Goes zoekt contact met bevolking Parkeergarages 's nachts open GEEF TEGEN Vlissingen moet opschieten met kennisboulevard Niet zeuren, maar samenwerken Brassband Festival in Middelburg Twee dagen feest met Zeeuwse gerechten Verzoening na klappen helpt niet bij rechter Andere opzet praatavonden Afzettingen in verband met Freedom Awards door Rolf Bosboom GOES - Het gemeentebestuur van Goes denkt druk na hoe het contact met zijn burgers kan worden verbeterd. Daarbij wordt onder meer gedacht aan een andere opzet van de praat avonden die jaarlijks in elke wijk en elk dorp binnen de ge meente worden gehouden. De gemeente kende de afgelo pen jaren de wijkbestuurder, waarbij de burgemeester en de wethouders zich specifiek con centreerden op bepaalde wijken en dorpen. De wijkbestuurder was, normaal gesproken, ook aanwezig tijdens de praatavon den in 'zijn' wijk of dorp. Het college van B en W heeft on langs besloten het verschijnsel wijkbestuurder af te schaffen. Dat was aanleiding voor de fractie van GroenLinks om het onderwerp gisteravond aan de orde te stellen in de raadscom missie maatschappelijke ont wikkeling. Slimmer Wethouder M. 't Hart legde uit dat het besluit de wijkbestuur der af te schaffen niet moet wor den uitgelegd als zou het college geen boodschap hebben aan wat in de wijken en dorpen leeft. In tegendeel zelfs. ,,Het idee dat de burger meer gehoord moet worden, staat wat ons betreft voorop. De vraag is of de wijk bestuurder daarbij hoort. Wij hebben signalen dat er slimmere methoden zijn om de burger te bereiken." Volgens de wethouder ligt het in de rede dat collegeleden juist meer en ook vaker samen aan wezig zijn op praatavonden, af hankelijk van de onderwerpen die ter sprake komen. Wat 't Hart betreft worden ook de ge meentemedewerkers zelf er meer bij betrokken. De wethouder haalde als voor beeld Borsele aan, waar de voormannen van de onder houdsploegen elke maand spreekuur houden. Uit de commissie kwamen ook andere ideeën om het contact te verbeteren. Zo stelde R. de Kos ter (D66) voor geregeld op loca tie te vergaderen en daar met de bewoners een actueel thema te bespreken. Andere raadsleden, vooral de genen die al wat langer meelo pen, wezen erop dat in het verleden diverse pogingen zijn gedaan om burgers nauwer bij de gemeente te betrekken, door gaans zonder veel resultaat. Afgesproken werd dat alle frac ties voor de zomerperiode met ideeën komen, zodat daarover na de vakantie verder kan wor den gepraat. Ondertussen, zo zei 't Hart, oriënteren ook B en W zich op de 'relatie bestuur- burger'. Daarbij kijken zij te vens naar wat in het verleden is gedaan en wat andere gemeen ten al met succes hebben be dacht. Dualisme CDA'er A. de Kok vond dat raadsleden vooral een eigen verantwoordelijkheid hebben om te weten te komen wat in wijken en dorpen leeft. A. van der Reest (SGP/ChristenUnie) greep de discussie aan om te pleiten voor een totale bezin ning op de rol van de gemeente raad. Die heeft door de invoering van het dualisme, waardoor raad en college veel meer dan voorheen een eigen rol hebben gekregen, toch al een in grijpend andere positie gekre gen. door Maurits Sep ARNEMUIDEN - Vlissingen moet eens wat haast maken met de aanleg van een kennisboule vard rondom de Hogeschool Zeeland. Voorzitter K. Scherp huis van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel vindt het te lang duren. „We hebben al een jaar niks meer gehoord. De meest betrok ken partijen hebben het gevoel dat alles vast zit, maar waar is onduidelijk." Scherphuis uitte zijn zorgen gisteren in Arnemuiden op een ledenvergadering van de onder nemersvereniging. In zijn jaar rede waste hij wethouder H. de Haas (PvdA) de oren: „Het para depaardje van ambtelijke on duidelijkheid is wel in Vlissin gen te vinden." Hij verweet De Haas dat die de nieuwe visie voor de binnenstad van Vlissingen („kosten 43.000 euro en drie jaar belegen") nooit in het openbaar heeft bespro ken. „Waarom is