Laat kinderen spelen! TE KOOP WEGENS REUMA Bouw van wozoco vertraagd JantjecBeton PZC GEEF TEGEN Leerling-bloemschikkers tonen werk Middelharnis doorbreekt Goese hegenomie Minicampings aan het werk met extra milieumaatregelen Jaar uitstel Renesser complex Brassband Festival Samenzang woensdag 29 mei 2002 euadfonds.nl Reumapatiënten moeten met veel dingen I stoppen. Soms zelfs met hun werk. Omdat hun gewrichten niet meer willen. Reuma kan iedereen treffen, op elke leeftijd. Nationaal Reumafonds door Famke van Loon MIDDELHARNIS - Nadat de wedstrijd in de eerste twee jaren gewonnen is door teams van het Calvijn College in Goes, heeft het team Prinsen van het Prins Maurits College uit Middelhar nis de Rube Goldbergwedstrijd van 2002 gewonnen. De teamle den mogen de beker mee naar Goeree-Overflakkee meenemen en zich alvast voorbereiden op een lang weekend in een recrea tiepark. Omslachtig maar leuk en leer zaam. Dat is de Rube Goldberg wedstrijd van Hogeschool Larenstein in een notendop. Deelnemende teams krijgen de opdracht met alledaagse mate rialen een machine te bouwen die een betrekkelijk eenvoudige handeling uitvoert. Zo moest met de machine in het eerste jaar een ei gebakken worden, terwijl in 2001 machinaal een kopje thee ingeschonken diende te worden. Dit jaar konden de middelbare scholieren zich stukbijten op een werkend ap paraat dat in minimaal twintig stappen een kaars aansteekt. Het idee voorde wedstrijd is ko men overwaaien uit de Verenig de Staten, waar ook de naamge ver van de competitie vandaan komt. Goldberg nam in zijn stripverhalen vooral het on voorwaardelijk geloof van de Amerikanen in de technologie op de hak. Een Rube Goldberg machine is dan ook een complex apparaat dat eenvoudige klus jes klaart. Voor leerlingen van het vak techniek van havo en vwo-klassen is het bouwen van zo'n machine vooral een leuke uitdaging. Het Prins Maurits College uit Middelharnis wist dit jaar de eerste prijs te halen. De vernuftige machine steekt met behulp van ondermeer een vochtsensor, een schakelbord en gist de kaars keurig aan. De jury heeft dit hoogstandje van omslachtige techniek beloond met de eerste prijs. Hun opvolgers zullen volgend jaar de eer moeten verdedigen: de scholieren hebben een jaar lang de tijd een Goldberg-ma chine te bedenken die in mini maal twintig stappen een ge gomde postzegel op een ansicht kaart plakt. doorEmile Calon OOSTKAPELLE - Niet zeuren, initiatief tonen en samenwer ken. Die boodschap verkondig de de Veerse wethouder M. Te Roller gisteren bij de start van het milieuproject voor mini- campings. Want alleen zo lukt het om Zeeland op de toeristi sche kaart te houden, aldus de bewindsvrouw. Volgens Te Roller weet de recre atiesector dat toeristen niet au tomatisch meer richting Zee land komen. Om die reden is samenwerking met alle partijen nodig om een zo goed mogelijk product te leveren. Heel wat minicampinghouders waren gisteren naar Zeeland camping Ons Buiten in Oostka- pelle gekomen om de start van het project mee te maken. Cam pinghouder K. Coppoolse liet hen zien wat hij in de afgelopen tien jaar allemaal gedaan heeft om zijn bedrijf milieuvriende lijker te maken. Hij betoogde dat .je als ondernemer er vooral zelf in moet geloven.Je moet er voor de volle honderd procent achter staan. Doe je dat niet dan lukt het bijvoorbeeld niet om het personeel te overtuigen." Veel ondernemers waren onder de indruk van alles wat Cop poolse de afgelopen jaren gerea liseerd heeft op het gebied van milieumaatregelen. J. Dees uit Cadzand stelde echter dat het voor een grote onderneming vaak toch wat makkelijker is om allerlei maatregelen te nemen Zo heeft hij nutsbedrijf Delta al eens laten uitrekenen of hij zon necollectoren op zijn bedrijf kan plaatsen. „Kan niet, kost mij geld." Hij stelde klip en klaar dat als een maatregel bud getneutraal ingevoerd kan wor den, hij niet aarzelt. Als hij ech ter geld moet bijleggen, dan haakt hij af. Want de klanten willen immers niets extra's be talen voor een milieuvriendelij ke camping. Voorzitter S. Jobse van de Veka- bo Walcheren/De Bevelanden viel hem daarin bijVolgens hem is het voor een minicamping vaak te kostbaar om allerlei mi lieumaatregelen te nemen. Hij tekende daar verder bij aan dat de meeste bedrijven wel al doen I wat ze kunnen, zoals waterbe sparende douchekoppen, isola- tie en spaarlampen gebruiken I De komende drie jaar moeten minimaal twintig Veerse en veertig Zeeuwse minicampings een bronzen, zilveren of gouden milieubarometer zien te verove ren. In navolging van het mi lieuproject voor Zeeuwse campings en bungalowparken krijgen nu ook ondernemers van minicampings de kans om alles te leren over duurzaamheid Enerzijds krijgen ze tips om de milieubelasting te verminde ren, zodat ze minder energie en water verbruiken en hun afval