Huurders gedupeerd door asbest Oversteken zonder uit te kijken 13 Gratis Waterschap begint proef met ecologisch beheren wegbermen Handelswaar en privébezit mogen bedrijfsruimte Kapelle voorlopig niet uit F (0118) 886886 Brussel ongerust over strandje bij Krabbendijke Ministerie stelt geen onderzoek in naar aanleg verswaterleiding KOZIJNEN DAKKAPELLEN zeeuwse almanak Werken AEG houdt het BEVELAIMDEIM/THOLEN donderdag 30 mei 2002 1 Hoor Mieke van der Jagt I KAPELLE - De afwikkeling van de asbest vervuiling bij Lika in Kapelle gaat moeizaam. Hoe wel de bodemvervuiling buiten de verhuurde bedrijfsruimten en boxen meevalt, komt in het stof in de binnenruimten toch meer asbest voor dan de betrok kenen hadden gehoopt. De veeg- en plakmonsters, die het bureau Oranjewoud afgelopen weekeinde nam, noopten de ge meente ertoe speciale schoon makers te laten komen om de objecten die uit de loodsen moesten worden gehaald, schoon te maken. De asbestvondst in het bedrijfs verzamelgebouw heeft vooralle betrokkenen problemen opgele verd. Niet in het minst voor AVH Auto's, die een groot deel van de ruimte aan de Vroonlandseweg Advertentie Wereldmuziek de dubbel cd Global Sounds 2 voor 6,99 inclusief 30 korcing- coupons t.w.v. 209,70 vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu Kleine aspergesalade en vegetarische pastaschotel of kipfilet met tutti frutti en dame blanche voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 1 juni 11.00-12.00 uur Henk de Boer beeld, beweging en muziek op het web 14.30-15-00 uur Quod Libet Middelburg vol-koren zondag 2 juni 13.00-17.00 uur Koopzondag 16.30-17.00 uur I dodici Middelburg vol-koren kijk ook op www.drukkerijmiddelburg.nl de Winkel DRVK in Woorc Brasserie KERY Beeld Geluid k Markt 51 A Middelburg Advertentie Grand Hotel Ar ion Tel.: 0118-410502 huurt. Ondernemer Hendriksen voelt zich ernstig gedupeerd doordat de gemeente de onver harde delen van het terrei n heeft afgesloten. „Wij kunnen ons kantoor niet meer in of uit en we zijn dus gedwongen onze handel te staken. Er kunnen door de maatregelen geen auto's van het terrein af. Wij exporteren auto's en er liggen boten in Antwerpen te wachten op onze handel die niet komt." Aan de gezond heidsrisico's tilt Hendriksen niet zo zwaar. „Het gaat mij meer om mijn boterham. We zit ten hier al sinds begin jaren tachtig en we zijn nog goed ge zond. Als dit zo doorgaat, geldt dat niet meer voor ons bedrijf." Evenzeer gedupeerd zijn de mensen die hun caravan hebben gestald in de ruimte die daar voor door de eigenaar van het complex, Van Liere, wordt ver huurd. Op de vloeren en op de caravans werd stof aangetrof fen waarin asbestdeeltjes zaten, die kunnen gaan zweven als het stof wordt verplaatst. Zaterdag konden een paar caravans, na een schoonmaakbeurt door spe ciaal uitgeruste asbestverwij- deraars, worden meegenomen, maar lang niet alle caravaneige naars zijn op de hoogte van de gang van zaken. De gemeente Kapelle heeft wel contact met verschillende huurders, maar die hebben dat zelf gezocht. Vol gens een woordvoerster van de gemeente is het aanschrijven van alle huurders die hun bezit nog in het Likagebouw hebben staan, een zaak van de eigenaar. „Die heeft de adressen." Informeren Sommige caravaneigenaars die deze week hun caravan hadden willen halen, beklagen zich er over dat ze er niet uit kunnen omdat de auto's van AVH in de weg staan. „Ook dat is de veran- woordelijkheid van de eige naar", zegt de gemeentewoord voerster. „Wij doen er alles aan om de mensen te informeren en om de gezondheidsrisico's, op aanwijzing van GGD en Ar- KRABBENDIJKE - De kwali teit van het Nederlandse stran den is ten opzichte van het voor gaande jaar licht op achteruit gegaan. Uit de jaarlijkse rap portage van de Europese Com missie blijkt dat het Ooster- scheldestrand van Roelshoek bij Krabbendijke medeschuldig is aan deze Brusselse constate ring. Van alle Nederlandse stranden voldoet 97,4 procent aan de nor men. De Europese ambtenaren vinden echter dat de stranden van