Aangeraden wordt om delen van de openbare ruimte in de binnenstad op nieuw in te richten. Op zoek te gaan naar nieuwe trekkers, ver gelijkbaar met het recent ge bouwde Scheldetheater, en er voor te zorgen dat nieuwe winkels iets aan het winkelare aal toevoegen. Het tot nu toe ge voerde beleid van Terneuzen - louter gericht op een uitbrei ding van het totale vloeropper vlak - zou dan wel gewijzigd moeten worden. Coördinator A. Stoffels van Co ördinatie Management on derschrijft de meeste bevindin gen van het Nijmeegse bureau. „Alleen wat betreft de koop stroomontwikkeling plaats ik vraagtekens. Het is nog lang niet zeker dat Zeeuws-Vlamin gen massaal naar Goes en Middelburg zullen trekken en andersom Dat zal de tijd uit wijzen. De andere conclusies onderschrijf ik wel. Terneuzen door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Het personeel van het kolenoverslagbedrijf Ovet met vestigingen in Terneu zen en Vlissingen blijft voorals nog met lege handen staan in de onderhandelingen over een nieuwe eenjarige collectieve ar beidsovereenkomst (cao). De directie van het bedrijf vol deed gisteren niet aan het ver zoek dat de vakbond FNV Bondgenoten namens het per soneel had gedaan om een voor stel voor die nieuwe cao op pa pier te zetten. Volgens vakbondsbestuurder W. Waumans kwam er alleen een emailbericht van de Ovet-direc- tie met de mededeling dat zij het niet gepast vindt om met een voorstel op papier te komen. De directie van het kolenoverslag bedrijf heeft de vakbonden wel uitgenodigd om opnieuw aan de onderhandelingstafel te ver schijnen en wel vanmiddag. Waumans is verbaasd over deze reactie van de leiding van Ovet, omdat hij eerder de indruk had dat de bereidheid om een voor stel op papier aan te leveren er Advertentie Debbie van den Brande legt noodgedwongen haar laatste examens af in het ziekenhuis. foto Peter Nicolai door Lieneke Fieret TERNEUZEN - Debbie van den Brande uit Nieuw-Namen maakte gisteren haar mavo examens Nederlands en biolo gie in ziekenhuis De Honte in Terneuzen. De leerlinge van het Reynaert- college uit Hulst werd dinsdag middag met haar brommer aangereden in Hulst en kon daardoor haar eindexamen niet op de gebruikelij k manier afleg gen. Onder toezicht van twee leraren kon Debbie (16) beide examens in een aparte ruimte van het zie kenhuis maken. Ze vond het wel heel anders dan in de examen zaal: „Ik dacht: 'ik ga gewoon dat examen maken en niet op die leraren letten'. Mijn concen tratie was in ieder geval niet minder omdat zij erbij zaten." Dinsdagmiddag was Debbie al met haar vriend naar het zie kenhuis geweest, omdat zijn gips eraf mocht. „Hij had ook een brommerongeluk gehad. Toen ik terug naar huis reed, werd ik zelf aangereden op mijn brommer en kon ik weer naar De Honte, maar dan in de ambulan ce", zegt Debbie. Haar staart- beentje, bekken, heupen en on derrug zijn gekneusd. De school regelde dat ze haar examen in het ziekenhuis mocht maken. Biologie, het examen dat Debbie 's middags maakte, was meteen ook haar laatste examen. Dus hing er een beetje een feeststemming op de ziek enzaal. „Deze twee gingen wel goed", aldus Debbie. „Ikheb al le examens gehaald denk ik." wel was. De FNV'er vindt dat de directie van Ovet met de uitno diging opnieuw te gaan praten 'snel handelen doorkruist'. „Want als er wél een voorstel op papier zou staan, kon het perso neel daar zijn mening over ge ven en zouden wij sneller tot zaken kunnen komen", zegt Waumans. De vakbond bevecht voor het personeel een