Leges planschade niet omhoog Greenpeace zag de bui al hangen Kreek krijgt natuurlijke oever Drie jaar cel geëist voor poging doodslag Meer dan 70.000 occasions vind je op zeeuwse almanak Oranje Inbraak in camper Vlissinger hoort twintig maanden eisen wegens dealen in harddrugs Raad accepteert voorstel tot verhoging vergoeding naar 1000 euro niet Venus en Jupiter met blote oog te zien door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 20-jarige Vlissinger moest zich gisteren bij de rechtbank in Middelburg verantwoorden voor poging tot doodslag, openlijke geweldple ging en forse bedreigingen die het gevolg waren van een esca latie van een feest. In de eis van drie j aar cel nam of- ficier van justitie R. Jeuken ook de heling van een bromfiets mee. Tegen een 22-jarige Rot terdammer werd 15 maanden cel geëist voor zijn rol tijdens het incident op 17 februari in het gebouw De Kazerne aan de Adriaan Coortelaan in Vlissin- gen. De Antilliaanse neefjes stonden als rustige jongens be kend, maar die avond waren ze met wapens naar het feest ge gaan. „Uit zelfverdediging; ik ben al eens het slachtoffer ge weest van een steekpartij", zei de oudste verdachte. De Vlissinger en een jongen van Dominicaanse afkomst daag den elkaar die avond in de feest zaal uit, waarna er klappen over en weer vielen. Zijn neef be moeide zich met de vechtpartij. Het werd van kwaad tot erger toen ze met wapens liepen te zwaaien en de pistolen ook te gen het hoofd van enkele bezoe kers zetten. Er werd geroepen „ik ga ze schieten." Getuigen hadden gezien dat de Vlissinger de Dominicaanse jongen achterna was gerend en dat het tweetal in een sloot was beland. Daarbij hadden ze schoten gehoord. Er raakte nie mand gewond. Uitspraak op 12 juni. (Advertentie) Weinigen zullen het beseffen, maar vandaag is de aftrap van het wereldkampioen schap voetbal. We zijn er niet bij en dat heeft wereldwijd tot grote verbazing maar ook tot stil verdriet geleid. Behalve dan in Duitsland. Nu de Nederlandse voetbal fans zich niet in het oranje hoeven te hullen, nemen de oosterburen die honneurs waar. Zij hebben er zelfs een eenregelig carnavalesk lied bij gecomponeerd, dat in sta dions luidkeels wordt meege- brald. Ohne Holland gehen wir nach WM!, schalt het dan. Het RTL Nieuws vertoonde hiervan deze week beelden, om aan te tonen hoe groot het leedvermaak bij de Duitsers is over Oranje's afwezigheid. Maar laat u niet misleiden, beste lezer. Ze geven gewoon massaal ui ting aan hun opluchting dat ze ons niet op het veld zullen treffen. WALCHEREN vrijdag 31 mei 2002 door Maurits Sep BORSSELE - De domper bij Greenpeace is groter dan de vreugde bij de kerncentrale Borssele. CDA, LPF en VVD willen in het regeerakkoord vastleggen dat de centrale zeker tot 2007 open blijft. „Een zware slag", treurt de milieu-organi satie. Maar directeur J. Bongers van de kerncentrale rekent zich nog niet rijk. „Natuurlijk is het hoopge vend", erkent Bongers. „De contouren zijn helderder. Maar lukt het ook? Laten we even af wachten of deze regering er in derdaad komt, of dit voorlopige standpunt wordt gehandhaafd en hoe de Tweede Kamer be sluit." De stichting Borssele 2004+, die namens het personeel strijdt voor openhouden van de centra le, reageert eveneens gematigd positief. „Als de nieuwe rege ring het beleid van Paars om buigt, is dat alleen maar ver standig. Ook voor Zeeland, gezien de werkgelegenheid die wij bieden. De voortekenen zijn weliswaar goed, maar ik heb nog niets definitiefs gezien", zegt voorzitter J. Wieman. Optimisme Volgens Wieman is het perso neel al dagen optimistischer over de toekomst. „Van de par tijen die nu een regering willen