er toentertijd zo veel geld uitgetrokken met als resultaat een privéspeeltje voor de wethouder?" Dat doet Scherphuis het ergste vrezen voor de kennisboule vard: een zone vol instellingen voor onderwijs, informatie- /communicatie, media en on derzoek, waaronder de Hoge school Zeeland en het ROC Zee land. „We hopen vurig dat de realisering daarvan niet het zelfde lot is beschoren. Op onze vorige jaarvergadering heeft wethouder De Haas nog een flamboyante uiteenzetting ge geven over dit project, onder steund door vele artist impres sions." Sindsdien heeft hij van het pro ject echter niets meer verno men. „Vlissingen, grijp nou eens je kans", spoorde Scherphuis aan. „De Westerscheldetunnel gaat in 2003 open en dan moet je met dit initiatief kunnen sco ren." Universiteit Daarentegen was er lof, veel lof, voor de medewerking van de ge meente Middelburg aan de plannen voor een universiteit in die stad. Scherphuis is onlangs met de gemeente in Utrecht ge weest om een kijkje te nemen op het University College Utrecht, dat als voorbeeld dient voor de Middelburgse universiteit. Zijn conclusie: „Een openbaring." Hij drong er bij de leden van de ondernemersvereniging op aan de komst van een universiteit op alle mogelijke manieren te on dersteunen. MIDDELBURG - De Markt in Middelburg is zaterdag het de cor van het derde Brassband Festival Middelburg. De orga nisatie is in handen van brass band ONDA uit Middelburg, die dit jaar het 75-jarig bestaan viert. Tussen 12.00 en 12.30 uur treedt jeugdorkest ONDA aan. Om 12.45 uur is het de beurt aan brassband Excelsior uit 's-Heer Arendskerke. Tussen 13.30 en 14.00 uur speelt brassband ON DA, gevolgd door brassband ONDA Ritthem om 14.15 uur Brassband Zeeland speelt om 15.00 uur. De Ratby Band uit Engeland sluit het festival af om 15.45 uur. Ze behaalde vorig jaar onder meer de kampioenstitel in de eerste divisie van het Wereld i Muziek Concours in Kerkrade. Zondag geeft de Ratby Band vanaf 14.00 uur een concert in I De Stenge te Heinkenszand. doorEmile Calon OOSTKAPELLE - Niet zeuren, initiatief tonen en samenwerken. Die boodschap ver kondigde de Veerse wethouder M. Te Roller gisteren bij de start van het milieuproject voor minicampings. Want alleen zo lukt het om Zeeland op de toeristische kaart te hou den, aldus de bewindsvrouw. Volgens Te Roller weet de recreatiesector dat toeristen niet automatisch meer rich ting Zeeland komen. Om die reden is samenwerking met alle partijen nodig om een zo goed mogelijk product te leveren. Heel wat minicampinghouders waren giste ren naar Zeelandcamping Ons Buiten in Oostkapelle gekomen om de start van het project mee te maken. Campinghouder KCoppoolse liet hen zien wat hij in de afge lopen tien jaar allemaal gedaan heeft om zijn bedrijf milieuvriendelijker te maken. Hij betoogde dat je als ondernemer er vooral zelf in moet geloven.Je moet er voor de vol le honderd procent achter staan. Doe je dat niet dan lukt het bijvoorbeeld niet om het personeel te overtuigen." Veel ondernemers waren onder de indruk van alles wat Coppoolse de afgelopen jaren gerealiseerd heeft op het gebied van milieu maatregelen. J. Dees uit Cadzand stelde echter dat het voor een grote onderneming vaak toch wat makkelijker is om allerlei maatregelen te nemen. Zo heeft hij nutsbe drijf Delta al eens laten uitrekenen of hij zonnecollectoren op zijn bedrijf kan plaat sen. „Kan niet, kost mij geld." Hij stelde klip en klaar dat als een maatregel budgetneu traal ingevoerd kan worden, hij niet aarzelt. Als hij echter geld moet bijleggen, dan haakt hij af. Want de klanten willen immers niets extra's betalen voor een milieuvrien delijke camping. Te kostbaar Voorzitter S. Jobse van de Vekabo Walche ren/De Bevelanden viel hem daarin bij. Vol gens hem is het voor een minicamping vaak te kostbaar om allerlei milieumaatregelen te nemen. Hij tekende daar verder bij aan dat de mees te bedrijven wel al doen wat ze kunnen, zo als waterbesparende