Zware kritiek op Van der Hoofd Kunst is raar, maar wel leuk Cerestar krijgt twee maanden om lawaai terug te dringen Hagelbuien vernielen oogst fruitkwekers Tieners krijgen eigen ruimte in ziekenhuis Terneuzense wethouder zaait volgens Barbé onrust onder ambtenaren Fietsster gewond aan been 0800 - 0231 231 (GRATIS) Gemeente Hulst pompt stinkende vijver leeg zeeuwse almanak Brand Biologische grasmaaier op de wallen ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 29 mei 2002 door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De Terneuzense VVD-wethouder K. van der Hoofd (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) is de voorbije week door zijn colle ga's en burgemeester R. Barbé op zijn nummer gezet. Van der Hoofd zei kortgeleden dat de sector Stadsontwikkeling en Beheer (SOB) van Terneuzen naar aanleiding van een reeks fouten zou worden doorgelicht. Het onderzoek zou aan het licht moeten brengen welke procedu refouten gemaakt waren en door wie. Volgens burgemeester Barbé zorgde Van der Hoofd met zijn opmerkingen voor onrust binnen de organisatie en sprak hij zeker niet namens het colle ge- „Een doorlichting van de sector SOB is niet aan de orde. Daar is op dit moment ook geen aanlei ding toe. De wethouder heeft met zijn uitspraken in de krant bovendien de suggestie gewekt dat een extern bureau zou wor den ingeschakeld om de sector door te lichten. Daar is echter ook geen sprake van. Het enige wat er wel gedaan wordt, is dat we op korte termijn een beleids analyse willen maken over een aantal zaken die aan de orde zijn of zijn geweest. Ik heb het dan over de uitbreiding Biervliet, Waterfront, de westelijke stads rand en de problematiek rond Checkpoint", legt Barbé uit. Nieuwe regels Volgens de Terneuzense burge meester had Van der Hoofd ook niet zonder meer mogen stellen dat ambtenaren op procedureel vlak fouten hebben gemaakt. „Dat is te simpel gesteld. De ambtelijke organisatie is de voorbije tijd geconfronteerd metnieuwe wet- en regelgeving, vooral op planologisch gebied. Die nieuwe regelgeving brengt altijd een divex-siteit aan vragen met zich mee. Vragen waarop niet altijd direct antwoorden 'voorhanden zijn. Daarnaast SAS VAN GENT - Een 51-jarige fietsster uit de gemeente Sas van Gent is gisterochtend op de kruising van de Brandspuit straat met de Kloosterlaan aan een been gewond geraakt na een aanrijding. Een 48-jarige auto mobilist uit de gemeente Sas gaf geen voorrang, waarna de vrouw ten val kwam. Ze hoefde niet naar het ziekenhuis. hebben we ook te maken met ge wijzigde opvattingen van be- stuursrechters. Dat alles kan tot gevolg hebben dat de gemeente Tei-neuzen - maar daarin staan we echt niet alleen - px*ocedures anders moet aanpakken dan tot voor kort gebruikelijk was", be nadrukt Barbé. Van der Hoofd verweet zijn ambtenaren onnauwkeurig handelen en vond dat zij zich niet voortdurend konden ver schuilen achter de grote werk druk. Barbé: „De werkdruk is door de herindeling op de mees te afdelingen erg groot. Dat on derkennen we. Van der Hoofd analyseerde de problemen bin nen de sector echter op een an dere wijze dan wij - de rest van het college - hebben gedaan. Zijn opmerking als zou de sector kwaliteit ontberen onderschrij ven wij niet. Grosso modo durf ik te stellen dat onze organisatie goed berekend is op de taken die ze moet uitvoeren." Wethouder Van der Hoofd wilde niet meer op de kwestie terugkomen. SLUIS - De gemeente SIuis-Aardenburg heeft sinds twee weken vijfhonderd nieuwe plantsoenmedewer kers in dienst. Bijzonderheid hierbij is dat het gaat om schapen van de schaapskudde West Zeeuwsch- Vlaanderen. Een maand lang houden deze tijdelijke krachten een ruim zes hectare grote strook gras op de buitenzijde van Sluise wallen tussen de Oostpoort en de Zuidpoort kort. De inzet van de schaapskudde biedt voordelen ten op zichte van het maaien met machines. Behalve dat er mankracht en machines worden uitgespaard, vallen ook de kosten voor het storten van gemaaid gras weg. Daarnaast krijgen