Blatter is door niets te stuiten Ellen hoeft niet meer op podium PZC Anton Geesink stuurt felicitatietelegram Sensationeel besluit: camera in het doel Schaatser Veldkamp gaat alleen verder 25 President voetbalfederatie met overweldigende meerderheid herkozen Fifa heeft acht presidenten in 98 jaar tijd Keane sluit terugkeer uit Fadiga stal vanwege weddenschap J^DREAjAPAN Kosgei gaat in Hengelo voor wereldrecord Bittervoorn en modderkruiper zitten AZ dwars donderdag 30 mei 2002 Hoor Gert Lammerink UTRECHT - Het Nederlands IOC-lid Anton Geesink heeft Sepp Blatter gisteren onmid dellijk na diens herverkie zing tot voorzitter van de Fifa ten felecitatietelegram ge stuurd. „Een overwinning voor de de mocratie", noemt de voormalig judoreus de gang van zaken in Seoel. Geesink is vooral blij met het gegeven dat de 'kleine lan den zich niet hebben laten over heersen' door de groten. „Ze zijn bij de verkiezingen hun ei gen gang gegaan. Zoals dat hoort. Bij het IOC volgen we een vergelijkbare procedure. Daar door is er altijd sprake van openheid." Al meer dan twintig jaar kent hij hem van de Fifa. Blatter heeft net als Geesink ook zitting in het IOC-college. De twee hebben, zegt de oud-judokampioen, een zeer goede relatie. „Maar dat heb ik ook met de voorzitter van bijvoorbeeld de atletiekfederatie. Over de in houdelijke kritiek op Blatter kan ik geen oordeel vellen. Ik weet dat niet. Maar hij is geen boef. „Waarschijnlijk heeft Blatter een goede lobby geplaatst", zegt Geesink. „Maar hij heeft zich kandidaat gesteld, zijn geloofs brieven gepresenteerd en heeft de stemming afgewacht. Iedere stemgerechtigde heeft voor zich een beslissing genomen. In Ne derland zijn tien sportbonden die alles overheersen. Alle be slissingen zijn voorgekookt. Ik ben er heel blij mee dat het bin nen de Fifa niet zo werkt. Daar kan ik heel emotioneel over worden." ANP door Jaap van Essen SEOUL - Joseph 'Sepp' Blatter blijft president van de wereld voetbalbond Fifa. Gisteren werd hij met overweldigende meerderheid herkozen, hoewel er in de uren voor de stemmig nog een hele reeks onprettige zaken aan het licht kwam. Maar die vuile was deerde de deelnemers aan het 53e Fifa- congres in het geheel niet. Zoals verwacht kreeg Blatter alle mo gelijke steun, vooral uit de hoek van de talrijke kleine, arme voetballanden. Tegenkandi daat Issa Hayatou uit Ka meroen was volstrekt kansloos tegen de zittende president die SEOEL - In de 98 jaar van het bestaan heeft de Fifa acht keer een president gekozen. Drie daarvan, Burley Woolfall, Seeldrayers en Drewry, overle den tijdens hun regeerperiode. De lijst ziet er als volgt uit: 1904: Robert Guerin (Fra). 1906: Daniel Burley Woolfall (Engeland). In 1918 overleden: interim: Carl Anton Hirsch- mann (Ned). 1920: Jules Rimet (Fra). 1954: Rodolphe Seeldrayers (Bel). In 1955 overleden: inte- I rim: Arthur Drewry. 1956: Arthur Drewry (Eng). In I 1961 overleden. Interim: Ernst B.Thommen (Zwi). 1961: Sir Stanley Rous (Eng). 1974: Joao Havelange (Bra). 1998: Joseph S. Blatter (Zwi) SID DUBLIN - Aanvoerder Roy Ke ane heeft een terugkeer in de Ierse ploeg uitgesloten. De mid denvelder maakte bekend dat hij onder geen beding met Ier land zal meedoen aan het WK voetbal in Japan en Zuid-Ko- „Het Iers voetbal is er niet mee gediend als ik terugkeer naar het WK", zei hij in een verkla ring voor de nationale zender RTE. „Het kwaad is geschied." Keane werd vorige week na een ordinaire ruzie met bondscoach Mick McCarthy over de slechte trainingsfaciliteiten naar huis gestuurd. De afgelopen dagen ontstond toch weer speculatie dat de dertigjarige middenvel der kon terugkeren bij de ploeg. Als Keane zijn excuses zou aan bieden, dan zou hij weer worden aangenomen. De voetballer ontkrachtte zelf de geruchten. „In het belang van alle supporters van Iers voetbal geloof ik dat de tijd ge komen is om aan alle speculatie een einde te maken. De spelers moeten zich volledig op de wed strijden kunnen concentreren, zonder verdere