douchekoppen, isola tie en spaarlampen gebruiken. De komende drie jaar moeten minimaal twintig Veerse en veertig Zeeuwse mini- campings een bronzen, zilveren of gouden milieubarometer zien te veroveren. In na volging van het milieuproject voor Zeeuwse campings en bungalowparken krijgen nu ook ondernemers van minicampings de kans om alles te leren over duurzaamheid. Enerzijds krijgen ze tips om de milieubelas ting te verminderen, zodat ze minder ener gie en water verbruiken en hun afvalberg kunnen verkleinen. Anderzijds leren ze hoe ze op een duurzame manier kosten kunnen besparen en ze hun (milieu)imago kunnen verbeteren. In Nederland is nog niet eerder een milieu project voor minicampings georganiseerd. Gedeputeerde T. Poppelaars beloofde dat over enige tijd ook een milieuproject wordt opgezet voor hotels en dagattracties. woensdag 29 mei 2002 Camping Ons Buiten in Oostkapelle heeft de afgelopen tien jaar al van alles gedaan om milieuvriendelijker te werken: maar het moet wel rendabel zijn, maakte eigenaar K. Coppoolse gisteren duidelijk. foto Lex de Meester door Ab van derSluis MIDDELBURG - Het Bureau voor Toerisme Zeeland houdt op zaterdag 22 en zondag 23 juni voor de derde keer het cu linaire evenement van Zeê- land, de Smaek van Zeeland. Op een kookpodium op het Abdijplein in Middelburg ko ken Zeeuwse koks gerechten. Het publiek kan die tegen een gering prijsje kopen. Doel van de Smaek van Zeê- land is om iedereen te laten ge nieten van de culinaire rijk dom die de provincie te bieden heeft. Dat varieert van Ooster- scheldekreeft tot Zeeuws vle gelbrood. Op de menukaart staat onder meer: Zeeuwse palingmousse, Zeeuwse lams- zwezerik, Zeeuwse karne- melksorbet en Zeeuws kalfs vlees. De menukaart wisselt elk uur van gerecht. Dit jaar staat de zaterdagavond in het teken van de Oosterschelde- kreeft. Zowel liefhebbers als mensen die nog nooit kreeft hebben gegeten, kunnen op de zaterdagavond komen proe ven. Naast de restauranttent kan het publiek struinen over de Zeeuwse streekprodukten- markt. Hier staan producen ten met hun Zeeuwse witlof soep, Zeeuwse mosterd, Zeeuwse appelsap, vlegel brood en Zeeuwe eierdrank. De Smaek van Zeèland valt dit jaar, net als in 2002, in de week van het platteland. Voor de Zeeuwse Land- en Tuinbouw organisatie is dat de mogelijk heid om de opening van de week van het platteland te koppelen aan de Smaek van Zeêland. Op tijden dat er niet wordt gekookt, treden Zeeuw se artiesten op. Het culinaire evenement opent op zaterdag 22 juni om 12.00 uur. Tot 22.00 uur begint op elk heel uur een nieuwe kookses- sie in de tent. Op elk half uur treden Zeeuwse artiesten op. Op zondag 23 juni begint de Smaek van Zeêland om 13.00 uur. Het festijn eindigt om 19.00 uur. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De parkeer kelders in Middelburg zijn deze zomer in het weekeinde 24 uur per dag open. De gemeente heeft besloten een proef uit te voeren om te kijken of er belangstelling is voor 's nachts parkeren. De proef duurt drie maanden. In september wordt bekeken of het zinvol is om het experiment voort te zetten. De gemeente heeft tot de proef besloten naar aanleiding van vragen van on dernemers in het overleg met de gemeente over het parkeerbe leid in de stad. Bovendien had Leefbaar Middelburg vragen gesteld over de openingstijden door Aector Dooms MIDDELBURG - De vrede tus sen de vier mannen van Irakese afkomst was na de vechtpartij al lang getekend en dat was via een brief kenbaar gemaakt aan de Middelburgse politierechter. Daarmee dachten de broers (31 en 32 jaar) uit Rilland en Bergen op Zoom en een 25-jarige inwo ner van Ossendrecht hun straf te ontlopen, maar niets bleek min der waar. Het trio werd gisteren in Mid delburg voor het mishandelen van een 46-jarige landgenoot uit Sint Maartensdijk veroor deeld tot boetes van elk 250 eu ro. Het slachtoffer had 15 maart dit jaar aangifte gedaan van mishandeling bij de politie. Op zijn beurt