Henman druipt weer snel af Raas is zijn streken nog niet kwijt tophandbai emm PZC Nominatie Van Marwijk en Van Nistelrooy 21 Brit onderuit tegen Malisse in Parijs Routiniers weg bij ADO Den Haag Emmen in financiële problemen Nets op drempel van finale Volley halsters verslaan Italië Carla Boersma coach Vrevok Savoldelli nieuwe hoop van Italië Zabel snelste in eindsprint Jansen langer bij Delta Sport vrijdag 31 mei 2002 door Gertjan van Geen PARIJS - De zoektocht van Tim Henman naar grote titels blijft vooralsnog vruchteloos. Eigen lijk wil hij slechts de heilige graal vinden, Wimbledon dus. Op Roland Garros vloog hij er gisteren in de tweede ronde al uit. Misschien is het maar beter zo. Hoe eerder weg uit Parijs, des te eerder voelt hij vertrouw de grond onder zijn voeten. Timothy Henry Henman is ge maakt voor de Wimbledon-titel. Dat vindt hij, dat vinden zijn landgenoten. De Engelsman, 27 alweer, haalde drie keer de hal ve finale op het heilige gras. Op de andere Grand Slams kwam hij nooit verder dan de vierde ronde. Hij is een soort Sjeng Schalken, maar dan in een bete re uitvoering. Schalken wacht nog altijd op een vierde ronde - in welke Grand Slam dan ook - maar doet het op een niveautje lager goed. Henman dankt de zesde plaats op de wereldrang lijst aan zijn prestaties in het la gere echelon toernooien en zijn jaarlijkse hoogtepunt aan de Church Road in zijn woonplaats Londen. In Parijs speelde hij nooit meer dan drie wedstrijden achter el kaar. Het verlengde slechts zijn voorbereiding op zijn thuistoer- nooi. Wimbledon zit immers heel dicht op Roland Garros. Twee weken scheiden slechts de twee Grand Slams, met onder gronden die niet verder van el kaar kunnen liggen. In de jaren zeventig was dat nog maar ze ven dagen. Niemand protesteert tegen de korte periode die mo gelijk is tot preparatie. Het be lette Björn Borg ook niet om bei de titels in hetzelfde jaar ('78) te winnen. Borg was een uitzondering, dat moge duidelijk zijn. Henman is nog ver van die status verwij derd. Wel was het voorseizoen van Henman het succesvolste van alle. De Brit kreeg van alle kanten loftuitingen over zich heen gestort. In Monte Carlo was hij erkende de gravelspeci- alisten Coria, Massu, Chela en Johansson de baas, voordat Carlos Moya hem in de halve fi nale van Masters-Seriestoer- nooi versloeg. In de in Düssel- dorf verspeelde World Team Cup, de laatste ideale voorbe reiding op Roland Garros, ver sloeg hij onder andere Yevgeni Kafelnikov. Superlatieven Het was voldoende voor de En gelse pers om de superlatieven weer uit de kast te halen. De Daily Mail schreef, na zijn zege op Galo Blanco in de eerste ron de, dat de slechte herinneringen week in week uit naar de achter grond worden gedreven. The Ti mes ontwaarde trekjes van een gravelspecialist, omdat Hen man op een zompige onder grond onder gure omstandighe den een gevreesde Spanjaard had geklopt. De Daily Express dichtte hem zelfs kansen tegen iedereen toe en citeerde zijn te genstander. Blanco voorspelde een halve-finaleplaats voor Henman... Wist hij veel dat het net zo snel kan vriezen als dooi en als de nummer zes van de we reld op gravel speelt. Henman moest immers twee da gen later al zijn meerdere erken nen in Xavier Malisse. De Belg speelde een briljante eerste set (6-2), zag Henman de zaken tot 4-2 in derde set in eigen hand nemen, maar herstelde zich. Hij brak op