door begrazing andere planten soorten als brandnetels en distels een kans, omdat de inzet van schapen - in tegenstelling tot machines - verruiging van het landschap tegengaat. Die andere planten trekken bijvoorbeeld weer vlinders aan. De schaapskudde blijft nog twee weken op de Sluise wallen. Ze komen dit jaar nog twee keer terug, ver moedelijk in augustus en september als het groeisei zoen voorbij is. Na een jaar zal door de gemeente en de schaapsherder worden bekeken of voortzetting van de begrazing gewenst is. De Schaapskudde Zeeuwsch-Vlaanderen loopt sinds juni 1999 rond tussen Schoondijke en Sluis en is een initiatief van de Stichting Dijk- en Krekenbehoud West Zeeuws-Vlaanderen in samenwerking met de Zeeuwse Milieufederatie en Stichting Het Zeeuwse Landschap. Doel is om de dijken en kreekranden eco logisch te onderhouden. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst SAS VAN GENT - De Sasse zet- meelproducent Cerestar Bene lux krijgt tot 1 augustus de tijd maatregelen te nemen tegen overschrijdingen van de provin ciale geluidsnormen. Mocht het bedrijf op die datum nog niet voldoen aan de eisen dan krijgt het een boete van vijfduizend euro per geconstateerde over treding met een maximum van 45.000 euro, besloten Gedepu teerde Staten gisteren. Bij de provincie kwamen tussen begin vorig jaar en april dit jaar 25 klachten over door Cerestar veroorzaakte geluidsoverlast binnen. Drie controles in het eerste kwartaal van dit jaar, één in ja- nuari en twee in april, wezen telkens uit dat de installaties van het Sasse bedrijf te veel ge luid produceerden. Eind febru ari liet de bedrijfsleiding weten dat de geluidsdempers op de droger Flash 4 volgens eigen metingen voldeden aan de ver gunningseisen. Maar deson danks was de opdracht voor de studie naar een nieuwe verbe terde geluidsdemper de deur al uit, stelde de Cerestar-directie destijds. Nu maanden later nog klachten binnenkomen en controles vori ge maand duidelijk maakten dat het bedrijf niet altijd aan de vergunningseisen voldoet, wox'dt het tijd dat de beloften worden nagekomen, vindt het dagelijks bestuur van de pro vincie. Cerestar heeft al aange geven dat het maken van een be ter geluiddempend filter wat meer tijd kost. De provincie geeft het bedrijf nog tot 31 jxxli de tijd om verdere geluidswe rende maatregelen te nemen, al vorens dwangsommen op te leg gen, liet hoofd T. van Riet van de afdeling Milieuhandhaving en Metingen gisteren weten. Of twee maanden genoeg zijn om aan de provinciale geluidsnor men te voldoen, kon gisteren niet worden achterhaald, omdat de Cerestar-directie niet bereik baar was voor commentaar. Boetes Overigens kan het Openbaar Ministerie in Middelburg de Sasse zetmeelproducent voor die datum al boetes opleggen voor de eerder dit j aar geconsta teerde overtredingen. De pro vincie geeft door haar geconsta teerde overtredingen tegen de Wet Milieubeheer altijd door aan Justitie. Met veel kneden, trekken en boetseren vormen de leerlingen van De Reynaert hun eigen kunstwerk uit hompen klei. foto Wim Kooyman Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen door Jeannette Vergouwen HULST - De leerlingen van openbare school De Reynaert in Hulst zijn al een dikke week be zig met het project Beeldende Kunst. Dat er flink over kunst nage dacht is op de Reynaert school, wox-dt wel duidelij k als j e het ge bouw in de Sportlaan binnen komt. Grote panelen met kunst van Picasso en Van Gogh sieren de muren. In de klassen hangen vele maskers, aquarellen en ont werpen voor regenkleding. „De eex-ste opdx-acht was de vraag beantwoorden: wat vind ik van kunst? Dat deden ze met een gedichtje of een kunstwerk je. Heel wat kinderen vonden het eerst maar raar, maar nu zijn er heel wat die er heel an ders over denken", vertelt Christian Campfens die de groep 5 en 6 begeleidde op het kunstpad. „Kunst is raar, maar ik vind het wel leuk", zegt een wijsneus. In andei'halve week is in elk geval de interesse gewekt voor kunst en de leerlingen hebben ge merkt dat ze