Parkeergarages 's nachts open Walcherse kreek in de klas Vlissingen moet opschieten met kennisboulevard Tieners krijgen eigen ruimte in ziekenhuis Omwonenden van bedrijfspand vechten bouwvergunning aan ■■m Middelburger thuis na duizenden kilometers fietsen voor goed doel Weidse blik op het ruime sop Drugsklant kan leven met boete zeeuwse almanak Brand Middelburg houdt proef van drie maanden om belangstelling te peilen 0800 - 0231 231 (GRATIS) Bromfiets en helm gestolen Aanrijding WALCHEREN door Lieneke Fieret TERNEUZEN - Ziekenhuis de Honte wil een aparte kamer in richten voor jongeren van veer tien tot achttien jaar. Op dit mo ment kunnen tieners alleen naai de 'speelruimte' wanneer ze zich willen ontspannen. Deze ruimte is echter meer ge richt op jongere kinderen, ze kunnener bij voorbeeld kleuren, schilderen of spelen in de pop- penhoek. Dit trekt tieners niet zo aan, daarom wil De Honte hen een eigen ruimte geven waar ze met leeftijdsgenoten kunnen verblijven. Ook in andere ziekenhuizen is er voor tieners vaak een aparte verblijfsruimte, die gericht is op de behoeften van deze leef tijdscategorie. Zo komt er op de tienerkamer een bureau voor het maken van huiswerk, een computer met internetaanslui ting, een tv en een audio-instal- latie. Niet alleen de tienerkamer wordt onder handen genomen, ook de speelkamer wordt waar schijnlijk vernieuwd „Als het mogelijk is willen we de inrich ting van de kinderkamer aan passen, want het meubilair is al een beetje verouderd", vindt M. Lafort, werkzaam in het zieken huis. Voor de inrichting van de tiener kamer is De Honte overigens af hankelijk van sponsors. door Arjan Schuiling MELISKERKE - Woordvoerder J. den Boer van de gemeente Veere was maandag, tijdens de behandeling van een hoger be roep bij de Raad van State, ver rast over de mededeling dat een loodgietersbedrijf zich heeft ge vestigd in een bedrijfsverzamel gebouw aan de Rapenburger- weg in Meliskerke. Het Haagse rechtscollege boog zich over het verzoek van de omwonenden A. Stutterheim en P. de Visser om de bouwvergunning voor het bedrijfsverzamelgebouw als nog te vernietigen. Huisarts Stutterheim heeft niet de illusie dat een eventuele ver nietiging van de bouwvergun ning ertoe zal leiden dat het be drijfsverzamelgebouw wordt gesloopt. Hij hoopt dat het ge meentebestuur zich na vernieti ging van de vergunning alsnog serieus bezighoudt met de par keerproblemen op het terrein aan de Rapenburgerweg. Het zit de huisarts niet lekker dat in dertijd strenge eisen zijn gesteld aan het uiterlijk van zijn ge zondheidscentrum en de be- drijfsbebouwing van Visser, terwijl het nieuwe bedrijfsver zamelgebouw daar totaal niet bij past. Opslag Gemeentewoordvoerder Den Boer kaatste de klachten over de parkeerproblemen terug naar Stutterheim. Het is vooral het gezondheidscentrum, waarin een huisartsen- en fysiothera- piepraktijk en een apotheek zijn gevestigd, dat het merendeel van de beschikbare parkeer ruimte opslokt. Het bedrijfsver zamelgebouw is vooral bedoeld voor opslag en zal de parkeer druk niet verder verhogen, al dus Den Boer. Hij verzocht de Raad van State een eerdere uit spraak van de rechtbank in Middelburg in stand te laten. Het Haagse rechtscollege zal binnen zes weken zijn uitspraak bekendmaken. door Gerrit van Loon MIDDELBURG - De tocht is volbracht. Middelburger Jan Vink is na een fietstocht van 2865 kilometer terug op Zeeuw se bodem. Zijn reis naar Santia go de Compostela vierde hij met een wijntje in zijn Middelburgse huis. Met zijn barre tocht haalde hij naar eigen schatting onge veer 1700 euro op voor dystro- fiepatiënten. De reis ging niet over rozen. Bij aankomst op Schiphol, maan