De mythe van de finale 27 ««iSfs Hond redt WK in Engeland TT Tv T\ T\ /Tv T# J foto EPA Diego Maradona met de wereldbeker in 1986. Fotocollage, met de klok mee: de Hongaarse Ferenc Puskas (r) feliciteert de Duitser Frits Walter met de gewonnen WK-finale in 1954; bij elk WK is weer veel media-aandacht; Lothar Matthaus krijgt geel in de finale van 1986; de Braziliaan Zico krult de bal om de Italiaanse muur in 1982. foto's GPD/ANP/DPA/AFP donderdag 30 mei 2002 Morgen begint in Japan en Zuid-Korea het WK voet bal. Titelverdediger Frankrijk opent het toernooi j om 20.30 uur plaatselijke tijd in Seoel tegen Senegal. In Nederland is het acht uur later dan in het Verre Oosten en dus is dat duel om 12.30 uur te zien. Wie alles wil vol- gen, dient sowieso op tijd op te staan. Alle wedstrijden komen in de ochtenduren op televisie. Oranje schittert de komende maand louter door afwe zigheid. Vier jaar geleden was het nog halve-finalist in Frankrijk, maar nu in de kwalificatie al uitgeschakeld. Juist daardoor leeft het WK nog niet zo in Nederland. De mondiale titelstrijd is nu letterlijk en figuurlijk een 'ver van-ons-bedshow'. pagina 2: -- Keeper Chilavert heeft één grote wens -- België professioneler dan Oranje -- Titel moet Argentinië over crisis heen helpen pagina 3 - Zuid-Korea fitste WK-deelnemer - Ono kan een hele grote worden - De organisatie: van gebroedelijk samenwerken tot fel concurreren pagina 4 - Jan Wegereef, wél actief op het WK - Zeeuwen kiezen hun winnaar pagina 5 -- Het speelschema: wie speelt waar en wanneer Engeland was op 20 maart 1966 in rep en roer. De World Cup was gestolen! In een onbewaakt ogen blik werd de vier kilo zware, dertig centimeter hoge en massief gouden Jules Rimet Cup ontvreemd bij een postzegeltentoonstelling in de Central Hall van West minster in Londen Eindelijk legt het WK-circus aan op de bakermat van de voetbalsport en dan raakt de hoofdprijs kwijt. Nota bene bij een postzegeltentoonstelling. Het hele land wordt gemobiliseerd om het gezicht van het vaderland te redden. Maar wat zelfs het beruchte detectivebu reau Scotland Yard niet lukt, krijgt de bastaardhond Pickles een week na de diefstal wél voor elkaar. Tijdens een wandeling met zijn 26-jarige baasje David Corbett vond Pickles een mooi plekje in een tuin om in de grond te vroeten. Hij vond geen bot, maar wel de World Cup die aanvoerder Bobby Moore vier maanden later namens Engeland als wereldkampioen mocht ontvangen. Bij het banket na afloop van het toernooi mocht Pickles als beloning de borden van de gasten af likken.Helemaal een happy end werd het echter niet voor Pickles. Slechts enkele maanden later knoopte Pickles zichzelf op aan zijn riem in de jacht op een kat. Rudy Boogert 9 /•V Fotocollage, met de klok mee: de Portugees Eusebio tegen Zweden in 1966; Pelé tijdens Brazilië-Zweden in 1960; het Nederlands elftal van 1974; de Italiaan Paolo Rossi juicht nadat hij tegen Polen gescoord heeft op het WK van 1982. foto's GPD/ANP/DPA/AFP tegen Engeland, die zijn eerdere verraad tegenover de sport (zijn goal met 'de hand van God') goedmaakte. De sterren onder de voetballers hebben hun status allemaal verdiend met een WK, maar niet allemaal hebben ze de be ker in handen gehad of zelfs maar een fi nale gespeeld. Heeft de grote Puskas geleden onder het gemis van een WK-titel? Puskas speelde in het Hongaarse dreamteam dat mee deed aan het WK van 1954. In de eerste twee wedstrijden van het toernooi maak ten de Hongaren liefst zeventien goals, waarvan acht tegen Duitsland. In die wedstrijd werd Puskas uit de wedstrijd geschopt door de blonde Germaan Wer ner Liebrich. In de finale kwam het gek genoeg weer tot een Hongarije-Duits- land. Eigenlijk kon Puskas niet spelen; hij deed toch mee. De Duitsers wonnen. Niemand weet nog wie de linksbuiten was van Duitsland, maar