Libië wil mogelijk vergoeding bieden PZC Kennis over uitbreiding EU blijkt nihil Al Aqsa claimt aanslagen in Israël Europarlement doet commissaris Fischler stevig de dampen aan Rebellen zaaien dood en verderf in Kisangani Nabestaanden Lockerbie-drama krijgen tien miljoen Duitse politie gaat voortaan blauw dragen Bioscoopbezoek VS breekt record Eurocommissaris: breng beker mee en geen mkz Denen ruimen dode zeehonden Arafat-chips veroveren markt Dreigende hongersnood in Afrika IMF helpt Uruguay tegen crisis Trams terug in centrum Londen Suu Kyi wil oppositie-dagblad donderdag 30 mei 2002 •norAns Bouwmans WASHINGTON - Libië heeft nabestaanden van de 270 Slachtoffers van de aanslag op liet PanAm-vliegtuig boven het 'Schotse Lockerbie een schade vergoeding van 10 miljoen dol- arper familie aangeboden. Dat is gisteren gemeld door fa milieleden en een advocaten kantoor dat een deel van hen ertegen woordigtVolgens persbureau AP heeft een bron bij de Libische regering de mo gelijke deal bevestigd, ook al is iet nieuws gisteren op nieuws- render Al Jazeera ontkend door ie Libische minister van Bui- enlandse Zaken. )e onderhandelingen over een schadevergoeding zijn onder deel van een schikking. Nabe staanden hebben in 1996 een ei- lele rechtszaak aangespannen egen de Libische regering, die erantwoordelijk wordt gehou den voor de aanslag uit 1988 maar (nog) geen schuld heeft toegegeven. In maart werd de Libische geheim agent Abdel- basset Mohmed Ali al Megrahi hoger beroep opnieuw tot le venslang veroordeeld door een Schots strafhof in Kamp Zeist, •en andere verdachte is begin vorig jaar vrijgesproken. Voorwaarden Advocaat Jim Kreindler, die met de Libiërs heeft onderhan deld namens 118 families, heeft »ezegd dat het aanbod serieus sordt overwogen. Maar de voorwaarden die aan het Libi sche aanbod zijn verbonden, zijn slecht gevallen bij een deel van de nabestaanden en de Amerikaanse regering die offi cieel niet bij de gesprekken be trokken is. I Het eerste deel van het geld (4 I miljoen per familie) wordt over gemaakt als de VN-sancties te gen Libië zijn opgeheven. De BERLIJN - Binnen de Duitse politiemacht voltrekt zich een revolutie. De Polizei ontdoet zich geleidelijk van groene pa trouillewagens en uniformen en schakelt over op blauw. De nieuwe politieauto, de 'blau- re muis', verschijnt volgens het dagblad Die Welt van gisteren het eerst op autosnelwegen in Brandenburg. Vanaf 1 juli patrouilleert deze in wit en 'Duits blauw' uitgevoer de Volkswagen als voorproef. Er wordt vervolgens ook een helder of'Pruisisch blauwe' politieau to uitgeprobeerd. Als de keuze is bepaald, moeten alle politieau to's en agenten hun traditionele groen verruilen. De wens om blauw als herken- ningskleur in te voeren wordt ingegeven door het algemene gebruik in Europa van blauw alspolitiekleur. Voorts bleek uit een onderzoek dat enige tijd ge leden is gehouden, dat blauw meer autoriteit uitstraalt dan groen. ANP LOS ANGELES - De Ameri kaanse bioscopen beleven gou den tijden. Het afgelopen week- tinde zetten zij 200 miljoen dollar om, een record in de iilmgeschiedenis. De films die daarvoor verantwoordelijk tijn, zijn Star Wars: Attack of he Clones en Spiderman. Het ecord heeft ook te maken met ie vrije dag vanwege Memorial Day. ANP sancties werden in 1999 opge schort toen de Libische leider Khadafi de twee verdachten overdroeg, maar zullen pas vol ledig worden geschrapt als Li bië de verantwoordelijkheid van de bomexplosie op zich neemt, de slachtoffers