Katwijk-Zuid en Krabben- dijke-Roelshoek niet hun goed keuring kunnen krijgen. Burgemeester A. Verbree (Rei- merswaal) was gisteren even sprakeloos toen hij met het rap port werd geconfronteerd. Aan gezien hij het zelf nog niet be studeerd heeft kon hij slechts een voorlopige reactie geven. Hij verzekerde echter dat alles in het werk wordt gesteld om de kwaliteit van het strand te ver beteren. Hij beloofde bovendien dat de vele lokale gebruikers van het strand geen enkel risico lopen.Stankoverlast is volgens hem de oorzaak van het negatie ve oordeel van de Europese Commissie. Dit wordt veroor zaakt door wier dat zich op hoopt bij het strand en vervol gens gaat rotten. Gemeente en waterschap hebben onlangs be sloten het wier wekelijks te ver wijderen. In de zomervakantie zelfs twee keer per week. Het Lika-terrein is verboden gebied door de asbestvervuiling. beidsinspectie, zoveel mogelijk te beperken. Dat is onze wette lijke taak. Maar als huurders in komsten of vakantieplezier der ven door tekortkomingen in de staat van onroerend goed, kan de gemeente daar niet in treden. Dat neemt natuurlijk niet weg dat wij alles doen wat in ons ver mogen ligt om de boel zo glad mogelijk te laten verlopen." Om die reden, en omdat er ken nelijk nog vragen leefden in de omgeving van het Lika-com- plex, hield de gemeente gisteravond een informatiebij- eenkomt. Daarbij bleek het moeilijk ieders problemen op te lossen. De omwonenden hoeven zich in ieder geval geen zorgen te maken. In de aangrenzende tuinen is geen asbestvervuiling vastgesteld. Over de vraag wie wat moet betalen, kon nog geen uitsluitsel worden gegeven. De gemeente betaalt de onderzoe ken, maar de kosten van de af sluiting en van de schoonmaak komen volgens de letter van de wet voor rekening van de ver huurder. De gemeente wil echter de goede samenwerking met de eigenaar niet op het spel zetten foto Willem Mieras en zal zich later beraden over een redelijke verdeelsleutel voor de kosten. De hele onder neming is per slot van rekening op touw gezet omdat de ge meente het terrein van het Lika- complex wil kopen voor wo ningbouw. De eigenaar zit ech ter niet met het complex in zijn maag, omdat de meeste ruimten verhuurd zijn. De jeugd van Heinkenszand kon gisteren, ongehinderd door het verkeer, koekhappen in de Dorpsstraat. foto Willem Mieras door Naomi Voet HEINKENSZAND - „Dit moeten we vaker doen", rea geert een moeder die toekijkt als haar dochter koekhapt. Vrijwilligers van de buurtver eniging in Heinkenszand ver zorgden gisteren allerlei spel letjes in de Dorpsstraat. Eén dag mochten de kinderen oversteken zonder uit te kij ken. In heel Nederland werd de Nationale Straatspeeldag gehouden. Ouders en kinderen worden zo bewust gemaakt van hun rol in het verkeer. De Dorpsstraat was gister middag afgesloten voor ver keer zodat kinderen vrijuit konden spelen. Ze konden deelnemen aan diverse spelle tjes zoals koekhappen, wate restafette, schminken en blik- gooien. Het was de vierde keer dat er in Heinkenszand een straatspeeldag werd gehou den. Organisatoren proberen steeds een andere straat af te zetten voor de activiteiten. Vo rig jaar is de straatspeeldag niet doorgegaan. Er waren te weinig mensen en de vrijwilli gers zijn afhankelijk van het geld dat de gemeente beschik baar stelt. Ook twijfelden ze vorig jaar over het weer en be sloten ze het risico niet te ne men. Dit jaar dreigden de activitei ten opnieuw in de soep te lopen toen het begon te regenen. Uit eindelijk brak de zon door en konden de kinderen meedoen aan de spelletjes, en genieten van ijs en limonade. door Rob Paardekam YERSEKE - Het ministerie van Binnenlandse Zaken start geen onderzoek naar de gang van za ken rond de aanleg van de vers waterleiding in Yerseke. Minis ter De Vries twijfelt niet aan de beweegredenen van de gemeen te. De verswaterleiding, die de Yersekse mosselbednjven van schoon Oosterscheldewater voorziet, werd juli vorig jaar met een vertraging van bijna drie maanden opgeleverd. In het contract met de