Skatemanifestatie vanuit Vlissingen Laat kinderen spelen! Jantje SBeton PZC Zoet water voor Thoolse boeren Goese commissie boos over traagheid CWI Duizend deelnemers verwacht Planeten met blote oog te zien vrijdag 31 mei 2002 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Af en toe moet er gekluund worden en op di verse plaatsen van het parcours zullen strobalen een mogelijke val moeten verzachten. Maar de Vlissingse organisator van de recreatietocht voor skaters, skeeleraars, wandelaars, fiet sers en rolstoelers belooft dat het familiefestijn een promotio nele stunt voor Zeeland wordt. Jan Goedvolk: „Met honderd vrijwilligers spelen we het klaar om op moeiliike plaatsen in het parcours de deelnemers een handje te helpen." De organisatie gaat uit van zo'n duizend deelnemers en zo'n drieduizend toeschouwers. De door Rob Paardekam GOES - Geen enkele fractie heeft gisteren tijdens de com missie middelen volmondig ja gezegd tegen de komst van een extra vijfde verdieping op het nieuwe Goese stadskantoor. De fracties willen eerst zekerheid over de komst van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI). Dat er een nieuw stadskantoor komt aan het Hollandiaplein is duidelijk, maar over de vijfde verdieping loopt nog een discus sie. De vier geplande verdiepin gen zijn volgens het college in middels achterhaald, omdat het ambtenarenbestand veel harder groeit dan verwacht. D66. GroenLinks en PvdA hebben al laten weten zo'n extra verdie ping niet te zien zitten. Een meerderheid van CDA, WD en SGP/ChristenUnie is in princi pe voor. tocht van ongeveer 25 kilometer voert van Vlissingen naar Mid delburg. Meestal keren skaters en skeeleraars om bij het stand beeld van Michiel de Ruyter op het Rondeel. Goedvolk wil daar verandering, in elk geval varia tie, in aanbrengen. De skeele raar en skater zullen dit keer via het trapje naar beneden gaan om onder bij het Bellamypark uit te komen.Bovenaan de trap staat een vrijwilliger, die hulp kan bieden. Ik heb expres voor deze tocht gekozen om mensen ook met de Groene Boulevard kennis te laten maken. Dat is zo'n mooie dijk, waar heerlijk gereden kan worden." Op de Groene Boulevard, ofte wel Oranjedijk, zullen nog maatregelen getroffen worden. Toch stemden ook deze partijen gisteren nog niet in met het plan Volgens hen valt of staat de noodzaak van een vijfde verdie ping met de komst van het CWI, maar die organisatie heeft nog steeds niet definitief bevestigd dat ze naar het nieuwe stads kantoor wil komen. Daarover bestond veel ergernis bij de commissieleden Volgens H. Hoogerland (PvdA) moet het boek CWI zo langza merhand maar eens gesloten worden, omdat die organisatie na verschillende verzoeken nog steeds geen duidelijkheid heeft verschaft. S. Heijning (WD) gaf aan dat hij de komst van het CWI en een vijfde verdieping nadrukkelijk aan elkaar wil koppelen. „Zon der de zekerheid van het CWI voel ik niet veel voor zo'n vijfde verdieping." Daar dachten de andere partij en net zo over. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft net op enkele plaatsen grind gestrooid. De wieltjes stroppen op de losse onder grond. Bij de Oranjemolen lig gen bovendien enkele forse rij platen ter bescherming van het wegdek voor werkverkeer. Die platen worden weggehaald voor de tocht. „Met een ploegje zal er geveegd worden. Er zijn nog meer plaatsen op het parcours te bedenken waar dat moet gebeu ren." Voor de lange route moeten de deelnemers drie keer een tun neltje onderdoor. „Omdat we niet met alleen maar geoefende skaters en skeeleraars te maken hebben, zullen we bij de tunnel tjes aanwijzingen geven over de ideale houding bij een lichte da ling. Als ze die goed opvolgen, is er geen vuiltje aan de lucht." Een van de bedoelingen van het sportieve evenement is om de re gio voor skaters en skeeleraars aantrekkelijker te maken. Van daar dat aan de deelnemers wordt gevraagd om mee te doen aan een enquête over de recrea tietocht. Met de kinderen tot ongeveer 12 jaar is ook rekening gehouden. Op de plaza aan de Vlissingse boulevard wordt een skatepar- cours uitgelegd. Er zijn skates te leen en er zullen kidsclinics worden gegeven. Ook zijn er de monstraties. Zeeland heeft het in zich om dé provincie bij uitstek te worden voor skaters en skeeleraars. De Skatebond Nederland zorgt verder voor