Starters richten puinhoop aan Bouw en verbouw tot kunst verheven Eigen vermogen niet van invloed op de AWBZ Heymans hanteert olievlektheorie bij opmars naar top-10 7 Slecht voorbereide ondernemers veroorzaken miljardenschade Internet via stopcontact blijft nog uit Ontbijtje bij de baas het bedrijf profijt donderdag 30 mei 2002 door James McGonigal DEN HAAG - De kwaliteit van startende ondernemers neemt gestaag af. Velen kiezen voor sectoren waar zij niets van af tveten, de vooropleiding werd de afgelopen jaren alleen slech ter en men doet geen voorberei dend marktonderzoek. En als hun bedrijfje eenmaal draait, bekommert bijna niemand zich om het innen van verstuurde no ta's. Dat zijn enkele conclusies uit een onderzoek naar het lot van startende onderneminkjes over de afgelopen twee jaar. In 2000 besloten 70.000 mensen voor zichzelf te beginnen. Vorig jaar waren dat er 92.000. Van hen heeft zestig procent op termijn geen overlevingskans of is nu al failliet. Dat concludeert onder zoeker Robert Blom van kre dietinformatiebedrijf Graydon, onderdeel van de Nederlandse Credietverzekeringsmaat- schappij NCM. De veertig procent die een kans heeft om het te redden, is nog niet verzekerd van een florisan- te toekomst, aldus Blom. Hij is hoofdredacteur van het Neder- lands Faillissementen Register. een uitgave van NCM. Volgens hem heeft bijna de helft van de I overlevers een marginaal be staan: bijstandsniveau of iets daarboven. Blom: „Bijna twintig procent blijft op het oude inkomensni veau of heeft het iets beter dan voorheen. De meesten waren vroeger werknemer. Slechts 6,3 procent van de starters komt uit boven 150 procent van het vori ge inkomen." Succesverhalen Hij wijt de enorme populariteit van het opzetten van een eigen bedrijf, ondanks de verschrik kelijke vooruitzichten, aan de rage die het hebben van een on derneming de laatste jaren op riep. „Veel jongeren hoorden van internet- en andere it-mil- jonairs die in korte tijd een waanzinnig bedrijf uit de grond stampten en dat voor veel geld verkochten. De keerzijde, die APELDOORN - Het zal nog geruime tijd duren voordat internetters via het stopcontact thuis het wereldwijde web opkun nen. De proef die nutsbedrijf Nuon de afgelopen maan den in de Arnhemse wijk Rijkerswoerd nam met breedband internet via het stopcontact, is voor onbepaalde tijd verlengd. Nuon veronderstelde dat na een proef van circa een half jaar genoeg informa tie verzameld zou zijn om een beslissing te kunnen nemen over de toepas baarheid van de voorzie ning. Volgens woordvoer der Bert Sikking is de proef geslaagd. Nuon weet evenwel nog niet of ze door zal zetten met deze potentiële concurrent van ADSL of internetten via de kabel Tijdens de proef in de Arnhemse wijk onder 180 huishoudens bleek dat de consument op zich tevre den is. De snelheid van het systeem kan zeker con curreren met die van ADSL of kabel. Boven dien kan de internetter met zijn pc via elk stop contact in huis het net op. Sikking: „Maar we stuit ten ook op technische as pecten. Op kleine schaal zo'n voorziening uitrollen is iets anders dan dat com mercieel verantwoord op grote schaal doen. Daar bij komt dat deze 'power- line-technologie' juist de laatste maanden volop in ontwikkeling is. Ook daar kijken we naar. Het zou zonde zijn met een sys teem te starten dat ineens verouderd blijkt. En dan zitten we nog met wette lijke aspecten. Het sys teem werkt met onder meer radiogolven. Dan loop je dus tegen wet- en regelgeving aan." Si kking durft niet te voor spellen wanneer Nuon kan beslissen over de in troductie. „Misschien duurt het een half jaar, misschien drie jaar voor dat we de knoop kunnen doorhakken." Hij vreest niet dat de Nuon een grote achterstand oploopt op de concurrenten. GPD vele malen omvangrijker is, ziet niemand." Daarnaast is er een groep starters (23 procent), die geen keuze heeft. „Men heeft een conflict met de werkgever, zit in een uitkering of heeft geen kans op de arbeidsmarkt. Dat