Zuid-Korea kan in een roes geraken Ono heeft alles om ster te worden Samenwerking tussen WK-landen loopt uit op felle concurrentiestrijd 1 Hiddink heeft zijn ploeg ideaal kunnen prepareren v Noord-Koreaanse tandarts vloert Italië donderdag 30 mei 2002 Het initiatief dat zes jaar ge leden als 'uniek' werd be stempeld zal dat vermoedelijk ook blijven. De ervaringen met beide gastlanden van het WK voetbal 2002 zijn zo slecht, dat de Fifa-bonzen zich nog regel matig, als niemand het hoort of ziet, zullen afvragen wat ze zich op de hals hebben gehaald. Dat gewetensonderzoek moet in alle stilte plaatsvinden, want voor de buitenwereld is alles bo tertje bij de boom. Japan en Ko rea worden regelmatig geprezen voor hun 'voortreffelijke orga nisatie en voorbeeldige samen werking'. Maar iedere bobo die verder kijkt dan zijn cocktail glas en het decolleté van de hos- tessen weet beter. Korea en Ja pan hebben het WK misschien nog net niet tegen elkaar, maar zeker niet met elkaar georgani seerd. Op zich is het idee van een geza menlijke organisatie niet slecht. Nederland en België hebben, niet op het veld, maar in elk ge val achter de bestuurstafel een succes van Euro 2000 weten te maken. Ook omdat de KNVB en de KBVB zo verstandig waren het werk over te laten aan een organisatiecomité. Japan en Korea hebben elk een eigen co mité met als gevolg dat ieder zijn eigen WK heeft georgani seerd. Dat was te voorzien. De relatie tussen Korea en Japan is zo be roerd, dat een geruisloze samen werking volgens sceptici op voorhand tot de onmogelijkhe den behoorde. Die sceptici heb ben het makkelijkste gelijk van de wereld gekregen. De samen werking is van meet af aan ver stoord door incidenten en ruzietjes, het één vaak nog kin derachtiger dan het andere. Al les werd vooral van Koreaanse kant inzet van een prestige- strijd. De Koreanen vonden de namen van de drie officiële WK- mascottes, Ato, Nik en Kaz, te Japans. Zij haalden hier bakzeil omdat de Fifa van geen wijken wilde weten. De namen waren in Zürich bedacht. Grote ruzie De tweede grote ruzie betrof de aanduiding op de posters en toe gangskaarten. De Fifa had ver ordonneerd dat Korea eerst en daarna Japan vermeld moest worden. Maar het Japanse co mité drukte op zijn posters en kaartjes het eigen land als eerste af en de wereldvoetbalbond moest ingrijpen. Korea staat nu ook in Japan vooraan Tijdens de lotingsceremonie in het Ko reaanse Pusan, op 1 december vorig jaar, werden tot grote er gernis van de Japanse delegatie alleen maar Koreaanse volks dansjes opgevoerd. Japan werd bovendien als mede-organisa tor nauwelijks genoemd De laatste maanden schijnt het wat beter te lopen, maar dat kan ook komen omdat men er beter in slaagde de wederzijdse erger nissen binnenkamers te houden Schaduw De alles overheersende indruk is niettemin dat de Koreanen in de aanloop naar en tijdens het WK de Japanners een poepje willen laten ruiken. Altijd heb ben zij in de schaduw van het rijk van de rijzende zon gestaan en nu willen zij de show stelen. En het moet gezegd, zij hadden hun zaakjes beter voor elkaar dan de Japanse collega's. Deze moesten een maand voor het uur U op hun chaotische hoofd kwartier in Tokio nog altijd pro blemen - transport, bewegwij zering in het Engels, niet op bui tenlandse creditkaarten reage rende geldautomaten - oplos sen. Zaken die de Koreanen al lang achter de rug hadden. Op het kreukvrije Koreaanse hoofdkwartier in Seoel werd die mededeling met glunderende voldoening ontvangen De voetbalfan zal dat allemaal een zorg zijn als hij maar goede wedstrijden in mooie stadions kan zien. Goed voetbal kan natuurlijk niemand garanderen, maar die mooie stadions zijn er. In beide landen. De president van de Eu ropese voetbalbond (Uefa), Lennart Johansson, zou de