Sluiter staat nog steeds op nul Van Basten heeft er zin in Lionel Lord stapt over naar Cambuur ADO krijgt twee maanden voor veiligheidsbeleid Cadel Evans leert snel in Giro d'Italia Van der Lem terug bij Ajax Booy wil Van Loen als assistent Gedegradeerd Ipswich in Uefa Cup Karanka van Real naar Bilbao Kings drijft Lakers in het nauw Volleybalsters verliezen opnieuw Rotterdamse tennisser laat eerste zege op groot toernooi liggen Ratina Z mag bij Beerbaum op stal blijven Jan Ullrich optimistisch na operatie AMSTERDAM - Ajax heeft Gerard van der Lem aangetrok ken als trainer van Jong Ajax. Hij volgt Jan Olde Riekerink op die hoofdcoach wordt in België van AA Gent. De Amsterdam mer (49) maakte in de jaren negentig als assistent van Louis van Gaal alle grote triomfen mee van de club. Hij was daarna assistent onder Van Gaal bij Barcelona en hoofdtrainer bij AZ, waar hij vorig jaar zijn functie neerlegde. ANP UTRECHT - John van Loen is de voornaamste kandidaat voor het assistent-trainerschap bij FC Utrecht. De directie van de verliezend bekerfinalist voert binnenkort gesprekken met de oud-spits. Van Loen is naar voren geschoven door Foeke Booy, de nieuwe hoofdtrainer van FC Utrecht. Van Loen was afgelopen seizoen coach van de B-junioren van Utrecht. ANP BASEL - Ipswich Town en Sigma Olomouc hebben startbe wijzen gekregen voor het kwalificatietoernooi van de Uefa- beker. De Engelse en de Tsjechische club verdienden het tic ket via hun hoge positie in het klassement om de Uefa Fair Play Award. Het gedegradeerde Ipswich eindigde in het En gelse sportiviteitsklassement als vierde. De drie eerste clubs, Newcastle, Liverpool en Manchester United, kwalificeerden zich echter al voor de Champions League. Olomouc werd der de in Tsjechië. Daar haalden de eerste twee clubs, Sparta Praag en Slovan Liberec, de Champions League. RTR BILBAO - Aitor Karanka verlaat Real Madrid. De 29-jarige verdediger keert terug bij zijn oude ploeg Athletic Bilbao, waar hij al van 1993 tot 1997 speelde. Karanka treft daar trai ner Jupp Heynckes, die eerder bij Madrid werkte. De speler tekende bij Bilbao een contract voor drie jaar. AFP SACRAMENTO - De Sacramento Kings hebben de Los Ange les Lakers een gevoelige nederlaag bezorgd in de play-offs in de Western Conference van het Amerikaanse profbasketbal (NBA). Het werd in de vijfde wedstrijd van de best-of-seven serie 92-91 voor Sacramento. De Kings leiden nu met 3-2 te gen de NBA-titelverdediger uit Los Angeles. De Lakers en de Kings zijn tot nog toe zeer aan elkaar ge waagd. De ploeg uit LA won zondag na een indrukwekkende inhaalrace met 100-99. Ditmaal waren de rollen omgedraaid. Acht seconden voor het einde maakte Mike Bibby de winnen de treffer voor Sacramento. Beste man bij de Kings was Chris Webber. Hij was goed voor 29 punten en 13 rebounds. Kobe Bryant scoorde voor de Lakers 30 punten. RTR HARBIN - De Nederlandse volleybalsters hebben gisteren ook de vijfde wedstrijd op het vierlandentoernooi in het Chi nese Hai'bin verloren. Cuba was voor de tweede keer in een week te sterk: 1-3 (23-25 15-25 25-22 21-25), Nederland ver loor eerder al twee keer van China. Italië, de laatste tegen standervan Oranje, was ook al een keer te sterk. De nationale vrouwenploeg bereidt zich in China voor op het EK-kwalifi- catietoernooi dat op 14 juni in Frankrijk