Proef met ecologische bermen Ondernemers staan samen sterker PZC Tweede brug moet speciaal worden Passage start nieuw project over geloofs- en levensvragen Nieuwe Kerk in Zierikzee zoekt hulp voor exploitatie Waterschap wil meer planten GroenLinks zoekt versterking Transferium morgen weer open Gewond bij ongeluk Omleidingen in Tholen-stad Inbraak in camper Inbraak in horecagelegenheid agenda weekenddiensten I door Rolf Bosboom GOES - Bij het ecologisch on derhouden van wegbermen wil waterschap Zeeuwse Eilanden rekening houden met de belan gen van de landbouw. Het wa terschap deelt echter niet de opvatting van landbouworga nisatie ZLTO dat ecologisch be heer uitsluitend mogelijk is in gebieden die niet grenzen aan agrarische gronden. Zeeuwse Eilanden wil op kleine schaal beginnen met het invoe- I ren van een andere werkwijze om wegbermen te beheren. Het doel is een rijkere vegetatie langs de kant van de weg te krij - genVoorlop ig isverspreid over Midden- en Noord-Zeeland, 33 kilometer aan wegbermen gese lecteerd en negen kilometer dijktalud. I Voordat de plannen kunnen worden uitgewerkt, wordt eerst 1 een inspraakprocedure doorlo pen. Die heeft twintig reacties I opgeleverd. Vooral vanuit de 1 landbouw worden nogal wat I zorgen uit. Zo is er de vrees dat ecologisch beheer leidt tot het overwaaien van onkruiden, risi- I co's in de vorm van kruisbestui- ving en dat de teelt van graszaad i in gevaar komt. I Om die reden vindt de ZLTO dat 1 ecologisch beheer uitsluitend zou moeten worden toegepast voor wegbermen die liggen in of grenzen aan natuurgebieden of andere niet-agrarische terrei nen. Van de trajecten die het wa terschap heeft geselecteerdzou I dan ook een aantal moeten wor- I den geschrapt, aldus de land- j bouworganisatie. I Het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden deelt die conclusie niet. Wel zegt het toe bij de uitwerking van de plan nen zoveel mogelijk de agrari sche belangen te laten meewe gen. Ook streeft het waterschap naar samenwerking met agrari sche ondernemers, zoals nu ook al gebeurt. Die zouden bij ecolo gisch beheer het gras kunnen maaien en het maaisel afvoeren. Die afspraken worden vastge legd in overeenkomsten. De angst van diverse insprekers dat met ecologisch beheer de verkeersveiligheid in het ge drang kan komen, is volgens het waterschap niet terecht. Waardering De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) heeft ook waardering voor de opzet van het plan, maar vindt het teleurstellend dat slechts 33 kilometer wegberm ervoor in aanmerking komt. De ZMF acht enkele honderden ki lometers mogelijk. Het water schap geeft in zijn reactie aan dat de trajecten zorgvuldig zijn geselecteerd en dat de resulta ten de komende vijf jaar nauw keurig worden gevolgd. Uit breiding is vervolgens mogelijk. De Bevelandse afdeling van de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging heeft ervoor gepleit om ouder wets maaibeheer in te voeren, waarbij alleen na half augustus wordt gemaaid. Uit het oogpunt van verkeersveiligheid - het gras zou dan te hoog groeien - vindt het waterschap dat niet verantwoord. De inspraakreacties op het be leidsplan ecologisch wegberm- beheer worden woensdag 5 juni besproken in het algemeen be stuur van het waterschap. Daarna worden de ideeën con creet uitgewerkt in beheer- en werkplannen. RENESSE - GroenLinks Schouwen-Duiveland is naarstig op zoek naar versterking van de steunfractie en het bestuur. De huidige groep is volgens fractievoorzitter H. de Vries te klein om haar maatschappelijke taken naar behoren te kunnen uit voeren. Veel activiteiten vallen regelmatig samen met com missievergaderingen en andere raadsbijeenkomsten, waar door de eenmansfractie met handen en voeten gebonden is. Besloten is daarom voortaan zo vaak mogelijk fractievolgers en medewerkers van het