loca tie van het aan zee gelegen sta dion op het Koreaanse eiland Seogwipo zelfs het mooiste ter wereld hebben genoemd. En datgrijnzen de Koreanen, heeft nog memand van een Japans stadion gezegd. GPD Peter van Nuijsenburg Japanse kinderen en Zuid-Koreaanse monniken namen het onlangs in de Chogye Temple in Seoel tegen elkaar op om de 'goede samenwerking' tussen beide landen bij de organisatie van het WK 2002 te eren. foto Tony Gutierrez/AP Zuid-Koreaanse verslaggevers omringen trainer Guus Hiddink na een training van het nationale team. foto Yun Jai-Hyoung/AP De Zuid-Koreaanse internationals hebbeni n tegenstelling tot veel E uro- pese topspelers, dit seizoen geen vijf tig clubwedstrijden afgewerkt. Hid dink heeft de ploeg fysiek tot in de puntjes voorbereid. ,,Ik heb in blok ken gewerkt", zegt Hiddink terwijl hij via de computer het hele tijdspad laat zien,Ik heb niets aan het toeval over gelaten. Fysiek hebben we de spelers erg goed voorbereid. Raymond Ver hei jen heeft de afgelopen weken per fect werk geleverd. Er is keihard ge traind en de ploeg is op het WK top- fit." Inmiddels hebben testen uitge wezen dat de Koreanen zelfs een stuk fitter zijn dan de spelers van Oranje, vier jaar geleden in Frankrijk. Bevestiging Maar voetballen kunnen ze ondertus sen ook. In maart, in het Zuid-Spaan se Cartagena, tikte de ploeg van Hid dink Finland helemaal scheel. Het was een wonder dat het slechts 2-0 werd. Voor Hiddink, die op dat mo ment door de slechte resultaten in de oefenduels door de Zuid-Koreaanse pers kritisch gevolgd werd, was dat oefenduel een bevestiging dat hij op de goede weg was. Daarna volgden goede resultaten. Costa Rica (2-0) en Schotland (4-1) werden met speels ge mak aan de kant geschoven. Maar het mag volgens Hiddink niet leiden tot euforie. „Verder dan de tweede ronde kijk ik nu nog niet. We hebben een paar goede oefenwedstrij den gespeeld de laatste maanden. We spelen in de eerste ronde tegen drie ploegen, Polen, USA en Portugal die allemaal hoger op de Fifa-ranglijst staan. De tweede ronde halen zou dus een fantastische prestatie zij nAls dat lukt, kan de ploeg in een roes komen." Niemand zal ervan staan te kijken als Zuid-Korea voor het eerst in de WK- historie de groepswedstrijden over leeft. De ploeg was al vijf keer aanwe zig op een eindronde, ontbrak bij de vier voorgaande WK's niet, maar de tweede ronde was tot nu toe een uto pie. Sterker nog, de Zuid-Koreanen wonnen nog nooit een wedstrijd. Video-analist Afshin Ghotbi, een Amerikaan, heeft alles tot in detail uitgewerkt. Ghotbi en Hiddink dui ken achter de computer en laten vol trots zien dat de ingestudeerde cor ners in oefenduels al meerdere malen effect hebben gesorteerd. Ghotbi heeft werkelijk alles op de harde schijf gezet. De speelwijze van elke te genstander is bekend, de opstellin gen, videobeelden, etcetera. Niets wordt aan het toeval overgelaten. Ghotbi maakt opnames van elke wed strijd van Zuid-Korea en kan alles beeldje voor beeldje laten zien. „De spelers geloven ook in deze manier van voorbereiden", zegt Hiddink. Ghotbi is onder de indruk van de pro gressie die is geboekt. „Toen ik ze de eerste keer zag spelen, waren het net atleten die aan een wedstrijd over honderd meter sprint deelnamen. Zo onrustig waren. Nu is er een enorm verschil." Als er iets roet in het eten kan gooien, is dat de spanning. De Zuid-Koreanen voetballen goed en zijn fysiek niet te kloppen, maar eenmaal in het straf schopgebied verworden ze vaak tot twijfelaars die de mooiste kansen om zeep helpen. En hoe gaan de spelers om met de druk die in Zuid-Korea al maanden enorm hoog is? Hiddink: „Druk is er altijd, waar de ploeg ook is. In Zuid-Korea wordt de ploeg dag en nacht gevolgd. Daarom heb ik ook een aantal trainingskampen in Euro pa