compen seert, volledige opheldering verschaft en terrorisme afwijst. Libië heeft voorgesteld het to taalbedrag op een geblokkeerde rekening van een niet-Ameri- kaanse bank te storten. Daar zou het dan blijven staan tot aan de eisen van Libië is voldaan. Behalve het opheffen van de VN-sancties wil Libië ook dat de vorig jaar verlengde Ameri kaanse strafmaatregelen op het gebied van handel en financiën worden opgeheven en dat het van de Amerikaanse lijst wordt gehaald van landen die terroris me steunen. Pas dan komen de resterende delen van 4 en 2 mil joen vrij. Ziek „Dit is een deal om ziek van te worden. De families worden af gekocht om de Libiërs onder de sancties uit te laten komen", zei nabestaande Susan Cohen. Bij de aanslag kwamen alle 259 voornamelijk Amerikaanse passagiers en bemanningsleden van PanAm-vlucht 103 om. In het dorp vielen elf doden. De Amerikaanse regering vindt de voorwaarden ergerlijk, zo zei een regeringsmedewerker. De New York Times meldt dat er in juni in Londen gesprekken ge pland staan tussen de VS, Groot-Brittannië en Libië over een verklaring waarin schuld wordt erkend. GPD door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Europese voet balfans mogen wel de we reldbeker, maar niet het mkz-virus uit Zuid-Korea mee naar huis nemen. Met deze waarschuwing hoopt Europees Commissa ris Byrne (gezondheid) het ri sico op een nieuwe uitbraak van de gevreesde dierziekte in Europa zoveel mogelijk beperken. Gastland van het WK-voetbal Zuid-Korea is onlangs geconfronteerd met verschillende gevallen van mond- en klauwzeer. Byrne benadrukt dat het mkz-virus voor de mens on gevaarlijk is, maar wel via kleding of voedsel kan wor den overgedragen. Vorig kampte Groot-Brittannië en Nederland met een enorme mkz-epidemie die miljoenen dieren het leven kostte. „Wij zijn net herstellende van de ze traumatische periode, re den te meer om al het moge lijk te doen om een nieuwe ramp te voorkomen", aldus Byrne gisteren. De Zuid-Koreaanse over heid heeft zelf al stringente maatregelen genomen om verspreiding van het virus te gen te gaan. Desalniettemin roept Byrne de voetbalfans op te grote waakzaamheid. Voedsel mag onder geen beding worden meegenomen naar Europa omdat het virus zich goed in vlees, brood of melk kan nes telen. De fans wordt verder afgera den het platteland van Zuid- Korea te bezoeken. GPD LAES0 - Natuurwacht Flemming Kristensen trekt een dode zeehond aan land op het Deense eiland Laese. De ze maand zijn in totaal 225 dode zeehonden aange spoeld op de eilanden Anholt en Laese in het Kattegat tussen Denemarken en Zweden. De zeehondenpopu latie hier wordt geteisterd door een zeer besmettelijk vi rus. Het gaat om hetzelfde virus dat in 1988 een slach ting aanrichtte onder zeehonden op de Waddeneilan den. foto Henning Bagger/EPA van onze redactie buitenland BRUSSEL - Burgers van de vijftien huidige EU-lidstaten zijn nauwelijks op de hoogte van de aanstaande uitbreiding van de Europese Unie. Slechts één procent zegt echt goed geïn formeerd te zijn over de vergro ting van de unie. Ruim een derde van de EU-bur- gers weet helemaal niets van de uitbreidingsplannen. Ook weet meer dan zeventig procent van in totaal 16.000 ondervraagde Europeanen niet welke landen kandidaat-lid zijn. Uit een speciaal Eurobarome ter-onderzoek, verricht in op dracht van de Europese Com missie, blijkt verder dat er wel een enorme behoefte bestaat aan informatie hierover. Van de ondervraagden ziet 76 procent vooral televisie als belangrijk