op een andere ma nier naar dingen gingen kijken. De groepen 3 en 4 werkten met portretten en met werken van Anton Pieck en de kleuters maakten fotogrammen. De groepen 7 en 8 hebben gebeeld houwd en veel met klei gewerkt. De leerlingen van de groepen 5 en 6 werkten gisteren een hele middag onder het toeziend oog van Luc Ingels. Hij liet zien hoe je kapt in kristallino marmer. Even later kneden en krauwden vingers en nagels door zachte klei. Regencape Er ontstonden portretten in al lerlei maten en vormen. „Het leukste vond ik het maken van een regencape. We moeten ook een werkstuk schrijven, maar dat is gewoon leuk", vertelt een enthousiaste Anne die samen met Vera een prachtige regen cape maakte van allerlei plastic tassen. Ook Imke, die een vrouwenge zicht uit de klei tovert, is en- door Eugène Verstraeten VOGELWAARDE - De hagel buien die zondagmiddag over Zeeland trokken, hebben plaat selijk grote schade aangericht in de fruitteelt. De meeste appels en een groot deel van de peren in boomgaar- den op de lijn Axel-Vogelwaar- de-Kloosterzande en dan verder de Westei'schelde over naar de Zak van Zuid-Beveland kunnen als verloren worden be schouwd. Bij de grootste hagelschadever- zekeraar Hagelunie zijn uit Zeeland meer dan negentig schademeldingen binnengeko men, waaronder ongeveer vijf tien van fx-uitkwekers. „De landbouwgewassen zijn nog klein. Die komen de hagelbui wel te boven, zij het met een groeiachterstand. Voor de fruit teelt kan het echter dramatisch uitpakken", aldus een woord voerder van Hagelunie. Bij de Hagelunie gaat men alvast glo baal uit van een schade van meer dan een half miljoen euro. Het werkelijke schadebedx'ag zal een stuk hoger uitvallen, omdat heel wat fruitkwekers niet of niet volledig Verzekerd zijn vanwege de hoge premies. „De getroffen appelpercelen kun je zo goed als afschrijven", weet voorzitter A. Slabbekoorn van de Zeeuwse fruittelers. „Wat de peren betreft moeten we nog even afwachten. Er zal ongetwijfeld veel verloren zijn, maar misschien kunnen sommi ge percelen er nog uitgroeien." Kanaalzone Fruitteler J. Flikweert uit Aar- denburg, voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse fruitkwekers, heeft nog geen overzicht van het precieze aantal getroffen kwe- kers in Zeeuws-Vlaanderen. „Zover ik het nu kan overzien, hebben West-Zeeuws-Vlaande ren en de Kanaalzone in ieder geval geen hagelschade." H. Vereecken uit Vogelwaarde is één van de telers wiens oogst praktisch geheel verloren is ge gaan. „Negentig procent is weg. Je kunt gerust stellen dat we een jaar voor nop hebben gewerkt", zegt hij. Vorig jaar kon Ver eecken ook maar een dei-de van zijn peren plukken, omdat de jonge vruchten toen ten prooi vielen aan nachtvorst. Ondanks de zo goed als veidoren oogst, gaat het werk in de boomgaard gewoon door. „Het gaat nu niet meer om de vrucht, maar om de boompjes gezond te houden. Want je moet natuurlijk ook aan volgend jaar denken. Omdat de percelen van zijn col lega J. van Assche uit Hengst dijk meer verspreid liggen, heeft die wat minder averij opgelo pen. „Hier op Hengstdijk was er bijna niets aan de hand, maar op een perceel bij Vogelwaarde is alles kapot gehageld. Er zijn ap pels bij waar vier hagelstenen in zitten. Die zijn alleen nog goed voor appelmoes." De kostprijs om ze te plukken is weliswaar net zo hoog als de appels opleve ren bij de appelmoesfabriek, maar Van Assche is toch van plan ze te oogsten. De Hengst - dijkse kweker is nu deels de dans ontsprongen, maar vreest voor erger. Hagelnetten Er zijn wel manieren om fruit bomen te beschermen tegen ha gel, maar in Nederland zitten daar nogal wat haken en ogen aan. „In Frankrijk spannen de kwekers hagelnetten", weet Vereecken. „Die bi'eken de val van de hagelstenen. Maar hier mogen we die niet gebruiken vanwege zogenaamde horizon- vexvuiling." Een ander wapen in de strijd te gen de hagelstenen is een hagel- kanon. „Een fruitkweker in Sint-Gillis-Waas heeft er één. Als je een donkere bui aan ziet komen schiet je een patroon