begint. Behalve het gastland treft Oranje daar Joegoslavië en Griekenland. ANP donderdag 30 mei 2002 Hoor Koen de Vries LEEUWARDEN - Voetballer Lionel Lord slapt over van Hee- renveen naar Cambuur. De 21- j jarige Vlissinger kwam gisteren bijna tot een akkoord met de Friese ploeg uit de eerste divisie. Begin juni wordt het contract ondertekend. i Lord moet met zaakwaarnemer I Kees van Vossen nog enkele de tails in het contract regelen. „We zijn het eens over een con tract van twee jaar", liet Lord gisteren vanuit Leeuwarden weten. „Het enige probleem is dat Cambuur er een optie van twee jaar aan wil verbinden en dat ik dat niet zie zitten. Maar ik denk dat we daar wel uitko men." Lord stapte vorig jaar van za terdag-tweedeklasser Veere over naar Heerenveen, waar hij een plaats in het tweede elftal kreeg. Kort voor de winterstop gaf hij zijn visitekaartje af in het bekerduel van Heerenveen 1 met Veendam, waarin hij één keer scoorde. Heerenveen wilde het éénjarig contract met Lord verlengen, maar kon de aanval ler niet garanderen dat hij een plaats in het eerste elftal zou krijgen. „Ze wilden een nieuw eenjarig contract afsluiten en me dan misschien verhuren aan een andere club. Dat zag ik niet zitten, zeker niet omdat er be- langstellling was van Cambuur en Emmen." Cambuur ziet in Lord de opvolger van rechter spits Kenneth Goudmijn, die zijn carrière heeft beëindigd. Dat idee spreekt Lord wel aan: „Ik wil voetballen in een eerste elftal. Daar gaat het mij om." Vandaag reist Lord terug naar zijn familie in Vlissingen, om daar vakantie te houden. Op 1 juli begint hij aan het nieuwe seizoen bij Cambuur, waar ook de Goese keeper Rody Hoegee aan een nieuw avontuur begint. Hoegee komt van Dordrecht'90. door Gertjan van Geen PARIJS - Sinds Raemon Sluiter zijn twee coaches inruilde voor één andere, is hij op de goede weg. Vindt hij. Tot overwinnin gen leidt het nog niet. De neder laag op Roland Garros was een uieuw hoofdstuk dat precies paste in het verhaal van tennis- I jaargang 2002. Sluiter staat na I vijf maanden tennis nog droog. I De Rotterdammer boog in vijf I sets (7-5, 2-6, 7-6, 4-6, 4-6) het I hoofd voor Paradorn Sricha- phan. Sjeng Schalken is daardoor nog de enige Nederlander (Oremans ging af tegen Daily Randfian- tefy uit Madagaskar, 6-0,6-3) in het individuele toernooi. Hij won gisteren in drie sets (6-0, 6- 2, 7-6) van de Fransman De Chaunac en stuit in de derde ronde op de Australiër Lleyton Hewitt, nummer één van de we reld en als eerste geplaatst. Sluiter moet jaloers zijn op een dergelijk scenario. Hij wil zo graag dat stapje omhoog ma ken. Niet voor eeuwig in die challenger-toernooien blijven hangen, maar meedoen met de grote jongens. Daarom zei hij Ad Luttikhuis en Flip van Be- tuw vaarwel. De relatie, die reeds een leven lang duurde, was er niet meer een van trainer pupil, maar van vader-zoon. Vrienden waren ze zelfs. Sluiter kreeg te weinig op zijn falie van het duo en naar eigen zeggen heeft hij iemand nodig die hem op zijn verantwoordelijkheden wijst. „De relatie was te goed." Hij vond in Hugo Ekker een nieuwe man om te volgen. De Amsterdammer, reeds trainer Raemon Sluiter kon de voorsprong in zijn partij tegen Srichapan niet in winst omzetten. foto Toussai nt KI uiters/AN P van zijn oude maat Peter Wes- sels, nam Sluitererbij. „Weden- ken