Korte ontmoeting op hoog niveau Het uiterlijkchaos en orde PZC Belgen niet betrokken bij overleg over ballonvaart kunst cultuur Bethlehem Floriade Hek Korenfestival Blauwe Vlag 14 lezers schrijven Vleeshal trekt meer aandacht s $t00b Speciaal parcours voor terreinwagens op strand Onderzoek FNV door Emile Calon GOES - LTO Nederland, de af deling ballonvaart van de Ko ninklijke Nederlandse Vereni ging voor de Luchtvaart en de Professionele Ballonvaarders Nederland (PBN) werken aan een gedragscode voor boeren en ballonvaarders bij landingen op grond van boeren. Het aantal vluchten met hete- luchtballonnen is de afgelopen jaren spectaculair gestegen en boeren hebben hier steeds meer last van. Volgens een woord voerder van LTO Nederland, de organisatie van agrariërs, zijn duidelijker afspraken noodza kelijk. De Vlaamse zusterorga nisatie van PBN, Pro Ballon, is niet bij de gesprekken betrok ken. Belgische ballonvaarders veroorzaken echter nogal wat overlast in Zeeuws-Vlaande- ren, weet K. Jille van de ZLTO in Goes. Secretaris L. Leemans van de PBN belooft dat zijn organisatie na ondertekening de afspraken zal doorgeven aan Pro Ballon. Hij hoopt en verwacht dat zijn Vlaamse collega's die zullen eer biedigen. Volgens hem wordt nu na een landing ook al schade vergoed. Jille voert echter aan dat hij vooral uit het Zeeuws- Vlaamse regelmatig klachten krijgt over ballonvaarders die na hun landing spoorloos ver dwijnen zonder dat ze een ver goeding betalen voor de aange richte schade. Wettelijk is vastgelegd dat bal lonnen niet binnen de bebouw de kom, niet op de openbare weg en niet in natuurgebieden mo gen landen. Op landbouwgrond mag dat wel. Maar dat moet wel in goed overleg gaan, zegt de woordvoerder van LTO. Boeren hebben last van beschadigde gewassen, koeien die op hol slaan en beschadigd of open staand hekwerk. De Koninklij ke Nederlandse Vereniging voor de Luchtvaart verwacht dat de gedragscode begin juni klaar is. Ballonvaarders veroorzaken volgens Jille weinig overlast op Walcheren, de Bevelanden, Tholen en Schouwen-Duive- land. Vanwege het vele water wordt daar weinig gevlogen. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De architec tuur van de Middelburgse Vleeshal is zo uitdagend, dat veel kunstenaars die daar expo seren zich geroepen voelen met hun werk de ruimte in een nieuw perspectief te zetten. Dat doet ook de Rotterdamse kunstenaar Hendrik-Jan Hunneman (1970), letterlijk zelfs. Hij heeft een enorme trap gebouwd die het mogelijk maakt de Vleeshal te bekijken vanuit gezichtspunten die normaal gesproken ontoe gankelijk zijn. Hunnemans expositie Kiss Go, die deze week is begonnen, is de derde in een reeks van pre sentaties waarin de relatie tus sen beeldende kunst en archi tectuur wordt onderzocht. Eerder lieten Krijn de Koning en Ana Maria Tavares bezoe kers een parcours lopen dat hen in staat stelde de ruimte - en hun ingrepen daarin - fysiek te erva ren. Ook Hunneman zet de kij ker aan zich door de Vleeshal te bewegen. „Ik ben daar nog steeds een beetje huiverig voor, dat je het publiek uitnodigt of dwingt zich te bewegen. Dat je met de toeschouwer speelt. Toch zie ik dat die neiging in mijn werk sterker wordt. Ik wil ze iets laten doen, door bepaalde dingen niet te laten zien." Wie nu de Vleeshal betreedt, ziet links en rechts lange (23 meter) en hoge (5 meter) gele wanden. Die ontnemen het zicht op de nissen in de zijmuren en maken de Vleeshal smaller en langer. Achter de wanden bevinden zich brede trappen. De toegang daartoe bevindt zich achterin de Vleeshal. De toeschouwer kan kiezen of hij de trap links of die rechts oploopt. Beide leiden naar een balkon dat zich boven de ingang bevindt. Dat biedt een ongekend overzicht over de Vleeshal. Niet alleen kan de ho ge ruimte van boven worden aanschouwd, ook het monu mentale plafond met zijn orna menten is ineens dichtbij. En de hoge ramen die uitzicht bieden op de Markt voor het Stadhuis z jn