Zonder mobieltje ben je naakt mmm PZC Handbal is a way of life MjiJSÏa Giechelbehandeling voor gemene ouders GEBOERT Arafat-chips in kaas, tomaat en paprika dE JODGrE OndER^ÜEKER woensdag 29 mei 2002 illustratie Brian Ajhar Voor zijn boek Paddy Clarke Ha Ha Ha kreeg de Ierse schrijver Roddy Doyle in 1993 een prijs die elke auteur, al was ,het maar één keer, graag in ont vangst neemt. Kort geleden ver scheen de vertaling van zijn eer ste boek voor kinderen. Het heet De Giechelbehandeling en J. K. Rowling vindt het - dat staat ^tenminste op de voorkant - 'ab soluut geniaal!' 'Zou Roddy Doyle de schrijfster van de Harry-Potterboeken een bedankbriefje ge schreven hebben voor de woorden waarmee ze zijn Tkinderboekende- buut de hemel in •prijst? Want dat is -even 'een kontje' krijgen zeg. En dan staat op de achter kant ook nog eens de mening van enkele anderen die het een 'onbeleefd, onnozel, origineel, ongelooflijk grappig' boek vin den 'waar kinderen van alle leeftijden hard om zullen lachen en giechelen', omdat het 'een verfrissend ongemanierde por tie plezier' biedt. Alles bij el kaar betekent het dat j e wel héél dom moet zijn om De Giechelbe handeling ongelezen te laten. Het verhaal begint op een mooie, zonnige ochtend. Me- ;neer Mack - hij is koekjestester - is op weg naar zijn werk. Dan '.trekt een zeemeeuw op een rboomtak zijn aandacht. '„Ik wist niet dat zeemeeuwen in bo mmen konden zitten", zei meneer -Mack. Hij bleef lopen, maar hij keek om zodat hij nog eens naar -de zeemeeuw kon kijken. En dat - was jammer, want nu zag hij niet de hondenpoep, die net voor hem op het voetpad lag. Arme meneer Mack. Zijn schoen ging recht op die poep af.' Je denkt dat je al weet wat dan zal volgen? Maar dat gebeurt pas tachtig bladzijden verder! Eerst wordt ons verteld dat die 'enorme hoop natte, verse hon denpoep' weliswaar van een hond is, maar niet door een hond daar op de stoep is achtergela ten. Nee, net tien seconden voor meneer Mack de hoek om kwam, is de drol neergelegd door een klein volkje van giechels zo groot als baby's en harig met een vacht die van kleur verandert als ze zich verplaatsen. Je hebt ze vast weieens gezien. Niet? Toch lopen ze kinderen overal achterna 'naar school, naar winkels, naar het park en weer terug naar huis, naar boven, naar het toilet, door het hele huis' om er voor te zorgen dat volwassenen hen eerlijk behan delen: 'Ouders, leerkrachten, tantes, winkeliers. Alle volwas senen. Als ze gemeen zijn tegen kinderen, dan krijgen ze de gïe- chelbehandeling. Als ze een kind zonder eten naar bed stu ren of als ze een kind bang ma ken, dan krijgen ze de giechel behandeling Als ze liegen tegen een kind, als ze - bijvoorbeeld - een kind vis geven en zeggen dat het kip is, of als ze soms een scheet laten en het kind de schuld geven, dan krijgen ze de giechelbehandeling. Als ze ooit onbeschoft zijn tegen een kind of hen kleren laten dragen die ze stom vinden, dan krijgen ze de giechelbehandeling.' Het is zonde hier te verklappen wat die giechelbehande ling inhoudt. Daarvoor zul je het boek moeten lezen. Wel moet je erop voorbereid zijn dat je Roddy Doyle's debuut voor kinde ren misschien een teleurstel lend, zogenaamd geestig verhaal zult vinden met melige grappen waarover de schrijver zelf zo tevreden is dat hij ze niet één, niet twee, niet drie, niet vier, maar wel vijf en soms zelfs nóg een keertje herhaalt. De Giechelbehandeling is typisch zo'n eerste kinderboek van een succesauteur voor volwassenen die een boek voor kinderen in el kaar knutselt als was het een poppenwerkje. Roddy Doyle zou door zijn eigen giechels on der handen genomen moeten worden. De uitgever trouwens ook. Vanwege de overspannen aanbevelingen op de voor- en achterkant van het boek waarin bovendien teveel is blijven staan dat niet lekker klinkt. En alsJ. K. Rowling het toch bij het rechte eind heeft en jij het van harte met haar eens bent? Dan verdient de schrijver van dit krantenstukje 'de behandeling'. Prentenboek Van de titel De reuzelieve rijke dame en haar honderd honden, een prentenboek van Chinlun Lee, is geen woord gelogen. Het vertelt precies wat het belooft, namelijk een