Bufferregio's rivieren aangewezen Twijfels over inzetbaarheid leger PZC Tien jaar cel en vrijspraak voor overval op Geldnet MiSi Fysieke training van politiemensen laat veel te wensen over Man verdient twee keer zoveel als vrouw Dierenpark magnetiseert orang-oetans Evacuatie voor 9500 mensen als Rijn en Maas buiten oevers treden Onderzoek naar besmet diervoer uit Duitsland Alleen naar top Mount Everest Verdachten bouwfraude weer vrij Lieveheersbeestje tegen bladluis Politiemedewerkers geschorst Politie Rotterdam informeert beter VVD wil geen preses leveren voor commissie val Srebrenica Zwaargewonde door ingestort huis donderdag 30 mei 2002 door Margit Spaak RHENEN - Ouwehands Die renpark in Rhenen heeft een paranormaal begeleidster in gehuurd om de orang-oetans in de dierentuin te magnetiseren. De twee nieuwste aanwinsten in de oranggroep voelen zich al duidelijk beter na de eerste pa ranormale behandelingen, al- dus woordvoerster N. Ouden hoven van het dierenpark. De orang-oetans Sibu en Bella kwamen vorig najaar in het kader van een Europees fok- programma naar Ouwehands Dierenpark. Vooral Sibu, af komstig uit Dublin, voelde zich niet lekker op de Grebbeberg. Hij had volgens Oudenhoven duidelijk last van heimwee en miste zijn Ierse kennissen. Een dierenverzorger van Ou wehands kende de paranor maal begeleidster, die al actief was met huisdieren en paar den. Ouwehands Dierenpark wilde gisteren haar identiteit nog niet prijsgeven. De therapeute heeft de apen in de afgelopen twee weken een aantal malen behandeld. Vol gens Oudenhoven was het ef fect verbluffend goed. „Sibu is veel opgewekter en hij is gaan paren. Aangezien hij naar Rhe nen is gekomen om voor jonge orangs te zorgen, zijn we daar heel blij mee", aldus de woord voerster. De paranormaal begeleidster voelde ook dat Bella, die uit Chester in Engeland is geko men, last had van een verstik kend gevoel rond de keel. Eer der vermoedde de dierenarts al dat de orang-oetan last heeft van een ontsteking in de keel zak. Bella gaat morgen onder het mes. Als de dierenarts zijn werk heeft gedaan, zal de begeleid ster de verdoofde mensaap magnetiseren. De paranor maal therapeute heeft het dier nog niet eerder kunnen aanra ken. ANP doorFerdi Schrooten DEN HAAG - In geval van ex treem hoog water in de Rijn en Maas moet de overheid het ge bied Rijnstrangen en de Ooij- polder in Gelderland en de oost kant van de Beersche Overlaat in Noord-Brabant onder water kunnen laten lopen. Opoffering van deze drie regio's, ruim 40.000 hectare groot met ruim 20.000 inwoners, kan een schadepost van 55 miljard euro (het ergste scenario) beperken tot 700 miljoen euro. Dat staat in het advies van de DEN HAAG - De Keuringdienst van Waren gaat na of besmet Duits diervoer ook aan Neder landse bedrijven is geleverd. Aanleiding is het gifschandaal in de Duitse landbouw. Pluim vee heeft daar tarwe te eten ge kregen waarin het kankerver wekkende bestrijdingsmiddel nitrofen is verwerkt. De dienst hoopt de onderzoeksresultaten nog deze week te hebben. Het schandaal concenteert zich vooral in de Duitse deelstaat Nedersaksen. In verband met het schandaal hebben diverse Duitse super markten gisteren eieren van ecologische boerderijen uit de schappen gehaald. ANP/AFP Commisie Overloopgebieden onder leiding van ir. D. Luteijn, oud-WD-senator en voormalig bestuurslid van tal van organi saties in de agrarische wereld. Het advies is gisteren aangebo den aan de demissionaire staatssecretarissen Monique de Vries (Verkeer en Waterstaat) en Gijs de Vries (Binnenlandse Za ken). Volgens Luteijn kan al in drie tot vier jaar 'extra veilig heid worden geborgen'. Een ex treme hoogwaterstand, waarbij inzet van alle drie de buffers noodzakelijk