tijd terug, won de tie break en brak zijn opponent twee keer om de vierde set met 6-3 te winnen. Malisse herhaal de daarmee de stunt van de laat ste US Open. Toen duurde het vijf sets voordat de nummer 38 van de wereld als overwinnaar uit debus kwam. Henman heeft in Larri Stefanki, John McEnroe's oude coach, een nieuwe man die hem bijstaat zijn doelen te realiseren. Hen mans snelle uitschakeling doet vermoeden dat Stefanki liever zo snel met hem richting graszo den vertrekt. Henman oogde niet echt gefrustreerd na zijn nederlaag. Hij complimenteer de Malisse met diens spel en keek vreemd op toen een Engel se journalist hem vroeg of hij nu gemotiveerder dan ooit aan de start van Wimbledon zal ver schijnen. „Nee, mijn verlangen om Wimbledon te winnen kan niet groter worden. Wimbledon is het ultieme doel. En als iets honderd procent is, kan het niet groter worden." GPD Tim Henman legde zich snel neer bij zijn nederlaag op Roland Garros: „Wimbledon is het ultieme doel." foto Frangois Guillot/AFP door Alexander van Eenennaam NYON - De Uefa heeft na afloop van het voetbalseizoen Bert van Marwijk (Feyenoord) en Ruud van Nistelrooy (Manchester United) genomineerd voor de ti tel van respectievelijk: beste coach en waardevolste speler- /beste aanvaller. Het zijn de eni- ge Nederlanders die in de zes ca tegorieën zijn genomineerd. Van Nistelrooy is samen met Zi- dane, Raül, Hyyppia, Ballack en Roy Keane kandidaat in de meest aansprekende categorie, die van waardevolste speler. Ook bij de beste aanvallers kun nen voetballiefhebbers via in ternet stemmen op de oud-PSV- 'er, die dit seizoen topscorer werd in de Champions League. Van Marwijk bevindt zich bij de genomineerden in het gezel schap van vijf collega's. De trai ner die met Feyenoord de Uefa Cup won, staat in het rijtje met Vicente del Bosque (Real Ma drid), Klaus Toppmöller (Bayer Leverkusen), Alex Ferguson (Manchester United), Javier Irureta (Deportivo la Coruna) en Gérard Houllier (Liverpool). De technische studiegroep van de Europese bond heeft verder ook een voorselectie gemaakt voor de verkiezing van het Dream Team uit tien jaar Cham pions League. Bij de in totaal 51 geselecteer den zijn elf Nederlanders: Ed win van der Sar, Frank de Boer, Ronald Koeman, Edgar Davids, Ronald de Boer, Ruud Gullit, Frank Rijkaard, Clarence See- dorf, Marco van Basten, Patrick Kluivert en Ruud van Nistel rooy. ANP DEN HAAG - Youri Petrov en Emiel van Eijkeren vertrekken bij ADO Den Haag. Den Haag had Petrov voor een jaar ge huurd van RKC Waalwijk, maar wil de huurovereenkomst niet verlengen. Petrov keert terug naar zijn oude club waar hij nog een contract heeft tot medio 2 003De verbintenis met Van Eijkeren loopt af en de club zal deze niet verlengen. De top scorer moet uitkijken naar een andere club. ANP EMMEN - De licentie voor eerste-divisieclub Emmen is in ge vaar. De vereniging kan niet aan de eis van de KNVB om vóór 1 juni een sluitende begroting in te dienen, voldoen. Omdat de gesprekken tussen de stuurgroep van Emmen en de gemeente nog in volle gang zijn, heeft de club uitstel aangevraagd bij de KNVB. Daar is tot op heden niet op gereageerd. „En dus staat er druk op de ketel", beseft zakenman Jan Kuilder, die zelf miljoenen in de club heeft gepompt „Het betekent dat van daag of morgen de kogel door de kerk moet in de gesprekken met de gemeente. Dat besef is ook aanwezig, de