Middenstand boos op gemeente PZC PZC Zestig jaar stormen in huize Harinck Rol Nrd-Beveland bij samenwerking regio onderbelicht I Grootste verplaatsing van het jaar Werkstraf Goesenaar na mishandelen vrouw 15 Verzinkbare paaltjes in Tholen jagen volgens ondernemers klanten weg Vergunning minicamping vernietigd Jazzband geeft concert in Oostkapelle r Diefstal gsm Driedaagse voor honden Gewonden bij kop-staartbotsing Pleidooi tegen verbod bootverf Vijf auto's betrokken bij botsing Sepaz krijgt fiat voor vervolg agenda bij nader inzien donderdag 30 mei 2002 I door Jeanne de Nijs THOLEN - De Thoolse winke- I liers worden het beu. Ze voelen zich voortdurend door de ge meente gedwarsboomd. Onder werp van ergernis is nu het plan voor verzinkbare paaltjes die de I gemeente aan het begin en eind J van het traject Botermarkt- I Kerkstraat wil plaatsen. I Het zoveelste staaltje van 'on dernemertje pesten', vindt I eigenaar Loef van slijterij/wijn- handel Stad Tholen aan de Bo termarkt. „Ik blijf hier niet in Tholen", verzekert de winkelier, ..ik ga echt ergens anders kijken." Loef is er zeker van dat de paaltjes het voor het publiek niet aange namer maken om boodschap pen te doen. Dat hij een pasje krijgt om de paaltjes in de grond te laten verdwijnen, maakt het er voor hem niet beter opAls j e voor elke klant met een kratje bier dat paaltje omlaag moet doen...." Het detailhandelsonderzoek dat de gemeente vorig jaar heeft laten uitvoeren, heeft naar de mening van de Thoolse slijter alleen maar geld gekost. ,,Ze doen toch hun eigen zin. Ik heb hier negen jaar met plezier ge werkt, maar ik zie nu mijn om zet teruglopen.Van ingewijden weet hij dat winkeliers in Hal steren juist de laatste tijd meer verkopen. Bonnen Loef kan nog begrijpen ook dat de consument de brug over gaat. Het feit dat de politie de laatste tijd bonnen uitschrijft voor het parkeren op plaatsen waar dat jarenlang is toegestaan, is daar volgens hem debet aan. De paal tjes maken het de klant in Tho len alleen nog maar moeilijker, weet Loef zeker. De commissie gemeentelijke ontwikkeling behandelt maan dagavond een voorstel om 36.000 euro uit te trekken voor herbestrating van de Kerk straat/Botermarkt, inclusief het plaatsen van de verzinkbare paaltjes. De uitvoering is ge pland deels voor, en deels na de bouwvakvakantie. Bewoners en winkeliers van beide straten kunnen met een pasje voor vrachtwagens de paaltjes laten zakken tussen 6.00 en 11.00 uur, voor personenauto's kan dat al* tijd. „Tegen de afspraak", reageert voorzitter A. Molenaar van de Ondernemersvereniging Tholen Stad meteen op het nieuws. „Die herbestrating is hard no dig. Maar een van de afspraken in het Verkeerscirculatieplan (VCP) was dat alle verkeersrem- mende maatregelen pas in wer king treden op het moment dat supermarkt C1000 naar een an dere locatie is verhuisd." Ook Molenaar, eigenaar van een Marskramerfiliaal, voorziet dat steeds meer Tholenaren elders inkopen gaan doen. „De win kels zijn niet of nauwelijks be reikbaar. Wanneer ze bij mij een trap of parasol kopen, willen mensen daar echt geen driehon derd meter mee lopen. Datzelf de geldt bijvoorbeeld voor de kantoorboekhandel die een ko pieermachine verkoopt." Volgens een woordvoerder van de gemeente verandert er in principe niets aan de situatie in de Kerkstraat/Botermarkt. De straten zijn al verboden voor auto's, behalve voor vrachtver keer tussen 6.00 en 11.00 uur en bestemmingsverkeer. DEN HAAG - B en W van Veere moeten een nieuw besluit ne men over de milieuvergunning van de maatschap Poppe aan de Steengrachtsweg in Grijpsker- ke die daar onder meer een land bouwbedrijf, een