Gemeente krijgt minder klachten Schotte houdt van pionieren Illegale tuinhuisjes op volkstuinen Vlissingen moet opschieten met kennisboulevard PZC Twee dagen feest met Zeeuwse gerechten sll Snel reageren en afspraken nakomen kan veel onvrede voorkomen Drugsklant kan leven met boete Voorwaardelijke straf voor aanval Dertig uur werken voor paashaas Boete voor vernielingen aan auto Afzettingen voor uitreiking van Freedom Awards Informatie over 't Gilde agenda woensdag 29 mei 2002 Het nieuwe volkstuinencomplex aan de Nieuwe Blokweg in Zierikzee met uniforme houten blokhutten. fotoPieterHonhoff MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 32-jarige vrouw uit die stad veroordeeld tot 230 euro boete. De verdachte had 20 februari dit jaar in Middelburg onder het oog van de politie driekwart gram cocaïne gekocht van een dealer. Dat werd gisteren door de Middelburgse obk niet betwist. Ze kon dan ook leven met de boete. MIDDELBURG - De straf voor de 45-jarige Middelburger die in maart 2000 een parkeerwachter heeft aangevallen, is in ho ger beroep terug gebracht tot een voorwaardelijke celstraf. De politierechter in Middelburg had hem veroordeeld tot een maand cel. Het gerechtshof in Den Haag zette dat om in twee weken voorwaardelijk. De man was verhaal gaan halen bij de dienst Parkeerbeheer nadat hij, volgens hem onterecht, een bon had gekregen. De situatie liep uit de hand. De man sloeg met zijn vuist door de ruit en duwde de aanwezige ambtenaar. Volgens het slachtof fer had de man hem ook geslagen, de man heeft dat altijd ont kend. De aanklager had tijdens behandeling van de zaak in hoger beroep twee weken voorwaardelijke celstraf en veertig uur werkstraf geëist. Het gerechtshof heeft de werkstraf laten vervallen. Ook de geëiste schadevergoeding hoeft niet te wor den betaald. MIDDELBURG - Een 48-jarige vrouw uit Terneuzen pro beerde gisteren de Middelburgse poliltierechter te overtuigen van haar onschuld aan een winkeldiefstal. Zowel officier van justitie C. Oldenburger als politierechter A. Gaakeer wilde de verdachte nog wel geloven dat het haar bedoeling niet was ge weest om 4 maart dit jaar bij de Hema in Hulst de paashazen te stelen, maar wat er was gebeurd, bleef in hun visie diefstal. ,,Het is een groot probleem", vond Gaakeer. Voor de winkel diefstal werd de Terneuzense conform de eis veroordeeld tot dertig uur werkstraf. In de strafmaat werd meegenomen dat ze in haar proeftijd verkeerde van een diefstal die ze eerder had gepleegd. De vrouw deed op zitting geëmotioneerd haar verhaal. ,,Ik ben met de paashazen naar de vleeswarenafde ling gelopen. Ik had de portemonnee in mijn hand. Ik ben me er niet van bewust geweest dat ik de paashazen in mijn tas heb gestopt en ermee naar buiten ben gelopen." De politierechter concludeerde dat de verdachte gestresst was en een onzekere indruk maakte. MIDDELBURG - Een 36-jarige inwoner van Wemeldinge is gisteren in Middelburg veroordeeld tot een boete van 500 eu ro. Politierechter A. Gaakeer achtte bewezen dat de Wemel- dingenaar vernielingen heeft aangericht aan een auto en twee keer zonder noodzaak het alarmnummer 112 heeft gebeld. Volgens officier van justitie C. Oldenburger was de man 4 juli vorig jaar in Wemeldinge boos geworden toen er een auto ver keerd geparkeerd stond. Hij had zich afgereageerd door de achterruitenwisser af te breken en de buitenspiegel te vernie len. Een getuige had de gedupeerde autobezitter verteld dat de dader vlakbij woonde. Toen die verhaal ging halen, ontstond er een vechtpartij .Voor het bellen van het alarmnummer op 2 0 september vorig jaar en 21 maart dit jaar had de man naar zijn mening een goed motief, omdat hij door de combinatie bier en medicijnen onwel was geworden. De officier vond dat de man