en Amerika belegd." Raymond Willemsen j>en Guus Hiddink in januari 2001 trainer werd i tn Zuid-Korea vroeg hij zich in het begin vaak af mar hij toch in hemelsnaam aan begonnen was. \aar anderhalf jaar later kan de Nederlander met 11gastland wel eens voor een enorme verrassing i Jan zorgen. Want er is niet alleen het thuisvoor- iel; Zuid-Korea is ook het meest fitte land dat M 'de start verschijnt. Eigenlijk had Doetinchenimer Guus Hiddink (55) nooit aan de klus in Azië willen beginnen. „In het begin was ik erg afwijzend, want er zat een enorm gat tussen Zuid-Korea en de top. De mensen van de voetbal bond stonden er echter op om te pra ten. En ze bleken aan al mijn voor waarden te kunnen voldoen." In die anderhalf jaar die Hiddink nu actief is in Zuid-Korea is er niets aan het toeval overgelaten. Hiddink heeft een uitgebreide technische staf rond om zich heen verzameld met Pim Ver beek (assistent), Raymond Verheijen (inspanningsfysioloog), Arno Philips (fysiotherapeut) en Jan Roelfs (team manager). Verder werd de competitie in het land stilgelegd, zodat de voor malig bondscoach van Oranje bijna alle spelers voortdurend tot zijn be schikking had. V le- ig- rol lat an en le ss en ?gt ar ise is- de de ïe- sr- ia- de ijn Co- lar iet rg, le id, ien on m- ik- als ier. ige et. :en ?er iet en sld ses iry In Italië zullen oude wonden opengereten worden in Korea. Ruim een kwart eeuw geleden beleefde de Azzuri zijn zwartste dag tegen de noordelijke Korea nen op het WK in Engeland. Een eenvoudige Koreaan se tandarts bezorgde Italië met één uithaal pijn zoals een wortelkanaalbehandeling zonder verdoving voelt. In de laatste groeps wedstrij d tegen Noord-Korea had den de Italianen voldoende aan een gelijkspel om de kwartfinale van het WK 1966 te bereiken. Dat zou toch niet zo moeilijk moeten zijn tegen de debuterend Aziaten? Hooguit een oneffenheidje in de race naar de finale op Wembley. Maar hoogmoed kwam voor de val op dinsdagavond 19 juli 1966 in Middlesbrough. De Italiaanse storm loop van aanvallen miste venijn, terwijl de watervlug- ge Koreanen gevaarlijk counterden. In de eerste helft kwam Italië ook nog eens met tien man te staan, omdat aanvoerder Bulgarelli geblesseerd afhaakte en wissels toen nog niet waren toegestaan. Vier minuten voor de rust velde Pak Doo Ik, een kerstkindje uit Pyongyang en tandarts van professie, het vonnis. Met een diago naal schot verschalkte hij doelman AlbertosiDie klap kwam Italië niet meer te boven en hoon van het thuis front was hun deel. Een woedende menigte tifosi wachtte het elftal op het Milanese vliegveld op, maar uit angst vloog het vliegtuig door naar Genua. Ook daar stonden fans hun 'idolen' op te wachten met eie ren, rot fruit en scheldkanonnades. Rudy Boogert Als je een jaar geleden een Japanse voetballiefheb ber zou hebben gevraagd, waaraan hij denkt bij Nederlands voetbal, dan had hij waarschijnlijk 'Cruijff, Ajax en Gullit', geantwoord. Na lang aan dringen zou hij misschien ook nog PSV hebben kun nen noemen, maar Feyenoord, daar zou hij beslist niet op zijn gekomen. Aan deze voor Rotterdam-Zuid ver nederende situatie is nu een eind gekomen. In Japan is Feyenoord nu het Nederlandse voetbal. Die erkenning is te danken aan Shinji Ono. Dankzij de middenvelder weet voetbalminnend Japan nu dat De Kuip een voetbalstadion is, kan de fan in sportzaken het Feyenoord-shirt kopen, staan er tijdens straat feesten stalletjes waar hij portretten van zijn in Feye- noord-outfit gestoken idool kan kopen en bestaat er voor het eerst sinds mensenheugenis belangstelling voor de Nederlandse competitie. Feyenoord zou hier grandioos munt uit moeten slaan, zeggen kenners. Een fanshop zou gezien Ono's populariteit een goud mijn kunnen worden. Feyenoord krijgt nu volgens insiders een