bestuur af te vaardigen naar lokale activiteiten. Zo blijft de mogelijkheid bestaan om reacties tij dens die bijeenkomsten mee te nemen in de beleidslijn van de gemeenteraadsfractie, aldus GroenLinks. Om waar het maar even kan het gezicht te laten zien, gaat de partij eilandbreed nieuwe medestanders werven. GOES - Het Goese transferium gaat morgen weer open. Tot en met december kunnen mensen hun auto parkeren bij de Zee landhallen om zich vanaf daar gratis per bus naar het cen trum te laten vervoeren. In de maand juni en van september tot en met december rijdt de bus op dinsdag en zaterdag, maar in juli en augustus is het transferium ook op woensdag, don derdag en vrijdag open van 9.00 tot 18.30 uur. Elke twintig minuten vertrekt er een bus. OUDE-TONGE - Een 24-jarige automobilist uit Goedereede is woensdagavond gewond geraakt bij een verkeersongeluk op de Tonisseweg bij Oude-Tonge. Volgens getuigenverkla ringen haalde de man met hoge snelheid twee voor hem rij dende auto's in en verloor vervolgens de macht over het stuur. Daarbij raakte de man met zijn auto van de weg en belandde uiteindelijk in de sloot naast de weg. De man uit Goedereede moest door de brandweer bevrijd worden uit zijn verkreukelde auto, Hij werd met een hersen schudding en armletsel overgebracht naar het Dijkzigtzie- kenhuis in Rotterdam. Na behandeling mocht hij weer huis waarts keren. THOLEN - De gemeente Tholen voeit vanaf maandag 3 juni werkzaamheden uit aan de Botermarkt en de Kerkstraat in Tholen-stad. De straten zullen gedurende vijf weken zijn af gesloten voor verkeer. Waar mogelijk worden ze 's avonds en in de weekeinden opengesteld. GOES - Op een parkeerplaats langs de A58 ter hoogte van Goes is in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken in een camper, terwijl de eigenaar lag te slapen. De inbrekers na men een portemonnee met daarin enkele honderden euro's mee. Ook vorige week vonden op parkeerplaatsen langs de A58 al verschillende camperinbraken plaats, terwijl de eige naren erin lagen te slapen. KORTGENE - In de nacht van woensdag op donderdag is er ingebroken bij een horecagelegenheid in Kortgene. Drie geld automaten werden geforceerd en de inhoud werd meegeno men. Om hoeveel geld het gaat is niet bekend. BURGH-HAAMSTEDE - Ei- landelijke samenwerking staat hoog op het prioriteitenlijstje van de nieuwe voorzitter van de Federatie Ondernemersvereni gingen Schouwen-Duiveland (FOS) Willem Ginjaar. Hij ver wacht door bundeling van krachten, het product Schou wen-Duiveland goed op de kaart te kunnen zetten. Besturen bevalt Ginjaar wel. Hij heeft, naast zijn dagelijks werk als eigenaar en kok van restaurant De Schouwse Pot in Westenschouwen, de nodige ne venfuncties binnen de eilande lij ke en Zeeuwse afdelingen van Horeca Nederland, MKB-Zee- land, de lokale VW en de Zeeuwse Kamer van Koophan del. Het voorzitterschap voor de komende vier jaar van de FOS sluit daar mooi bij aan. „De FOS bestaat vijf jaar en is door mijn voorganger Dick Meulblok, goed op de kaart gezet", meent Ginjaar. „Nu is het tijd om door bundeling van krachten heel Schouwen-Duiveland binnen Zeeland en daarbuiten goed op de kaart te zetten." Op de leden verga dering wi 1 Gin j a a r met een bijgewerkte speerpuntenlij st komen. Samenwerking met an dere (branche)organisaties zal daar hoog op staan. „Bundeling van krachten houdt samenwerking in. Er zijn wel wat muurtjes te slechten, maar in de totstandkoming van de ei- landelijke Sociaal Economische Raad (SER) is gebleken dat de verschillende organisaties hun blik verder kunnen richten dan op het eigenbelang. Die tendens wil de FOS voortzetten." Ambities Ginjaar denkt aan samenwer king met eilandelijke branche organisaties van de horeca, recreatie, detailhandel, grote ondernemers en agrariërs. „We zullen deze organisaties uitno digen