dat anders had moeten oplossen, want door het alarmnum mer te bellen had hij de weg voor anderen geblokkeerd. Hoor Ali Pankow I ZIERIKZEE - De gemeentelijke klachtencoördinator K. de I Vlaam kreeg in 2001 zestig klachten over de gemeentelijke I organisatie te verwerken. Dat I waren er 22 minder dan het jaar i daarvoor. Er werden drie klach ten ingediend tegen de bestuur- I ders, de overige 57 hadden be trekking op dienstverlening van I de ambtenaren. De klachten- I coördinator vermeldt dit in zijn I jaarrapportage. I Burgemeester Asselbergs toont j zich verheugd over de terugloop van het aantal klachten. Verder I vindt hij het een positieve ont wikkeling dat de meeste klach ten schriftelijk werden inge diend. Er werd slechts tien keer mondeling geklaagd. Volgens MIDDELBURG - In verband met de uitreiking van de Four Freedom Awards op 8 juni, wordt een aantal straten rond de Abdij in Middelburg afgeslo ten. Vanaf donderdag 6 juni zijn de parkeervakken aan de kant van de Lange Jan op 'Onder den To ren' afgesloten. De Lange Noordstraat, tussen de Stad huisstraat en de Markt, is op vrijdag en zaterdag afgesloten voor alle verkeer. Vanaf vrijdag 18.00 uur is het niet meer mogelijk om op de Bachtensteene, Onder den To ren, het pleintje voor de Lange Jan, de Korte Burg, de Balans en de Sint Pieterstraat te parkeren. Op zaterdag is de Bachten steene gedeeltelijk in twee rich tingen geopend voor het ver keer. Vanaf de Groenmarkt richting de Balans is de straat afgesloten. I Ook de Sint Pieterstraat is op I zaterdag afgesloten voor ver- keer. Zondag is de verkeerssitu- I atie weer normaal. ZIERIKZEE - De Stichting Welzijn Ouderen houdt in sa menwerking met de Senioren raad Schouwen-Duiveland op dinsdag 4 juni in het Multifunc tioneel Centrum in Zierikzee een informatiemiddag over een gildeproject. Het gaat daarbij om het over- dragen van kennis en ervaring door mensen van vijftig jaar en ouder op anderen. Die anderen kunnen eveneens ouderen zijn, maar ook jongeren, scholieren of leden van verenigingen. Het is de bedoeling dat iedereen bij het gilde advies of hulp kan vra gen over zaken waar men zelf onvoldoende vanaf weet. Tijdens de informatiebijeen komst zal woordvoerster Ivonne Berkhout van het Gilde Neder land vertellen over wat deze organisatie in de praktijk in houdt. Iedereen is welkom tij dens deze informatiemiddag die om 14.00 uur begint. STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - Nieuwe Haven, 9.30 uur: Af vaart (bij goed weer) scholierentocht met deSlavenkas; REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl hem bieden schriftelijke klach ten een betere mogelijkheid tot afhandeling en het voorkomen van herhaling. De klachten over bestuurders betroffen het tekort aan par keerplaatsen bij een begrafenis, rommel rond glasbakken en het beperkte aantal invalidentoi letten in het nieuwe gemeente huis. De overige klachten had den betrekking op het niet nakomen van toezeggingen, de wijze van behandeling door een ambtenaar, ongelijke behande ling, het uitblijven van een ver- tragingsbericht, van het kastje naar de muur gestuurd worden, door Ali Pankow ZIERIKZEE - Terwijl er al tien tallen blokhutten zijn gebouwd op het nieuwe volktuinencom- plex aan de Lange Blokweg in Zierikzee, ligt het voorstel tot verlenen van vrijstelling op het geldende bestemmingplan nog ter inzage op het gemeentehuis. De tuinhuisjes zijn in feite ille gaal gebouwd. „Formeel klopt dat, maar het is wel een heel zware conclusie", zegt beleidsmedewerker A. Schiettekatte van Ruimtelijke Ordening (RO). Hij erkent dat deze procedure voor de bouw van de blokhutten afgerond had moeten worden. Dat het niet is gebeurd, schrijft hij toe aan de reeds lang slepende personeels problemen bij de afdeling