Steeds meer klachten betwijfelen nut steunfonds Staten Zeeuwse afdeling Lijst Pim Fortuyn royeert oprichtster Sanering kottervloot Minder administratieve rompslomp gaat ministerie te ver 17 Meldpunt LAKS heeft al 50.000 reacties binnen Richard zit liefst op zijn scooter Martijn gaat de advocatuur in Drugskoerier moet 90 dagen zitten AID bekeurt visstropers Sasse facelift mag van buren Spijt van inslaan ruit .^OOR% Taakstraf voor mishandeling en vernieling Werkstraf voor mishandelingen Koningin bereid om tunnel te openen donderdag 30 mei 2002 door Henk Postma Voor de meeste scholieren zitten de exa mens er al weer op. Woensdagmiddag zetten vrijwel alle vwo- en havo-kandida ten er een punt achter. Hoe moeilijk het was? Daarover lopen de meningen als altijd uit een. Duidelijk is wel dat de examens aard rijkskunde en geschiedenis als het lastigst zijn ervaren, zowel bij vwo als havo. Daarover kwamen bij het Landelijk Aktie- comite Scholieren (LAKS) naar verhouding veruit de meeste klachten binnen. Het vwo- examen Engels blijkt bij menigeen ook in het verkeerde keelgat geschoten. Misschien dat het vwo-examen economie dat gistermiddag op het programma stond, zich daar nog tussen dringt. Want ook dat leverde vele zweetdruppels en verontwaar digde ontboezemingen op. Volgens Martijn Verbart (16) van de stedelijke scholenge meenschap Scheldemond in Vlissingen za ten er veel lastige rekensommen in, en hij was al evenmin gecharmeerd van de op dracht om een advies te schrijven voor de rijksoverheid, waarin een oplossing moest worden aangedragen voor de krapte op de arbeidsmarkt. Hulpmiddeltjes Overigens reikte het examen wel hulpmid deltjes aan. Uit een bijgevoegde tabel kon met enig gezond verstand vrij simpel wor den afgeleid dat twee maatregelen in be langrijke mate kunnen bijdragen tot het opvullen van de vele vacatures bij Neder landse bedrijven: flexibele werktijden en goedkope kinderopvang. Martijn Verbart maakte daar bij het schrijven van zijn ad vies dankbaar gebruik van. Het LAKS had gisteren goed nieuws voor de vwo- en havo-kandidaten die bij aardrijks kunde in de knoei kwamen door het gebruik van een verkeerde atlas. Het landelijk exa menbureau heeft besloten voor twee vwo- vragen en één havo-vraag een paar punten cadeau te doen aan scholieren die op het verkeerde been waren gezet. Eerder al werd bekend dat havo-kandidaten die bij Frans een verkeerde tekst voorgelegd kregen, het examen over mogen doen. Internet Bij het LAKS komen elk jaar meer klachten binnen over de examens. Dat wil niet zeg gen dat de examens elk jaar moeilijk zijn. Waarschijnlijker is dat steeds meer scholie ren via internet de weg naar het Laks weten te vinden. Enkele dagen terug had het LAKS al 50.000 klachten binnen, waarmee het totaal van vorig jaar al ruim was over schreden. Het vwo-examen economie nam een voorschotje op het WK voetbal dat morgen in Korea begint; de scholieren moesten nagaan hoe de fictieve televisiezender Sport Totaal voldoen de reclame-inkomsten kon vergaren om winst te maken met het gratis uitzenden van voet balwedstrijden. foto REUTERS/Juda Ngwenya Vwo'ers klaagden het meest over het exa men Engels, bijna 3700 keer. Daarbij moet worden aangetekend dat Engels voor vrij wel alle vwo'ers op het programma staat. Over aardrijkskunde en geschiedenis, vak ken waarin maar een beperkt deel van de vwo'ers examen doet, werd naar verhou ding vaker geklaagd, respectievelijk ruim 2600 en 2300 keer. Bij de havo ziet de top-3 van lastige examens er als volgt uit: 1. ge schiedenis ruim 4850 klachten; 2, aardrijks kunde (bijna 3700); 3 wiskunde A (bijna 2700). De mavo/vbo-kandidaten maken nog maar sporadisch gebruik van de mogelijkheid om bi] het LAKS hun beklag te doen. Daarmee rekening houdend was het aantal klachten over hun d-examen wiskunde uitzonderlijk hoog: bijna 1800. In veel klachten verzuch ten de kandidaten dat het examen veel te lang en te moeilijk was om in twee uur te maken. Struikelblok was vooral een opgave waarin berekeningen moesten worden ge maakt over een prisma. Ook de vragen waar meetkunde in voorkwam werden als lastig ervaren. Er werd verder veel gemopperd op de mavo/vbo d-examens Duits (730 keer) en economie (ruim 600 keer). Voor Richard van Akkeren (16) uit Vlissingen waren de examens woensdagmiddag voorbij voordat hij er erg in had. En dat was even schrikken. De havo-leerling van de stedelijke scholengemeenschap Schelde mond ging ervan uit dat hij voor het examen Engels drie uur de tijd had, net als bij veel van de andere vakken. Bleek na twee ënhalf uur opeens dat het voor bij was. Gelukkig was het niet één van de moeilijkste examens, en wist hij in die panische laat ste minuten nog net voldoende puntjes bij elkaar te sprokkelen om z'n zesje vast te kunnen hou den. Overigens is Richard het wel ge- ivend om plotseling snelheid te maken. In het weekend bezorgt hij pizza's, en dan moet je ook klaar staan om vaart te zetten wanneer er een bestelling bin nen komt. Het ligt hem wel, rondrijden op zo'n pizza-brom mertje, al zit hij het liefst op de scooter. Hij noemt dat zelfs z'n hobby. Tijd daarvoor heeft hij de komende maanden genoeg Want ook voor Richard zitten de examens er nu op. Hij kan uitstekend uit z'n woorden komen, maakt niet uit in welke taal Het exa men Nederlands ging hem nog het gemakkelijkst af Om de bui tenlandse talen hoefde hij zich niet eens druk te maken: Engels, Frans en Duits, daarvoor scoor de hij op school al cijfers tussen de acht en de negen. Dus het mag geen wonder heten dat Martijn Verbart (17) uit Vlissin gen de advocatuur in gaat. De vwo'er van de stedelijke scho lengemeenschap Scheldemond vertrekt straks naar Tilburg om daar rechten te studeren. Hij wil carrière maken als bedrijfsju rist. Liefst internationaal na tuurlijk. Maar vooralsnog wil hij niet te ver van huis. Martijn koos voor Tilburg omdat die studenten stad redelijk dichtbij en betrek kelijk kleinschalig is. Hij houdt van doorsnee bezigheden als computeren, in hoofdzaak spel letjes spelen en chatten. En na tuurlijk van rondhangen in de plaatselijke scholierenkroeg Met één vak is het mogelijk mis gegaan: wiskunde. Op school scoorde hij daarvoor niet hoger dan 4,8 Op het examen ging het hem ook niet goed af, denkt hij Maar wat geeft het, met één vier ben je ook nog geslaagd. Ri chard blijft komend schooljaar dicht bij huis. Hij gaat MER (management, economie en recht) studeren aan de Hoge school Zeeland. Vooralsnog voor een jaartje. Als het goed gaat waagt hij misschien de sprong naar een rechtenstudie in Utrecht. „Ik kan nog alle kan ten op." Frapo's. Als hij zich uit de naad werkt, doet hij dat in de Vlis- singse vestiging van Intratuin. Gewoon om wat euro's te verdie nen. Martijn zal vast en zeker slagen, ook al lagen de wiskundevak ken hem wat minder. Zowel voor wiskunde als voor econo mie haalde hij op school dikke zessen. Of hem dat op het exa men ook is gelukt? Hij twijfelt: Het zit een beetje op het rand je. De twee vakken stonden als laatste op het examenprogram ma. Ja, beaamt Martijn, 'het ve nijn zat in de staart MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 40-jarige man uit Vlissingen voor het vervoeren van hard drugs veroordeeld tot