Gemeentelijk tekort van drie ton Nieuwe duiker voor polderwater PZC PZC Poortambacht trots op eigen speelplek Stadspark rond nieuw gemeentehuis klaar 15 Problemen grotendeels veroorzaakt door eenmalige uitgaven Gemeente denkt over verkoop oude pastorie Verbod anti-algenverf opheffen Enquête ruiters bouwsteen beleid Donateursactie Vluchtelingenwerk Gewond bij aanrijding Portemonnee gestolen Groot transport militaire voertuigen bij nader inzien collectes agenda donderdag 30 mei 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland komt over het eerste kwartaal van dit jaar bijna driehonderdduizend euro te kort op de begroting. Het overgrote deel is eenmalig van aard en moet ook als zodanig fi nancieel worden afgedekt. Daar staat tegenover dat het wegwer ken van de achterstand op de af deling Ruimte en Milieu ook structureel om een fikse impuls vraagt, blijkt uit de tussenrap portage van burgemeester en wethouders. De tekorten waar de gemeente de eerste maanden van dit jaar tegenaan loopt, vinden in be langrijke mate hun oorsprong in de personele sfeer. Door interne verschuivingen en vertrek van ambtenaren moest een aantal vacatures op tijdelijke basis worden ingevuld. Binnen die problematiek draait de gemeen te bovendien op voor reis- en verblijfkosten van de ingehuur de krachten. Dat geldt eveneens voor de nieuwe gemeentesecre taris J. de Vos. Zijn verhuizing uit Haarlem naar Schouwen- Duiveland duurt langer dan was gedacht. De Vos werkt inmid dels een jaar in dienst van de ei- landelijke gemeente. Ook de installatie van de Soci aal Economische Raad drijft de kosten in 2002 op, wordt gecon stateerd. Niet begroot was na melijk de vergoeding van de voorzitter, presentatiegelden voordeleden en 'andere kosten'. Diezelfde sector kampt met een structureel lagere opbrengst uit de leges voor vergunningen in het kader van de Wet Open luchtrecreatie. Als oorzaak daarvoor wordt genoemd de achterstand in de vergunning- verstrekking en de inhaalslag die op dat front moet worden ge maakt. In de pas Die problematiek doet zich al langere tijd ook gelden op de af deling Ruimte en MilieuAl gaat het college er daar van uit dat de lagere legesopbrengst op het normale niveau komt, zodra de 's-HEER HENDRIKSKINDE REN - De Hervormde Gemeente in 's-Heer Hendrikskinderen overweegt de pastorie van de hand te doen. Een definitieve beslissing daarover wordt bin nen enkele weken verwacht. De pastorie aan de Spanjaard- straat voldoet niet meer aan de hedendaagse eisen die aan het wooncomfort worden gesteld. Aangezien de gemeente mo menteel zonder predikant zit en het pand dus voorlopig niet wordt gebruikt, is het nu een ge schikt moment om na te denken over wat er met de pastorie moet gebeuren. Er is een speciale commissie in gesteld die haar bevindingen heeft gerapporteerd aan de kerkvoogdij. Deze week zijn de leden van de gemeente geïnfor meerd over de stand van zaken. Verkoop lijkt voor de hand te liggen, aldus voorzitter M. Lod der van de kerkenraad. „Maar er zijn ook alternatieven denk baar, zoals verbouwen of verhu ren "De kerkenraad wil de mo gelijkheden eerst nog eens goed tegen elkaar afwegen. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl planning weer enigszins in de pas loopt met de personele om vang. Grotere uitgaven dan be groot doet de gemeente dit jaar ook voor de Gemeenschappelij ke Gezondheids Dienst (GGD) Zeeland en het Regionaal Indi catie Orgaan Oosterscheldere- gio. Tevens was de gemeente gedwongen een nieuwe opstal verzekering af te sluiten voor de Zierikzeese vestiging van de Pontes Scholengroep In ver band met de algehele malaise van het verzekeringswezen en de aanslagen van 11 september in de Verenigde Staten is de pre mie verdubbeld, aldus B en W. Ook op belastinggebied heeft de raad de situatie voor dit j aar iets te rooskleurig ingeschat. De ge middelde waardestijging van het onroerend goed zal lager uitpakken dan de 43,5 procent waarmee was gerekend. Dat be tekent, dat ook de bijgestelde OZB-tarieven voor 2002 'naar alle waarschijnlijkheid te laag zijn vastgesteld', wat volgend jaar om een aanpassing (naar boven) vraagt, meldt de rappor tage. Het totale tekort over het eerste kwartaal bedraagt 282.791 eu ro. Daarvan is 260.690 eenma lig. In die tussenstand wordt nog geen rekening gehouden met de investering die noodza kelijk is voor het wegwerken van de werkachterstanden op de afdeling Ruimte en Milieu. Die operatie vergt eenmalig 830.000 euro en 210.000 struc tureel. Met dat laatstgenoemde bedrag kan de personeelsfor matie op peil worden gebracht. Eveneens nog buiten beschou wing gelaten zijn de reële ex ploitatielasten van het nieuwe gemeentehuis. Pas bij de vol gende rapportage, in oktober, is het volgens de financieel ex perts van de gemeente mogelijk daar inzicht in te geven. Overigens houden de beleids ambtenaren er rekening mee dat het voorlopig negatieve resul taat verder in het jaar wat bij trekt. Ze baseren hun prognose op een wederom verwachte ho gere uitkering van de Rijksover heid en andere mogelijke mee vallers. „Niettemin noopt de uitkomst van de huidige rap portage tot terughoudendheid bij het aangaan van nieuwe ver plichtingen, zeker indien deze een structureel karakter heb ben." Over 2001 hield Schouwen- Duiveland nog 1,2 miljoen euro over op de eindafrekening van de begroting. De huidige finan ciële situatie komt vanavond aan de orde in de gemeenteraad. Het speelterreintje werd direct en met veel enthousiasme in gebruik genomen. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Tijdens de straatspeeldag in Zierikzee is gisteren het vernieuwde speelterreintje aan de Stèenbank in de Zierikzeese nieuwbouwwijk Poortam bacht in gebruik genomen. In Bruinisse werd de straatspeeldag aangegrepen om actie te voeren voor verbetering van de verkeersveiligheid in verschillende stra ten. Ze zijn er blij mee, de omwonenden van het speelterrein in Poortambacht. Niet alleen omdat het heringerichte terreintje veiliger en rustiger is geworden, maar vooral omdat ze als buurtbewoners zelf, met hulp van de gemeente Schouwen- Duiveland, de problemen opgelost heb ben. „Het is echt het terreintje van de buurt geworden. De betrokkenheid is veel groter dan voorheen", stelt buurtbe woonster L. de Raad. Aan het resultaat van de gezamenlijke inspanning van buurt en gemeente is heel wat vooraf gegaan, legt De Raad uit. Het begon met klachten over jongeren die met hun bromscooters over het speelter rein scheurden, geluidsoverlast en ka potte speeltoestellen. De Raad: „In het begin waren we als buurtbewoners sterk geneigd de verantwoordelijkheid bij de gemeente te leggen. We hadden echt zo iets van 'de gemeente moet dit en de ge meente moet dat' en achteraf gezien was dat gewoon niet helemaal reëel." De gemeente nodigde de klagende buurt bewoners uit voor een gesprek en daagde hen uit zelf met oplossingen te komen. De aan vankelij k zeer terughoudende buurt bewoners staken de koppen bij elkaar en dat resulteerde uiteindelijk in een ver nieuwingsplan voor het speelterreintje. De speeldeskundigen bij uitstek - de kin deren - droegen hun steentje bij in de vorm van tekeningen van het speelter rein zoals dat er naar hun idee uit moest zien.,En dat is een heel goede tactiek ge weest", concludeert De Raad. Echt inspraak Mede-buurtbewoonster C. Mellaart is al even enthousiast.,Deze manier van wer ken heeft ons echt het gevoel