Rusland en de Navo verder als vrienden Egypte opent orthopedische luchtbrug Aanklagers Milosevic maken weer slechte beurt in bewijsvoering Oude vijanden tekenen akkoord van Rome Giorgio Armani ambassadeur voor Unhcr Britse minister van Verkeer neemt ontslag New Yorkers drinken meer na 11 september Peddelen in Kashmir Nieuwe Immigratiewet in Zuid-Afrika wekt verzet Bliksem in oud zeer Een klacht over de overheid? Weten of de Nationale ombudsman u kan helpen? Baas Antwerpse disco vrijgelaten Zware wapens België terecht Twee doden bij vliegongeluk Psychologe helpt man ontsnappen Kerkdiensten wijken voor voetbal YN meldt dood van acht kandidaten Loya Jirga ■-/' r* - --- Zware strijd in hoofdstad van Somalië woensdag 29 mei 2002 I HnorHansGeleijnse ROME - „Dit huwelijk tussen het Westen en Rusland wordt er een zonder einde." Deze typisch j Rerlusconiaanse overdrijving i kwam de Italiaanse premier gis- I leren aan het slot van de cere- I moniele top van de Navo-lan- den en Rusland niet eens op een applausje te staan. I Rusland en de Navo, een halve I eeuw bittere vijanden, zullen voortaan 'zij aan zij voor de vre- I de strijden', een andere uit- I spraak van de Italiaanse pre- mier. Sinds dat gisteren formeel door de leiders van de 19 Navo-lan- I den en de Russische president Vladimir Poetin ondertekende I 'akkoord van Rome' is de Koude Oorlog definitief begraven. In I Italië, zoals Berlusconi niet na laat te vermelden. De nieuwe Navo-Ruslandraad geeft Mos kou weliswaar geen veto over beleidszaken, laat staan mili taire acties van het Bondge nootschap, maar de Russen zullen wel degelijk inspraak krijgen in kwesties als crisisbe heersing, vredesoperaties, luchtverdediging, terrorisme- MODENA - De Italiaanse mo deontwerper Giorgio Armani is gisteren tot Goodwill Ambassa deur van de VN-vluchtelingen- organisatie Unhcr benoemd. Armani heeft het afgelopen jaar ial intensief samengewerkt met de Unhcr onder meer in Afgha nistan. I De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen Ruud Lubbers benoemde Armani gisteravond officieel tijdens het jaarlijkse I concert van PavarottiANP LONDEN - De Britse minister van Verkeer, Stephen Byers, heeft gisteren zijn ontslag inge diend. Hij bracht premier Tony Blair maandag al van zijn be sluit op de hoogte. Blair respec teert Byers besluit. De minister stond al enige tijd onder druk, onder meer in ver band met de problemen met de Britse spoorwegen. Verder had een van zijn 'spin-doctors', die tot taak hebben het imago van politici zo fraai mogelijk voor te stellen, hem in de problemen ge bracht. Die had gezegd dat de 11de september, de dag van de aanslagen in de VS, een mooie gelegenheid was om slecht nieuws weg te moffelen. Byers lag ook onder vuur door dat hij het parlement verkeerd zou hebben ingelicht. Deze be schuldiging heeft hij steeds te gengesproken. Op een persconferentie ver klaarde hij gisteren dat hij de re- gering-Blair schade berokkent als hij nog langer zou aanblij ven. Hij noemde zijn vertrek een juiste beslissing. AFP/RTR bestrijding. Poetin, die er tij dens de besprekingen even buiten Rome op de luchtmacht basis Pratica di Mare zeer ont spannen bijzat, haalde dat laat ste nog even aan met verwijzing naar.een 41 doden kostende ter roristische aanslag in Dagestan drie weken geleden. Volgens de Russen zitten daar islamitische (Tsjetsjeense) bandieten achter en dat gevaar is een samenbin dende factor: de Amerikaanse president Bush onderstreepte gisteren nog eens dat een we reldwijde gezamenlijke aanpak van het terrorisme bittere