vormen, mag je verwachten dat ze een beleid voeren dat goed is voor EPZ. Zodat we als een nor maal bedrijf kunnen opereren op een vrije markt. Maar nog maals, we zijn benieuwd hoe dit voornemen wordt omgezet in concrete daden." Ook Greenpeace zag de bui al even hangen, reageert woord voerster F. Bartels. „We hoopten alleen dat het met zou gaan re genen. We hadden die hoop om dat juist deze partijen vinden dat mensen zich aan de regels moeten houden. Dan ga je ervan uit dat zij dat oude besluit res pecteren. Nou, dat was dus ho pen tegen beter weten in." Van berusting is echter geen sprake, waarschuwt Bartels. In dien nodig, volgen acties. „En wij zullen uitzoeken of een nieuw kabinet zomaar een be slissing van de Tweede Kamer kan terugdraaien. Dat zou bete kenen dat elk besluit maar net zo lang geldig is als de zittings periode van een regering. Dan ben je dus nooit meer ergens ze ker van." Greenpeace vindt het met name vreemd dat de ene overheid een rechtszaak aanspant om de kerncentrale te houden aan een afspraak over sluiting in 2003, terwijl de andere het tegenover gestelde wil. Bartels houdt goe de hoop dat de rechter in Den Bosch EPZ aan die afspraak houdt. De hoop bij EPZ dat het bedrijf in het gelijk wordt ge steld is echter even groot. CDA, LPF en WD willen de centrale openhouden tot het einde van de economische le vensduur, dus totdat de investe ringen in de centrale zijn afge schreven. Volgens directeur Bongers is dat veel langer dan tot 2007. „Wij streven naar 2013. Dan is de centrale ook technisch afgeschreven. Op de vrije energiemarkt zijn de winstmarges kleiner en dus schrijven we onze investeringen langzamer af. Economische en technische levensduur vallen dan samen." pagina 12: kernenergie voor duurzaamheid GOES - Op een parkeerplaats langs de A58 ter hoogte van Goes is in de nacht van woens dag op donderdag ingebroken in een camper, terwijl de eigenaar lag te slapen. De inbrekers na men een portemonnee met daar in enkele honderden euro's mee. Ook vorige week vonden op par keerplaatsen langs de A58 al verschillende camperinbraken plaats, terwijl de eigenaren erin lagen te slapen. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie J. de Graaf heeft giste ren bij de rechtbank in Middel burg tegen een 32-jarige inwo ner van Vlissingen voor dealen in harddrugs twintig maanden cel geëist. De rol van een 22-jarige man uit Vlissingen was aanmerkelijk geringer. Als het aan de officier Ögt krijgt hij een straf gelijk aan het voorarrest (sinds 21 februari zit hij in detentie), 200 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf opgelegd. De jongste verdachte had zich volgens de officier laten meesle pen door zijn kompaan, die dea len in cocaïne en heroïne over een periode van ruim een jaar wordt verweten. De 32-jarige Vlissinger hangt ook nog een plukzevordering van 15.940 eu ro boven het hoofd: de drugs winst die aan de Nederlandse Staat moet worden terugbe taald. Daanaast vindt de offi cier dat zijn auto verbeurd moet worden verklaard. De verdachten werden opge spoord in het kader van het on derzoek Schorpioen, waarbij de politie zich richt op de drugs overlast die de binnenstad van Vlissingen al lang in zijn greep houdt en zich nu ook verplaatst naar Middelburg. De oudste verdachte bagatelliseerde zijn aandeel. Wel gaf hij toe regel matig in Rotterdam een kleine hoeveelheid aan coke te hebben gekocht, voor eigen gebruik en wat vrienden. Rechtbankpresident W. ter Berg hield de man een aantal getui gen uit het dossier voor, maar de meeste afnemers zeiden hem niets. Uit observaties en tele foontaps bleek het dealersge drag, waarbij gemiddeld aan dertien