ste informatiebron over de uit breiding met tien hoofdzakelijk Oost-Europese landen. Weinig resultaat De woordvoerder van voorzitter Prodi van de Europese Commis sie erkent dat de 'tot nu toe ge dane inspanningen nog weinig resultaat hebben opgeleverd'. De EU heeft echter nog een bud get van 250 miljoen euro achter de hand voor een grote informa tiecampagne. Verder moeten de lidstaten zelf volgens hem meer doen om de burger op de hoogte te stellen van de uitbreiding die in 2004 plaats moet vinden. Van de dertien kandidaat-leden moeten Polen, Hongarije, Tsje chië, Slowakije, Letland, Est land, Litouwen, Slovenië, Cy prus en Malta binnen twee jaar toetreden. Bulgarije en Roeme nië zijn pas op zijn vroegst tegen 2007 zover. Met de dertiende kandidaat, Turkije, zijn nog geen formele onderhandelingen gaande. Lange tijd leek de uit breiding van de EU in politieke kringen onomstreden. Tijdens de verkiezingscampagne stelde WD-lijsttrekker Dijkstal ech ter dat Nederland de uitbrei ding met tien landen in 2004 moet blokkeren. Volgens Dijk stal is zo'n grote uitbreiding vooral slecht voor de stabiliteit van de euro, hoewel de kandi daat-landen nog lang niet in aanmerking komen voor deel name aan de muntunie. Inmid dels gaan ook meer stemmen op voor een gespreide en ge leidelijke vergroting van de EU. ANP Advertentie WAARSCHUWING Uit onze kwaliteitscontrole is gebleken dat het handvat van de Pogostick met rose of blauwe buizen, grijs handvat en voetsteun, zoals hiernaast afgebeeld kan afbreken. Artikelnummer 574449 of 567450. Op grond hiervan hebben wij besloten dit product uit de verkoop te nemen. Wanneer u deze Pogostick heeft gekocht verzoeken wij u deze terug te brengen naar uw dichtstbijzijnde Intertoys-winkel. U krijgt dan uw geld terug. Wij bieden u onze verontschuldigingen aan voor dit ongemak. Voor vragen kunt ons bereiken op ons servicenummer 0180-333 526. a van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Al Aqsa Martelarenbrigades hebben de verantwoordelijkheid opgeëist voor de twee aanslagen van dinsdag waardoor vier Israë liërs zijn gedood. Dat heeft deze militante groepering, die geli eerd is aan de Al Fatahbeweging van de Palestijnse leider Jasser Arafat, gisteren gezegd. Palestijnse schutters doodden dinsdag in de joodse nederzet ting Itamar op de Westelijke Jordaanoever zeker drie kolo nisten, onder wie twee talmud scholieren. De dader werd ver volgens zelf doodgeschoten. Eerder op de avond werd een Is raëlische man gedood die in zijn auto in de buurt van de stad Ramallah reed. De Revolutionaire Raad van al- Fatah (FRC) van Arafat riep gis teren op een einde te maken aan de zelfmoordaanslagen in op Is raëlisch grondgebied. Volgens de raad schaden de aanslagen de Palestijnse strijd voor een eigen staat. „Verzet tegen de bezet ting moet worden beperkt tot het Palestijnse grondgebied dat in 1967 werd bezet", aldus het 130 leden tellende lichaam. Is raël veroverde in de oorlog van 1967 de Westelijke Jordaanoe ver en de Gazastrook. Oproep Arafat en de Palestijnse Autori teit veroordeelden onlangs al eerder de aanslagen en riepen op de aanvallen te beëindigen. Israëlische functionarissen zei den weinig waarde te hechten aan deze oproep. Ze verweten Arafat ook niets te doen om een einde te maken aan acties van gewapende Palestijnse militan ten. De FRC zei in een verkla ring ook 'het fenomeen van de gewapende milities' te veroor delen. De baas van de Amerikaanse in lichtingendienst CIA, George Tenet, keert eind deze week