Verdeeldheid troef in Frankrijk PZC LPF krijgt rust om intern orde op zaken te stellen Visserijbeleid Nederland kan leren van Britse acties tegen voetbalgeweld Socialisten zijn nederlaag in presidentsverkiezingen nog steeds niet te boven 29 mei 1952 te gast woensdag 29 mei 2002 Pal na de spectaculaire presi dentsverkiezingen gaan de Fran se kiezers op 9 en 16 juni opnieuw naar de stembus, nu om een nieuw parlement te kiezen. Niet minder dan 8.456 kandidaten hebben zich voor de eerste ronde gemeld. Jean-Marie Le Pen wrijft zich in de handen: „Ik constateer een ex cessief optimisme onder mijn mensen", verklaarde hij eerder deze week. Eén op de tien vissersschepen naar de sloop, goed voor inkrimping van de vangstcapaciteit met een kleine twintig procent, en beperking van de vangst met dertig tot zestig procent. Deze drastische maatregelen zijn volgens Eurocommissaris Fischler nodig om de visstand te redden en daarmee de visserij. I De grove sanering is de zoveelste poging om het Euro pese visserijbeleid op orde te krijgen. Of dat gaat luk ken, is zeer de vraag. De Europese Commissie staat sinds gisteren achter Fischler. Maar de eerste echte hin dernis wordt de vergadering van de EU-ministers van landbouw. Daar wordt veel verzet verwacht van de zui delijke landen. Als de Europese lidstaten al bereid zijn Fischlers lijn hard te maken, zijn de vissers er nog. Zij zijn gewend om behendig te manoeuvreren en zij zullen zich niet gemakkelijk laten vangen in een fuik van Eu ropese regels. Zelfs niet als de zee steeds leger wordt. Tot nu toe koerst Europa met vaste hand aan op de on dergang van de visserij. Ministers vechten om quota voor hun eigen achterban in het besef dat de optelsom van hun gezamenlijke wensen de natuurlijke 'produc tie' ver te boven gaat. Met de ene hand hamert de EU op vangstbeperkende maatregelen terwijl de andere sub sidies uitdeelt voor nieuwbouw van vissersschepen, Er is onvoldoende controle op illegale vangsten of buiten sporige 'bijvangsten'. Ondertussen loopt de stand van veel vissoorten drama tisch terug. Fischler heeft dus een goede reden voor zijn ingreep. Zijn aanpak is tweeslachtig. Hij wil de sector saneren én de vis redden. Hij wil de economie leiden én de natuur beschermen. Dit getuigt niet van veel werke lijkheidszin. Ondanks de slooppremies, satellietbewa king, vangstquota, vistechnische afspraken en tijdelij ke visverboden van de afgelopen jaren is de visstand in de wateren rond Europa in alarmerend tempo terugge zakt. Desondanks zoekt Fischler het nog steeds in meerjarenplannen met financiële en technische ingre pen en uitbreiding van de controle op de vissers. En de Oostenrijkse eurocommissaris paait de verontruste zuidelijke lidstaten met de toezegging dat zij in de Noordzee mogen vissen. Het is alsof hij een visserijoor log wenst. Het wordt tijd dat het geloof in de maakbaarheid en be heersbaarheid van de visserij plaatsmaakt voor ontzag voor de wetten van de natuur. Vertaald naar beleid be tekent dat eenvoudigweg meerjarige totale visverbo den voor de gebieden waar overbevissing één of meer dere soorten bedreigt. En voor het overige een vrije vangst en een vrije markt. Voor de vissers houdt zo'n hard klimaat grote risico's in. Maar die lijken toch beter te pruimen dan het wegsane ren van tientallen grote Nederlandse viskotters in het kader van Europese acties waarvan het effect na alle eerdere mislukkingen voluit mag worden betwijfeld. door Henk Glimmerveen Alsof er niets is gebeurd de afgelo pen weken gaan de Franse politie ke partijen fors verdeeld de verkiezin gen voor een nieuw parlement in. De campagne, traditioneel minder specta