klanten per dag werd verkocht. „Hij heeft een forse bijdrage geleverd aan de handel in harddrugs", stelde de officier. Ze vond het verwerpelijk dat de dealer zijn tien jaar jongere compaan erbij had betrokken. Nadat zijn relatie met zijn vriendin was verbroken was hij gaan gebruiken. „Ik ben door God gestraft", was zijn reactie. Zijn raadsman C. de Wit be streed de dealersperiode. Ook stelde hij het ontnemingsbedrag op niet hoger dan 12.000 euro. Uitspraak op 12 juni. Advertentie door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse gemeenteraad heeft het college van B en W teruggefloten om de particuliere aanvraag voor planschade te verhogen tot dui zend euro. Momenteel betalen Vlissingse burgers 113 euro voor deze aanvraag, wanneer zij ver moeden dat hun huis door nieuwbouw in de omgeving minder waard wordt. I De meeste fracties vonden het I niet de juiste weg om het wette- i lijk recht van de burger te be- I perken door een forse verhoging in te voeren. „Het is nog eens I dubbel onrechtvaardig voor burgers die niet over veel geld I beschikken", zei G. Meijering I van de PvdA. I De fracties van PvdA, Groen- I Links, SP, RPCU, Partij Sou- burg Ritthem en Lokale Partij I Vlissingen vonden allemaal dat I het voorstel 'niet deugde'. Het I getuigt van meer realiteitszin om de planschade te verhalen op projectontwikkelaars. J. Kop- I pejan van de RPCU: „Wij zijn I fundamenteel tegenstander van deze verhoging van de leges. Het I liefst zien we dat de verzoeken I kostenloos in behandeling wor den genomen. Je frustreert bur- I gers door dit soort hoge bedra gen te vragen. De frustraties monden gemakkelijk uit in I woede en die kan weer leiden tot I een loop naar een populistische I partij. Dat is toch niet wat we 1 willen." P. van Zalen van j GroenLinks stelde dat mensen I die krap bij kas zitten, zich wel I twee keer bedenken om een aan- j vraag in te dienen. De tweede- I ling neemt daardoor toe. I De partijen waren het erover I eens dat er meer winst geboekt I kan worden door vooraf goed te I overleggen met de burgers over de bouwplannen en over goede samenspraak met de plannen- I makers. Het CDA en de WD konden zich wel vinden in het voorstel van het college. M. de Zwarte van het CDA gaf als ver klaring: „De gemeente Vlissin gen ontvangt jaarlijks 2 tot 5 verzoeken voor planschade. Vijftig tot zestig procent wordt gehonoreerd. Per keer betekent dat we 2500 tot 6000 euro voor de diensten kwijt zijn." Over de opmerking dat uitsluitend de rijkeren van het verzoek tot planschade gebruik zouden ma ken, zei De Zwarte:,De tweede ling in de samenleving wordt niet bepaald door geld maar eerder door kennis." Wethouder P. van der Maden van de WD trok schielijk het voorstel van het college terug, toen hij ontdekte te weinig steun te krijgen. Hij betreurde het wel. „We wilden met de ver hoging voorkomen dat er in Vlissingen te lichtvaardig ge bruik gemaakt zou worden van de mogelijkheid schade te clai men. Het middel is soms erger dan de kwaal." Claims Hij was het ermee eens dat ge probeerd moest worden om claims te voorkomen door zorg vuldige procedures te volgen. Hij vond het desondanks niet onredelijk om een drempel van ruim 1000 euro op te werpen voordat een verzoek in behan deling wordt genomen. Het be drag wordt geretourneerd als het verzoek wordt toegekend. „Maar we willen wildgroei in de aanvragen voorblijven. In Mid delburg wordt met spanning dit debat afgewacht. Zij vragen nog geen leges, maar de mogelijkhe den worden wel onderzocht. Middelburg heeft 147 aanvra gen voor planschade ontvangen in anderhalf jaar tijd." Het heffen van leges bij het in behandeling nemen van