te rug in het Midden-Oosten. Dat heeft de Amerikaanse minister Colin Powell van Buitenlandse Zaken gezegd. Tenet zal zich aansluiten bij de onderminister van Buitenlandse Zaken, Wil liam Burns, die gisteren in Caïro (Egypte) aankwam De functio narissen pogen te bemiddelen in het volledig vastgelopen Pa lestijns-Israëlische vredespro ces. De Egyptische president Muba rak komt met hetzelfde doel op 7 en 8 juni naar de VS voor be sprekingen met Bush. AFP/RTR CAIRO - De Egyptische markt wordt veroverd door chips met een kaassmaakje onder de bijnaam van Yasser Arafat, Abu Ammar, en met de beeltenis van de Palestijnse lei der. De chips kosten ongeveer 25 piaster (vijf eurocent) per zakje, waarvan een klein percentage naar de Palestijnse zaak gaat - ruim vijf eurocent op vijftig zakjes Het nieuwe product is verpakt in de Palestijnse kleuren, groen, rood, zwart en wit. AP LONDEN - Zeker tien miljoen mensen in het zuiden van Afri ka dreigen om te komen van de honger als de internationale gemeenschap niet onmiddellijk voedselhulp naar dit gebied stuurt. Dit zei een woordvoerder van de Verenigde Naties gis teren. Vooral de situatie in Malawi, Zimbabwe, Lesotho en Swaziland is ernstig. De oogsten waren de afgelopen twee jaar bijzonder slecht door droogte, overstromingen en economische crises. Het ko mende jaar moet vier miljoen ton aan voedingsmiddelen naar zuidelijk Afrika worden gebracht om de mensen in de be dreigde gebieden minimaal van voedsel te voorzien. RTR WASHINGTON - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) wil aan Uruguay extra leningen verstrekken om het te be schermen tegen de financiële crisis in buurland Argentinië. IMF-directeur Horst Kohier gaf gisteren aan dat de steun er waarschijnlijk al half juni komt. De afgelopen dagen bezocht een IMF-missie Uruguay, Daar bij vroeg de Uruguayaanse regering vooral extra geld om het bankwezen te beschermen. Uruguayaanse banken hebben het moeilijk doordat branchegenoten in Argentinië dreigen om te vallen.ANP LONDEN - In het centrum van Londen gaan voor het eerst in een halve eeuw weer trams rijden De burgemeester van de Britse hoofdstad kwam gisteren met dit plan om de verkeers drukte in het centrum van de stad op te lossen Het project gaat 580 miljoen euro kosten. Een van de tramlij nen verbindt het westen van Londen met de rest van de stad, de andere verbinding gaat van noord naar zuid lopen over de Theems. De tramlijnen zullen pas in 2009 en 2011 in gebruik worden genomen. AFP BANKOK - Aung San Suu Kyi wil in het door militairen gere geerde Myanmar (het voormalige Birma) een dagblad uitbrengen van de democratische oppositie. De 56-jarige leidster van de Nationale Liga voor Democratie (NLD) en winnares van de Nobelprijs voor de Vrede zei dat in een inter view dat gisteren is gepubliceerd in de Thiase krant The Na tion. Suu Kyi werd onlangs vrijgelaten na een huisarrest van ne gentien maanden. Van de afgelopen veertien jaar bracht ze een groot deel onder huisarrest door. De NLD won in 1990 de verkiezingen, maar de militairen verhinderden dat die partij aan de macht kwam. De regering van Myanmar controleert de kranten, radio en te levisie. Buitenlandse media zijn niet beschikbaar, behalve voor buitenlanders in vijfsterrenhotels. RTR van onze redactie buitenland BRUSSEL - EU-commissaris Fischler heeft gisteren in het Europees Parlement het ene na het andere verwijt naar het hoofd geslingerd gekregen voor zijn plannen om de visserijsec tor ingrijpend te saneren. Een