Puskas kent ie dereen vandaag nog. Het zijn de WK-momenten die de lief hebber voor altijd bijblijven. De schier onmogelijke redding van de Engelse doelman Gordon Banks op de perfecte kopstoot van Pele in 1970 (en de kopgoal van de befaamde Braziliaan in de finale tegen Italië). De goal van de Schot Archie Gemmill tegen Oranje in 1978. Overtre dingen zoals van de Duitse keeper Schu macher die in 1982 de Fransman Bat- tiston tegen de vlakte knalde. De goal van de Engelsman Hurst - onderkant lat - in de legendarisch finale van 1966 tegen DuitslandHet wegsturen van de Argen tijnse aanvoerder Rattin op dat toernooi, die tien minuten lang weigerde van het veld te gaan en vervolgens een gedenk waardige ereronde liep. Helden zijn geboren op het WK en ze zijn niet steeds in het winnende elftal te vin den De eindstrijd van het toernooi in 1970 was de uitzondering op de regel: voor één keer was de finale Brazilië-Ita- lië de apotheose van een show die het hele toernooi duurde én met een ster die juist in de finale schitterde: Pele. Het beste voetbalelftal uit de moderne tijd was het Braziliaanse WK-elftal van 1982. Voetbalfans die oud genoeg zijn om zich het WK van Spanje te herinneren, zullen nog huiveren bij de namen van die ploeg: Socrates, Eder. Falcao, Junior, Cerezo, Zico! Op die vijfde juli werd in Sarria, het kleine stadion in Barcelona, de wedstrijd Brazilië-Italié gespeeld. Het werd... 3-2 voor de Italianen, drie goals van Rossi. Zelfs het beste voetbal elftal ter wereld kan verliezen. Dat geeft niet. Als dat elftal eerst maar een onuit wisbare indruk achterlaat. Henri van der Steen Bij het WK voetbal gaat het er uitein delijk om zo waardig mogelijk te ver liezen. Dat zogenaamde enige doel, we reldkampioen worden, is een mythe. Het zijn meestal de mooie verliezers die voor eeuwig in de herinnering blijven. Arie Haan is de meest succesvolle voet baller aller tijden van Nederland, nie mand die meer prijzen won. Beroemd is Haan over de hele wereld geworden door twee acties, twee kanonschoten. Op het WK van 1978 scoorde de middenvelder eerst tegen West-Duitsland met een loei er van 25 meter, daarna tegen Italië met een magnifieke, wegwaaiende bal van 30 meter. Haan:Later wordt dat, in de ver beelding van de mensen, 50 meter." Voetbal is een sport voor de fantasie. Herinneringen aan feiten mengen zich met emoties, persoonlijke affiniteit en gedachten aan wat had kunnen zijn. Het ophalen van oude voetbalverhalen is daarom meestal een nostalgische affaire, waarbij de feiten niet zelden gekruid worden met een chauvinistische ver sie van de werkelijk heid. Arie Haan speelde twee WK's, twee keer werd hij twee de. Hij behoorde evengoed tot de meest bewonderde voetbalelftallen al ler tijden. Het Ne derlands elftal van 1974 is onvergete lijk, ondanks het verlies in de finale tegen West-Duits- 3 A n« land; misschien wel KUKtA IAjaVIN dankzij die neder laag. De wereld had haar mening immers al gevormd voordat de finale werd gespeeld. Dat de titel voor de weinig populaire Duitsers was, hielp misschien zelfs de status van Oranje nog meer glans te geven. Maradona Wie herinnert zich het elftal van bonds coach Beckenbauer nog dat in 1990 we reldkampioen werd? Een schwalbe van Voller bracht de beslissing in de finale. Brehme benutte de strafschop, het ver liezende Argentinië huilde. Maradona huilde! Maradona is er één van het selec te clubje voetballers die hun onmetelijke faam danken aan het WK. Natuurlijk werd Maradona wereldkampioen in 1986, dat hele toernooi draaide om hem. Maar zelfs een nederlaag in de finale te gen West-Duitsland, zou geen afbreuk hebben gedaan aan zijn nooit meer uit te vlakken roem. Ook de naam van Marado na was gevestigd voordat de finale be gon, mede vanwege die weergaloze goal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27