Het opstel ten grave PZC Chauffeur moet van ROVZ vaker rijexamen doen Kunst bevordert welzijn van mensen Rijkswaterstaat mist noordwesterstormen Werknemers wijzen CAO-bod Total af Scholieren mailen met Cypriotische leeftijdsgenoten 15 Cafés stromen vol na laatste examens Angelique wil het onderwijs in Jaartje kunst voor Sue Betonnen schuif kan Tweede Zandkreekbrug later klaar Zorgmanifestatie genomineerd Duitsers massaal naar Zeeland Wandeling ,^OOR^ vrijdag 31 mei 2002 door Henk Postma Het is nog wachten op de diploma's. Maar het was donderdag al wel feest in de scholierencafés van Terneuzen, Goes, Mid delburg, Vlissingen en Zierikzee. Want de laatste klusjes zaten er op. De meeste vwo'ers konden eerder deze week al, vrij van verdere verplichtingen, de kroegen in. Gisteren zetten ook de havo-, mavo- en vbo- kandidaten een punt achter hun middelba- re-schoolloopbaan. Althans, in het geval ze zijn geslaagd. Voor de meesten is dat geen vraag meer, maar een weet. Nog twee weken wachten. Dan zijn de cijferlijsten gereed, en wordt ook voor de twijfelgevallen duidelijk waar ze aan toe zijn. In het Goese scholierencafé La Strada kon Sue Doeksem (19) uit Zierikzee woensdag avond al het glas op de goede afloop heffen. Met haar schoolvriendinnen spoelde de vwo'ster van het Sint Willibrord College alle kopzorgen van de afgelopen weken de keel door. „Al met al", keek ze op de voorbije we ken terug, „zijn de examens me behoorlijk tegengevallen.Op school haalde ze voor de meeste vakken met gemak zevens en achten. In de examenzaal werd er aanzienlijk meer van haar prestatievermogen gevraagd. „Ik denk dat een aantal van m'n cijfers behoor lijk is gekelderd." Vakken als Nederlands, economie en wiskunde vielen haar zwaar der dan verwacht. En wat aardrijkskunde betreft: „Ik had het gevoel: waar heb ik op school eigenlijk voor geleerd." Martelgang Voor veel vbo'ers en mavo-kandidaten was de laatste examendag, met Nederlands en biologie op het programma, een ware mar telgang. Uitgeleefd ploften ze dan ook aan de cafétafeltjes of op de terrassen neer. Wes ley Quist (15) uit Zierikzee daarentegen had nog de energie om zijn biologie-antwoorden na te kijken. „Bijna de helft van de meer keuzevragen fout. Misschien dat ik dat met Waar je allemaal wel niet op moet letten wanneer je een skatedag op touw zet; vbo/mavo- kandidaten konden daar donderdag tijdens het examen Nederlands de pen op stuk schrij ven. foto Lex de Meester de open vragen nog recht heb kunnen trek ken." Wat hem betreft bevatte het biologie- examen 'te veel moeilijke woorden waar ik nog nooit van gehoord had.' Het vbo/mavo examen Nederlands was een hele ldus, althans voor de kandidaten die functioneel schrijven verkozen boven de mogelijkheid om een opstel te maken. Op d- niveau moesten bergen schrijfwerk worden verzet om een schoolomroep van de grond te krijgen. Op c-niveau moesten allerlei pape rassen worden vervaardigd voor het organi seren van een skatedag. Angelique van de Waart (16) uit Zierikzee vond het wel leuk, al dat schrijfwerk voor de schoolomroep. „Je kon je goed inleven. Maar het was wel veel werk. GelukMg was ik er net op tij d mee Maar." Vedetten De opsteltitels bij vbo/mavo varieerden nogal. „Schrijf een betoog voor de schoolkrant over het aanstellen van een po litieagent op school", was één van de keuze mogelijkheden. Of: „Schrijf voor het jonge renblad Pauze een artikel over wat jij saai vindt." Openbaar vervoer, babysitten, een survivaltocht, fobieën, jonge sportvedetten, roken op het werk, en de woonomgeving - keuze genoeg. Wie daar zin in had kon zelfs een artikel schrijven over 'het laatste op stel'. Want inderdaad, het opstel verdwijnt. Volgend jaar zijn er geen mavo- of