verhaal over een reuzelieve rijke dame en haar honderd honden. Dat het ook nog om een geestige geschiede nis gaat, een ongewoon telboek is én een origineel encyclope- dietje in grappige tekeningen over hondenrassen kom je pas binnenin te weten. En hfer dus, maar gekeken door de bril van een ander Jan Smeekens Roddy Doyle: De giechelbehan deling. Met illustraties van Bri an Ajhar. Prometheus; 12,50 eu ro. Chinlun Lee: De reuzelieve rijke dame en haar honderd honden. Hillen; 12,48 euro. Wat is een jongere zon der mobieltje? Ont hand en spiernaakt. Het mo bieltje zegt veel over de hedendaagse jongeren, blijkt uit de bevindingen van trendwatcher Carl Rohde. /Tobieltjes, daar snapt mijn 1VLvader helemaal niks van. Die belt er gewoon mee. Dat zeggen jongeren van 16 tot 18 jaar stomverbaasd. Zij sms'en zich een breuk en doen allerlei spelletjes met hun gsm'tje. „Mc Donald's, Nike en Free Record Shop hebben een probleem. Want je kan je geld maar één keer uitgeven", zegt trendwat cher Carl Rohde. Hij doceert massacommunicatie aan de Universiteit van Utrecht en on derzoekt met zijn bureau Sign of the Time trends. Mobieltjes en jongeren gaan hand in handblij kt uit de woor den van Rohde. „Mobieltjes zijn van wezenlijk belang voor jon geren. Ze zijn een 24 uur sup port-lijn, een soort reddings boei, die hen verbindt met vrienden. Jongeren voelen zich naakt zonder mobieltje. Mijn beste vriend noemen ze het." Rohde noemt de groep 15- tot 25-jarigen Generation Search. „Een generatie die zich verbon den wü voelen, erbij wil horen. Het verlangen naar vrienden is bovenmodaal krachtig aanwe zig. Vrienden zijn de zuurstof van mijn leven, zeggen ze", con stateert Rohde. Want het zijn de kinderen van de echtscheiding cultuur, ook al hebben ze er niet allemaal zelf direct mee te ma ken." Op uitnodiging van Siemens laat hij zijn licht schijnen op jongerentrends. Alles wat cool is, raakt een snaar bij jongeren. Maar wat is cool? Dat is onder meer de beleving die merken creëren. „Je koopt niet zomaar een product maar de experience eromheen. Zoals Nike een ge voel oproept en bijvoorbeeld spanning wekt door een limited edition van een schoen te intro duceren of met een tijdelijke Wie alleen maar belt met een mobieltje, snapt er niets van. shop in Berlijn neerstrijkt. Zo heeft Armani een groot gebouw in Milaan, niet alleen met shirts, maar ook meubels en bloemen. Koffiedrinken in een oud Mila- nees koffiehuis van Starbucks en een winkel als Sap Soup in Amsterdam passen in deze ex perience economyBij die ex perience horen uiteraard ook de hipste mobieltjes. Ook cool is je spiegelen aan be roemdheden. Waarbij beroemd een rekbaar begrip is. „Beroemd worden met Big Brother, voet bal of grote borsten is al genoeg. Al ben je maar het onechte kind van Mick Jagger. Iedereen is een aspirant-celebrity", gaat Rohde verder. „Ik wil me een vip voe len, hoor je jongeren zeggen. Exclusiever, spannender moet het worden. Onze ouders had den misschien meer, maar wij willen het specialer." Op allerlei fronten dringt het 'personaliseren' door. Bij de mo bieltjes kiest ieder bijvoorbeeld zijn eigen beltonen, covers en icoontjes. „Zo worden ook jeans, weer helemaal terug, ge- personaliseerd. Bijvoorbeeld met borduursels, Hawaii-prints en rafelige randen. In de make up kiest Rimmel niet voorniets voor de slogan 'Make up your own language'." Verder kenschetst Rohde de jon geren van Generation Search als mensen die veel willen berei ken, maar in een veilige context. Het is geen provocerende gene ratie. Ze onderschrijft het be lang van regels. Groeiend is de zorg voor de planeet. Nintendo-kids Ook wil Rohde wel iets kwijt over de generatie die eraan komt. „De Nintento-kids zijn digitaal gepokt en gemazeld als nooit te voren. Dit is de eerste generatie die liever voor de computer zit te gamen, dan passief voor de te levisie hangt. Het zijn vooral de boys die gamen, de girls houden foto Niels van den Hoeven/GPD meer van online chatten. De computer vinden ze lekker spannend en interactief. Van de bioscoop zeggen ze: dan zit je hier en het gebeurt daar. Ze zijn gek op cartoonfiguurtjes, mis schien nog meer dan hun echte