p Fusie gemeenten is ondenkbaar ROC is altijd in beweging 9 Noord-Beveland vecht voor bedrijventerrein TP Leerling-bloemschikkers tonen werk Nieuwe manier van besturen lukt nog niet echt in Kapelle J M Reimerswaalse fracties maken korte metten met rapport Boete voor vernielen auto Eigen ruimte voor tieners in ziekenhuis Terneuzen GroenLinks wil opheldering over toestand zeedijk Tholen benoemt raadsgriffier Auto gestolen 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Brand BEVELANDEN/THOLEN woensdag 29 mei 2002 I Hoor Rob Paardekam KRUININGEN - De fracties van SGP en CDA in Reimers- waal hebben gisteren tijdens de raadsvergadering brandhout gemaakt van het rapport 'Ont wikkelingsperspectief voor één De Bevelanden'. Een fusie van de vijf Bevelandse gemeenten is voor alle partijen onbespreek baar. In het rapport wordt een verre gaande samenwerking tussen de gemeenten voorgesteld die uiteindelijk tot een fusie moet leiden. Het gemeentebestuur MIDDELBURG - Een 36-jarige inwoner van Wemeldinge is gisteren in Middelburg veroor deeld tot een boete van 500 eu ro. Politierechter A. Gaakeer acht te bewezen dat de Wemeldinge- naar vernielingen heeft aange richt aan een auto en twee keer zonder noodzaak het alarm nummer 112 heeft gebeld. Volgens officier van justitie C. Oldenburger was de man 4 ju li vorig jaar in Wemeldinge boos geworden toen er een auto ver keerd geparkeerd stond. Hij had zich afgereageerd door de ach- terruitenwisser af te breken en de buitenspiegel te vernielen. Oldenburger eiste 1000 euro boete en een week voorwaarde lijke gevangenisstraf. Voor het bellen van het alarm nummer op 20 september vorig jaar en 21 maart dit jaar had de man naar zijn mening een goed motief, omdat hij door de com- I binatie bier en medicijnen on wel was geworden. De officier vond dat de man dat anders had moeten oplossen, want door het I alarmnummer te bellen had hij I de weg voor anderen geblok- I keerd. TERNEUZEN - Ziekenhuis de Honte wil een aparte kamer in richten voor jongeren van veer tien tot achttien jaar. Op dit mo- I ment kunnen tieners alleen naar de 'speelruimte' wanneer ze zich willen ontspannen. Deze ruimte is echter meer ge richt op jongere kinderen, ze kunnen er bij voorbeeld kleuren, schilderen of spelen in de pop- penhoek. Dit trekt tieners niet zo aan, daarom wil De Honte hen een eigen ruimte geven waar ze met leeftijdsgenoten kunnen verblijven. Ook in andere ziekenhuizen is er voor tieners vaak een aparte verblijfsruimte, die gericht is op de behoeften van deze leef tijdscategorie. Zo komt er op de tienerkamer een bureau voor het maken van huiswerk, een computer met internetaanslui ting, een tv en een audio-instal- latie. Niet alleen de tienerkamer wordt onder handen genomen, ook de speelkamer wordt waar schijnlijk vernieuwd „Als het mogelijk is willen we de inrich ting van de kinderkamer aan passen, want het meubilair is al een beetje verouderd", vindt M. Lafort, werkzaam in het zie kenhuis. Sponsors Het is niet zeker of ook de speel kamer kan worden aangepast, omdat het ziekenhuis voor de meubilering van de tienerruim te afhankelijk is van sponsors. De Honte zal de verbouwing zelf bekostigen, maar voor de in richting is geen geld meer. Dit komt doordat het project op korte termijn wordt gereali seerd. Alles bij elkaarzalde ver bouwing en de inrichting tien duizend euro kosten. De verwachting is dat de tienerka mer voor de zomer klaar zal zijn. stemt in met de samenwer- kingsgedachte. Over een even tuele fusie van gemeenten stellen burgemeester en wet houders dat ze daar op dit mo ment geen aanleiding toe zien. Dat vindt