Claim planschade kost 1000 euro Straatspeeldag in indianensfeer 13 Bloemenzee op het water Waterschap begint proef met ecologisch beheren wegbermen Boete van 500 euro voor stalkende ex Vereniging Eigen Huis en SP tegen voornemen Vlissings college F (0118) 886886 AEG houdt het overal koel! KOZIJNEN DAKKAPELLEN Politie neemt hennepplanten in beslag zeeuwse almanak Werken WALCHEREN donderdag 30 mei 2002 doorAb van der Sluis I" VLISSINGEN - B en VV van Vlissingen willen een drempel opwerpen om het aantal verzoe ken tot planschade drastisch te rug te dringen. Woningbezitters die denken dat hun huis minder waard is geworden door bij voorbeeld nieuwbouw in de di recte omgeving, moeten eerst duizend euro leges betalen voordat de gemeente een ver zoek tot planschade in behan deling neemt. Op dit moment re kent Vlissingen 113 euro. DeBelastingkamer in Den Haag heeft onlangs uitgesproken dat gemeenten leges mogen heffen bij het in behandeling nemen van planschades, omdat sprake is van dienstverlening, en om dat het om individuele verzoe ken gaat. Het college noemt het opwerpen van een drempel niet onredelijk, omdat het bedrag van duizend euro teruggegeven wordt aan de indiener als plan schade wordt toegekend. Het college wijster in haarvoor- stelop dat het aantal verzoeken tot planschade toeneemt. „Om ongegronde en lichtvaardige verzoeken te voorkomen, ach ten wij het opwerpen van een hogere financiële drempel dan nu al geldt, gewenst", schrijven Ben W. Woningbezitters in Veere en Middelburg hoeven op dit mo- Advertentie) wereiamuzieK| de dubbel cd Global Sounds 2 voor 6,99 inclusief 30 korting coupons t.w.v. 209,70 vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu Kleine aspergesalade en vegetarische pastaschotel of kipfilet met tutti frutti en dame blanche voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 1 juni 11.00-12.00 uur Henk de Boer beeld, beweging en muziek op het web 14.30-15.00 uur Quod Libet Middelburg vol-koren zondag 2 juni 13.00-17.00 uur Koopzondag 16.30-17.00 uur I dodici Middelburg vol-koren kijk ook op www.drukkerijmiddelburg.nl de Tinkel DRVK In Woord Brasserie KERY Beeld Geluid h Markt 51 A Middelburg Advertentie Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening meteen langere reisduur Nachtnet Utrecht C- Amsterdam C-Schiphol- Leiden C 1 op 2 juni Hengelo-Oldenzaal 1 en 2 juni Den Haag C/HS-Leiden C 1 t/m 5 juni (Internationaal*) Haarlem-Leiden C 2 juni Zwolle-Groningen 2 t/m 6 juni Rotterdam C-Dordrecht 2 t/m 6 juni Zutphen-Winterswijk 4 juni (Syntus) Meer weten? Kijk op Teletekstpagina 754 - Kijk op www.ns.nl - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900-9292 (€0,50 p.m.). -*Bel 0900 -9296 0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. ment geen leges te betalen voor het in behandeling nemen van een verzoek tot planschade. Ambtenaren bestuderen wel de mogelijkheden tot het heffen van leges. Over de hoogte daar van is nog niets bekend. SP-raadslid C. P. de Roos uit Vlissingen vindt de voorgestel de verhoging'gigantisch'. „Voor mensen die niet zoveel te mak ken hebben, is het bijna onmo gelijk om het geld voor te schie ten. Je krijgt het terug als je verzoek gehonoreerd wordt, maar je moet het wel eerst op hoesten." Het voorstel wordt vanavond behandeld in de raadsvergadering. De SP-frac- tie zal een amandement indie nen om de legeskosten inko mensafhankelijk te maken. Enorm De Vereniging Eigen Huis vindt de verhoging enorm. „Het hef fen van leges bij het in behande ling nemen van planschadever- zoeken was nooit gebruikelijk. De heersende opvatting was dat er geen sprake was van dienst verlening en dat is in de Ge meentewet als voorwaarde ge steld." In een voorontwerp op de nieu we Wet Ruimtelijke Ordening heeft minister Pronk al een bal letje opgeworpen dat gemeen ten leges mogen heffen bij plan schade. Eigen Huis heeft daar bezwaar tegen aangetekend. ..Wij vinden dat er geen sprake is van dienstverlening. Je claimt