Extremisten werven in Nederland Landmacht heeft te weinig kogels PZC F racties zien af van pardon voor illegalen Dokters en chefs zijn een gevaar op de weg Weisglas voorzitter vanTweede Kamer Radicale moslims rekruteren jongeren voor jihad Fokker regering Argentinië aan de ketting Gretta Duisenburg zegt niet antisemitisch te zijn Eerste Hollandse Nieuwe geveild Prostituees ernstig mishandeld Gewonden bij schietpartij Gestolen woonwagen leeg terug Toename valse aangiften gsm-roof Fortuyn via Rotterdam naar Italië Wanbetalers alimentatie hardnekkig jnnrJohan Bosveld yELDOORN - Dokters, perso- i neelsconsulenten en leidingge venden vormen het grootste oevaar op de weg. Uit een on derzoek door de Britse verzeke- I raar Churchill blijkt dat deze beroepsgroepen het vaakst bij aUto-ongelukken betrokken I zijn- Volgens Churchill is het grotere woensdag 29 mei 2002 risico van een aanrijding het ge- veel spanningen en zitten ze bovendien op de drukste mo- chili heel wat veiliger op de v volg van de vaak zware werkbe- daardoor regelmatig vermoeid menten van de dag en op plaat- zijn. De Britse verzeker; risico van een aanrijding het ge volg van de vaak zware werkbe lasting in deze beroepsgroepen, Dokters maken vaak lange en vermoeiende dagen volgens An drew Beard, hoofd autoverze keringen bij Churchill. Boven dien hebben ze een beroep met veel spanningen en zitten ze daardoor regelmatig vermoeid in de auto. Ook personeelsconsulenten hebben volgens Beard een be roep met meer dan gemiddelde stress. Ze racen vaak van de ene klant naar de andere en doen dat bovendien op de drukste mo menten van de dag en op plaat sen waar het verkeer het druk ste is. Hetzelfde geldt voor advocaten en sociaal werkers. Tegenover deze 'ongelukgevoe- lige' beroepen staan ook bevol kingsgroepen die volgens Chur chill heel wat veiliger op de weg zijn. De Britse verzekeraar noemt in dat verband onder meer boeren en gepensioneer den. Boeren werken de meeste tijd op hun boerderij en wonen over het algemeen in platte landsgebieden waar het met de verkeersdrukte wel meevalt. Gepensioneerden veroorzaken minder aanrijdingen, omdat ze meestal op hun bekende wegen rijden en de drukte proberen te vermijden.Overigens blijkt uit hetzelfde onderzoek dat in de winter aanmerkelijk meer on gelukken gebeuren dan 's zo mers. De verzekeraar wijt dat aan het gebrek aan daglicht in de winter. GPD I van onze redactie binnenland I qeN HAAG - Moslimextremis- ten rekruteren in de islamiti sche gemeenschap in Nederland jongeren voor de jihad, de ge welddadige islamitische strijd. Een klein deel van die moslim jongeren is ook bereid om aan de jihad deel te nemen. Zij worden in Nederland voorbereid om el ders te vechten. De Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) concludeert dit in haar gisteren verschenen jaar verslag over 2001. Volgens de inlichtingendienst zoeken mos limextremisten en Afghanis- tan-veteranen die hier illegaal of als asielzoeker verblijven, aansluiting bij de islamitische gemeenschap in Nederland. Ze oefenen op deze gemeenschap een radicaliserende invloed uit. Tientallen islamitische jonge ren blijken ontvankelijk te zijn voor de opvattingen van deze extremistische moslims, stelt het hoofd van de BVD, S. van Hulst, in een toelichting op het jaarverslag. Vooral jongeren I met een Marokkaanse achter grond die hier zijn geboren en opgegroeid, zouden vatbaar zijn voor de invloed van de radi cale moslims. Het rekruteren vindt volgens Van Hulst ook I plaats in en bij moskeeën. Kashmir IDe twee Nederlanders van Ma rokkaanse afkomst die in janu- ari in India om het leven kwa- I men. zijn volgens de BVD op I deze wijze geronseld en geeste- lijk voorbereid voor de gewa pende strijd. De