RQVINCIALE ZEEUWSE COURAN Mes gaat opnieuw in vissersvloot Gifschandaal Duitse biolandbouw u intratuin De Kindertuin 24 en 25 info Vutters keren voor dubbel loon massaal terug in zorgsector 2002-2003 Voorstel Europese Commissie kost Nederland 25.000 bruto ton Acht centrale locaties voor inentingen Grazende varkens 1 JUNI mrnm T ERA u 4 juni OpenUniversiteit Nederland Leger kampt met tekort aan kogels Navo en Rusland tekenen verdrag Greenpeace slikt zijn verlies Giro raakt Casagrande kwijt Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 16: ZW 5 Zon en bui I wolkenvelden, af en toe zon en een enkele bui. Maxima rond 16 graden en een (vrij) krachtige zuidwestenwind. 245e jaargang no. 125 «oensdag 29 mei 2002 os nummer 1,00 internet: www.pzc.nl I Mr Harmen van der Werf BRUSSEL - De Europese ICommissie wil fors snij den in de Europese en ook I in de Nederlandse vissers- iloot. Commissaris Fisch- |er heeft gisteren voorge steld in de hele Europese tnie 8600 van de 99.000 schepen uit de vaart te ne men. Nederland moet, heeft het Pro ductschap Vis berekend, 25.000 bruto ton inleveren, wat neer komt op ongeveer zestig grote viskotters. Fischler wil de vlootcapaciteit terugbrengen, omdat veel vis bestanden er slecht voor staan. In de Noordzee gaat het met na me om kabeljauw, een vissoort waarop vanuit Nederland wei nig wordt gevist. Toch vindt Brussel dat ook Nederlandse vissers in capaciteit terug moe ten. De Europese Commissie stelt verder onder meer voor de subsidies voor nieuwbouw te schrappen en het geld dat dan overblijft te gebruiken voor de omscholing van vissers. Ongelijk Het Productschap Vis heeft 'met gemengde gevoelens' op de voorstellen gereageerd. Af schaffing van nieuwbouwsubsi- dies wordt toegejuicht. In Ne derland worden die al jaren niet meer verstrekt, wat volgens het Productschap tot ongelijke con currentieverhoudingen heeft Ronduit ongelukkig is het Pro ductschap met het plan voor in krimping van de Nederlandse vissersvloot. Die is 'absoluut te fors'. Sinds 1990 is het aantal kotters al gedaald van ruim vijf honderd tot nog geen vierhon derd. Nederland voert boven dien sinds de visserij crisis eind jaren tachtig een streng contro lebeleid, strenger dan in andere Europese lidstaten. Fischler wil het Europese controlebeleid aanscherpen. Het Productschap Vis vindt echter dat hij niet ver genoeg gaat. In heel Europa zouden dezelfde regels voor controle en sancties moeten ko men. Visserijdruk Als de voorstellen van Fischler doorgaan, mag er vanaf volgend jaar 'onbegrensd' op niet gequo teerde vissoorten in de Noord zee worden gevist. Met de toe treding van Spanje en Portugal tot de Europese Unie is dat afge sproken. Het Productschap Vis vreest dat dit tot 'een zeer onge wenste extra visserijdruk' zal leiden. Het vissen op niet gequo teerde vissoorten zal altijd ge paard gaan met de vangst van gequoteerde soorten, zoals de voor Nederland zo belangrijke soorten schol en tong. Minder moeite bestaat er met het Brusselse plan om af te stap pen van de jaarlijkse stoelen dans over de visquota. Die vindt elk jaar pas in december plaats. Dan worden de quota voor het volgend visjaar vastgesteld, waarbij Europese visserij minis ters vaak proberen meer vis rechten in de wacht te slepen. Commissaris Fischler wil af van dat jaarlijks terugkerend ritu eel en de visquota voortaan vaststellen op basis van een meerjarig beheersplan. De voorstellen van Fischler moeten nog worden goedge keurd door de Europese visse rijministers. De verwachting is dat met name de zuidelijke lid staten zich zullen verzetten. Zij hebben veel geprofiteerd van de nieuwbouwsubsidies en visserij is er een belangrijker bedrijfs tak dan in Nederland. pagina 4: commentaar pagina 13: visserijplan stuit op ongeloof I doorMaurits Sep IG0ES - De inenting van alle Zeeuwse kinderen tegen me- ningokokken C gebeurt in acht sporthallen verspreid over de provincie. De GGD heeft geko zen voor