werd hem verweten de jongste broer te hebben ge slagen, maar daarvan werd hij door politierechter A. Gaakeer vrijgesproken. De vier hadden zich verzoend en vonden dat daarmee de kous af was. „In onze cultuur past het niet om later nog eens gestraft te worden", verzekerden de Irake zen. Gisteren zwegen ze dan ook in alle talen over de vechtpartij aan de Hogeweg in Sint Maar tensdijk, waarbij de 46-jarige man behoorlijk werd toegeta keld en in het ziekenhuis voor zijn verwondingen behandeld moest worden. „We hebben niets gedaan." De knokpartij was ontstaan na een ruzie over een lening die de 46-jarige man nog niet had te rugbetaald aan de broers. Offi cier van justitie C. Oldenburger achtte openlijke geweldpleging bewezen en eiste tegen de drie verdachten 500 euro boetes en een week voorwaardelijke ge vangenisstraf. Die straf had ze ook voor de 46-jarige man in petto. De verdediging beriep zich op noodweer en pleitte voor vrijspraak en in tweede instan tie voor een voorwaardelijke straf. De politierechter hield er reke ning mee dat de vier zich had den verzoend en dat ze in Neder land voor de eerste keer in aanraking kwamen met justitie. „Het is een ordinaire vechtpar tij geweest." De 46-jarige man sprak ze bij gebrek aan bewijs vrij. van de garages. Door de ope ningstijden te verruimen, zullen de garages intensiever gebruikt worden, denkt de partij. Met ingang van 17 juni zijn de garages vanaf vrijdagochtend continu geopend. Zondagmor gen om negen uur gaan de hek ken weer dicht. De proef wordt in alle parkeerkelders in de stad uitgevoerd, ook in de nieuwe parkeergarage onder het win kelcentrum Achter de Houttui nen. Die garage gaat vermoede lijk in juli open. Alle garages in de stad gaan normaa I gesproken 's avonds om elf uur dicht. In de nachten dat de garage open is, hoeft niet betaald te worden voor een parkeerplaats, net als bij de avondopenstelling nu het geval is. Op straat Een paar jaar geleden is er ook al eens nagedacht over een proef met ruimere openstelling van de parkeerkelders, zegt wethouder L. Luitwieler van verkeer. Toen is daar van afgezien, omdat de garages in de avonduren vaak leeg zijn. „Mensen proberen toch eerst gewoon op straat te parkeren." Volgens de gemeente is het te duur om de kelders langer open te houden. Na drie maanden proefdraaien, wordt de 24-uurs openstelling geëvalueerd. Het is nog niet bekend op welke ma nier dat gebeurt. Waarschijnlijk wordt het ge woon auto's tellen, denkt de wethouder. De proef wordt niet uitgebreid naar de koopzondagen. „Daar is geen behoefte aan", zegt Luit wieler Hij baseert zijn stelling op gesprekken met onderne mers. Bovendien, legt hij uit, duurt de piek tijdens de koop zondagen, maar een paar uur. „De winkels gaan pas om één uur open en de echte piek ligt rond een uur of drie, vier." Luit wieler denkt dat die periode te kort is om de garages open te stellen. De garages worden in de nach telijke uren niet extra bewaakt. Vanuit de kelder aan de Kousteensedijk worden de an dere garages met camera's in de gaten gehouden. MIDDELBURG - In verband met de uitreiking van de Four Freedom Awards op 8 juni wordt een aantal straten in Mid delburg afgesloten. Vanaf donderdag 6 juni zijn de parkeervakken aan de kant van de Lange Jan op 'Onder den To ren' afgesloten. De Lange Noordstraat is op vrijdag en za terdag deels afgesloten voor alle;, verkeer. Vanaf vrijdag 18.00 uur is het niet meer mogelijk om op de Bachtensteene, Onder den Toren, het pleintje voor de Lan ge Jande Korte Burg, de Balans en de Sint Pieterstraat te parke ren. Op zaterdag is de Bachten steene deels geopend voor het verkeer Vanaf de Groenmarkt richting de Balans is de straat afgesloten. Ook de Sint Pieter straat is zaterdag afgesloten. Reumapatienten mo t n 6t vtct tfincjc stoppen. Soms zelfs met hun werk. Omdat hun gewrichten niet meer willen. Reuma kan iedereen treffen, op elke leefti

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36