hetzelfde over tennis", zei Sluiter gisteren. Ekker: „Hij kwam zelf met punten die hij wilde verbeteren. Het was de bedoeling dat het trio over de wereld ging reizen. Nu Wessels, met wie Sluiter ooit nog Europees jeugdkampioen dubbel werd, geblesseerd is, is de relatie met Ekker één op één. Liegen In de challengers heeft Sluiter zijn weg wel gevonden. Hij won er dit jaar al drie, in Hamburg, Lübeck en Tunis. „Veel van dit soort wedstrijden heb ik er daar wél uitgetrokken. Maar ja, dat was wel een lager niveau." Hij steeg erdoor naar de 85e plaats op de wereldranglijst, maar is het tweede niveau nooit echt ontgroeid. Van de Grand Slams of ATP-toernooien moet hij tot op heden niet hebben. Op de Au stralian Open en in Rotterdam, Miami en München vloog hij er dit jaar in de eerste ronde uit. „De Grand Slams en de ATP- toernooien zijn de terreinen waarop het moet gebeuren. Ik zou liegen als ik zeg dat ik er niet van baal. Op de challengers heb ik wel goed gespeeld, maar we zitten in mei en ik sta nog op nul." Ook op zij n 2 4e voelt Sluiter nog dat er meer in het vat zit, hoewel hij weet dat hij geen spectacu laire vorderingen meer zal ma ken. De topvijftig blijft zijn doel. „Daarom sta ik ook hon derd procent achter de beslis sing die ik genomen heb. Ik geloof niet in een schokeffect, zoals wanneer een voetbalclub van trainer verandert. Daar ben ik te nuchter voor. Evenwichtig is Sluiter nog niet. Op de baan althans. Tegen Sri- chaphan kreeg hij genoeg kan sen. Het ontbreekt hem echter aan zelfvertrouwen. Hoewel hij 2-1 in sets voorkwam, bleef Sluiter te ingetogen tennissen. Op 3-3 in de derde set speelde hij een typerende game. Hij kreeg drie breakpoints, waarbij met name de tweede een uitgelezen mogelijkheid tot scoren gaf. Hij weigerde alleen een tweede ser vice van de Thai aan te pakken en duwde de bal met zijn back hand in het net. „Ik was wat onzeker, omdat ik hem geen gratis punt wilde ge ven. Ik ging niet voor die bal, terwijl dat juist mijn sterke punt is. Dan ben ik gewoon een kloot zak, een slappeling. Op de be langrijke punten heb ik het niet. Dat is het verschil tussen top vijftig en toptachtig. Dat durf ik wel te zeggen. "Ekker: „Raemon kon te weinig druk uitoefenen. Stond te ver achter de baseline te spelen. En de ballen kwamen niet goed van zijn racket af. Het was jammer dat hij niet vrijuit stond te tennissen. Hij moet on geremd op de baan. Jammer, want een overwinning had be vrijdend kunnen werken." GPD van onze sportredactie DEN HAAG - ADO Den Haag moet de gemeente Den Haag binnen twee maanden aantonen dat het de supporters in be dwang kan houden die verant woordelijk waren voor rellen binnen en buiten het stadion bij het duel tegen Volendam. Pas na een overtuigend verhaal mag er weer in het Zuiderpark worden gevoetbald, zo heeft burge meester Deetman laten weten. MÜNSTER - Het touwtrekken om de drachtige merrie Ratina Z is voorlopig ten einde. De recht bank in Münster bepaalde gisteren dat het twintigjarige dier toch bij Ludger Beerbaum in Riesenbeck op stal mag blij ven. De Belgische paardenfokker Leon Melchior, eigenaar van stoeterij Zangersheicle in Lana- ken, werd veroordeeld tot beta ling van de proceskosten. Ratina Z brak internationaal door onder Piet Raymakers. De Nederlandse springruiter won met de merrie in 1992 olympisch goud (equipe) en