Huisvestingsbeleid wordt strenger p" n' 13 Bloemenzee op het water Tekort aan rechtshulp voor asielzoekers Bureau maakt plan tegen scheef wonen KOZIJNEN DAKKAPELLEN zeeuwse almanak Werken Gemeente vreest korting op aantal nieuw te bouwen woningen Gemeente verkoopt Sepaz krijgt fiat voor vervolgen promotiewerk Wm waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND door Famke van Loon ZIERIKZEE - Schouwen-Dui- veland wil niet langer klakke loos meewerken aan de omscha keling van huizen voor recreatieve naar vaste bewo ning of andersom. De gemeente vreest dat de provincie Schou- wen-Duiveland anders zal kor ten op het aantal nieuwbouw woningen, wanneer via deze achterdeur de woningvoorraad wordt uitgebreid. Voor het overgrote deel van Schouwen-Duiveland is het be leid zo klaar als een klontje, om dat het onder de regels van de Huisvestingsverordening valt: huizen mogen niet gebruikt worden als tweede woning. Maar voornamelijk in de West hoek is een aantal gebieden, waaronder Nieuw-Haamstede, tot nu toe verschoond gebleven van dit regime. Ooit ontstaan als zomerhuizenterrein hebben de ze gebieden een uitzondering positie gekregen. Een (nieuwe) huiseigenaar kan met toestem ming van de gemeente vrij een voudig - in de stukken is sprake van 'de toverformule' - bepalen of hij de woning alleen in va kanties of het hele jaar door wil bewonen. Waarom deze gebieden destijds buiten de strengere verordening zijn gebleven, blijft een raadsel. Voor de gemeente kleven aan deze manier van werken, die de 'handelwijze van Westerschou- wen' wordt genoemd, in ieder geval veel nadelen. In de eerste plaats omdat onduidelijk is welke woningen nu op welke manier gebruikt worden. Bij de gevraagde omzetting vindt geen toetsing aan het bestemmings- Advertentie Wereldmuziek de dubbel cd Global Sounds 2 voor 6,99 inclusief 30 korting coupons t.w.v. €.209,70 vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu Kleine aspergesalade en vegetarische pastaschotel of kipfilet met tutti frutti en dame blanche voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 1 juni 11.00-12.00 uur Henk de Boer] beeld, beweging en muziek op het web 14.30-15.00 uur Quod Libet Middelburg vol-koren zondag 2 juni 13.00-17.00 uur Koopzondag 16.30-17.00 uur I dodici Middelburg vol-koren kijk ook op www.drukkerijmiddelburg.nl ZIERIKZEE - Het bureau MB- All uit Eist gaat het gemeente lijke beleid verder uitwerken dat het zogeheten 'scheef wo nen' op Schouwen-Duiveland moet tegengaan. De inschake ling van het externe bureau gaat de gemeente in 2002 en 2003 maximaal 45.832 euro kosten. MB-A11 zal onder meer in kaart brengen hoeveel woningen op vakantieparken permanent be woond worden en bekijken wel ke grenzen de gemeente aan haar gedoogbeleid voor be staande gevallen van illegaal wonen moet stellen. Het bedrag voor de opdracht is in de begroting voor 2002 al ge reserveerd. Het college vraagt de gemeenteraad nu de ruim 45 duizend euro daadwerkelijk te besteden. Advertentie) Kunststofmontagebedrijf F. P. POORTVLIET VOOR KUNSTSTOF en Dekkersweg 12 Nieuwdorp 0113-613395 Bel voor vrijblijvende informatie De kinderen in het AZC in Burgh-Haamstede foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De sterke afname van de kwaliteit van de rechtshulp, de halvering van het budget voor begeleiding van asielzoekers en het toekom stige rijksbeleid ten aanzien van vreemdelingen maakten dat de presentatie van het jaarverslag 2001 van Vluchtelingenwerk Schouwen-Duiveland gister ochtend in het Asielzoekerscen trum (AZC) Burgh-Haamstede in zorgelijke sfeer plaatsvond. De vrijwilligers van Vluchtelin genwerk worden dagelijks ge confronteerd met een tekort aan tolken, met dossiers die jaren lang bij Justitie in de kast staan, met ambtenaren die vluchtelin gen belemmeren hun vluchtver haal te vertellen en met overbe laste advocaten die geen tijd hebben om hun cliënt