afleiding", aldus Keane. RTR DAEGU - De diefstal van een gouden halsketting door de Se negalese voetballer Khalilou Fadiga was het gevolg van een weddenschap met ploeggeno ten. Bondsvoorzitter El Hadj Malick Sy maakte dat gisteren bekend. Hij gaf de feiten toe maar zei er bij dat het incident in de juiste context moest worden ge plaatst. Eerder was al bekend geworden dat Fadiga tijdens het wereldkampioenschap in Zuid- Korea en Japan gewoon mag uitkomen voor Senegal. Volgens de politierechter van Daegu, waar de Senegalese selectie zich voorbereidt op het openingsdu el met Frankrijk, kan de boos doener wel een straf tegemoet zien maar hij wordt niet uitge sloten voor het toernooi. Fadiga ontvreemdde het collier, met een waarde van 300 euro, zondag uit een juwelierszaak Op videobeelden was de diefstal te zien en de dader te herkennen De 27-jarige middenvelder, on der contract bij Auxerre, werd dinsdag op het politiebureau kort verhoord. Hij gaf het mis drijf toe en leverde de buit in. AFP de kleine landjes jaarlijks hon derdduizenden euro's toebe deelt. Blatter kreeg meteen al in de eerste stemronde de gewenste tweederde meerderheid met 139 van de in totaal 197 uitgebrach te stemmen. Hayatou bleef ste ken op 56 stemmen, twee landen hielden hun stembiljet blanco. Gezien alle vergadertrucs en verdachtmakingen van de twee congresdagen was het verba zingwekkend te zien hoe Blatter zijn overwinning vierde. De kleine Zwitser riep tijdens zijn korte zegespeech iedereen op el- kaars handen vast te pakken. „Laat zien dat we voor de een heid van het voetbal staan"riep hij en pakte zelf de hand van de verbouwereerde secretaris-ge neraal Michel Zen-Ruffinen vast. Gemanipuleerd Zen-Ruffinen wist niet wat hem overkwam. Enkele uren eerder had hij op aandrang van de En gelse vertegenwoordigers ein delijk het woord mogen voeren en maakte zijn directe baas met de grond gelijk. De hoogste werknemer van de Fifa betoog de dat er de laatste jaren met de financiële cijfers wordt gemani puleerd. Ook zouden er met Fifa-geld betalingen worden verricht die niet in de boeken zijn terug te vinden. De als uiterst integer bekend staande Ruffinen stond niet al leen in zijn keiharde kritiek. De toon werd gezet door het Kore aanse lid van het Executive Committee, dr. Chung Mong- Joon. Die haalde, nota bene in zijn welkomstwoord, fel uit naar Blatter. Vervolgens toon den de Nederlander Jeu épren- gers en de Schot David Will onbetwist aan dat de Fifa mo menteel leeft van leningen, die doodleuk als inkomsten worden geboekt. Sprengers rekende de vergadering voor dat de voet- balfederatie in de periode vanaf 1999 in feite 319 miljoen euro heeft verloren en er nu een nega tief eigen vermogen van 294 miljoen euro is. De financiële mensen van de Fifa en van accountantsbureau KPMG slaagden er niet in een duidelijk weerwoord op de cij fers van Will en Sprengers te ge ven. Volgens het duo zullen de cijfers vanaf komend jaar dui delijk zijn, omdat de Fifa dan overschakelt op een meer gang bare wijze van boekhouden. „Het systeem dat nu wordt ge hanteerd is dat van een muziek vereniging of bridgeclub", maakte Sprengers het congres duidelijk. Er was nog veel meer kabaal vanuit Europa richting Blatter Ook de Engelsen, Ieren en Itali anen vuurden kanonskogels af. Het maakte allemaal helemaal niets uit, zo wisten zij echter bij voorbaat. Blatter had de 'over grote meerderheid van de afge vaardigden al in zijn zak. GPD Voormalig olympisch kampioene Van Langen helpt atleten vooruit Voor de buitenwacht staat Ellen van Langen nog im mer synoniem voor het goud in Barcelona. Voor de oud-atlete zelf is al lang en breed een nieuw leven begonnen, een heel leuk leven. In dienst van sportmanagementbureau Glo bal Sports van Jos Hermens be geleidt ze atleten de aardbol rond. door Vincent Ronnes NIJMEGEN - Zaterdagmid dag nog belt Jos Hermens naar Ellen van Langen. Ze inoet 's avonds echt niet meer naar de wedstrijd in Nijmegen gaan, want het is haar laatste vrije weekend