twee, Khalid el Hassnaoui en Ahmed el Bakio- DEN HAAG - Een regerings vliegtuig van Argentinië is in Nederland aan de ketting ge legd wegens wanbetaling. Het toestel, een Fokker 28, staat bij Fokker Service in Woensdrecht. Dit bedrijf is een onderdeel van technisch concern Stork. Het vliegtuig staat sinds 13 april in Woensdrecht voor het jaarlijkse onderhoud, de zogenoemde c- check. Een woordvoerder van Stork bevestigde gistermiddag dat krediet verzekeraar NCM van Stork beslag op het toestelde T- 03, heeft laten leggen omdat de rekening niet is betaald. In to taal gaat het om een bedrag van bijna 2 miljoen dollar. In het verschuldigde bedrag zitten ook kosten van een eerdere klus die Fokker Service voor Argen tinië verrichtte aan een andere Fokker 28, die eveneens dienst doet als regeringsvliegtuig. „Zodra wij de garantie krijgen dat het geld wordt betaald, kan het vliegtuig vertrekken. De on derhoudsbeurt is klaar", aldus de Stork-woordvoerder. Argen tinië kampt met een zware fi nanciële crisis. ANP ui, werden gedood door Indiase grenstroepen in de deelstaat Kashmir. Het hoofd van de BVD roept de islamitische gemeenschap in Nederland op een dam op te werpen tegen de invloed van de radicale moslims. Terreurbe strijding is volgens hem een zaak van lange adem. De BVD, die overigens sinds vandaag Al gemene Inlichtingen- en Veilig heidsdienst (AIVD) heet, heeft na de aanslagen van 11 septem ber het onderzoek naar terroris tische netwerken van radicale moslims uitgebreid. Volgens Van Hulst bevinden zich ook in Nederland vertakkingen van terreurgroeperingen als Al Qae- da en de Algerijnse GSPC. Vori ge maand zijn op aangeven van de BVD vier leden van de GSPC in Nederland opgepakt. Zij zou den terroristen onderdak heb ben geboden en voor valse iden titeitspapieren hebben gezorgd. De BVD houdt er ook rekening mee dat Al Qaedastrijders die Afghanistan hebben verlaten, in Nederland een heenkomen zoeken. De dienst signaleert dat terro ristische groeperingen pogen nucleaire, biologische of chemi sche wapens in handen te krij gen. Om te voorkomen dat deze massavernietigingswapens in verkeerde handen vallen, tracht de BVD bedrijven en organisa ties bewust te maken van deze dreiging. Vice-voorzitter D. el-Boujoufi van de Marokkaanse moskee organisatie Ummon vindt dat de islamitische gemeenschap jongeren en hun ouders krachtig moet gaan waarschuwen tegen de invloed van de extremisti sche elementen. ANP Militairen moeten Ieren schieten in de schietbioscoop, omdat er te weinig scherpe munitie voorhanden is om te oefenen. foto Jan de Vries/GPD door Mare Brink DEN HAAG - De Nederlandse landmacht heeft volgens twee militaire vakbonden te weinig scherpe munitie om soldaten daarmee te laten oefenen. De nood is zo hoog dat militairen vaker dan gebruikelijk uitwij ken naar een zogenoemde schietbioscoop waar het schie ten wordt nagebootst. Volgens R. Boom, voorzitter van de militaire vakbond voor 'be roeps bepaalde tijd' BBTV, is dit al enkele maanden het geval. W. van der Linden, voorzitter van de CNV-bond van militai ren ACOM, maakt zich zorgen Hij ziet een 'steeds sterkere ten dens richting het failliet van de landmacht'. .,Het tekort aan scherpe munitie is dermate nij pend dat tijdens de schietoplei dingen het predikaat 'geoefend schutter' achterwege dreigt te blijven. Nederland dreigt dit onvoldoende opgeleid perso neel vervolgens naar allerlei cri sisgebieden in de wereld uit te zenden. Dat is onacceptabel. De lessen van Srebrenica hebben dat overduidelijk aangetoond", aldus Van der Linden. Boom weet niet waarom er te weinig kogels zijn. Volgens hem heeft het mogelijk te maken met bezuinigingen. Een woordvoer ster van de landmacht zegt dat de beweringen van