PZC Nieuw plan voor waterwoningen Sirjansland in verzet tegen glastuinbouw Buitenreclame musea wordt verbeterd Kwaliteit ruitervoorzieningen te laag Reeks strandfeesten Brouwersdam begint Tieners krijgen eigen ruimte in ziekenhuis Vluchtelingenwerk adviseert gemeente over tijdelijke opvang College haalt voorstel appartementencomplexen Noorderpolder van tafel Dienst in Oostkerk 0800 - 0231 231 (GRATIS) Skate Night in Middelburg zeeuwse almanak Brand waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 29 mei 2002 Hnor Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat een nieuw plan maken voor de ap partementen langs de water partij van Noorderpolder, die als alternatief gelden voor de gesneuvelde woontorens. Uit gangspunt blijft dat het nieuwe ontwerp voorziet in de bouw van dertig woningen voor senio ren. Het (laatste) voorstel voor vier appartementencomplexen langs de zuidkant van de vijver, dat op veel verzet van omwo nenden stuitte, heeft het college van tafel gehaald. Wethouder G. van de Velde-de Wilde wil nu vooral 'op een rustige manier' aan een nieuw plan voor de wa terwoningen werken. Voorzitter J. Polderman van de Vereniging Noorderpolder (in oprichting) hoopt dat de bewoners deze keer wel van meet af aan kunnen meedenken over het alternatie ve plan. Aan de zuidkant van de water partij in de Zierikzeese nieuw bouwwijk Noorderpolder willen gemeente en projectont wikkelaar appartementen bou wen, speciaal voor senioren. Maar de tot nu toe gepresenteer de plannen hebben veel stof doen opwaaien. Het voorstel voor twee woontorens van elk acht verdiepingen is onder een lawine van kritiek van omwo nenden en raadsleden uit het masterplan geschrapt. In een race tegen de klok heeft het vo rige college een alternatief plan bedacht, het zogeheten 'model b', waarin dertig appartemen ten werden ondergebracht in vier kleinere complexen. Maar ook hiervoor krijgen de be stuurders de handen niet op el kaar. Gezien de verhitte discussies in vergaderingen van de commis sie en gemeenteraad over dit laatste voorstel, heeft het nieu we college besloten zich nog eens te bezinnen op een alterna tiefvoor de woontorens. „Optie b is van tafel. De gemeente gaat haar huiswerk deels, voor dat ene stukje, opnieuw doen. Wij zullen de stedenbouwkundigen de opdracht geven mede op ba sis van de inspraak van bewo ners iets anders te bedenken", aldus wethouder Van de Velde. In een brief aan de raadsleden en de bewonersvereniging geeft het gemeentebestuur tekst en uitleg over deze stap. De voorzitter van Vereniging Noorderpolder is zeer tevreden met het besluit. „Geweldig. Ik wacht met spanning op het nieuwe alternatief", aldus Pol derman. Dat de omwonenden tot voorkort amper betrokken zijn bij de plannenmakerij heeft veel kwaad bloed gezet. De voorzitter hoopt daarom dat de vereniging nu wel in een vroeg stadium mag meepraten over de toekomstige inrichting van dit deel van Noorderpolder. Mede naar aanleiding van de recente, besloten, hoorzitting heeft hij meer vertrouwen in de huidige wethouder dan in haar voor ganger. „Wij hebben meer in spraak gevraagd en dat lijkt nu gelukt. De wethouder heeft een goede start gemaakt door ons te horen." Vastpinnen Volgens Van de Velde zal de ge meen te deze keer ruim de tijd nemen een nieuw plan voor de waterwoningen te maken. De opdracht blijft een plek te vin den voor dertig senioren-appar tementen. Naar deze woningen is op dit moment meer vraag dan er aanbod is in Zierikzee. Daar naast zijn de dertig woningen nodig om te voldoen aan de pro vinciale opdracht 'intensiever' te bouwen en het plan Noorder polder