culair dan bij de presidentsverkiezin gen, is saaier dan saai en blinkt vooral uit in onderling gekrakeel. De socialis tische partij zit na het debacle van Lio nel Jospin zonder leider, hetgeen de stammenoorlog onder de kroonprinsen Hollande, Strauss-Kahn en Fabius hoog heeft doen oplaaien. Bij rechts verzet UDF-leider Bayrou zich met hand en tand tegen de poging van president Chirac om alle gaullisti sche partijen in een nieuwe formatie te laten opgaan. Dat alles tot intense vreugde van Jean-Marie Le Pen, die zich bovendien gesterkt weet door een peiling van gisteren, waaruit blijkt dat 28 procent van het Franse electoraat het gedachtengoed van zijn Front Na tional steunt. Ontredderd De socialistische partij is de nederlaag in de eerste ronde van de presidentsver kiezingen nog steeds niet te boven. De partij maakt een ontredderde indruk en slaagt er tot dusver niet in een aan sprekende campagne te voeren. Een van de belangrijkste oorzaken is het ontbreken van een opvolger van pre mier Jospin. Onmiddellijk na de aan kondiging van Jospin dat hij de poli tiek ging verlaten, liet partijsecretaris Francois Hollande weten dat hij de or ganisatie van de verkiezingscampagne op zich zou nemen. Een handige zet, omdat hij zich daarmee tot aan de ver kiezingen in juni tot de belangrijkste socialistische politicus bombardeerde en Dominique Strauss-Kahn en Lau- Jean-Marie Le Pen, afgelopen zondag tijdens een persconferentie in Marseille, waar hij zijn kandidaten voor de parlements verkiezingen bekendmaakte. foto EPA rent Fabius, zijn grootste rivalen, het nakijken gaf. Maar toen Hollande eer der deze week verklaarde dat hij 'be reid' was premier van een nieuwe rege ringsploeg te worden als de socialisten de grootste formatie bleven, was de boot aan. Strauss-Kahn viel Hollande openlijk aan en zei in een radio-inter view dat een benoeming van Hollande 'geen automatisme' was. Behalve de eigen interne perikelen heeft de SP ook te maken met venijnige aanvallen van de communisten, voor wie de parlementsverkiezingen de laatste kans zijn om zich hls geloof waardige politieke formatie in Frank rijk te presenteren. Socialisten, com munisten en groenen hebben de afgelo pen weken stevig vergaderd over de vorming van een gezamenlijke linkse lijst in de tweede ronde, om te voorko men dat rechts of extreem-rechts met de winst gaat strijken. Maar gemakke lijk is dat niet gegaan en nog steeds wordt er gehakketakt over de namen. Onenigheid is er ook bij de rechtse par tijen. Nog voor de presidentsverkiezin gen had president Chirac het initiatief genomen om tot de vorming van één grote rechtse partij te komen, de Union pour la Majorité Parlementair (UMP). De nieuwe partij zou een samensmel ting moeten zijn van Chiracs eigen RPR, de UDF van Francois Bayrou en de liberalen (DL) van Alain Madelin. De dag na zij n monsterzege bij de presi dentsverkiezingen riep Chirac Bayrou en Madelin bij zich om vaart te zetten achter de fusie. Maar Bayrou weigert tot dusver. Hij wenst geen 'eenheids pot' en bovenal wil hij dat het geluid van zijn UDF hoorbaar blijft. Niet door Bayrou genoemd, maar wel degelijk een belangrijke reden om niet kopje onder te gaan in het gaullistische geweld van Chirac, is de financiële toe komst van zijn partij. In Frankrijk is het de gewoonte dat politieke forma ties geld krijgen van de staat. In totaal wordt daar 80 miljoen euro voor neer gelegd. De helft wordt verdeeld op ba sis van het aantal stemmen dat bij de verkiezingen op een partij wordt uitge bracht. De andere helft wordt verstrekt naar rato van het aantal parlementariërs. Omgerekend: iedere partij krijgt ge middeld 1,80 euro per