om de plannen en ambi ties naast elkaar te leggen en te kijken waarin we elkaar kun nen steunen. Aansluiting zal het misschien niet direct worden, maar oveiieg moet toch moge lijk zijn. En dat doe ik liever vooraf dan wanneer er echt iets aan de hand is." De kersverse voorzitter hoopt op aansluiting van deze organisaties bij de FOS. Daarmee wordt de federa tie een sterke bundeling van krachten die zonodig een vuist ten opzichte van bijvoorbeeld de gemeente kan maken. „Alle maal vertegenwoordigen wij hetzelfde product namelijk Schouwen-Duiveland. Dan is het niet meer dan logisch om ge zamenlijk op te treden daar waar dat mogelijk is. Zaken als de bereikbaarheid van het ei land, de leefbaarheid, wonen en werken en de infrastructuur zijn voor ons allen van belang." In het verleden was er wel een voorzittersoverleg tussen de verschillende organisaties maar dat is in de loop van de tijd ver waterd. Door aansluiting zou er een structureel overleg van vier keer per jaar ontstaan, wat Gin jaar toejuicht. Voorganger Meulblok schreef in de FOS nieuwsbrief altijd een column. Ginjaar neemt deze ge woonte graag over. „De toon zal misschien iets anders zijn maar ik denk over veel zaken hetzelf de. We zullen vanuit de FOS de gemeente ook zeer kritisch vol gen en aanspreken op zaken. De FOS heeft zich onder leiding van Dick Meulblok de afgelo pen jaren tot een volwaardige gesprekspartner ontwikkeld." Dan komt Gi nj aar weer even te rug op het begrip samenwer king. „Ook op promotioneel ge bied is daar nog het nodige te winnen. Ik nodig daarom de WV uit om samen met de Stich ting Promotie Schouwen-Dui veland in de 21e eeuw rond de tafel te gaan zitten om tot een gezamenlijk promotiebeleid te komen. Want de huidige situatie zal op den duur alleen maar contraproductief werken." vrijdag 31 mei 2002 W. Ginjaar: „Nu is het tijd om door bundeling van krachten heel Schouwen-Duiveland binnen Zeeland en daarbuiten goed op de kaart te zetten." foto Marijke Folkertsma door Ellen De Vriend WESTKAPELLE - Vrouwen zien het als heel verrijkend. Door een andere uitleg van de bijbelteksten komen zij tot an dere inzichten. Dat zijn de be langrijkste conclusies van me vrouw E. Reijnhoudt-Kaland. Zij zet zich al vijfentwintig jaar in voor de Zeeuwse vrouwenbe weging Passage. De tijd nemen om met andere vrouwen te praten over de alou de bijbelse verhalen, samen stil staan bij de drukte van alledag en in gesprek raken over ge- loofs- en levensvragen. Dat is het doel van het nieuwe ï-eligi- euze project van de christelijk- maatschappelijke vrouwenbe weging Passage, 'Spiegels'. Voorgaande religieuze projec ten waren onder meer 'vrouw en islam'-en 'oasis'. Spiegels houdt in dat vrouwen in gespreksgroepen verbindin gen leggen tussen bijbel, geloof, REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111 >454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl kunst en persoonlijke ervarin gen.Tijdens bijeenkomsten van één van de veertig afdelingen van Passage in Zeeland geeft zij uitleg over het project. Als het circa tien vrouwen aanspreekt, wordt een gespreksgroep ge vormd die vier of vijf dagdelen bij elkaar komt. Er mogen ook mannen aan deelnemen en rooms-katholieke vrouwen. Onder haar leiding diept de groep de bijbelvei'halen uit. „Ie dereen kent de geijkte verhalen, maar de meeste begrijpen niet alles wat in de bijbel staat. Bij Spiegels maken we gebruik van de boekjes die dominee B. van de Woude uit Winschoten heeft geschreven. Hij legt de bijbel verhalen op een andere manier uit. Daardoor kun je Spiegels vergelijken met een diep psy chologisch bijbellezen." Als meest sprekende vooi'beeld noemt zij Jona. „Mensen weten vaak niet wat ze aanmoeten met de vis, die hem na drie dagen uitspuugde. Het leek een soort sprookje. Maar Jona was weg gelopen van zijn opdracht en had daar