RO. „De planologische procedure is vorig jaar al in gang gezet. Het voorstel tot verlening van vrij stelling heeft in dat traject ook keurig ter inzage gelegen en vriend noch vijand hebben be zwaar ingediend tegen de aan leg van het volkstuinencomplex en de bouw van de tuinhuisjes", aldus Schiettekatte.. Hij bena drukt dat de Provinciale Plano logische Commissie (PPC) posi tief heeft geadviseerd en dat de Provincie een verklaring van geen bezwaar heeft afgegeven. „Daarna is het op de stapel ge raakt en hebben andere zaken op RO waaruit bloed dreigde te vloeien, voorrang gekregen", zegt de beleidswerker. Dupe Volgens hem dreigden huurders van de Stichting Nutstuin- grondverhuring de dupe te wor den als langer gewacht had moeten worden met de aanleg van het nieuwe complex aan de Lange Blokweg. De volkstuin ders moeten weg van hun oude stek aan de Emil Sandströmweg om plaats te maken voor uit breiding van de nieuwbouw wijk Noorderpolder. Voor 30 no vember dit jaar moeten de volkstuintjes weg zijn. De ge meente wilde voorkomen dat er voor de tuinders een oogstsei- zoen verloren zou gaan en koos voor een 'pragmatische oplos sing'. De gemeente droeg het perceel aan de Lange Blokweg per 1 maart over aan de Stich ting Nutstuingrondverhuring. De Stichting is vervolgens voortvarend te werk gegaan met de inrichting om haar huurders ruim de kans te bieden tijdig te invordering van belastingen en de trage behandeling van ver zoeken. De Vlaam constateert dat veel mensen klagen over het uitblij ven van een reactie. Hij vindt dat van de overheid juist een voorbeeldfunctie mag worden verwacht bij het aanhouden van termijnen. Volgens de klachten coördinator kunnen perso- neelskrapte, piekbelastingen en ziektes wel een verklaring ge ven voor termijnoverschrijdin gen, maar dienen ze niet als rechtvaardiging. Op basis van zijn ervaringen formuleert hij enkele aanbeve- verhuizen en het huidige tuin- seizoen te benutten. Volgens bestuurslid F. Vos is er de Stichting Nutstuingrondver huring veel aan gelegen dat het nieuwe complex een fraai aan zien krijgt. Hij benadrukt dat lingen ter verbetering. Veel klachten kunnen worden voor komen als op meldingen snel en adequaat wordt gereageerd. Hij benadrukt dat afspraken met de burgers nagekomen dienen te worden. Als dat echter om ge gronde redenen niet lukt, moet de betrokkene daar tijdig over geïnformeerd worden. „De gemeente is er voor de bur ger en niet andersom. Houd dat in contacten met burgers voor ogen", adviseert De Vlaam ver der. Ook geeft hij aan dat er niet klakkeloos standaardbrieven verstuurd dienen te worden, omdat die soms aanpassing be- het ontwerp voor de tuinhuisjes unaniem werd aangenomen door de huurders. De sleutels werden hen twee weken geleden overhandigd. Het bestuur van de Stichting beslist deze week over de afmetingen voor de bij- hoeven. Volgens de klachten coördinator heeft de burger niets aan omschrijvingen als 'op korte termijn' of 'te zijner tijd'. Duidelijkheid verdient de voor keur in zijn optiek. Hoorzitting Van de zestig klachten moesten er twee ter beslissing worden voorgelegd aan burgemeester en wethouders. In beide zaken heeft een hoorzitting van de klachtencommissie plaatsge vonden. Conform het advies van de klachtencommissie hebben burgemeester en wethouders beide klachten ontvankelijk bouwsels als glazen kassen en k weekbakken. De stichting overweegt in het najaar een feestelijke bijeen komst met de tuinders te beleg gen als officiële ingebruikname van het nieuwe volkstuinen- doch ongegrond verklaard. De klachtencoördinator heeft in 2001 ook ruim tachtig eenvou dige verzoeken afgehandeld. Ze hadden betrekking op par keeroverlast, geluidsoverlast, plaatsing van vuilcontainers, wegonderhoud, wateroverlast, onjuist