uitgebrachte stem en 45.000 euro per parlementslid. En dat gedurende de gehele zittingstij d (5 jaar). De staatssubsidie maakt onge veer de helft van de begroting van poli tieke partijen uit. Verdwijnt de UDF in de UMP, dan houdt het voor de partij van Bayrou gewoon op. Serieus De UDF-leider haalde in de eerste ron de van de presidentsverkiezingen 7 procent van de stemmen en werd daar mee achter Chirac, Le Pen en Jospin de belangrijkste politicus van het land. Hij wenst serieus te worden genomen, niet onder te gaan in de grote UMP en zijn eigen standpunten te blijven ver woorden. Bayrou is woedend op de nieuwe RPR-voorzitter Lepeltier, die vorige week aankondigde dat de UMP in een tweede ronde zich niet automa tisch ten gunste van de socialisten zal terugtrekken om het Front National uit de Assemblee te houden. „Links heeft massaal op Chirac ge stemd om Le Pen te verslaan. De Fran sen zullen niet begrijpen waarom dat omgekeerd niet zou gaan. Ikzelf zal me in ieder geval wel aan die principes houden", zei Bayhrou in een interview met de krant Le Monde. De UDF heeft besloten in ruim 100 kiesdistricten met een eigen kandidaat te komen. In de overige, ruim 400, kiesdistricten steunt Bayrou de UMP. GPD SCHOENPOETSERTJE - Een 12-jarig schoenpoetser tje uit Casablanca, werd op zekere dag door Nederlandse zeelieden gevraagd of hij zin had om mee te gaan naar Ne derland. De jongen had er wel oren naar en werd aan boord gebracht van het Gro ningse kustvaartuig. Het schip arriveerde op 8 mei in Rotterdam, waar de jon gen onderdak kreeg bij de moeder van de tweede ma chinist. De vreemdelingen dienst kreeg er evenwel lucht van. Begin juli gaat het knaapje met een ander schip naar zijn land terug. AFSLUITING - De Oost- Duitse politie is woensdag begonnen met het afsluiten van niet-officiële verbindin gen rondom West-Berlijn, voornamelijk om de stroom van vluchtelingen naar West-Duitsland, die de laat ste weken sterk is toegeno men, tot stilstand te brengen. DANSEN - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland j hebben niet ingestemd met de verordening van de ge- meenteraad van Alphen aan de Rijn, waarin het dansen I op zondagen en de christelij- I ke feestdagen wordt verbo den. Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A, L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645741 E-mail- redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverl] Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor oom (abonnementen)adminislratie en om u te (laten) intormeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. afdeling lezersservice Postbus 18.4380 AA Vlissingen. Behoort tot UJGQGnGr Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot. 13.30 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tol 18.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van /,-) per maand 19,25 per kwartaal: 52,-- per jaar: 198,-- Voor toezending per post geldt E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,~ zalerdag:€ 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeveri] PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel 0118-484321 door Jan Rijpstra Het handhaven van de open bare orde en het garande ren van veiligheid is een taak van de overheid. De vraag is echter hoe je kunt voorkomen dat voetbal meer en meer een veiligheidsvraagstuk wordt. Na de nodige incidenten begon het bekende vingerwijzen onder het mom van: 'de overheid-clubs- KNVB-OM-gemeenten' hebben onvoldoende maatregelen ge nomen om de relschoppers aan te pakken. Op 28 juli 2000 werd in Groot- Brittannië de Football (Disor der) Act 2000 van kracht. Deze wet moet het geweld rond voet