Casagrande uit Giro gezet Henin te ziek om te kunnen winnen Anjeractie PZC 19 PSV wil Hiddink als opvolger van ontslagen Gerets Bloedcontroles Castellano wil nieuwe dopingregels Italiaan gestraft voor veroorzaken valpartij Elton John weg als preses Watford Maurice Greene in Golden League Van Nistelrooy heel populair NOCNSF wil meer investeringen Trulli behoudt punten van Monaco Vierde nederlaag volleybalsters Daviscupteam moet oppassen voor Nieminen Zijspancrosser Willemsen verder met Verbrugge Vliegenthart verwerpt kritiek Deel tennissers wil voetbal zien giro 5050 woensdag 29 mei 2002 EINDHOVEN - PSV wil het |iefst Guus Hiddink aanstellen als opvolger van de ontslagen I Erik Gerets. De Achterhoeker, „u bondscoach van Zuid-Ko- j rea, werkte in de jaren tachtig I veel succes in Eindhoven, 1 met als hoogtepunt de Europa I Cup I in 1988. „Hij staat heel I hoog op onze lijst", aldus voor zitter Harry van Raaij. [n willekeurige volgorde heeft de spelersgroep vier namen van kandidaattrainers aangegeven bij de preses: Guus Hiddink, Frank Rijkaard (Sparta), Mar tin Jol (RKC Waalwijk) en Er- win Koeman (assistent onder Gerets.) „Intern is het overleg over de nieuwe trainer nog niet afgerond", aldus Van Raaij. „We hebben ook nog niemand bena derd, sommige mensen zijn nu moeilijk bereikbaar. Dat komt wel." Hij weet niet wie van de vier be schikbaar is en of ze wel willen. Jol en Rijkaard hebben doorlo pende contracten, maar kunnen daar onderuit. Hiddink kan bij Zuid-Korea blijven en de ploeg voorbereiden op een nieuw groot toernooi, de Azië Cup. Van Raaij: „Hiddink heeft een aantal voordelen. Hij heeft veel ervaring, hij kent de club en de cultuur en is dus een belangrijke kandidaat. Hij staat hoog op de lijst. Of hij de hoogste op de lijst is? Dat zeg ik niet, want ik wil niet de indruk wekken dat we iemand uitsluiten." Van Raaij zegt niet te weten dat Mark van Bommel een gesprek heeft gehad met Arsenal, de kampioen en bekerwinnaar van Engeland. De middenvelder was afgelopen weekeinde in Londen. Van Raaij: „Het laatste contact dat ik met Arsenal heb gehad dateert van drie weken geleden. Ze zouden mij bellen, dat is nog niet gebeurd.ANP ABANO TERME - Alle deelne mers aan de Ronde van Italië hebben gisterochtend een ge zondheidscontrole ondergaan. Dat gebeurde voorafgaand aan de 15e etappe. Bij geen van de renners werd een te hoge hema- tocrietwaarde, een aanwijzing voor mogelijk dopegebruik, ge constateerd. AFP van onze sportredactie ROME - Carmine Castellano heeft bij de Internationale Wielren Unie (UCI) voorstellen neergelegd om het dopingpro bleem aan te pakken. De belangrijkste maatregel die de directeur van de Ronde van Italië voorstelt, is de uitslui ting van een renner na een eer ste positieve test. Momenteel kan een coureur blijven rijden tot het resultaat van de contra expertise bekend is. Daarnaast wil Castellano ook nieuwe criteria voor renners die een profbestaan nastreven. Renners die een dopingachter- grond hebben, zouden in de ogen van de Italiaan niet tot de beroepscategorie toegelaten mogen worden. Als teams toch dopingzondaars opnemen, is de kans groot dat ze niet meer tot de Giro worden toegelaten. Castellano eist in een naar de UCI verzonden document ver der dat de uitslag van doping- tests sneller bekend wordt. Nu wordt tijdens de Giro bekend dat Roberto Simoni en Roberto Sgambelluri al drie weken eer der positief waren bevonden. De voorstellen die Castellano doet, zijn ook onderschreven door een afvaardiging van de vereniging van beroepsren ners. Afgesproken werd in een overleg tussen rondedirecteur en de profs dat een nog te be noemen commissie de komen de tijd gaat werken aan meer nieuwe voorstellen om het do pingprobleem in de wieler sport aan te pakken. Oud-renner Bernard Hinault mengde zich ook in de discus sie. Hij is zelfs van mening dat een op doping betrapte renner voor het leven uitgesloten