kleine 100.000 euro per wedstrijd die in Japan op tv wordt uitgezonden. Dat is geen kattepis, maar er valt veel meer uit te slepen. Harry Redknapp, een Engelse ma nager van meestal modale clubs, zou één van zijn werkgevers ooit hebben voorgesteld een Japanse spe ler te kopen. Je hoefde hem niet eens op te stellen. Al leen al aan de verkoop van fanartikelen in Japan zou de club kapitalen verdienen. Feyenoord heeft met Ono niet alleen een bron van in komsten, waaruit - zolang het duurt - vrijwel onbe perkt geput kan worden, maar ook het grootste Ja panse talent aller tijden in huis zeggen de kenners. Fred Varcoe, verslaggever van de Japan Times in To kio en sinds een langdurig verblijf in de jaren zeventig in Groningen een groot liefhebber van het Nederland se voetbal, volgt de carrière van Ono al jaren op de voet. Hij wordt bijna lyrisch als hij Ono's kwaliteiten beschrijft. Bijna, want zijn tekortkomingen verhin- Shinji Ono is samen met Parma-vedette Nakata onge kend populair in Japan. foto Robin Utrecht deren volgens Varcoe nog steeds dat het talent van Ono volledig tot wasdom komt. „Hij is technisch per fect, kan alles met de balMaar het belangri j kste is dat hij bereid is te leren. Hij beseft dat hij pas aan het be gin staat en tactisch nog tekort schiet. Hij kan een wedstrijd nog niet 'lezen' Het inzicht dat hij 'pas op de eerste sport van de ladder staat', was volgens Varcoe de belangrijkste reden dat hij voor Feyenoord heeft gekozen. „Dat was een ver standige beslissing. De Nederlandse competitie is een fantastische leerschool. Nederlandse spelers zijn tac tisch goed, ze hebben geleerd na te denken over hun spel. Veel meer dan in welk ander land ook. Romario, Ronaldo en al die Nederlandse spelers die in Italië, Engeland en Spanje spelen of hebben gespeeld, heb ben zich in Nederland kunnen ontwikkelen tot de ster die ze later zijn geworden. Dat is de weg die Ono ook gaat. Feyenoord zal niet de illusie hebbendat hij over twee seizoenen nog steeds in Rotterdam speelt. Of de coach van het Japanse nationale team, de Fransman Philippe Troussier. die analyse deelt, weet niemand. En als hij het er al mee eens is, heeft hij het nog nooit laten merken. Troussier is een coach van het collectief De eenheid van een team is de sleutel tot het succes. Hij heeft geen boodschap aan vedetten en haat sterallures. Verlengstuk „Voor Troussier is een andere speler minstens zo be langrijk. Toda, een verdedigende middenvelder, is zijn verlengstuk op het veld. Een harde werker, die qua voetbal niet bij Nakata en Ono in de schaduw kan staanMaar zo maakt Troussier duidel ijk dat die twee niet moeten denken dat ze de vedette kunnen uithan gen. Wie zich niet ondergeschikt weet te maken aan het team, kan het schudden," zegt Varcoe. De resulta ten geven hem vooralsnog gelijk. De voorbereiding loopt volgens plan en zijn elftal zal zich niet hoeven te verschuilen achter het alibi dat deelnemen belangrij ker is dan winnen. „Japan moet ook dankzij het thuis voordeel in staat worden geacht van België en Rus land te winnen en de volgende ronde te halen", denkt Varcoe. Met name Nakata heeft grote moeitegehad zich aan te passen aan Troussiers rigoureus doorgevoerde visie. Nakata is een sterke persoonlijkheid. „De enige Ja panse voetballer die 'nee' durft te zeggen en niet met de pers praat", aldus Varcoe. Die eigenschap heeft hem regelmatig met Troussier in conflict gebracht. Ook Ono, die volgens Varcoe veel plooibaarder is, heeft met bondscoach in de clinch gelegen. „Maar ze hebben allebei bakzeil gehaald en schikken zich nu in de rol die Troussier hen heeft toebedacht." Voor Ono is dat de volgende stap naar zijn volwassenheid als voetballer. GPD Peter van Nuijsenburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29