economisch haalbaar te maken: woningen in de wijk be talen de openbare voorzienin gen. De wethouder hoopt dat dit najaar het derde plan voor de appartementen op tafel ligt, maar wil zich niet vastpinnen op termijnen. „Ik wil er vanaf onder druk binnen een paar we ken een voorstel te fabrieken." door Adri Klinkenberg SIRJANSLAND - Inwoners van Sirjansland hebben zich giste ren bij de Raad van State verzet tegen de aanleg van een kassen- gebied van veertig hectare bij hun dorp. De bewoners vrezen dat de kas sen, die met assimilatielampen mogen worden verlicht, een ne gatieve invloed zullen hebben op het beschermde vogelgebied cle Grevelingen, dat enkele hon derden meters verderop ligt. Ook verwachten de bewoners dat uilen, vleermuizen en ande re nachtdieren rond Sirjansland zullen wegtrekken. Hoewel de verlichte kassen zowel aan de zijkanten als de bovenkant af gedekt moeten worden, stellen de bewoners dat 's nachts nog altijd een lichtsterkte heerst van vier keer de volle maan. „Genoeg dus om in een straal van 500 meter 's nachts de krant te kunnen lezen", constateerde één van hen. Twintig van de geplande veertig hectare aan glasopstanden is in middels gerealiseerd of in aan bouw. Met wegen erbij wordt het glastuinbouwgebied circa MIDDELBURG - De Wel komstdienstcommissie Middel burg houdt zondagavond 2 juni een dienst in de Oostkerk. Voor ganger is Wim van Riet. Thema van de dienst is: De steen.nl. Verder werken mee het combo onder leiding van Rob Pieke en het koor Musica Choralis, De dienst begint om 18.45 uur. Advertentie De reclameborden voor het Stadhuismuseum nodigen niet uit tot een bezoek. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De presentatie aan de buiten kant van het Stadhuismuseum in de Meel- straat en van het Maritiemmuseum aan de Mol in Zierikzee moet worden verbeterd. Het gemeentebestuur heeft besloten 2000 euro uit te trekken voor verbetering van de buitenreclame bij beide musea met als doel meer bezoekers te trekken. De huidige buitenreclame is flink verou derd. De gemeente heeft de indruk dat voor al het Stadhuismuseum onvoldoende wordt aangeprezen. Dit museum in de Meelstraat ligt al enigszins buiten de looproutes door het centrum en blijkt in de praktijk vaak moeilijk te vinden. De verwachting is dat deze moeilijkheid zich dit seizoen in nog sterkere mate zal voordoen. Het vertrek van het VW-kantoor naar een onderkomen aan de Nieuwe Haven heeft tot gevolg dat er aanzienlijk minder publiek naar de Meel straat komt. Ook wordt verwacht dat de plaatsing van containers voor de grote res tauratie van het Tempelierenhuis tot gevolg zal hebben dat er aanzienlijk minder wan delaars door de Meelstraat gaan. De verbetering van de buitenreclame wordt gezien als een aanvulling op de twee jaar ge 65 hectare groot. De verplich ting dat de tuinders hun verlich te kassen niet alleen aan de zijkanten maar ook aan de bo venkant moeten afdekken, heeft veel verzet uitgelokt van de Zuidelijke Land- en Tuin bouworganisatie ZLTO. De volledige afdekplicht gaat na melijk verder dan de nieuwe Al gemene maatregel van bestuur voor de glastuinbouw. De Amvb legt de bedrijfstak op dat hori zontale lichtuitstraling zoveel mogelijk beperkt moet worden. Gemeente en provincie kiezen echter voor een donker nacht landschap. Aanvankelijk kende het bestemmingsplan zelfs een verbod op assimilatiebelich ting. Technisch is het echter mo gelij k, aldus gemeente en pro vincie, om het klimaat in de kas goed te houden in een volledig afgedekte kas. Warmte Maar de Zuidelijke Land- en Tuinbouwoxganisatie verwacht problemen met de vochtregule- ring en