salarisverhoging van vier procent met terugwer kende kracht tot 1 april dit jaar. De directie wenst vast te houden aan het systeem van automati sche prijscompensatie. Waumans wist gisteren nog niet of de onderhandelingsdelegatie van de bond vandaag weer om de tafel gaat om te praten met de directie. Hoofd Financieel Economische Zaken en Personeel en Organi satie J. Kolijn van Ovet zegt dat de directie 'geen behoefte heeft om via de krant te reageren' en in onderhandeling met de vak bond tot een oplossing wil ko men. Dat de directie bereid zou zijn tot een initiële loonsverho ging van 0,75 tot 1 procent is overigens volgens Kolijn eerder ten onrechte gemeld. Twee bewoners lezen de tekst op het zojuist onthulde naambord voor de ingang van de Toren van Bourgondië. foto Peter Nicolai door Fred Rabout SLUIS - „De zorg naar de men sen brengen, en niet de mensen naar de zorg." Woorden die gedeputeerde G. van Zwieten gisteren tijdens de officiële ope ning van de Toren van Bourgon dië in Sluis gebruikte om het idee achter het complex te om schrijven. Samen met burgemeester B. Straatsma van Sluis-Aar- denburg onthulde hij een bord met daarop de naam van het woonzorgcomplex waarin veer tien huur- en tien koopappar tementen zijn gevestigd. Het complex is ontstaan uit een sa menwerking van de Stichting Woonzorg West-Zeeuws- Vlaanderen, waartoe het voor malige Rozenoord behoort, en de Regionale Zeeuws Vlaamse woningbouwvereniging uit Ax el. Het ontwerp is van architect wijlen Chris Kempe. Een aanvulling op het zelfstan dig wonen want het service-ap- partement is volgens de gede puteerde de toekomst. Zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen dankzij zorg dicht in de buurt. Burgemeester Straats ma, die pas in de gemeente arri veerde toen de bouw al gaande was sprak van 'koninklijk wo nen'. De burgervader greep de gele genheid tevens aan om Van Zwieten over te halen wat wo ningbouw in de gemeente toe te staan „Ons probleem in de kern Sluis is het vele historisch erf goed wat in de grond zit. Dat maakt bouwen extra duur, Advertentie SLUIS - De stichting Vrienden van Rozenoord heeft ter gele genheid van de officiële opening van het woonzorgcomplex 'To ren van Bourgondië' voor de ko mende dagen een aantal festivi teiten op touw gezet in en om de feesttent op het terrein van het nieuwe complex. Zaterdag verzorgt muziekge zelschap Apollo uit Sluis samen met De Zeegalm uit Knokke een concert. De muziekavond be gint om 19.30 uur. Na het con cert is er gelegenheid om te dan sen op de klanken van het mortierorgel 'Romantica'. De-,. vriendenstichting heeft ook de oude Sluisse kermis voor oude ren weer nieuw leven in gebla zen. Dit evenement werd voor het laatst twaalf jaar geleden gehouden. Maandag 3 juni kunnen de Sluisse ouderen op de kermis meedoen aan zo'n twintig oude volksspelen. De ouderenkermis begint om 13.00 uur. Woensdag 5 juni wordt bij hetzorgcomplex een voorjaarsmarkt gehouden met allerlei kraampjes, een rad van avontuur, demonstraties van oude ambachten en een stand van de ANWB. De markt begint om 13.30 uur. V.De autosite voor heel Nederland moet snel investeren. De Noord- richt. Daar zijn we - gemeente ben we samen met de VW plan- moet zeker gebeuren. Schoen straat moet opgeknapt worden, en ondernemers-ook mee bezig, nen ontwikkeld. Het zoeken winkels hebben we inmiddels de Markt beter worden inge- Ook op promotioneel vlak heb- naar winkels met iets extra's genoeg", aldus Stoffels. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De werkloos heid in Zeeland is het afgelopen jaar licht gedaald tot ruim acht duizend niet-werkende werk zoekenden (zoals ingeschreven werklozen in het huidige jargon worden genoemd). Met dat aantal doet Zeeland het landelijk gezien niet slecht. Wel blijft het zorgen baren dat lang durig werklozen te weinig aan een betaalde baan kunnen wor den geholpen. Bovendien neemt het aantal werklozen boven de veertig jaar sterker toe dan el ders in den lande. Die gegevens werden gisteren door H. Tijink van het districtskantoor van het Centrum voor Werk en Inkomen voor het voetlicht gebracht. Tij ink sprak op een bijeenkomst van het Regionaal Platform Ar beidsmarktbeleid Zeeland (RPA) in het Terneuzense Schel detheater. De Zeeuwse RPA pre senteerde haar eerste beleids plan 'Samen bouwen aan werk' voor de jaren 2002-2003. Het vorig jaar opgerichte plat form - waarin de Zeeuwse ge meenten, de provincie, vakbon den, werkgeversorganisaties, een cliëntenorganisatie, het CWI zijn vertegenwoordigd - wil de discrepanties tussen vraag en aanbod op de arbeids markt zoveel mogelijk ophef fen. De deelname van alle organisaties met kennis over werkgelegenheid moet 'be trouwbare, eenduidige arbeids marktinformatie' opleveren, stelde L. Beduwé van het RPA. Betere coördinatie en afstem ming moet de provincie op aller lei gebied voordelen opleveren. Werklozen worden niet alleen eerder aan werk geholpen door een goede inventarisatie van de beschikbare vacatures. Winst Ook het creëren van nieuwe en benutten van bestaande oplei dingsmogelijkheden, het vin den en toegankelijk maken van subsidiepotten en het bundelen van projecten kan vëel winst op leveren. Het terugkerende to verwoord tijdens de bijeen komst was gisteren dan ook 'krachtenbundeling'. Groot schalige en intensieve samen werking moet er voor zorgen dat de structurele krapte op de ar beidsmarkt zo goed mogelijk het hoofd wordt geboden. Tege lijkertijd moet eenieder die wil werken ook kunnen werken. Speciale aandacht voor herin treders en 'potentieel arbeids gehandicapten' werd gevraagd door T. van Herpen van de Unie voor Middelbaar en Hoger Per soneel (MHP). Van Herpen ver ving een collega van het FNV en gaf daarmee aan dat de ver schillende vakbonden al op één lijn zitten. De MHP'er zag nog wel een voordeeltje van de rela tieve krapte op de arbeidsmarkt en de beloofde inzet van het RPA. „Mensen die wat verder van de arbeidsmarkt staan, krijgen door deze ontwikkelin gen meer uitzicht op een baan." THOLEN - Het waterschap Zeeuwse Eilanden voorziet, bij wijze van proef, een aantal Thoolse boeren en fruittelers komend seizoen van zoet water voor beregening. Het water wordt uit het Zoom meer ingelaten langs een tweetal inlaatpunten aan de Eendracht. Zolang het chlori degehalte van het water onder een bepaalde norm blijft, kun nen de boeren het bij droogte ge bruiken om hun gewassen te be regenen. Het grote voordeel voor fruittelers valt nog niet binnen de proef. Voor nacht vorstbescherming hebben de fruittelers in maart en april be hoefte aan zoet water. maar i k weet een uitstekende lo catie in onze gemeente waar niets in de grond zit en waar we vrij eenvoudig eenzelfde com plex kunnen neerzetten als hier, namelijk Coensdike in Aarden burg." De bouw van het complex werd in zestien maanden voltooid. Dat was sneller dan gepland. „Ik had ook een bonus moeten bedingen, zoals bij de Wester scheldetunnel. Daar waren ze dus slimmer", gaf aannemer van Kerckhoven uit Kloosterzande te kennen. „Ik heb er dus ook