Voor mishandeling is altijd tijd Opvallende Zeeuwse producties in het komende theaterseizoen Tweehonderd portretten in Brugge Engels grafschip Wakeful wordt deze zomer niet verplaatst lezers schrijven Voeding I Voeding II Prioriteitenlijst kunst cultuur doorMaurits Sep door Harmen van der Werf ZEEBRUGGE - De in mei 1940 gezonken torpedojager Wakeful blijft hoogstwaarschijnlijk nog éten jaartje op de oude rustplaats voor de Belgische kust liggen. Het marineschip met aan boord de resten van naar schatting zeshonderd Engelse militairen zou deze zomer verplaatst wor den naar een andere gezonken Britse torpedojager, maar de fi nanciering van de operatie is nog niet helemaal rond. De Wakeful ligt in de weg. Vlak bij het wrak bevindt zich de Tóodspost Wandelaar, waar Töodsen van en aan boord van zeeschepen gaan. Voorde veilig heid is daar meer ruimte nodig. Gewoonlijk worden wrakken dpn verwijderd, maar met de Wakeful kan dat niet. Het is een officieel Brits oorlogsgraf. De Éelgische autoriteiten besloten d'aarom in overleg met de Engel sen het schip voorzichtig te lich ten en onder water naar een an der oorlogsgraf in de directe omgeving te brengen, de even eens op 29 mei 1940 tot zinken gebrachte torpedojager Graf- tbn. De afspraken met de Engelsen ziijn rond, laat projectleider D. de Brauwer weten. „Wij hebben hun zegen, maar wij hebben nog geen volledig financieel ak koord van ons ministerie." Hij verwacht dat de operatie niet meer dit jaar zal plaatsvinden, zoals eerst was gepland. Onderzeeërs De Wakeful en het zusterschip Grafton zijn met elk zo'n zes honderd militairen aan boord het doelwit geweest van Duitse onderzeeërs. Zij waren op weg naar Dover met soldaten die zich op de stranden van het Franse Duinkerken hadden ver zameld op de vlucht voor Duitse troepen. Onder normale omstandighe den waren de schepen nooit langs de Belgische kust naar Engeland gevaren. Ze moesten die route nemenomdat de Duit- sèrs mijnenvelden hadden ge légd tussen de Franse kust en Dover. woensdag 29 mei 2002 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over qe- weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Na veertig jaar voedingge woontes bestuderen onder een groep mannen zijn wetenschap pers er achter: 'Infarct bij man nen onder de zeventig is te voor komen'. Een uitzondering is nog wel voor aangeboren oorzaken, want die hebben te maken met ouderlijke voedinggewoontes en die zijn dus voltooid verleden tijd. Behalve de hongerwinter als oorzaak hebben ouders en opgroeiende kinderen het ont staan van allerlei 'moderne' ziektes in eigen hand. De medi sche wetenschap en vooral de dieetvoorschrijvers hebben nooit, enige deskundigheid ont wikkeld over de menselijke voe ding. Bij dingen die in structuur op elkaar leken werd het juiste verdoemd en het onjuiste aan geprezen. Een voorbeeld, zo was roomboter en zijn vervanger van dierlijke margarine plotse ling uit en werd plantaardige margarine de hemel ingeprezen om zelf weer vervangen te wor den door de halvarines. (Waar om halvaproducten zo'n opgang maken is mij een raadsel, want je betaalt bijna twee keer zoveel voor eenzelfde hoeveelheid vet.) Door te weinig dierlijke vetten ontstonden de cholesterolge- breken, omdat die niet juist uit plantaardige vetten opgebouwd kunnen worden, de uiteindelij ke structuur van de HDL en de LDL is dan afwijkend en storin gen treden op. Plantaardige vet ten zijn tenslotte bedoeld om vaatwanden waterdicht te ma ken en dus neiging heeft om aan de vaatwanden te hechten, ter wijl goed cholesterol het voe dingsmiddel voor de hersenen is en dus zonder problemen door haarvaten kan passeren. Onze voorouders wisten het aanzien lijk beter, de mannen waren ja gers voor het dierlijke en de vrouwen verzamelaars voor het