vbo-exa- mens meer. Die schooltypen zijn dan opge gaan in het nieuwe vmbo (voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs). En daar mee verdwijnt ook het opstel als examenop dracht. De samenstellers van het examen Neder lands dat de vbo/mavo-kandidaten gisteren maakten, zijn er kennelijk niet rouwig om. Want, zo hielden ze de scholieren voor, de honorering van een opstel met een cijfer is altijd discutabel. Ze riepen daarbij een ver ontwaardigde reactie van een scholier in herinnering: „Heb je je ziel uitgestort in woorden, wordt je beloond met vele rode strepen en een drie; lever je een flutopstel in, wordt je stijl geroemd en gewaardeerd met een negen." Ja, als je het zo bekijkt... Heeft dat hele examencircus dan eigenlijk wel zin? Ze wil het onderwijs in. De eerste stap is alvast gezet. Gisteren sloot Angelique de Waart (16) uit Zierikzee de vbo- examens huishoudkunde af met de schrijfvaardigheidstoets. 't Was heel veel werk. Maar 't lukte haar om alle opdrachten nog net op tijd naar behoren uit te voe ren. Dus kan ze er nu van uit gaan dat ze is geslaagd. Via het ROC in Goes, waar de vbo-leer- ling van het Pieter Zeeman Col lege de middelbare beroepsop leiding sociaal-pedagogisch werk gaat doen, hoopt ze uitein delijk op de hogeschool terecht te komen. Daar wil ze de pabo gaan volgen, de pedagogische academie voor leerkrachten in het basisonderwijs. Angelique weet wat haar als schooljuffrouw te wachten staat. Op het vbo liep ze al eens stage in een kleuterklas van een basisschool. Dat beviel haar zo goed dat ze vastbesloten is daar haar beroep van te maken. Het lijkt haar vooral leuk om kinde ren handvaardigheid bij te bren gen. Haar grootste liefhebberij is sieraden maken: armbanden De universiteit lonkt. Maar hoe Sue Doksem (19) uit Zierikzee ook in de studiegidsen zocht, geen enkele wetenschap pelijke opleiding sprak haar aan. Daarom gaat de vwo'ster van het Sint Willïbrordcollege in Goes nu eerst maar eens een jaartje rondhangen op de kunst academie in Utrecht. Ze wil eens zien of de opleiding grafische vormgeving die ze daar te bie den hebben haar bevalt. Zo ja, dan blijft ze. Zo nee, dan vindt ze in de loop van het jaar misschien alsnog een universitaire oplei ding waaraan ze hart en ziel ver pandt. Liefhebberijen heeft ze overi gens genoeg: op de sportfiets door de polders racenhockey en; feestjes organiseren, teke nen.... Wat dat laatste betreft ibist ze op school haar sporen te verdienen. Zo vervaardigde ze covers en andere illustraties voor de schoolkrant, ontioierp cd-hoesjes voor scholieren bands, en maakte decors en affi ches voor toneelvoorstellingen. Artisticiteit genoeg dus. en hangers van kralen en me taal. Daar is ze inmiddels zo goed in dat ze er een handeltje van heeft- gemaakt. Haar siera den vinden grif aftrek bij de gas ten op de camping van haar ou ders. Dat wil niet zeggen dat ze er al van kan gaan rentenieren. Om nog wat extra euro's bij te verdienen werkt ze in de week enden in de plaatselijke winkel van Xenos. Wat haar betreft zal ze daarnaast de komende maan den van een welverdiende rust genieten. Want nu de examens achter de rug zijn, breekt ook voor haar een ongekend lange vakantieperiode aan. Om aan euro's te komen werkt ze zo nu en dan als hulpje bij de plaatselijke notaris, en verzorgt ze de tuin van de buurvrouw. De examens vielen haar een beetje tegen. De meeste vakken gingen haar minder geinakkelijk af dan ze had verwacht. Haar cijfer voor economie zou zelfs wel eens naar een onvoldoende kunnen zijn gekelderd. Maar daar ligt ze niet van wakker. Op school bouwde ze genoeg speelruimte op om sowieso te slagen. Dus wordt het nu tijd om haar orga nisatietalent maar weer eens aan te spreken, ter