Zierikzee, Tholen, Goes, Kruiningen, Middelburg, Oostburg, Terneuzen en Hulst. Vrijdag wordt bekend in welke sporthallen dat zal zijn. De keuze voor sporthallen wordt door directeur V. Slenter van de GGD Zeeland verklaard uit de faciliteiten. ,,Er is vol doende parkeergelegenheid, er zijn toiletten, de aan- en afvoer- routes zijn goed en er is ruimte om heel veel mensen te ontvan gen." Per priklocatie worden vijf tot zeven priklijnen ingericht. Elke lijn kan zestig mensen per uur inenten. Dagelijks woi'dt op drie locaties geprikt, zodat in heel Zeeland ongeveer duizend kinderen per uur worden gehol pen. Volgens Slenter worden meer kinderen uitgenodigd, omdat altijd een deel niet ver schijnt. Concentratie Een priklijn wordt bezet door twee mensen, die om de beurt een uur inenten en een uur ad ministreren. Die afwisseling is nodig om de mensen geconcen treerd te houden. Na vier uur worden ze afgelost door een an dere ploeg. Per dag werken dus twee ploegen: de eerste van 13.00 tot 17.00 uur, de tweede van 17.00 tot 21.00 uur. De GGD heeft zelf ongeveer ne gentig mensen beschikbaar voor de vaccinatiecampagne. De drie instellingen voor Thuis zorg in Zeeland en de Provincia le Entadministratie leveren de andere hulpverleners. Per prik- dag worden zo'n 175 mensen in gezet op drie locaties, op het informatiecentrum en op het actiecentrum van waaruit de campagne wordt gecoördi neerd. Voor de zomervakantie worden 10.000 kinderen ingeënt. Dat gebeurt op 20, 21, 24 en 25 juni eo op 1 en 2 juli. Op die dagen worden kinderen van 1 tot 5 en van 15 tot 18 jaar geholpen. Na de zomervakantie worden de kinderen van 6 tot 14 jaar inge ënt. Ook die groep telt 40.000 kinderen Ze krijgen twee weken van tevo ren een oproep. BUREN - Varkens in de wei. Het is een ongebruikelijk gezicht, omdat agrarische bedrijven varkens gewoonlijk op stal houden. Veehouder Van Leeuwen uit Buren laat zijn varkens echter regelmatig grazen. Echte scharrelvarkens dus. foto William Hoogteyling/ANP door Wierd Puk BERLIJN - De reputatie van de Duitse ecologische landbouw, een door de rood-groene rege ring van de Duitse bondskanse lier Gerhard Schroder (SPD) begunstigde bedrijfstak, dreigt geduchte schade op te lopen als gevolg van een gif schandaal. Minister Künast (De Groenen) van Consumentenbelangen en Landbouw waarschuwde giste ren dat hard zal worden opge treden tegen 'onbetrouwbare biobedrijven' nadat bekend werd dat minstens honderd eco logische pluimveehouders hun dieren hebben gevoederd met tarwe die is besmet met de on- Advertentie P E N U 1 Z 2002 MAKELAAR R 0 T _E www.era.nl 2 0 0 2 Advertentie HET GROENE WARENHUIS Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623. kruidverdelger nitrofen. Nitro- fen is een in Duitsland verboden verdelgingsmiddel dat kanker kan veroorzaken. De tarwe komt van een bedrijf in Bran denburg, maar de bron van de besmetting is nog niet opge spoord. In een aantal deelstaten werden biologische producten uit de winkels gehaald, waaron der worst, eieren en vlees. Mislukt Tegenstanders van Künasts veelbesproken 'Agrarwende', de gedeeltelijke overschakeling van conventionele landbouw naar biolandbouw, verklaarden haar beleid 'mislukt'. De rege ring wil het aandeel van de eco logische landbouw tot tien pro cent verhogen. Maar zelfs haar sociaal-democratische partners menen nu dat Künasts bevoor rechting van de bio-bedrijven 'te eenzijdig' is. Volgens land bouwminister Bartels (SPD) van de deelstaat Nedersaksen heeft de biolandbouw met het gif schandaal 'zijn onschuld ver loren'. De oppositionele christen-de mocraten verwijten Künast dat zij haar ministerie niet in de hand heeft. Biobedrijven en in specterende instanties waren al maanden op de hoogte van de besmetting, voordat het minis terie in Berlijn werd ingelicht. Eerder dit jaar haperde de in formatiestroom in Künasts de partement, toen besmet visafval uit Nederland opdook in Duits land. „Een minister die zulke hoge eisen stelt aan anderen