de vakbon den 'een kern van waarheid' be vatten. Maar zij wenst er verder niet op te reageren. „Het ligt zeer complex." Vakbondsvoorzitter Boom zegt de afgelopen maanden van drie militaire eenheden te hebben gehoord dat soldaten niet meer op de schietbaan oefenen maar uitsluitend in schietbioscopen die er al jaren zijn. „Het is ge bruikelijk dat afwisselend wordt geschoten op de schiet baan en in de bioscoop. Maar nu is de schietbioscoop voor een aantal soldaten de enige oefen plaats", aldus Boom. Laserstralen In de schietbioscoop mikken de militairen met hun automati sche wapens op doelen die op van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Gretta Dui- senberg wijst de beschuldigin gen van antisemitisme en het aanzetten tot haat aan haar adres van de hand. Maandag diende Federatief Joods Neder land (FJN) een strafklacht in te gen de vrouw van president Duisenberg van de Europese Centrale Bank. Mevrouw Duisenberg hing als steunbetuiging aan het Pales tijnse volk aan haar balkon in Amsterdam een Palestijnse vlag „Met antisemitisme heeft dit in het geheel niets te maken en daar wil ik ook niets mee te maken hebben", schrijft zij in een open brief aan het Algemeen Nederlands Persbureau. Volgens mevrouw Duisenberg lijdt het Palestijnse volk onder alle geweld, inclusief dat van Arabische zijde. „Ook het Pa lestijnse volk 1 i jdt onder de niets ontziende gewelddadigheden, die ik ten sterkste en compro misloos afwijs, ook en vooral de zelfmoordaanslagen op on schuldige burgers." Volgens mevrouw Duisenberg heeft haar buurvrouw in het programma Barend en Van Dorp haar beweegredenen onjuist weergegeven. Mevrouw Duisenberg zou volgens de buurvrouw de ellende van de Palestijnen wijten aan de rijke joden Dat is volgens H. Loon- stein van FJN 'een klassiek voorbeeld van antisemitisme'. Loonstein heeft de Amerikaan se zusterorganisatie van FJN gevraagd Duisenberg in de VS tot ongewenst persoon te laten verklaren. Mevrouw Duisen berg benadrukt dat haar man hier geheel buiten staat. „Ikheb in deze kwestie gehandeld op zuiver persoonlijke titel en uit eigen overtuiging." Staat De dreiging haar man in de VS tot 'persona non grata' te ver klaren was voor mevrouw Dui senberg wel reden de vlag weg te halen. „Ik vind dat mijn man hier geen last van mag hebben", zegt zij. Gretta Duisenberg zegt de vlag terug te hangen als er een zelfstandige Palestijnse staat komt. ANP SCHEVENINGEN - De zogenaamde Holland se Nieuwe wordt in een visverwerkingsbedrijg schoongemaakt. Het eerste vaatje haring is gisteren geveild voor 52.000 euro op de visvei- ling te Scheveningen. De laatste bieder, Spon sor Bingo Loterij, heeft daarvoor volgens de keurmeesters haring van zeer goede kwaliteit gekocht. De opbrengst was ruim 2000 euro minder dan in 2001, toen supermarktketen C1000 de hoog ste bieder was. Vandaag is de Hollandse Nieu we overal in Nederland te koop. Het geld is be stemd voor de Richard Krajicek Foundation, die sport- en speelvelden in achterstandswij ken mogelijk maakt. Sponsor Bingo Loterij hoeft niet het gehele bedrag te betalen, omdat het om een Amerikaanse veiling ging waarbij de laatste bieder in principe alleen het verschil met de voorlaatste bieder betaalt. Sponsor Bingo Loterij betaalt echter niet alleen deze 1000 euro, maar ook de 15.000 euro die de orga nisatie eerder tijdens de veiling had geboden. Alle bieders samen leggen het totaalbedrag neer. foto Juan Vrijdag/ANP HEERLEN - In Heerlen zijn afgelopen weekeinde drie heroï- nehoertjes ernstig mishandeld. Een van hen werd geslagen, verkrachten daarna bijna gewurgd. Een tweede werd ook bij na gewurgd, aldus de politie gisteren. In beide gevallen ontsnapten de vrouwen aan de dood, door dat de dader er