negentig dagen cel, waarvan vijfenvijf tig dagen voorwaardelijk en 210 uur werkstraf In de auto van de Vlissinger werd 12 november vorig jaar in zijn woonplaats bi] een politiecontrole een ons heroïne en zesenzeventig gram cocaïne aangetroffen. De man had verklaard als vrienden dienst voor een ander naar Den Haag te zijn gereden en zo doende niets van de drugs af te weten, maar dat verhaal ge loofde de rechtbank niet. STAVENISSE - De Algemene Inspectiedienst (AID) heeft de afgelopen weken op de Oosterschelde een aantal visstropers bekeurd. Zo werden stropers betrapt bij het uitzetten van fui ken, bij het vissen met staande wandnetten en het vissen van uit een kleine vissersboot met een boomkor. Ook troffen de inspecteurs een beroepsvisser aan die niet geregistreerde pa- hngfuiken uitzette en werden ook nog wat andere illegale fui ken aangetroffen. De betrapte visstropers, allen afkomstig uit plaatsen rondom de Oosterschelde, kregen een proces-ver baal en hun materiaal is in beslag genomen. De AID is in actie gekomen naar aanleiding van klachten en meldingen van be roepsvissers en publiek over visstroperij. Voorlopig blijft de AID controles uitvoeren. SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent mag van buur gemeenten Axel en Terneuzen al een voorschotje nemen op de meerjarenraming van de nieuwe gemeente, die op 1 januari 2003 ontstaat door de samenvoeging van de drie gemeenten Dat blijkt uit een voorstel van het college van burgemeester en wethouders van Sas van Gent aan de gemeenteraad. Het gemeentebestuur wil dit jaar nog de uitvoering van Vitaal Sas van Gent in gang zetten Dat is het ambitieuze plan om het centrum van Sas van Gent met een miljoenen kostende, in grijpende facelift nieuw leven in te blazen. Onderdelen van het plan zijn de herinrichting van het winkelgebied, de om vorming van het terrein van de voormalige suikerfabriek CSM tot gebied voor startende en milieuvriendelijke bedrij ven, en de aanleg van een wandelpark op het Kanaaleiland Het college wilde nadere uitwerking van d ie plannende vor ming van een stichting die de uitvoering van Vitaal Sas moet begeleiden en het uitdragen van het project dit jaar nog ge stalte geven. Daar is ruwweg 2,2 miljoen euro voor nodig, zo blijkt uit het voorstel aan de raad. Omdat er echter maar zo'n twee miljoen euro beschikbaar is, hikt de gemeente nog tegen een tekort van tweehonderdduizend euro aan. Na overleg met de burgemeester en wethouders van Axel en Terneuzen mag Sas de kapitaallasten van het krediet van twee ton opnemen in de meerjarenbegroting voor 2003 en vol gende jaren De gemeenteraad beslist vandaag over het voor stel. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 25-jarige man uit Vlissingen voor vernieling veroor deeld tot 170 euro boete. De Vlissinger had 25 februari vorig jaar tijdens het carnaval in Sas van Gent uit frustratie een ruit van een café aan diggelen geslagen, omdat de relatie met zijn vriendin was uitgegaan. ,,Het is stom geweest", zei hij over zijn onbezonnen actie. De schade aan de ruit, zegge 1500 gul den, is door de verzekering betaald. Nederland maakt zich op voor een ka binet van CDA, Lijst Pim Fortuyn en VVD. De PZC laat in deze serie Zeeu wen aan het woord met wensen voor de nieuwe regering. Vandaag direc teur G. Bril van de Casembrootschool in Sint-Annaland. redactie: Rob Paardekam V „De papiermolen moet minder." Dat is de grootste wens van directeur G. Bril van de Casembrootschool in Sint-Annaland. Sinds de openbare basisscholen in de gemeente Tholen een bovenschoolse directeur heb ben, is zijn papierwerk een stuk vermin