gegeven dat we inspraak hebben gehad. Iedereen houdt het nu ook heel goed in de gaten. Er wonen een heleboel mensen direct om het pleintje heen en die stappen er nu meteen op af als het mis dreigt te gaan. Iedereen heeft zoiets van 'hier moeten we zuinig foto PieterHonhoff op zijn'. Ook de gemeente is tevreden over de manier van werken en het resul taat. Ambtenaar J. Coumou: „Het is voor ons het bewijs dat je met goede samen werking een heel eind kunt komen. Dat je klachten om kunt buigen tot ideeën voor oplossingen. Ik denk dat we deze metho de als gemeente vaker gaan toepassen." In Bruinisse werd tijdens de straatspeel dag aandacht gevaagd voor de verkeers situatie op met name de Burgemeester Hagelaan. Daar wordt volgens veront ruste Bruënaars te hard gereden en ont breekt het aan een voldoende breed trot toir. Maar in Bru werd niet alleen actie gevoerd. De kinderen konden zich te bui ten gaan aan minigolf, skippyballen en lopen op vierpersoons-ski's. In de Schip- perslaan stonden spelletjes opgesteld voor de allerkleinsten. door Marcel Modde OOSTERL AND - De regen kan z'n gang weer gaan in de polder bij Oosterland. Rijkswater staat heeft onder de N59 een nieuwe doorlaat gemaakt voor de afvoer van overtollig water. De buis is aangebracht volgens de zelfde methodiek als de bo ring van de Westcrscheldetun- nel, aldus projectbegeleider P. Knuit. De werkzaamheden worden naar verwachting vandaag voltooid. Met de verbetering is een investering gemoeid van ruim honderdduizend euro. Dat is iets minder dan het be drag dat Rijkswaterstaat kwijt zou zijn geweest indien was besloten tot aanleg op de tradi tionele manier. Bovendien is met de boring zeker een maand in tijd bespaard. De gebruike lijke methode bestaat uit het graven van een sleuf waarin la ter buizen komen te liggen .Be sloten is daarvan af te wijken, omwille van het verkeer, legt Knuit uit. „De Rijksweg is nu gewoon open gebleven. Het wegverkeer heeft er - als het goed is - helemaal niets van ge merkt." Anders was het enkele jaren geleden toen de grote duiker (Stadszicht) bij Zierikzee werd gerenoveerd. De toenmalige wegomlegging zorgde in de zo mermaanden voor opstoppin gen. De werkzaamheden tussen Oosterland en Nieu- capaciteit van de twee doorla ten is nu vergelijkbaar met de voorgaande situatie, aldus Knuit. Begroeiing Werknemers leggen de laatste hand aan de opknapbeurt van de oude duiker. foto Pieter Honhoff werkerk hebben bij elkaar een goede vier weken in beslag ge nomen. De ongeveer dertig jaar oude duiker bij Oosterland was hoognodig aan vervanging toe. De gemetselde doorlaat ver toonde scheuren en lekte. Daardoor onstond er uitspoe ling van de omliggende grond laag en bestond het risico dat de bovenliggende Rijksweg zou verzakken. Als één van de mogelijke oorzaken van die si tuatie, noemt Knuit de toege nomen verkeersintensiteit op het traject. De nieuwe duiker is pal naast het bestaande exemplaar aan gelegd. De geboorde buis heeft een diameter van negentig centimeter. Omdat de door- laatcapaciteit een stuk minder is dan bij het 80 bij 120 centi meter metende oude water werk, heeft Rijkswaterstaat in die gang eveneens een buis aangebracht. De tussenruimte is opgevuld met een zelfhar- dende kunststoflaag. De totale De duiker zorgt voor het op pervlaktewaterafvoer uit de polder onder Oosterland naar de noordkant van de Rijksweg. De dwarsverbinding komt uit op de hoofdader die evenwij dig loopt aan de N59. Omdat bij hevige regenval een kolken de watermassa kan ontstaan bij de in- en uitlaat, zijn de oe vers aan weerskanten bekleed om uitspoelen van grond te voorkomen. In dit geval is geen gebruik gemaakt van de meer gangbare methode van folie bedekt