oplopende waxmte. De ZLTO stelt ook dat het formeel niet juist is om via een bestem mingsplan milieu-eisen op te leggen die zijn neergelegd in een Amvb. De gemeenteraad van Schouwen-Duiveland wees er gisteren op dat in het Westland de eis tot volledige blindering ook al wordt gesteld. Omwonenden zijn niet gerust op de ontwikkelingen bij hun dorp. Zij vinden de Bredeweg, de ontsluitingsweg van het ge bied, te smal. De weg wordt veel gebruikt door scholieren. De ge meente beloofde gisteren op de zitting dat tussen 2003 en 2006 een vrijliggend fietspad wordt aangelegd. Uitspraak van de Raad van State volgt. Prikkeldraad langs een ruiterpad. Vorige week raakte hierdoor een paard gewond. fotoPieterHonhoff Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - De Vereniging Paarden Branche (VPB) Schouwen-Duiveland vraagt meer aandacht voor voorzieningen voor ï'uiters en amazones op het eiland. Uit een enquête blijkt dat een meei'derheid van de ruiters de kwaliteit van de Schouwse ruiterpaden onder de maat vindt. Tevens is er bij deze groep toeristen behoefte aan een meerdaagse route over het eiland, voor het maken van trektochten. De recreatieve paardensport heeft een belangrijk aandeel in het toex-isme op Schouwen- Duiveland. Alleen al in Renes- se en Burgh-Haamstede wor den de paarden jaarlijks rond de vijftigduizend keer beste gen voor een tocht door de do meinen of over de stranden. Deels door amazones en rui- ters uit de Westhoek zelf, maar tweedex-de van deze paai"drij- ders komt van buiten het ei land. Het sti'and en de natuur trekken hen naar Schouwen- Duiveland, zo blijkt uit eerde re onderzoeken. De VPB Schouwen-Duiveland wil dit aandeel in het toerisme versterken en heeft daarom het afgelopen jaar steekproef sgewijs een enquête gehouden onder de ruiters. Zij zijn hierin gevraagd naar hun mening over de kwaliteit van de rui- texwoorzieningen op het eiland en de ervaringen met de be trokken maneges. De enquête heeft een stapel reacties en meningen opgeleverd: van de driehonderd verspreide for mulieren zijn er 287 terugge stuurd naar de onderzoekers van het Goese Groen College. Gevaarlijk Uit het onderzoeksrapport van de VPB komt onder meer naar voren dat de bestaande routes aanzienlijk verbeterd moeten worden. Meer dan de helft van de ruiters vindt de ruiterpaden van slechte kwa liteit, „De meest genoemde px-oblemen zijn slechte be gaanbaarheid van de paden (modder, stenen, boomwoitels en sti'onken), prikkeldraad, laaghangende takken op hoofdhoogte en gevaarlijke oversteekplaatsen", zo concludeert onderzoeker A. Kamp. Daarnaast klinkt uit het rappoit ook duidelijk de x*oep om meer ruiterpaden. Schouwen-Duiveland ont beert volgens 48 procent van de ondervraagde paax'denlief- hebbers een meerdaagse route een trektocht bijvoorbeeld voor huif karren, van Bruinisse tot Renesse met onderweg plekken om te overnachten voor de dieren en de menners. Met het rapport vraagt de VPB aandacht voor deze specifieke groep toeristen op het eiland. Al wil de vereniging nadruk kelijk het aandeel van de eigen bewoners niet uitvlakken. Omdat éénderde van de paard rijders van Schouwen-Duive land zelf komt, betoogt de VPB dat verbetering van de voor zieningen en de ruiterpaden 'zowel de leefbaarheid voor inwoners als vakantietevre denheid voor toeristen' zal vei'hogen. Verbetering, ont wikkeling en uitbreiding van de ruiterpaden kan het eiland volgens Kamp aantrekkelijker maken voor een gi'otere groep paax'denliefhebbers. Want be halve voor geoefende ruiters moeten de Schouwen-Duive- landse paden geschikt ge maakt worden voor hen die nog ruiter- en menlessen