Bedrijfsterreinen blijven gewild 11 Greenpeace zag de bui al hangen Spuitdiploma voor 'oeroude' teler Raad akkoord met reparatie drijvende steiger Colijnsplaat Commissie hekelt getreuzel van CWI Venus en Jupiter met het blote oog Gemeente Reimerswaal moet aantal hectares voor ondernemingen uitbreiden Man gewond bij ongeluk Fietsendieven geen prioriteit zeeuwse almanak Oranje BEVELAIMDEN/THOLEN vrijdag 31 mei 2002 Paardekam KRUININGEN - De verschil lende bedrijventerreinen in de gemeente Reimerswaal zullen j de komende acht jaar zo'n 34 jhectare groeien. Ook na die tijd zal er grond bij moeten om aan de grote vraag te voldoen. Dat blijkt uit de 'beleidsvisie bedrij- I venterreinen'. De groei van de komende jaren concentreert zich in de vijf grootste kernen van de gemeen te. Wel in zeer verschillende ma te, want zo komt er in Hans- weert niet meer dan anderhalve hectare beschikbaar. Die be perkte uitbreiding zal plaats vinden op de kop van de gedempte kanaalarm en is be doeld voor aan Hansweert ge bonden bedrijvigheid. In Krabbendijke is de groei er ver uit. Op bedrijventerrein Zuidweg is nog anderhalve hec- j tare beschikbaar, maar dat zal I vermoedelijk dit jaar allemaal I worden uitgegeven. De drie ter reinen in Krabbendijke - Oost polder, Zuidweg en Zuidoost - beslaan samen negentien hecta- re en dat vindt de gemeente ge noeg. I üe lokale Krabbendijkse be- drijvigheid is in de toekomst I aangewezen op De Poort bij Ril- land. Zoals bekend wil de ge- I meente dat bedrijventerrein met 5,5 hectare vergroten. Mi nister Pronk van VROM zette echter een streep door de uit- OUDE-TONGE - Een 24-jarige automobilist uit Goedereede is I woensdagavond gewond ge- raakt bij een verkeersongeluk bij Oude-TongeBij een inhaal- I manoeuvre raakte zijn auto van deweg en belandde uiteindelijk 1 in de sloot naast de weg. Hij werd met een hersenschudding en armletsel overgebracht naar hetziekenhuis in Rotterdam. breiding, omdat die niet binnen het rijksbeleid zou passen. Ge meente en provincie gaan in be roep bij de Raad van State en in afwachting daarvan gaat de ge meente in de beleidsvisie ge woon uit van groei. Met een rechts kabinet in de maak, zal de wind op dit gebied wellicht ook weer wat gunstiger gaan waai en. Andere grote uitbreidingen vin den plaats in Kruiningen en Yerseke. In die laatste plaats is de derde fase van de uitbreiding van bedrijventerrein Olzende- polder in volle gang. Er is nog zeven hectare beschikbaar. De toekomstige vierde fase - tussen de Olzendepolder en de Molen dijk - beslaat vijftien hectare en wordt waarschijnlijk rond 2010 werkelijkheid. Of er daarna een nog verdere uitbreiding komt, wordt tegen die tijd bekeken. Bedrijventerrein Nishoek bij Kruiningen wordt uitgebreid met dertien hectare tussen de Nisseweg, de A58 en de Zand weg. Of dit terrein in de toe komst nog verder groeit, hangt mede af van de ontwikkelingen in de Olzendepolder. Met de toekomstige groei hoopt de gemeente in de toekomst minder vaak 'nee' te hoeven ver kopen. Enkele maanden gele den was er een wachtlijst met 67 niet gehonoreerde aanvragen. De meeste daarvan betreffen De Poort (22), maar ook Nishoek (17), Olzendepolder (19) en Zuidweg (9) zijn populair. Aquabusiness Overigens hebben de drie groot ste terreinen allemaal een speci fieke functie gekregen. Yerseke is vooral bedoeld voor zogehe ten aquabusiness, Kruiningen voor agribusiness (verwerking van agrarische producten) en Rilland voor transport, distri butie en groothandel. De beleidsvisie wordt bespro ken in de commissie wonen en milieu van donderdag 6 juni. Deze openbare vergadering be gint om 20.00 uur in het ge meentehuis in Kruiningen. door Mieke van der Jaqt WISSENKERKE - Met uitzon- deringvandePvdA-fractieisde j gemeenteraad van