dient te worden. SID van onze sportredactie CONEGLIANO - De Ronde van Italië is opnieuw een kopstuk kwijtgeraakt. Francesco Casa grande, nummer vier in het al gemeen klassement en leider in het bergklassement, is dins dagavond uitgesloten van ver dere deelname. De Italiaanse favoriet uit de ploeg Fassa Bortolo werd verantwoordelijk gehouden voor de val van de Colombiaan John Freddy Gar cia. Garcia kwam na 21 kilometer ten val op de top van de enige berg in de vijftiende rit. Casa grande, die met de Colombiaan voor de punten sprintte, zou hem zo gehinderd hebben dat de renner van Selle Italia ten val kwam. Hij belandde met ver wondingen in het gezicht in het ziekenhuis. Hij zou ook enige tijd bewusteloos zijn geweest. De jury, onder leiding van de Brabander Martin Swinkels, had na de etappe ruim twee uur nodig om tot de beslissing te komen. Swinkels was echter re soluut na een gesprek met de renner in kwestie en zijn ploeg leider Giancarlo Ferretti. „Di verse renners hebben zich na de beklimming bij de jury gemeld om uit de doeken te doen wat ze gezien hadden. Casagrande ge droeg zich erg agressief ten op zichte van de Colombiaan", ver klaarde de Nederlander. Van het incident waren geen beelden beschikbaar. De uit sluiting gebeurde op basis van getuigenverklaringen. „Door de bewuste actie van Casagrande kwam Garcia zwaar ten val. En de jury heeft in dit geval gewoon de reglementen gevolgd", meen de Swinkels. De Italiaanse coureur was een totaal andere mening toege daan. „Ik ben altijd correct. Ik heb hem niet bewust in de pro blemen gebracht." Het is de tweede keer dat Fassa Bortolo in de Giro een renner kwijtraakt door een verrasende jurybeslissing. Vorig jaar werd Wladimir Belli uit de koers ge zet, nadat hij een supporter een klap had gegeven. De wielerfan zou Belli beledigd hebben. AFP/ANP WATFORD - Popster Elton John legt na 25 jaar de voorzit tershamer van de Engelse voetbalclub Watford neer. De zan ger/pianist vindt dat hij te weinig tijd heeft voor de functie. Onder leiding van John promoveerde Watford van de vierde naar de eerste divisie. In 1984 haalde de club de finale van de FA Cup, waarin Everton te sterk bleek. Een jaar eerder ein digde Watford als tweede in de competitie, achter Liverpool. Afgelopen seizoen werd de formatie -'an trainer Vialli veer tiende. John stopte al een keer eerder als preses, maar keerde weer terug. RTR BERLIJN - Maurice Greene heeft zijn deelneming toegezegd aan de Golden League-wedstrijden. De olympisch- en we reldkampioen op de 100 meter zal in alle zeven wedstrijden starten. Dat heeft de wereldatletiekfederatie IAAF gisteren in Berlijn verklaard. De Amerikaanse wereldrecordhouder begint op 2 8 juni in Os lo. Daarna volgen Parijs (5 juli), Rome (12 juli), Monaco (19 ju li), Zurich (16 augustus), Brussel (30 augustus) en de finale in Berlijn (6 september). DPA MANCHESTER - Ruud van Nistelrooy heeft met een karren vracht aan doelpunten binnen een jaar de harten van de fans van Manchester United gestolen. Maar de voormalige spits van PSV is nog niet de populairste speler van de Engelse top club. Dat is David Beckham, die voor het tweede opeenvol-r gende jaar tot Speler van het Jaar is uitgeroepen door de fans van de Mancunians. De aanvoerder van het Engelse team kreeg via een uitverkie zing op de website van de club 50,4 procent van de stemmen. Van Nistelrooy eindigde als tweede met 27,2 procent. Roy Ke- ane kwam met iets minder dan 9 procent van de stemmen op de derde plaats uit. ANP PAPENDAL - De nationale sportkoepel NOCNSF wil een aparte sportparagraaf in het nieuwe regeerakkoord. Van die wens heeft het NOCNSF informateur Donner gisteren schrif telijk op de hoogte gebracht. De sportkoepel vraagt om meer aandacht en om meer geld. Met de extra investeringen in de sport, in relatie met onderwijs, sociale vorming en binding, veiligheid en gezondheidszorg, is volgens NOCNSF