nodig hebben. Omdat een groot deel (70 procent) van de ruitex-s zelf geen paai'd heeft, bepleit de VPB de vex-beteringen te be ginnen rond de manages. „Het is van groot belang dat infra structurele voorzieningen aansluiting hebben op bedi'ij- ven waar paarden gestald zijn en gehuurd kunnen worden. De resultaten van de enquête worden vanmiddag om vier uur gepresenteerd in Manege Grol in Renesse. De VPB zal het rapport overhandigen aan wethouder G. van de Velde-de Wilde (recreatie en toerisme). door Famke van Loon SCHARENDIJKE - Met het mooie weer voor de deur maakt de Brouwersdam zich op voor een zomer vol strandfeesten. Aanstaande vrijdag start Strandpaviljoen Beach Club Perry's de serie met het Summer Kick Off-feest: Hawain Style. In navolging van de populaii'e Noord- en Zuid-Hollandse bad plaatsen Zandvoort en Bloe- mendaal organiseerde de Beach Club in samenwerking met café Surf-Imi in Scharendijke vorig jaar een reeks strandfeesten met thema's als 'carnaval' of 'après ski'. De knallende afsluiting - het dancefeest Beach Boom - smaakte zowel bij de organisa toren als de bezoekei-s naar meer. Paviljoenhouder P. den Broeder maakt zich daarom samen met Surf-Inn op voor een nieuwe zo mer met strandfeesten. Zo staat op 3 augustus een Mid Summer Dance Party op de agenda en moet Beach Boom 2, maar deze keer de Purple Version, op de laatste dag (en avond) van au gustus de x-eeks spetterend af sluiten. Voor die finale probeert de ondernemer onder meer de dj's René Molendijk en Michel de Heij naar het Schouwse strand te trekken. De komende dagen zal Den Broeder het strand voor zijn pa viljoen voor het eerst dit seizoen klaarmaken voor een feest. Op vi"ijdag31 mei neemt hij met het Summer Kick Off feest alvast een voorschot op de zomer van 2002. Een deel van het strand wordt hiervoor afgezet, het feestpaleis wordt voorzien van een klein zwembad en in het mulle zand moeten podia voor de dj's en het dansende publiek worden opgebouwd. Het feest staat in het teken van Hawai- aanse en Caraïbische sferen. Het feest op de Brouwersdam gaat om vier uur 's middags van start. Om elf uur 's avonds zullen - net als vox-ig jaar - de speakers zwijgen. De (after)pai-ty ver plaatst zich dan naar de Sui-f- Inn. foto PieterHonhoff leden ontwikkelde poster en folders in vier talen. De voox-gestelde vernieuwing van de buitenreclame bestaat uit het aanbrengen van twee banieren aan de gevel van de Meel straat boven de ingang van het Stadhuis museumeen nieuwe vlag voor het Maritiem Museum en het plaatsen van printen in de vitrinekasten van de musea aan de Mol en in de Meelstraat. De kosten bedx-agen 2000 euro. Het besluit staat op de lijst van ingekomen stukken voor de commissie Maatschappelijke Aan gelegenheden die dinsdag 4 juni vanaf 19.30 uur vergadext in het gemeentehuis in Zie rikzee. door Lieneke Fieret TERNEUZEN - Ziekenhuis De Honte wil een aparte kamer in richten voor jongeren van veer tien tot achttien jaar. Op dit mo ment kunnen tieners alleen naar de 'speelruimte'wanneer ze zich willen ontspannen. Deze ruimte is echter meer ge richt op jongei-e kindei'en, ze kunnen er bijvoorbeeld kleuren, schilderen of spelen in de pop- penhoek. Dit trekt tieners niet zo aan, daarom wil De Honte hen een ei gen ruimte geven waar ze met leeftijdsgenoten kunnen ver blijven. Ook in andex-e zieken huizen is er voor tieners vaak een apaiTe verblijfsruimte, die gericht is op de behoeften van deze leeftijdscategorie. Zo komt er op de tienerkamer een bureau voor het maken van huiswerk, een computer met internetaan sluiting, een tv en een audio-in- stallatie. Niet alleen de tienerkamer wordt onder handen genomen, ook de speelkamer wordt waar schijnlijk vernieuwd „Als het mogelijk is willen we de inrich ting van de kinderkamer aan passen, want het meubilair is al een beetje verouderd", zegt M. Lafort, werkzaam in het zieken huis. De Honte betaalt de ver bouwing van de tienerkamer zelf, maar heeft geen geld meer voor de inrichting. Daar-voor is het ziekenhuis afhankelijk van sponsors. De verwachting is dat de tiener kamer voor de zomer klaar is. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland sluit bin nenkort een overeenkomst met de Stichting Vluchtelingen werk over de tijdelijke opvang van uitgeprocedeerde asielzoe kers. De gemeente wil deze mensen alleen helpen op basis van een zorgvuldige humanitai re afweging. Vluchtelingen werk zal de gemeente daarin van geval tot geval adviseren. Per situatie brengt Vluchtelin genwerk een rapportage uit. De gemeente beslist op grond daar van en op basis van de eigen cri teria of uitgeprocedeerde asiel zoekers inderdaad nog tijdelijk opvang krijgen. Vluchtelingenwerk vraagt 25 euro per cliënt als financiële vergoeding voor het dossieron derzoek en het verstrekken van gegevens en 85 euro per persoon op jaarbasis voor maatschappe lijke en juridische begeleiding. Het gemeentebestuur vindt die vergoedingen redelijk en is be reid de samenwerkingsovereen komst aan te gaan tot 1 januari 2003. Naar aanleiding van de ervaringen dit jaar wordt bezien hoe de problematiek rond uitge procedeerde asielzoekers zich ontwikkelt. Recreatiewoning Op dit moment is er één uitge procedeerde asielzoeker die op kosten van de gemeente in een reci-eatiewoning in Burgh- Haamstede verblijft. Verder is er nog een gezin van vijf perso nen dat mogelijk op korte ter mijn ook voor opvang in aan merking komt. Het is verder onduidelij k in hoe veel gevallen uitgeprocedeerde asielzoekers die voldoen aan de gemeentelijke opvangcritei'ia, dit jaar en volgende jaren een bex'oep op de gemeente zullen doen. Het gemeentebestuur acht het daarom moeilijk te be palen welke kosten hiex-mee ge moeid zullen zijn. Die kosten worden voor dit jaar betaald uit het zogeheten kop- pengeld, het budget voor activi teiten ten behoeve van asielzoe kers die nog wachten op de uitspraak op hun aanvraag voor vei'blijf. Het gemeentebestuur vei-wacht voor dit j aar geen pro blemen met deze financiering, tenzij de toestroom van uitge procedeerde asielzoekers plot seling zou toenemen. Om de zaken financieel be heersbaar te houden, wil het da gelijks gemeentebestuur de sa- xnenwerkingso vereen komst met Vluchtelingenwerk voor beperkte tijd aangaan. Aan de hand van de evaluatie in het eind van dit jaar, wordt bezien hoe de overeenkomst daarna kan worden voortgezet. MIDDELBURG - In de Middel burgse binnenstad wordt op midzomernacht, 21 juni, een Skate Night gehouden. Voor de eerste maal gaat het skatepeloton over een vieren half kilometer lang parcours door het centrum. Inschrijven kan vanaf 19.00 uur in de Vlees hal op de Markt, waar een uur later de start is. Colijnsplaatse Sharo?i van bijna acht wordt geleerd zui nig te zijn op haar spullen. Speelgoed netjes opbergen, geen vieze vingers op de ceedeetjes en altijd weer net jes in het doosje doen: dat soort dingen. Diepe twijfel veroorzaakte dus in het weekeinde de dorpsgenoot, bij wie ze twee dagen logeerde. Hij moest telkens even naar zijn com puter om de zojuist van het net verworven muziek op schijf te zetten. Het hoge woord kwam er pas uit toen ze werd opgehaald. Waarom verbranden jullie hier altijd ceedeetjes?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41