Sepp Blatter overleeft met gemak WK voetbal is goudmijn voor spelers Ierse selectie is verscheurd over vertrek van Roy Keane Beckham fit voor duel met Zweden Italianen stelen met gummishirt de show Seedorf van Inter naar AC Milan Argentinië verliest van Japanners Italië weigert volkslied te zingen Nigeria bidt voor kwartfinale Senegalees opgepakt voor diefstal Derde Wereld werpt verdedigingsmuur op tegen Europese oppositie Europese landen aansprakelijk door risico's ROME - Clarence Seedorf gaat naar een nieuwe club maar hoeft geen verhuizer in te schakelen. De vaker verguisde dan bejubelde middenvelder gaat van Inter naar AC Milan. Dat meldde gisteren het grootste sportdagblad van Italië, La Gaz- zetta dello Sport. Volgens La Gazzetta zal Inter Seedorf rui len tegen de door nu nog voor Barcelona uitkomende verdedi ger Francesco Coco. De vader van Coco zegt in de krant dat dé onderhandelingen over zijn zoon (die deel uitmaakt van de Italiaanse WK-selectie) in een vergevorderd stadium zijn. Co-*- co wil niet terug naar AC Milan, de club die hem aan Barcelo na heeft verhuurd maar nog wel onder contract heeft. La Gaz zetta meldt onvervaard dat de zaak rond is. De krant vermeldt tegelijkertijd een probleempje: Seedorf studeert nog op het voorstel van Milan, de club vindt zijn salaris te hoog. Inter noch AC Milan wilden gisteren commentaar geven op het transferbericht. GPD NARAHA - Argentinië heeft gisteren een oefenwedstrijd van twee keer 25 minuten tegen de Japanse Vegalta Sendai verlo ren. Yamashita maakte het enige doelpunt. Aanvaller Clau- dio Lopez ontbrak na een koortsaanval in het trainingskamp. De Zuid-Amerikanen speelden later 0-0 in een wedstrijd (met dezelfde duur) tegen eersteklasser FC Tokio. Argentinië's ter genstander in hun eerste WK-wedstrijd, Nigeria, won met 2-0 van de Japanse tweedeklasser Shonan Bellmare. Benedict Agwuegbu en Nwankwo Kanui scoorden. AFP SENDAI - De spelers van Italië weigeren tijdens het WK het volkslied te zingen. Zij hebben zo voor grote opschudding ger zorgd in hun land. Ondanks smeekbeden van Italiaanse poli tici zei middenvelder Gennaro Gattuso: „We zingen het volkslied een paar keer per dag, in de bus, op het trainings veld, maar niet voor de wedstrijd. Waarom niet? Dat is een kwestie van trots". RTR LAGOS - Met veel bidden, een goede voorbereiding en een portie geluk-moet het lukken. De bevolking van Nigeria ver wacht niets minder dan een kwartfinaleplaats op het wereld kampioenschap voetbal. „Minder accepteren de mensen hier niet", zei president Olusegun Obasanjo maandag in Lagos. Omdat het land op de vorige twee toernooien steeds in de tweede ronde werd uitgeschakeld, willen dekijkers in Nigeria deze keer vooruitgang zien van hun Super Eagles. „Van wat we tot nu toe hebben gezien, kunnen we opmaken dat ze zich goed hebben voorbereid. De Nigerianen bidden voor de ploeg, maar geluk, dat bij het behalen van succes van belang is, kan alleen God geven." De boodschap van president Obasanjo gaat met de minister van Sportzaken mee naar Azië, waar Ni geria in de 'groep des doods' (F) is ingedeeld bij Argentinië, Engeland en Zweden. RTR DAEGU - Een voetballer uit de selectie van Senegal is giste ren in het Zuid-Koreaanse Daegu gearresteerd voor poging tot diefstal. Hij probeerde een gouden halsketting bij een ju welier te stelen. De speler werd na verhoor vrijgelaten. De naam van de speler is niet bekend gemaakt. Senegal speelt vrijdag tegen Frankrijk de openingswedstrijd op het wereld kampioenschap. SID woensdag 29 mei 2002 van onze sportredactie SEOUL - Sepp Blatter zal ook I de komende vier jaar president I van de Fifa zijn. Gisteren loods te de Zwitser, die uitgefloten werd door boze congresgangers, I zichzelf op meesterlijke wijze door het extra congres van de voetbalfederatie over de finan ciële toestand. Onderwijl werd I duidelijk dat de Fifa kampt met een heuse tegenstelling tussen arm en rijk. Democratie is een woord dat binnen de