WK-goal ontbreekt nog op cv PZC Rode Duivels professioneler dan Oranje sffttpp Titel Argentinë zalf op de wonden van land in crisis Keeper Chilavert wil na carrière president van Paraguay worden V Onsterfelijke opa uit Kameroen donderdag 30 mei 2002 Hij wil zijn ultieme droom de komende weken verwezenlijken. José Luis Chilavert (36), doelman van het nationale team van Paraguay, wil scoren op het wereldkampi oenschap. En het liefst uit een vrije trap. /"X" k W 7ie herinnert zich niet de samba-dansjes van Ro- o vv gerMilla op de wereldkampioenschappen van 4P-' Italië in 1990? Met zijn land Kameroen ontpopte de ve- teraan Milla, toen 38 jaar, zich tot de verrassing van y het toernooi. In de openingswedstrijd werd x-egerend kampioen Ar gentinië verslagen en pas in de kwartfinale sneuvelde Kameroen na verlenging tegen Engeland. Roger Milla was de held van het Afrikaanse continent. En dat ter- v%wijl de carrière van Milla, die aanvankelijk Miller heette maar Milla Afrikaanser vond klinken, al lang V en breed voorbij was. Hij had zijn sporen verdiend in W ml Kameroen en in Frankrijk, maakte in 1982 een WK mee en trapte nu in zijn nadagen als voetballer een /T\ balletje bij vijfdeklasser St. Pierre op het Franse ei- v,^/) land La Reunion, in de Indische Oceaan. Maar één persoon was hem niet vergeten. De staats- president van Kameroen: Paul Biya. Op voorspraak V van het staatshoofd nam bondsoachNepomniaschi, Va* geboren in Siberië, de veteraan mee naar Italië. Ne gentig minuten voetbal was te lang voor de veredelde amateur, maar vijf korte invalbeurten waren telkens voldoende voor Milla om zich onsterfelijk te maken. 1 Hij scoorde vier keer, dirigeerde Kameroen naar de kwartfinale en werd dat jaar voor de tweede keer ge- f V kozen tot Afrikaans voetballer van het jaar. De eerste keer was veertien jaareerder, inl976!Lnl994 werd Milla in de Verenigde Staten met zijn 42 jaar en 39 da gen de oudste deelnemer en doelpuntenmaker (tegen Rusland) ooit op een WK. Rudy Boogert O 0 Dat je ook zonder supersterren de eindstrijd van een wereldkampioenschap voetbal kunt halen, bewezen de Belgen. De Rode Duivels stroopten hun mouwen op en kwalificeerden zich na beslissings wedstrijden tegen Tsjechië voor de mondiale titel strijd. Sef Vergoossen, de trainer die RC Genk naar de lands titel loodste, verklaart het succes van de Belgische voetbalploeg. „België heeft geen bijzonder elftal", opent de 54-jarige Limburger, „maar het is wel een groep die de kwaliteiten maximaal benut". En daar ligt volgens Vergoossen ook de reden waarom Oranje niet mag afreizen naar Japan en Zuid-Korea. „Nederland heeft meer kwaliteit, maar de Belgen zijn professioneler. Van Gaal had weliswaar eenzelfde in stelling, maar de groep weigerde daarin mee te gaan." Vergoossen is net als Van Gaal een man van discipline. Alleen heeft hij niet de reputatie van de trainer die ge regeld hard op de tafel slaat. Discipline „Voetbal is een beroep. Dat vergeten die jongens nog wel eens. Als je clenkt wat te kunnen aankloten, heb je het mis", aldus Vergoossën. „Maar dan heb ik het niet over opgelegde discipline. Wanneer een speler ver kouden is, moet hij gebruik maken van de sauna. Als wij hem dat adviseren en hij doet 't niet, ben je een rund en moetje opflikkeren." Ook al spreekt hij harde taal, Vergoossen verheft nauwelijks zijn stem. De fer me woorden smaken dankzij zijn ietwat hese stem en zachte 'g' toch zoet. Dat de voormalig coach van VW, MW en Roda JC naar België trok, is geen toevalHij vindt het plezierig om met Belgen te werken. „Over het algemeen zijn ze meer bereid om zich te verbeteren", meent Vergoos sen. „Belgen doen niet zo moeilijk. Daarom is het