minicamping en een paardenpension exploi teert. De Raad van State heeft de ver gunning vernietigd op verzoek van het echtpaar Vader. Als bu ren hebben zij een reeks bezwa ren ingebracht tegen de nieuwe vergunning van de maatschap Op het punt van de gekozen ge luidsgrenswaarden vindt het Haagse rechtscollege het ver- gunningbesluit niet zorgvuldig gemotiveerd. B en W hebben in de nieuwe ver gunning de oude geluidsnormen overgenomen die waren geba seerd op de ventilatoren in de varkensstallen. Inmiddels wor den er bij de maatschap geen varkens meer gehouden, maar vinden er allerlei andere acti viteiten plaats. De Raad van State vindt niet dat de geluids normen die horen bij een ge mengd landbouwbedrijf zonder nadere motivering ook kunnen worden toegepast op een ak kerbouwbedrijf met een mini camping en een paardenpen- OOSTKAPELLE - De Jazzband So What treedt op zaterdag 1 juni om 19.30 uur op bij camping Ons Buiten in Oostka pelle. Vanaf 19.30 uur zal de jazzband laat een gevarieerd programma laten horen; van rock tot latin en van klassiek tot funk. door Miriam van den Broek VLISSINGEN-OOST - Het is de grootste logistieke operatie van dit jaar. Tweehonderd rupsvoertuigen, achthonderd auto's en vrachtwagens, 85 containers, ruim driehonderd paliets met dummy-munitie en 2500 militairen gaan deze da gen naar Drawa in Polen voor een oefening. Ongeveer twee honderd legervoertuigen ver zamelden zich gisteren in de Quarleshaven in Vlissingen- Oost. Vandaag worden ze ver scheept. De oefening duurt drie weken en is een training voor de volle dige 13e gemechaniseerde brigade van de Koninklijke Landmacht uit Oirschot. De oefening is een voorbereiding op een uitzending in november naar Bosnië. Voor een dergelijk grote oefening zijn in Neder land geen terreinen beschik baar, legt kapitein F. Samogyi uit. Daarom wijkt de brigade uit naar het noordwesten van Polen. Dat oefengebied is vijf honderd vierkante kilometer groot. Acht treinen Behalve in Vlissingen, worden er ook voertuigen verscheept vanaf de Eemshaven. De rups voertuigen, containers en de pallets gaan in acht treinen naar Polen. Het personeel ver trekt maandag met het vlieg tuig. „Het is de grootste opera tie van dit jaar", zegt Samogyi. „Het lijkt haast eenvoudiger het Poolse oefenterrein naar Nederland te halen." foto Ruben Oreel door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Unnik kon gisteren niet alle be schuldigingen tegen een 31-ja rige man uit Goes in relatie tot diens vrouw hard maken. „Maar de bedreiging tegen het leven gericht en de mishandeling zijn al ernstig genoeg om tot een veroordeling van veertig uur taakstraf en een maand voor waardelijke gevangenisstraf te komen." REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De Goesenaar veronderstelde dat zijn vrouw vreemdging met een andere man, maar dat bleek een misvatting te zijn. „Het mo tief zat in uw hoofd", merkte Van Unnik op. Dat de jaloerse man in februari en maart dit jaar zijn echtgenote ook met een mes zou hebben bedreigd en ge dreigd had haar ongeboren kind te doden, werd door de politie rechter wegens de hardnekkige ontkenning van verdachte niet bewezen verklaard. „Ze heeft leugens verteld om het erger te maken", zei de man. Wel had zijn familie eraan te pas moeten komen om de relatie met zij n vrouw te herstellen .Officier van justitie JGroen meende dat er sprake was van woede-aan vallen, waar de Goesenaar al eerder last van zou hebben ge had. Zo had hij het bankstel in de woonkamer met een mes aan repen gesneden. „Ik maak me hier ernstig zorgen over." De of ficier eiste tachtig uur taakstraf en een maand voorwaardelijke