is, komt gemid deld eens in de 1250 jaar voor. De bewindslieden dringen er bij het volgende kabinet op aan haast te maken met de uitvoe ring van het plan-Luteijn. Als de Ooijpolder (Ubbergen, Mil- lingen aan de Rijn), Rijnstran gen (bij Lobith) en de Beersche Overlaat (Den Bosch, Cuijk, Oss en Grave), onder water worden gezet, hoeven daar alleen de ge bieden zonder dijken eromheen te worden geëvacueerd. Daar bevinden zich in totaal 9500 mensen. Bij de laatste rivierwa- teroverlast in 1995 moesten 250.000 mensen worden geëva cueerd. Bewoners moeten mini maal een dag de tijd krijgen om zichzelf, het vee en hun eigen dommen in veiligheid te bren gen, zo luidt het advies. De commissie heeft onder meer gekozen voor Rijnstrangen, de Ooijpolder en de Beersche Overlaat omdat er relatief wei nig mensen wonen. Door de re latief beperkte aanwezigheid van infrastructuur en bedrijvig heid blijft ook de economische schade in geval van een gecon troleerde overstroming beperkt. De commissie pleit in haar rap port voor een aparte wet. Daar in moet niet alleen worden gere geld wanneer de rijksoverheid welke gebieden onder water mag laten lopen. Ook moet in de wet van tevoren al geregeld zijn hoe gedupeerden hun volledige schade vergoed kunnen krijgen. Om de drie gebieden in Gelder land en Noord-Brabant ge schikt te maken als buffers is vooraf een investering van ruim anderhalf miljard euro nodig. Het gaat dan om dijken met in gebouwde sluizen voor een ge controleerde overstroming en pompen voor het afvoeren van het overstromingswater. GPD Calamiteitenpolders bij watersnood Noodoverloopgebieden, aangewezen door commissie-Luteijn. anp bron: commissie Luteijn De drie aangewezen gebieden worden bij extreem hoge waterstanden onder water gezet. Hiermee wordt voorkomen dat verderop langs de rivieren Rijn, Waal, IJssel, Lek en Maas dijken doorbreken. Nog te nemen maatregelen: In de aangewezen gebieden moeten dijken om de dorpen komen In de dijken langs de rivieren moeten sluizen worden aangelegd om het water het gebied binnen te laten lopen. Losstaande huizen worden tijdelijk opgeofferd aan het water. UTRECHT - De Nederlandse alpinist Hans van der Meulen is alleen op weg naar de top van de Mount Everest. Zijn mede klimmer Wilco van Rooijen is afgehaakt en teruggekeerd naar hun kamp op 7700 meter hoogte. Dat heeft Mare Cornelissen, de contactpersoon van de klimmers, gisteren bekendge maakt. De klimmers waren gisterochtend om vier uur met hun laatste etappe naar de top begonnen. Van Rooijen zag het wegens de zwaarte van de klim al snel niet meer zitten en keerde terug naar het kamp. Cornelissen verwachtte dat Van der Meulen gisteravond rond tien uur de top zal hebben bereikt. ANP ROTTERDAM - Het Openbaar Ministerie heeft gisteren twee verdachten in het bouwfraude-onderzoek op vrije voeten ge steld. Volgens een woordvoerder van het OM is het voor het onderzoek niet langer van belang dat de twee vast blijven zit ten. De twee verdachten, van wie het Openbaar Ministerie de identiteit niet bekend wil maken, werden vorige maand opge pakt. Een derde verdachte die toen ook werd aangehouden, kwam na enkele dagen al weer vrij. Het OM heeft in het onderzoek naar bouwfraude minstens acht personen op de korrel als verdachte. Zeker drie van hen werken op het ministerie van Verkeer en Waterstaat. ANP DONGEN - De gemeente Dongen zet 125.000 lieveheers beestjes in om bladluis in bomen te bestrijden. De insecten zijn speciaal ingevlogen uit Californië. Het lieveheersbeestje is de grootste vijand van de bladluis: hij eet ze op. De eerste 75.000 lieveheersbeestjes zijn dinsdag uitgezet. Be gin juni komen nog eens 50.000 diertjes vanuit de Verenigde Staten naar Dongen. Volgens een woordvoerder van