H. Eversdijk (CDA) een te slappe opstelling. Volgens hem is zo'n fusie ook in de toe komst uitgesloten. Volgens de CDA'er leidt het rap port maar naar één ding en dat is herindeling. Hij sprak zelfs over 'de rode draad van het rapport'. ELLEWOUTSDIJK - De fractie van GroenLinks in de gemeen teraad van Borsele wil ophel dering over de toestand van de zeewering ter hoogte van Fort Ellewoutsdijk. De partij heeft daarover vragen gesteld aan burgemeester en wethou ders. Aanleiding daarvoor zijn de be vindingen van waterschap Zeeuwse Eilanden. Dat heeft vastgesteld dat de vooroever bij het fort vorig jaar opnieuw is af gekalfd. Er wordt daarom een proefproject opgezet, dat vooral duidelijkheid moet geven over de kwaliteit van de bestorting ter plaatse. GroenLinks vraagt zich af of het gemeentebestuur wel op de hoogte was van de verslechte ring van de zeewering. De frac tie dringt erop aan dat de ge meenteraad hoe dan ook zo snel mogelijk wordt geïnformeerd over de situatie. Dat geldt ook voor de maatrege len die worden genomen ten oosten van de Total-steiger in Vlissingen-Oost. Daar is de vooroever de afgelopen jaren aanzienlijk steiler geworden. Om de veiligheid te waarbor gen, is de oever onlangs van be storting voorzien. Hij diende een motie in die bur gemeester en wethouders op draagt krachtig te protesteren tegen een fusie. Vooral richting de provincie zou duidelijk ge maakt moeten worden dat een fusie uit den boze is, want vol gens Eversdijk past een ge meentelijke herindeling in het visioen van een groot aantal Zeeuwse bestuurders die vin den dat groot-groter-grootst het ideaal is. De motie werd mede ondertekend door alle andere door Anita Hoekman GOES - Het Regionaal Oplei dingscentrum (ROC) Zeeland viert donderdag zijn vijfen twintigste verjaardag. Met tien bussen rijden de medewerkers naar drie bestemmingen om vervolgens in Zeeland nog een feestje te vieren. 'Een breed thema kiezen en de leerlingen er lekker zelfstandig mee om laten gaan. De leerlin gen daarover van alles op laten zoeken, ze mensen laten inter viewen en de bevindingen ver volgens aan de andere scholie ren presenteren.' Het was een kwart eeuw geleden de formule van de open school, de voorlo per van het ROC. Jan Capello, de opleidingsma nager van het ROC in Goes, wil vooral niet te opschepperig klinken. Maar de geschiedenis liegt niet: de open school was zijn tijd vooruit. Capello was er bij de oprichting in 19 7 7 net niet bij toen de overheid besloot om in veertien plaatsen in Neder land een proefproject op te zet ten, de open school. Een van die proefplaatsen was de Bevelan den. Capello begon in 1979 met het pionierswerk, zoals hij het zelf noemt. „We kozen een thema. Daar moesten de deelnemers iets uit kiezen en vervolgens in de bibliotheek er alles over op zoeken en er een stuk over schrijven. Er werden gastspre kers gevraagd, een film ge draaid en een excursie gehou den. Aan de andere kant kon je ook nog vakken kiezen om daar in les te krijgen. Talen, aard rijkskunde en geschiedenis. Ik mis die tijd wel eens. Er lag nog niet zoveel vast. Je kon er veel van jezelf instoppen." De open school was in heel Ne derland een enorm succes, De eigenlijke open school was er partijen behalve de PvdA. Zo wel Eversdijk als SGP'er J. Sin- ke zeiden dat er wel goede din gen in het rapport staan, maar ze hadden vooral forse kritiek. Sinke hekelde de teneur van het rapport dat alles wat groot is goed zou zijn. Zo stelt het rap port dat kleine bedrijventerrei nen moeten verdwijnen, omdat hun lokaal verzorgende karak ter achterhaald is. „Hoe komen ze daar toch bij?", vroeg