gewoon je schade bij degene die de schade heeft veroorzaakt." De woordvoerder stelt dat op dit moment de wettelijke basis ont breekt om leges te heffen, omdat er nog geen nieuwe Wet op de Ruimtelijke Ordening is. Bo vendien is tegen de uitspraak van de Belastingkamer cassatie ingesteld. Het argument dat gemeenten veel geld kwijt zijn aan plan schade, mag niet meespelen, vindt de woordvoerder van de Vereniging Eigen Huis. „Uit on derzoek blijkt dat het heel erg meevalt. Deskundigen zeggen ook: je kunt dat ondervangen af een regeling met omwonen door aan planschade-risicoma- den. Je hebt dan én geen claims nagement te doen. Je treft voor- én geen vertragende procedu res. Mensen zullen minder fel gekant zijn tegen het plan zelf. Voor een projectontwikkelaar Met de Friese praam vol bloemen wil Middelburg de binnengracht aan het Groene Woud wat meer kleur geven. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - In de Middelburgse bin nengracht aan het Groene Woud ligt een bloembak van veertien meter. Het is een oude Friese praam, vroeger ge bruikt om vee of andere vracht te vervoeren. De boot is maandagavond met behulp van een hijskraan in het water gezet. De afde ling groenbeheer van de gemeente hoopt met de bloemen de veste en de binnengracht wat op te fleuren. Het idee is afkomstig van A. ten Klooster van de gemeente. „Een paar jaar geleden besloten we de stad wat op te sieren. We heb ben toen bloembakken geplaatst bij de toe gangswegen. Daar is nu geen ruimte meer voor. Van de winter zag ik foto's van Friese pramen. Het leek me leuk om er één aan te schaffen, er een stellage op te lassen en hem in de veste te leggen." Het is mogelijk dat er in de toekomst meer bloemenboten worden aangeschaft, maar dat is afhankelijk van het aanbod van ge schikte pramen. Of de boot aan het Groene Woud blijft liggen, is nog niet zeker. doorGerrit van Loon MIDDELBURG - Alsof het was afgesproken. Een uur voordat gisteren de straatspeeldag los barste, kletterde de regen op de keien van de Bogardstraat in Middelburg. Maar toen wethou der A. de Vries om twee uur 's middags het startsein gaf, brak een waterig zonnetje door. En zo werd de Nationale Straatspeeldag in Middelburg 'weer een te gek feest'. De Bogardstraat, de Blinden- hoek en de Latijnse School straat waren gisteren afgesloten voor autoverkeer. De straat werd opgeëist door spelende kinderen uit de buurt. De vier organisatoren, Ploneke Flipse, Daniëlle Matthijssen, Jaqueline de Bliek en Claudia Degen- hardt, kozen dit jaar voor een indianensfeer. Ongeveer twin tig spelletjes hielden de kinde ren, getooid in indianenpakken en met verentooi op het hoofd, de hele middag bezig. De speelmiddag werd geopend door voormalig bewoner van de Blindenhoek, wethouder De Vries. Hij moest plaatsnemen midden in de trommelende in- dianenkring. Daar werd hij ver welkomd door opperhoofd Achtentwintigste Veer en mede opperhoofd Veilige Speer. In hun speech prezen ze het waar devolle stukje grond waarop ze stonden. Ze nodigden de wet houder uit om aan het eind van de middag de vredespijp te ro ken. Totempalen Wethouder De Vries nam het voorstel aan en prees de kinde ren. „Ik ben jaloers op jullie toe spraak. Daar kan ik nog wat van leren. Jullie weten eigenlijk be- Advertentie Grand Hotel Arion Tel.: 0118-410502 ter dan de wethouders wat er aan de veiligheid op straat man keert, wij zitten maar in dat stadhuis." De opperhoofden Eva Flipse (8) en Theresa Besuijen (7) bege leidden de andere indianen bij het totempalen verven, ponyrij den, wigwam bouwen en schminken. Jong en oud vermaakte zich gis termiddag in de drie rustiggele- gen straten in het centrum van Middelburg. Naast de vier orga nisatoren waren er ongeveer twintig volwassenen die de kin deren hielpen bij de spelletjes. De grote belangstelling was goed te merken aan de deelna- mekaarten. Na drie kwartier waren ze allemaal op. Snel wer den nieuwe kaarten gehaald om toch ieder kind speelplezier te