het vanuit een dwangsituatie nóg moeilijker starten is, be hoeft geen betoog", aldus Blom. Van alle faillissementen van de afgelopen twee jaar valt 76 pro cent onder de categorie starters. Blom: „Maar dat wil niet zeggen dat de schade niet groot is. Star tende ondernemers die failliet gaan of hun bedrijf zonder fail lissement sluiten (de schuldei sers laten het er dan maar bij zitten), veroorzaken een schade van 4,2 miljard euro per jaar." Faillissementsschade telt daar bij mee voor drie miljard, af schrijving op dubieuze debiteu renomdat schuldeisers geen zin hebben in een procedure van faillissement, op 1,2 miljard. „Zelfs een ondernemer die een piepklein bedrijf ten onder ziet gaan, heeft vaak in drie jaar een schuld opgebouwd van tegen de tweehonderdduizend euro bij fiscus, leveranciers, de bank of de verhuurder. Dat gaat zo maar." Blom meent dat de overheid de afgelopen jaren een te gemak kelijk klimaat schiep. Dat ge beurde bij voorbeeld door de Vestigingswet voor veel secto ren te schrappen. „Voor veel be drijfjes moest je vroeger een vakdiploma hebben. Nu kiest 45 procent van de starters voor een sector waarin men nog nooit heeft gewerkt." Als oplossing voor het voorko men van al deze teleurstellin gen, én van de maatschappelij ke economische schade die wordt veroorzaakt, ziet Blom twee mogelijkheden. „In de eer ste plaats moet in het onderwijs het vak 'ondernemen' worden geïntroduceerd. Al vanaf het voortgezet onderwijs is duide lijk dat veel scholieren en stu denten niet meer voorbestemd zijn om ambtenaar of werkne mer te worden. Stem het onder wijs daarop af. Zelfs bij een vak opleiding is dat nodig: de helft van goed ondernemerschap is vakkennis, de andere helft be treft marktonderzoek, de belas tingen, personeelsbeleid, admi nistratie, et cetera." De tweede weg bestaat volgens Blom uit het beter begeleiden van starters. „De Kamers van Koophandel moeten met over heidssteun in het hele land steunpunten opzetten voor ad vies, training en hulp. Dat zou zich snel terugverdienen"aldus Blom. Schuldenberg Van alle faillissementsschade komt een kwart terecht bij de fiscus (gederfde inkomsten) en de rest bij bedrijven en instellin gen (die dat doorberekenen aan de consument). Een rol van de steunpunten zou ook kunnen zijn beperking van schade: „Veel startende ondernemers gaan tot het uiterste door, ter wijl een buitenstaander al lang ziet dat er op termijn geen red den aan is. Maar dan is de schuld enorm opgelopen." Startende ondernemers zullen er volgens Blom altijd zijn, ook als de rage rond snel verdienen afneemt. „Veel mensen willen zelfstandig zijn, eigen baas, zelf hun werk kunnen indelen, noem maar op. Daar is ook niks mis mee, maar zoals het nu gaat is de persoonlijke, maatschappelijke en economische schade erg groot." GPD HEERLEN - DSM-ers op weg naar het gezamenlijk ontbijt in Heerlen. DSM bestaat honderd jaar en trakteerde haar 22.000 werknemers gisteren in 40 landen op een ontbijt. foto Ermondo Armino/GPD door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Onderzoek naar de aanwezigheid van as besthoudende materialen bij Nederlandse ambassades is slechts één discipline van Ad vies en architectenbureau Grontmij Bravenboer Scheers. Het Middelburgse be drijf is bijvoorbeeld ook betrok ken bij de bouw van de tijdelijke rechtbank op Schiphol voor het berechten van opgepakte bolle tjesslikkers. Grontmij Bravenboer Scheers buigt zich in samen werking met architecten, op drachtgevers en eindgebruikers over alle mogelijke eisen, vra gen en wensen. „Daarbij gaat het niet alleen om daadwerke lijke bouw of verbouw, maar ook om installaties, akoestiek en beveiliging", zegt directeur A. Vader. „Ook kunnen we het bouwmanagement voeren en opgeleverde of bestaande ge bouwen beheren en onderhou den." Sinds 1991 is het Middelburgse bedrijf onderdeel van het inter nationaal opererende en beurs genoteerde advies- en ingeni eursbureau Grontmij (4300 medewerkers, omzet 511 mil joen