Vlasmarkt hecht aan parkeerplek Geen plaats voor historische klipper Zestigjarige liefde begon op kermis Milieuvergunning minicamping vernietigd Grootste verplaatsing van het jaar Pleidooi tegen verbod bootverf Boormachines gestolen uit auto Sepaz krijgt fiat voor vervolg Navigatiesysteem gestolen Littooij benoemd tot directeur Buurt vraagt gemeente om alternatief voor verdwijnende plaatsen agenda bij nader inzien Jazzconcert MIDDELBURG - Het verbod voor particulieren op het sme ren van koperhoudende anti-algenverf moet worden opgehe ven totdat er een alternatief is. Daarvoor pleit de Provinciale Statenfractie van de WD. Volgens haar is het verbod een ty pisch Nederlandse regel. Omdat watersporters geen alterna tief hebben, smeren ze het stiekem op hun boot of wijken uit naar België waar het gebruik van de verf niet is verboden, stelt Statenlid H. van Geesbergen. Hij zei dat gisteren in de Statencommissie economie naar aanleiding van de discussie over het watersportactieplan. Gedeputeerde G. van Zwieten (recreatie): ,,Het alternatief is er al anderhalf jaar. Maar de nieuwe verfsoort ligt ter beoor deling van een of andere bureaucratische commissie onder verantwoordelijkheid van minister Pronk. Die moet nog be ginnen. Ik weet niet wat watersporters op hun boten smeren, maar ik heb een vermoeden." MIDDELBURG - Uit een bedrijfsauto die geparkeerd stond in de Koepel in Middelburg zijn in de nacht van dinsdag op woensdag enkele boormachines gestolen. De waarde van de gestolen spullen bedraagt meer dan duizend euro. MIDDELBURG - De Stichting Economische Promotie en Ac quisitie Zeeland (Sepaz) mag na de proef van drie jaar haar werk voortzetten. De Statencommissie economie stemde gis teren, weliswaar morrend, in met het ook na 2003 verlenen van subsidie om bedrijven naar Zeeland te lokken. Gedepu teerde D. Bruinooge (economie) moest wel zijn gewicht in de schaal leggen om de meerderheid van de Staten te overtuigen. Dat deed hij door te zeggen dat geen enkele vertegenwoordi ger van een Zeeuwse gemeente kritiek heeft geuit over het voortzetten van Sepaz. Niet onbelangrijk omdat het loket een gemeenschappelijk initiatief is van alle gemeenten en de pro vincie. Uiteindelijk stemden Christenunie, Groenlinks en SGP voor alsnog niet in met voortzetting. Voornaamste kritiek- Sepaz heeft zich nog niet kunnen bewijzen (er is pas één bedrijf naar Zeeland gelokt). Fracties willen de proefperiode daarom ver lengen. Bruinooge zegde toe in 2006 opnieuw de resultaten van de stichting tegen het licht te houden. MIDDELBURG - In de P. Duvelaer van Campenstraat in Mid delburg is in de nacht van dinsdag op woensdag een autora dio-navigatiesysteem uit een auto gestolen. De waarde van de apparatuur bedraagt meer dan duizend euro. MIDDELBURG - W. Littooij uit Middelburg is met ingang van 1 juni benoemd tot directeur van de Vereniging voor Christelijk Voortgezet Onderwijs (CVO) in Rotterdam en om geving. Tot die datum is hij algemeen rector van het PENTA college CSG in Spijkenisse, een CVO-school die met 5500 leerlingen de grootste school voor voortgezet onderwijs in Ne derland is. Littooij maakte jaren deel uit van de centrale di rectie van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren. De CVO telt negen scholen voor voortgezet onderwijs in Rot terdam en omgeving. Ze verzorgt op 44 locaties onderwijs voor ruim twintigduizend leerlingen, variërend van gymnasi um tot speciaal voortgezet onderwijs door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Ze hadden el kaar al een paar keer gezien. Toch leerden Lien Broodman uit Middelburg en Frans van Over- beeke uit Oost-Souburg elkaar pas beter kennen op de kermis. In hun aanleunwoning in Mid delburg vierden ze gisteren hun zestigjarig huwelijk. Op de periode in de oorlog na heeft het echtpaar altijd in Mid delburg gewoond. „We hebben op de Rouaansekaai gewoond en later op de Dwarskaai. Dat was zo mooi", zegt mevrouw Van Overbeeke. „Aan de voor kant keken we uit op de Oost- kerk en vanaf het balkon zagen we de Lange Jan. Maar ja, we woonden hoog en op het laatst konden we die trappen niet goed meer nemen. Vandaar dat we verhuisd zijn naar de Gerbran- dylaan. Wij wonen hiernaar on ze zin, maar we missen de bin