Fifa slechts sarcasme oproept. De Nederlandse afge vaardigden in Seoul moesten er in de wandelgangen van het Hil ton Congrescentrum, waar fcpREAjAPWN Fifa-secretaris-generaal Mi chel Zen-Ruffinen, een van Blatters grootste tegenstanders ontbrak, ook om lachen. Als boeren met kiespijn, dat wel. „Geweldig mooi, dat democra tisch proces in de praktijk", grijnsde KNVB-directeur Har ry Been. Directeur betaald voet bal Henk Kesler sprak over schijndemocratie. En KNVB- voorzitter Jeu Sprengers zei: „Ik maak dit nu al zo lang mee, ik vermaak me zo langzamer hand kostelijk." Toch lachte Sprengers in werke lijkheid helemaal niet. Geen wonder, want het was juist Sprengers die namens een groot aantal Europese landen giste ren het woord zou voeren. De Limburger, thuis in cijfertjes, had een aantal zaken op een rij tje gezet omtrent de financiële toestand van de Fifa. Pijnlijke vragen genoeg. Weliswaar pre senteerde de Fifa maandag een schitterend boekwerk, vol met nog veel mooiere cijfers, maar menigeen houdt zijn hart vast bij het aanschouwen van de fi nanciële zaken. Sprengers: „Het ziet er allemaal gelikt uit, maar de cijfers voor de komende vier jaar barsten van de prognoses. Zo denkt men in de komende vier jaar ruim 1 miljard Zwitserse Franken (500 miljoen euro) te kunnen bespa ren op een totale begroting van 2,5 miljard Frank. Dat is nogal een hell of a job, lijkt mij. Bo vendien gaat men uit van nogal optimistische ramingen wat be treft bijvoorbeeld de tv-inkom- sten. Wat mij betreft loopt de Fifa met deze manier van begro ten gewoon veel te grote risi co's." Sprengers had zijn verhaal zul len doen, maar kreeg de kans niet. De afgevaardigden van de 204 aangesloten landen begon nen om 9.00 uur aan hun zitting die tot 14.00 uur mocht duren. Die tijd had president Blatter tenminste bepaald. De eerste drie uur gingen vervolgens ver loren aan de normale vergader zaken als het tellen van de aan wezigen en een 'uitvoerige' uiteenzetting van de cijfers door Blatter en zijn financiële men sen. Alle rooskleurige kernge tallen werden daarbij tot in den treuren herhaald, voor vragen was geen ruimte. Daarna was het natuurlijk tijd voor een pau ze, waarna per saldo minder dan twee uur restte voor alle vragen. Meesterschap En toen pas bleek werkelijk het meesterschap van de sluwe Zwitserse president. Terwijl zijn oppositie zich keurig voor bereid had op kraken van harde noten tijdens de twee vragen uurtjes, bepaalde Blatter als voorzitter van de vergadering wie en in welke volgorde aan de beurt kwam. In totaal zo'n dertig afgevaar digden meldden zich, zodat me teen duidelijk was dat lang niet iedereen aan de beurt kwam. En uiteraard wist Blatter donders goed een voor hem fraaie volg orde van de sprekers vast te Fifa-baas Sepp Blatter kijkt hoe honderden officiële WK-wedstrijdballen uit een vrachtauto worden congres in Seoul. stellen. En dus kwamen daar achtereenvolgens de vertegen woordigers van Jamaica, Libië Papoea Nieuw-Guinea, Iran, de Kaaimaneilanden, de Seychel len, India enzovoorts aan de beurt. Vragen op het financiële vlak hadden zij niet. Integen deel, uitvoerig prees de een na de ander' de verdiensten van Blatter. Geen wonder, juist bij de kleine voetballanden kan Blatter geen kwaad doen, sinds hij in 1998 invoerde dat iedere bond 250.000 dollar jaarlijks krijgt toebedeeld. Peanuts voor Europese landen, een vermogen voor pakweg de Kaaimaneilan den. En dus waren de toespraken van de meeste sprekers eindeloos en vooral nutteloos. Het leek wel een complot van de kleine lan den tegen 'Europa' waar de gro te oppositie jegens Blatter zit. Welbeschouwd speelt zich bin nen de Fifa langzamerhand ook een conflict af tussen de Eerste Wereld en de Derde Wereld. De rijke landen ergeren zich groen en geel aan de ondemocratische gang van zaken, de ondoorzich tigheid van de Fifa en het weinig bedrijfsmatige financiële be leid. De kleine landen zijn juist dolgelukkig met Blatter en zijn ruimhartige