dagavond, bleek de fiets van de 45-jarige Middelburger kwijt te zijn. Onmogelijk, daar Jan met eigen ogen de fiets het vliegtuig in zag gaan. Uiteindelijk vol tooide Vink de tocht op een be schadigde fiets. Zijn kilometer teller was stuk. Opmerkelijk is dat de Middel burgse onderwijsambtenaar tij dens zijn tocht van Middelburg via Maastricht, Auxerre en Pa rijs naar Santiago de Compos tela geen enkele keer lek reed. Elke dag honderd kilometer zorgde wel voor een zere linker knie. Het weer zat ook niet echt mee. „Ik heb het koud gehad. Op de bergen in Frankrijk kreeg ik wind en regen pal tegen. En die nachtjes in mijn tent waren niet plezierig. Ook bleek dat ik te veel bagage bij me had. Sommi ge kleding heb ik weggegooid. De gaspitten waren overbodig." Koken deed Jan niet, zijn eten verorberde hij in wegrestau rants. Tijdens zijn fietstocht kreeg de Middelburger veel enthousiaste reacties van bewoners en mede fietsers. Spontaan nodigden Fransen hem uit om mee te kaarten en zelfs te blijven sla pen. Een hart onder de riem voor Vink, die door familieomstan digheden eerder dan gepland te rugkeerde naar Nederland. Als herinnering heeft hij een steen tje uit zijn Middelburgse vijver achtergelaten in Spanje. Bij de kale rotsen van Cruz del Ferro is het de gewoonte om een steen achter te laten op een grote hoop. Ontsteking Met zijn tocht naar Spanje za melde Vink geld in voor de Nederlandse vereniging van posttraumatische dystrofiepa- tiënten. Dat zijn mensen die na een ongeluk of operatie niet goed genezen. Een abnormale ontstekingsreactie en chroni sche pijn zijn het gevolg. Naar schatting 1700 euro heeft Jan Vink bij elkaar gefietst. In to taal had de Middelburger 55 sponsors. Op de feestavond voor zijn vertrek kreeg Vink er in één klap twintig sponsors bij. De tassen zijn nog niet uitgepakt, maar de taarten die Vink uit Spanje heeft meegebracht, ko men zeker wel op. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een 32-jarige vrouw uit die stad veroordeeld tot 230 euro boete. De verdachte had 20 februari dit jaar in Middelburg onder het oog van de politie driekwart gram cocaïne gekocht van een dealer. Dat werd gisteren door de Middelburgse ook niet be twist. Ze kon dan ook leven met de boete. Colijnsplaatse Sharon van bijna acht wordt geleerd zui nig te zijn op haar spullen. Speelgoed netjes opbergen, geen vieze vingers op de ceedeetjes en altijd weer net jes in het doosje doen: dat soort dingen. Diepe twijfel veroorzaakte dus in het weekeinde de dorpsgenoot, bij wie ze twee dagen logeerde. Hij moest telkens even naar zijn com puter om de zojuist van het net verworven muziek op schijf te zetten. Het hoge woord kwam er pas uit toen ze werd opgehaald. „Waarom verbranden jullie hier altijd ceedeetjes?" door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vlissingen heeft zijn weidsheid bij het Bellamypark terug. De vloedbalken in de Koopmansha ven, die Vlissingen tegen een hevige vloedgolf moeten beschermen, zijn weggehaald. Daardoor kunnen wan delaars vanaf het binnenstadsplein naar de voorbijtrekkende schepen kij ken. Zodra het stormseizoen aanbreekt, plaatst waterschap Zeeuwse Eilanden schotten aan de kop van de Koopmans haven. Het stormseizoen begint in ok tober en duurt tot april. De schotten doen dienst als extra dijk- bescherming. Ze moeten hoge golven tegenhouden. Het waterschap plaatste jaren geleden eerst alleen maar houten planken. Het zicht naar de zee werd daardoor volle dig onttrokken. Enige jaren daarna kwamen er half-doorzichtige schotten voorin de plaats. De laatste tijd klinkt her en der de roep om een volledig doorzichtige glazen wand. foto Ruben Oreel woensdag 29 mei 2002 Kinderen van basisschool De Lichtstraal uit Westkapelle doen het dijkwerkersspel op het strand. Met behulp van 'basaltblokken' dichten ze een gat in een dijk. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis WESTKAPELLE - Hoe zijn de kreken ontstaan en welke dier tjes leven in het brakke water? Op die vragen geeft de gisteren gepresenteerde leskist van het MicMec Walcheren antwoord. Kinderen uit de hoogste groe pen van het basisonderwijs kunnen spelenderwijs aan de slag met geschiedenis, dijken en natuur en milieu. Het idee voor een leskist over de vier Walcherse kreken is niet nieuw. Coördinator Els van den Kerkhof van het MicMec Wal-.. cheren zei dat het centrum ze ven jaar geleden al het project Water over Walcheren heeft ge houden. Dat bestond uit een boekje en een schriftelijk les pakket. Voor de volwassenen werd een tentoonstelling inge richt. „Maar voor het onderwijs had den we al enige jaren niets meer. Wij vinden dat de geschiedenis van de kreken en het leven er in onderbelicht is in het onderwijs, terwijl in elke hoek van Walche ren een kreek te vinden is", al dus Van den Kerkhof. Het Mic Mec had onvoldoende geld en menskracht om een leskist sa men te stellen. Dankzij financi ële steun van de gemeenten Vee- re, Vlissingen, Rijkswaterstaat, het waterschap Zeeuwse Eilan den en de provincie konden sa menstellers Wilma Maas en Ma rianne de Veen toch de leskist 'Een dijk van een kreek' ontwer pen. Leerlingen van de groepen 7 en 8 kunnen met allerlei materiaal aan de slag. Ze kunnen onder meer zoutmetingen doen met brak water, water uit de kraan en zeewater. Ook moeten ze bui ten zelf de geschiedenis ontdek ken. In de directe omgeving van de vier kreken op Walchereru zijn nog restanten te vinden van de Tweede Wereldoorlog. In Westkapelle, waar de kist giste ren werd gepresenteerd, is op de kop van de zeedijk nog een tank uit de oorlog te vinden. In Veere hebben de samenstelsters een bosspel gemaakt met strooibil jetten uit de Tweede Wereldoor log. Bij de kist hoort ook een ma quette van een dijk. Kinderen kunnen de dijk uit elkaar halen om te ontdekken hoe het gat, dat in 1944 ontstond, gedicht werd met materiaal dat voor handen was in de Tweede We reldoorlog. HnorNadia Berkelder MIDDELBURG - De parkeer kelders in Middelburg zijn deze zomer in het weekeinde 24 uur per dag open. De gemeente heeft besloten een proef uit te voeren om te kijken of er belangstelling is voor 's nachts parkeren. De proef duurt drie maanden. In september wordt bekeken of het zinvol is om het experiment voort te zetten. De gemeente heeft tot de proef besloten naar aanleiding van vragen van on dernemers in het overleg met de gemeente over het parkeerbe leid in de stad. Bovendien had Leefbaar Middelburg wagen gesteld over de openingstijden van de garages. Door de ope ningstijden te verruimen, zullen de garages intensiever gebruikt worden, denkt de partij. Met ingang van 17 juni zijn de garages vanaf vrijdagochtend continu geopend. Zondagmor gen om negen uur gaan de hek ken weer dicht. De proef wordt in alle parkeerkelders in de stad uitgevoerd, ook in de nieuwe parkeergarage onder het win kelcentrum Achter de Houttui nen. Die garage gaat vermoede lijk in juli open. Gratis Alle garages in de stad gaan normaal gesproken 's avonds om elf uur dicht. In de nachten dat de garage open is, hoeft niet be taald te worden voor een par keerplaats, net als bij de avond openstelling nu het geval is. Een paar jaar geleden is er ook al eens nagedacht over een proef met ruimere openstelling van de parkeerkelders, zegt wethouder L. Luitwieler van verkeer. Toen is daar van afgezien, omdat de garages in de avonduren vaak