vriendjes." Treffend en absurd is het beeld dat Rohde schetst van een ge zinnetje dat uitkijkt op de Grand Canyon in de VS. „Pa en ma kijken geïmponeerd naar het fantastische land schap. Zoontje speelt gewoon verder met zijn Gameboy en roept blij: Yes, ik heb level vier bereikt." Maarten van de Rakt Jammer, jammer, de laatste handbaltrainingen zitten er helaas op. Het handbalseizoen is over en voorbijSanne Minnes (15) en Mirte Luesken (16) be treuren dat in hoge mate. Want handbal is voor hen 'a way of li ve'. De speelsters van het Mid delburgse EMM zouden het liefst elke dag een partij spelen. „Gelukkig kunnen we na het zaalseizoen nog even verder op slut het veld", lacht Sanne. „Hoe wel, het woord veld is niet hele maal op z'n plaats. Geen gras sprieten, geen madeliefjes of boterbloemen, maar asfalt. Dat 'asfaltveld' ligt naast de sport hal aan de Nassaulaan in Mid delburg. Zo kunnen we het sei zoen toch nog verlengen en blijf je lekker bezig met je sport." Veldhandbal vereist wel wat aanpassing, vindt Mirte. „In de zaal ken je de afmetingen heel precies en buiten ben je dat ge voel een beetje kwijt. Je hebt als het ware minder overzicht, maar na een aantal partijen gaat dat steeds beter. En ja, lekker ballen in het zonnetje heeft toch ook wel iets speciaals." Sanne Minnes (links) en Mirte Luesken: „Eendracht Maakt Macht, ook buiten het veld." foto Dirk-Jan Gjeltema De meiden van het B-team heb ben een druk seizoen achter de rug. Veel wedstrijden en vooral veel lange reizen. „We zijn inge deeld in de regio Rotterdam, dus maken we met het team heel wat kilometers. Hartstikke gezellig. We zijn met het team echt een hele dag uit." Dat de populariteit van handbal langzaam maarzeker groeit, blijkt uit het aantal jeugdleden bij EMM. „Er lopen nu pakweg zeventig jongens en meisjes rond op de trainingen", vertelt trainer Hans Nijsen. „Dat be looft wat voor de naaste toe komst. Als we die jeugd vast kunnen houden, dan ziet de handbaltoekomst er zonnig uit." Sanne en Mirte zijn net terug van een buitenlandse 'trip'. „Een handbalkamp in het Bel gische Herenthals", legt Sanne uit. „Onwijs gaaf om dat mee te maken." Hoewel de trainingen stil liggen gaat het handbal in andere vor men toch door. Er is nog een toernooi in Gent en natuurlijk wordt er uitgekeken naar 23 ju ni. Op het asfalt bij de sporthal wordt op die dag het zogenaam de 'beachhandbal' gespeeld. Tonnen zand worden aange voerd om dat 'beachgevoel' te creëren. „Iedereen kan daar aan meedoen", zegt Sanne. „Je speelt vier tegen vier en de re gels worden wat aangepast. Het gaat vooral om het lekker bezig zijn, het resultaat staat niet di rect voorop." Voor het komende seizoen heb ben Sanne en Mirte eigenlijk maar één grote wens: een nieu we keepster. „Onze keepster gaat verhuizen, dus vandaar." Handbal is een teamsport vin den de beide speelsters. Binnen en buiten het veld. „Binnenkort krijgen we een eigen clubhuis. Dat gaan we met de hele club sa men verbouwen en schilderen. Eendracht Maakt Macht, ook buiten het veld." De kleurstaat nog niet vast, maar de clubkleu ren - blauw en wit - zullen zeker niet ontbreken. Hans Segboer illustratie Chinlun Lee Arafatchips; het bestaat echt. Een bedrijf in Egypte vond het belangrijk om jonge Pales- tijnen op 'een passende manier' politiek bij te brengen. Hiervoor bracht het Egyptische bedrijf chipszakjes op de markt met daarop een getekende af beelding van de Palestijnse lei der Yasser Arafat. Ook staat de tekst 'Held van het verzet' op de chipszakjes ver meld. De producent, Al-Jawhara, wil op deze manier dat kinderen via chips bewust worden van het belang van de strijd van de Pa lestij nenBovendien gaat de op brengst van de verkoop van Arafatchips naar het Palestijn se volk. Maar de chips moet natuurlijk ook nog lekker smaken. Ara fatchips is in drie smaken te krijgen:.kaas, tomaat en papri ka. fen 'IrahX wipnn. -5Ln. ÏA, buxk/JLGn OUTCTJUJAXTL MOGELIJKE, MAAR ZEER iRRiTANTE SPORTEN - dinges DING ET J E van dingen Ding v. dingelen De dinges de dingen vd. dingen T dingetje DE NEDERLANDSE SELECTIE VOOR HET WK- VOETBAL 2.°°^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 28