berei kbaar geworden Puzzeltje „Ik wil niet iets maken wat iets is", vertelt Hunneman. „Mijn trap leidt nergens naartoe en dat vind ik helemaal goed. Maar al ga je nergens naartoe, je krijgt wel heel veel, De trap is een mid del om de ruimte fysiek en visu eel te ervaren. Het is een instru ment waarmee ik mensen laat kijken en lopen. Halverwege de trap kun je niet de Vleeshal in kijken, je kunt alleen naar de muur kijken, omdat de wand die ik heb gebouwd te hoog is. Sta'je boven, dan kijk je uit over de hal, maar je mist de ramen en de luiken die je anders in de Vlees hal ziet. Het overzicht is weg, maar wie zich wil bewegen, heeft de mogelijkheid details te zien die anders niet bereikbaar zijn. In je hoofd kun je de ruimte dus als een gedetailleerd puz zeltje in elkaar zetten." Trappen fascineren Hunneman. Hij noemt ze de aders van een gebouw. „Als ze verstopt raken, loopt het niet meer." De ruimte die mensen hebben om elkaar op trappen te passeren, is dus van belang. Daarnaar verwijst ook de titel Kiss Go. 'Kiss' staat voor het moment van de ont moeting, 'go' voor het doorlo pen. „Ik hoop dat dat korte ontmoeten op deze trap in de Vleeshal ook gaat gebeuren. Dat zijn van die onhandige momen ten. Zeg ik iemand gedag, of zeg ik toch maar niks en loop ik door? Zelf vind ik dat altijd een wat moeilijke situatie. Ik hoop dat zulke momenten zich hier ook gaan voordoen. Dat de ten toonstelling tijdelijk is, maakt de titel ook wel toepasselijk. Ik maak site specific werk, als de expositie is afgelopen, bestaat het werk ook niet meer. Kiss Go dus. Het is ook in die zin een korte ontmoeting." Expositie: Hendrik-Jan Hunne man, Kiss Go, t/m 18 augustus in De Vleeshal in Middelburg, open di t/m zo van 13-17 uur. Triomfantelijk zwaaiende man nen prijkten afgelopen week op voorpagina en beeldbuis. De terroristen van de groep van Ibrahim Abayat, die in de Ge boortekerk wekenlang een groep mensen gegijzeld hield, mochten Europa in. Echter (hoe kan het ook anders), Engeland, Frankrijk en Duitsland bleken achteraf wat minder gastvrij. Wat ons wordt onthouden, is dat Abayat deze stad al twee jaar lang terroriseert, collaboreren de moslims executeert, een be jaarde invalide vermoordt, christelijke bewoners en zaken lui structui'eel pest. Nu komt het Israëlische leger om de mensen uit de kerk te bevrijden en de misdadigers op te pakken. Tot verbijstering wordt het leger tot belegeraar/agressor gebombar deerd. Zouden wij hier in Ne derland een moordenaar die niet snel gegrepen wordt, maar de Mozes-en Aaronkerk in vlucht, de dominee en enkele kerkgangers gijzelt, zomaar naar het buitenland laten ver trekken? Ach misschien ook wel, we gedogen veel. Deze stel selmatige demonisering van Is raël en de joden (Durban, Jenin, enz.) kan zo langzamerhand niemand meer ontgaan, tenzij men zit te slapen. Frappant is het dat de stuwende krachten hierachter niet zo zeer van de verwachte extreem-rechtse kant komen. Nee, veeleer zijn links, de moslims en de media hier debet aan. Ik verwacht dat ik dit na 15 mei gewoon als me ning mag schrijven. Maar toch.. Zou een Israëlische vlag naast mijn voordeur een even lang le ven beschoren zijn, als de Pales tijnse op het balkon van Gretta Duisenberg? E. Bolle Damplein 12a Middelburg Weinig bezoekers voor Floriade, aldus een bericht in de PZC. Heeft u al eens naar de toe gangsprijs gekeken? Per per soon is dat 17 euro. Hoewel er geen guldens meer in omloop zijn, is het toch gemakkelijk voor het kostenbesef om de prijs terug te rekenen in guldens. Dat is dan 37,50 per persoon. Rekent u dan daar nog eens bij (bijvoor beeld) een retour Vlissingen- Haarlem, wat te eten en/of te drinken. Is het dan verwonder lijk dat er weinig bezoekers ko men? P.B. de Wijze Middenhofsingel 49 Oost-Souburg Mogen we de Israëlische minis ter van Defensie Ben-Eliëzer geloven, dan is de Westelijke Jordaanoever over een half jaar omsingeld met een elektronisch bewaakt hek. Bij het