gunnen. Jongste deelnemer Sophie Tombroek (2) ving als een echte indiaanse een vis. Met een saté prikker probeerde ze in een snoepvisje te prikken. Een moeilijke klus, omdat het thee blad waar de snoepvisjes op la gen door een enthousiaste buurtbewoner heen en weer werd geslingerd dat het een lie ve lust was. Toch lukte het de jonge Sophie en ze kreeg een Voor nummer 23 van de Blin- welverdiend stempel op haar denhoek kon gekegeld worden, deelnamekaart. De straat ademde een ware Ot Advertentie Kunststofmontagebedrijf F. P. POORTVLIET VOOR KUNSTSTOF en Dekkersweg 12 Nieuwdorp 0113-613395 il voor vrijblijvende informatie maakt planschade niet zoveel uit. Die beschouwt het als pro- duktiekosten." door Rolf Bosboom GOES - Bij het ecologisch on derhouden van wegbermen wil waterschap Zeeuwse Eilanden rekening houden met de belan gen van de landbouw. Het wa terschap deelt echter niet de opvatting van landbouworga nisatie ZLTO dat ecologisch be heer uitsluitend mogelijk is in gebieden die niet grenzen aan agrarische gronden. Zeeuwse Eilanden wil op kleine schaal beginnen met het invoe ren van een andere werkwijze om wegbermen te beheren. Het doel is een rijkere vegetatie langs de kant van de weg te krij - gen. Voorlopig is, verspreid over Midden- en Noord-Zeeland, 33 kilometer aan wegbermen gese lecteerd en negen kilometer dijktalud. Voordat de plannen kunnen worden uitgewerkt, wordt eerst een inspraakprocedure doorlo pen. Die heeft twintig reacties opgeleverd. Vooral vanuit de landbouw worden nogal wat zorgen uit. Zo is er de vrees dat ecologisch beheer leidt tot het overwaaien van onkruiden, risi co's in de vorm van kruisbestui ving en dat de teelt van graszaad in gevaar komt. Om die reden vindt de ZLTO dat ecologisch beheer uitsluitend moet worden toegepast voor wegbermen die liggen in of grenzen aan natuurgebieden of andere niet-agrarische terrei nen. Van de trajecten die het wa terschap heeft geselecteerd, moet een aantal worden ge schrapt, aldus de landbouwor ganisatie. Gras maaien Het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden deelt die conclusie niet. Wel zegt het toe bij de uitwerking van de plannen zoveel mogelijk de agrarische belangen te laten meewegen. Ook streeft het wa terschap naar samenwerking met agrarische ondernemers, zoals nu ook al gebeurt. Die zou den bij ecologisch beheer het gras kunnen maaien en het maaisel afvoeren Die afspra ken worden vastgelegd in over eenkomsten. De angst van diverse insprekers dat met ecologisch beheer de verkeersveiligheid in het ge drang kan komen, is volgens het waterschap niet terecht. Het wijst erop dat, hoezeer het ook hecht aan het behoud en de ver sterking van natuur- en land schapswaarden langs de weg, de veiligheid van het verkeer altijd voorop blijft staan. Van diverse zijden heeft Zeeuw se Eilanden lof gekregen voor zijn plannen. De Stichting Landschapsbeheer Zeeland heeft tevens aangeboden te ad viseren en samen te werken. Het waterschap maakt daarvan graag gebruik. Trajecten De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) heeft ook waardering voor de opzet van het plan, maar vindt het teleurstellend dat slechts 33 kilometer wegberm ervoor in aanmerking komt. De ZMF acht enkele honderden kilometers mogelijk. Het water schap geeft in zijn reactie aan dat de trajecten zorgvuldig zijn geselecteerd en dat de resul taten de komende vijf jaar nauwkeurig worden gevolgd. Uitbreiding is vervolgens moge lijk. De Bevelandse afdeling van de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging heeft ervoor gepleit om ouder wets maaibeheer in te voeren, waarbij alleen na half augustus wordt gemaaid. Uit het oogpunt van verkeersveiligheid - het gras zou dan te hoog groeien - vindt het waterschap dat niet verantwoord. De inspraakreacties op het be leidsplan ecologisch wegberm- beheer worden woensdag 5 juni besproken in het algemeen be stuur van het waterschap Daarna worden de ideeën con creet uitgewerkt in beheer- en