plantaardige aandeel. N. A. Blomme Ruys de Beerenbrouckstraat 32 Vlissingen Bij een veertig jaar durend we reldwijd onderzoek naar eetge woonten van mannen is geble ken dat een hartinfarct is te voorkomen (PZC 23-5). Medi- i terraan eten wordt als gezonder gezien, zeker als je daar dan ook nog een paar glazen wijn bij drinkt. Voor zo'n conclusie heb ik geen veertig jaar nodig. Als je ziet wat de Hollandse keuken ons gebracht heeft de laatste veertig jaar, is het een wonder dat er nog zoveel mannen in leven zijn Kunt u zich nog herinneren wat er anno 1960 op tafel stond? Sudderlappen, aardappelen, andijvie en jus. Niet te vreten! dus. En weet u wat er sindsdien is veranderd? De sudderlappen zijn door de bio-industrie 'ont vet', de aardappelen zijn niet veranderd, wat misschien nog wel erger is, de andijvie is in ie der jaargetijde verkrijgbaar en de jus komt uit een knijpfles. Ze hadden die veertig jaar beter kunnen gebruiken om de Hol landse man op te voeden, om hem eens achter het fornuis het een en ander bij te brengen. Vet arme rookworsten, halfvolle melk, magere speklapjes en kunstmatige zoetstof kunnen nooit een bijdrage leveren voor een langer en gezonder leven. Want gezond zit ook tussen je oren. En eten en drinken waar iedere smaak is aangepast aan het kleuterniveau lijkt niet be vorderlijk voor Bourgondisch tafelen, wat, gezien de resulta ten van het onderzoek, wél leidt tot een hogere ouderdom. Bovendien vertik ik het om ma tigheid te betrachten als we het over lekker eten hebben. 'Alles met mate, zei de man die het le ven haatte'. Daar krijg je nou een hartinfarct van: zo'n calvi nistisch bord eten naar binnen moeten werken met een glas melk er achteraan. Ronald Mullié Dorpsstraat 82-84 Gapinge Mishandeld door vijftien mannen, maar de politie heeft geen tijd om te komen. Het overkwam een Rotter dammer in februari van dit jaar in zijn stad. De prioriteiten van de sterke arm lagen elders, in ieder geval niet bij hem. Ook in Zeeland moet de politie wel eens zaken laten liggen. Maar voor mishan deling is altijd tijd, benadrukken poli tie en Openbaar Ministerie. De werkdruk bij de Rotterdamse politie is zo groot, dat verreweg de meeste tijd opgaat aan het aanhouden van mensen op heterdaad en aan levensdelicten. Mishandelingen zijn er ook veel; zo veel dat niet op alle gevallen actie kan wor den ondernomen. En zo werd de zaak van de Rotterdammer uiteindelijk door de officier van justitie geseponeerd. Of wel: geen strafvervolging voor de da ders. Ook de Zeeuwse politie stelt prioritei ten, zegt woordvoerder J. van Mourick. Die zijn afgesproken binnen het regio naal college, waarin de korpschef (de hoogste politiebaas, M. Dierckx), de korpsbeheerder (de burgemeester van Middelburg, K. Schouwenaar), de hoofdofficier van justitie (de hoogste openbaar aanklager, J. Eland) en alle Zeeuwse burgemeesters zitting heb ben. „Maar hier gebeuren zulke dingen niet", bezweert Van Mourick. Hij laat het geval-Rotterdam graag voor Rotterdam. „We moeten het niet te algemeen stellen." De situatie in Zee land is anders. Receptionisten op Zeeuwse politiebureus zijn tegenwoor dig buitengewoon opsporingsambte naar en mogen kleine aangiftes opne men. De agenten houden zo de handen vrij voor de ingewikkelder zaken. Gevolg: „Iedereen die aangifte doet, wordt me teen geholpen." Althans: „Iemand die belt dat vorige week zijn fiets is gesto len, die kan ook wel morgen komen." Honderd procent De politie Zeeland begint haar priori teitenlijst met de zogenoemde 100-pro- centszaken: delicten die altijd worden behandeld. Dat zijn zedendelicten, geweldsmisdrijven, overvallen, moord en doodslag. „Daar trekken we des noods een aantal mensen voor vrij", zegt Van Mourick. In dat geval krijgen andere aangiftes, zoals