laatste dagen zijn de contacten tussen club en gemeente flink geïntensi veerd", aldus Kuilder, die samen met Johan Stuulen en Gerrit Volkers de stuurgroep vormt. Ln het slechtste geval, zo weet Kuilder, gaat de stekker eruit op de Meerdijk en behoort betaald voetbal tot het verleden. Want de club is technisch failliet en kampt met een enorme schuldenlast van miljoenen euro's. GPD BOSTON - De New Jersey Nets staan op de drempel van de fi nale in de Noord-Amerikaanse profbasketbalcompetitie NBA. De ploeg won in de eindstrijd van de Western Conferen ce het vijfde duel van de Boston Celtics (103-92). In de best- of-seven staat het 3-2 voor de Nets. Het team uit New Jersey leidde de gehele wedstrijd. De Celtics kwamen nog terug tot 74-73maar de thuisploeg plaatste ver volgens een tussensprintje van 20-1Kerry Kittles (21 punten) en Jason Kidd (18 punten, 12 rebounds) waren de architecten van het succes. Ook Keith van Horn en Kenyon Martin deden met 19 punten een duit in het zakje. RTR GARBIN - De Nederlandse volleybalsters hebben het vier- landentoernooi in China met winst afgesloten. Oranje ver sloeg Italië met 3-1 (25-17 25-17 23-25 25-23). De speelsters namen daarmee revanche voor de eerdere nederlaag in het evenement. Tegen Cuba en China wist Nederland niet te win nen. ANP NIEUWEGEIN - Carla Boersma wordt definitief de nieuwe coach van de volleyballers van eredivisionist Florie/Vrevok. Ze was al bij de Nieuwegeinse club actief, als trainer van het tweede mannenteam. Boersma volgt Ivo Martinovic op, die onlangs tekende bij VC Zwolle. Vrevok benaderde de oefen- meester (moeder van oud-international Cyntha Boersma) een paar weken geleden met de vraag of ze er wat voor voelde om door te schuiven van het tweede naar het eerste team. Dat was nog in de periode waarin de leiding er vanuit ging dat Vrevok de mannen zou moeten terugtrekken uit de eredivisie, omdat ze geen hoofdsponsor kon vinden. Inmiddels is er een 'suiker oom' gevonden en kan de club toch op het hoogste niveau ac tief blijven. GPD Rabo-manager voor een paar dagen terug in de koers OllZCkCTC tOCkOIÏlSt FOLGARIA - Paolo Savoldelli heeft gisteren een serieuze gooi gedaan naar de eindzege in de I 85e Giro. De 29-jarige Italiaan j viel achter de ontketende Rus Tonkov aan en was daarmee in- direct verantwoordelijk voor de ineenstorting van roze-truidra- j ger Cadel Evans. De Australiër, die nog even volgde, blies zich- j zelf op en verloor ruim een I kwartier. Ook Dario Frigo, een andere fa voriet voor de eindzege, kon zijn aspiraties opbergen. Hij was de eerste die in de slotklim, de Pas- so Coe, de op dat moment nog redelijk omvangrijke hoofd groep moest laten gaan. Frigo haalde uiteindelijk Evans nog j wel in, maar dat kwam voorna melijk omdat de voormalig mountainbiker slechts op de fiets werd gehouden dankzij on- dersteuning van toeschouwers. Frigo verloor ruim twaalf minu ten op ritwinnaar Tonkov, die iets van zijn glans terugkreeg. In de jaren negentig was de Rus I nog een befaamd ronderenner, in 1996 won hij de Giro. Tonkov was in de zeventiende rit, die op gang kwam bij de be klimming van de voorlaatste I col, ontsnapt met Julio Alberto I Perez Cuapio. De Mexicaanse kli mmer moest echter in de slot klim zijn inspanningen van de dag ervoor - hij won woensdag - bekopen. Tonkov hield stand, I hoewel achter hem de strijd om het roze serieus losbrandde. Sa- I