zilver (indivi dueel) in Barcelona. Na de Spe len verkocht Melchior het suc cesvolle paard voor circa twee miljoen gulden aan de schatrij ke vleesgroothandelaar Alek- sander Moksel. Bij die transac tie zou ook zijn bepaald dat alleen Ludger Beerbaum Ratina Z mocht rijden - hij won prompt de wereldbeker - en dat de mer rie na haar carrière terug zou keren naar Zangersheide voor de fokkerij. Melchior wilde het dier met een vrijdag verkregen dwangbevel in Riesenbeck laten ophalen om haar 350 kilometer verderop in Lanaken te laten bevallen van 'zijn' veulen maar ving bot. De erop uitgestuurde veterinair en de verzorger troffen Ratina niet aan op het complex van Beer baum. De Münsterse rechter schortte het dwangbevel maandag op en oordeelde nu toch dat de merrie voorlopig bij Beerbaum mag blijven. ANP/SID Volgens Deetman was het niet de harde kern van ADO Den Haag die zich vorige week mis droeg. De ongeregeldheden in het stadion ontstonden volgens hem ook niet op de Noord-tri bune waar de harde kern van ADO altijd zit, maar op de Zuid tribune. Volgens de burgemees ter probeerde de hax-de suppor terskern ook de x'ellen met de politie te vooi'komen. Deetman vindt dat de rellen waarbij een agent een waar schuwingsschot loste niet over dreven moeten worden. „Er is geen Mobiele Eenheid ingezet en behalve wat schade aan poli tieauto's en een paar lichtge wonde paarden en agenten viel alles wel mee. Het mag allemaal natuurlijk niet en daders moe ten gestx'aft worden, maar de zaak was ook weer heel snel on der controle." Deetman heeft maandag met het bestuur van ADO gesproken over hoe een herhaling van de rellen te voorkomen is. „Het handhaven van de orde in het stadion is allereerst de verant woordelijkheid van de club. Pas als het op straat fout gaat, kom ik als burgemeester in beeld. Daarom wil ik door de club overtuigd worden van de ma nier waarop men dit soort ex cessen zal voorkomen. De sup- poxlers hebben wat mij betx-eft nu een probleem; dus niet ik, niet de politie of de club, maar de supporters. Want er wordt gewoon niet in het Zuiderpark gespeeld, als dit zo doorgaat." NEUSS - Jan Ullrich is kort na zijn knie-operatie al weer bezig met de rest van het seizoen. ,Zo gauw ik toestemming krijg, begin ik met de voorbereiding op mijn eerste koers", verklaar de de 28-jarige wielrenner van Telekom, nadat in een Ham- burgs ziekenhuis een slijmbeurs uit zijn kniegewricht was ver wijderd. Die operatie vond plaats omdat Ullrich al sinds ja nuari knieklachten had. Die dwongen hem er al toe af te zien van Tour-deelname. Ullrich verblijft nog tot eind deze week ip het ziekenhuis. SID Marco van Basten trok veel bekijks in Zeist. foto Marcel Antonisse/ANP door Frank Buschmann ZEIST - Oh ironie. Marco van Basten krijgt straks tijdens de cursus Coach Be taald Voetbal les van onder andere Wim Koevermans. De KNVB-docent, net be noemd tot coach van Jong Oranje, be hoorde net als hij tot de Nederlandse ploeg die in 1988 Europees kampioen werd. Koevermans kwam geen tel in actie op het toernooi dat het toernooi van Van Basten werd. „Hij mocht alleen meedoen met voettennis," zegt de oud-spits van Ajax en AC Milan grijnzend. Ook Van Basten vraagt zich af wat mensen hem kunnen bijbrengen die nooit het ni veau haalden dat hijzelf haalde. Met alle respect voor Koevermans, Ronald Spel- bos, Ton