eer en meer dere glorie van 't diplomafeest. NEELTJE JANS - De stalen schuiven in de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde kunnen worden vervan gen door betonnen schuiven. De eerste onderzoeken wijzen uit dat er financiële noch technische bezwaren zijn om in de toekomst speciaal beton te gebruiken als grondstof voor de schuiven. F. Boekhoudt van de Bouwdienst van Rijkswater staat stelde gisteren tijdens een bijeenkomst in het Topshuis op Neeltje Jans dat uit financieel oogpunt beton zelfs de voor keur heeft. Zijn dienst heeft berekend dat het fabriceren en plaatsen van betonnen platen tussen de 150 en 180 miljoen euro kost. Nu moet Rijkswaterstaat eens in de vijftien jaar 175 miljoen euro uittrekken om roestvorming op de stalen platei? te voorkomen terwijl de betonnen platen zo'n honderd jaar geen behandeling nodig hebben. Hij adviseerde dan ook om elders proeven te doen met betonnen platen. De Afsluitdijk is daar volgens hem een mooie locatie voor. Hoofd Dienstkring Deltakust H. Jager merkte op dat. hij hoopt dat over zo'n vijf jaar duidelij k is of beton daad werkelijk kan worden gebruikt Dan heeft hij nog enkele jaren om ook in de Oosterscheldeke- ring te experimenteren met beton. WILHELMINADORP - De ingebruikname van de tweede brug over de sluis in de Zandkreekdam is uitgesteld. Het was de bedoeling dat de zogenoemde Hongersdijckbrug in de nacht van zaterdag op zondag zou worden overgedragen aan Rijkswaterstaat. Het testprogramma dat de afgelopen dagen is uitgevoerd, bracht evenwel enige mankementen aan het licht, die eerst moeten worden verholpen. Vernacht wordt dat de brug midden volgende week in gebruik kan worden ge steld. De provincie heeft onlangs 's nachts de verkeerregelin- stallatie uitgeprobeerd die het verkeer op de weg Goes-Zie- rikzee via een lus over de nieuwe brug moet leiden wanneer de bestaande brug in de Zandkreekdam is geopend. Deze test le verde enkele geringe onvolkomenheden op, die vlot konden worden opgelost. TERNEUZEN - De Zorgmanifestatie en de Nacht van de Zorg die de Zeeuws-Vlaamse zorginstellingen vorig jaar november hielden om mensen te werven voor werk in de gezondheids zorg, zijn genomineerd voor de landelijke Niek de Jongprijs. Deze prijs van de stichting Reserves Voormalige Zieken fondsverzekering wordt sinds vorig jaar toegekend aan een organisatie of instelling die de gezondheidszorg in Nederland op een uitzonderlijk positieve manier in het nieuws heeft ge bracht. De prijs bedraagt tienduizend euro en is vorig jaar voor het eerst uitgereikt aan het logeerhuis voor vergeetachtige oude ren in Amsterdam. De Zorgmanifestatie en de Nacht van de Zorg zijn met zeven andere projecten genomineerd voor de prijs. De bekendmaking van de winnaar is maandag 3 juni bij de Zorgverzekeraars Nederland in Zeist. CADZAND - De Zeeuwse hotels, pensions en campings zijn gisteren verrast door een onverwachte grote stroom Duitse toeristen die aan de kust een lang weekend doorbrengen. Het was gisteren Sacramentsdag, bij onze oosterburen een vrije dag. „Elk jaar maken ze van deze tweede donderdag na Pink steren een lang weekend, maar dit jaar is het opvallend hoe veel toeristen zich in de loop van de dag nog meldden", aldus M. Tempelman van het Projectbureau van het Bureau voor Toerisme in Zeeland. Cijfers kan ze nog niet noemen. door Emile Calon MIDDELBURG - Rijbewijsbe zitters moeten verplicht perio diek een toets afleggen om te la ten zien dat ze nog veilig auto kunnen rijden. Dit voorstel komt volgende week aan de orde tijdens de vergadering van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland. De secretaris van het ROVZ is, net als zijn collega's uit de ande re provincies, van mening dat