voor de komende maanden. Ze zal van de ene wedstrijd naar de andere vlie gen. Immer onderweg. Fulltime baan? Dat is er nog niks bij. Toch is Ellen van Lan gen enkele uren later van haar woonplaats Amsterdam naar Nijmegen gereden. Effe kijken, ze kan het niet laten, links en rechts staat ze vrolijk te kweb belen, met atleten, trainers, met iedereen die affiniteit heeft met de atletiek. Als Ellen van Langen ooit draagster is geweest van het droeve lot van een immer geblesseerde topat lete, dan heeft ze die vracht met een grote zwaai van haar schouders gerukt. Ellen van Langen is een vrolij ke meid, ze schreeuwt bijna uit hoeveel plezier ze in haar werk heeft Hooguit zou ze wel wat meer tijd over willen houden om de Amsterdamse kroegen te verkennen. „Net als vorige week. Kom ik thuis, lang in het vliegtuig vanuit Qatar geze ten, plof op de bank. En dan komen ze daar aan: 'Hé, ga je niet meer naar de kroeg?' Dan ben ik echt te moe. Dat is wel jammer." Atleten leven voor hun sport, doen niks verkeerds. Ellen van Langen is geen atlete meer, ze Ellen van Langen: „Laatst gingen we met een busje naar Dortmund, ik reed, alle nationaliteiten za ten erin. Man, dat was een vrolijke boel." foto Do Visser/GPD is manager geworden en wil graag nog wel eens wat ver keerds doen. „Goh, net een hamburger op. Ik houd best wel van lekker eten." En lacht, alweer. Ze kwettert tijdens de wed strijden op de Nijmeegse atle tiekbaan vrolijk met collega's van kantoor, het Global Sports van Jos Hermens. „Zulke leuke collega's", lacht ze. „Anders zou ik het ook echt niet volhou den." Toen ze vier jaar geleden nood gedwongen een punt moest zetten achter haar carrière deed ze aanvankelijk wat com- mentaarwerk bij Canal+, maar al snel bleek het begeleiden van atleten haar het beste te liggen. Ze maakte nog de tijd mee dat Jos Hermens in een achteraf gelegen boerderijtje in het Brabantse Boekei kantoor hield. „Dat kon echt niet meer. Zat je met een stel bovenop el kaar, moest ik onder de tafel kruipen om me verstaanbaar te maken." Gobal Sports, inmiddels een bedrijf met twaalf personeels leden, is nu gehuisvest in Nij megen, onder kantoor, boven vertrekken waar buitenlandse atleten tijdelijk kunnen ver blijven. Zo'n 150 toppers uit binnen- en vooral buitenland worden begeleid door Ellen van Langen, Jos Hermens en hun collega's. „Contracten werken wij niet mee", vertelt Van Langen. Het is wederzijds vertrouwen dat bindt. Dat Jos Hermens al enkele malen we reldwijd tot manager van het jaar werd uitgeroepen zegt al les. Verstand In de voorbije maanden ging Ellen van Langen bijna dage lijks op en neer tussen woon plaats Amsterdam en het kan toor in Nijmegen. Voor al die atleten werden programma's uitgestippeld, wedstrijden ge regeld, reisschema's opgesteld. „In principe doen wij niet het werk van de trainer of coach. Maar veel van bijvoorbeeld de Ethiopische atleten hebben nog niet eens een coach, dus dan helpen wij ze met het sa menstellen van het program ma en zo." Een percentage van start- of prijzengeld is voor Global Sports. Krijgt een sporter nog geen van beide, dan is het ho pen op betere tijden. En als die dan naar een ander bureau gaat9 „Dan hebben we pech ge had." Ellen van Langen zegt dat op een toon die veel ver trouwen verraadt. Een sporter keert dit kantoor niet zo snel de rug toe. Hij of zij weet immers dat het gerund wordt door mensen die niet alleen aardig zijn maar ook nog eens met verstand, kennis en hart aan de sport verbonden zijn. Ellen van Langen reist door gaans niet met de atleten mee. omdat zij uit alle windrichtin gen komen. „Maar laatst gin gen we met een busje naar Dortmund, ik reed, alle natio naliteiten zaten erin. Man, dat was een vtolijke boel Ze ken den elkaar niet, maar de vol gende dag zie je ze samen boodschappen doen Man, dat is onwijs leuk." Eren Toen was ze ook chauffeuse, ze is manager van beroep, eigen lijkmanusje-van-alles. „Als ik aankom ga ik eens informeren wie de hazen zijn, de startlijst