berg kunnen verkleinen. Ander zijds leren ze hoe ze op een duur zame manier kosten kunnen besparen en ze hun (milieulima- go kunnen verbeteren. In Nederland is nog niet eerder een milieuproject voor mini campings georganiseerd. Gede puteerde T. Poppelaars beloofde dat over enige tijd ook een mi lieuproject wordt opgezet voor hotels en dagattracties. MIDDELBURG - De Markt in Middelburg is zaterdag het de cor van het derde Brassband Festival Middelburg. De orga nisatie is in handen van brass band ONDA uit Middelburg, die dit jaar het 75-jarig bestaan viert. Om 12.00 treedt jeugdorkest ONDA aan. Daaarna is het de beurt aan brassband Excelsior uit 's-Heer Arendskerke. Ver volgens zijn er optredens van ONDA, gevolgd door brassband ONDA Ritthem en brassband Zeeland. De Ratby Band sluit het festival I af om 15.45 uur. Deze Engelse brassband komt tijdens con- coursen uit in de hoogste afde- ling, de kampioensectie. NATIONAAL JEUGD FONDS door Ali Pankow RENESSE - De realisering van een woonzorgcomplex in Re- nesse laat nog geruime tijd op zich wachten. Gisteren bracht Gedeputeerde Staten een posi tief advies uit aan het College Bouw Ziekenhuisvoorzienin gen. Toch verwacht directeur P. van Doorne van woningbouw vereniging Zeeuwland dat het zeker tot maart 2003 duurt voordat met de echte bouw kan worden begonnen. Dat is bijna een jaar later dan aanvankelijk gepland. Het advies van GS vormt een onderdeel van de procedures. Het College Bouw Ziekenhuis voorzieningen vroeg de provin cie advies over de nieuwbouw. Het plan omvat de bouw van 41 seniorenwoningen, waarvan 20 voor mensen met een indicatie voor zorgverlening. De hulp wordt geleverd door zorgkoepel Arcus vanuit zorgcentrum Duinoord in Burgh-Haamstede. De bouw van het woonzorgcom plex Renesse past binnen de Re giovisie Zorg voor ouderen van de provincie. Belangrijkste uit gangspunten daarvan zijn het GOES - In de Bethelkerk in Goes aan de Beatrixlaan wordt op zondag 2 juni een samenzang gehouden. De voorzang begint om 18.15 uur, de samenzang om 18.30 uur. Leden van de familie De Klerk, die zendingswerk in Indonesië verrichten, vertellen over hun werk. Na afloop is er koffie in de foyer ,en gelegenheid kennis te maken met de familie. scheiden van wonen en zorg, kleinschaligheid van woon zorgvoorzieningen, spreiding van (woon)voorzieningen, een mix van geïndiceerde en niet- geindiceerde bewoners en be taalbaarheid van de woningen voor de laagste inkomens. De voorbereidingen voor het woonzorgcomplex op de hoek Lindelaan/Oude Moolweg in Renesse zijn in volle gang, maar vergen veel tijd. Volgens Van Doorne is de grond waar ge bouwd moet worden, inmiddels geschoond. De verwijdering van olietanks in de bodem is vrijwel afgerond. Het definitieve ont werp voor het complex is ge reed, maar de aanbesteding zal pas na de bouwvakvakantie plaatsvinden. „Als we het ruim nemen met het vinden van tijdelijke huisves ting voor de huidige bewoners en met de sloop van de bestaan de bebouwing wordt het vol gens de planning maart 2003 met de uitvoering van de bouw", aldus de directeur Van Zeeuw- land. Hij maakt als voorbehoud dat er dan tegen de bouwver gunning geen bezwaarschriften tot aan de Raad van State wor den ingediend. Van Doorne zegt die overigens niet te verwach ten. „In het ontwerp is van alle kanten rekening gehouden met zichtlijnen voor omwonenden. Bovendien is de algehele teneur dat de dorpsgemeenschap ge baat is bij dit woonzorgcom plex." Op initiatief van de gemeente Schouwen-Duiveland wordt donderdagavond 4 juli in het dorpshuis in Renesse een infor matiebijeenkomst gehouden voor de bevolking. Dat gebeurt in samenwerking met Arcus en Zeeuwland. door Naomi Voet GOES - Leerlingen uit het vierde jaar van de opleiding bloemschikken aan het Goese Groen College waren gisteren in de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes druk bezig met het maken van bloemstukken. Vandaag en morgen is het resultaat te-bekijken. De studenten moesten in korte tijd bloem stukken in elkaar zetten aan de hand van thema's zoals flower power, tafelversiering en bruidsboeketten. Het karwei begon om 8.00 uur en de leerlingen hadden tot 14.00 uur de tijd om de werkstukken af te hebben. Eerder deze week hadden leerlingen uit de overige jaren van de opleiding al hun stuk ken in elkaar gezet. De werkstukken wor den beoordeeld en de studenten kunnen punten verdienen voor hun werk. Dit is het tweede jaar dat de opleiding de bloemschikprojecten in de Grote Kerk ex poseert. Voorgaande jaren werd de school zelf hiervoor gebruikt. Deze ruimte werd echter te klein. foto Willem Mieras Als kinderen samen spelen leren ze samenleven. Denk samen met uw kinderen na over waar en hoe zij kunnen spelen. Vraag het gratis SpelenSpel aan bij Jantje Beton!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 44