uit veiligheidsoogpunt de rege ring zo'n test moet invoeren. ROVZ-medewerker R. Meester vindt het van de gekke dat auto mobilisten tot hun zeventigste nimmer een rijvaardigheids- herexamen moeten afleggen. Hij wijst erop dat in de loop der jaren automobilisten de ooit ge leerde verkeersregels kunnen vergeten en dat er in een men senleven ook tal van nieuwe re gels worden ingevoerd. Een pe riodieke toets waarbij gekeken wordt naar kennis, risicobe wustzijn en vaardigheid noemt hij dan ook een middel om de veiligheid op en langs de weg flink te vergroten. Hij verwacht ook dat het algemeen bestuur van het ROVZ aanstaande woensdag tijdens een vergade- Advertentie ,-naf 0oV. '5 V..I ring in Middelburg zo'n perio dieke toets zal ondersteunen. Vervolgens is het aan de rege ring om zo'n toets op te leggen. Meester heeft geen idee of de partijen die nu onderhandelen over een regeerakkoord voor standerzijn van zo'n toets. LPF- voorman M. Herben heeft wel al gezegd dat gestopt moet worden met het 'autootje-pesten'. Meester weet niet of daar ook zo'n toets onder valt. Hij geeft wel aan dat als het Rijk niet wenst over te gaan tot zo'n toets, op Zeeuwse schaal gekeken kan worden wat wel mogelijk is. Hij sluit niet uit dat in zo 'n geval ge poogd wordt om op basis van vrijwilligheid automobilisten over te halen zo af en toe een toets af te leggen. Voor senioren bestaat die mogelijkheid al. Zeeland is nog steeds een van de onveiligste provincies als geke ken wordt naar het aantal ern stige verkeersslachtoffers per 100.000 inwoners. Drenthe voert die lijst aan, direct ge volgd door Zeeland. Als geke ken wordt naar de provincie zelf springen Zeeuws-Vlaanderen en Schouwen-Duiveland er ne gatief uit, zo blijM uit het jaar verslag van het ROVZ. Sinds enkele jaren controleert de politie extra op het dragen van de veiligheidsgordel. Die actie is vooral succesvol in Zeeuws-Vlaanderen. Eind vo rig jaar droeg negentig procent van de automobilisten aldaar een gordel terwijl een jaar eer der dertien procent minder die regel navolgde. De gordelactie heeft geen effect gehad op Wal cheren. Daar bleef vorig jaar het draagpercentage steken op 75 procent terwijl in het Ooster- scheldebekken het met drie pro cent toenam zodat eind vorig jaar in die regio 78 van de hon derd automobilisten ingesnoerd zaten. OOSTKAPELLE - Vroege vo gels kunnen op zondag 9 juni mee op een wandeling met een boswachter door natuurgebied De Manteling. Na de wandeling, die om 7.00 uur begint, wordt een ontbijt geserveerd. Aanmelden via 0118-582620. Nederland maakt zich op voor een ka binet van CDA, Lijst Pim Fortuyn en VVD. De PZC laat in deze serie Zeeu wen aan het woord met wensen voor de nieuwe regering. Vandaag Willy van Meegen uit Goes, actief in ver schillende organisaties voor kunst in de openbare ruimte, zoals Vereniging Rondom De Stenen Brug, v/h De Ves ten Verlicht en Sticht Licht. redactie: Ernst Jan Rozendaal Kunst is geen franje, vindt Willy van Mee gen, maar een wezenlijk onderdeel van ie ders leven. Het onderwerp moet daarom ho ger op de politieke agenda. „Kunst is net zo belangrijk als onderwijs of zorg. Dan heb ik het over kunst en cultuur in de brede zin van het woord, van monumenten tot fanfare. Ik denk dat het voor iedereen goed is als de kunst wordt gestimuleerd. Dat bevordert het welzijn van de mensen." Als eerste onderwerp op Van Meegens ver langlijstje staan monumenten en cultureel erfgoed. „Daar moet veel meergeld naartoe. Dat draagt bij aan een betere omgeving. Wanneer je als provincie campagne voert om mensen naar Zeeland te lokken, moet dat ook een aansprekende plek zijn om te wonen." Verder vindt Van Meegen het van groot be- Volgens Willy van Meegen moet er veel meer