lezen van een dergelijk bericht (PZC, 21 mei) overvalt me een diepe treurnis. Opnieuw een muur. Is dit nu dé oplossing om de ver meende veiligheid van Israël te garanderen? Nee, natuurlijk niet. Met deze 'Westerbork-ach- tige' oplossing zaait Israël juist nog meer wanhoop, uitzicht loosheid, woede en haat in Palestijnse harten en haalt ze zichzelf nog meer zogenaamde kamikaze-acties op de hals. Ik kijk er niet meer van op dat be paalde Palestijnen het jarenlan ge juk van apartheid, door jood se Israëliërs opgelegd, met geweld van zich af proberen te gooien. Schijnbaar zien ze geen andere uitweg meer. Wie zou er niet gek worden van onderdruk king, vernedering en treiterij, jaar in jaar uit, door een volk dat meent het alleenrecht te hebben in je land? Een stap naar een werkelijke oplossing betekent geen nieuwe muren bouwen, maar bestaande muren afbre ken! Het betekent onder meer de Gazastrook en de Westelijke SCHARENDIJKE - Terrein auto's zijn op het mulle strandzand in hun element. Het is aan de bestuurders te laten zien dat ook zij tegen deze omstandigheden opge wassen zijn. Zondag 2 juni zet de Stich ting Zeeland 4x4 voor de tiende keer op het strand van de Brouwersdam een uitda gend parcours uit voor ter reinwagens, maar zeker voor hun bestuurders. Jordaanoever 'ontsluiten', de apartheid opheffen, praten over en teruggeven van Palestijnse I huizen en grond, die onrecht matig ingenomen zijn. Het bete- I kent liefde het laatste woord I geven en niet angst, haat en heb zucht. Maar zo'n stap vergt moed en een eerlijk, vergevings gezind hart. Blijkbaar is dat een veel moeilijkere opgave dan het bouwen van een 364 kilometer i lang hek (ongeveer vergelijk baar met de Nederlandse kust- I lijn), dat circa 50 miljoen euro I mag kosten? K. Hollebrandse Van Dishoeckstraat 63 Vlissingen Een prachtig idee, die composi tiewedstrijd in het kader van de Maand van de Vrijheid (PZC, 22 mei). Vrijheid is een onbetaal baar, helaas niet vanzelfspre kend goed waar we uiterst zui nig op moeten zijn en liederen vormen een prachtig middel om die boodschap uit te dragen. Maar, wat ontzettend jammer dat in het desbetreffende artikel alleen melding wordt gemaakt van en aandacht wordt besteed aan de componisten van die lie deren en dat de tekstschrijvers niet aan bod komen. Een lied kan geen lied zijn zonder tekst, dat staat toch buiten kijf. Toe gegeven: er zijn talrijke voor beelden te vinden van vocale werken die tot grote hoogte konden stijgen dankzij de geni ale toonzetting terwijl de tekst het niveau van 'Boer daar ligt een kip in 't water' nauwelijks kon evenaren, maar dat ligt an ders als het gaat om liederen teksten die speciaal gecompo neerd geschreven worden om een bepaalde boodschap uit te dragen. Hoe teleurstellend en frustrerend, met name voor tekstschrijvers zelf (ik zit dicht bij het vuur, vandaar dit schrij ven), om te ervaren dat ook bij deze bijzondere compositie wedstrijd de bijdrage van de tekstschrijver dichter zo on dergewaardeerd wordt. Sterker nog, de bewoordingen in het desbetreffende krantenartikel doen voorkomen alsof zowel de tekst als de muziek van de hand van de componisten zou zijn. Ik kan alleen maar hopen dat op de officiële uitgave van de drie gloednieuwe vrijheidsliederen de naam van de dichter/tekst- schrijver wél vermeld zal wor den. Wim van Lien Dam 63f Middelburg De PZC vroeg me waarom ik dit jaar niet in aanmerking ben ge komen voor de uitreiking van de Blauwe Vlag (PZC 23 mei). Daarop heb ik in keurig Neder lands verteld dat ik de organisa tie niets vindt toevoegen aan het kwaliteitsniveau van onze jachthavens en stranden. Ik zie het als een organisatie van men sen die voor zichzelf een baan scheppen. De manier waarop de toekenning totstandkomt, is zeer amateuristisch, terwijl er op vragen door ondergetekende aan de organisatie niet eens wordt geantwoord. De organi satie eigent zich een status toe die hoger wordt naarmate ze meer vlaggen kan