nood zaak is. Poetin duidde wel direct aan dat Rusland als nieuwe partner niet meteen met alle Navo- voornemens kan instemmen. Moskou blijft gekant tegen ver dere uitbreiding van het Bond genootschap. In november zal in Praag worden besloten over de toetreding van nog eens zes voormalige Oostblok-landen. De Amerikaanse minister Colin Powell van Buitenlandse Zaken benadrukte later dat Rusland die uitbreiding niet kan blokke ren, hoe goed de nieuwe relaties ook mogen zijn. De leiders, onder wie ook de missionair premier Wim Kok, waren op de luchtmachtbasis totaal van de buitenwereld af geschermd. Rome en verre om geving waren door een veilig heidsmacht van ruim 15.000 mensen in een vesting veran derd; afweergeschut aan de kust en van marineschepen op zee moesten de kennelijke dreiging van een terroristische actie van uit het luchtruim elimine ren. GPD van onze redactie buitenland NEW YORK - In New York is de consumptie van alcohol en drugs gestegen na de terro ristische aanslagen op 11 september. Vooral in de directe woonom geving van het verwoeste World Trade Center zijn meer mensen gaan drinken en drugs gaan gebruiken. Dat blijkt uit een onderzoek dat gisteren is gepubliceerd in het medisch tijdschrift Ame rican Journal of Epidemiolo gy- Van de duizend ondervraag den zei eenderde meer alco hol en meer marihuana te ge bruiken en meer te roken dan voor de aanslagen. Vooral het drinken nam toe. Een kwart zei tussen half oktober en half november meer te heb ben gedronken dan voor de aanslagen. Tien procent van de bewoners van Manhattan, de wijk rond het WTC, ging veel meer roken dan eerst, tot wel een pakje per dag meer. Iets meer dan drie procent gaf aan vaker marihuana te gebruiken. De onderzoekers hopen dat er met de resultaten betere behandelingsmethoden ko men voor alcohol- en drugs gebruik als gevolg van hevige stress. Uit een ander onder zoek in dertien Amerikaanse staten bleek al dat mensen die eerder al verslavingspro blemen hadden, maar die on der controle hadden, na 11 september weer veel ergere klachten kregen. DPA SRINAGAR - Een moslimvrouw in Kashmir peddelt met haar schapen langs de oevers van het Dalmeer bij de stad Srinagar. Het Dalmeer is essentieel voor de econo mie van Srinagar. Die is door het inmiddels twaalf jaar durende conflict tussen India en Pakistan om Kashmir totaal verwoest. Volgens Pakistan zijn tijdens gevech ten gisteren twee mensen omgekomen. Ook zouden er in het Indiase deel van Kashmir twee doden zijn gevallen. foto Richard Richard Vogel door Dora Rovers CAIRO - De medische sector in Egypte bereidt zich voor op de opening van een luchtbrug tus sen Nederland en de badplaats Hurghada in het zuiden van Egypte. Een team artsen heeft contact opgenomen met Neder landse zorgverzekeraars over vergoeding van knie- en heup operaties aan de Rode Zee. Het plaatsen van een nieuwe van onze redactie buitenland JOHANNESBURG - De Zuid- Afrikaanse-Nederlandse Ka mer van Koophandel (Sanec) heeft verzet aangetekend tegen de nieuwe Immigratiewet voor Zuid-Afrika die vorige week vrijdag in het parlement werd aangenomen. De nieuwe wet zal op 2 juni door president Thabo Mbeki worden bekrachtigd. Ondoorzichtig, onuitvoerbaar en peperduur. Dat is in Zuid- Afrika het algemene gevoel over de nieuwe wet waaraan acht jaar is gesleuteld. Sanec sluit zich daarbij aan en heeft zich samen met andere Europese Ka mers van Koophandel tot de regering gewend met het drin gende verzoek om alsnog be langrijke wijzigingen in de wet aan te brengen. Buitenlandse investeerders in