Soms is het niet te beoordelen 3 Argentinië kampioen en Thierry Henry topscorer iw# PZC ZEEUWEN KIEZEN HUN WINNAAR België komt niet ver 31 Arbiter Wegereef wel actief op WK fii \J\ De voetballende v* Charlie Chaplin donderdag 30 mei 2002 Iedereen kent scheidsrechters als Dick Jol, Ignace van Swieten en Frans Derks. Maar wie is Jan We gereefWegereef heeft geen agressieve kop, geen bijzondere uitstraling, maar weer wel een altijd vers gekamde bos haar met een keurige scheiding. Wegereef scheldt niet opzichtighij meed tot voor kort de publiciteit en hij werd nooit betrapt op een brutale uitspraak, laat staan dat hij betrok ken was bij een smeuïge rel. Eigenlijk is Jan Wege reef alleen maar een heel goede scheidsrechter. Hij zit voor televisie, draait beel den van Real-Barcelona met Pier Luigi Collina als scheidsrechter. Col lina behoort met Frisk tot de top van Europa, maar daar maakt ook Jan Wegereef deel van uit. Net als René Temmink trouwens. Het verschil tussen Collina en Wege reef? „Collina fluit elke week in de Se rie A. En hij heeft die kale kop. Collina straalt wat uit, die gelaatsuitdruk king alleen al boezemt ontzag in. Jol heeft dat ook. Die kop en die dikke po ten van hem. Ik heb dat niet, dat is moedertje natuur. In de loop der jaren ben ik er ook op gewezen dat ik niet moest proberen Collina of Jol te imite ren, ik moest vooral geen maniertjes gaan overnemen. Natuurlijk doe ik dat ook niet." Jan Wegereef is acht jaar internatio nal. Zijn carrière had al eerder een vlucht kunnen nemen, maar Wegereef kapte met het fluiten nog voor hij der tig was; hij verdiende te weinig naar zijn zin. ,,Ze verklaarden me voor gek, maar ik ben nogal rechtlijnig, ik trek m'n eigen plan." Toen de vergoedin gen voor de arbitrage werden opge trokken naar een redelijker niveau, meldde hij zich weer. Met als meest actuele gevolg dat Wegereef als één der weinige Nederlanders actief is op het WK. Op het WK fluit hij in elk geval één wedstrijd. „Of het er twee worden, hangt af van de vraag of die eerste wedstrijd goed is verlopen en van de spreiding die wordt gehanteerd. De Fifa bestaat uit meer dan tweehon derd landen, dan kunnen alle wed strijden natuurlijk niet naarEuropèse scheidsrechters gaan. Daar wordt een verdeling in gezocht. Ik zal ook wel één of twee wedstrijden als vierde of ficial fungeren." Hij blijft in elk geval minstens twee weken in Korea. Pieken „We hebben een trainingsschema van de Fifa gekregen dat erin voorziet dat we in juni pieken. Ze zeggen dat dit het WK wordt met de fitste scheids rechters ooit. Ik geloof het graag. Het is een loodzwaar schema dat we heb ben gekregen, samengesteld op de universiteit van Leuven. Daar zit een professor doctor in de inspanningsfy- siologie die alle bewegingsmomenten van een scheidsrechter heeft geanaly seerd en daar een trainingsschema op heeft gemaakt." Scheidsrechters lopen per wedstrijd twaalf tot vijftien kilometer, ze ver anderen 1300 keer van looprichting. Wegereef kreeg 'aardige' oefeningen mee naar huis: honderd meter in der tig seconden, tien seconden rust, weer honderd meter in dertig seconden, et cetera. Vijftien keer achter elkaar. „Op het WK krijg je waarschijnlijk in de tweede helft een 'langer veld'. Dan slaat de vermoeidheid toe, blijven verdedigers dichter bij hun eigen doel hangen, wordt vaker de lange bal ge speeld. En wij mogen er achteraan." Sterker nog dan in Nederland zal We gereef op het WK worden gevolgd door de niets of vrijwel niets versluie rende televisiecamera. „Dat heeft het fluiten veranderd, het feit dat je steeds vaker wordt geconfronteerd met de beelden achteraf." Hij legt er zich bij neer dat je het van de televisie nooit kunt winnen. „Laatst hadden