euro). Onlangs heeft het de naam van het moederconcern in de eigen naam verwerkt. Gront mij wil dat alle dochterbedrij ven zijn naam gaan voeren. Dit om de herkenbaarheid te ver groten. Vijf jaar geleden richtte de Middelburgse onderneming een vestiging op in Roosendaal. In korte tijd werken er net zo veel mensen als op het hoofd kantoor in Zeeland. Daar is het aantal bouwprojecten beperkt, stelt Vader. Vriesveem In tegenstelling tot Grontmij Geogroep Terneuzen (110 me dewerkers), die zich inlaat met industrieactiviteiten (onder meer drinkwaterzuiveringen), richt Grontmij Bravenboer Scheers zich op bouwactivitei ten. De werkvelden strekken zich uit van woningen, bedrij ven en gezondheidszorg tot on derwijs, retail, gemeenten, la boratoria, milieu en recreatie. Zo is het bedrijf betrokken bij de bouw van Vriesveem in Ber gen op Zoom, het grootste vries huis in de Benelux. Medehuur der is aardappel fabrikant Lamb Weston Meijer. Aanvan kelijk zou het gebouw in de ge meente Reimerswaal worden neergezet, maar die gaf geen vergunning. Het bouwwerk is Grontmij Bravenboer Scheers heeft onder meer constructieberekeningen uitgevoerd voor het project Stadspoort in Goes. foto Willem Mieras Naam Grontmij Bravenboer Scheers Plaats Middelburg, Roosendaal Opgericht 1964 Aantal medewerkers 90 (45 in Middelburg) Omzet 5,5 miljoen euro namelijk bijna 35 meter hoog. Verder is of was Grontmij Bra venboer Scheers betrokken bij de bouw van het nieuwe Rijkswaterstaat-kantoor in Temeuzen, de nieuwe Grolsch- fabriek in Enschede, het Wart - burgcollege Rotterdam, winkel verbouwingen van Albert Heijn in Noord-Brabant en Limburg en de beveiliging van de gebou wen van de Belastingdienst en het paleis van justitie in Den Bosch. Voor het project Stads poort in Goes van architect M. Zeelenberg maakte het Middel burgse bureau onder meer het constructief ontwerp en de con structieberekeningen. Ook ad viseert het bedrijf afdelingen bouw- en woningtoezicht van gemeenten in Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland. Totaalpakket Het architectenbureau stelt dat zijn kracht schuilt in het aanbod van een compleet pakket in tal van disciplines. Het is dus niet alleen thuis in het doorrekenen van bouwconstructies, maar ook in het verzorgen van bevei liging, beheer en onderhoud, bouwfysica en akoestiek, bouwkunde en trillingstech niek. Vader: „We voeren bij voorbeeld ook geluids- en tril lingsmetingen uit in woningen en bedrijven." Bijzonder is dat het ministerie van Buitenlandse Zaken het be drijf selecteerde voor de contro le op asbesthoudende materia len in Nederlandse ambassades. Uit ruim veertig aanmeldingen koos het ministerie tien bedrij ven, zodat tegelijkertijd met verschillende bureaus in clus ters kan worden gewerkt. Een ploeg van vier Zeeuwen reist de wereld rond om gebou wen te inspecteren. „We kijken of er asbesthoudende materia len aanwezig zijn en meten of zich asbestvezels in de lucht be vinden", vertelt commercieel manager S. Jobse. „Als dat zo is en er acuut gevaar bestaat, zou dat kunnen leiden tot sluiting van het kantoor." „We maken niet alleen een risi co-analyse, maar adviseren ook welk ander materiaal het as besthoudende kan vervangen. De medewerkers hebben ook veel kennis van architectuur. Aan de hand van de periode waarin een gebouw is neergezet, kunnen ze bepalen wat voor soort materialen zijn gebruikt." In het voorjaar van 2001 is het cluster Europa afgewerkt. Door asbestspecialist K. Botman is de ambassadepost Rome en Vati caanstad bezocht. Alle ambas sadekantoren, residenties en door Ron Meershoek en Willem Meyboom ROSMALEN - Met de overname van nog eens drie onderdelen van het failliete Duitse bouw concern Philipp Holzmann zet het Noord-Brabantse bouwbe drijf Heijmans een nieuwe stap op de weg naar een stevige posi tie op de Europese markt. Het derde bouwbedrijf van Ne derland, na Koninklijke Volker Wessels Stevin en BAM NBM, gaat bij zijn expansie te werk volgens de 'olievlektheorie'. Die