vandoor ging toen passanten zich ermee be moeiden. Een derde prostituee is ernstig mishandeld, maar kon door fel verzet haar belager van zich afslaan. Een woord - voerder van de politie Limburg-Zuid zei zich ernstige zorgen te maken over het incident. Hij kon niet zeggen of het steeds om dezelfde dader ging. ANP HAARLEMMERMEER - Bij een schietpartij gistermorgen in Haarlemmermeer zijn twee mannen gewond geraakt. De po litie verrichtte vijf arrestaties. Over de achtergrond van het incident is niets bekend. De poli tie gaat ervan uit dat er zeven mannen bij de schietpartij be trokken waren. De schietpartij deed zich omstreeks kwart voor tien voor op de Hoofdweg tussen Hoofddorp en Lijnden. Volgens een poli tiewoordvoerder troffen twee groepjes mannen elkaar op het erf van een boerderijDe schietpartij ging door op het fietspad en de rijbaan van de Hoofdweg. De politie vond rond deze plek tien lege kogelhulzen. Bij een doorzoeking van de boer- derij en omgeving zijn later een vuurwapen en een tas met on bekende inhoud aangetroffen. ANP EINDHOVEN - De woonwagen van poppenspeler Luuk Petersen uit Sint-Oedenrode is gisteren leeggeroofd terugge vonden in Eindhoven. Alle poppen, de decors en de geluidsap paratuur bleken te zijn verdwenen. De politie vond de inmid dels overgespoten wagen na een tip vlakbij een plaatselijk woonwagencentrum aan de Brestlaan De wagen was het afgelopen weekeind weggehaald. De pop penspeler trok er elk jaar in Noord-Brabant en Zeeland in de zomermaanden mee langs openluchttheaters en campings. Na de diefstal heeft Petersen noodgedwongen tientallen voorstellingen geannuleerd. ANP EINDHOVEN - Het aantal valse aangiften van een beroving waarbij een draagbare telefoon is buitgemaakt, neemt toe. De aangevers doen de valse aangifte omdat ze met het geld van de verzekeringsmaatschappij een nieuwe gsm willen kopen. Tot die conclusie komt het straatroofteam van de Eindhovense politie op basis van de cijfers over de eerste vijf maanden van dit jaar. In die periode deden 160 slachtoffers aangifte van een bero ving. In tenminste tien gevallen bleek achteraf dat het mis drijf was verzonnen. De politie heeft de verzekeringsmaat schappijen op de hoogte gesteld Die hebben op hun beurt aangifte gedaan van oplichting. ANP ROTTERDAM - Pim Fortuyn begint zijn allerlaatste reis op zaterdag 20 juli op Rotterdam Airport. Die dag zal het stoffe lijk overschot van de begin mei doodgeschoten politicus wor den overgevlogen naar Italië. Fortuyn zal er worden begraven in het dorp Provesano waar hij een vakantiehuis had. Fortuyn is tijdelijk begraven in Driehuis. GPD een scherm worden geprojec teerd. De kogels zijn vervangen door laserstralen. „Je kunt je schiethouding oefenen. Maar in de bioscoop mis je de terugslag van een wapen als je met scher pe munitie schiet. Die ervaring heb je nodig om het wapen beter te leren kennen. Het is wezenlijk anders. Dit is hetzelfde als ie mand met een auto weg laten rijden terwijl hij alleen in een autosimulator heeft gezeten", aldus Boom. Het is bij hem onbekend of sol daten naar crisisgebieden wor den uitgezonden terwijl zij hun schietervaring vooral hebben opgedaan in een schietbio scoop. „Als dat het geval is dan mag je je grote zorgen maken", aldus Boom. CNV-bond voorzitter Van der Linden wil zijn zorgen morgen kenbaar maken tijdens een ACOM-congres. Tot de aanwe zigen behoren onder meer de missionair minister van Defen sie F. de Grave en chef defensiestaf luitenant-admi raal L. Kroon. GPD GOUDA - Het aantal alimenta- tieplichtige wanbetalers is, ondanks de komst van het Lan delijk Bureau Inning Onder houdsbijdragen (LBIO), de af gelopen jaren niet gedaald. Dit bleek gisteren uit een eerste evaluatierapport