ge vangenisst ra f Raadsman M. Kalle concludeer de dat zijn cliënt tijdelijk de weg was kwijtgeraakt, maar nu weer goed met zijn vrouw omgaat. Hij bepleitte een voorwaardelijke gevangenisstraf. De rechter vond een werkstraf en een voor waardelijke straf passender. TERNEUZEN - De gsm van een 41-jarige man uit Yerseke is gis termiddag rond kwart over drie gestolen tijdens werkzaamhe den in de Axelsestraat te Ter- neuzen. De man had zijn jas over de bui tenspiegel van zijn auto gehan gen, want deze was door de regen nat geworden. In een on bewaakt ogenblik v/erd zijn gsm met een waarde van enkel o tien tallen euro's uit zijr, h; menzak weggenomen. door Eugène Verstraeten AARDENBURG - Hondenclub Aardenburg houdt voor de vijf de keer een honden-wandel- driedaagse voor alle honden uit de regio. De driedaagse wordt gehouden op 3, 4 en 5 juni, telkens om 19.00 uur. Speciaal voor jonge honden tot 1 jaar wordt een wandeling ingelast van drie tot vier kilometer per avond. Voor de overige viervoeters staat het dubbele aantal kilometers op het programma. De start is maandag 3 juni om 19.00 uur vanaf het clubgebouw van de hondenclub aan de Herendreef in Aardenburg. Er staat dan een stadswandeling op het pro gramma. Bij rustpunten staan waterbakken voor de bonden. Deelnemende honden moeten alle normale inentingen heb ben. door Naomi Voet 's-H HENDRIKSKINDEREN - „Ik geniet er van!" Het lijkt de lijfspreuk te zijn van Elina Brechtje Ilarinck-Zweedijk (83) uit 's-Heer Hendrikskinde ren. Haar man, Pieter Harinck (82) knikt instemmend mee met zijn vrouw. 64 jaar geleden ont moetten ze elkaar in Goes, inmiddels zijn ze zestig jaar ge trouwd. Gisteren was de dia manten bruiloft van het echt paar. Pieter Harinck was vroeger ko lenboer en werkte in Goes. Zijn vrouw was dienstmeisje en kwam hem zo nu en dan tegen. Langzaamaan is de liefde ge groeid en zo traden ze na vier jaar verkering in het huwelijks bootje. De vrouw des huizes zwaait overduidelijk de scepter in huize Harinck, haar man was vroeger immers altijd aan het werk Zelf geeft ze toe dat ze niet gemakkelijk is. „Stormen doe ik, maar dat doe ik bij iedereen. Ik heb een grote waffel, maar mijn kinderen zijn wel goed te rechtgekomen." Het echtpaar heeft vier zoons Eigenlijk zouden de jongens nog een oudere zus hebben. Zij is echter zeven maanden na de ge boorte overleden aan een long ontsteking. Deze gebeurtenis zal mevrouw Harinck nooit ver geten „Ik heb het altijd jammer gevonden dat mijn vier zoons hun oudere zus nooit hebben kunnen zien." Maar ze gaat niet bij de pakken neerzitten. „Het kan niet allemaal koek en ei zijn, toch?" Op de zondag is het altijd een drukte van jewelste in het klei ne huisje van het trotse kop pel. Dan komen de kinderen, kleinkinderen en achterklein kinderen op bezoek. „Ze ko men allemaal graag. Het is hier op de zondag altijd een cafeetje. Ik heb een grote waf fel, dat weet ik. Als mijn kinde ren dan tegen me zeggen: 'Ma, je bent een kreng', dan geeft dat niet, want dat weet ik toch al." De twee zijn helemaal gek van hun klein- en achterkleinkinde ren. Ze praten over niets anders. De familie Harinck lijkt een hechte familie met elke zondag een bezoek aan moeder, oma, of overgrootmoeder. Als de kinde ren op vakantie zijn past het duo op de dieren en geven ze de bloe metjes water. Ook past me vrouw Harinck regelmatig op haar achterkleinkind van ze ventien maanden. „Het is niet goed dat een kind elke dag bij een ander zit. Dan zegt mijn zoon: 'U bent toch veel te oud'. Maar hen kan ook wat overko men hoor!" Religie heeft nooit zo'n grote rol gespeeld in het leven van het tweetal. Elina: „Ik ben van huis uit hervormd. Maar om eerlijk te zijn, ik ben nog nooit naar de kerk geweest. Maar ik ben er niet minder om hoor! Wat je ook bent, hervormd, katho liek, protestant of gerefor meerd, we zullen allemaal voor dezelfde God moeten verschij- THOLEN - Een 35-jarige vrouw uit de gemeente Tholen en haar zoontje en dochtertje zijn gistermiddag bij een kop- staartbotsing op de Nieuwe Postweg in Tholen gewond ge raakt. Een 5 7-jarige man uit Tholen reed tond half vier over de Nieu- we Postweg. De vrouw reed voor hem; toen zij remde, wist de man niet op tijd te remmen, waardoor een botsing volgde De vrouw en haar dochtertje klaagden over pijn in de nek, het zoontje had last van zijn buik doordat de gordel strak was ge trokken. MIDDELBURG - Het verbod voor particulieren op het sme ren van koperhoudende anti-algenverf moet worden opgehe ven totdat er een alternatief is. Daarvoor pleit de Provinciale Statenfractie van de WD. Volgens haar is het verbod een ty pisch Nederlandse regel. Omdat watersporters geen alterna tief hebben, smeren ze het stiekem op hun boot of wijken uit naar België waar het gebruik van de verf niet is verboden, stelt Statenlid H. van Geesbergen Hij zei dat gisteren in de Statencommissie economie naar aanleiding van de discussie over het watersportactieplan. Gedeputeerde G. van Zwieten (recreatie): „Het alternatief is er al anderhalf jaar. Maar de nieuwe verfsoort ligt ter beoor deling van een of andere bureaucratische commissie onder verantwoordelijkheid van minister Pronk. Die moet nog be ginnen. Ik weet niet wat watersporters op hun boten smeren, maar ik heb een vermoeden." VLISSINGEN - Vijf personenauto's waren gistermiddag om even over half drie betrokken bij een aanrijding op de Koude- kerkseweg in Vlissingen. Een 43-jarige man uit Vlissingen reed over de Koudekerkseweg; achter hem reed een 38-jarige vrouw uit de gemeente Borsele, die tegen hem aan reed door dat de man moest remmen voor een 18-jarige jongen uit Hein- kenszand, die ook remde. De 18-jarige automobilist botste te gen de stilstaande auto van een 62-jarige man uit Vlissingen, die vervolgens doorschoof tegen de stilstaande auto van een 34-jarige man uit Vlissingen. De 43-jarige man is met nekklachten overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. De 18-jarige automobilist uit Hein- kenszand had last van een zere rug. MIDDELBURG - De Stichting Economische Promotie en Ac quisitie Zeeland (Sepaz) mag na de proef van drie jaar haar werk voortzetten. De Statencommissie economie stemde gis teren, weliswaar morrend, in met het ook na 2003 verlenen van subsidie om bedrijven naar Zeeland te lokken. Gedepu teerde D. Bruinooge (economie) moest wel zijn gewicht in de schaal leggen om de meerderheid van de Staten te overtuigen. Dat deed hij door te zeggen dat geen enkele vertegenwoordi ger van een Zeeuwse gemeente kritiek heeft geuit over het voortzetten van Sepaz. Niet onbelangrijk omdat het loket een gemeenschappelijk initiatief is van alle gemeenten en de pro vincie. Uiteindelijk stemden Christenunie, Groenlinks en SGP voor alsnog niet in met voortzetting. Voornaamste kritiek: Sepaz heeft zich nog niet kunnen bewijzen (er is pas één bedrijf naar Zeeland gelokt). Fracties willen de proefperiode daarom verlengen. Bruinooge zegde toe in 2006 opnieuw de resultaten van de stichting tegen het licht te houden. door Rolf Bosboom WISSENKERKE - In de discus sie over gemeentelijke samen werking op de Bevelanden blijft de toekomstige rol van Noord- Beveland onderbelicht. De ge meenteraad uitte gisteravond, tijdens een thema-avond over het onderwerp, de kritiek dat de adviseurs