Zuid-Afrika zijn met name zeer ongelukkig over het in de wet vastgelegde quotasysteem. Dat geeft de Zuid-Afrikaanse over heid de bevoegdheid om te bepalen welke en hoeveel bui tenlandse deskundigen in aan merking komen voor een werk vergunning. Niet alleen buitenlandse bedrij ven, ook Zuid-Afrikaanse zijn fel tegen, omdat een dergelijk overheidstoezicht indruist te gen het vrijemai'kt-principe waarvan de minister voor Han del en Industrie Alec Erwin nu juist een groot voorstander is. Hij heeft vorige week nog tever geefs geprobeerd het quotasys teem uit het wetsvoorstel ge schrapt te krijgen. Consequenties „Van ongerustheid onder Ne derlandse ondernemers in Zuid-Afrika is nog weinig te merken", zegt een woordvoer der van de economische afde ling van de Nederlandse ambas sade in Pretoria. De nieuwe wet kan vooral voor ondernemers uit de sector van het midden- en kleinbedrijf ver velende consequenties hebben. „Die hebben er veel meer belang bij dan de grote bedrijven om hier iets op te starten met hun ei gen personeel waarvoor dan af zonderlijke werkvergunningen moeten worden aangevraagd", aldus M. van Ast van Sanec. „Met een bureaucratisch quota systeem kan dat enorme reper cussies hebben." ANP heup of knie in Egypte is aan lokkelijk door het lage uurloon. „Wij kunnen hier veel goedko per werken dan in Spanje, waar sommige Nederlanders nu hun toevlucht moeten zoeken", zegt de Egyptische orthopedisch chirurg Samir Fanous. Volgens hem zijn de lange wachtlijsten van zijn collega-orthopeden in Nederland onnodig in deze tij den van open grenzen. De gemiddelde wachttijd voor een heupoperatie in één van de Nederlandse ziekenhuizen be draagt een jaar. De lange wacht lijsten voor deze routine-ingre pen betekenen volgens Fanous niet alleen dat de patiënten lan ge tijd pijn moeten lijden, de uit eindelijke operatie is na verloop van tijd ook veel ingrijpender. Bovendien verhoogt de immo biliteit van veel wachtenden de druk op andere sectoren in de zorg, bijvoorbeeld op instanties die maaltijden verzorgen. In El Gouna, een luxe vakantie oord bij Hurghada aan de Rode Zee, is een ziekenhuis gereed ge maakt voor een stroom van Ne derlandse patiënten. Die kun nen worden ingevlogen via het internationale vliegveld, op tien minuten afstand van de opera tiekamer. Het Egyptische medisch team zoekt samenwerking met Nederlandse bloedbanken, chi rurgen en fysiotherapeuten. Pa tiënten die aan de Rode Zee worden geholpen, blijven er ROME - Een technicus van de Romeinse monumentenwacht in specteert de schade aan een drieduizend jaar oude obelisk in het stadscentrum. Maandagvond sloeg de bliksem in de obelisk die in 1937 door troepen van Mussolini uit Ethiopië werd gestolen. Ethio pië probeert al sinds 1945 de zuil terug te krijgen, maar Rome blijft weigeren. foto Alessia Paradisi/EPA Advertentie Bel 0800-33 55555 of kijk op www.nationaleombudsman.nl De Nationale ombudsman. Daar wordt u beter van en de overheid ook. ANTWERPEN - De baas van de Antwerpse megadancing Zil lion, Frank Verstraeten, is sinds gisteren voorlopig weer vrij manHij heeft acht maanden in voorlopige hechtenis gezeten De spectaculaire uitgaansgelegenheid Zillion, ook door veel Nederlanders gefrequenteerd, is volgens de Belgische justitie een bron van fraude en witwaspraktijken. Maar Verstraeten zou ook een moordpoging hebben gedaan op zijn vriendin en zou een overval bij hem thuis in scène heb ben gezet. Hoewel het voorarrest voorbij is, gaat het onder zoek voort. ANP BRUSSEL - De Belgische politie heeft de meeste van de zware wapens