aannemer stond dat die een flinke boete zou krij gen voor elke dag dat hij later opleverde dan de afgesproken datum, maar de gemeente be sloot die boete (enkele miljoe nen euro's) niet op te leggen. Daar is A. Jumelet (Christen- Unie) het niet mee eens. Ver schillende pogingen om het col lege van gedachten te laten veranderen, liepen op niets uit. Omdat hij vermoedt dat er za ken onder tafel moeten blijven, vroeg hij het ministerie van Bin nenlandse Zaken enkele maan den geleden een onderzoek in te stellen. Dat leidde tot een aan varing tussen Jumelet en burge meester A. Verbree die hem beschuldigde van verkiezings retoriek Autonoom Het ministerie laat nu in een zeer summiere brief aan Jume let weten dat er geen onderzoek .komt. Het komt erop neer dat door Rolf Bosboom GOES - Bij het ecologisch on derhouden van wegbermen wil waterschap Zeeuwse Eilanden rekening houden met de belan gen van de landbouw. Het wa terschap deelt echter niet de opvatting van landbouworga nisatie ZLTO dat ecologisch be heer uitsluitend mogelijk is in gebieden die niet grenzen aan agrarische gronden. Zeeuwse Eilanden wil op kleine schaal beginnen met het invoe ren van een andere werkwijze om wegbermen te beheren. Het doel is een rijkere vegetatie langs de kant van de weg te krij gen Voorlopig is, verspreid over Midden- en Noord-Zeeland, 33 kilometer aan wegbermen gese lecteerd en negen kilometer dijktalud. Voordat de plannen kunnen worden uitgewerkt, wordt eerst een inspraakprocedure doorlo pen. Die heeft twintig reacties opgeleverd. Vooral vanuit de landbouw worden nogal wat zorgen uit. Zo is er de vrees dat ecologisch beheer leidt tot het overwaaien van onkruiden, risi co's in de vorm van kruisbestui ving en dat de teelt van graszaad in gevaar komt. Om die reden vindt de ZLTO dat ecologisch beheer uitsluitend zou moeten worden toegepast voor wegbermen die liggen in of grenzen aan natuurgebieden of andere met-agrarische terrei nen. Van de trajecten die het wa terschap heeft geselecteerd, zou dan ook een aantal moeten wor den geschrapt, aldus de land bouworganisatie. Het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden deelt die conclusie niet. Wel zegt het toe bij de uitwerking van de plan nen zoveel mogelijk de agrari sche belangen te laten meewe gen. Ook streeft het waterschap naar samenwerking met agrari sche ondernemers, zoals nu ook al gebeurt. Die zouden bij ecolo gisch beheer het gras kunnen maaien en het maaisel afvoeren. WBÊÊÊÊÊÊIÊÊÊBÊÊÊÊÊKÊÊ Gemeente denkt over verkoop oude pastorie 's-H. HENDRIKSKINDEREN - De Hervormde Gemeente in 's-Heer Hendrikskinderen over weegt de pastorie van de hand te doen. Een definitieve beslissing daarover wordt binnen enkele weken verwacht. De pastorie aan de Spanjaard straat voldoet niet meer aan de hedendaagse eisen die aan het wooncomfort worden gesteld. Aangezien de gemeente mo menteel zonder predikant zit en het pand dus voorlopig niet wordt gebruikt, is het nu een ge schikt moment om na te denken over wat er met de pastorie moet gebeuren. Er is een speciale commissie in gesteld die haar bevindingen heeft gerapporteerd aan de kerkvoogdij. Deze week zijn de leden van de gemeente geïnfor meerd over de stand van zaken. Verkoop lijkt voor de hand te liggen, aldus voorzitter M. Lod der van de kerkenraad. „Maar er zijn ook alternatieven denk baar, zoals verbouwen of verhu ren." De kerkenraad wil de ver schillende mogelijkheden nog eens goed tegen elkaar afwegen, aldus Lodder. Bovendien moet ook eerst op provinciaal niveau goedkeuring zijn, als de ge meente tot verkoop zou willen overgaan. Die afspraken worden vastge legd in overeenkomsten. De angst van diverse insprekers dat met ecologisch beheer de verkeersveiligheid in het ge drang kan komen, is volgens het waterschap niet terecht. Het wijst erop dat, hoezeer het ook hecht aan het behoud en de ver sterking van natuur- en land schapswaarden langs de weg, de veiligheid van het verkeer altijd voorop blijft staan. Van diverse zijden heeft Zeeuw se Eilanden