we een seminar in Korea in verband met het WK We moeten proberen preventief te fluiten maar er is ook gezegd dat we niet de il lusie moeten hebben dat we alles kun nen waarnemen. Er moet ook geen heksenjacht komen op de schwalbe, al was het maar omdat er meer is dan de vraag of er sprake is van een schwalbe of niet. Dat denkt nu iedereen. Maar in de meeste gevallen zit het ergens tussenin. Er komt wel een campagne: een schwalbe is vals spelen. In de wes terse landen vindt iedereen dat al. Daarom is Machlas hier verketterd vanwege die ene schwalbe in de wed strijd tegen Feyenoord. Maar in Grie- p rea Japan Scheidsrechter Jan Wegereef leidt tenminste één duel op de wereldtitelstrijd in Japan en Korea. foto Robert Vos/ANP kenland begrijpen ze daar niks van; daar zijn alle middelen geoorloofd." ,Het spel is sneller en fysieker gewor den, maar daarin zijn we meege groeid. Er is de laatste tien jaar sowie so veel gewonnen: rood voor het neer halen van een doorgebroken tegen stander, rood voor hands bij een sco ringskans, de tackle van achteren is aangepakt, de zes-secondenregel voor keepers is er gekomen. En je ziet dat de effectieve speeltijd enorm is toegenomen. Op het WK van 1990 was het een ramp, daarna is er steeds wat gewonnen." Het probleem is het juist inschatten van overtredingen of vermeende overtredingen. Wegereef is realis tisch. „Menselijkerwijs is het soms niet meer te beoordelen. Er is een toe name van de fysieke duels in de 'zes tien' bij dode momenten. Vijftien man die door elkaar heen lopen, elkaar vasthouden en dan komt die hoge bal. Wie begint er met vasthouden - zeg het maar. Zelfs in de herhaling is het niet eens meer te zien. Er is één instructie die hem mateloos ergert. „Dat geblesseerde spelers niet meer op het veld mogen worden be handeld. Ze hebben het aan zichzelf te danken dat het zover is gekomen, om dat er steeds vaker werd gesimuleerd Maar in veel gevallen is een speler dubbel slachtoffer. Hij wordt ge schopt en het spel gaat door zonder hem." GPD Henri van der Steen Romeo van Aerde voetballer Dordrecht'90 Werner Bisschop Zeeuws topscorer Kees Blomaard oud-voorzitter KNVB district Zeeland Marjorie van de Bunt paralympisch-kampioen Diederik Hiensch trainer Kloetinge Harold van de Ketterij scheidsrechter Emile Miedema zaakwaarnemer Jon Dahl Tomasson Angelo Nijskens trainer Hoek Gérard de Nooijer voetballer Heereveen Dennis de Nooijer voetballer NEC Jan Raas directeur Rabobank-wielerploeg Jessica van der Spil judoka Taco van den Velde journalist Voetbal International Rinus van der Ven motorcrosser Kees Zwamborn hoofd jeugdopleidingen A/ax VV* Frankrijk Argentinië Frankrijk Argentinië Frankrijk Frankrijk Argentinië Italië Argentinië Argentinië Engeland Brazilië Frankrijk Argentinië Italië Argentinië Argentinië Frankrijk Argentinië Frankrijk Duitsland Argentinië Frankrijk Spanje Frankrijk Frankrijk Frankrijk Duitsland Brazilië Kameroen Frankrijk Frankrijk Brazilië Portugal Brazilië Engeland Italië Engeland Brazilië Italië Kameroen Denemarken Italië Duitsland Duitsland Engeland Frankrijk Brazilië Spanje Brazilië Italië Polen Argentinië Japan Frankrijk België Duitsland Spanje Frankrijk Italië Brazilië Engeland Spanje/^ Brazilië j TOPSCORER Thierry Henry Thierry Henry Thierry Henry Gabriel Batistuta Thierry Henry Raul Raül Thierry Henry Christian Vieri David Trezeguet Michael Owen Thierry Henry Thierry Henry Zinedine Zidane CBZC* MS Welk land grijpt op 30 juni in het Japanse Yokohama de wereldtitel? En welke voetbal ler gaat de boeken in als topsco rer van het toernooi? Een rondje door de Zeeuwse sportwereld leert dat Argentinië bij velen fa voriet is. De Fransman Thierry Henry, topscorer van Arsenal in de