uit te no digen. De nadelige gevolgen van het,. gebrek aan rechtshulp is dage lijks te merken op de kantoren van Vluchtelingenwerk in Burgh-Haamstede en Zierik- zee. De vrijwillige juridische medewerkers worden steeds va ker geconfronteerd met vragen die thuishoren op het kantoor van de advocaat De analyse van het vluchtver haal is het belangrijkste instru ment van de juridische begelei ding Volgens het jaarverslag wordt het sinds de invoering van de nieuwe Vreemdelingen wet echter steeds moeilijker het vluchtverhaal centraal te stel len. Vluchtelingenwerk ervaart dat de aandacht meer uitgaat naar onduidelijkheid over na tionaliteit, leeftijd of documen ten, terwijl er te weinig naar het vluchtverhaal zelf wordt geke ken. Als voorbeeld daarvan staat in het jaarverslag een schrijnend citaat van een vluch telinge vermeld: „Of ik mijn do cumenten heb meegenomen? Meneer, ik kon geen eens mijn 5- jarig zoontje meenemen, laat staan mijn documenten." Voorzitter F. Arkenbout van Vluchtelingenwerk Schouwen- Duiveland sprak bij de presen tatie zijn waardering uit voor de enorme inzet van de vrijwilli gers. De kern van hun werk bestaat uit het houden van de dagelijkse spreekuren voor vluchtelingen in de Centrale Opvang. Daarnaast wordt er veel gedaan aan voorlichting en begeleiding van asielzoekers. Arkenbout sprak zijn zorg uit over inkrimping van de financi ële steun van het Rijk, waardoor het budget voor Vluchtelingen werk met bijna de helft is inge krompen. De afdeling Schou wen-Duiveland heeft als gevolg daarvan de administratieve kracht moeten ontslaan en het aantal betaalde uren voor de co ördinatrice flink moeten in krimpen. Met dank voor de goede samen-. werking met de gemeente Schouwen-Duiveland bood de voorzitter wethouder A. van der Wouden het eerste exemplaar van het j aarverslag a anDe wet houder gaf daarop uiting aan zijn gevoelens van onmacht over het huidige vreemdelin genbeleid. „Laten we ons maar niet op de borst slaan dat we een gezin van vijf leden onderdak en een boterham bieden. Tenslotte zijn de ziektekosten niet eens Van der Wouden doelde daar mee op de tijdelijke noodop vang van uitgeprocedeerde asielzoekers. De minderjarige asielzoeker Mobin Sayed uit Afghanistan las een passage uit de brief die in het jaarverslag staat afgedrukt en waarin hi] de koningin tracht te overtuigen dat hij geen crimi neel en geen profiteur is en dat hij Nederland niet teleur zal stellen indien hij een verblijfs vergunning krijgt Al maandenlang trilt en dreunt het in dat Middel burgse straatje. Het gemeen tebestuur heeft eens gul uit de hoek willen komen en op dracht gegeven de straat van nieuwe riolering en bekabe ling te voorzien waarna, ter afronding van het geheel, tot asfaltering van het wegdek zal worden overgegaan. De werken verlopen volgens een mysterieus schema. Mannen in rode pakken en oranje hesjes graven met on wijs grote machines angst aanjagend diepe gaten en sleuven, die ze vervolgens in hoog tempo weer dichtgooi en om een dag later in dezelf de volgorde de werkzaamhe den opnieuw ten uitvoer te leggen. De buurt kijkt met begrijpend toe en bezit de ziel in lijdzaamheid. Aanvankelijk veroorzaakten de werkers veel chagrijn Niemand kon de auto meer ordentelijk kwijt en er werd veel behendigheid gevraagd van bewoners die hun pand in wilden om daar te ontdek ken hoe klein een mens is zonder water en elektriciteit. De laatste weken gaat het be ter. De sociale contacten zijn veelvuldiger geworden. Men spreekt elkaar aan de randen van zojuist vervaardigde af gronden en men toont zich dankbaar over het feit dat de nutsvoorzieningen toch ook steeds weer tot leven worden gebracht. Hoopvol worden schattingen gemaakt over de voleinding der dingen. Politici kunnen hier iets van leren: sloop buurthuizen en sportzalen, laat straten openscheuren. En zie tot welk een eensgezindheid de moderne mens in staat