nenstad wel." Van Overbeeke begon zijn werkzame leven bij een smid in Souburg. Daarna werd hij las ser bij De Schelde in Vlissingen en werkte hij in de machinefa briek Klaassen in Middelburg. De langste periode werkte hij als conciërge. Eerst vijf jaar bij de Belastingdienst en later tot zijn 64e jaar bij Gemeentebe drijven. Zijn vrouw hielp hem daar met het werk. „Ik maakte bij de Belasting dienst al vroeg op de dag de ko- lenkachels aan. Tweeëntwintig ton kolen gingen daar per jaar doorheen", zegt Van Overbeeke. „Bij Gemeentebedrijven had den ze gaskachels. Verder deden wij vooral schoonmaakwerk. Afwassen, ramen lappen, stof zuigen. Een keer was er 's avonds nog iemand van de Re kenkamer die zijn schoenen uit had gedaan. Hij deed zijn voet omhoog en zei tegen ons: 'Kijk, geen enkel stofje aan mijn sok ken'. Het moest altijd helemaal schoon zijn. En dat was het." Voetbal Voordat Van Overbeeke verke ring kreeg, voetbalde hij bij RCS in Souburg. Hij stopte daar mee toen hij ging werken, maar het voetballen zit hem nog steeds in het bloed. „Ik heb nog mee gedaan aan het zomer avondvoetbal, een competitie van bedrijfselftallen. Ik was daar ook scheidsrechter." Ook volgt hij nog steeds elke wed strijd op televisie. „Soms wel twee per dag", vult zijn vrouw aan. „Het gebeurt wel eens dat hij indut. Het is heel raar, maar zodra ik de televisie over zet, wordt hij wakker." Mevrouw Van Overbeeke vindt het niet erg om mee te kijken „Soms kijk ik wel eens zonder hem." Als de televisie uit gaat, pakt zij het liefste een boek. „Ik heb alle boeken van Baantjer", zegt ze, trots wijzend op de gevulde boe kenplank. „Ik kijk ook alle afle veringen op televisie. De afleve ringen worden nu ook op de Belg uitgezonden. Die zijn onderti teld en dat is wel fijn Want ik hoor niet zo goed meer." donderdag 30 mei 2002 door Arjan Schuiling I DEN HAAG - B en W van Veere moeten een nieuw besluit ne men over de milieuvergunning van de maatschap Poppe aan de Steengrachtsweg in Grijpsker- kedie daar onder meer een land bouwbedrijf, een minicamping en een paardenpension exploi teert. De Raad van State heeft de ver gunning vernietigd op verzoek van het echtpaar Vader. Als bu ren hebben zij een reeks bezwa ren ingebracht tegen de nieuwe vergunning van de maatschap. Op het punt van de gekozen ge luidsgrenswaarden vindt bet Haagse rechtscollege het ver- gunningbesluit niet zorgvuldig gemotiveerd. B en W hebben in de nieuwe ver gunning de oude geluidsnormen overgenomen die waren geba seerd op de ventilatoren in de varkensstallen. Inmiddels wor den er bij de maatschap geen varkens meer gehouden, maar vinden er allerlei andere activi teiten plaats. De Raad van State vindt niet dat de geluidsnormen die horen bij een gemengd land bouwbedrijf zonder nadere mo tivering ook kunnen worden toegepast op een akkerbouwbe drijf met een mini-camping en een paardenpension. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Ondernemers I en bewoners van de Vlasmarkt in Middelburg nemen geen ge- I noegen met het verdwijnen van I de parkeerplaatsen in hun I straat. Ze willen dat de gemeen- te een alternatief biedt. Een groep ondernemers en bewo ners was gisteren op het stad huis om te praten over de ont wikkelingen in de straat. juni als ingangsdatum ge noemd. Er komen inzinkbare palen die het verkeer uit de straat moeten houden. Belang hebbenden kunnen een kaart aanvragen, waarmee ze toegang krijgen tot het gebied. Wie daar precies voor in aanmerking ko men, is nog niet duidelijk. „Er is een regeling in ontwerp", zegt Hoogstrate. Bewoners en on dernemers die via de achter kant hun panden kunnen berei ken, komen waarschijnlijk niet voor de regeling in aanmerking. Verder zijn afspraken gemaakt over de communicatie tussen de gemeente en de mensen in de Vlasmarkt. Bewoners en onder nemers krijgen een draaiboek, waarin precies wordt aangege ven welke werkzaamheden wanneer plaatsvinden. Als er iets verandert, worden ze per brief geïnformeerd. De vereniging Vlasmarkt belegt op korte termijn een extra ver gadering om de leden te infor meren. „Er waren onduidelijk heden over de palen", zegt M. van Heusden. „Vrijdag werd nog door een parkeerwachter gezegd dat ze per 1 juni omhoog gingen. We willen graag de