dat is opge steld in opdracht van het minis terie van Justitie. Het zelfstandige LBIO werd in 1995 opgericht met het doel ge scheiden ouders te helpen met de inning van de kinderalimen tatie. Met name gescheiden va ders blijken hun alimentatie plicht niet altijd na te komen en het is voor moeders (vooral met lagere inkomsten) vaak moeilijk hun recht te halen. Het LBIO kan beslag laten leggen op het loon van wanbetalers ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De LPF heeft gis teren haar eerste nederlaag ge leden. De partij moest toezien hoe toekomstige regeringspart ners CDA en VVD het plan om de schrijnende gevallen onder illegalen te legaliseren resoluut van tafel veegden. In ruil voor dit 'specifiek par don' kreeg de LPF 'een streng doch rechtvaardig vreemdelin genbeleid' Hoofdpunten in het nieuwe be leid worden het tegengaan van gezinsvorming en -hereniging en een hard optreden tegen ille galen en uitgeprocedeerden. Verder willen de partijen dat asielzoekers vaker worden op gevangen in andere veilige lan den en dat er maar één asielpro cedure komt. De nadere uitwerking volgt la ter, maar nu al is duidelijk dat CDA, LPF en WD het eens zijn over strengere eisen aan hier wonende buitenlanders. Wie een bruid of bruidegom uit het thuisland wil halen, moet min stens 130 procent van het wette lijk minimumloon verdienen Wie een tijdelijke verblijfsver gunning heeft, mag sowieso geen huwelijkspartner laten overkomen. Asielzoekers die niet over papieren beschikken moeten direct bij aankomst worden teruggestuurd. De fractieleiders Balkenende (CDA), Zalm (VVD) en Herben (LPF) bleken gisteren nauwe lijks verschillend te denken over de noodzaak van beperking van de toestroom van buitenlan ders. Behalve door inkomenseisen en verdere aanscherping van asiel procedures moet de toestroom beperkt worden door illegalen en uitgeprocedeerden vast te zetten tot ze, desnoods gedwon gen, worden uitgezet. Dat moet 'gelukzoekers' afschrikken, zo denken de onderhandelaars. Ook denken de partijen met strengere grenscontroles de vreemdelingenstroom in te dammen.Voor vreemdelingen die wel worden toegelaten gaat een streng ïnburgeringspro- gramma gelden. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - VVD'er Frans Weisglas is gisteren met grote meerderheid gekozen tot nieu we voorzitter van de Tweede Kamer. Hij liet in een geheime stemming zijn tegenstrevers Annemarie Jorritsma (VVD) en Jim Janssen van Raay (LPF) achter zich. Van de 146 aanwezige kamerle den stemden er 80 voor Weisglas en 41 voor Jorritsma, die giste ren op het allerlaatste moment nog door de VVD kandidaat werd gesteld. Janssen van Raay kreeg 24 stemmen, waarschijn lijk allemaal van de aanwezige LPF-leden In het openbaar moesten de drie sollicitanten uitleggen waarom zij zichzelf het meest geschikt achten als voorzitter. Dit was voor het eerst in de parlemen taire geschiedenis. Alleen de VVD schoof de eigen kandidaat Jorritsma naar voren, die dan ook door fractievoorzitter Zalm werd aangeprezen. Hij zei na drukkelijk dat 'paarse' be windslieden niet besmet ver klaard mogen worden voor andere functies. De Kamer wilde vooral weten hoe Jorritsma zou omgaan met de bouwfraude-enquête. Jor ritsma kan verder als ex-minis ter opgeroepen worden door de enquêtecommissie over steek penningen aan ambtenaren door bouwbedrijven. Ex-europarlementariër Jans sen van Raay moest uitleggen waarom hij voorzitter wilde worden hoewel hij geen enkele ervaring in de Tweede Kamer had. Maar hij heeft andere rele vante ervaring, zei hij. Weisglas zei het politieke debat dat de laatste tijd vooral buiten de Kamer is gevoerd, terug in het parlement brengen. GPD I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3