komt naar eigen zeggen neer op het verwerven van goed rende rende bedrijven in aangrenzen de gebieden. Vooralsnog wor den die gebieden gevormd in België en Duitsland. De afgelopen acht jaar had Heijmans het vooral druk met overnames in Nederland. De ene na de andere onderneming, klein tot middelgroot, werd aan de ketting geregen. In die acht jaar werd een omzetstijging van 20 procent gerealiseerd, waar van 7 procent op eigen kracht en 13 procent via acquisities. De grote klapper maakte Heij mans in december 2000, toen het branchegenoot IBC kocht. Die overname maakte van de onderneming, in 1923 gestart door stratenmaker Jan Heij mans, het derde bouwbedrijf van Nederland. Prooien Heijmans kiest zijn 'prooien' met zorg. „Slagvaardig gebruik maken van kansen in de markt", noemt het bedrijf dat zelf. De tactiek werpt vruchten af. Vorig jaar steeg de omzet met 46 pro cent tot 2,3 miljard euro. Met hetzelfde percentage schoot de nettowinst omhoog tot 70,2 mil joen euro. Voor dit jaar rekent Heijmans op een omzet van 2,5 miljard euro, overnames niet in begrepen. De nettowinst stijgt naar verwachting met bijna 20 procent tot 84 miljoen euro. Bij de presentatie van de jaarcij fers 2001 in maart formuleerde bestuursvoorzitter J. Janssen de ambitieuze groeidoelstellingen voor de komende jaren, die Heijmans in de top-10 van Eu ropa moet brengen. In 2006 moet een omzet van 5 miljard euro zijn gerealiseerd, waarvan 20 procent (1 miljard euro) uit het buitenland moet komen. Vo rig jaar waren de buitenlandse activiteiten goed voor 11 pro cent van de totale omzet. Met de gezonde onderdelen van Philipp Holzmann in de gelede ren, komt de realisering van de groeidoelstellingen dichterbij Met de curator van de failliete onderneming was al overeen stemming bereikt over het ver werven van de Holzmann-vesti- gingen in Franki Grondnau in Hannover, Dubbers in het Gel derse Malden en de vestiging Grafenwöhr bij Neurenberg. Bestuursvoorzitter Janssen kondigde dinsdag de overname aan van nog eens drie Holz- mann-onderdelen in Düssel- dorf, Frankfurt en Mlinchen. Personeelsbestand Heijmans verwacht dat de nieu we aanwinsten in 2003 een om zet genereren van 325 miljoen euro. Aan het personeelsbe stand, momenteel ongeveer 10.000 mensen, worden nog eens duizend werknemers toe gevoegd. Het is de bedoeling dat over te nemen onderdelen wor den ondergebracht in één nieu we onderneming, onder de naam Philipp Holzmann. Heij mans verwacht de overnames af te ronden omstreeks 17 juni Janssen is niet bang dat Heij mans een kat in de zak koopt in Duitsland, zoals eerder het Rijs- wijkse bouwconcern HBG over kwam met de aankoop van bouwer Wayss Freytag. In de jaren na de verwerving van dit grote Duitse concern in decem ber 1996, trof HBG voortdurend lijken aan in de Duitse kast. Die dwongen het bedrijf tot vorig jaar tot het treffen van miljoc- nenvoorzieningen. „Dat over komt ons niet", stelt Janssen. „Wij hebben goed boekenon derzoek gedaan. We kopen geen verlieslijdende bedrijven. En we kennen de lessen uit het ver leden". aldus Janssen. ANP woningen van het ambassade personeel zijn geïnspecteerd. In het najaar was de cluster Afrika aan de beurt en is Addis Abeba in Ethiopië en de post Sana'a in Jemen bezocht. Dit voorjaar inspecteert het Middelburgse bedrijf de diplo matieke vertegenwoordigingen in Buenos Aires (Argentinië), Santiago (Chili) en Montevideo (Uruguay). Het programma vermeldt ver volgens nog inspecties in de hoofdsteden van Noord-Ameri- ka, Oost-Europa en Azië. Bolletjesslikkers Door de uiteenlopende activi teiten, werkt het bedrijf tegelij kertijd aan projecten van ver schillende aard Een ander team is betrokken bij de beveiliging van de tijdelijke rechtbank die wordt gebouwd op Schiphol voor het berechten van opge pakte bolletjesslikkers. Directeur Vader: „We adviseren over het inrichten en beveiligen van het gebouw. Ook onderzoe ken we de zone-indeling en ge ven we aan welke toegangscon trole moet