Noord-Bc- I veland gisteravond akkoord ge- I gaan met een snelle reparatie van de drijvende steiger in de j Vissershaven van Colijnsplaat. Volgens het college moet de dek- planken snel vervangen worden j omdat er anders ongelukken ge- I beuren. Door de slechte staat I van de planken heeft er al ie mand zijn voet verstuikt. Zonder slag of stoot ging de raad echter niet akkoord. Ten eerste herinnerden veel raadsle den zich een behoorlijk krediet voor de aanpak van de voorzie ningen in de Visserhaven, twee jaar geleden. „Dat klopt", zei wethouder J. Meulenberg-Óp 't Hof, „maar dat ging alleen om de vaste steigers, waaraan de vissersschepen afmeren." De drijvende steiger is indertijd niet meegenomen, maar de wet houder wist nog wel te vertellen dat er daardoor destijds wat geld was overgebleven. De raad vond dat dat dan eerst maar moest worden opgezocht voordat het geld voor de repara tie uit de post onvoorzien zou worden gehaald. Ook vroegen de raadsleden zich af of de in vesteringen in de drijvende stei ger wel in verhouding staan tot de liggelden die de gemeente vangt van de drie schepen die eraan afgemeerd liggen. Dat zijn geen vissersschepen 'maar schepen van bedrijven, waaron der een sportvisboot. Meulen- berg beloofde te zullen nagaan of de prijzen niet wat kunnen worden opgetrokken. De PvdA- fractie wilde pas een beslissing nemen als duidelijk is hoe de huurders erover denken, omdat die misschien wel weggaan als het duurder wordt. Dan kan de steiger ook weg. Maar volgens de rest van de raad kan de reparatie geen uitstel lei den, vanwege de risico's. De gemeente heeft een verant woordelijkheid ten opzichte van bezoekers en is bovendien blij met een diversiteit aan be drijvigheid in de Vissershaven. De SGP-fractie had nog wel be zwaren tegen het feit dat de ad viseur ook de aannemer is. Maar het college legde uit dat deskun dige bedrijven in dat opzicht niet zo dik gezaaid zijn in Zee land. Advertentie) KOFFIE, THEE OF EEN ECHTE OPKIKKER? Rnnmün.'irtfhlle róöionaw dagbladen van NRt> Daglilntlem otin fix,) Mtinr informaliti: o-mail' info^MRp.nl o.v.v Nieuws getipt voor u' MIDDELBURG - De planeten Venus en Ju piter lijken elkaar gevaarlijk te naderen. Ie dere avond kruipen ze een stukje verder naar elkaar toe. Maar een botsing zit er niet in. De planeten staan in werkelijkheid mil joenen kilometers uit elkaar. De samen komst van de planeten is na zonsondergang met het blote oog te zien aan de westelijke hemel. Links van de Middelburgse Oostkerk is Ju piter goed zichtbaar. Venus staat rechts naast de toren. Op drie juni staan de plane ten, gezien vanaf de aarde het dichtst bij el kaar. Zelfs in steden, waar veel licht is, zijn de twee goed te zien. Venus is zo helder dat de planeet, volgens de Nasa, vaak wordt aangezien voor een landend vliegtuig of een UFO. Het komt vaker voor dat de twee planeten elkaar kruisen. Soms komen ze zelfs zo dicht bij elkaar, dat ze samen één grote hel dere ster lijken. Dat zal maandag niet het geval zijn. Met een uitgestrekte arm, past er nog een vingertop tussen de planeten. Jupiter is de grootste planeet van het zonne stelsel. Hij staat op 778 miljoen kilometer van de zon. De afstand tussen Venus en de zon bedraagt 'slechts' 108 miljoen kilome ter. Venus is ongeveer net zo groot als de aar de. Jupiter is helderder dan Venus, maar door de veel grotere afstand tot de aarde, lijkt dat hier niet zo. foto Rijk-Jan Koppejan door Maurits Sep BORSSELE - De domper bij Greenpeace is groter dan de vreugde bij de kerncentrale Borssele. CDA, LPF en WD willen in het regeerakkoord vastleggen dat de centrale zeker tot 2007 open blijft. „Een zware slag", treurt de milieuorganisa tie. Maar directeur J. Bongers van de kerncentrale rekent zich nog niet rijk. „Natuurlijk is