balwedstrijden helpen tegen gaan. De WD pleit voor een dergelijke aanpak in Neder land. Al in december 2000 is in Jeen motie van WD en PvdA aangedrongen op de totstand koming van een sportwet in Ne derland, om onbedoelde en on gewenste wet- en regelgeving te voorkomen met bepalingen over doping, accommodaties en subsidieverstrekking. In janua ri heeft de WD aansluitend aan de minister van Justitie ge vraagd om de Engelse voetbal wet tegen het licht te houden en te bekijken of een dergelijke wet I ook in Nederland mogelijk zou zijn. Voorstellen j Aangezien er niet eerder dan in juli 2002 een eerste reactie valt te verwachten en dit te laat is in de ogen van de WD stelt zij voor: - Alle betrokken partijen stellen I binnen twee maanden een plan op met tijdschema om het voet balgeweld in te dammen; - Elke partij wordt gehouden om uitvoering te geven aan hetgeen j is afgesproken; i - Verder staat uiteraard een strenge aanpak van de voetbal vandalen centraal en is veilig heid in en naar de stadions van belang; - Het vergroten van de verant woordelijkheid van de prof clubs door verzwaring van het licentiesysteem; - Investeringen in supporters- projecten en de begeleiding. De overheid moet voorts voor-, waarden aan het verlenen van een licentie kunnen stellen om het wangedrag van supporters aan te pakken. Te denken valt aan maatregelen zoals het te rugsturen van supporters, zwa re geldboetes voor de profclubs of het staken van de wedstrijd. Ook kan gedacht worden aan het (over)spelen van de wed strijd zonder publiek, wed- strijdpunten in mindering bren gen en zelfs het uit de competitie nemen van een club. Naast een lik-op-stuk-beleid door vereenvoudiging en ver- spoediging van de strafrechte lijke procedures wil de WD sta dionverboden invoeren met meldingsplicht. Dit stadionver bod is inclusief een omgevings verbod en eventueel elektro nisch huisarrest. Ook dient er een stadionverbod opgelegd te worden na aan voetbal gerela teerde strafbare feiten binnen een periode van 24 uur voor en na de wedstrijd. Personeel Wat betreft de veiligheid in de stadions en het vervoer er naar toe wil de WD de positie en de opleiding van vrijwillig veilig heidspersoneel verbeteren. Ver der moet door intensiever gebruik van camera's en het in voeren van clubpassen het toe zicht en de ingangscontrole worden versterkt. Als laatste bepleit mijn fractie een volledig alcohol- en drugsverbod in en rond het stadion en in het open baar vervoer van en naar voet balwedstrijden. Op korte termijn kan gekomen worden tot: 1. De instelling van een werk groep bestrijding voetbalge weld. Deze dient binnen twee maanden haar plan van aanpak gereed te hebben met onder scheiden verantwoordelijkhe den. 2. Voor het komend seizoen die nen alle maatregelen die nu al mogelijk zijn om het voetbalge weld in te dammen op een rij ge zet te worden. 3. De aanpak van het voetbalge weld hoort een onderdeel van het regeerakkoord te worden. Maar dat betekent niet dat tot het uitkomen van het akkoord er geen maatregelen getroffen mogen worden. Jan Rijpstra is lid van de Tweede Kamer vöbr de VVD Ferry Hoogendijk en LPF-fractievoorzitter Mat Herben bezig aan hun eerste motie in de Tweede Kamer na hun beëdiging. foto Phil Nijhuis/GPD De regiefoutjes bij de Lijst Pim Fortuyn beginnen langzaam aan een ge woonte te worden. Het af gelopen weekeinde was vice-fractievoorzitter Ferry Hoogendijk de zaai er van de verwarring. Eerder vlogen fractie voorzitter Mat Herben, parlementariër Jim Jans sen van Raay en partij voorzitter Peter Langen- dam al uit de bocht. door Peet Vogels Vooral de laatste uitglijder van Hoogendijk is pijnlijk. De LPF heeft al