leeg zijn. „Mensen proberen toch eerst gewoon op straat te parkeren." Volgens de gemeente is het te duur om de kelders lan ger open te houden. Na drie maanden proefdraaien wordt de 24-uurs openstelling geëva lueerd. Het is nog niet bekend op welke manier dat gebeurt. Waarschijnlijk wordt het ge woon auto's tellen, denkt de wethouder. De proef wordt niet uitgebreid naar de koopzondagen. „Daar is geen behoefte aan", zegt Luit wieler. Hij baseert zijn stelling op gesprekken met onderne mers. Bovendien, legt hij uit, duurt de piek tijdens de koop zondagen maar een paar uur. „De winkels gaan pas om één uur open en de echte piek ligt rond een uur of drie, vier." Luit wieler denkt dat die periode te kort is om de garages open te stellen. De garages worden in de nach telijke uren niet extra bewaakt. Vanuit de kelder aan de Kousteensedijk worden de an dere garages met camera's in de gaten gehouden. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen VLISSINGEN - Vanaf het Scheldeplein in Vlissingen is gisterochtend tussen elf en één uur een paarse Peugeot Bugsy gestolen. In een opbergvak zaten een jas en een regenpak. Ook de helm werd meegenomen. De waarde j van de kleding en de helm be- draagt enkele honderden euro's. I SAS VAN GENT - Een 51-jarige fietsster uit de gemeente Sas van Gent is gisterochtend op de Brandspuitstraat aan een been gewond geraakt bij een aanrij ding. Een 48-jarige automobi list uit de gemeente Sas gaf geen voorrang, waarna de vrouw ten val kwam. De vrouw hoefde niet naar het ziekenhuis. doorMaurits Sep ARNEMUIDEN - Vlissingen moet eens wat haast maken met de aanleg van een kennisboule vard rondom de Hogeschool Zeeland. Voorzitter K. Scherphuis van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel vindt het te lang duren. „We hebben al een jaar niks meer ge hoord. De meest betrokken par tijen hebben het gevoel dat alles vast zit, maar waar is onduide lijk." Scherphuis uitte zijn zorgen gisteren in Arnemuiden op een ledenvergadering van de onder nemersvereniging. In zijn jaar rede waste hij wethouder H. de Haas (PvdA) de oren: „Het para depaardje van ambtelijke on duidelijkheid is wel in Vlissin gen te vinden." Speeltje Hij verweet De Haas dat die de nieuwe visie voor de binnenstad van Vlissingen („kosten 43.000 euro en drie jaar belegen") nooit in het openbaar heeft bespro ken. „Waarom is er toentertijd zo veel geld uitgetrokken met als resultaat een privéspeeltje voor de wethouder?" Dat doet Scherphuis het ergste vrezen voor de kennisboule vard: een zone vol instellingen voor onderwijs, informatie/- communicatie, media en onder zoek, waaronder de Hogeschool Zeeland en het ROC Zeeland. „We hopen vurig dat de realise ring daarvan niet hetzelfde lot is beschoren. Op onze vorige jaar vergadering heeft wethouder De Haas nog een flamboyante uiteenzetting gegeven over dit project, ondersteund door vele artist impressions." Sindsdien heeft hij van het pro ject echter niets meer verno men. „Vlissingen, grijp nou eens je kans", spoorde Scherphuis aan. „De Westerscheldetunnel gaat in 2003 open en clan moetje met dit initiatief kunnen sco ren." Universiteit Daarentegen was er lof, veel lof, voor de medewerking van de ge meente Middelburg aan de plannen voor een universiteit in die stad. Scherphuis is onlangs met de gemeente in Utrecht geweest om een kijkje te nemen op het University College Utrecht, dat als voorbeeld dient voor de Middelburgse universiteit. Zijn conclusie: „Een openba ring." Hij drong er bij de leden van de ondernemersvereniging op aan de komst van een universiteit op alle mogelijke manieren te on dersteunen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9