teruggevonden die vorige week bij een overval op een militaire kazerne waren gestolen. Vier van de vijf overvallers zijn gearresteerd, zo maakte de politie gisteren bekend. De overval vond in de nacht van dinsdag op woensdag plaats in Thuin, ten zuiden van Charleroi. Van de 130 gestolen auto matische geweren zijn er 121 terecht, en verder twee van veer tien verdwenen pistolen. Ook zijn rijkswachtuniformen, munitie, zaktelefoons en geld in beslag genomen. Volgens de politie, die steun had van spe ciale eenheden, plande de bende een overval op een geldtrans port en een andere wapendiefstal. ANP/Belga FLENSBURG - Bij een ongeluk met een watervliegtuig in de Oostzee zijn gisteren twee mensen om het leven gekomen. De piloot heeft het ongeluk overleefd. Dat heeft het openbaar mi nisterie in het Duitse Flensburg gemeld. De eenmotorige Cessna 185 kwam neer tussen het Duitse Sylt en het Deense eiland Röm en bleef op het water drijven. Ge tuigen zagen het wrak en belden de politie. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek inge steld. De Deense politie meldde dat de bejaarde slachtoffers Duitsers waren. AP ATHENE - Een in Griekenland tot levenslang veroordeelde Amerikaan is met hulp van een psychologe uit de gevangenis ontsnapt. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. De man, die in februari werd veroordeeld wegens een in 1990 gepleegde moord, liep maandagavond samen met de psycho loge de extra beveiligde gevangenis in Athene uit. De psycho loge, die voor de gevangenis werkt, zei tegen een bewaker dat de man haar collega was, aldus de politie. De directeur van de gevangenis, het hoofd van de bewaking en zes cipiers zijn geschorst, zei minister Filipos Petsalnikos van Justitie. De politie is op zoek naar de psychologe. De ontsnapte Amerikaan wordt in de Verenigde Staten ge zocht voor drie moorden. In Griekenland zat hij eerder gevan gen wegens het chanteren van nachtclubeigenaars. AP CANTERBURY - Anglicaanse priesters mogen zondag hun kerkdienst verschuiven zodat de gelovigen de eerste voetbal wedstrijd van Engeland op het WK kunnen zien. De aftrap van Engeland tegen Zweden is om half elf Engelse tijd. Dit heeft aartsbisschop George Carey, hoofd van de Angli caanse Kerk, gisteren gezegd. Carey staat bekend als een fan van de club van Dennis Bergkamp, Arsenal, dit seizoen zowel Engels kampioen als bekerwinnaar. ANP twee weken. Na de operatie krijgen ze onderdak in een hotel met privé-strand Fysiothera pie is beschikbaar. De kwaliteit van de orthopedie in Egypte is volgens Fanous uitstekend. Hij verwacht dan ook dat Neder landse zorgverzekeraars goed keuring zullen geven aan de uitvoering van knie- en heup operaties in zijn land. De kosten van de vlucht, het verblijf en de operatie zullen niet hoger uit vallen dan die van eenzelfde in greep in Nederland. GPD MOGADISHU - In dc Somali sche hoofdstad Mogadishu zijn gisteren wederom zware ge vechten uitgebroken tussen strijdkrachten van de over gangsregering en een militie van Musa Sude Yalahow, een door Ethiopië gesteunde krijgs heer. Daarbij zijn zeker 25 mensen omgekomen en vijftig gewond geraakt. De strijd brak uit in de zelfde noordelijke wijk waar de twee partijen vrijdag ook al slaags raakten. Toen vielen hon derden aan Yalahow gelieerde strijders het huis aan van minis ter van Binnenlandse Zaken Dahir Dayah. Beide kampen be schuldigen elkaar ervan met vechten te zijn begonnen. Nadat oppositieleiders in 1991 de dictator Mohamed Siad Bar re verjoegen is Somalië uiteen gevallen in machtsgebieden van elkaar