een be drag gemoeid van 50 tot 100 miljoen euro. ANP LONDEN - Formule-1-coureur Jarno Trulli behoudt zijn vierde plaats in de Grand Prix van Monaco. Officials hadden zondag na de race hun twijfels over zijn Renault, omdat de verzegeling van de elektronische doos ontbrak. De autosport bond FIA oordeelde gisteren dat de auto wel aan de reglemen ten voldeed. RTR HARBIN - De Nederlandse volleybalsters hebben tijdens hun oef entoernee in Azië ook de vierde wedstrijd verloren. Oranje ging in Harbin met 3-0 onderuit tegen het gastland China. De setstanden waren: 25-12 25-19 25-22. Nederland speelt nog tegen Cuba en Italië. ANP PARIJS - Het Nederlands Da viscupteam moet oppassen. Te genstander Finland in de pro motie/degradatiewedstrijd van september in Turku heeft in de 20-jarige linkshandige Jarkko Nieminen een geduchte tegen stander in de gelederen, een snel rijzende ster in de tenniswereld. Gisteren leverde Nieminen in Parijs de beste Finse prestatie in het grandslamtennis van de laatste tien jaar. Hij versloegNi- colasLapentti in drie sets: 6-3 6- 47-6. De als 28e geplaatste Ecuadori- aan kwam in bloedvorm naar Roland Garros. Hij zegevierde vorige zaterdag nog in de finale van St. Pölten. Een onderkoelde Nieminen droogde Lapentti af op de natte tweede dag van de Open Franse tenniskampioen schappen. „Ik hou wel van zijn soort tennis", vond Nieminen die zichzelf na afloop tracteerde op een bezoek aan de sauna. Roland Garros had dinsdag veel regen en weinig tennis. Dertig partijen werden een dag uitge steld, onder meer de eerste ron den van Miriam Oremans (tegen Daily Randriantefy uit Madas- gaskar) en Raemon Sluiter (te gen Paradorn Srichaphan uit Thailand). De partijen die wel doorgingen, herbergden enige sensaties. De Marokkaanse tennisbalartiest Hicham Arazi mepte de Zwitser Roger Federer, pas nog winnaar van de Masters Series in Ham burg, naar huis: 6-3 6-2 6-4. De winst van Nieminen op La pentti was geen sensatie, wel een verrassing. De Fin boekte de afgelopen weken zeer behoorlij - ke prestaties. Hij stond in de fi nale van Estoriï (tegen de Ar gentijn David Nalbandian) en vanPalma de Mallorca (tegen de Argentijn Gaston Gaudio). In de herfst van vorig jaar be vocht hij in. de finale van Ko penhagen Sjeng Schalken. In de vijfde set kwam Nieminen met 3-0 voor maar verloor hij toch nog door onervarenheid. „In de Daviscup wil ik graag revanche nemen voor die finale", sprak Nieminen in Parijs strijdlustig. „De wedstrijd is in mijn woon plaats, dat is een voordeel en bo vendien heb ik nu meer ervaring op het hoogste niveau." Zijn drie (verloren) finales brachten Nieminen in rap tem po in de topvijftig van de we reldranglijst. Het einde lijkt nog met in zicht voor de oerde gelijke speler ojie op het geweek te gravel durft aan te vallen. ANP België ontsnapt aan dubbele aardschok op Roland Garros door Gertjan van Geen PARIJS - De revelatie van het vorige tennisjaar kreeg op Ro land Garros een flinke dreun te verwerken. Het vlindertje Justi ne Henin transformeerde zich ziek, zwak en misselijk als ze was terug in een lelijk rupsje, dat heel snel genoeg van tennis had. Aniko Kapros deed België heel veel pijn (4-6, 6-1,6-0). Het verdriet was nog groter geweest als Kim Clijsters zich niet bij tijds ontrukt had aan de malaise in haar wedstrijd tegen Tatiana Poutchek. De finaliste van 2001 ontsnapte: 3-6, 6-3, 8-6, waar mee een dubbele aardschok achterwege bleef. Hele Belgische volksstammen verplaatsten zich vorig jaar in de tweede week naar Parijs. Het was dan ook niet niks. Clijsters en Henin bekampten elkaar in de halve finale en dat was nog niet eerder voorgekomen. Clijs ters, de Nederlands sprekende Limburgse en Henin, de Waalse, stonden bijna garant voor de oplossing van de taalstrijd. Dik ke vriendinnen verbroederden het land en zetten België op de tenniskaart. In Antwerpen werd in allerijl zelfs een WTA- toernooi uit