alle faciliteiten, zo als de bewegwijzering van het parcours en de wegafzettingen. De Groene Boulevard City to Ci ty Vlissingen Middelburg en de Funny tour Vlissingen voor wandelaars, rolstoelers, skaters en fietsers wordt op zaterdag 22 juni gehouden. De lengte van de tochten varieert van 10,5 tot 25 kilometer. De eerste start bij de kanovijver aan de Burgemees ter van Woelderenlaan in Vlis singen is rond 11.00 uur. Klunen op de trap van Michiel de Ruyter naar het Bellamypark. foto Ruben Oreel door Mieke van der Jagt THOLEN - Het waterschap Zeeuwse Eilanden voorziet, bij wijze van proef, een aantal Thoolse boeren en fruittelers komend seizoen van zoet water voor beregening. Het water wordt uit het Zoommeer ingela ten langs een tweetal inlaatpun- ten aan de Eendracht. Zolang het chloridegehalte van het wa ter onder een bepaalde norm blijft, kunnen de boeren het bij droogte gebruiken om hun ge wassen te beregenen. Het grote voordeel voor fruitte lers valt nog niet binnen de proef. Voor nachtvorstbescher ming hebben de fruittelers in maart en april behoefte aan zoet water. De proef, die in oktober wordt geevalueerd, wordt uitgevoerd op verzoek van de ZLTO. De landbouworganisaties hebben voor de Thoolse landbouw een veelomvattend plan gemaakt waarmee boeren in de toekomst ook nog hun boterham moeten kunnen verdienen. Een van de maatregelen in het plan is het overschakelen op producten die extra deskundigheid en zorg no dig hebben. Bloembollen bij voorbeeld en bloemzaad, een product dat in Tholen al langer wordt geteelt. Met zoet water gaat dat allemaal veel beter. Het waterschap laat het water in via de De Drie Grote Polders en de Oud Kijkuit. De boeren die met hun percelen direct aan de grote waterlopen grenzen, waarin het zoete water komt, betalen voor de service, waar van de kostprijs is berekend aan de hand van ervaringen die het schap heeft met een andere in laat op Tholen, die in de Reij- gersbergpolder. Daar wordt het water echter ingelaten om een hoger peil te handhaven. Het water uit het Zoommeer wordt ook gebruikt door de landbouw op Zuid-Beveland, waarvoor een leiding is aange legd. Plannen om het Zoom meer, dat na de compartimente- ringswerken nog steeds het evenwicht niet heeft gevonden, door te spoelen en te verzilten, zijn volgens een woordvoerder van het waterschap nog lang niet concreet. Als de proef slaagt, kunnen de boeren op Tholen nog jaren van zoet water uit het Zoommeer profiteren. Bij een aantal aspecten houdt Zeeuwse Eilanden zorgvuldig de vinger aan de pols. Normaal gesproken is het water in de pol dersystemen die bediend gaan worden, brak. Het tijdelijk inla ten van zoet water, zal de nor male, stabiele levensgemeen schap in het water verstoren. Het zou de voorkeur verdienen om ook in de winter zoet water binnen te laten, maar het streef- peil in de betrokken gebieden is voor de winter zo laag, dat dat niet mogelijk is. Ook loopt het schap, dat verantwoordelijk is voor de waterkwaliteit, de kans ongewenste blauwalgen binnen te halen: de giftige algen die sterk bloeien bij hoge tempera turen. Blauwalgen draaien ie der ecosysteem de nek om. Zo dra er weer blauwalgen in het Zoommeer ontstaan - de afgelo pen jaren gebeurde dat iedere zomer - wordt de zoetwaterin- laat gestaakt. MIDDELBURG - De planeten Venus en Jupiter lijken elkaar gevaarlijk te naderen. Iedere avond kruipen ze een stukje ver der naar elkaar toe. Maar een botsing zit er niet in. De planeten staan in werkelijk heid miljoenen kilometers uit elkaar. De samenkomst van de planeten is na zonsondergang met het blote oog te zien aan de westelijke hemel. Op drie juni staan de planeten, gezien vanaf de aarde het dichtst bij elkaar. Zelfs in ste den, waar veel licht is, zijn de twee goed te zien. Venus is zo helder dat de planeet, volgens de Nasa, vaak wordt aangezien voor een landend vliegtuig of een UFO. Het komt va ker voor dat de twee planeten elkaar kruisen. Soms komen ze zelfs zo dicht bij el kaar, dat ze samen één grotehel- dere ster lijken. Postbus 85233, 3508 AE Utrecht, info@jeugdfonds.nl NATIONAAL JEUGD FONDS C£> Als kinderen samen spelen leren ze samenleven. Denk samen met uw kinderen na over waar en hoe zij kunnen spelen. Vraag het gratis SpelenSpel aan bij Jantje Beton!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 40