rijksgeld naar monumenten en cultureel erf goed: „Wanneer je als provincie campagne voert om mensen naar Zeeland te lokken, moet dat ook een aansprekendeplek zijn om te wonen." foto Willem Mieras lang dat jongeren in aanraking komen met kunst. Ze ondersteunt de brief die de Fede ratie van Kunstenaars aan informateur Donner heeft gestuurd met een pleidooi voor een wekelijks uur cultuureducatie op school, te bekostigen uit de onderwijsbe groting. Voor Zeeland is belangrijk dat de landelijke kunstgelden gedecentraliseerd worden, denkt Van Meegen. „Kunst is niet alleen een zaak van de Randstad. Voor landelijke fondsen is het moeilijk te weten wat er in verx-e regio 's gebeurtHet zou goed zij n als ze een netwerk opbouwen, zodat de Rijksgel- den evenwichtiger worden verdeeld. Of ze moeten het geld naar de gemeenten sluizen, die vervolgens Mjken welke initiatieven met subsidie worden beloond. Essentieel is dat de overheid oog heeft voor wat uit de mensen zelf voortkomt. Dat bete kent dat wat Van Meegen betreft zo snel mo gelijk een eind wordt gemaakt aan het cul tuurconvenant dat de provincies Limburg, Noord-Brabant en Zeeland met de staatsse cretaris van cultuur hebben gesloten. „Dat is een kunstmatig verband waar ik in de praktijk ook nog nooit iets van heb ge merkt. Wat heeft Zeeland nu met Limburg? Je moet natuurlijke verbanden stimuleren. Zeeuwen zijn van oudsher gericht op Rot terdam. Daar gingen de arbeiders in de ha ven werken en nu gaan we daar winkelen. Andersom hebben mensen uit Zuid-Hol land vakantiehuisjes en caravans op Schouwen. Ik verwachtvan een nieuwe staatssecretaris of minister van cultuur dat hij aandringt op samenwerking tussen Zuid-Holland, Zeeland en Vlaanderen." door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De leden van FNV en CNV wijzen het eindbod van de Total-directie voor een nieuwe CAO unaniem af. Werk nemers eisen onder meer dat de directie iets doet aan de hoge werkdruk. De bonden willen opnieuw onderhandelen. De di rectie verklaart zich daartoe be reid. De gezamenlijk optrekkende bonden wezen het eindbod van de directie eerder deze week af. Ze legden het gisteren met een negatief advies voor aan hun le den. Die verwierpen het eind bod in drie vergaderingen una niem. „De werknemers zijn de con stante overbezetting zat", ver- Maart FNV-bestuurder E. Schellenberg' de stemming. „Voordat vacatures worden op gevuld, zijn er al weer nieuwe ontstaan. We gaan daarom naar de directie terug met de vraag opnieuw om tafel te gaan. Zo niet dan moeten we de onvrede onder het personeel op een an der manier aan de directie dui delijk maken. Op welke wijze is nog niet duidelijk. Het hoeven niet direct staMngen te zijn." Directeur T. Schockaert zegt desgevraagd bereid te zijn op nieuw met de bonden te onder handelen. „We wilden eerst weten hoe het eindbod bij het personeel zou vallen. Kennelijk zijn er punten die opnieuw die nen te worden besproken. Dat dient op een gepaste wijze te ge beuren." Bonus De bonden spreken van een 'ma ger' eindbod en kwalificeren het als een 'kale kip'. De directie had een loonsverhoging gebo den van 3,4 procent per 1 april 2002 en 0,3 procent per 1 okto ber. Verder biedt ze het perso neel een bonus aan van 250 euro. Het gaat om een éénjarige over eenkomst. De bonden eisen een door Emile Calon NEELTJE JANS - Waar blijven de noordwesterstormen? Rijks waterstaat weet het niet maar mist ze wel. Want de afgelopen vijf jaar moest de stormvloed kering in de monding van de Oosterschelde nimmer sluiten om het kwetsbare achterland te beschermen. Hoofd dienstkring Deltakust H. Jager van Rijkswaterstaat Zee land heeft geen verklaring voor het uitblijven van de stormen. De eerste tien jaar moest