worden toegepast om te bereiken dat er geen onbe voegden in kunnen." door Brenda van Dam Hoe zit het eigenlijk met de financiën als een ouder naar een verpleeghuis gaat?, vraagt een lezeres uit Zeeland. Wat gebeurt er met het eigen vermogen en heeft een verpleeg huis ook zoiets als erfrecht? Geen onlogische vraag, want de kosten van een verpleeghuis moeten op de een of andere ma nier worden betaald en het zou voor alle betrokkenen natuur lijk zuur zijn wanneer dit ten koste zou gaan van het eigen vermogen. De mevrouw uit Zee land hoeft zich geen zorgen te maken. De kosten van een ver blijf in een verpleeghuis worden in Nederland betaald door de Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten (de AWBZ). Wél moet er een eigen bijdrage betaald worden. De AWBZ is ervoor bedoeld om iedereen in ons land te verzeke ren tegen het risico van bijzon dere ziektekosten; kosten die zo hoog zijn dat ze over het alge meen niet zelf op te brengen zijn. Dat geldt ook voor een ver blijf in een verpleeg- of verzor gingshuis. De premie voor de AWBZ wordt tegelijkertijd ge heven met de belasting en de overige premies volksverzeke ring over de eerste twee belas tingschijven in box 1De uitvoe ring van de AWBZ is door alle zorgverzekeraars overgedragen aan zogenoemde zorgkantoren. Elke regio heeft één zorgkan toor. Wie in een AWBZ-instelling verblijft, betaalt daarvoor een eigen, inkomensafhankelijke, bijdrage. Afhankelijk van de si tuatie is dit een hoge dan wel een lage bijdrage. Als het gaat om een duurzaam verblijf, dan wordt in principe de zogeheten hoge bijdrage be- taald.Bij het vaststellen van de eigen bijdrage telt het eigen ver mogen niet mee. Wél eventuele inkomsten uit dat vermogen Bewoners van een verpleeg- of verzorgingshuis hoeven hun ei gen vermogen dus niet 'op te eten'. Dat was overigens een paar jaar geleden wel anders. Bewoners van een verzorgings huis die dat konden betalen, moesten hun verblijf destijds volledig zelf bekostigen. Wie al-*" leen AOW had en net z'n huis verkocht had, zag zijn vermo gen snel slinken. Die regeling is afgeschaft. Bewoners van ver zorgingshuizen en verpleeghui zen worden nu financieel gelijk behandeld. De eigen bijdrage wordt jaar lijks door het zorgkantoor bere kend voor een periode van 1 juli tot 1 juli van het volgend jaar. Deze neemt het totale netto in komen van een alleenstaande of echtpaar van het voorgaande jaar als uitgangspunt en ver mindert deze simpel gezegd met de ziektekostenpremies en on derhoudsverplichtingen zoals alimentatie. Als er een hoge bij drage wordt gevraagd, worden van het inkomen nog andere kosten afgetrokken, zoals onder meer 15 procent van de netto inkomsten uit arbeid of zieken geld. Voor de bewoners moet er in elk geval een vrij besteedbaar bedrag overblijven, het zak- en kleedgeld genoemd: €241,63 per maand voor alleenstaanden en €375,87 voor gehuwden en samenwonenden. De eigen bij drage wordt geheel of gedeelte lijk van het salaris of uitkering ingehouden. Voor het eventuele restant stuurt het zorgkantoor een nota of acceptgiro. Naast de eigen bijdrage kunnen er overigens nog andere kosten zijn. Verpleeg- en verzorgings huizen leveren diverse diensten op het vlak van de persoonlijke verzorging, denk aan voet- of haarverzorging. Wanneer deze diensten om medische redenen noodzakelijk zijn, vallen ze on der de ABWZ-zorg. Bewoners die hier medisch gezien niet voor in aanmerking komen, kunnen tegen betaling van deze diensten gebruik maken. Erfrecht Tot slot nog de erfrechtkwestie. Ook hier regeert de angst dat het eigen vermogen van ouders kan worden opgeslokt. Een aantal jaren terug konden inderdaad openstaande rekeningen door het verzorgingshuis of bejaar denhuis als schuld op de nala tenschap gevorderd worden Dat is inmiddels niet meer zo. Een verpleeghuis of welke in stelling dan ook heeft geen en kel recht op de erfenis. Als ou ders komen te overlijden erven de kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7