nog wat van geleerd." door Maurits Sep BORSSELE - De domper bij Greenpeace is groter dan de vreugde bij de kerncentrale Borssele. CDA, LPF en VVD willen in het regeerakkoord vastleggen dat de centrale zeker tot 2007 open blijft. „Een zware slag", treurt de milieu-organi satie. Maar directeur J. Bongers van de kerncentrale rekent zich nog niet rijk. „Natuurlijk is het hoopge vend", erkent Bongers. „Maal laten we even afwachten of deze regering er inderdaad komt, of dit voorlopige standpunt wordt gehandhaafd en hoe de Tweede Kamer besluit." De stichting Borssele 2004+, die namens het personeel strijdt voor openhouden van de centra le, reageert eveneens gematigd positief. „Als de nieuwe rege ring het beleid van Paars om buigt, is dat alleen maar ver standig. Ook voor Zeeland, gezien de werkgelegenheid die wij bieden. Maar ik heb nog niets definitiefs gezien", zegt voorzitter J. Wieman. Optimisme Volgens Wieman is het perso neel al dagen optimistischer over de toekomst. „Van de par tijen die nu een regering willen vormen, mag je verwachten dat ze een beleid voeren dat goed is voor EPZ Zodat we als een nor maal bedrijf kunnen opereren op een vrije markt. Maar nog maals, we zijn benieuwd hoe dit voornemen wordt omgezet in concrete daden." Ook Greenpeace zag de bui al even hangen, reageert woord voerster F. Bartels. „We hoopten alleen dat het niet zou gaan re genen. We hadden die hoop om dat juist deze partijen vinden dat mensen zich aan de regels moeten houden. Dan ga je ervan uit dat zij dat oude besluit res pecteren. Van berusting is echter geen sprake, waarschuwt Bartels. In dien nodig, volgen acties. „En wij zullen uitzoeken of een nieuw kabinet zomaar een be slissing van de Tweede Kamer kan terugdraaien." Tegenstrijdig Greenpeace vindt het met name vreemd dat de ene overheid een rechtszaak aanspant om de kerncentrale te houden aan een afspraak over sluiting in 2003, terwijl de andere het tegenover gestelde wil. Bartels houdt goe de hoop dat de rechter in Den Bosch EPZ aan die afspraak houdt. De hoop bij EPZ dat het bedrijf in het gelijk wordt ge steld is echter even groot. CDA, LPF en WD willen de centrale openhouden tot het einde van de economische le vensduur, dus totdat de investe ringen in de centrale zijn afge schreven. Volgens directeur Bongers is dat veel langer dan tot 2007. „Wij streven naar 2013. Dan is de centrale ook technisch afgeschreven." zie pagina 12: kernenergie voor duurzaamheid Weinigen zullen het beseffen, maar vandaag is de aftrap van het wereldkampioen schap voetbal. We zijn er niet bij en dat heeft wereld wijd tot grote verbazing maar ook tot stil verdriet ge leid. Behalve dan in Duits land. Nu de Nederlandse voetbal fans zich niet in het oranje hoeven te hullen, nemen de oosterburen die honneur waar. Zij hebben er zelfs een eenregelig carnavalesk Ijed bij gecomponeerd, dat in sta dions luidkeels wordt meege- brald. Ohne Holland gehen wir nach WM!, schalt het dan. Het RTL Nieuws vertoonde hiervan deze week beelden, om aan te tonen hoe groot het leedvermaak bij de Duitsers is over Oranje's afwezigheid. Maar laat u niet misleiden, beste lezer. Ze geven gewoon massaal uiting aan hun op luchting dat ze ons niet op het veld zullen treffen. Maggi Opkikker is nu krachtiger en smaakvoller dan ooit. Een heldere drinkbouillon die nieuwe energie geeft. Proef nu ook de nieuwe Opkikkers: Rundvlees, Pikante Tomaat of Pikante Kip KOFFIE, THEE OF EEN ECHTE OPKIKKER?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 45