de ke ring twintig maal sluiten. Vier maal zo vaak als voorspeld, ver telde hij gisteren aan een aantal medewerkers van Rijkswater staat in het Topshuis. De laatste vijf jaar hoefde Jager nog nooit de rode knop in te drukken, hoe wel hij wel een aantal malen op Neeltje Jans Maar zat. Jager hield de medewerkers wel voor dat de stormvloedkering prima voldoet. Zo blijkt uit be rekeningen dat er voor de ko mende vijftig jaar 'slechts' vijf tien miljoen euro per jaar nodig is voor onderhoud, een half pro cent van de bouwkosten. Voor een zoutwaterkering valt dat reuze mee. Volgens de boeken moet j aarlij ks zeker één procent van de bouwkosten worden uit getrokken voor onderhoud. Hij voorspelde wel dat steeds meer metalen onderdelen van de kering vervangen zullen wor den door kunststof omdat het metaal roest. De looproosters zijn al van kunststof, terwijl de relingen en trappen binnenkort worden vervangen. De honderden tonnen zware pij lers zijn sinds de plaatsing maar zo'n veertig centimeter gezakt en nauwelijks tot niet verscho ven. Ook alle apparaten doen het 'prima', hoewel sommige computersystemen dringend aan vervanging toe zijn omdat ze zo verouderd zijn dat reserve materiaal steeds moeilijker is te vinden. loonsverhoging van 3,75 en een bonus van 350 euro. Ze wijzen het eindbod af, omdat er vol gens hen niet met de directie valt te praten over secundaire arbeidsvoorwaarden zoals scholing, overwerk (uitbreiden van ploegen, zodat personeel minder overuren hoeft te ma ken), arbeid en zorg en loop baanadvies. De vakbonden zullen de brief maandag aan de Total-directie overhandigen. CNV-bestuurder F. van de Veen: „Er zijn twee op ties. Of de directie gaat akkoord met de eis van de bonden en te kent bij het kruisje. Of we gaan opnieuw aan tafel. Maar dan til len we de gesprekken wel over de vakanties heen. Dat betekent dat we over zes weken weer ver der gaan praten." door Maurits Sep MIDDELBURG - Vijf Zeeuwse middelbare scholen gaan e- mailen met scholen op Cyprus. Door elkaar te vertellen wat hen dagelijks bezighoudt en hoe ze denken over bijvoorbeeld poli tiek en cultuur, willen de leer lingen vertrouwd raken met eikaars cultuur. Dat moet uit eindelijk leiden tot een betere samenwerking binnen Europa. Commissaris van de koningin W. van Gelder beantwoordde gisteren vanuit de Statenzaal in Middelburg een e-mail van de voormalige president van Cy prus, G. Vassiliou. Die leidt nu de onderhandelingen voor de toetreding van zijn land tot de Europese Unie. Hun elektroni sche contact wordt door de scholieren in beide landen voortgezet. Het project is opgezet door het Model European Parliament (MEP). Dat wil jongeren zo veel mogelijk bij Europa betrekken.- Volgens L. van Sminia van het MEP weten zij nauwelijks wat., er in de Europese Unie gebeurt. „Binnenkort treden enkele lan den toe tot de Europese Unie. Niet veel Nederlanders zijn daar enthousiast over. Daarom willen we de jongeren informe ren en met elkaar in contact brengen. Dat kan de aanvaar ding van de kandidaat-landen bevorderen." Volgens Van Gelder verrichten de leerlingen belangrijk werk. „De eerste voorwaarde voor sa menwerking is dat volkeren el kaar beter leren kennen." De ambassadeur van Cyprus, E. Evriviades, voorspelde dat bei de landen van het project zullen profiteren. „Het brengt ons sa men, zowel politiek en econo misch als cultureel. Dat is be langrijk voor de overgang naar een groter Europa en voor de veiligheid en stabiliteit binnen Europa." De Zeeuwse scholen die aan het project meedoen, zijn de CSW en Nehalennia uit Middelburg, Scheldemond uit Vlissingen, Sint Willibrordcollege uit Goes en Zeldenrust-Steelantcollege uit Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15