hij zich vertwijfeld af. „Het zal best voor mensen die alleen de lagere school hadden dooxiopen en verder geen onderwijs hadden gehad. Maar na een paar jaar meldden zich de eerste analfa beten aan. „Dat was de volgen de stap", zegt Jan. „Daarna kwamen de buitenlanders. Te genwoordig is dat onze hoofd groep, maar toen begon het met een groepje Turkse mannen in Rilland. Vex-volgens kreeg Tho- len interesse en ook het Bureau Vorming sloot zich bij ons aan. Toen we ook de kunstzinnige vorming onder onze hoede kre gen werd de naam REC, Regio naal Educatief Centrum. Na de fusie met het Scaldis College, het beroepsonderwijs, is dat het ROC geworden." Er is sinds de oprichting veel veranderd. Zo is er van de plaat voorkomen dat bepaalde be drijven uit hun jasje zijn ge groeid, maar het getuigt van weinig realiteitszin om alle be drijven over één kam te sche ren." Open deuren Evex-sdijk constateerde dat er in het rapport nogal wat open deu ren worden ingetrapt. Zo con stateer! de adviesgroep dat er veel buitengebied is op de Beve landen. De CDA'er zei op cyni- selijke groepen weinig tot niets meer over. Jan. „In elk dorp les geven kan niet meer. Tegen woordig heb je een computer nodig, wil je mensen nog zelf standig aan het werk kunnen zetten. Die kunnen we toch moeilijk in elk dorpshuis neer zetten." Inburgering Zestig procent van het ROC draait nu om allochtonenonder- wijs. Nederlands als tweede taal en inburgering. Er is ook een project begonnen om meer aan sluiting te kx-ijgen met het be- i-oepsondeiwijs. „Er wordt per individu gekeken wat ze kun nen en wat ze willen en daar wordt naar toe gewerkt door middel van lessen en stages." Het ROC is altijd in ontwikke- sche toon dat dat toch wel een hele bijzondere vondst is. Ook worden er volgens Eversdijk in het x-apport veelvuldig niet on derbouwde stellingen neerge zet. Zo zou het gebied worden gezien als een uithoek. „Wie zegt of ziet dat zo?", vroeg hij zich af. Volgens Evex'sdijk is bij de totstandkoming van het rap port van een professionele aan pak geen sprake geweest. Hij sprak dan ook over amateuris me. ling. „Bijvoorbeeld bij het Cen trum voor de Kunsten van het ROC. Die werkt nu samen met het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland Een project over portretten voor het voort gezet onderwijs. Het leert de leerlingen van alles over kunst. Iedereen vindt het prachtig. Zo is het net een olievlek die groter en groter wordt. Alleen moet je oppassen dat je niet te veel op je bord krijgt. Maar plannen zijn er genoeg. Eigenlijk willen we van de Zusterstraat wel een cul turele boulevard maken met het ROC en het museum. We zijn be zig met het ontwikkelen van een creatief jaar en de aansluiting met het beroepsonderwijs moet nog beter worden. En zo hebben we nog veel meer plannen voor de komende kwart eeuw." door Adri Klinkenberg DEN HAAG - De gemeente Noord-Beveland en het provin ciebestuur hebben aan de Raad van State toestemming ge vraagd voor de aanleg van het bedrijventerrein Cruijckelcreke op vijfhonderd meter van de bebouwde kom van Wissenker- ke. Minister Px'onk van VROM heeft het bestemmingsplan Cx-uijcke- lcreke afgekeurd omdat het ge plande bedrijventerrein te ver van het dorp ligt. In de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening heeft de landelijke overheid zich uitgesproken voor zoge noemde bundeling van bebou wing. Bedrijventerreinen moe ten zo dicht mogelijk tegen bestaande bebouwing worden aangelegd. In de Vijfde Nota zijn de grenzen aangegeven met rode contouren. Solitaire be bouwing is het buitengebied mag niet meer. De rechters van de Raad