inbraken en diefstallen, minder aandacht. Toch blijven ook in Zeeland soms zaken liggen die eigenlijk onder de toppriori teit vallen. Dat heeft dan te maken met foto Dirk-Jan Gjeltema niet wordt vervolgd", zegt Van Mou rick. Van Es stelt uitdrukkelijk dat het niet gaat om 'twijfelgevallen'. „Alleen kansloze zaken worden geseponeerd. Wat vervolgd kan worden, wordt ver volgd. Ook de kleine zaken. In veel ge vallen gaat het dan om jeugdcriminali teit. Dat is bij ons een speerpunt en het lukt om ook die zaken aan te pakken." Stichting Slachtofferhulp Zeeland merkt desondanks dat de kleine crimi naliteit bij de politie onderop de stapel belandt. „Die blijft achter qua aan dacht", zegt directeur P. Dijkstra. Dat neemt niet weg dat hij tevreden is over de werkwijze van politie en justitie in Zeeland. „Wij hebben geen enkel sig naal gekregen dat hier hetzelfde dreigt als in Rotterdam." Van Mourick wenst overigens te bena drukken dat elk misdrijf, hoe klein ook, aangegeven moet worden. „We willen het echt weten, ook al kunnen we het niet meteen oplossen. Stel dat we later iemand aanhouden en hij of zij bekent veel meer zaken. Dat gebeurde eerder dit jaar met een fietsendief die 150 dief stallen opbiechtte. Daarmee los je ook een hoop oude zaken op. En eventueel vinden we iemands spullen nog terug." Agent Elvis Noorlander noteert een aangifte in het politiebureau van Middelburg, de opsporingsindicatie. Of beter, het ontbreken daarvan. Van Mourick: „Een voorbeeld: iemand doet aangifte van een gestolen fiets. Maar die stond niet op slot in een brandgang en er is nie mand die de diefstal heeft gezien. Dan hebben we geen indicatie waar we met de opsporing moeten beginnen." Fietsendiefstal heeft sowieso geen hoge prioriteit. Gebrek aan opsporingsindi catie kan volgens hem echter ook ge beuren bij mishandelingen. „Daarom kunnen we niet elke mishandeling op lossen. Stel dat er twee mensen bij be trokken zijn. Iemand loopt in een brandgang en krijgt een tik op zijn hoofd. Hij hoort de dader weglopen, maar heeft hem niet gezien. En er zijn ook geen getuigen. Waar moeten we dan beginnen met zpeken?" Nadat de aangifte is opgenomen, kan het even duren voordat het onderzoek begmt. Maar niet uit tijdgebrek. „Als het slachtoffer bekend is en de dader is bekend en zelfs de toedracht is duide lijk, dan hebben we een ronde zaak. Dan is het mogelijk om de verdachte la ter te verhoren", stelt Van Mourick. De mishandeling van de Rotterdammer is geseponeerd. Of een mishandeling tot vervolging leidt, is een besluit van het Openbaar Ministerie. Afzien van ver volging gebeurt alleen als de zaak juri disch niet rond is, als er geen bewijs is, stelt Zeeuws persofficier van justitie F. van Es. „Er wordt hier niks gesepo neerd vanwege de werkdruk." Waterdicht Het Openbaar Ministerie in Middel burg doet er alles aan zaken zo spoedig mogelijk af te ronden, vervolgt hij. Daarom heeft het mensen op politiebu reaus gestationeerd. Die bekijken met de agenten of een zaak waterdicht is, of niet. „Zo voorkomen we dat we veel tijd kwijt zijn aan een geval dat later toch door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Deze week verspreiden de theaterorgani- Saties in Middelburg, Terneuzen én Vlissingen hun brochures voor volgend seizoen. Met een aanbod van ruim 340 voorstel lingen (waarvan enkele op Schouwen-Duiveland en in Domburg) bieden zij het Zeeuwse publiek volop keuze. Natuurlijk komen er toppers naar Zeeland, zoals Herman van Veen, Miranda van Kralin gen en Youp van 't Hek, maar ook vallen Zeeuwse producties óp, evenals lijntjes naar de VOC en terugblikken op oeuvres van legendes als Frank Sinatra, Godfried Bomans en Simon 'Carmiggelt. Wie de 'groteZeeuwse theater programma's naast elkaar legt, ziet flink wat