met stortsteen, legt Knuit uit, maar van een kunst stof bekleding voorzien van grijze noppen. Deze noppen vervangen het steen en dienen als houvast voor een snelle be groeiing van de oever. Het boren onder een weg door is alleen mogelijk wanneer de bovenliggende grondlaag dik genoeg is. Om die reden is de methode eerder niet toegepast bij Stadszicht, verklaart Knuit het verschil in aanpak. Hij trekt een vergelijk met de Wes- terscheldetunnel, omdat ook daar deels door het grondwa ter moest worden geboord. Zo wel op grote als kleinere schaal wordt in die gevallen gebruik gemaakt van een gesloten frontboor, die zich een weg baant naar de overkant. MIDDELBURG - Het verbod voor particulieren op het sme ren van koperhoudende anti-algenverf moet worden opgehe ven totdat er een alternatief is. Daarvoor pleit de provinciale Statenfractie van de WD. Volgens haar is het verbod een ty pisch Nederlandse regel. Omdat watersporters geen alterna tief hebben, smeren ze het stiekem op hun boot of wijken uit naar België waar het gebruik van de verf niet is verboden, stelt Statenlid H. yan Geesbergen. Hij zei dat gisteren in de Statencommissie economie naar aanleiding van de discussie over het watersportactieplan Gedeputeerde G van Zwieten (recreatie): „Het alternatief is er al anderhalf jaar. Maar de nieuwe verfsoort ligt ter beoordeling van een of andere bu reaucratische commissie onder verantwoordelijkheid van Minister Pronk. Die moet nog beginnen. Ik weet niet wat wa tersporters waar en wat op hun boten smeren, maar ik heb een vermoeden." RENESSE - De resultaten van de enquête van de Vereniging Paarden Branche (VPB) Schouwen-Duiveland kunnen wat wethouder G. van de Velde-de Wilde betreft gelden als bouw stenen voor het toeristisch beleid van de gemeente. Uit de enquête blijkt onder meer dat het onderhoud van de ruiterpaden te wensen overlaat en dat er behoefte is aan meer routes over het eiland. Deze tekortkomingen zijn door de ge meente zelf ook al aangekaart in de Beleidsnota Recreatie en Toerisme. Ook het ontwikkelen en verbeteren van routenet werken voor wandelaars, fietsers, skeeleraars en ruiters is hierin als actiepunt opgenomen. Hoe de gemeente dat wil doen, moet nog verder uitgewerkt en onderzocht worden. BURGH-HAAMSTEDE - Vluchtelingenwerk (WN) Schou wen-Duiveland gaf gisterochtend bij de presentatie van het jaarverslag 2001 het startsein voor een grote donateursactie. Vrijwilligster A. van Westen van van VVN wees op de nood zaak van de fondswerving nu de subsidie die Vluchtelingen werk van het Rijk ontvangt, bijna is gehalveerd. Een bijdrage aan WN Schouwen-Duiveland bedraagt voor donateurs minimaal 24 euro per jaar. Een toezegging geldt voor drie jaar. „Het komt neer op slechts twee euro per maand", zei Van Westen en als symbolische start van de dona teurswerving liet zij een eerste munt in een zogeheten euro collector glijden STELLENDAM - Een 17-jarige inwoner van Rockanje is dinsdagavond gewond geraakt bij een verkeersongeluk in Stellendam. De 17-jarige zat als passagier in de auto van een 18-jarige automobilist uit Hellevoetsluis. Die botste op de Zuiderdiepstraat met zijn auto op die van een 21-jarige auto mobilist uit Stellendam. De 17-jarige liep hoofdletsel op. ZIERIKZEE - Uit de toiletruimte van een restaurant in Zie rikzee is dinsdagmiddag de portemonnee van een 34-jarige vrouw uit de gemeente Schouwen-Duiveland gestolen. De vrouw had haar portemonnee tijdens toiletbezoek in het toi lethokje gelegd. Eenmaal terug op haar plek ontdekte ze dat zij haar portemonnee op het toilet had laten liggen. Deze bleek inmiddels verdwenen. In de portemonnee zaten waar depapieren en een geldbedrag van enkele honderden euro's. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het duurt nog even, maar dan heeft Zierikzee er ook een mooi parkje bij, meent hoofduitvoerder K. Otte van de groencombinatie Schou wen-Duiveland stellig. „Het is nu aan de natuur. Een week of vijf en dan moet je eens zien hoe mooi het is." Het werk is klaar. Gisteren heeft de gelegenheidscombina tie de één hectare groene ruimte en het belendende parkeerter rein bij het nieuwe gemeente huis technisch opgeleverd. Bin nenkort volgt nog een officieel moment en daarmee is de nieuwbouw van het complex aan de Laan van Saint Hilaire afgerond. De aanleg van het park -een ontwerp van landschapsarchi tect J. van de Lindeloof uit Delft- heeft de gemeente een VLISSINGEN-OOST - Het is de grootste logistieke operatie van dit jaar. Tweehonderd rups voertuigen, achthonderd auto's en vrachtwagens, 85 containers, ruim driehonderd pallets met dummy-munitie en 2500 mili tairen gaan deze dagen naar Drawa in Polen voor een oefe ning. De legervoertuigen verzamel den zich gisteren in de Quar- leshaven in Vlissingen-Oost. Vandaag worden ze verscheept. De oefening duurt drie weken en is een training voor de volle dige 13e gemechaniseerde bri gade van de Koninklijke Land macht uit Oirschot. De oefening is een voorberei ding op een uitzending in no vember naar Bosnië. Voor een dergelijk grote oefening zijn in Nederland geen terreinen be schikbaar. In de culturele agenda in het Uit-katern van de PZC van woensdag is per abuis het openluchtoptreden van de musical vereniging Musical Exchange in de ver keerde plaats gesitueerd. De uitvoering, die omstreeks twee uur zaterdagmiddag begint, is op een podium ter hoogte van de Grote Kerk aan de Noordstraat in Ter- dikke zeshonderdduizend euro gekost. Ondanks de vertraging, opgelopen door de natte winter, is de groencombinatie binnen dat budget gebleven, aldus Otte. Wat er voor dat geld allemaal de grond in is gegaan en wat er voor moest worden gegraven, weet de hoofduitvoerder precies. Tweeduizend stuks beukenhaag als^eleide langs de parkeervak ken, 4500 vaste planten, 3000 oeverplanten rond vier vijvers, een dertigtal bomen en op plek ken die nu nog kaal aandoen een hoofdzakelijke éénjarig krui denmengsel. Vis De vijvers zijn trapsgewijs aan gelegd. De hoogste van de vier ligt pal naast de Laan van Saint Hilaire. Het teveel aan water loopt zo geleidelijk aan naar be neden en belandt vervolgens via een overloop in de stadsgracht, legt Otte uit. De verwachting is dat met die natuurlijke verbin ding binnen niet al te lange tijd ook vis de vijvers ontdekt. De brugverbinding over de gracht naar de binnenstad, die toen malig projectwethouder C, Veerhoek in het vooruitzicht had gesteld, is uiteindelijk niet meer in het definitieve plan op genomen. De Groencombinatie Schou wen-Duiveland (Habo Hove niers, Braber Groenvoorziening en BTL Uitvoering) blijft nog tot eind dit jaar verantwoorde lijk voor het onderhoud aan het stadspark. Nadien neemt de ge meente die taak zelf in handen. De jaarlijkse collecte voor het Nationaal Fonds Kinderhulp heeft in Noordgouwe- /Schuddebeurs een bedrag van 354 euro opgebracht. De collectie van Woord en Daad voor de actie Vakonderwijs op de Filippijnen heeft op Schouwen-Duiveland een to taalbedrag van 6.852 euro opgebracht. STREEKACTIVITEITEN RENESSE - Slot Moermond, 15.00 uur: Presentatie MKB-onderzoek daginde ling; ZIERIKZEE - Nieuwe Haven, 9.30 uur: Af vaart (bij goed weer) scholierentocht metdeSlavenkas; Gemeentehuis, 19.30 uur: Vergadering gemeenteraad; BURGH-HAAMSTEDE - Pompstation Adriaan van der Weydeweg, 19.00 uur: Excursie naar broedkolonie in Meeu wenduinen;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41