is. donderdag 30 mei 2002 conforme prijzen verkocht worden. Dat maakt de grotere percelen volgens Brouwer op slag een stuk minder aantrekke lijk. „Want een van de voor waarden voor verkoop is dat er niet op gebouwd mag worden. Het moet groen blijven." De mensen die nog wel voor de helft van de marktprijs een perceel groen groter dan 100 vierkante meter hebben gekocht, hebben volgens Brouwer simpelweg mazzel gehad- De verkoop van gemeentelijk groen loopt - sinds de in 2000 vastgestelde en nu te wijzigen verkoopvoorwaarden - goed, zegt Brouwer. Hij schat dat jaarlijks zo'n 80 tot 90 inwoners een gemeentelijke groenstrook aankopen om die vervolgens bij hun tuin te trekken. Heeft de kersverse grondeigenaar de pech dat in zijn nieuw verwor ven bezit gemeentelijke kabels of leidingen zitten, dari moet hij of zij graafwerk voor onder houd of vervanging ervan toe staan. Het voorstel tot aanpassing van de verkoopvoorwaarden voor snippergroen komt maandag 3 juni aan de orde tijdens de ver gadering van de commissie openbare werken en milieu (OWMIL). De vergadering wordt gehouden in kamer 130 van het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Advertentie Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwi|kende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in Houdt u rekening meteen langere reisduur. Nachtnet Utrecht C- Amsterdam C—Schiphol— Leiden C 1 op 2 juni Hengelo-Oldenzaal 1 en 2 juni Den Haag C/HS-Leiden C 1 t/m 5 juni {Internationaal*) Haarlem-Leiden C 2 juni Zwolle-Groningen 2 t/m 6 juni Rotterdam C-Dordrecht 2 t/m 6 juni Zutphen-Winterswijk 4 juni (Syntus) Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijkopwww.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900- 9292 (€0,50 p.m.). - Bel 0900 -9296 0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. (Advertentie MIDDELBURG - De Stichting Economische Promotie en Ac quisitie Zeeland (Sepaz) mag na de proef van drie jaar haar werk voortzetten. De Statencommis sie economie stemde gisteren, weliswaar morrend, in met het ook na 2003 verlenen van subsi die om bedrijven naar Zeeland te lokken. Gedeputeerde D. Bruinooge (economie) moest wel gewicht in schaal leggen om de meerder heid van de Staten te overtui gen. Dat deed hij door te zeggen dat geen enkele vertegenwoordiger van een Zeeuwse gemeente kri tiek heeft geuit over het voort zetten van Sepaz. Niet onbelangrijk omdat het lo ket een gemeenschappelijk ini tiatief is van alle gemeenten en de provincie. Uiteindelijk stem den Christenunie, Groenlinks en SGP vooralsnog niet in met voortzetting. Voornaamste kri tiek: Sepaz heeft zich nog niet kun nen bewijzen (er is pas één be drijf naar Zeeland gelokt). Fracties willen de proefperiode daarom verlengen Bruinooge zegde toe in 2006 op nieuw de resultaten van de stichting tegen het licht te hou den. plan plaats en blijkt zelfs dat 'dikwijls in strijd met de be stemming' groen licht is gege ven. Ook wordt niet gecontro leerd of een pand voldoet aan de eisen van het Bouwbesluit. Daarnaast is in de praktijk ge bleken dat het merendeel van de huiseigenaren, bijvoorbeeld bij pensioen, overstapt van recrea tieve naar vaste bewoner. Zo is de voorraad permanente wo ningen op Schouwen-Duive land buiten het officiële wo ningbouwprogramma om gegroeid. Bij een algehele op schoning van het bestand zijn zevenhonderd huizen toege voegd. De provincie heeft in 2000 belooft deze groei bij wijze van uitzondering door de vin gers te zien. Maar het college vreest dat de provinciebestuur- ders.de gemeente in de toekomst wél zullen afrekenen op verdere toename. De provincie bepaalt immers met het zogeheten woning- bouwcontigent - het aantal wo ningen dat gebouwd mag wor den. Neemt de woningvoorraad via de achterdeur te veel toe, dan loopt Schouwen-Duive land het risico op dit nieuw- bouwquotum gekort te worden, 'hetgeen kan leiden tot een be perking