uitreiken. Bo vendien is het de verantwoorde lijkheid van de ondernemer om ervoor te zorgen dat zijn zaken in orde zijn. In zijn ai'tikel ge bruikt de PZC-verslaggever een citaat ('Ik durf te zeggen dat ik mijn reet met die Blauwe Vlag afveeg') dat mogelijk van een andere ondernemer, maar zeker niet van mij afkomstig is. Ik wil bij deze beklemtonen dat ik mi] nooit bedien van een dergelijk taalgebruik, dat overigens ook de PZC niet behoort te publice ren. Guus Blankenburgh Michiel de Ruijterhaven Ruijterplein 1 Vlissingen Vanaf tien uur 's ochtends is het parcoui's aan de Noord- j zeezijde van de dam, dat voor toeschouwers via duinover- gang vier te bereiken is, open voor de coureurs. Naast het vrijrijden houdt de j stichting ook een speciale j editie van de Zeeland 4x4 challenge. Hierbij wordt de uitdaging in teams van drie auto's aangegaan. Het parcours op de Brou wersdam gaat om zes uur 's avonds weer dicht. donderdag 30 mei 2002 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. MIDDELBURG - De be langstelling voor de acti viteiten van de Vleeshal in Middelburg neemt nog steeds toe. Weliswaar is het bezoekersaantal van de Vleeshal en de Kabi netten van de Vleeshal vo rig jaar afgenomen ten opzichte van 2000, maar dat komt omdat gratis tentoonstellingen nood gedwongen zijn afge schaft. Daar staat tegen over dat de website van de Vleeshal steeds beter wordt bekeken. In het topjaar 2000 be zochten 13.168 mensen de Vleeshal en de Kabinet ten. Vorig jaar waren dat er 11.268. Belangrijk ver schil is dat in 2000 twee tentoonstellingen in de Vleeshal geheel of gedeel telijk gratis waren te be zoeken. Samen trokken die bijna zesduizend be zoekers. Van de acht ten toonstellingen die vorig jaar door de Stichting Beeldende Kunst Middel- burg (SBKM) werden ge organiseerd, moest voor die in de Vleeshal worden betaald. Gratis openstel ling zou tot gevolg hebben gehad dat de SBKM geen BTW terug zou kunnen vragen, zelfs met terug werkende kracht tot 1998. Dat was dus geen optie, maar beïnvloedde wel de bezoekcijfers. Ten opzich te van 1999 is het bezoek toch nog met elf procent gestegen. Dat de belangstelling voor de projecten van de Vleeshal groeit, blijkt vooral uit het bezoek aan de website. Dat lag 43 pro cent hoger dan in 2000 (33.417 tegenover 23.425). Het lijkt erop dat de Vleeshal steeds meer jon geren aanspreekt. Om die interesse aan te wakke- ren, is besloten dit jaar speciale lidmaatschaps kaarten te verstrekken aan jongeren onder de 25. Voor 10 eurocent per kaart krijgen ze gratis toegang tot de Vleeshal. Zo is het negatieve BTW-effect omzeild en wordt inzicht gekregen in het aantal jongeren dat jaarlijks de Vleeshal bezoekt. Kunstenaar Hendrik-Jan Hunneman heeft een trap gebouwd die het mogelijk maakt de Vleeshal vanuit een heel andere hoek te bekijken. foto Lex de Meester nogal wat. Geen wonder dat de FNV helderheid wil scheppen. Daarbij het gaat om gekozen uiterlijkheden. Li chaamskenmerken als flaporen, een peervoimig dan wel Edammer kaas- hoofd blijven uiteraard buiten be schouwing in het onderzoek. Het is de bedoeling te inventariseren welke voorschriften bedrijven hanteren over het uiterlijk van hun werknemers. In de loop van juni opent de FNV daarvoor enkele avonden een telefonische meld lijn en op dit moment is er al een site operationeel. Schriftelijk ï'eageren bij de FNV in Amsterdam kan ook. Codes Het initiatief van de federatie valt op principiële gronden toe te juichen, maar het zou betreui'enswaardig zijn als de uitkomst der inspanningen wordt dat alles maar overal kan. Op de be staande codes voor het uiterlijk valt vanuit een zuiver democratisch stand punt wel iets af te dingen, maar ze waarborgen toch ook een zekere over zichtelijkheid. De autoverkoper is immers prettig her kenbaar aan zijn combinatie in pastel kleuren en soms de wat fellere tinten (altijd binnengehangen, mijnheer; en de top is er al af). De filiaalhouder van de bank doet