in zo'n wolk en dan drijft de bui door de luchtdruk naar de na burige collega's. Die hebben dan uiteraard wel een goede hagel- verzekering, anders kun je dat niet doen", vertelt Van Assche. Een dergelijk hagelkanon kost overigens zo'n 50.000 euro en het geknal zorgt voor overlast. „Ik heb wel begrepen dat de bu ren daar in België er niet zo blij mee zijn." door Lieneke Fieret TERNEUZEN - Ziekenhuis De Honte wil een aparte kamer in richten voor jongeren van veer tien tot achttien jaar. Op dit mo ment kunnen tieners alleen naar de 'speelruimte' wanneer ze zich willen ontspannen. Die ruimte is echter meer ge richt op jongex-e kinderen. Daarom wil De Honte hen een eigen plek geven waar ze met leeftijdsgenoten kunnen ver blijven en die gericht is op de be hoeften van deze leeftijdscate- gorie. Er een bureau voor het maken van huiswerk, een com puter met internetaansluiting, een tv en een audio-installatie. Het is echter niet zeker of ook de speelkamer aangepast kan wor den, omdat het ziekenhuis voor de meubilering van de tiener ruimte afhankelijk is van spon sors. De verbouwing zal De Honte zelf bekostigen, maar voor de inrichting is geen geld meer. Dit komt omdat het pro ject op korte termijn wox*dt ge realiseerd, Alles bi j elkaar zal de verbouwing en de inrichting tienduizend euro kosten. De verwachting is dat de tienerka mer voor de zomer klaar zal zijn. thousiast. Zij had een voorkeur voor het ontwerpen van regen kleding, maar vond ook het we ven op grote ramen leuk. Job zet zijn duimen in de klei en bezorgt zijn meneer in klei een stevige kin. „Het is best leuk, maar een week is genoeg voor mi jIk hoop wel dat heel veel mensen mor genavond komen kijken naar onze kunstwerken." Onder begeleiding van ouders en leerkrachten wordt vanmor gen een speurtocht, aan de hand van een fotoboekje en vele op drachten, in de binnenstad af gewerkt. Morgenavond is er een kijk- avond tussen 18.30 en 20.00 uur. Alle ouders, grootouders en be langstellenden zijn welkom. door Sheila van Doorsselaer HULST - De vervuilde vijver aan de Poorterslaan in Hulst wordt deze week leeggepompt en opnieuw gevuld met schoon grondwater. Volgens milieu ambtenaar R. van Damme van de gemeente Hulst, zal de stank- overlast binnen een jaar tot het verleden behoren want Hulst gaat de overstort op de vijver staken. De vijver aan de Poorterslaan wox'dt gebruikt als ovex'stort van het riool. Als bij een hevige re genbui de riolering de grote hoeveelheden water niet aan kan, wordt overtollig water in de overstortvijver geloosd. Na deel is dat het rioolsl i b neerslaat op de bodem van de brandvijver en dat kan op den duur gaan stinken. De omwonenden van de Poorterslaan weten er alles van. Vorig jaar werd de vijver al uitgebaggerd, maar door sabo tage aan noodpompen van wa terschap Zeeuws-Vlaanderen is er nu veel vies water de vijver ingestroomd. Honderden vissen stiei-ven de afgelopen weken in het watexx Van Damme heeft goede hoop dat de gemeente alleen kan vol staan met het leegpompen van de vijver. „Ik denk niet dat cle vijver door deze ene fout weer helemaal uitgebaggerd moet worden. Hopelijk hoeven we en kel het vuile water eruit te pom pen en de vijver weer opvullen met schoon grondwater." Hulst wil de overstort op de vijver aan de Pooxlerslaan zo vlug moge lijk staken. Van Damme: „Dat kan zodra de nieuwe installatie van het waterschap aan de Koolstraat in werking is getre den, ik schat zo binnen een jaar." Colijnsplaatse Sharon van bijna acht wordt geleerd zui nig te zijn op haar spullen. Speelgoed netjes opbergen, geen vieze vingers op de ceedeetjes en altijd weer net jes in het doosje doen: dat soort dingen. Diepe twijfel veroorzaakte dus in het weekeinde de dorpsgenoot, bij wie ze twee dagen logeerde. Hij moest telkens even naar zijn com puter om de zojuist van het net verworven muziek op schijf te zetten. Het hoge woord kwam er pas uit toen ze werd opgehaald. Waarom verbranden jullie hier altijd ceedeetjes?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 51