lof gekregen voor zijn plannen De Stichting Landschapsbeheer Zeeland heeft tevens aangeboden te ad viseren en samen te werken. Het waterschap maakt daarvan graag gebruik. Waardering De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) heeft ook waardering voor de opzet van het plan, maar vindt het teleurstellend dat slechts 33 kilometer wegberm ervoor in aanmerking komt. De ZMF acht enkele honderden ki lometers mogelijk. Het water schap geeft in zijn reactie aan dat de trajecten zorgvuldig zijn geselecteerd en dat de resulta ten de komende vijf jaar nauw keurig worden gevolgd. Uit breiding is vervolgens mogelijk. De Bevelandse afdeling van de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging heeft ervoor gepleit om ouder wets maaibeheer in te voeren, waarbij alleen na half augustus wordt gemaaid. Uit het oogpunt van verkeersveiligheid - het gras zou dan te hoog groeien - vindt het waterschap dat niet verantwoord. Advertentie Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling njden Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in Houdt u rekening met een langere reisduur Nachtnet Utrecht C- Amsterdam C-Schiphol- Leiden C 1 op 2 juni Hengelo-Oldenzaal 1 en 2 juni Den Haag C/HS-Leiden C 1 t/m 5 juni (Internationaal*) Haarlem-Leiden C 2 juni Zwolle-Groningen 2 t/m 6 juni Rotterdam C-Dordrecht 2 t/m 6 juni Zutphen-Winterswijk 4 juni (Syntus) Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijkopwww.nsnl. - Haal de folder aan een NS-loket - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). - 'Bel 0900 - 9296 0,25 p.m.) Onze medewerkers staan u graag te woord. Advertentie Kunststofmontagebedrijf F. P. POORTVLIET VOOR KUNSTSTOF en Dekkersweg 12 Nieuwdorp 0113-613395 Bel voor vrijblijvende informatie het gemeentebestuur volgens de minister zelf verantwoordelijk is voor de gang van zaken en au tonome bestuursbevoegdheden heeft. Jumelet is blij voor de ge meente nu blijkt dat er kenne lijk niet onrechtmatig is gehan deld, maar hij blijft erbij dat de aannemer goed is weggekomen. Hij heeft overigens niet de in druk dat het ministerie de zaak erg diepgaand heeft bestudeerd. De gemeente is om opheldering gevraagd en de vier kantjes die vanuit Kruinmgen naar Den Haag gingen, hebben de minis ter overtuigd. „Wat dat betreft heb ik wellicht een ongunstig moment gekozen", realiseert Jumelet zich, doelend op nada gen van het paarse kabinet. Al maandenlang trilt en dreunt het in dat Middel burgse straatje. Het gemeen tebestuur heeft eens gul uit de hoek willen komen en op dracht gegeven de straat van nieuwe riolering en bekabe ling te voorzien waarna, ter afronding van het geheel, tot asfaltering van het wegdek zal worden overgegaan. De werken verlopen volgens een mysterieus schema. Mannen in rode pakken en oranje hesjes graven met on wijs grote machines angst aanjagend diepe gaten en sleuven, die ze vervolgens in hoog tempo weer dichtgooi en om een dag later in dezelf de volgorde de werkzaamhe den opnieuw ten uitvoer te leggen. De buurt kijkt niet begrijpend toe en bezit de ziel in lijdzaamheid Aanvankelijk veroorzaakten de werkers veel chagrijn. Niemand kon de auto meer ordentelijk kwijt en er werd veel behendigheid gevraagd van bewoners die hun pand in wilden om daar te ontdek ken hoe klein een mens is zonder water en elektriciteit. De laatste weken gaat het be ter. De sociale contacten zijn veelvuldiger geworden. Men spreekt elkaar aan de randen van zojuist vervaardigde af gronden en men toont zich dankbaar over het feit dat de nutsvoorzieningen toch ook steeds weer tot leven worden gebracht. Hoopvol worden schattingen gemaakt over de voleinding der dingen. Politici kunnen hier iets van leren: sloop buurthuizen en sportzalen, laat straten openscheuren. En zie tot welk een eensgezindheid de moderne mens in staat is. koeltas bij alle AEG koel-I Bei voor meer informatie: tel. (0172) 468 172. Deze actie loopt t/m 31 augustus 2002. Advertentie mcsTi KOOI C-EVRAflCD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33