bestrijdende krijgshe ren. De in 2000 ingestelde over gangsregering van president Abdiqasim Salad Hassan heeft buiten Mogadishu weinig macht, AP van onze redactie buitenland KABOEL - Acht Afghanen die zich kandidaat hadden gesteld voor de Loya Jirga, de grote ver gadering van Afghaanse stam- oudsten, zijn in mei gedood. Het is echter niet duidelijk of het om politieke moorden gaat. Dat heeft de woordvoerder van de Verenigde Naties in Kaboel gisteren bekendgemaakt. Vier moorden zijn gepleegd in de provincie Kandahar, een in Kaboel en drie in de provincie Ghor. Geen van de mannen was al definitief gekozen om him district te gaan vertegenwoor digen in de Loya Jirga. Twee van hen hadden wel al de eerste se lectiefase van het lidmaatschap bereikt. De zes anderen waren kandidaat voor die fase. In de Loya Jirga zitten verte genwoordigers van 381 Af ghaanse districten. Die worden gekozen na een lang proces met allerlei fases. De vergadering komt van 10 tot 16 juni bijeen in Kaboel om een nieuwe over gangsregering te kiezen. Die moet dan democratische ver kiezingen voorbereiden. Teruggetrokken Volgens de VN-woord voerder zijn nog eens zes geselecteerde mensen bedreigd met de dood. Die hebben zich als kandidaat teruggetrokken. Drie anderen zijn in de provincie Herat gear resteerd. Ook is op andere plaat sen sprake van intimidatie, soms door districtsleiders. Het comité dat de komende Loya Jirga organiseert en de VN hebben de Afghaanse autoritei ten hun afkeuring overge bracht. AFP van onze redactie buitenland DEN HAAG - Een 24-jarige in woonster van het Kosovaarse plaatsje Racak, Drita Emini, heeft gisteren als eerste van een serie speciaal geselecteerde ge tuigen verklaringen afgelegd over de veronderstelde massa moord in haar dorpje in januari 1999. Ze leek opvallend weinig te we ten over haar dorp en zelfs zeer slechts op de hoogte van de in houd van haar eigen schriftelij ke verklaringen tegenover on derzoekers van het Joegoslavië- Tribunaal. De vondst van tientallen lijken in Racak was destijds voor de NAVO een aanleiding om Joego slavië aan te vallen. Er werd vrijwel onmiddellijk aangeno men dat Servische troepen ver antwoordelijk waren voor een massamoord in Racak op 15 ja nuari 1999. Deze lezing is echter niet enkel door Serviërs bestre den. Voor de aanklagers is de Servi sche schuld aan Racak een hoeksteen in hun bewijsvoering tegen de beklaagde, de voorma lige president Slobodan Milose vic. Omdat er weinig tijd beschik baar is, hebben ze uit ruim zes tig getuigen er vijf geselecteerd die in Den Haag in persoon ko men getuigen. Emini was giste ren de eerste. Haar verklaringen kunnen worden samengevat met: „Ik weet het niet". De weinige volzinnen die Emini uitsprak als antwoord op vra gen van de beklaagde waren voor een deel in tegenspraak met haar eerdere schriftelijke verklaringen tegenover tribu naal-onderzoeker Kelly. Hiaten Bij het kruisverhoor van Milo sevic kwamen er grote hiaten in de kennis van Emini aan het licht. Ze wist vrijwel niets van strijders van de Albanese guer rilla (U£K) in het dorp. In haar verklaring stond bijvoorbeeld dat haar vader en broer loop graven groeven voor de U£K. Moeizaam improviserend sta melde Emini dat haar vader en broer de bergen ingingen maar ze had geen idee waarom. Rechtbankvoorzitter May pro beerde vergeefs te weten te ko men waarom er andere dingen stonden in haar schriftelijke verklaringen. De getuige kreeg die tenslotte voor zich maar dat leidde niet tot duidelijker ant woorden .ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5