de ge meente is de inzet van lieveheersbeestjes een milieuvriende lijk alternatief voor bestrijdingsmiddelen. Een lieveheers beestje eet ongeveer 5000 bladluizen. ANP DORDRECHT - De politie Zuid-Holland-Zuid heeft twee medewerkers buiten functie gesteld. De twee worden allebei verdacht van valsheid in geschrifte en één ook nog van ver duistering. De zaken staan overigens los van elkaar, aldus een politiewoordvoerder. De verdachten zijn een 24-jarige hoofdagente en een 44-jari- ge medewerker van een ondersteunende dienst van het korps De hoofdagente wordt verdacht van valsheid in geschrifte en verduistering, de 44-jarige man alleen van valsheid in ge schrifte. ANP ROTTERDAM - De politie in de regio Rotterdam gaat voort aan aangiften van zware mishandeling 'korpsbreed' behan delen. Bovendien worden slachtoffers binnenkort duidelijker geïnformeerd over de afhandeling van hun aangifte. Dit maakte het politiekorps Rotterdam-Rijnmond gisteren be kend. Het korps reageert daarmee op de aantijgingen vorige week in de media dat de politie aangiften van gepleegde strafbare fei ten laat liggen. Zij benadrukt dat het onderwerp geweld een van de drie korpsprioriteiten is. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft een 34-jari- ge manveroordeeld tot tien jaar celstraf wegens een geweldda dige overval op een vestiging van waardetransporteur Geld net in het westelijk havengebied in Amsterdam, op 22 april 1996. Een 32-jarige mede-verdachte werd vrijgesproken wegens ge brek aan bewijs. De rechtbank rekende het de veroordeelde zwaar aan tijdens een wilde achtervolging met de politie met een machinepistool DEN HAAG - De VVD weigert de voorzitter te leveren voor de parlementaire commissie die de val van Srebrenica gaat onder zoeken. De liberalen zijn volgens het ge woonterecht in de Tweede Ka mer aan de beurt om deze en quêtecommissie voor te zitten. Maar de VVD heeft te weinig mensen om die taak aan te kun nen aldus de tweede man van de fractie Clemens Cornielje. Bo vendien willen zwaargewichten in de fractie de mogelijkheid openhouden in een nieuw kabi net plaats te nemen. De WD-fractie is sinds de ver kiezingen van 38 kamerleden teruggegaan naar 24, rekent Cornielje voor. Daarvan zitten er twaalf in het kabinet. Die kunnen moeilijk zitting nemen in de commissie. Net zomin als de net gekozen voorzitter van de Kamer, Weisglas. De liberalen willen wel een gewoon lid af vaardigen. Het CDA is er nog niet uit of het als grootste fractie nu een voor zitter wil voordragen. Bij de LPF spelen tactische ar gumenten geen rol. „Ik ga in de commissie zitten", glundert Harry Wijnschenk, het pas be noemde kamerlid van de LPF. Wijnschenk is als oud-beroeps militair een van de defensiespe cialisten van de fractie en om die reden uitverkoren voor deel name aan de commissie. GPD te hebben geschoten op achter volgende agenten. Twee van hen raakten gewond. De rechtbank-president noem de de overval zeer brutaal en ge welddadig en zorgvuldig gepland. Voor de betrokken po litiemensen was dit een zeer traumatische ervaring. De twee verdachten zouden op de avond van de overval met een gestolen shovel de toegangs deur van het Geldnetf iliaal heb ben geramd. In een eveneens ge stolen vrachtauto laadden zij circa 6 miljoen euro in en sloe gen op de vlucht. De auto werd later teruggevonden zonder da ders. Die waren er met ongeveer driekwart miljoen euro van door. De rest werd teruggevon den. De rechtbank bepaalde verder dat de veroordeelde 380.000 euro moet terugbeta len. Doet hij dat niet, dan moet hij in plaats daarvan 1500 dagen extra zitten. De politie arresteerde het twee tal in november 1996, op basis van criminele informatie die in hun richting wees. Het Open baar Ministerie