opvragen, tijden van de wed strijden nakijken, het eten, kij ken of alles in het hotel in orde is, al die dingen, er is de hele dag wel wat. Als er drie of vier van ons bij een wedstrijd zit ten, dan proberen wij erbij te zijn." Bovendien kan ze dan de organisatoren eens recht in de ogen kijken „Wat wij doen is veel onderhandelen met orga nisatoren. Ook de minder be kende mensen moeten wij in wedstrijden zien te krijgen." Mensen uit het publiek draaien zich nog wel eens om als ze Ellen van Langen zien langs komen, stoten elkaar aan. Dé Ellen van Langen. „Oh ja? Ge beurt dat? Let ik niet meer op. In het buitenland gebeurt dat zeker niet. Nou ja, in Engeland en Duitsland wel." Vooral de Duitsers willen de winnares van olympisch goud dan nog wel eens naar het po diumroepen. „Dieeren graag", vertelt ze verontschuldigend. Maar als ze het doen om haar te plezieren, dan kunnen ze dat voortaan beter laten. „Ik kom daar gewoon voor mijn werk. En ik vind het ook een beetje gênant voor de deelnemers aan de wedstrijden. Het gaat toch om hun?" GPD door Henri van der Steen YOKOHAMA - De voetbal wereld zou vanaf morgen unieke beelden te zien kun nen krijgen, via een televisie oog in het doel. De wereld voetbalbond heeft bepaald dat ten behoeve van de voet balliefhebbers thuis kleine camera's aan de paal mogen worden bevestigd. Het is nog onduidelijk of de Japanse en Koreaanse televisie gebruik zullen maken van het voor recht. Een stunt zou het wel zijn, als sensationele welles-nietes- goals zoals in de WK-finale van 1966 haarfijn in beeld worden gebracht. In die bewuste finale scoorde Geoff Hurst de feitelij ke winnende goal met een bal waarvan de tele visiebeelden uit wezen dat die de lijn niet had ge- passeerd. Op ad vies van zijn Russische grens rechter promo veerde scheids rechter Dienst de doelpoging niet temin tot doelpunt; Enge land kwam ermee tegen Duitsland in de verlengingen op 3-2. Tijdens de jaarlijkse verga dering besloot de Internatio nal Football Association Board (IFAB), verantwoor delijk voor de spelregels, al in maart van dit jaar voor het WK camera's in de doelen toe te staan. Maar alleen ten be hoeve van de televisie-uit zending, niet om ongeldige doelpunten later alsnog af te keuren of andersom. De IFAB nam nog meer be sluiten, die in het Fifa News werden vastgelegd. Zo wordt scheidsrechters opgedragen spelers aan te pakken die ko men zeuren om een gele of ro de kaart voor de tegenstan der. De tuchtcommissie krijgt de opdracht mee vi deo-opnamen te gebruiken D om spelers eventueel alsnog te vrijwaren van een door de scheidsrechter ten onrechte opgelegde straf. Als namelijk uit televisiebeelden blijkt dat een speler voor een schwalbe van het veld is gestuurd die geen schwalbe was, wordt de betreffende speler niet voor de volgende wedstrijd ge schorst. De schwalbe was trouwens het belangrijkste gespreks punt van de Board, die wil dat spelers hard worden aan gepakt die net doen alsof ze ten val worden gebracht. De Fifa heeft intussen besloten een campagne tegen de schwalbe te beginnen. Zorg bestaat er bij de wetge vende macht in de Fifa ook vanwege het mo derne gejuich van voetballers na een goal. Steeds vaker rennen doelpun tenmakers naar de camera's om het volk hun on- derhemd te laten zien waarop een religieuze of poli tieke of familiaire boodschap staat. Dat moet afgelo pen zijn. Op het WK zijn bedrukte onderlijfjes streng verboden. Dat was trouwens al zo, want in artikel 25 lid 1 van het WK-reglement staat expli ciet dat ook op onderhemdjes geen slogans mogen staan met politieke, religieuze, ra cistische of andere inhoud. Er werd door de Board nog wel pas op de plaats gemaakt met het voorstel om de bal 9.15 meter verderop te leggen als de muur weigert op de juiste afstand te gaan staan cq te blijven. De Engelse voetbalbond beweerde met succes een test te hebben ge daan met deze nieuwe regel- in-wording, maar de Board wil liever nog een jaartje ver der experimenteren. Wellicht komt het idee volgend