verlicht despoot, doodgra ver van een strategische sector en wereldrecordhouder banen- vernietiger, die gezond voedsel wil inruilen voor junkfood en maar beter plaats kan maken voor iemand die minder secta- risch is. Vooral Spaanse europarlemen tariërs lieten zich gaan in een eerste debatje over de dinsdag gepresenteerde plannen. Fisch ler was allesbehalve gediend van de harde kritiek op zijn per soon. „Die is dit parlement on waardig", was zijn reactie. De commissaris nep het parle ment op tot een inhoudelijk de bat. Het EP moest ook niet ver vallen in oude spelletjes door de noord-zuidtegenstelling op te voeren. Spanje heeft in Europa veruit de grootste vissersvloot. De regering in Madrid laat geen kans onbenut om de plannen af te kraken. Het Schotse EP-lid McKenna vroeg een onderzoek naar berichten dat de regering de Spaanse commissaris Loyola de Palacio opdracht heeft gege ven om meer dan één keer een brief te schrijven tegen de plan nen. Dat laatste zit ook Fischler be hoorlijk hoog. De eerste brief lekte uit voordat hij hem had ge lezen. In de tweede spreekt de Spaanse, die dinsdag in Moskou zat toen de Europese Commissie akkoord ging met de visplan- nen, van 'provocatie' en hekelt zij de harde opstelling van de commissie. Nederlandse Europarlementa riërs waren stukken positiever over de voorstellen, die op 1 ja nuari 2003 moeten ingaan. De Roo (GroenLinks) pleitte wel voor uitbreiding van de maatre gelen tot buiten Europa's wate ren. Hij vroeg verder regels voor de sterk groeiende aquacultuur en hekelde de erbarmelijke leef omstandigheden van gekweek te vis. VVD-collega Vermeer vindt het onbegrijpelijk dat Spaanse en Portugese vissers straks 'ongeli miteerd' kunnen vissen op 'vrije vissen' (soorten waarvoor geen vangstafspraken bestaan) in de Noordzee. ANP pagina 17: sanering gaat ministerie te ver Een delegatie van Amerikaanse politie-offieieren uit de staat Georgia woont een oefening bij van een Israëlische anti-terreureenheid in een trainingskamp op de Westelijke Jordaanoever. foto Enric Marti/AP van onze redactie buitenland KISANGANI - De door Rwanda gesteunde gewapende groep RCD heeft in de Congolese stad Kisangani talrijke mensen ge- executeerd. Ooggetuigen heb ben dit gisteren verklaard. Een groot aantal Congolezen is sinds 14 mei geexecuteerd door leden van de Rassemblement congolais pour la démocratie (RCD). Deze groep beheerst een groot deel van oostelijk Congo waar ze zich onder meer bezig houdt met de exploitatie van delfstoffen. De RCD is in Congo bijzonder impopulair en de leden worden gezien als Rwandese bezetters Half mei namen vooralsnog on bekende opstandelingen in Ki sangani het radiostation in. Ze riepen op 'de Rwandezen te do den en in opstand te komen' Ongeveer duizend mensen gin gen de straat op om zich tegen de bezetters te keren, maar de op standelingen in het radiostation verdwenen spoorloos. De RCD neemt sindsdien wraak op de bevolking van de stad met een nog steeds voortdurende campagne van bloedige terreur. Bij gevechten zouden half mei al zeker tweehonderd mensen zijn gedood. Mensenrechtenorgani saties hebben volgens de BBC gemeld dat de RCD 'doodseska ders' de stad in heeft gestuurd die met moorden terreur zaaien. Massagraven zijn aangelegd om onder meer verminkte lijken uit de rivier de Congo te begraven. De doodseskaders, de Amazulu, gooiden lijken in de rivier in de veronderstelling dat die 'het be wijsmateriaal' wel zou afvoe ren. AFP/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5