derd, maar toch ervaart hij nog steeds een grote administratieve rompslomp. „Elke keer als ze in Den Haag weer wat ver zinnen, word je overspoeld met papieren en brochures." Het gevolg is dat een directeur tegenwoordig meer een manager moet zijn. Dat heeft er volgens Bril toe geleid dat steeds meer managers de overstap naar het onderwijs maken. „Maar dat werkt ook niet", weet hij. „Ze zijn meestal snel weer vertrokken." Bril maakt zich ook zorgen over het gebrek aan interesse onder mannen voor het basis onderwijs. Volgens hem worden de oplei dingen voor negentig procent bevolkt door vrouwen. Typerend is dat Bril, sinds hij in „Elke keer als ze in Den Haag weer wat verzinnen, word je overspoeld met papieren en bro chures", zegt directeur G. Bril van de Casembrootschool in Sint-Annaland. foto Willem Mieras 1985 in Sint-Annaland is gaan werken, nog nooit een mannelijke stagiair heeft gezien. Ook op zijn school zou de directeur graag een beter evenwicht tussen mannelijke en vrouwelijke leerkrachten zien. De schoon maak is volgens Bril eveneens voor verbete ring vatbaar. Nu moeten twee mensen in een uur en een kwartier het hele gebouw schoonmaken en dat lukt simpelweg niet. Het gevolg is dat enkele ouders regelmatig moeten bijspringen Bril waardeert dat heel erg. „Maar het zou niet zo moeten zijn", con stateert hij Roeping De schooldirecteur zou ook graag met klei nere klassen willen werken, vooral in de on derbouw. „Als kinderen in die eerste jaren niet voldoende aandacht krijgen, merk je dat tijdens de hele schoolperiode." Bril be seft dat voor klassenverkleining extra leer krachten nodig zijn, maar hogere lonen ziet hij in dat verband niet zitten. Wellicht zou den dan wat meer jongeren voor het vak kie zen, maar dat voordeel weegt volgens hem niet op tegen de mindere kant die hij ziet. Bril wil gemotiveerde leerkrachten die uit volle overtuiging voor het vak kiezen en niet vanwege de centen. Hij prijst zichzelf ge lukkig dat hij voornamelijk met mensen werkt die hun vak niet 'gewoon' als werk zien, maar als een roeping. „Je moet als le raar af en toe eens een vrije dag of middag opofferen om met de kinderen naar het dammen of schoolvoetbal te gaanDie men taliteit zie je verminderen." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) steunt in hoofdlijnen het nieuwe gemeen schappelijke visserijbeleid dat Eurocommissaris Fischler deze week heeft gepresenteerd, maar LNV kan zich niet vinden in de voorgestelde drastische inkrim ping van de Nederlandse kot tervloot. „Het streven van Fischler naar duurzame visserij en een lange- termijnplanning voor de sector ondersteunen wij als ministe rie", liet een woordvoerster gis teren weten. „Dat ligt ook in de lijn van de voorstellen die Ne derland zelf heeft gedaan voor MIDDELBURG - Een 29-jarige vrouw uit Middelburg moest zich gisteren voor de politie rechter verantwoorden voor een mishandeling, een vernielingen het negeren van een politiebevel die vorig jaar in een korte perio de hebben plaatsgevonden. De Middelburgse politierechter G. van Unnik hield er in de uit spraak, veertig uur werkstraf, rekening mee dat verdachte zich ten tijde van de delicten in een stress-situatie bevond door pro blemen in de privésfeer. „Maar het mag nu eenmaal niet", gaf hij aan. Zo had de Middelburgse 14 april in Vlissingen een bevel van de politie genegeerd, drie weken later in een winkel in Middel burg een vrouw die haar relatie met een man verstoorde enkele tikken gegeven en 9 juni bij een vechtpartij een raampje in een Axels café kapotgeslagen. Onbezonnen Officier van justitie J, Groen sprak van