van State krabden zich gisteren achter de ox'en bij het zien van de bestemmingsplankaart. „Het ligt op een prettige manier ver van Wissenkerke. Had het niet wat dichterbij gekimd?", vroeg staatsraad J. Posthumus. De woordvoerder van minister Pronk noemde de ligging zelfs 'in the middle of nowhere'. „Het zal geen toeval zijn dat de grond daar in eigendom is van de ge meente", zei de woordvoerder van het ministerie van VROM die zich verder afvroeg of Wis senkerke wel een bedrijventer rein nodig heeft Milieustraat Noord-Beveland is hevig te leurgesteld over het zogenoem de vexwangingsbesluit dat Pronk over het bestemmings plan heeft genomen. Alternatie ve locaties zouden er niet zijn. Op het bedrijventerrein zou een milieustraat moeten komen waar de burgers hun grof afval naar toe kunnen brengen. Noord-Beveland is er al jaren mee bezig, maar het lukt de ge meente maar niet om een mi lieustraat aan te leggen. door Mieke van der Jaqt KAPELLE - Het blijft wennen met het dualisme in Kapelle, niet alle fracties hebben dezelf de opvattingen over de volgorde der dingen. Bijvoorbeeld over het collegeprogramma, dat gis terenavond in de raad ter sprake kwam. Het college heeft het gemaakt, het college is er blij mee, maar tot de beoogde vxnxcht van het dualisme: discussie, aanspre kend debat op hoofdlijnen, leid de het zeker niet. Sommige fractie wilden er helemaal niet uitgebreid op reageren. Ge meentebelang en CDA waren van mening dat de raad nauwe lijks inbreng moet hebben in het collegeprogramma. De raad komt nog met een raadspro- gramma of geeft richting aan het beleid in het Beleidsplan, dat in het najaar vex-schijnt. Dat is volgens de twee fracties dua lisme: de raad bestuurt op hoofdlijnen, het college voert uit en wordt daarin gecontro leerd door de raad. Maar andere fracties bleven lie ver bij het oude. WD, PvdA, SGP en ChiistenUnie hielden ouderwetse algemene beschou wingen, al vonden ze het pro gramma wel wat vaag en ook wat ambitieus. Dat kan niet an ders, volgens het college, want Kapelle krijgt net als andere ge meenten steeds meer vei-plich- tingen door het Rijk opgelegd, maar nog steeds is niet duidelijk hoeveel geld daarmee uit Den Haag komt. Kapelle moet bij voorbeeld de meicirculaire van dit jaar nog krijgen en daaruit blijkt bijvoorbeeld hoeveel de gemeente uit het Gemeente- Volgens raadsman J. van der Velden van de gemeente is het goed dat de milieustraat wat verder van het dorp ligt. Er wox-dt nogal wat hinder ver wacht van de aan- en afvoer van containers. Bovendien is het bedrijventer rein bestemd voor de verplaat sing van het hinderlijke loonbe drijf Marcusse in de kern Wissenkerke en het garagebe drijf De Moor. Uitspraak van de Raad van Sta te volgt. SINT-MAARTENSDIJK - Het dagelijks gemeentebestuur van Tholen heeft Bram van de San- de, tot gisteren waarnemend ge meentesecretaris, benoemd tot raadsgriffier. De benoeming van Van de Sande volgt op een unanieme voordracht van een commissie die was samenge steld uit de Thoolse fractievoor zitters. Van de Sande werkt al sinds 1973 bij de gemeente Tholen. Hij was chef Sociale Zaken en de laatste jaren hoofd van de sector Algemeen Bestuur en Welzijn. De functie van raads griffier is nieuw. Het is een uitvloeisel van het nieuwe dua listische stelsel waarin gemeen teraad en het college van burge meester en wethouders ieder hun eigen verantwoordelijkhe den en taken hebben. Daarom is de functie van raadsgriffier niet in overeenstemming te brengen met die van loco-secretaris. Van de Sande geeft die functie dan ook op. De raadsgiffier ondersteunt de raad. Hij zorgt dat de gekozen