voldelli en de Amerikaan Ha- I milton vielen aan in de groep I waarin behalve Engels ook zijn I Rabo-ploeggenoten Boogerd en Niermann lang stand hielden, j Savoldelli bleek over de meeste inhoud te beschikken. Het eeu wige talent dat afgelopen win ter Saeco verruilde voor Index I Alexia finishte als tweede, op I 2.11 van Tonkov en veroverde de roze leiderstrui. De Spanjaard I Garate werd op ruim clrie minu- ten derde en klom door de ont- I maskering van Evans en Frigo naar de vierde plaats in het algemeen klassement. De indi viduele tijdrit van zaterdag zal beslissend zijn. Savoldelli, een redelijk tijdrijder, heeft een marge van 55 seconden op land genoot Caucchioli. Het grootste gevaar zal echter komen van de Amerikaan Hamilton, die in de ruim 42 kilometer een minuut en 28 seconden zal moeten goedmaken om de tweede Ame rikaan na Andrew Hampsten te worden die de Giro wint. ANP door Frits Bakker DIPPACH - Twee ronden voor het einde van de koers, achter een jagend peloton. Het hoofd van Jan Raas steekt half uit het raam van de ploegleidersauto om nog een laatste glimp van Erik Dekker op te vangen. De kopman van de Rabo's, die sinds maandag terug is in het peloton, is gelost en wil in elk geval de koers uitrijden. „Maar doe het rustig aan, niks forceren", roept Raas hem na, voordat hij zelf moet aansluiten in de karavaan. De Ronde van Luxemburg is, op een kleine kermiskoers na, de come-back van Dekker en ook een beetje die van Jan Raas als ploegleider. De invalbeurt van de manager achter het stuur is tijdelijk, omdat alle andere ploegleiders van Rabobank in koers zitten of druk zijn met or ganiseren, voor de Tour bijvoor beeld. „Ik vond het wel een mooi rondje om me weer eens te laten zien", zegt Raas met een scham per lachje. Slecht jaar Het toeval wil dat hij op dit ter rein ooit zijn debuut maakte. Raas had een slecht jaar achter de rug, met een val in Milaan- Sanremo tijdens de afdaling van de Cipressa en tobde het jaar daarna (1985) met de na weeën. „Ik werd in de week voor de Ronde van Hansweert gebeld door Joop Steenbergen, de baas van de Kwantum-ploeg. Hij zei: Jan, stap van die fiets af, blijf niet lopen sukkelen, ik heb een baan voor je. Jan Gisbers is veel te braaf als ploegleider. Jij moet het maar overnemen." Hij kreeg twee weken de tijd om na te denken. „Ik heb tegen Joop DIPPACH - Erik Zabel heeft gisteren de eerste etappe van de Ronde van Luxemburg gewon nen. De Duitse nummer één van de wereldranglijst was tijdens de laatste meters van de etappe over 182 kilometer van Echter- nach naar Dippach de snelste sprinter van het peloton. De Ita liaan Alberto Ongarato werd tweede, voor de Belg Gert Van- deraerden. Bram de Groot was met een vijfde plaats de beste Nederlander. ANP gezegd: je moet wel netjes af scheid nemen van Gisbers, dan doe ik het." Toen dat was afge handeld, kwam het tot een ak koord. Raas reed in eigen omge ving zijn laatste kilometers en zat drie dagen later in de wagen, in de Ronde van Luxemburg. ,Ik weet niet eens meer met wel ke renners, maar Priem was er bij, Ludo Peeters, Adje Wij- nands en Jelle Nijdam won de koers. Het was een flitsende start, maar vraag niet hoe. Ze hebben wat afgezien met me. Ik reed dwars door alles heen, af en toe midden in de kopgroep, want ik kende de regels niet en was hondsbrutaal in de koers. Ik weet nog wel dat Cor Vos (de fo tograaf) me heeft