onbezonnen hande lingen en eiste daarvoor veertig uur werkstraf. Raadsman E. Smit pleitte voor een milde straf, omdat de pro blemen waren terug te voeren op haar persoonlijke situatie „Dit past niet bij haar" De vrouw betuigde haar spijt. De politierechter toonde begrip met het opleggen van een be perkte werkstraf. een nieuw Europees visserijbe leid." Aan dat nieuwe beleid heeft de Europese Commissie een forse inkrimping van de Europese vissersvloten gekoppeld. Het Productschap Vis meldde op ba sis van stukken uit Brussel dat dit voor Nederland neerkomt op een verkleining van de vloot met 25.000 brutoton oftewel zestig grote kotters. Voor het ministerie van LNV staat dit echter helemaal niet vast. Wat de voorstellen van Eu rocommissaris Fischler voor de Nederlandse vloot betekenen, laat zich nog niet in getallen of boten vertalen, volgens de woordvoerster. Het ministerie wil nu eerst over de voorstellen gaan praten met de sector en maatschappelijke organisaties. Voorzitter B. Daalder van de Fe deratie van Visserijverenigin gen heeft inmiddels de informa tie uit Brussel tot zich genomen. Hij onderkent dat er een forse inkrimping in staat, maar: „Wij hebben voldoende argumenten om zo'n ingreep te voorkomen. De Nederlandse kottervisserij heeft de laatste jaren al een aan tal stevige saneringsrondes ach ter de rug. En de problemen zitten vooral bij vissoorten, ka beljauw en heek, waarop wij nauwelijks vissen." Spannend De Europese visserijministers komen eind juni voor het eerst bijeen om over de voorstellen van Fischler te praten. Daalder: „Dat wordt spannend, maar ik denk dat de gevolgen voor Ne derlandse vissers uiteindelijk niet zo ingrijpend zullen zijn." door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Het voortbe staan van het Zeeuws Partici patiefonds hangt aan een zijden draadje. Een meerderheid van de Statencommissie economie twijfelt aan het nut van het fonds, omdat weinig bedrijven er gebruik van maken. Het fonds, dat eind 1997 is opge richt, is een initiatief van de provincie en ABN Amro. Beide zijn aandeelhouder en hebben elk een half miljoen gulden in het fonds gestort. Doel is star tende of doorstartende onder nemers van geld te voorzien om een lening bij de bank te krijgen en daarmee de Zeeuwse econo mie te versterken. Voorwaarde is wel dat er sprake is van pro ductvernieuwing Vorig jaar zijn. zo blijkt uit het jaarverslag, vijftien aanvragen ingediend, waarvan er slechts twee zijn goedgekeurd. Vier zijn er nog in behandeling, de rest van de aanvragen is afgekeurd De cijfers in het jaarverslag 2001 gaven gisteren aanleiding tot discussie in de Statencom missie economie CDA, WD, en Christenunie twijfelen aan het nut van het participatiefonds en willen er met hun fracties nog over praten. Ze stemden nog niet in met het j a arverslag en het nieuwe businessplan. Doelgroep Daarom geeft het fonds aan dat uit een evaluatieonderzoek is gebleken dat er bij het bedrijfs leven wel behoefte is aan het fonds, maar dat de doelgroep, kennisintensieve bedrijven, niet groot is. Ook de groei van de zakelijke dienstverlening blijft achter en dus wil het fonds de doelgroep uitbreiden met kleine en middelgrote bedrijven met een aantoonbaar tekort aan ei gen vermogen. Maar een meerderheid van de Staten is het daar vooralsnog niet mee eens. „Het is een mager resultaat", zei WD-Statenlid G. van den Ouden. „Bedrijven hebben genoeg mogelijkheden bij reguliere banken." PvdA en Groenlinks erkennen dat het gebruik niet groot is, maar hebben geen moeite met het voortbestaan. „Jammer dat de doelstelling niet is gehaald Maar de economische