plan- schadeverzoeken is nog niet ge bruikelijk. Er is wel een nieuwe wet Ruimtelijke Ordening in de maak, waarin het recht op scha devergoeding sterk wordt inge perkt. Van der Maden nam het voorstel voorlopig terug. Hij wacht af hoe de nieuwe wet vorm krijgt. MIDDELBURG - De planeten Venus en Ju piter lijken elkaar gevaarlijk te naderen. Ie dere avond kruipen ze een stukje verder naar elkaar toe. Maar een botsing zit er niet in. De planeten staan in werkelijkheid mil joenen kilometers uit elkaar. De samen komst van de planeten is na zonsondergang met het blote oog te zien aan de westelijke hemel. Links van de Middelburgse Oostkerk is Ju piter goed zichtbaar. Venus staat rechts naast de toren. Op drie juni staan de plane ten, gezien vanaf de aarde het dichtst bij el kaar. Zelfs in steden, waar veel licht is, zijn de twee goed te zien. Venus is zo helder dat de planeet, volgens de Nasa, vaak wordt aangezien voor een landend vliegtuig of een UFO. Het komt vaker voor dat de twee planeten elkaar kruisen. Soms komen ze zelfs zo dicht bij elkaar, dat ze samen één grote hel dere ster lijken. Dat zal maandag niet het geval zijn. Met een uitgestrekte arm, past er nog een vingertop tussen de planeten. Jupiter is de grootste planeet van het zonne stelsel. Hij staat op 778 miljoen kilometer van de zon. De afstand tussen Venus en de zon bedraagt 'slechts' 108 miljoen kilome ter. Venus is ongeveer net zo groot als de aar de. Jupiter is helderder dan Venus, maar door de veel grotere afstand tot de aarde, lijkt dat hier niet zo. foto Rijk-Jan Koppejan door Gerrit van Loon WESTKAPELLE - De West- kappelse kreek, ten oosten en zuiden van de Grindweg, wordt aangepakt. De vergunning is binnen en over twee maanden begint het Waterschap Zeeuwse Eilanden met het aanleggen van natuurvriendelijke oevers aan de zuidkant en met het baggeren in het oostelijk gedeelte van de kreek. Eind dit jaar moeten de werkzaamheden klaar zijn. De oevers van de kreek in West- kapelle zijn volgens het Water schap Zeeuwse Eilanden te steil. Dieren uit de kreek, een den en andere watervogels, heb ben moeite de kant op te komen. Het Waterschap gaat circa twintigduizend kubieke meter ontgraven om de oevers vlakker te krijgen. Verder wordt de be groeiing, voornamelijk riet en struikgewas, verwijderd. Het baggeren in het oostelijke deel van de Westkappelse kreek is hard nodig. Er ligt een te dik ke laag slib. Uit een onderzoek in 1999 door een student aquati- sche ecotechnologie bleek dat de doorstroom niet optimaal is. Het Waterschap gaat zo'n 33.000 kubieke meter slib uit de waterbodem halen. De kreek krijgt een afrastering van onge veer zeshondervijftig meter. Het Waterschap Zeeuwse Ei- De oevers van de Westkappelse kreek worden minder steil gemaakt. landen beraamde de kosten op ongeveer 360.000euro. Vijfen negentig procent van de kosten, zo bevestigde het Waterschap gisteren desgevraagd, kan wor den betaald van de toelage uit het Haagse potje Overlevings plan Bos en Natuur Effectge richte Maatregelen. Woensdag 3 juli is er de openba re aanbesteding. Aannemers moeten aan bepaalde eisen vol doen als ze de werkzaamheden willen uitvoeren. Zo moeten ze foto Ruben Oreel enige ervaring hebben met soortgelijke projecten. Tevens moeten ze kunnen aantonen dat ze de afgelopen drie boekjaren een gemiddelde jaaromzet ge lijk of groter dan 250.000 euro hebben behaald. Maggi Opkikker is nu krachtiger en smaakvoller dan ooit. Een heldere drinkbouillon die nieuwe energie geeft. Proef nu ook de nieuwe Opkikkers: Rundvlees, Pikante Tomaat of Pikante Kip. KOFFIE, THEE OF EEN ECHTE OPKIKKER?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11