kreeg het bewijs tegen hen toen niet rond. DNA- onderzoek volgens de modern ste technieken op een aantal ha ren en een reeks geurproeven met politiehonden leverden nieuw bewijs op. J. Boone, ad vocaat van de veroordeelde, be kritiseerde de bewijsvoering, maar de rechtbank wees deze van de hand. ANP VELDHOVEN - Een zwaargewonde man wordt op een brancard gelegd bij een ingestort huis in Veldhoven. De 21-jarige man raakte gisteren ernstig gewond tijdens het slopen van de woning. Door nog onbekende oorzaak stortte tijdens de werkzaamheden de vloer van de eerste verdieping in. Het slachtoffer kwam onder twee balken en een deel van de schoorsteen terecht, aldus een woordvoerder van de politie. De brandweer schakelde twee graafmachines in om de man te bevrijden. Dat lukte pas na bijna anderhalf uur. Het slachtoffer is met breuken aan zijn benen en bekken overge bracht naar een ziekenhuis. Zijn 17-jarige collega bleef onge deerd. Direct na de reddingsoperatie heeft de Arbeidsinspectie een onderzoek ingesteld. foto Peter van den Oetelaar/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De rol van Neder land binnen de Europese defen siemacht staat door gebrek aan oefening op het spel. Volgens Wijnand van der Linden, voor zitter van de militaire vakbond ACOM, loopt de geoefendheid van militairen gevaar door een 'structureel tekort aan kogels'. „Misschien moet Nederland eens nee zeggen als wordt ge vraagd om naar een crisisgebied te gaan." De defensiemacht is verantwoordelijk voor crisisbe heersing binnen Europa. Mo menteel zijn enkele honderden Nederlandse militairen gesta tioneerd in onder meer Macedo nië, Afghanistan en Bosnië- Herzegovina. Van der Linden weet niet of Nederlandse mili tairen daar zijn zonder behoor lijke schietopleiding'. Hij kreeg van de legerleiding te horen dat er niet genoeg geld is om militai ren met voldoende scherpe mu nitie te laten oefenen. Daarom moeten zij vaker dan gebruike lijk uitwijken naar een schiet- bioscoop waar kogels zijn vervangen door laserstralen. Volgens Van der Linden, voor malige schietinstructeur, zijn de oefeningen in zo'n schietbio- scoop geen alternatief De landmacht wil niet reageren op de kritiek van Van der Lin den. Een woordvoerster ver wijst naar de toespraak die de missionair minister Frank de Grave vandaag houdt tijdens een congres van de ACOM in Veldhoven. Beperkt Van der Linden: „Als demissio nair minister is De Grave na tuurlijk beperkt in de mogelijk heden. Maar de politiek moet beseffen dat, als je een krijgs macht wil, je er ook geld voor over moet hebben. Ik denk aan zo'n driehonderd miljoen euro." Volgens Van der Linden hebben de bezuinigingen niet alleen ge leid tot te weinig kogels maar ook tot annuleren van nieuw bouw van legeringsgebouwen. Enige tijd geleden was er ook onvoldoende kleding. Van der Linden verwacht dat deze pro blemen groter worden als de wervingsacties leiden tot een flinke personeelsuitbreiding. Ton Heerts, voorzitter van de grootste militaire vakbond AFMP houdt daar ook rekening mee. „Ik heb begrepen dat de wervingscampagne succesvol verloopt. Daarom is het zaak om beter na te denken over het geld. Want anders is er dadelijk be halve te weinig geld voor kogels ook te weinig geld om de salaris sen te betalen De Tweede Kamer wil ophelde ring van staatssecretaris Van Hoof (Defensie) over de schiet vaardigheid van militairen. „Goed schieten kun je alleen leren met een echt wapen met echte munitie", stelt PvdA-de- fensiewoordvoerder Frans Tim mermans. Dat vinden ook de WD en het CDA dat inmiddels schriftelijke vragen heeft gesteld over het te kort aan kogels CDA-Kamerlid Kortenhorst wil weten of de angst dat Neder landse militairen slecht voorbe reid naar crisisgebieden