moeite de andere partij en te overtuigen van haar be trouwbaarheid en degelijkheid als coalitiepartner. Als de poli tieke nummer twee van de partij vervolgens zo opzichtig in de fout gaat, krijgt het imago een nieuwe deuk. De partij lijkt maar moeilijk te leren van ge maakte fouten. Toen Fortuyn de lijst aanvoerde, riepen kandi daat-kamerleden al dingen die haaks stonden op zijn uitspra ken. Toen was het woord van Fortuyn echter nog wet. Na de moord op de lijsttrekker ging het echter ernstiger mis. De aanvallen van buiten - partijfi nancier en vriend van Fortuyn Harry Mens riep de LPF op om niet aan de verkiezingen mee te doen - leken de eenheid alleen maar te versterken. „We gaan door", i-iep Herben meermalen uit. Onder wiens leiding was on duidelijk. Waar Herben zich als woordvoerder van Fortuyn op wierp als voorlopig politiek lei der, zei Janssen van Raay dat Winny de Jong de nieuwe frac tievoorzitter moest worden. Parallel aan die discussie brak er in het bestuur heibel uit over analyse het partijvoorzitterschap. Ook hier was gebrek aan regie de oorzaak. Nog hevig geëmotio neerd door de moord op zijn vriend Fortuyn riep partijvoor zitter Langendam allerlei be schuldigingen richting linkse politici en media. Die uitspra ken kwamen in de krant op het zelfde moment dat Herben juist de beschuldigingen over een hetze tegen Fortuyn weersprak. Daarop kondigde Langendam aan op te stappen als partijvoor zitter. Vice-voorzitter John Dost riep vervolgens dat hij de baas wilde worden. Vervolgens zei Langendam direct na de verkiezingen op te stappen. In middels blijft hij aan tot een partijcongres dat midden juni is gepland. En zo rende Herben van het ene binnenbrandje naar het andere. Ondanks al het gerommel haal de LPF met 26 zetels een enorme verkiezingsoverwinning. Bij het CDA kwam direct de vraag op of de LPF wel een betrouw bare coalitiepartner is. Ook bij de WD bestond die aarzeling, gelet op alle incidenten rond de partij. De week erop werd Herben offi cieel als politiek leider van de LPF gekozen en kreeg de fractie een spreekverbod opgelegd. Dat leidde tot enige rust. Ook het optreden van Herben als onder handelaar dwong respect af. Het afgelopen weekeinde kwam het interview over het generaal pardon voor illegalen en de re actie van Hoogendijk daar dwars doorheen. Herben her haalde nog het idee van Fortuyn om alsnog een verblijfsvergun ning te geven aan uitgeproce- deerden die langer dan vijf jaar in Nederland zijn, de taal spre ken en in het eigen onderhoud voorzien. Maar Hoogendijk zei een generaal pardon voor alle il legalen te willen, waarmee de vice-fractievoorzitter door het beleid van de voorzitter heen fietste. Bovendien is Hoogen dijk naast Herben de onderhan delaar in de formatiebesprekin gen. „We hebben een goed gesprek gehad met Hoogen dijk", aldus woordvoerster Ines Scheffers. „We hebben afge sproken dat mensen alleen nog het woord voeren over items waarover ze deskundig zijn." Voorlopig zullen er echter hele maal geen interviews meer ge geven worden, zo bleek. „De in formateur wil liever niet dat nog interviews gegeven worden over de onderhandelingen. Dat moet aan tafel gebeuren en niet via de pers. Daar houden we ons aan", aldus Scheffers. De komende tijd krijgt LPF dus de rust om intern orde op zaken te stellen. Dat heeft de partij na alles wat ze heeft meegemaakt ook wel nodig. Nu het vertrou wen van de kiezer is binnenge haald moet de partij het ver trouwen van de andere partijen winnen. Breken met politieke gewoonten was een verkie zingsitem van Fortuyn, nu moet de LPF nog breken met de eigen gewoonten. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4