werkplannen. HHHH Spelende kinderen vermaken zich, voor een dag niet gehinderd door het verkeer, in de Middelburgse Bogaardstraat. foto Ruben Oreel door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 21-jarige man uit Vlissingen is gister en in Middelburg wegens stal king veroordeeld tot 500 euro boete. Politierechter G. van Unnik achtte bewezen dat de Vlissin- ger gedurende een half jaar zijn vriendin en haar moeder in Oost-Souburg had belaagd met SMS-berichten en dreigende taal had geuit via het computer programma MSN. Daarnaast was hij met zijn auto ingereden op zijn vriendin, die met haar nieuwe vriend in Oost-Souburg fietste. De Vlissinger gaf gisteren schoorvoetend toe verliefd te zijn geweest op het meisje. Hij wilde dat zij het uit zou maken met haar nieuwe vriend. „Ik draaide door", zei hij. Van Un nik meende dat het gedrag ook weer niet de ergste vorm van stalking was. „U bent doorge schoten. Dat is hinderlijk ge weest voor de slachtoffers, maar u heeft zelf ook geen leuke tijd gehad", stelde de politierechter. De verdachte had furieus gerea geerd toen zijn vriendin hem liet weten dat ze blij was dat zijn moeder aan kanker was overle den. „Dat slaat in als een bom", verzekerde raadsman H. Mink. Zijn cliënt had gereageerd met een SMS-bericht „als je zo over mijn moeder denkt, maak ik je af." Mink vond dat er onvoldoende bewijs was voor stelselmatig stalken, maar de politierechter oordeelde dat verdachte tussen 1 september vorig jaar en 1 maart wederrechtelijk opzet telijk inbreuk heeft gemaakt op de persoonlijke levenssfeer van de Souburgse en haar moe der. RITTHEM - Een 25-jarige Mid delburger is dinsdagmiddag rond vijf uur aangehouden om dat hij bezig was met het plan ten van hennepplanten. De politie betrapte hem op he terdaad toen hij op de Nieuw- landseweg in Ritthem bezig was vijftien planten in de grond te zetten De planten zijn in beslag genomen. De man is na verhoor weer vrijgelaten. en Siensfeer uit. Uitgezonderd het hotelletje De Koningin van Lombardije. Een briefje op de deur, met enkel het woord 'vol' erop, maakte duidelijk dat geen toerist meer welkom was. Vol was het zeker. De vrije woensdagmiddag werd door de kinderen aangegrepen om er een waar speelfestijn van te maken. Het weer zat mee en de drie stra ten stroomden al snel vol. Net als de Sint Pieterstraat even verderop. Ook in de Zuster straat, de Noordweg, de Willem Arondeusstraat en de Baarsjes straat kregen spelende kinderen alle ruimte. Advertentie Al maandenlang trilt en dreunt het in dat Middel burgse straatje. Het gemeen tebestuur heeft eens gul uit de hoek willen komen en op dracht gegeven de straat van nieuwe riolering en bekabe ling te voorzien waarna, ter afronding van het geheel, tot asfaltering van het wegdek zal worden overgegaan. De werken verlopen volgens een mysterieus schema. Mannen in rode pakken en oranje hesjes graven met on wijs grote machines angst aanjagend diepe gaten, en sleuven, die ze vervolgens in hoog tempo weer dichtgooi en om een dag later in dezelf de volgorde de werkzaamhe den opnieuw ten uitvoer te leggen. De buurt kijkt niet begrijpend toe en bezit de ziel in lijdzaamheid. Aanvankelijk veroorzaakten de werkers veel chagrijn. Niemand kon de auto meer ordentelijk kwijt en er werd veel behendigheid gevraagd van bewoners die hun pand in wilden om daar te ontdek ken hoe klein een mens is zonder water en elektriciteit. De laatste weken gaat het be ter. De sociale contacten zijn veelvuldiger geworden. Men spreekt elkaar aan de randen van zojuist vervaardigde af gronden en men toont zich dankbaar over het feit dat de nutsvoorzieningen toch ook steeds weer tot leven worden gebracht. Hoopvol worden schattingen gemaakt over de voleinding der dingen. Politici kunnen hier iets van leren: sloop buurthuizen en sportzalen, laat straten openscheuren. En zie tot welk een eensgezindheid de moderne mens in staat is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13