van Rhoon en Henk van de Wete ring, de vier stafdocenten van de KNVB. Maar die mensen hebben andere kwalitei ten, weet Van Basten. „Op tactisch en technisch gebied denk ik dat er voor mij niet veel te lex-en valt. Maar trainer zijn is redelijk complex. Je kunt veel dingen we ten, je moet ze wél goed aan de man bi-en- gen. Er zijn genoeg dingen die ik nog on der de knie moet krijgen. Leiding geven, voor een groep staan, communiceren, een presentatie geven, hoe gaat het er bij een bvo aan toe." Op die terreinen verwacht hij zijn kennis te verrijken. Zoals hij ook iets denkt op te steken van de inbreng van bijvoorbeeld Roy Wesseling, een van zijn onbekende medecursisten. „Roy kan praten over hoe je als trainer amateurwedstrijden beleeft. Ik niet. Alleen al daarom is het goed dat ik op deze cursus zit." Gisteren maakte Van Basten kennis met tien andere voormalige (prof)voetballers, die 28 augustus stax*ten met de cursus Coach Betaald Voetbal. Een cursus die de gewezen topvoetballer niet alleen wil ge bruiken om het gewenste papiertje te ha len, maar voox-al om meer inzicht te krij gen in wat hij wil. Is hij capabel voor het, vak van voetbaltrainer? Heeft hij wel trek in alle rompslomp die dat beroep met zich meebrengt? Want, zo gaf hij in de Zeister bossen toe, soms waren daar best twijfels. Zoals in de periode dat John van 't Schip, een goede vriend van hem, bij FC Twente louter be zig was met overleven. Of vorige week nog, toen Sparta-coach Frank Rijkaard een dreigbrief kreeg. „Waar gaat dit heen, denk je dan." Maar Van Basten beseft ook: kies je voor de voetballerijdan kies je onvoorwaaxxle- lijk. „Ik kan moeilijk zeggen: 'Ik doe het alleen als...' Dat gaat niet." Moedig Een echte planning, een haarfijn uitge stippelde route voor een loopbaan als coach heeft hij niet. Al gaat zijn voorkeur uit naar de weg der geleidelijkheid. „Ik hoef niet gelijk bovenaan te beginnen, zoals Rijkaai'd heeft gedaan bij het Ne derlands elftal. Heel moedig om zo in het diepe te springen, maar ik vind dat geen zinvolle opbouw van een trainerscairière. Ik zou eerder eindigen bij het Nederlands elftal." Opvallend monter verklaarde Van Basten gisteren z'n texoigkeer in het wereldje dat hem eens zo lief was, maar dat hij wegens een onwillige enkel in 1995 noodgedwon gen vaarwel zei. Van Basten trok zich te rug uit de schijnwerpers, op zoek naar een normaal leven. Hij had geen zin in voetbal en ging tennissen, skiën, golfen. „Ik heb de afgelopen jaren heerlijk mijn tijd kun nen indelen, veel nietszeggende dingen gedaan. Ik beleefde die dingen als een spe ler. Voor mijn gevoel had ik zoiets van: ik blijf tot m'n 36e voetballer. Maar uitein delijk kreeg ik meer behoefte om mijn le ven zinvol in te vullen." Een alternatief? Dat had hij niet. „Dit is het enige wat mij boeit." Op 37-jarige leeftijd begint Van Basten aan de volgende fase in zijn leven.,De tijd is aangebroken om meer te gaan praten." Vanaf eind augustus mag Van Basten - in elk geval gaat hij stage lopen bij Ajax - zo veel nadenken en discussiëren als hij wil over dat waar hij ooit zo verschrikkelijk goed in was. Gistei'en deed hij het al af en toe. Filosofeerde zowaar even over de mislukte WK-missie van Louis van Gaal en Oranje. „Van Gaal wilde een selectie elftal naar zijn hand zetten zoals hij dat had gedaan met een