beleid. Aangezien de kleine landen het grootste deel van de 204 aangesloten gestort voorafgaand aan het Fifa- foto Jason Reed/Reuters bonden vormen, bepalen zij fei telijk het beleid. De vertegen woordiger van Jamaica, 'Cap tain' Horrace Burrell, kon het niet nalaten de Europeanen daar even fijntjes aan te herin neren. „Europa heeft geen res pect voor de kleine landen. Maar wij zijn net zo goed lid van de Fifa als bijvoorbeeld Zwe den. En gelukkig telt hier dat elk land een even zware stem heeft." GPDIANP SEOUL - Jeu Sprengers zal de leden van de Fifa vandaag naar alle waarschijnlijkheid oproe pen de begrotingen en financië le verslagen van de Voetbalfede ratie niet goed te keuren. „Zoals het er nu voorstaat loopt de Fifa veel te grote risico's. Als het mis gaat, dan zijn de indivi duele bonden aansprakelijk. Je hoeft niet te raden welke landen de grootste klappen moeten op vangen wanneer we straks in derdaad met een tekort van honderden miljoenen euro's zit ten. Inderdaad, de Europese bonden." Sprengers zou gisteren namens de meeste Europese landen het Fifa-congres toespreken, maar kreeg daar net als veertien an dere sprekers geen tijd voor. In een ongekend ruimhartige bui beloofde Blatter dat zij vandaag alsnog hun zegje mogen doen. „Desnoods vergaderen weer door tot middernacht, of gaan donderdag weer verder", aldus de Zwitser die zich inmiddels zeker voelt van herverkiezing. Sprengers zal zich de kans niet laten ontnemen zijn bedenkin gen te uiten. Dat zijn betoog geen enkele invloed zal hebben op de presidentsverkiezing die voor vandaag gepland staat, weet hij ook wel. „Daarvoor heeft de enige tegenkandidaat, Issa Hayatou, veel te weinig steun, Al denk ik niet dat Blatter echt een monsterzege zal halen. Ik wil mijn verhaal vooral doen om te waarschuwen voor de ge varen van een risicovolle begro ting. Ik heb daarmee samenhan gend vragen. Alleen wanneer daar hele goede antwoorden op zouden komen - wat ik totaal niet verwacht - zijn we bereid de begroting goed te keuren." Wanneer een meerderheid van de landen Sprengers advies ter harte neemt, dan komen vooral de kleine landen in de proble men. Zonder goedkeuring kun nen de honderden miljoenen aan steun niet uitbetaald wor den aan de 204 bonden. Vooreen bond als de KNVB maakt dat niet veel uit, voor de kleintjes zijn die paar ton van levensbe lang. De prangende vraag is nu: op wie stemt Nederland? Op Sepp Blatter of Issa Hayatou? Spren gers: „Voor mij is het allemaal wel redelijk duidelijk. Niet op Blatter nee. Maar aangezien ik ook penningmeester ben van de UEFA, laat ik de stemming over aan Kesler en Been. Ik probeer objectief en zo clean mogelijk te blijven." GPD/ANP door onze sportredactie SEOUL - Het WK voetbal is een goudmijn voor de spelers. Niet alleen kregen vrijwel alle ac teurs al forse bedragen voor het bereiken van het wereldkampi oenschap, ter plaatse kunnen zo ook nog de nodige tienduizen den tot honderdduizenden eu ro's verdienen. Het gaat dan om premies die de nationale voet balbonden - eventueel met hulp van sponsoren - in het vooruit zicht hebben gesteld voor het bereiken van een volgende ron de met als hoogtepunt het beha len van de wereldtitel. Alhoewel er vanwege de fiscus nogal geheimzinnig over de WK-premies wordt gedaan staat wel vast dat de Spanjaar den het meeste kunnen verdie nen. Voor een wereldtitel krijgt elke speler (een WK-selectie be staat uit 23 man) 481.000 euro. De Zuid-Europeanen worden gevolgd door de spelers uit gast land Zuid Korea. Indien zij de WK finale in Japan winnen kan elke speler 433.000 euro op zijn bankrekening tegemoet zien. Coach Guus Hiddink ontvangt iets meer: bij na 11 milj oen euro De Franse spelers krijgen voor een succesvolle verdediging van hun wereldtitel de man 300.000 euro. Dat is iets minder dan de Engelsen die bij een herhaling van het succes uit 1966 de man 302.500 euro toucheren. Bij de Italianen is de premiepot minder gevuld. De Azzuri krij gen voor mondiaal