makke lijker om ideeën over te brengen. Wanneer ik zeg dat we naar rechts gaan, lopen de Belgen naar rechts. In Nederland vragen ze eerst: waarom gaan we niet naar links?" Dat België de eindstrijd in Japan en Zuid-Ko rea heeft gehaald, is een prestatie op zich. De Rode Duivels zijn ingedeeld in een poule met Rusland, Ja- panen Tunesië. Geen al te zware groep („In Nederland zou het team al zicht op de finale hebben") maar des ondanks blijven de Belgen bescheiden. Logisch, vindt Vergoossen, „Want België heeft een kleine kans de voorronde door te komen." Japan Dat Rusland een sterke tegenstander is en Tunesië de zwakste broeder van poule H staat buiten kijf. Maar over de Japanse voetballers is niet veel bekend. Vol gens Vergoossen wordt dat elftal ten onrechte onder schat: „Velen verkijken zich op de kracht van Japan Wanneer ze met de druk kunnen omgaan, zal dat land op het WK ver komen.Daarom verwacht Vergoossen dat in het laatste duel met Rusland wordt beslist of België de eerste ronde kan overleven. ,Toch is het moeilijk in te schatten hoe België zal pres teren", zegt hij. „De omstandigheden in Japan en Zuid-Korea zijn namelijk zwaar, te vergelijken met die tijdens de WK in de Verenigde Staten. Maar ik heb geen idee hoe bondscoach Robert Waseige naar het WK toewerkt. Ik lees alleen dat hij enkele oefenwed strijden heeft gepland, niet hoe hij zich specifiek voorbereidt op de omstandigheden daar. Mocht het resultaat tegenvallen, dan staat volgens Vergoossen in ieder geval een talentvolle lichting klaar. „In België loopt er evenveel talent rond als in Nederland", meent de succestrainer. „Kijk maar naar Jong België. Dat heeft zich geplaatst voor het EK. Vergoossen stelt dat onze zuiderburen altijd een goe de jeugdlichting hadden, alleen werd daarmee te wei nig gedaan. „Soetaers, Van Dessel en Vandenbroeck; daar werd niks mee gedaan. Ik heb ze naar Roda JC gehaald waarna ze allemaal jeugdinternational zijn geworden." ANP Tim Senden Hét moment waar iedereen op wacht: de extravagante 'Chila' die met zijn dynamieten linkerbeen een vrije trap achter één van zijn collega's rost. Meer dan zestig keer zette de beste doelman van het WK in 1998 al een vijandelijke keeper voor schut, maar nog nooit op een wereldkampioenschap. Gabriel Batistuta (r) en Juan Sebastian Veron bereiden zich voor op het WK in het J-Village in het Japanse Naraha. foto Toru Yamanaka/WFA José Luis Chilavert, tegenwoor dig sluitpost van het Franse Ra cing Strasbourg, zal in ieder ge val nog even geduld moeten hebben. De eerste wedstrijd, op 2 juni tegen Zuid-Afrika is hij er niet bij. De held van Paraguay ont breekt vanwege een schorsing en daar kijkt eigenlijk niemand van op. Waar Chilavert is, is ook vaak commotie. In het kwalifi catieduel met Brazilië spuugde Chilavert verdediger Roberto Carlos in het gezicht en werd langdurig geschorst. In hoger beroep ging daar een wedstrijd vanaf, zodat de mannetjesput ter in ieder geval de poulewed strijden tegen Spanje en Slove nië mee kan maken. Spijt van zijn daad had Chilavert niet. „Het was een slecht voorbeeld voor de jeugd, maar alle goede keepers stralen agressiviteit uit." De meest doeltreffende doel man ter wereld heeft in zijn le ven altijd al voor veel ophef ge zorgd. Als klein jochie had hij het reeds met iedereen aan de stok in zijn geboortedorp Lu- que. Geld was er thuis nauwe lijks, dus moest er worden ge vochten. Soms zelfs op leven en dood. Pausmobiel „Toen ik vier jaar was, kreeg ik zware hepatitis", zegt Chila vert. „Mijn moeder nam me in haar armen en liep twaalf kilo meter om me naar een genees heer te brengen. Die man heeft me gered." Vanaf dat moment heeft God ook een prominente