onvrede mee. Door die vis kreeg hij een nieuwe kans. Vrouwen komen door de symbo liek en herkenbaarheid in de bijbeltekst tot andere inzichten en kunnen er iets mee. De verha len houden hun een spiegel voor." Mevrouw Reijnhoudt werd in 1976 lid van de vrou wenbeweging. Binnen enkele jaren werd zij actief. De West- kapelse brengt de internationa le thema's, waar het landelijk bestuur zich voor inzet, onder de aandacht van de locale Zeeuwse afdelingen. Het doel van Passage is haar leden te vor men en ontwikkelen op een breed terrein en hen van nieuwe inzichten bewust te maken „De interesse om een Spiegels- -groep te vormen, groeit in Zee land", beweert ze. De tweede Spiegels-groep in Serooskerke sluit op 3 juli de bijeenkomsten af op één van de stranden. Do minee Van de Woude is daarbij STREEKACTIVITEITEN ~J SCHARENDIJKE Strandpaviljoen Beach Club Perry's, 16.00-23.00 uur: Strandfeest Summer Kick Off ZIERIKZEE - De Vierschaar, vanaf 17.00 uur. Haringparty Schouwen-Duiveland 'Maatjes ondpr elkaar'; door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Stichting Ou de Zeeuwse Kerken is samen met Initiatiefgroep Nieuwe Kerk op zoek naar mogelijkhe den om de activiteiten in de Nieuwe Kerk in Zierikzee uit te kunnen breiden en daarmee een goede basis voor beheer en ex ploitatie van het voormalig godshuis te leggen. De stichting en de initiatiefgroep gaan aller eerst op zoek naar vrijwilligers. De vorig jaar opgei'ichte Initia tiefgroep Nieuwe Kerk ziet tal van mogelijkheden voor ge bruik van het kerkgebouw. Voorzitter Mar van der Veer ziet voor zijn geestesoog onder meer kunstprojecten, cd-producties, lezingen, concerten en discus sieavonden. Ook wil hij met een landelijke promotiecampagne het monumentale gebouw on der de aandacht brengen van tv- programmamakex-s. Een EO- zangavond zou in de visie van Van der Veer uitstekend passen in het kerkgebouw en hetzelfde geldt voor bijvoorbeeld het Avro-televisieprogramma Tus sen Kunst Kitsch. Om grotere groepen mensen op een aangename manier te kun nen verwelkomen in de Nieuwe Kerk moet volgens voorzitter van het plaatselijk comité van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken Lammert Blikman wel een en ander gebeuren. „Je moet mensen toch een goed kopje kof fie aan kunnen bieden, er moe ten voldoende toiletfaciliteiten zijn en comfoi-tabele stoelen. En je hebt vrijwilligers nodig die willen helpen bij koffie en thee schenken en het inrichten en schoonhouden van de kerk." Om het aantal evenementen in de Nieuwe Kerk uit te kunnen breiden zijn, schat Blikman in, toch minstens zo'n 30 a 40 vrij willigers nodig. Blikman ziet de manier waarop de Jacobskerk in Vlissingen beheerd wordt wat dat betreft als voorbeeld. „Daar hebben ze zestig vrijwilligers, en dat loopt goedWat Blikman betreft, moet bij vrijwilligers die zich in willen zetten voor de Nieuwe Kerk de liefde voor het gebouw voorop staan. Veel geld Met alleen vrijwilligers is de Nieuwe Kerk er nog niet, reali seert Blikman zich. Om de sani taire voorzieningen op een aanvaardbaar peil te kunnen brengen en een bescheiden maar goed uitgeruste keuken te kun nen realiseren is geld nodig. Veel geld, weet Blikman uit ervaring. „En dat komt bovenop de kos ten van regulier onderhoud en die zijn al moeilijk op te bren gen. Daai'om willen we ook graag donateurs gaan werven." In het kader van de speurtocht naar vrijwilligers houden de Stichting Oude Zeeuwse Ker ken en de Initiatiefgroep Nieu we Kerk vrijdag 14 juni een voorlichtingsavond in de Nieu we Kerk. De aanvang is om 19.00 uur. zaterdag 1 en 2 juni 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma 08.00 uur: A.W. Audier, Noordgouwe, tel. (0111) 401480. Spreekuurvan 11,00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven, zat. 08.00-zon. 08.00 uur: zon. 08.00-ma. 08.00 uur J. L. Flach en S. W. H M. Simons, J van Renesseweg 6, Renesse, tel. (0111) 461280. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, vrij. 17.00-ma, 08 00 uur: M v. d. Berg, Weth. van Klinkenstraat 10, Nieuwerkerk, tel. (0111) 641810. Tandartsen: H, A. Boom- de Keizer, Westerbanweg 14, Burgh-Haamstede, (0111) 653103. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel (0111 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uur en 18.00-18,30 uur Oosterschelde Thuiszorg: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Filevorming voor de brug bij Bruinisse. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - De tweede brug bij Bruinisse moet iets bijzon ders worden. Zowel over de weg als het water vormt de route één van de voornaamste 'poorten tot Zeeland' en dus dient daar direct een aardig vi sitekaartje te worden afgege ven, vinden de gemeente Schouwen-Duiveland en Rijkswaterstaat. De brug over de Grevelingen- sluis vormt nu nog één van de meest 'gevreesde' verkeers knelpunten van Zeeland. Het streven is gelijk na het gereed komen van de tweede verbin ding over de Zandki'eekdam aan de Oosterscheldekant bij Bruinisse een soortgelijke op lossing te realiseren. In dat ge val zou volgend jaar met de bouw worden begonnen, zodat de passage in 2005 operatio neel wordt. Rijkswaterstaat en gemeente voerden gisteren overleg over de plannen en no dige procedures. Projectleider P. Engelen van Rijkswater staat zei na afloop niet de in druk te hebben gekregen dat de capaciteitsproblemen op de gemeentelijke afdeling ruim telijke ordening de planning in de war zal gooien. Noch vreest hij voor vertraging door tegen stand van omwonenden. De weg ('bypass') naar de tweede brug komt op 25 meter afstand te liggen van twee wo ningen. Van extra geluidsbe lasting is volgens Engelen evenwel geen sprake, omdat de route slechts 'enkele mo menten van de dag -en dan nog met name in het hoogseizoen- wordt gebruikt', zo geeft hij aan. Momenteel is de afstand tussen de N59 en de dichtstbij zijnde woning veertig metei". „We hebben met de bewoners gesproken en die zijn er niet blij mee. Dat kan ik heel goed begrijpen. Ze zien toch een achteruitgang van hun leef omgeving. Aan de andere kant wordt met de brug een majeur knelpunt verholpen. Het alge meen belang telt in deze zwaarder." Rijkswaterstaat wil in overleg met de bewoners kijken of aan bepaalde wensen tegemoet kan worden geko men. Het aankopen en slopen van de huizen door Rijkswa terstaat ligt volgens Engelen niet voor de hand, omdat de bypass binnen het geldende bestemmingsplan kan worden ingepast. „En het is ook niet zo dat ze in de weg staan. We kun nen er met een boog omheen." Voorrang Wethouder L. Geluk-Poort- vliet (Verkeer en Ruimtelijke Ordening) bevestigt de lezing dat de gemeente bereid is de nodige vergunningen voor het project met voorrang in be handeling te nemen. Die voortvarendheid is ondermeer geboden in verband met het geld dat voor de bypass is gere serveerd. Gedeputeerde J. Hennekeij maakte in maart bekend twaalf miljoen euro beschikbaar te hebben. Veel duurder zal de brug niet wor den, verwacht Engelen. De wethouder acht een snelle aanpak noodzakelijk uit het oogpunt van de verkeersvei ligheid. Bovendien is de lange rij wachtende auto's in het va kantieseizoen een toenemende bron van irritatie. „Zowel bij onze gasten als de eigen bevol king. Momenteel is het niet be paald een visitekaaxtje voor Zeeland." Engelen vindt dat het aanzien van de nieuwe brug vanuit die gedachte extra aandacht verdient. „Het is de poort van Zeeland, dus mag het absoluut geen gedrocht worden." De schetsontwerpen worden momenteel nader uit gewerkt. Zodra er een meer definitief concept op papier staat, wordt voor de inwoners van Bruinisse een informatie bijeenkomst gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39