tijden willen wel eens slechter worden en dan kunnen bedrijven het fonds wel eens hard nodig heb ben Gedeputeerde DBruinooge (economie) sloot zich daarbij aan. „Het fonds is een steun in de rug voor kleinere bedrijven met weinig eigen vermogen, die daarom geen mogelijkheid heb ben bij een bank geld te lenen. Ik hoop het niet, maar tekenen wij zen op economisch guurder weer. En dan kan een dergelijk fonds ervoor zorgen dat onder nemers met goede ideeën door kunnen gaan door Maurits Sep VLISSINGEN - Fortuynlijk Zeeland heeft mede-oprichtster en ex-bestuurslid R. de Nooijer uit Vlissingen geroyeerd. Vol gens de partij is een 'onwerkba re situatie' ontstaan omdat zij geen informatie van de Lijst Pim Fortuyn (LPF) meer door speelt. Fortuynlijk Zeeland heeft dit gisteravond bekendgemaakt. De Nooijer was de regiocoördi nator van LPF in Zeeland. In die functie was het haar taak infor matie van de partij door te spe len naar de Zeeuwse afdeling, maar zij deed dat de laatste tijd niet meer, zegt penningmeester G. Schimmelpennmck. De Nooijer geeft toe dat ze in formatie achterhield. „Maar dat deed ik omdat de bestuurs leden van Fortuynlijk Zeeland daar hun eigen voordeel mee wilden doen. Zij willen status ontlenen aan de partij. Volgens W. van der Velden van de LPF, die zich bezighoudt met de oprichting van regionale af delingen, viel er overigens nau welijks informatie door te spe len. „Alles staat op internet, MIDDELBURG - De politie rechter in Middelburg heeft gis teren een 26-jarige inwoner van Oost-Souburg voor twee mis handelingen veroordeeld tot veertig uur werkstraf. Aan de slachtoffers moet hij 638 euro schadevergoeding betalen De Souburger had zich januari 2000 in Vlissingen kwaad ge maakt op een cafébezoeker toen die bier tegen de broek van zijn vriendin gooide. Verdachte stormde op de man af om hem een lesje te leren. Vorig jaar 13 juni was het opnieuw raak. Hij ging verhaal halen bij een inwo ner van Koudekerke, omdat die sms-berichtjes naar zijn vrien din verstuurde. De man moest daarbij klappen incasseren en bezeerde zich toen hij achter over tegen de kachel viel. Het slachtoffer hield er een blijvend litteken in het gezicht aan over. verder is er eigenlijk niets te melden." In de nasleep van het royement vliegen ook persoonlijke be schuldigingen over en weer tus sen het huidige bestuur van For tuynlijk Zeeland en De Nooijer Daarbij trekken zij eikaars per soonlijke integriteit in twijfel. Van der Velden zegt van alle be trokkenen wel dingen gehoord en gelezen te hebben, maar weet niet wat er van die verhalen klopt. „Luister, zowel mevrouw De Nooijer als het bestuur van Fortuynlijk heeft veel goed werk verricht. Ik denk dat ze in hun enthousiasme nu wat door schieten." Hij kondigt aan met allen te gaan praten. „Ik denk dat we er dan wel uit komen." TERNEUZEN - Koningin Beatrix is bereid op vrij dag 14 maart 2003 de Wes- terscheldetunnel te ope nen. Haar kabinet heeft posi tief gereageerd op een verzoek van de directie van de NV Westerschelde- tunnel en het provinciebe stuur. Of ze ook daadwerkelijk de ope ningshandeling verricht is volgens de Rijksvoor lichtingsdienst (RVD) af hankelijk van een staats bezoek, dat in dezelfde week is gepland. Is dat niet te verschuiven, dan komt ze niet. Om welk be zoek het gaat, werd giste ren niet duidelijk en is ook niet bekend bij de tunnel directie. De NV heeft in middels een werkgroep geïnstalleerd, die de ope ning moet voorbereiden. Binnenkort worden ver enigingen en organisaties uitgenodigd ideeën te lan ceren voor de opening.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17