overlap, een teken dat elke regio een duidelijk ei gen publiek bedient. Daarnaast bevat elk programma een aantal Voorstellingen die exclusief Voor Zeeland zijn, zodat lief hebbers worden aangemoedigd Óf en toe de Westerschelde over te steken of de blik eens op het Arsenaaltheater in Vlissingen te Wchten. De Moucheron Twee grote Zeeuwse producties springen in het oog. Hét Middel burgse theaterseizoen opent zondag 22 september met de Voorstelling Lucia de Moucher on. Dit is het door de Zeeuwse Theater Stichting geproduceer de muziektheaterspektakel dat aanvankelijk in Middelburg in cje openlucht zou worden opge voerd, ter gelegenheid van de Viering 400 jaar VOC. Dat bleek financieel niet haalbaar, zodat 'Het stuk is omgewerkt tot een reizende theatervoorstelling. Tegen het decor van wereldbe roemde zeventiende-eeuwse schilderijen, die op het podium worden geprojecteerd, speelt iich het verhaal af van de doch ter van de Zeeuwse reder Balt- hasar de Moucheron. Aan de productie werken vijftien zan gers, musici (onder wie Erik Vis eer, Flairck en Eric Vaarzon Morel) en acrobaten mee. De Vrouwelijke hoofdrol wordt ge zongen door Marjon van Iwaar- den uit Hemkenszand. De voor stelling staat ook dinsdag 24 en woensdag 25 september in Mid delburg en vrijdag 27 september in het Scheldetheater in Terneu zen. De VOC speelt ook een rol in De Gouden Eeuw, een muziekthea terstuk van Orkater, dat op 5 november in de Middelburgse Stadsschouwburg te zien is. De tweede grote Zeeuwse pro ductie heeft niet met de VOC te maken, maar met een ander be langrijk Zeeuws geschiedenis verhaal. Naar aanleiding van de vijftigste herdenking van de Watersnoodramp heeft de Mid delburgse componist Douwe Ei- senga voor Het Zeeuws Orkest en Het Zeeuws Philharmonisch Koor het Requiem 1953 ge schreven. De opdracht is ver strekt door het Zeeland Nazo mer Festival. Het muziekstuk wordt uitgevoerd in de Concert zaal in Middelburg (30 januari), de Nieuwe Kerk in Zierikzee (31 jan), de Maria Magdalen- akerk in Goes (1 feb), het Schel detheater in Terneuzen (2 feb) en de Sint Jacobskerk in Vlis singen (7 feb). Voor het overige is vooral in Middelburg de Zeeuwse in breng groot, met onder meer een Zeeuwse avond (1 nov), de Stichting Dansz op locatie in de Nieuwe Kerk (30 nov), Dance Center Dazzle (een kerstmusi cal op 26 en 27 dec en een dans- spektakel op 8 en 9 feb), de Grandpa Nick Sessie Band met Route 66 (28 en 29 dec), Zeeuws cabarettalent (3 jan) en ballet studio Free uit Goes 1112 en 13 april). Vlissingen heeft Bief in de aan bieding, De groep treedt tijdens Small Sail (16 aug) op in het Ar senaaltheater. Verder speelt de Zeeuwse Komedie twee reeksen voorstellingen in het Vestzak theater, gaat in het Arsenaal theater het half-Zeeuwse duo Reijn Goed samenwerking aan met Brassband Caecilia (16 nov) en treden daar ook de Sea Sound Singers (30 nov) op. Naast Zeeuwen als Piet Brak man (24 nov) en Ambras (7 dec) staat in het Scheldetheater een uitvoering gepland van het Grootkoor Zeeland met Kamahl en Miranda van Kralingen (18 sept). In Middelburg treedt Van Kralmgen met pianist Bert van den Brink op in de Concertzaal (23 nov). Grote namen in de programma's zijn verder Youp van 't Hek (Middelburg 4 en 5 dec) en Her man van Veen (inleesvoorstel- ling Renesse en Middelburg op 2 en 4 nov, volwaardige voorstel ling 16 en 17 mei in Terneuzen). De eigen accenten liggen in Te- neuzen op de nabijheid van Bel gië, in Vlissingen bij het folk- programma (met zangeres Linda Thompson als topper op 8 dec) en in Middelburg op toneel en dans. Legendes Het valt op dat leven en werk van - meestal overleden - legen des dit seizoen aanleiding zijn voor flink wat theatervoorstel lingen. Verwacht worden een muzikale biografie van Sinatra (Middel burg 1 en 