van de voor de eigen be woners benodigde woningen'. Krappe huizenmarkt Mede gezien het nijpende tekort aan woningen wil het college af van deze uitzonderingsgebie den: de huisvestingsverorde ning moet voor het hele eiland gaan gelden. Permanente bewo ning wordt niet meer veranderd in recreatief opdat Schouwen- Duiveland niet verder inteert op haar toch al krappe huizen markt. Aan omzetting de andere kant op wil de gemeente ook niet meer klakkeloos meewer ken, zodat het aantal nieuw bouwwoningen niet in gevaar komt. Deze gelijkheid moet met onmiddellijke ingang ingaan: een aantal liggende aanvragen voor omzetting van de bestem ming wil het college afwijzen. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat door met de verkoop van ge meentelijke groenstroken aan particulieren, maar stelt wel een limiet aan de oppervlakte van het te verkopen groen. Met de Friese praam vol bloemen wil Middelburg de binnengracht aan het Groene Woud wat meer kleur geven. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - In de Middelburgse bin nengracht aan het Groene Woud ligt een bloembak van veertien meter. Het is een oude Friese praam, vroeger ge bruikt om vee of andere vracht te vervoeren. De boot is maandagavond met behulp van een hijskraan in het water gezet. De afde ling groenbeheer van de gemeente hoopt met de bloemen de veste en de binnengracht wat op te fleuren. Het idee is afkomstig van A. ten Klooster van de gemeente. „Een paar jaar geleden besloten we de stad wat op te sieren. We heb ben toen bloembakken geplaatst bij de toe gangswegen. Daar is nu geen ruimte meer voor. Van de winter zag ik foto's van Friese pramen. Het leek me leuk om er één aan te schaffen, er een stellage op te lassen en hem in de veste te leggen." Het was niet eenvou dig om een geschikte praam te vinden. „Er zijn er weinig op de markt. Deze heb ik in Leeuwarden opgescharreld." Het is moge lijk dat er in de toekomst meer bloemenbo ten worden aangeschaft, maar dat is afhan kelijk van het aanbod van geschikte pra men. Voorlopig blijft het alleen bij deze. Of de boot aan het Groene Woud blijft liggen, is nog niet zeker. De bloempot is makkelijk te verplaatsen naar een andere plek in de stad. De bloemen water geven is wat lastiger. Met een gemeentelijk bootje wordt de oversteek gemaakt. De praam vangt zelf regenwater op, maar dat moet nog wel over de bakken verdeeld worden. Als dat bij droog weer op is, moet de slang van een waterauto worden overgevaren Percelen groter dan 100 vier kante meter worden voortaan niet meer tegen het goedkope tarief voor 'snippergroen' ver kocht. Gemeentelijk groen is populair bij inwoners van Schouwen- Duiveland. Twee jaar geleden besloot de gemeente te besparen op de onderhoudskosten door een deel van het gemeentelijk groen - in de praktijk meestal groenstroken grenzend aan tui nen - in de verkoop te doen. Voor dat snippergroen werd een ta rief ter hoogte van de helft van de marktconforme prijs in reke ning gebracht. De exacte prijs varieert per lo catie. Grond in de Schouwse Westhoek is duurder dan in de omgeving van Zierikzee. Medewerker grondbedrijf L, Brouwer: „In de Westhoek be taal je zo'n dikke 90 euro per vierkante meter voor snipper groen. Rond Zierikzee ben je goedkoper uit." Bij de verkoop van het snipper groen kwam het met enige re gelmaat voor dat er forse lappen grond, soms enkele honderden vierkante meters groot, over de toonbank gingen. En daarvoor is, vindt de gemeente nu, de re geling niet bedoeld. Een stuk grond van meer dan 100 vier kante meter is geen snipper groen en daarom stelt het colle ge van burgemeester en wethouders aan de raad voor dergelijke stukken grond niet meer als zodanig aan te merken. Mazzel D at houdt in dat percelen groter dan 100 vierkante meter voort aan door het gemeentelijk ont wikkelingsbedrijf tegen markt-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39