geflikt op de eerste dag. Hij liet een paar jon gens van ons de hand opsteken, om te gebaren dat er iemand mee was in een kopgroep. Ik vloog het hele peloton voorbij, doodnerveus, ben nog ver door gereden, maar geen kopgroep te zien." Twee jaar Kwantum, twee jaar Superconfex, drie jaar Buclder, WordPerfect en Novell, toen had Raas het wel gezien achter het peloton. Het aanbod van Rabobank was een mooi mo ment om over te stappen. Jan Raas werd manager, het veld werk was voor de jongere gar de. „Ik ben er zes jaar uitgeweest, dus het is even wennen", zei hij gisteren voor de start. „Dat ge doe met die jury, dat is nog even vervelend als het altijd is ge weest. En een donderspeech heb ik al helemaal niet gehouden. Ik heb alleen gezegd: we rijden zonder kopman, vlieg er maar gewoon in. Denk maar niet dat Raas hier met zijn vuist op tafel heeft geslagen." Dat doet hij ook niet als de koers voorbij is. Erik Zabel wint in Dippach de sprint van het pelo ton. De Amerikaan Levi Leip- heimer, die nu aan de voorbe reiding op de Tour begint, rijdt rustig mee en Erik Dekker is in de laatste twee ronden gelost uit het peloton. „Kan ook niet an ders", beseft Raas. Vingertje En in de koers zelf? „Het is niks veranderd, nog net als vroeger", stelt hij nuchter vast. „Ik kan nog altijd niet tegen die vinger tjes van de jury, dat ze naast je komen rijden om je als een schooljongen op je plek te zet ten. Ze zullen me wel weer een boete geven, voor slecht gedrag, want ik heb een paar waarschu wingen gekregen onderweg." De hectiek valt wel mee, in het kleine rondje. Raas: „We komen hier niet naartoe om te winnen, hooguit om een ritje mee te pik ken. En om Leipheimer klaar te stomen voor de Tour. Hij heeft Romandië uitgereden en is daarna vertrokken naar Ameri ka. Ik moet hem geloven als hij zegt dat hij daar veel heeft ge traind, maar in de koers is het anders. We zullen zien hoe ver hij staat." Met Erik Dekker is het een an der verhaal. Raas wil vooral geen druk leggen op zijn kop man. „Maar dat weet Dekker zelf ook wel, die hoef ik niets te leren." Maandag een kermis koers gereden, nu het grotere werk. Dekker berust in een be scheiden rol: „Ik ben twee keer gelost op een klimmetje, de tweede keer kon ik niet terugko men. Maar ik ben al gelukkig als ik alle etappes kan uitrijden." Jan Raas: „Ik verwacht Dekker hooguit in de tweede week van de Tour en misschien nog niet eens. Maar we willen hem wel meenemen, al is het maar om zijn vorm terug te krijgen." En Leipheimer? „Hij rijdt eerst hier in Luxemburg, dan trekt hij op verkenning naar de Alpen. Ik kan er geen verwachting over uitspreken. Hij kan wel wat na tuurlijk, dat heeft hij in de Ron de van Spanje laten zien. Maar of hij straks ook in de Tour kan schitteren? Ik wil het nog zien." door Rudy Boogert MIDDELBURG - Tophandbal bij EMM staat op de helling. Het bestuur van de Middelburgse vereniging had zich al neerge legd bij de stap terug, maar de spelersgroep kwam daartegen in opstand. Een flirt met het Zierikzeese Delta Sport is vol gens de spelers de enige red dingsboei. Het bestuur van EMM was er uit: handbal op topniveau was niet meer mogelijk in Middel burg. De vier pilaren waarop het bolwerk zou moeten steunen, misten de broodnodige draag kracht: kwaliteit en kwantiteit van de spelersgroep, de invul ling van de technische staf en de financiële slagkracht. „Dat was de emotionele