worden uitgezonden grond heeft. Ook vraagt hij Van Hoof of het muni tietekort te maken heeft met de overschakeling op een nieuw bevoorradingssysteem. GPD van onze redactie binnenland BERGEN OP ZOOM - Politie mensen zijn fysiek slecht ge traind. De Nederlandse Politie bond (NPB) vindt de situatie zorgwekkend en wil het aantal trainingsuren meer dan verdub belen. De vakbond, die de afgelopen dagen tijdens een congres in Bergen op Zoom het thema ge weld tegen de politie op de agenda had staan, wil dat poli tiemensen zes uur per maand gevechtstechnieken oefenen. „Elke sportschoolhouder kan je vertellen dat de huidige 32 uur per jaar onvoldoende is. En in sommige korpsen wordt zelfs dat met gehaald", zegt de Rot terdamse docent politievaar- digheden A. Ponsen. Het meer en beter trainen van politiemensen heeft ook conse quenties. Ponsen: „We willen niet zomaar meer blauw op straat, maar ook beter geoefend blauw. De tijd dat de mensen trainen zijn ze niet inzetbaar. Dat betekent dus dat er binnen de politieorganisatie andere ta ken zouden moeten worden af gestoten. Zoals de bulk aan ad ministratie. Ook het aanstellen van meer agenten is een optie." Politiemensen vinden zelf ook dat ze onvoldoende getraind de straat op moeten en geconfron teerd worden met lastige voet balsupporters, agressieve dronkaards en psychisch ge stoorden. Volgens politieonderzoeker en criminoloog J. Timmer van de Vrije Universiteit Amsterdam moet de politie 'nu eens ophou den flink te doen en beginnen flink te wezen'. De wetenschap per doelt daarmee op het nieuwe beleid bij de politie om aanran ders van agenten civiel te ver volgen en schadeclaims bij die geweldplegers neer te leggen. Volgens Timmer is het vooral ook zaak te voorkomen dat agenten mishandeld worden, door hun goede trainingen te ge ven en beter aan te sturen. NPB-voorzitter J. van Duijn vindt dat er beter gekeken dient te worden naar de prioriteiten die de verschillende politie korpsen momenteel stellen. Hij meent dat er markante verschil len zijn tussen wat het politie management belangrijk vindt, wat de agent nodig acht en waar de burger op zit te wachten. GPD van onze redactie binnenland VOORBURG - Bij tweeverdie ners verdient de man doorgaans tweemaal zoveel als de vrouw. De man brengt gemiddeld 1790 euro per maand mee naar huis, de vrouw 880 euro. Dat blijkt uit onderzoek dat het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) gisteren bekend heeft gemaakt. Het inkomensverschil is vooral groot bij oudere paren Hier draagt de vrouw gemiddeld 29 procent bij in het gezinsinko men, bij jonge vrouwen is dat 39 procent. Hooguit een op de tien oudere vrouwen verdient meer dan haar partner, bij jonge vrouwen is dat een op de vijf. Tweeverdieners kunnen door het extra inkomen doorgaans iets meer geld uitgeven. Het CBS becijferde dat ze gemid deld eenvijfde meer kunnen be steden dan huishoudens met een enkele kostwinner. Het aantal tweeverdieners is de voorbije jaren flink gestegen. Eind 2000 had driekwart van alle paren jonger dan 65 jaar twee inko mens. In 1977 was de verhou ding nog andersom: toen waren er nog bijna tweemaal zoveel eenverdieners als tweeverdie ners. Het tweede inkomen bestaat bijna altijd uit betaald werk. Vier op de vijf tweeverdieners zijn paren van wie beide part ners hoofdzakelijk inkomsten uit arbeid hebben. De overige tweeverdieners leven geheel of gedeeltelijk van een uitkering In geval van één kostwinner is ruim een op de vijf huishoudens afhankelijk van een uitkering. Het CBS heeft het onderzoek gedaan op basis van een steek proef onder 75.000 huishoudens en gegevens van de belasting dienst, de studiefinanciering en de huursubsidie ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3