geadresseerde brieven en aanvraag-invalidenparkeer- plaats. In verband met de gedualiseer- de Gemeentewet gaat de jaar rapportage van de klachten coördinator vanaf dit jaar deel uitmaken van het door de bur gemeester op te stellen burger jaarverslag. complex. Vos broedt nog op een mooie naam. Hij vindt dat daar in elk geval het woord 'Nuts' in verwerkt moet worden. „Het is tenslotte een laatste voorzie ning die van de oorspronkelijke Nutsorganisatie nog over is." door Maurits Sep ARNEMUIDEN - Vlissingen moet eens wat haast maken met de aanleg van een kennisboule vard rondom de Hogeschool Zeeland. Voorzitter K. Scherp huis van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel vindt het te lang duren. „We hebben al een jaar niks meer gehoord. De meest betrok ken partijen hebben het gevoel dat alles vast zit, maar waar is onduidelijk." Scherphuis uitte zijn zorgen gisteren in Arnemuiden op een ledenvergadering van de onder nemersvereniging. In zijn jaar rede waste hij wethouder H. de Haas (PvdA) de oren: „Het para depaardje van ambtelijke on duidelijkheid is wel in Vlissin gen te vinden." Hij verweet De Haas dat die de nieuwe visie voor de binnenstad van Vlissingen („kosten 43.000 euro en drie jaar belegen") nooit in het openbaar heeft bespro ken. „Waarom is er toentertijd zo veel geld uitgetrokken met als resultaat een privéspeeltje door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het Bureau voor Toerisme Zeeland houdt op zaterdag 22 en zondag 23 juni voor de derde keer het culinaire evenement van Zeeland, de Smaek van Zeeland. Op een kookpodium op het Abdijplein in Middelburg koken Zeeuwse koks gerechten. Het publiek kan die tegen een gering prijsje ko pen. Doel van de Smaek van Zeeland is om iedereen te laten genieten van de culinaire rijkdom die de provincie te bieden heeft. Dat varieert van Oosterschelde- kreeft tot Zeeuws vlegelbrood. Op de menukaart staat onder meer: Zeeuwse palingmousse, Zeeuwse lamszwezerik, Zeeuw se karnemelksorbet en Zeeuws kalfsvlees. De menukaart wis selt elk uur van gerecht. Dit jaar^ voor de wethouder?" Dat doet Scherphuis het ergste vrezen voor de kennisboulevard: een zone vol instellingen voor on derwijs, informatie/communi catie, media en onderzoek, waaronder de Hogeschool Zee land en het ROC Zeeland. „We hopen vurig dat de realisering daarvan niet hetzelfde lot is be schoren. Op onze vorige jaar vergadering heeft wethouder De Haas nog een flamboyante uiteenzetting gegeven over dit project, ondersteund door vele artist impressions." Sindsdien heeft hij van het pro ject echter niets meer verno men. „Vlissingen, grijp nou eens je kans", spoorde Scherphuis aan. „De Westerscheldetunnel gaat in 2003 open en dan moetje met dit initiatief kunnen sco ren." Daarentegen was er lof, veel lof voor de medewerking van de ge meente Middelburg aan de plannen voor een universiteit in die stad. Hij drong er bij de le den van de ondernemersvereni ging op aan de komst van een universiteit op alle mogelijke manieren te ondersteunen. staat de zaterdagavond in het teken van de Oosterschelde- kreeft. Naast de restauranttent kan het publiek struinen over de Zeeuwse streekprodukten- markt. De Smaek van Zeeland valt dit jaar, net als in 2002, in de week van het platteland. Voor de Zeeuwse Land- en Tuin bouworganisatie is dat de mo gelijkheid om de opening van de week van het platteland te kop pelen aan de Smaek van Zeê- land. Op tijden dat er niet wordt gekookt, treden Zeeuwse arties ten op. Het culinaire evenement opent op zaterdag 22 juni om 12.00 uur. Tot 22.00 uur begint op elk heel uur een nieuwe kooksessie in de tent. Op elk half uur treden Zeeuwse artiesten op. Op zon dag 23 juni begint de Smaek van Zeeland om 13.00 uur. Het fes tijn eindigt om 19.00 uur. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Pieter Schotte - tot vrijdag directievoorzitter bij Koninklijke Zeelandia - heeft bij de bakkerijgrond- stoffenproducent veel kunnen pionieren. Waarschijnlijk de reden waarom hij er 31 jaar is gebleven. „Eigenlijk ben ik een wat ongeduldig mens die graag iets nieuws opzet en dan weer weggaat." Terugkijken ligt hem niet zo. Pieter Schotte richt zich liever op de toekomst. Die toekomst staat open. Er zijn enkele be stuursfuncties zoals een com missariaat bij Emulsion in Zierikzee, bij de Raad van Toe zicht van Emergis en van het Zeeuws Maritiem Muzeeum en, op termijn, een commissa riaatbij Zeelandia. Verder ziet hij wel wat er op hem afkomt. Geboren in 1940 in Haarlem, koos de gymnasiast voor de studie Economie in Rotter dam. Een van zijn jaargenoten was Herman Doeleman, zoon van Zeelandiadirecteur Mari- nus Doeleman. Schotte werd verliefd op de zus van Herman, trouwde met haar en vertrok na zijn studie naar Unilever. Bij Zeelandia was M. D., zoals Doeleman in de wandelgan gen genoemd werd, op zoek naar ondersteuning op finan cieel administratief gebied. De opkomst van de bedrijf scom- puters, uitbreiding van de be staande buitenlandse contac ten in België en Engeland en de groeiende wet- en regelgeving, deden hem zijn schoonzoon vragen in het bedrijf te komen. „Tja, daar heb ik over na moe ten denken", lacht Schotte nu. „De dochter trouwen is een ding, het bedrijf huwen toch duidelijk een ander. Maar in 1971 ben ik naar Zeelandia ge gaan." Hij is 31 jaar in dienst gebleven. Vertrekkend directeur Pieter Schotte. „Ik durf te stellen dat we, zonder dat we er zelf slechter van worden, een vorm van ontwikkelingshulp uitvoeren. foto Pieter Honhoff Er viel voor Schotte genoeg te pionieren. Bijvoorbeeld de ex pansie naar het buitenland. „Terugkijkend is dat een leuke periode geweest. Niet makke lijk. Contacten leggen kost tijd en energie. Ik zag wel honderd vliegtuigen per jaar van bin nen." Bij Zeelandia werd wat huiverig op deze expansiedrift gereageerd. Wat gebeurde er met die guldens die naar het buitenland verdwenen?, wilde M.D. weten. Maar na verloop van tijd brak het besef door dat Nederland een te smalle basis is om zelfstandig te blij ven. En toen ook het netwer ken zijn vruchten begon af te werpen, ging het rap. In heel Europa maar ook Azië en Zuid-Amerika werden doch termaatschappijen of joint ventures gevestigd. Inmiddels is Zeelandia in zo'n vijftig lan den over de wereld actief. Schotte erkent dat het be roepsdeformatie is maar hij wil altijd weten hoeveel inwo ners - lees monden - een land heeft; die monden eten immers brood. Hygiëne en kwaliteit zijn essentieel in de voedings branche. Tijdens zijn reizen zag Schotte naast topbakke- rijen ook vieze werkplaatsen. „Ik durf te stellen dat we, zon der dat we er zelf slechter van worden, een vorm van ontwik kelingshulp uitvoeren. Onze investeringen gaan verder dan alleen een werkplaats. We be talen naar lokale maatstaven een goed loon en hebben se cundaire arbeidsvoorwaar den, hoe simpel soms ook." Het klapstuk voor Schotte - en Zeelandia - was de overname vorig jaar van Gebr. Jung, de twee na grootste leverancier van Duitsland van ingrediën ten voor bakkerijen en kondi- toreien. Daarmee breidde Zee landia haar markt met dertig procent uit. Wereldwijd behoort Konink lijke Zeelandia nu tot de top vijf van de producenten in brood- en bakkerijgrondstof fen. Met 1160 werknemers en een omzet van 250 miljoen eu ro is er in die dertig jaar veel veranderd. Voor Pieter Schot te een goed moment om te stoppen met werken en zijn ta ken aan algemeen directeur Jan-Hein Pieterse en financi eel directeur Jan Zuilhof over te dragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 43