het hoopge vend", erkent Bongers. „De contouren zijn helderder. Maar lukt het ook? Laten we even af wachten of deze regering er in derdaad komt, of dit voorlopige standpunt wordt gehandhaafd en hoe de Tweede Kamer be sluit." De stichting Borssele 2004+, die namens het personeel strijdt voor openhouden van de centra le, reageert eveneens gematigd positief. „Als de nieuwe rege ring het beleid van Paars om buigt, is dat alleen maar ver standig. Ook voor Zeeland, gezien de werkgelegenheid die wij bieden. De voortekenen zijn weliswaar goed, maar ik heb nog niets definitiefs gezien", zegt voorzitter J. Wieman. Volgens Wieman is het perso neel al dagen optimistischer over de toekomst. „Van de par tijen die nu een regering willen vormen, mag je verwachten dat ze een beleid voeren dat goed is voor EPZ. Zodat we als een nor maal bedrijf kunnen opereren op een vrije markt. Maar nog maals, we zijn benieuwd hoe dit voornemen wordt omgezet in concrete daden." Ook Greenpeace zag de bui al even hangen, zegt woordvoer ster F. Bartels. „We hoopten al leen dat het niet zou regenen omdat juist deze partijen vinden dat mensen zich aan de regels moeten houden. Dan ga je ervan uit dat zij dat oude besluit res pecteren. Nou, dat was dus ho pen tegen beter weten in." Van berusting is echter geen sprake, waarschuwt Bartels. In dien nodig, volgen acties. „En wij zullen uitzoeken of een nieuw kabinet zomaar een be slissing van de Kamer kan te rugdraaien. Dat zou betekenen dat elk besluit maar net zo lang geldig is als de zittingsperiode van een regering. Dan ben je dus nooit meer ergens zeker van." Greenpeace vindt het met name vreemd dat de ene overheid een rechtszaak aanspant om de kerncentrale te houden aan een afspraak over sluiting in 2003, terwijl de andere het tegenover gestelde wil. Bartels houdt goe de hoop dat de rechter in Den Bosch EPZ aan die afspraak houdt. De hoop bij EPZ dat het bedrijf in het gelijk wordt ge steld is echter even groot. CDA, LPF en WD willen de centrale openhouden tot het einde van de economische le vensduur, dus totdat de investe ringen in de centrale zijn afge schreven. Volgens directeur Bongers is dat veel langer dan tot 2007. „Wij streven naar 2013. Dan is de centrale ook technisch afgeschreven. Op de vrije energiemarkt zijn de winstmarges kleiner en dus schrijven we onze investeringen langzamer af. Economische en technische levensduur vallen dan samen." pagina 12: kernenergie voor duurzaamheid GOES - De politie gaat niet meer aandacht besteden aan fietsendiefstallen in Goes. Dat zei wethouder C. Linssen giste ren tijdens de vergadering van de commissie middelen. Op verzoek van de commissie heeft het gemeentebestuur de politie gevraagd extra aandacht te besteden aan het probleem, maar het antwoord was dat daar simpelweg de prioriteit niet ligt. Meer aandacht voor fietsen diefstallen zou betekenen dat er minder tijd overblijft voor an dere meer gewichtige zaken. door Rob Paardekam GOES - Geen enkele fractie heeft gisteren tijdens de com missie middelen volmondig ja gezegd tegen de komst van een extra vijfde verdieping op het nieuwe Goese stadskantoor. De fracties willen eerst zekerheid over de komst van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI). Dat er een stadskantoor komt aan het Hollandiaplein is dui delijk, maar over de vijfde ver dieping loopt nog een discussie. De vier geplande verdiepingen zijn volgens het college inmid dels achterhaald, omdat het ambtenarenbestand veel harder groeit dan verwacht. D66, GroenLinks en PvdA zien zo'n extra verdieping niet zitten. Een meerderheid van CDA, WD en SGP/ChristenUnie is voor. Toch stemden ook deze partij en giste ren nog niet in met het plan. Vol gens hen valt of staat de nood zaak van een vijfde verdieping met