on rust die ontstaan is, wegnemen. De ondernemers en bewoners aan de Vlasmarkt verwachten grote problemen met parkeren in het aanstaande toeristensei zoen. „In de winter is het pro bleem niet zo groot", zegt on derneemster L. Souisa. „Maar als je straks even een boodschap gaat doen, kun je geen plaatsje meer vinden. We hopen dat toe risten hun auto's in de parkeer garage gaan zetten. Als we om alternatieven vragen voor de verdwenen parkeerplaatsen, kan de gemeente die niet bieden. We willen de garantie dat we in de buurt van onze woningen en bedrijven onze auto kwijt kun nen.", De nieuwe parkeergarage onder het winkelcentrum Ach ter de Houttuinen gaat in juli open. Daarmee komen er tach tig plaatsen bij. Voor bewoners is dat nauwelijks een alternatief omdat de garage, met uitzonde ring van een proef in de zomer maanden, om elf uur 's avonds dicht gaat. Volgens de gemeente is er meestal plaats genoeg in de stad. „Door de openstelling van de garages hebben we in negen tig procent van de tijd voldoen de capaciteit", zegt gemeente ambtenaar J. Hoogstrate. De Vlasmarkt, de Langeviele en deKromme Weele worden pas in september afgesloten voor au- to's, bleek gisteren. Eerder was 1 STREEKACTIVITEITEN MELISKERKE - Ons Huis. 09.30 uur: Koersbal; MIDDELBURG - Kerksteeg 5, 14.00 - 15.00 uur: Tai Chi voor 50-plussers en mensen met chronische aandoeningen; Kerksteeg 5, 19.00 - 20.00 uur: Tai Chi voor beginners; Artemis, Koudekerkse- weg 133,13.30 -15.30 uur: Training voor vrouwen die te kampen hebben met he vige emoties; VLISSINGEIM - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 09.30 uur: Peu- tergym van 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur: Peutergym tot 2,5 jaar; In- en Uitloop huis, Van Goghlaan 241a, 9.30 - 12.00 uur: Koffie-contactochtend; ZOUTELANDE - Muziektent, 20.00 uur: Concert Da Capo. In het Uit-katern van de PZC van woens dag is per abuis het openluchtoptreden van de musicalvereniging Musical Ex change in de verkeerde plaats gesitu eerd. De uitvoering, die omstreeks twee uurzaterdagmiddag begint, is op een po dium ter hoogte van de Grote Kerk aan de Noordstraat in Terneuzen. OOSTKAPELLE - De Jazzband So What treedt zaterdag 1 juni om 19.30 uur op bij camping Ons Buiten in Oostkapelle. De jazzband laat een gevarieerd programma horen; van rock tot latin en van klassiek tot funk. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Miriam van den Broek VLISSINGEN-OOST - Het is de grootste logistieke operatie van dit jaar. Twee honderd rupsvoertuigen, achthonderd auto's en vrachtwagens, 85 containers, ruim driehonderd pallets met dummy munitie en 2500 militairen gaan deze da gen naar Drawa in Polen voor een oefe ning. Ongeveer tweehonderd legervoer tuigen verzamelden zich gisteren in de Quarleshaven in Vlissingen-Oost. Van daag worden ze verscheept. De oefening duurt drie weken en is een training voor de volledige 13e gemecha niseerde brigade van de Koninklijke Landmacht uit Oirschot. De oefening is een voorbereiding op een uitzending in november naar Bosnië. Voor een derge lijk grote oefening zijn in Nederland geen terreinen beschikbaar, legt kapi tein F. Samogyi uit. Daarom wijkt de bri gade uit naar het noordwesten van Polen. Dat oefengebied is vijfhonderd vierkan te kilometer groot. Behalve in Vlissingen, worden er ook voertuigen verscheept vanaf de Eemsha- ven. De rupsvoertuigen, containers en de pallets gaan in acht treinen naar Polen. Het personeel vertrekt maandag met het vliegtuig. „Het is de grootste operatie van dit jaar", zegt Samogyi. „Het lijkt haast eenvoudiger het Poolse oefenter rein naar Nederland te halen." foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Twee jaar geleden verloren ze hun hart aan een oude klip per in Middelburg. Laurens Olieman en Monique van Dinteren kochten de boot en begonnen met een grondige restau ratie. Anderhalf jaar later is de meta morfose bijna klaar. En nu moeten ze weg uit Middelburg. De Marie Louise ligt tien jaar aan de kade bij het Kleverskerks Jaagpad. De gemeente heeft dat altijd gedoogd, ver telt Olieman. Om voor zichzelf een ein de aan de onzekere situatie te maken, schreven ze de gemeente een brief. Of ze een vergunning voor een ligplaats in Middelburg konden