moet consequenties trekken als er in eigen huis zo wordt geblun- Advertentie) aanvang 19.30 uur av< 2002 Studiecentrum Vlissingen Edisonweg 4 Hogeschool Zeeland 0118-489700 Veranderen doe je zelf Schieten doen ze niet meer zo vaak bi] de Nederlandse land macht. Het tekort aan scherpe munitie is dermate nijpend dat tijdens de schietopleidingen het predikaat 'geoefend schut ter' achterwege dreigt te blijven. Soldaten trainen slechts nog op bioscoopschietbanen en de vakbon den maken zich grote zorgen. De Italiaanse premier Ber lusconi kwam superlatieven tekort om de ondertekening van een samenwerkingsver drag tussen de Navo en Rus land te bejubelen. De nieu we Navo-Ruslandraad geeft Moskou weliswaar geen veto over beleidszaken, maar de Russen zullen wel degelijk inspraak krijgen in kwesties als crisisbeheersing, vredes operaties, luchtver dediging en terro rismebestrijding. Als een Kamermeerderheid voor openhouden van de kern centrale in Borssele kiest, ziet Greenpeace geen mogelijkhe den meer om de fabriek nog tot sluiting te dwingen. Wel blijft de milieuorganisatie bezig met kernenergie, al was het maar omdat er in Den Haag geluiden klinken over een studie naar een tweede kerncentrale. De Ronde van Italië is opnieuw een kopstuk kwijtgeraakt. Francesco Casagrande, num mer vier in algemeen klasse ment en leider in het berg- klassement, is gisteravond uitgesloten van verdere deel name. De Italiaan werd ver antwoordelijk gehouden voor de val van de Colom biaan John Freddy Q Garcia. Zj varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 17,18 en 19; uit: 21,23,24 en 25; jong: 28 en 29. door Paulus Smits BREDA - Het aantal vutters dat als werknemer terugkeert in de zorgsector is de laatste ander half jaar vertienvoudigd. Daar bij behouden ze hun vut-uitke- ring én krijgen ze een volledig salaris, waardoor ze maximaal 180 procent van hun laatstver diende CAO-loon kunnen ver dienen. Op 1 januari 2001 stonden slechts 200 vutters als perso neelslid geregistreerd. Tot die datum werden inkomsten uit arbeid nog in mindering ge bracht op de overbruggingsuit kering (vut), zodat slechts twin tig procent van de inkomsten mocht worden behouden. Vanaf 2001 kunnen zij echter onbeperkt bijverdienen met in stemming van de sociale part ners, en stromen honderden te rug in hun vak. Eind vorig jaar waren dat 1200 mensen, half maart al 1700 en pensioenfonds PGGM verwacht dat dit aantal snel doorgroeit naar 2000. De bedoeling is dat de sector, die kampt met ernstige personeels tekorten, meer kan profiteren van kennis en ervaring van de oudere ex-medewerkers. Het gaat om verplegers, maar ook om administratief en onder steunend personeel. De vakbond Nu'91 zegt aanwij zingen te hebben dat hoger per soneel misbruik maakt van de regeling. „Dat iemand met een klein salaris de laatste jaren van het werkzaam leven wat extra's verdient, vind ik acceptabel. Maar managers die voor het zelfde werk bijna het dubbele opstrijken, dat is misbruik zegt een woordvoerder. GPD (Advertentie) De Duitse landbouwminister Renate Künast tijdens een ontmoe ting met haar Franse collega Francois Patriat. foto Etiënne Ansotte/EPA derd", meende Thomas Goppel, secretaris-generaal van de CSU. De onzekerheid onder Duitse consumenten is door het gif schandaal toegenomen. Om het vertrouwen van de bur gers niet verder te verliezen wil Künast dat de autoriteiten de mogelijkheid krijgen om vroeg tijdig de namen bekend te ma ken van omstreden leveranciers en producten. GPD voorletters: straat: postcode plaats: telefoon: e-mail Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- o noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) TTT 8 713214 000002 a noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen fa per maand met automatische incasso 19,25). p per kwartaal met automatische incasso 52.-). n per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) ■M

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1