plaats inge nomen in het leven van de flam boyante Paraguyaan. Niet voor niets is Chilavert in het bezit van de pausmobiel waarmee de Paus tijdens een tournee in het Zuid-Amerikaanse land rond reisde. „God heeft me met de to verstaf aangeraakt", aldus Chilavert. Zijn linkerbeen waarschijnlijk ook. Want de keeper heeft een fantastische trap in zijn linker. Tijdens het kwalificatietoer nooi voor het WK in 1998 baar de hij voor het eerst op mondiaal niveau opzien door in de uit wedstrijd tegen Argentinië uit een vrije trap te scoren. Tijdens Paraguay-doelman José Luis Chilavert; geliefd en gevreesd. de kwalificatieronde voor dit WK scoorde de keeper vijf keer, waai-van één treffer uit een strafschopChilavert is nu klaar om bij het WK in Japan en Zuid- Korea de kroon op zijn werk te zetten. Hij zal zich straks mel den voor elke vrije trap, als een equivalent van Pierre van Hooijdonk. En misschien komt er na de eer ste ronde nog wel een vervolg. Want keepen kan Chilavert na melijk ook. Niet voor niets werd hij al vier keer in zijn carrière uitgeroepen tot beste doelman ter wereld. Op het WK'98 werd hij gekroond tot beste goalie van het toernooi. Paraguay vloog er toen in de tweede ronde uit te gen het gastland, dat uiteinde lijk de titel veroverde. Maar Frankrijk won pas na een gol den goal, omdat Chilavert wer kelijk alles tegenhield. Wat ook ontbreekt op de cv van Chilavert is een echte Europese topclub. Hij keepte in de perio de 1988-1991 even bij het Spaanse Real Zaragoza, maar keerde daarna weer terug naar Zuid-Amerika. Bij het Argen tijnse Velez Sarsfield verdedig de hij jarenlang het doel. Pas in 2000 kwam het tot een nieuwe transfer riaar Europa. Racing Strasbourg haalde 'Chila' als een held in. De saaie stad was in rep en roer. Als een filmster werd de 'maffe doelman' ont vangen. Deceptie Maar de entree in Straatsburg werd een deceptie. Er was al snel een conflict met aanvoer der Bertin, die doodleuk vertel de dat hij de vrije trappen bleef nemen. Vervolgens moest Chila vert op de weegschaal gaan staan en de wijzer sloeg uit naar 103 kilogram. Na enkele blun ders kwam Chilavert zelfs op de bank terecht. Hij weigerde. „Ik wilde niet dat er foto's van mij als reservedoelman in de Zuid- Amerikaanse kranten zouden verschijnen. Dat vond ik te pijn lijk." Hij trainde harder dan ooit, viel elf kilo af en heroverde een ba sisplaats bij Racing Strasbourg. Het was echter niet genoeg om de degradatie naar de tweede division af te wenden. Wel om de Franse beker te winnen. Chila vert deed dat in stijl. Hij stopte in de finale de laatste strafschop van tegenstander Amiens en foto Norberto Duarte/AFP schoot vervolgens de beslissen de binnen. Dit seizoen keerde Chilavert met de Franse club te rug naar de hoogste divisie. Maar scoren deed hij niet. Zelfs met vanaf elf meter. Hij heeft dus de komende weken nog wat in te halen. Wellicht kan hij er nog één keer een grote transfer uitslepen. Want de jaren gaan ook tellen. Maar niemand hoeft bang te zijn dat Chilavert een te ruggetrokken bestaan zal gaan leiden. Na zijn carrière wil hij namelijk president van Para guay worden. ,Maar eerst burgemeester van mijn geboorteplaats Luque. Als ik die test doorsta, word ik pre sident. Dan ga ik de arme men sen helpen." GPD Raymond Willemsen Het land in last heeft nog maar één droom. Nu de eco nomische crisis Argentinië heeft geraakt als nooit tevoren in de moderne geschiedenis en de politieke situatie ronduit wankel is, zijn alle ogen gericht op het nationale voetbalelftal. De bevolking hunkert naar ei genwaarde en een betere toe komst. Heel Argentinië bidt en smeekt om de wereldtitel. In het trotse Argentinië, ooit één van de