voetbalsuc ces el k 16 5000 euro .Datisbijna twee maal zoveel als de Duitse spelers ontvangen mochten zij van onze sportredactie HIGASHIURA - Voetbalminnend Engeland kan opgelucht ademha len. Aanvoerder David Beckham is net op tijd weer fit voor de ope ningswedstrijd bij het wereldkam pioenschap tegen Zweden, zondag in Saitama. De spelmaker van Manchester Uni ted brak bijna zeven weken geleden een botje in zijn voet. Beckham werkte gisteren een succesvolle training af. „Hij deed alles", legde bondscoach Eriksson uit. „Hij nam veel vrije trappen en hoekschoppen en werkte bovendien een serie schietoefeningen af. David kan vanaf nu weer met de groep mee- trainen. Als een reactie in zijn voet uitblijft, is hij beschikbaar voor ons duel met Zweden." RTR/ANP foto Dan Chung/Reuters vCv ?a.«s JÉ» met de wereldbeker uit Japan vertrekken. De winstpremie bij onze oosterburen is 92.000 euro. Het bedrag dat elk lid van Der Manschaft bij een wereldtitel ontvangt steekt schril af tegen de waardering die er in landen als België en Rusland voor een wereldtitel bestaat. De Belgen zouden de man 175.000 euro krijgen, de Russen 110.000 euro plus een nieuwe Porsche 911. Bij de algemeen als kansheb bers getipte Brazilianen en Ar gentijnen zijn de bonussen voor een wereldtitel nogal karig, ze ker afgemeten aan de voetbal- gekte in beide landen. De Argentijnse voetbalsterren krij gen volgens onofficiële berich ten 190.000 euro de man indien zij aan het einde van het WK op de eerste plaats staan. Bij Brazi lië is dat 135.000 euro. Earnest Stewart, John O'Brien en de rest van de USA-spelers is 95.000 euro in het vooruitzicht gesteld voor een wereldtitel. In Japan geldt een WK-bonus per speler van 255.000 euro. In China - waar het jaarinkomen zo'n 900 euro is - moet de pot nog gevuld worden. Dat zal vooral bedrijven moeten gebeuren. Volgens geruchten kregen de voetbalhelden voor het berei ken van het WK alleen al 375.000 euro de man. Bij een re delijk optreden is er per speler in ieder geval een gratis woning in eigen land geregeld. Ook de spe lers van Saudi Arabië moeten nog maar afwachten wat de ko ninklijke familie voor het WK- optreden over heeft. Luxe auto's en een aanzienlijke som geld zijn al in het vooruitzicht ge steld. De Ierse bierbrouwer Guiness heeft besloten het Afrikaanse voetbal een helpende hand toe te steken. Voor een wereldtitel van Kameroen, Nigeria, Sene gal, Tunesië of Zuid Afrika keert m en 5 00 0 0 euro perspeler uit. GPD van onze sportredactie NIIGATA - De Ierse selectie is verscheurd over het vertrek van Roy Keane. „Als hij op televisie zijn excuses had aangeboden", verzuchtte Nial Quinn gisteren op een emotionele persconfe rentie in het trainingskamp in Niigata, „had hij in het vliegtuig terug naar Japan gezeten. De stoel was al geboekt." Quinn startte een intensieve lobby met het doel de aanvoer der terug te halen. Bondscoach McCarthy maakte er dinsdag hardhandig een einde aan. „Zonder excuses geen terug keer", stelde de bondscoach als ultimatum. „Anders wordt het hij of ik." De 22 spelers kozen unaniem voor de bondscoach. „We hadden geen alternatief", bromde Quinn. McCarthy weigerde te spreken van een ultimatum, „Als de spe lers hadden gestemd voor een terugkeer van Keane, had ik die keuze gerespecteerd. Maar ik stelde wel voorwaarden aan een eventuele terugkeer: eerst excuses. Een rentree zonder verontschuldigingen had ik niet geaccepteerd. Dat heb ik mijn spelers duidelijk gemaakt." Keane werd vorige week na een ordinaire ruzie met McCarthy over de slechte trainingsfacili teiten naar huis gestuurdIn een interview voor de Ierse televisie zei de middenvelder van Man chester United dat hij geen re den ziet zijn excuses aan te bie den. „Ik hoef mij nergens voor te verontschuldigen", vond hij. „De bal ligt in hun hoek", wees hij naar de spelersgroep voor een mogelijke terugkeer. McCarthy zag gisteren in Japan een transcript van het interview. „Ik hoorde geen excuses", oor