2 dec, Terneuzen 11 jan), toneel over Godfried Bom ans (Terneuzen 2 okt, Ouwer- kerk 6 dec), verteltheater van Tine Ruysschaert over Mozart (Ouwerkerk, 18 jan), Fred Delf- gaauw met Kronkels van Simon Carmiggelt (Terneuzen 28 feb, Middelburg 17 april), een soiree met Annie M.G. Schmidt (Mid delburg 22 mei), Jasperina de Jong als Marlène Dietrich (Ter neuzen, 24 okt) en Mirjam van Dam over Bette Midler. pagina 24 en 25: complete theaterprogramma's per regio Paul de Nooijer, honderd Zeeuwen op dvd. foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal BRUGGE - Niet honderd maar tweehon derd Zeeuwse portretten maken vanaf 4 juli prominent deel uit van de manifestatie Brugge Culturele Hoofdstad 2002. Want niet alleen worden voor die gelegen heid de 100 Zeeuwse Portretten die twee jaar geleden op initiatief van Scoop zijn ge maakt voor het eerst bij elkaar gebracht, ook de installatie '100 Jaar Schoonheidvan de Middelburgse kunstenaars Paul en Men- no de Nooijer beleeft daar haar wereldpre mière. Daarin figureren eveneens honderd Zeeuwen. Gisteren presenteerden de Stichting Kunst uitleen Zeeland, Scoop en de provincie het project dat van 4 tot en met 28 juli te zien is in het centraal gelegen Belfort in Brugge. Voor het eerst worden daarvoor de 100 Zeeuwse Portretten bij elkaar gebracht. Als millenniumproject maakten tien Zeeuwse kunstenaars portretten van tachtig Zeeu wen. Verder bevat de serie twintig zelfpor tretten. De honderd Zeeuwen bestrijken precies de geboortejaren 1901 tot en met 2000. De honderd portretten zijn onderver deeld in tien tentoonstellingen die rouleren langs verpleeghuizen in Zeeland. „Van begin af aan was het de bedoeling de honderd portretten in Brugge allemaal bij elkaar te brengen", zegt initiatiefneemster Gemma van der Hoogte, sta ff unctionaris bij Scoop. „Vooral naar de kunstenaars toe vind ik dat belangrijk. Hun werk is te zien in Zeeuwse verzorgingshuizen, maar nu dus ook op een belangrijk moment in Brugge, op een hele mooie plek. Ik zie dat als erkenning voor de kunstenaars." Installatie Een kunstenaarsduo dat meewerkte aan de 100 Zeeuws Portretten presenteert in Brug ge een nieuwe installatie. Onder de titel '100 Jaar Schoonheid' laten Paul en Menno de Nooijer een tien minuten durende dvd-film zien van honderd Zeeuwen, geboren van 1902 tot en met 2002. Iedereen ademt één keer in en één keer uitBij het inademen ver andert het beeld van onscherp naar scherp om bij het uitademen weer onscherp te wor den. Op het moment van onscherpte vloeien de portretten in elkaar over. Steeds ver schijnt een persoon die een jaar ouder is. De serie portretten verbeeldt het leven als cyclus en maakt de ontwikkeling zichtbaar van jeugd tot ouderdom. Bedoeling is de film te projecteren op een groot, loshangend dundoek, dat zachtjes beweegt. Van ieder een is het geluid van het in- en uitademen opgenomen. Dat wordt in de tentoonstellingszaal ten ge hore gebracht, samen met het geluid van een tikkende klok, een kloppend hart, de bran ding en de wind. De installatie is voortgekomen uit het pro ject van de honderd Zeeuwse portretten. „Wij wilden daar meteen aan meewerken verklaart Paul de Nooijer. „Eigenlijk zeiden we toen al: 'We willen ze wel alle honderd doen.' We snapten wel dat dat niet kon, dan stoot je het brood uit de mond van je colle ga's. Maar het idee bleef hangen. In een eva luerend gesprek kwam het weer tevoor schijn. Tot mijn niet geringe verbazing zeiden de andere kunstenaars: 'Wat een goed idee. Dat moet je gaan maken.' Hel heeft vrij lang geduurd voor we de financie ring rond hadden. Nu komt mooi uit dat het in Brugge kan worden gepresenteerd." De voorstelling Lucia de Moucheron, te zien in Middelburg en Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34