welvarendste landen van Zuid-Amerika, is de bodem on der het bestaansrecht van velen weggevallen. Het land kampt met een schuldenlast van zo'n 140 miljard dollar, technisch gezien is het failliet. Meer dan de helft van de bevolking leeft onder de armoedegrens, tien jaar geleden was dat nog maar tien procent. In het gewonde land is voetbal een laatste baken van hoop, waaraan velen zich vastklampen. Dat Argentinië - de wereldkam pioen van 1978 en 1986 - op het WK tot de favorieten behoort, is voor veel Argentijnen al een welkome verrassing. Toen Die- go Maradona, betrapt op het ge bruik van efedrine, in die hete zomer van 1994 werd uitgeslo ten van verdere deelname aan het wereldkampioenschap in de Verenigde Staten, klapte het land een mooi boek definitief dicht. Als geen ander was Mara dona de belichaming van spor tief succes. Zijn nieuwe schor sing, zo vreesden velen acht jaar terug, was een voorbode van het afscheid van Argentinië in de top van het mondiale voetbal. Als er ooit een angst ongegrond is gebleken, is het deze wel. Wel iswaar sneuvelde Argentinië op het WK van 1998 in de kwartfi nale tegen Nederland, toen al voorspelde de toenmalige bondscoach Daniel Passarella het elftal een grote toekomst. En nu, vier jaar later, durft nie mand een lijst kanshebbers in te leveren zonder Argentinië. Een Maradona is er niet meer en zal er misschien nooit meer ko men, maar Argentinië beschikt wél over een unieke verzame ling topspelers, stuk voor stuk geboren en getogen in de eigen competitie en volwassen gewor den in Europa. Er is bijna geen topclub op dit continent die het zonder Argentijn doet. Real Ma drid beschikt over het genie Santiago Solari, Barcelona over Javier Saviola, Valencia over Roberto Ayala, Kily Gonzalez en Pablo Aimar, Inter Milaan over Javier Zanetti, AS Roma over Gabriel Batistuta en Wal ter Samuel, Lazio Roma over Claudio Lopez en Hernan Cres- po, Bayer Leverkusen over Die go Placente en Manchester Uni ted over Juan Sebastian Veron. In de Argentijnse competitie spelen Juan Ramon Riquelme en Ariel Ortega, Juan Pablo Sorin komt uit voor het Brazili aanse Cruzeiro. Het extreme verwachtingspa troon is misschien wel de groot ste tegenstander van Argenti nië. Nog afgezien van de kwaliteit van de selectie, zou den ook de klimatologische om standigheden in het voordeel van de Zuid-Amerikanen zijn. De warmte en hoge luchtvoch tigheid in Japan zijn te vergelij ken met die in Buenos Aires, beweren de kenners, die het on mogelijk achten dat straks een Europees land wereldkampioen wordt. Fluitend Maar zó simpel zal het allemaal niet zijn. Het is ondenkbaar dat Argentinië fluitend de wereldti tel zal ophalen. Gekoppeld aan Engeland, Zweden en Nigeria, zullen de Zuid-Amerikanen al. in de eerste ronde vol aan de bak moeten. Niet zonder reden wordt groep F de groep des doods genoemd. De verwach ting is dat Argentinië met Enge land om de groepszege zal strij den. Dat gevecht is meer dan alleen symbolisch, want de nummer één van groep F ont loopt in de tweede ronde we reldkampioen Frankrijk, de be oogde winnaar van groep A. De Argentijnse missie is dus loodzwaar maar als ze slaagt, wint de ploeg veel meer dan al leen een voetbaltoernooi. De wereldtitel zou voor Argentinië een pot zalf zijn voor de stinken de wond die de crisis heeft ge slagen. GPD Peter van Duyl De Belgen krijgen het zwaar op het WK, denkt Sef Vergoossen. Hier neemt Wesley Sonck collega-Rode Duivel Danny Boffin op zijn rug tijdens de training van de nationale selectie van België. Peter van der Heyden (1) en Daniel van Buyten (r) liften mee op an dermans rug. foto Frangois Lenoir/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 28