deelde hij. „Voor mij is de zaak daarmee gesloten. Ik kan onmo gelijk accepteren wat hij alle maal heeft gezegd. Ik kan niet managen, niet coachen, ik ben een Engelse lui. Ook Roy Keane kan niet alles ongestraft zeggen. Eerst excuses, dan is hij weer welkom." ANP van onze sportredactie DEN HAAG - Op het WK voetbal in Japan en Zuid- Korea staat niet alleen de sport centraal. Voor sportar tikelenfabrikanten staan de wereldkampioenschappen gelijk aan het tonen van hun nieuwe collectie 'ready to wear'. Adidas, Puma, Kappa en Nike presenteren de ko mende weken de nieuwste snufjes op het gebied van sokken, broeken en shirts. De tijd van het katoenen voetbalhemd ligt al tijden achter ons. Begin jaren '70 groeide het besef dat vedet ten als Cruijff, Beckenbauer en Rivelino meer comfort ge boden moest worden. Het be tekende de opmars van kunststoffen in de voetbal kleding en het einde van een loodzwaar shirt na een re genbui. De nylonshirts zoals die na hetWK'74 in zwang raakten, waren een stuk lichter. Maar dragers klaagden ook over het hogere jeuk- en kriebel gehalte van de kleding. Het natuurlijke katoen zat wat dat betreft lekkerder. In de daaropvolgende WK's maakten de shirts en shorts een gestage ontwikkeling door. Niet alleen het comfort werd steeds verder vergroot, de uitdossing werd ook steeds bonter. Badpak Euro 2000 bracht de laatste grote vernieuwing op kle- dinggebied. Kappa hulde het Italiaanse elftal in een nog nooit eerder vertoonde oufit. De shirts van de Azurri slo ten zo nauw om het lichaam, dat kijkers voor een kort mo ment dachten dat de Italia nen een soort badpak hadden aangetrokken. Kappa heeft de kleding de af gelopen vier jaar verder ver fijnd. De elasticiteit van de shirts, officieel Kombat 2002 genaamd, is zo groot dat Vie- ri en Del Piero gewoon op het doel kunnen afstevenen, ook al hangt de halve Duitse Mannschaft eraan. Het tenue weegt verder een luttele 140 gram, 100 gram minder dan twee jaar geleden. Centraal in de specifieke kwaliteiten van de shirts staan de luchtcirculatie en de vochtdoorlatendheid, dit al- les om oververhitting van de spelerslichamen te voorko men. Geen overbodige luxe bij de hoge temperaturen en de extreem hoge luchtvoch tigheid (80-90 procent) die de komende weken normaal zijn. Umbro en Nike komen op shirtgebied met weinig nieuws, of het moeten de zuurstokkleuren zijn waarin Nike Brazilië hult. De tropi sche omstandigheden ver leidden Adidas tot de ontwikkeling van een dub- bellaags tricot. De shirts van onder andere Europees en wereldkampioen Frankrijk, Spanje, Duitsland en Argen tinië bestaan uit een huid- laag en een beschermings laag. De onderlaag is een zeer licht gaas dat lucht doorlaat en transpiratievocht door sluist naar de bovenkleding. Een vuilafstotende teflon- laag moet er voor zorgen dat moddersporen passé zijn. Het Adidas-shirt mag dan voordelen bieden, een doel puntenmaker kan flink in de problemen komen. Na de score het shirt uit en zwaaien naar het publiek leidt al snel tot hilarische taferelen. Om dat onder- en bovenlaag bij de schouders aan elkaar zit ten, ontstaat bij het over het hoofd trekken al snel zo'n textielkluwen dat een speler zo een minuut of wat kwijt is om weer in de kleren te ko men. Even leek Puma met Kappa het meeste opzien te baren. De sponsor hülde Kameroen begin dit jaar tijdens de Afri ka Cup in mouwloze shirts. Gezien de hitte in Japan en Zuid-Korea zou het tenue ook in Azië zeker uitkomst bieden. Kameroen had ech ter buiten de waard gere kend. De Fifa ging voor het mouwloze shirt liggen, aan gezien de reglementen voor schrijven dat op één van de mouwen het logo van het WK te zien moest zijn. Het Fifa-dwangbuis bracht Puma op een list. Het mouw loze shirt van de Ontembare Leeuwen is verlengd met korte mouwtjes in huids kleur en daarop het logo. Zo lijkt het beeldmerk van het WK op de bovenarm van de Kameroense spelers getatoe- eerd. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 45