krijgen. Antwoord hebben ze nog steeds niet gekregen. In middels heeft de gemeente wel een be slissing genomen. De klipper moet weg uit Middelburg. Ze zijn het prototype van de mensen die met de campagne 'Welkom in Zeeland' naar de provincie moeten worden ge lokt. Een jong stel uit Amsterdam, hoog opgeleid, met een baby van drie weken. „We zijn hier helemaal ingeburgerd", vertelt Olieman. „In juli trouwen we hier op het stadhuis. Mijn vrouw heeft hier een baan, ik ben zelf gestopt met werken, omdat we in juli het schip in een goede staat willen hebben. Als je daarnaast ook nog werkt, wordt het een project van tien jaar." De onderkant van het schip is vorig jaar al opgeknapt. Op foto's is de oude situa tie te zien. Het staal is bekleed met een dikke laag pokken en viezigheid. Nu zit de Marie Louise van onderen strak i n de lak en is de bovenkant aan de beurt. Het schip vertrekt binnenkort op de nieuwe motor naar Gent. Daar wordt het ge zandstraald en geverfd. Het is de be doeling om de klipper in oorspronkelij ke staat terug te brengen, compleet met masten en zeilen. Puin ruimen De Marie Louise, die ook een tijdje Ja- coba heeft geheten, lag er twee jaar ge leden zwaar verwaarloosd bij. Olieman en Van Dinteren hebben eerst puin ge ruimd. Verroestte delen zijn vervangen en gaten zijn dicht gelast. „Ik probeer de oude lijn er weer in te krijgen", zegt Olieman. „Het is een lelijk eendje dat een zwaan wordt." De Marie Louise staat op een lijst van alle historische schepen in Zeeland en zou daarom ge- Net nu de oude klipper Marie Louise weer ergens op begint te lijken, moeten eigenaren Laurens Olieman en Monique van Din teren met het schip Middelburg verlaten. foto Lex de Meester koesterd moeten worden, vinden ze. „Als dit geen maritiem erfgoed is, weet ik het niet meer", verzucht Van Dinte ren. De Marie Louise is in 1897 in België van stapel gelopen. In 192 8 is er een mo tor in gebouwd. Tot begin jaren tachtig heeft ze in Nederland en België dienst gedaan als vrachtschip. Sinds dat mo ment ligt ze binnen de gemeentegren zen: eerst in Nieuw- en Sint Joosland, daarna aan de Loskade en nu aan het Kleverskerks Jaagpad De gemeente heeft te weinig aandacht voor historische schepen, vind het tweetal. „Een schip restaureren is het zelfde als het opknappen van een mo- numentenpand dat op instorten staat", vindt Olieman. Het verschil is dat zij het zonder subsidie doen. Volgens hem heeft de stad zich afgekeerd van het maritieme verleden. „Middelburg is groot geworden door de scheepvaart. Vroeger lagen er schepen in het Prins Hendrikdok. Nu liggen er allemaal vas te bruggen, zodat de kades niet meer toegankelijk zijn voor schepen." Tupperware De gemeente heeft één stuk kade aan gewezen voor woonboten, tegenover de Kinderdijk, tussen de Koningsbrug en deBellinkbrug. Daar ligt allemaal 'tup perware', zoals Olieman het noemt Woonarken die nauwelijks op een boot lijken en nooit meer van hun plaats ko men. Alle plaatsen zijn daar bezet, ge gadigden moeten op de wachtlijst. Olieman en Van Dinteren hoopten dat de gemeente juist door het historische karakter van hun schip bereid zou zijn een uitzondering te maken en hen een ligplaats aan te wijzen. Dat gebeurde al eerder met het schip Anna Catharina, dat nu aan de Punt ligt. Het lijkt er niet op dat het gaat lukken. De gemeente heeft besloten ze nog drie maanden-te.geven om een andere lig plaats te vinden buiten de gemeente Middelburg. Als dat niet lukt. wordt een dwangsom opgelegd. Het stel denkt dat de visie van de gemeente gekleurd is door de staat waarin de Marie Louise zich de afgelopen jaren bevond. „Het schip heeft een imagoprobleem", zegt Van Dinteren. „Het zou een verlies zijn voor Middelburg als we weg moeten." Toch houden ze de moed er in. Olieman: „Aan de ene kant is die beslissing nega tief. Aan de andere kant is er nu wel communicatie. Er wordt tenminste over ons gesproken. De gemeente heeft gezegd dat we het hen heel moeilijk kunnen maken, maar dat willen we he lemaal niet. We willen geen oprotpre mie, we willen gewoon ergens veilig lig gen." Frans van Overbeeke en Lien Broodman hebben vrijwel hun hele huwelijkse leven in Middelburg gewoond. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15