de kwestie te veel vanuit Zuid-Beveland hebben bekeken. De adviesgroep die in opdracht van het Bestuurlijk Platform De Bevelanden de mogelijkheden voor samenwerking in de regio heeft bekeken, is tot de conclu sie gekomen tot op termijn de vorming van één Bevelandse ge meente onvermijdelijk is De adviseurs hebben er daarbij op gewezen dat de gemeenten al geografisch een eenheid vor men. Vraagtekens De fracties in de gemeenteraad van Noord-Beveland zetten daar gisteravond vraagtekens bijZij herinnerden eraan dat de gemeente nu al op diverse fron ten samenwerkt met niet alleen Goes, maar ook met Veere en Schouwen-Duiveland. „Ik wil mijn pijlen richten op alle drie gemeenten", zei P. de Putter (WD). De partijen hadden er vooral moeite mee dat, volgens het rapport van de adviesgroep, er nauwelijks nog een rol lijkt weggelegd voor Noord-Beve land „Ik krijg het idee dat Noord-Beveland een soort reservaat moet worden, terwijl ik er toch wat dynamiek in zou willen houden", aldus De Putter. Ook andere raadsle den zeiden onvoldoende de meerwaarde voor Noord-Beve land terug te lezen in het rap port. Groter verband D. Luteijn, voorzitter van de ad viesgroep, antwoordde dat de ontwikkelingen dusdanig zijn dat Noord-Beveland op termijn niet ontkomt aan een groter ver band, al betekent dat niet dat bestaande samenwerkingen di rect moeten worden stopgezet. „Maar het is wel zinvol een hoofdlijn aan te houden. Vroeg of laat moet u toch een keuze maken." Volgens Luteijn ligt aansluiting bij Zuid-Beveland, dat al veel meer een eenheid vormt, ge voelsmatig het meest voor de hand Uitgedaagd door de ge meenteraad formuleerde secre taris D. Eveleens van de advies groep drie zaken waaruit de inbreng van Noord-Beveland in het grotere geheel zou kun nen bestaan: toerisme re creatie, de landbouw en wo nen. Sommige raadsleden beperkten zich tot kritiek op het rapport van de adviesgroep op zich A Oudshoorn (Noord-Bevelands Belang) vond dat de advies groep 'buiten haar boekje' is ge gaan door gemeentelijke herin deling ter sprake te brengen „Ik snap niet waar het bestuurlijk platform zich mee bemoeit. Dit rapport moet van tafel." Ouds hoorn keerde zich tegen het steeds groter worden van be stuurlijke verbanden. „Ik weet het: Europa bestaat, maar Geersdijk ook." STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk. 13.00-16.00 uur Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monu menten; COLIJNSPLAAT - Dorpshuis de Brug, 18.30 uur. Start Avondvierdaagse; DRIEWEGEN Feesttent op het Sporl v.eld, 20 00 uur Receptie/Reünie ivm 60 jarig bestaan SVD, GOES - Sportpunt Zeeland, 13.00-14.35 uur: Line Dance door Country Club The Sounthern Riders; Wijkgebouw Jan Lig- thart, 19.00 uur: Technika 10 voor meis jes van 10 t/m 12 jaar; KAPELLE Gemeentehuis, 16.00-17 30 uur: Architektenspreekuur; CBS de Lin- ge, 18.30-19.00 uur: Start avondvier daagse, KRUININGEN Ons Dorpshuis. 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio LEWEDORP Wozoco Dijkste- de.14 00-15 30 uur: Ouderendebat. YERSEKE Achter havenmeesterkantoor Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart Ooster schelde; Schoolplein Oude Boogaert. 18.30 uur. Start avondvierdaagse In de culturele agenda in het Uit-katern van de PZC van woensdag is per abuis het openluchtoptreden van de musical vereniging Musical Exchange in de ver keerde plaats gesitueerd De uitvoering, die omstreeks twee uur zaterdagmiddag begint, is op een podium ter hoogte van de Grote Kerk aan de Noordstraat in Ter neuzen. Elina Brechtje Harinck-Zweedijk en Pieter Harinck, zestig jaar getrouwd. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35