jaar weer ter tafel. Volgend jaar vergadert de Board op 15 mei in Noord- Ierland. GPD Blatter riep tijdens zijn korte zegespeech iedereen op eikaars handen vast te pakken en greep de hand van 'vijand' Michel Zen-Ruffinen (rechts) vast. foto Jason Reed/RTR door Alexander van Eenennaam RIJSWIJK - Het schaatsteam van Bart Veldkamp is volgend seizoen een éénmansformatie. De voor België rijdende lange afstandsrijder heeft geen ver vanger kunnen vinden voor de in november opgestapte geld schieter Wehkamp. Verscheide ne sponsors waren wel bereid alleen Veldkamp te steunen. Het schaatsteam Bart Veld kamp wil in de toekomst overi gens weer uitgroeien tot een vol waardige ploeg die zich richt op de Winterspelen van Turijn in 2006. Veldkamp blijft nog twee jaar wedstrijden rijden en wordt daarna begeleider van de nieuw te formeren formatie. Omdat Veldkamp voorlopig al leen doorgaat, moesten de schaatsbelg André Vreugdenhil en de Russen Vadim Sajoetin en Alexander Kibalko op zoek naar een andere werkgever. De Noor Kjell Storelid en 'Oosten rijker' Marnix ten Kortenaar stoppen met schaatsen. Vreugdenhil kreeg vorige week te horen dat de ploeg niet bleef bestaan en vond direct onder dak, bij DSB. Daar tekende hij gisteren een contract voor een seizoen, met een optie voor nog een jaar. Eerder op de dag had DSB ook al het contract met Barbara de Loor (27) rondgemaakt Ook zij tekende voor een seizoen met een optie voor nog een jaar. Met het aantrekken van deze twee HENGELO - De atleet Reuben Kosgei wil zondag tijdens de Fanny Blankers-Koen Games in Hengelo het wereldrecord op de 3000 meter steeple-chase ver beteren. De Keniaanse wereld en olympisch kampioen waagt een aanval op de snelste tijd van Boulami. De Marokkaan over brugde de afstand in 7.55,28. Kosgei is niet de enige atleet die op de Fanny Blankers-Koen Games geschiedenis wil schrij ven. Haile Gebreselassie kon digde eerderal aan dat hij het elf jaar oude werelduurrecord van de Mexiaan Arthur Barrios wil aanvallen De Ethiopiër liep is in zijn loopbaan al vijftien we reldrecords. ANP - schaatsers is de ploeg voor vol gend seizoen rond. Sportdirecteur Toon Gerbrands noemt de kans namelijk klein dat Ids Postma komend seizoen nog steeds voor DSB schaatst De onderhandelingen over con tractverlenging zijn onlangs stilgelegd, omdat schaatser en ploegleiding het niet eens kon den worden over het salaris, „Op dit moment onderhandelen we niet meer. Wij gaan ervan uit dat onze ploeg bestaat uit de tien mannen en vijf vrouwen die we nu hebben", aldus Ger brands. DSB zoekt alleen nog trainers. Met Sijtje van der Lende zijn de onderhandelingen ver gevor derd. De oud-kernploegcoach zou de vrouwen onder haar hoe de moeten gaan nemen. Bij de mannen moet er naast eindver antwoordelijke Konstantin Poltavets bij voorkeur nog een trainer bijkomen. ANP ALKMAAR - Gaan de bitter voorn en de kleine modderkrui per de bouw van het AZ stadion ophouden? De diertjes dartelen rond op de plek waar AZ zijn stadion wil bouwen. Bij de Raad van State ligt inmiddels een ver zoek om de milieuvergunning voor het stadion te schorsen. De wens is afkomstig van de be drijvenverenigingen van Huis- waard-Overstad en van de Boekelermeer. Volgens de ver enigingen deugt de vergunning op punten niet. Natuurwaarden komen in het gedrang. Onder zoek heeft uitgewezen dat er be schermde diersoorten, waaron der de bittervoorn er de kleine modderkruiper voorkomen en die door de internationale Ha bitat-richtlijn worden be schermd. Hoe daarmee om te gaan, dat is 'onvoldoende afgewogen', be toogde M. Knegt namens bedrij venvereniging Huiswaard- Overstad, bij de Raad van State Even later betwijfelde ook staatsraad T. Drupsteen of de gemeente voldoende aandacht heeft gegeven aan de oplossin gen en de afweging van de be schermde natuur in het geheel „Het is een serieus punt", zei hij zonder overigens vooruit te lo pen op zijn uitspraak die over twee weken volgt. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25