het goed in een blazer met broek van afwijkende kleur. Trekt hij driedelig grijs met krijtstreep aan, dan heeft hij kapsones en wil te fanatiek ho gerop. Wie denkt hij wel dat hij is! De zacht-sectorale werker combineert het colbert met spijkerbroek en hult de toi's in T-shirt met daaroverheen een over hemd. Als hij al een colbert hééft. Is hij van gevordei'de leeftijd dan hangt zijn midlifecrisis-paardenstaart over een trui. De hebberige manager met optierege ling draagt een donker pak, wit over hemd en een stropdas die thans nog onopvallend is doch binnenkort een brede, schuine streep heeft. Het zou betreurenswaardig zijn als de pogingen van de FNV om meer helder heid te scheppen in wat wel en niet kan tot gevolg Ixebben dat iedereen maar gaat rondlopen in wat hem of haar zo eens invalt. Een agent van politie met een tulband op schaadt de sociale orde en de lokettist op het postkantoor moet de bivakmuts bewaren voor de dagen dat hij ijsvrij krijgt. Er is een tweede, gewichtige reden waarom het jammer zou zijn als de FNV kans ziet alle problemen rond het uiter lijk werkelijk op te lossen. De samenle ving zou de ruzies zo node missen. door A.J. Snel In veel gevallen zal er nauwelijks ver schil van mening zijn: een tandarts die getooid met een hanenkam en ge huld in een ketelpak in de behandelka mer aan de stoel verschijnt, die wekt geen vertrouwen doch boezemt angst in. Een notaris vol piercings en tattoos, gestoken in een lederen broek met staalbeslagdaar laat geen zinnig mens zijn testament door opmaken. Een ad vocaat met een sjako op het hoofd zal zich overwegend moeten beperken tot pro deo-zaken. Wij houden van orde, overzicht en her kenbaarheid. De man met de hanen kam is op aarde om het straatbeeld op te fleuren, de broek met ijzerwerk hoort een kont te herbergen die op een stoer motorzadel kleeft en de sjako siert een operettezanger die op te hoge leeftijd een jubelzang doet klinken over de lief de. Zo moet het en als het anders gaat, raken we in de war. En er ontstaan con flicten. Korte broek De leiding van de posterijen heeft het jarenlang ongewenst geacht dat de be zorger in korte broek zijn ronde deed. Binnen de wereld van het recht wordt strijd geleverd over de vraag of de grif fier een hoofddoekje mag dragen en een bankemployé krijgt gelazer met het management omdat zijn gouden oor ringen de cliëntèle op heel verkeerde gedachten kunnen brengen. De direc tiesecretaresse die op warme dagen de tanga uit haar lade vol lingerie vist, zaait opwinding en verlegenheid als ze in haar lapj e met veters ten kantore ver schijnt en het lid van de mobiele een heid dat een roze driehoek op de helm heeft geplakt, trekt ongemeen veel aan- Een tandartsassistente met een tatoeage in het oor en piercings komt bij patiënten niet geruststellend over. foto Lex de Meester dacht. Er zijn veel grensgevallen en op gezette tijden worden daarover ruzies gemaakt die het predikaat 'principieel' krijgen. Ter vermijding van menings verschillen over haardracht, kleding en versierselen wenst de Federatie Neder landse Vakbeweging (FNV) nu een soort handleiding op te stellen. Maar voor het zover is, moet er ondex'zoek worden gedaan, zo heeft de federatie in wijsheid besloten. Zij ontwikkelt, zo meldt ze, al enkele jaren beleid dat te maken heeft met de grondx-echten van werknemers. De federatie: „Vrijheid van meningsuiting is zo'n grondrecht." En: „Een bepaalde haardracht of ma nier van kleden kan eveneens als me ningsuiting beschouwd wox-den. Regel matig krijgt dé FNV signalen over werknemers die problemen met hun baas hebben over hun uiterlijk. Tegelij kertijd constateert de vakcentrale dat er weinig helderheid bestaat over x'egels en voorschriften. Ook uitspraken van de x-echterlijke macht bieden geen hou vast. Integendeel, daar is eerder sprake van Russisch roulette. Soms met fatale afloop in de vorm van ontslag." Dat is

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14