waarheid", be kende bestuurslid Hans Nijsen. Afgelopen woensdag was D- day voor EMM. Het bestuur zou de onheilstijding overbrengen aan de spelersgroep. „Maar wat schetste onze verbazing?", zei Nijsen gisteravond. „De spe lersgroep legde zich niet bij die beslissing neer. Met name de ou dere spelers kwamen in op stand. Zij willen koste wat kost tophandbal behouden voor de provincie. En de jongere spelers gingen daarin direct mee." De routiniers onder aanvoering van Ron Flipse en Jean-Marie Toubiana ontwikkelden direct een reddingsactie. Een zeer am bitieuze reddingsactie. Flipse: „Wij willen het zinkende schip niet laten zinken. Feitelijk is het probleem van EMM het pro bleem van tophandbal in Zee land. Als EMM wegvalt, valt tophandbal weg uit de provin cie. Dat willen we absoluut voorkomen Bundelen De spelersgroep vatte spontaan het plan op contact te zoeken met de Zeeuwse buurvereniging Delta Sport uit Zierikzee. De krachten bundelen luidde de oplossing. De eerste, voorzichti ge toenadering verliep echter allerminst positief. Voorzitter en trainer van Delta Sport (Aart Walraven en John Jansen) zagen niets in de samenwerking. Spe ler Peter Bos wilde eerst overleg met anderen. Jansen heeft begrip voor de si tuatie van zijn voormalige club, maar ziet niets in de plannen. „Het is een te grote noodsprong. Er komt zoveel bij kijken: orga nisatorisch, bestuurlijk, op het gebied van spelers en sponsors! Dat kan onmogelijk in drie we ken geregeld worden." De spelers van EMM hopen toch op korte termijn met de spelers groep van Delta Sport rond de tafel te kunnen om van gedach ten te wisselen over de toekomst van het Zeeuwse (top)handbal. „Maar het grote struikelblok is, dat er onderling zoveel wan trouwen is", vindt De Vos. „Drie jaar geleden zijn we met de Zeeuwse verenigingen be gonnen met de HAZ (Handbal Associatie Zeeland). Het is een samenwerkingsverband, maar het lijkt wel alsof iedereen el kaar vliegen wil afvangen. We hebben in Zeeland nog maar vijf clubs, en als er geen on voorwaardelijk vertrouwen is, dunt dat aantal nog verder uit." Tweede divisie Als Delta Sport niet ingaat op de flirt van EMM, verdwijnt top handbal na vele jaren uit Mid delburg en daarmee uit Zee land. EMM trekt het eerste team dan terug uit de competitie en gaat met één team verder. Om dat het tweede team afgelopen seizoen op de derde plaats (re serve-promotieplaats) eindigde in de derde divisie, mag het enig overgebleven EMM-team dan in de tweede divisie uitkomen. De Brabantse inbreng bij EMM zal dan waarschijnlijk geredu ceerd worden. Topscorer Erik Franken kan bij tal van lande lijke topploegen terecht, maar neemt zijn beslissing over aan blijven pas over drie weken als er duidelijkheid is over de toe komst van EMM. Hetzelfde geldt voor zijn vader en trainer Nico Franken en de nieuw aan getrokken spelers Jeroen en Kees Meeuwissen. Voor dinsdag 18 juni moet EMM duidelijkheid hebben, want op die datum moeten de teamopga- ves worden doorgegeven aan de handbalbond (NHV). ZIERIKZEE - John Jansen heeft zijn contract met hand balvereniging Delta Sport met een jaar verlengd. De trainer uit Serooskerke (W) begint volgend seizoen aan zijn tweede jaar bij de Zierikzeese club. Jan Raas, hier met Erik Dekkervpor de start van eerste etappe: „Het is niks veranderd, nog net als vroeger." foto Cor Vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21