Premier League, wordt door velen getipt als topscorer. „Mijn topvier van het WK voet bal?" Jan Raas wordt even stil. Het is voor de baas van de Rabo bank-wielerploeg niet gemak kelijk om uit de losse pols een paar namen te noemen. „Zet Brazilië maar op één. Die ploeg komt altijd ver in het toernooi." De oud-wielrenner uit 's-Hee- renhoek zucht eens diep, denkt weer na en zegt dan wie er ver liezend finalist gaat worden: „Doe Duitsland maar. Of doet die ploeg niet mee?" Raas tipt ti telhouder Frankrijk als num mer drie en België als outsider. Een topscorer is wel snel gevon den. „Die kleine van Engeland. Schrijf hem maar op." Michael Owen, dat is dus de man die Raas bedoelt. Kees Zwamborn, hoofd jeugd opleidingen bij Ajax, heeft eni ge bedenktijd nodig „Bel later maar terug." De oefenmeester uit Kloetinge is geen trouwe volger van grote internationale toernooien, laat staan dat hij in één adem kan noemen welke ploegen volgens hem de topvier zullen vormen. „Het is met zo dat ik niet geïnteresseerd ben, maar heel lang voor de televisie Thierry Henrv zitten voor een wedstrijd is niks voor mij. Nee, zelfs niet als Ne derland speelt. Ik ben wat dat betreft niet voetbalverslaafd. Maar wat nog meer meespeelt: ik heb er simpelweg de tijd niet voor." Zwamborns topvier luidt als volgt: Argentinië, Frankrijk, Spanje en Brazilië. „Spanje is normaal gesproken geen toer- nooiploeg, maar daarin komt nu misschien verandering." Bij af wezigheid van de Argentijnse spits Javier Sa viola tipt Zwam born de Spanjaard Raül als top scorer. De Middelburger Taco van den Velde, journalist bij het week blad Voetbal International, foto Patrick Hertzog/EPA heeft Argentinië als wereld kampioen staan, maar verwacht tijdens de mondiale titelstrijd vooral veel van Ka meroen. „Het nadeel van de meeste Afrikaanse ploegen is dat de spelers voor zichzelf gaan lopen voetballen zodra het lek ker draait. Maar dat geldt niet voor Kameroen. Ik heb het toer nooi om de Afrika Cup gevolgd en daarin speelde Kameroen heel sterk. Dat Kameroen de Afrika Cup heeft gepakt, is een voordeel. Ze hebben nu al een prijs, en daardoor is er geen druk meer. Ik heb de oefenwed strijd tussen Kameroen en Ar gentinië ook gezien. Kameroen speelde Argentinië echt hele maal weg. De weersomstandig heden spelen straks een grote rol bij het WK, maar ik denk dat Kameroen daar weinig last van zal hebben De spelers hebben namelijk al onder nog zwaarde re omstandigheden gepres teerd." De hoge temperaturen vragen een aangepaste speelwijze, zegt Vlissinger Emile Miedema, ver trouwenspersoon van de Deense international Jon Dahl Tomas son. „Op papier heeft Spanje de beste spelers, maar Italië is de stugste ploeg van alle deelne mers. Italië heeft een onver slaanbare defensie. De Italia nen kunnen in de hitte op de juiste momenten toeslaan.Zijn topscorer? „Mijn wens is To masson", zegt Miedema. „Maar ik denk toch dat Raül het wordt." Peter Boon uit Middelburg, technisch directeur bij de Ne derlandse tafeltennisbond, heeft louter gevestigde namen in zijn topvier. Volgens Boon wordt Argentinië wereldkam pioen en volgen daarna Frank rijk, Brazilië en Italië als nummer twee. drie en vier. „Outsiders zoals tijdens vorige WK's verwacht ik nu niet. Frankrijk heeft weliswaar een goede ploeg, maar zal nu weer zo presteren als vroeger: net niet dus! Nu het WK in Japan en Zuid-Korea wordt gespeeld verwacht ik een niet-Europees land als kampioen." Eldridge Pentury ry wakbegaafd, gehandicapt, verliefd op alcohol, Z-l vrouwen en voetbal. Dat was het leven van Manoel Francisco dos Santos. Artiestennaam: Garrincha. Portugees voor winterkoninkje. Die koosnaam werd 0 door zijn broers gekozen, omdat Mané-kort voor Ma- noel - in zijn jeugd winterkoninkjes uit bomen schoot k met zijn katapult, fDe Braziliaan vormde met zijn legendarische ploegge- noot Pelé de ruggengraat van het nationale team rond /•-—-N de jaren zestig. Tweemaal werd Garrincha wereld- V kampioen (1958 en 1962), alleen zijn laatste interland 0 tegen Hongarije (WK 1966) verloor hij. Een opmerke- lijk succes voor een opmerkelijk figuur. Garrincha had de nodige gebreken aan zijn lijf: z'n ruggengraat liep in een s-vorm, zijn linkerbeen stond naar binnen (x- beeji), zijn rechterbeen naar buiten (o-been) en daar- -v bij was het x-been zes centimeter langer dan het o- V been. 0 Hij werd wel de Charlie Chaplin van het voetbal ge- - noemd. Zijn verstandelijk vermogens (hij kon nauwe- lijks schrijven) bleven vér achter bij zijn voetbalkun- sten. De kunst van de liefde was Garrincha echter op #- het lijf geschreven. Hij verwekte tien dochters en drie -N. zonen bij vijf verschillende vrouwen, van Brazilië tot V Zweden. Zijn uitbundige levensstijl dreef hem echter W 0/ naar de fles, die hem uiteindelijk fataal werd. In 1983 overleed de Braziliaanse dribbelkoning op 49-jarige leeftijd aan alcohol vergif tiging. Hij was toen al een- v j zaam en straatarm. Rudy Boogert Heel België was opgetogen na de loting, ik niet. De Belgen heb ben een verkeerd programma. Te gen Japan als derde wedstrijd, dat zou gaan. Maar ze beginnen tegen Japan, dat is honderd procent zeker een nul. Je moet in Japan gewerkt hebben om dat te weten. De tweede wedstrijd, tegen Tune sië, gaat het dus om de dood of de gladiolen. Nederland wint zo'n wedstrijd, België niet. De Belgen houden niet van onbekende tegen standers en Tunesië is zo'n onbe kende tegenstander. Waseige heeft wel een knappe pres tatie geleverd door zich te kwalifi ceren voor het WK. En zonder ca deautjes te krijgen, hè. Hij heeft vooral de goede keuzes gemaakt in de barragewedstrijden tegen Tsje chië. Na Guy Thijs heeft België toch al tijd een probleem gehad met de coa ches. Meeuws, Van Moer, Leekens, Van Himst, ze zijn allemaal bezwe ken onder de strijd tussen Walen en Vlamingen Waseige is gepusht door de Waalse pers. Waseige was een behoudende coach die altijd op de nul speelde, maar hij heeft een hersenspoelinkje ondergaan, hij is heel anders gaan spelen, denk maar aan die 5-5 tegen Nederland. Vorig jaar heeft hij het Anderlecht-blok ineens vervangen door een blok van Club Brugge. Dat is een goede keu ze geweest. Maar er zijn vragen over de fitheid van Wilmots, Valgaeren en Mpenza gaan sowieso niet mee. En ze heb ben een keepersprobleem. Pfaff en Preud'homme waren punten pak kers. De Vlieger is geen topkeeper Hij mist lengte en uitstraling. Om verder te komen op een WK heb je een goede keeper nodig. Tegen Tsje chië was De Vlieger de eerste twin tig minuten geweldig, maar dat zie ik hem op een WK nog niet doen. Wilmots is kwetsbaar, als die weg valt, valt alles weg en verliest ook Waseige aan waarde. Waseige en Wilmots zijn beiden Walen, hebben hetzelfde karakter. Voorin hebben ze Sonck. Die komt van een familieclub, waar niets moet maar alles mag. Ik heb hem ivel een paar ondeugende dingen zien doen tegen Tsjechië, misschien dat hij de instap toch kan maken De Belgen hebben werklust en kracht en lengte voor de dode mo menten, maar op een WK heb je meer nodig, in elk geval topspelers in de as Kortom, België heeft een ploeg met weinig talent, weinig cre ativiteit. Ik kan me niet voorstellen dat die ploeg de tweede ronde haalt Aad de Mos Gedurende het WK voetbal zullen Aad de Mos, Gérard en Dennis de Nooijer om beurten hun visie geven op de gebeurte nissen in Japan en Zuid-Korea. foto ANP Aad de Mos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31