clubteam, bij Ajax. Dat gaat niet. Je kunt spelers niet in de twee of drie dagen dat je ze bij je hebt be ter maken. Misschien, en ik zeg met na druk misschien, is dat een inschattings fout van hem geweest." GPD door Peter van Leeuwen CORVARA IN BADIA - Het leerproces van Cadel Evans is na het wegvallen van zijn kop man Stefano Garzelli in een stroomversnelling geraakt. De Australiër, voorheen een be faamd mountainbiker, hield gisteren in de zwaarste Dolo- mietenrit stand tussen het res tant van de favorieten voor de eindzege. Zijn zevende plaats, op een kleine minuut van rit winnaar Julio Alberto Perez Cuapio, leverde Evans zelfs de roze leiderstrui op. De beslissing in de door doping- perikelen ontsierde Giro is nog lang niet gevallen. Het verschil in het algemeen klassement tus sen leider Evans en nummer zes Savoldelli bedraagt niet meer dan 48 seconden. De Italiaan Frigo en de Amerikaan Hamil ton kunnen vandaag in de twee de Dolomietenrit en zeker in de tijdrit van zaterdag de Giro naar hxin hand zetten. Dan moet wel eerst worden af gerekend met de grootste ver rassing in de 85e editie van de Giro. Cadel Evans kwam naar Italië om te leren en te werken voor zijn kopman Garzelli. De Australiër, winnaar van de we reldbeker mountainbike in 1998 en '99, had zich gemanifesteerd in de Ronde van Baskenland (zesde) en de Ronde van Roman- dië (derde). In de Giro gold hij met Andrea Noé als meesterhelper van Gar zelli. Na diens aftocht wegens een positieve plas mocht Evans zich volledig richten op een goe de positie in het klassement In zijn eerste grote ronde is hij op vier dagen van het einde zowaar leider. Evans maakte gisteren kennis met onbekend terrein. Nog nooit reed hij over Dolomie- tentoppen als de Passo di Fedaia en de gevreesde Passo Pordoi. Hij deed dat in de zestiende rit in goed gezelschap. Dario Frigo en Tyler Hamilton, na het wegval len van Garzelli, Simoni en Cas- agrande, steeds nadrukkelijker in beeld als kandidaatwinnaar, behoorden tot het kleine groepje favorieten dat achter de ont snapte Mexicaan Cuapio aan reed. Marco Pantani, figux*ant in deze Giro, was op dat moment al afgestapt. Op de Passo Pordoi, het dak van de Giro, verloor de Duitser Jens Heppner definitief zijn leidende positie in het klassement. Al snel was duidelijk dat Cuapio op weg was naar zijn tweede rit- zege van dit jaar in de Giro. Vo rig jaar won hij ook al bovenop de Pordoi. In de afdaling naar fi- nishplaats Coxwara in Badia, met tussendoor een venijnig klimmetje, ontspon zich achter de Mexicaan een interessant ge vecht om het roze. De Italiaan Caucchioli zette als eerste de aanval in, ook Savoldelli leek een kansliebber, maar Evans handhaafde zich knap. De Au straliër werd zevende. Savol delli en Frigo finishten achter Cuapio als nummer twee en drie. Van de Nederlanders was het optx-eden van Addy Engels ver rassend, dat van Michael Boo- gerd teleurstellend. De kopman van Rabobank had een excuus hij wordt geteisterd door diar- ree. Boogerd moest op de Passo di Fedaia al de favorieten laten gaan en finishte uiteindelijk als 42e op xaiim negen minuten van Cuapio. Engels ging hem voor. De 24-jarige renner, afkomstig uit Zwai-temeer, werd knap 25e op 5.47 van de winnaar. ANP Cadel Evans in het roze. foto Stefano Rellandini/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43