volksvertegenwoordigers kun nen beschikken over alle rele vante informatie die in het amb telijk apparaat te vinden is. Ook bewaakt hij de agenda, die niet meer door het college maar door de raad wordt gemaakt, bereidt zaken voor en zorgt voor de ver- slaglegging. fonds kan verwachten. Geen prikkelend debat dus, maar een saaie opsomming van twijfels, instemmingen en vragen. SGP- raadslid H. Koster, die in de vo rige raadsperiode regelmatig moeite heeft gedaan om de raad zich op het dualisme te laten voorbereiden, deed een moedige poging om een heus debat op gang te krijgen. Hij deed dat naar aanleiding van de Verorde ning Leerlingenvervoer, waarin het college uitzonderingen kan vaststellen. Koster probeerde de raad een uitspraak te ontlok ken over de vraag of een kind van zes alleen op de bus naar Goes kan worden gezet. De raad liet zich niet verleiden en sprak het vertrouwen uit dat het colle ge zoiets kindonvriendelijks wel nooit zou doen. Koster moest zuchtend vaststellen dat de gemeenteraad zich de eerste de beste kans om duidelijke ka ders te stellen voor het college, heeft laten ontnemen. De raad kreeg overigens de jaar rekening over 2001 mee naar huis, die niet ontevreden kan stemmen. Het vorige jaar sloot met een batig saldo van zo'n 4,5 ton in euro's, vooral door ver schillende meevallers. KLOETINGE - Uit een woning aan de H. Roland Holststraat in Kloetinge hebben inbrekers eex'st autosleutels, een porte monnee met geld en papieren en een gsm gestolen, alvorens er met de auto vandoor te gaan. Het gaat om een blauwe Peu geot 307 met het kenteken 58- HJ-HJ. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Colijnsplaatse Sharon van bijna acht wordt geleerd zui- I nig te zijn op haar spullen. j Speelgoed netjes opbergen, geen vieze vingers op de ceedeetjes en altijd weer net jes in het doosje doen: dat soort dingen. Diepe twijfel veroorzaakte dus in het weekeinde de dorpsgenoot, bij ivie ze twee dagen logeerde. Hij moest telkens even naar zijn com puter om de zojuist van het net verworven muziek op schijf te zetten. Het hoge woord kwam er pas uit toen ze werd opgehaald. „Waarom, verbranden jullie hier altijd ceedeetjes door Naomi Voet GOES - Leerlingen uit het vierde jaar van de opleiding bloemschikken aan het Goese Groen College waren giste ren in de Grote of Maria Magdalen- akerk in Goes druk bezig met het ma ken van bloemstukken. Vandaag en morgen is het resultaat te bezichti gen. De studenten moesten in korte tijd bloemstukken in elkaar zetten aan de hand van thema's zoals flower power, tafelversiering en bruidsboeketten. Het karwei begon om 8.00 uur en de leerlingen hadden tot 14.00 uur de tijd om de werkstukken af te hebben. Eerder deze week hadden leerlingen uit de overige jaren van de opleiding al hun stukken in elkaar gezet. Zo waren de eerstejaars bezig geweest met corsages en rouwarrangementen. De werkstuk ken worden beoordeeld en de studenten kunnen punten verdienen voor hun werk. Dit is het tweede jaar dat de opleiding de bloemschikprojecten in de Grote Kerk exposeer!Voorgaande jaren werd de school zelf hieiwoor gebruikt. Deze ruimte werd echter te klein. De kerk is een ideale plek voor bloemen. De studenten komen aan producten voor him werk door bedrijven die hen spon soren of het bedrijf waar ze stage lo pen, Gisteravond werden de stukken gepre senteerd voor genodigden. Vandaag en morgen is de kerk van 10.00 tot 17.00 uur open voor publiek. foto Willem Mieras Jan Capello, opleidingsmanager van het ROC in Goes: „In het begin was het echt pionierswerk." foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33