de komst van het CWI, maar die organisatie heeft nog steeds niet definitief bevestigd dat ze wil komen. Daarover bestond veel ergernis bij de commissieleden. Wethouder C. Linssen bena drukte nog eens dat het CWI een toegevoegde waarde voor het stadskantoor is. Hij zei stellig de indruk te hebben dat de organi satie daadwerkelijk wil komen. H. Hoogerland (PvdA) stelde voor om het CWI nog tot halver wege volgende maand de tijd te geven. Daar konden de anderen zich in vinden. Haast is gebo den, want op 20 juni moet de raad een besluit nemen. Advertentie door Mieke van der Jagt YERSEKE - Voor geen tien mil joen gaan ze er weg. Het echt paar Sinke geniet elke dag van het leven, van de vogeltjes, van de natuur en van het werk aan de Grintweg in Yerseke. Daar om hechtte Rinus Sinke, bijna 79, toch aan het spuitdiploma dat hij deze week haalde. Zijn boomgaard zou hij nooit willen missen en die moet er natuurlijk pico bello uitzien, net als de moestuin, de bloementuin en het huis. Het echtpaar houdt er nog een klein fruitteeltbedrijfje op na: ruim een halve hectare, gren zend aan de woning. Het is het overschot van een groot fruit- teeltbedrijf dat Sinke samen met zijn broer dreef. „Kom ik een poos geleden in Goes voor mijn licentie, zegt die man dat ik een spuitdiploma moet hebben. Ik dacht dat ik dat niet had want ik kijk nooit in die schuifjes waar we dat soort din gen bewaren. Ik zei dus van niet en toen werd beslist dat ze me een examen zouden komen af nemen. Nu bleek achteraf dat ik in 1948 bij de Wilhelminapolder wel een spuitdiploma heb ge haald. Dat lag in het schuifje." Zijn vrouw neemt het over: „Maandag kwam hier dus een man vragen waar die 'oeroude fruitteler' was. Ik-zei: 'Kijkt daar eens onder die boom, daar zie je twee benen, dat is 'm.' Ze hebben een poosje buiten gelo- Rinus Sinke, bijna 79, haalde zijn spuitexamen met glans. pen met z'n tweeën en toen die man terugkwam, zei hij dat Ri nus alles wist. Hij was dus ge slaagd." „Geen wonder", vindt Sinke zelf, „Als je heel je leven in de fruitteelt zit, weet je zo onder hand wel wat je moet bestrijden en wat niet. Al die regels zijn één voor één gekomen en die zijn één voor één in de dagelijkse gang van zaken opgenomen." „De opvattingen over bestrij dingsmiddelen zijn in de loop der jaren wel sterk veranderd. Ik ben dwangarbeider geweest in Duitsland. Toen we terug kwamen, moesten we onze kle ren uittrekken om van top tot teen met DDT te worden afge- spoten. De kleren idem dito en die mochten we weer aantrek ken. Nu spuit je heel wat minder gif dan DDT met een kapje foto Willem Mieras voor. "De oeroude fruitteler - hij beschouwt het zelf inmiddels als een geuzennaam - is wel zui nig met bestrijdingmiddelen. „Ik heb een trekker, een grote spuit en een rugspuit, maar ik heb alle onkruid met de rug spuit gespoten. Dan hou ik ten minste niks over. De middelen zijn duur en het is een toer om het veilig kwijt te raken. Weinigen zullen het beseffen, maar vandaag is de aftrap van het wereldkampioen schap voetbal. We zijn er niet bij en dat heeft wereldwijd tot grote verba zing maar ook tot stil ver driet geleid. Behalve dan in Duitsland. Nu de Nederlandse voetbal fans zich niet in het oranje hoeven te hullen, nemen de oosterburen die honneurs waar. Zij hebben er zelfs een eenregelig carnavalesk lied bij gecomponeerd, dat in sta dions luidkeels wordt meege- brald. Ohne Holland gehen wir nach WM!, schalt het dan. Het RTL Nieuws vertoonde hiervan deze week beelden, om aan te tonen hoe groot het leedvermaak bij de Duitsers is over Oranje's afwezigheid. Maar laat u niet misleiden, beste lezer. Ze geven gewoon massaal uiting aan hun op luchting dat ze ons niet op het veld zullen treffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31