de grond gestampt, zodat het eigen volk van zijn nieuwe helden kon genieten. Op Roland Garros waren de tribu nes gisteren al geel-rood-zwart gekleurd. Maar er viel voor de Belgen wei nig te genieten. Bij Clijsters hielden ze al de adem in. Pout chek kon rustig wachten op fou ten van haar onstuimige oppo- nente, De Wit-Russische had geen intentie om initiatieven te ontplooien en clat werkte goed. Clijsters moest terugkomen van Justine Henin krijgt advies van een dokter tijdens haar partij tegen de Hongaarse Aniko Kapros. foto Francois Mori/AP een achterstand in de derde set en kreeg net op tijd de overhand. Het was een voorteken van wat komen ging. Henin, Wimble- don-finaliste van 2001, begon. ziek aan haar eerste ronde. Ze weigerde zich echter terug te trekken. „Dat zit nu eenmaal in mijn aard", verklaarde ze. ,Maar ik ben al twee dagen ziek. Ik heb koorts, ik heb moeite met ademen, ik voelde me moe en ik kon me niet goed bewegen. Ach teraf gezien was het fout van me om de baan op te stappen. Het is niet anders, maar deze fout maak ik niet meer." Voor Kapros was het uiteraard de dag van haar leven. De Hon gaarse, met 18 lentes slechts een jaartje jonger dan Henin, zat er ontspannen bij. Ze kwam op de Bahamas voor het eerst in aanraking met tennis. Als doch ter van twee circusartiesten, haar moeder was gymnaste en veroverde met de Hongaarse ploeg brons op de Olympische Spelen van 19 7 2woonde ze van haar tweede tot haar negende op het Caribische eiland. Ze reisde met haar ouders de hele wereld over, maar kwam zelf nooit tot acrobatische toeren, „Daar ben ik niet lenig genoeg voor", glimlachte ze. Gesteund Kapros toonde zich als juniore al een begenadigd tennisster. Ze won de Australian Open van 2000. Ze stond vorig jaar al eens inde tophonderdmaar is terug gevallen naar nummer 179. De zege op de nummer vijf van de wereld was uiteraard een recht streeks gevolg van de omstan digheid waarin Henin verkeer de. Ze toonde zich daarom niet ver baasd. „Ik ben blij, dat is een be ter woord. Ik kan niet zeggen of zij minder speelde, omdat ik nog nooit tegenover haar heb ge staan. Ik was niet tevreden over het begin van de wedstrijd, maar gaandeweg de tweede set kwam ik beter in mijn spel", aldus Kapros, die zich op de tour gesteund voelt door haar landgenotes Rita Kuta Kis en Petra Mandula, vorig jaar nog verrassend kwartfinaliste in Parijs. „Ik was erbij toen dat gebeurde, We komen uit een klein landje en zijn graag sa men." Voor Henin was de constatering dat het toernooi zonder haar verder moet, hard. In Berlijn kende ze een topweek door in de finale van Serena Williams te winnen, terwijl het andere voor bereidende toernooi in Rome wederom tot de eindstrijd leid de. Het was de opmaat voor een mooi Grandslam-succes, totdat een lelijk griepvirus haar terug wees. Henin wilde alleen maar slapen en verder nergens aan denken. „Ik heb zelfs moeite om me te realiseren, dat ik hier in de eerste ronde verloren heb. Ik voel me niet eens gefrustreerd. Ik voel me fysiek afschuwelijk." En met haar vele landgenoten. GPD door Dennis Arentsen LOCHEM - Zijspancrosser Da niël Willemsen rijdt de komende twee weken met zijn oude bak kenist Sven Verbrugge. Het duo heeft besloten de misère van vo rig seizoen te vergeten en samen jacht te gaan maken op wereld kampioen Sergis. De problemen voor Willemsen ontstonden afgelopen weekein de. Tijdens het Open NK in Mar- kelo kwam het duo Willemsen/ Alfons Eggers in de tweede manche ten val. Eggers kwam onder de motor terecht en ver draaide zijn linkerknie. De Belg is zeker drie weken uit de roula tie, precies de periode van de DEN HAAG - Met de besteding van overheidsgelden door de sportkoepel NOCNSF en de sportbonden is niets mis. Dat heeft staatssecretaris Margo Vliegenthart van het ministerie van VWS geantwoord op vragen van WD-Kamerlid Rijpstra. „Het gaat conform de doelstel lingen van het sportbeleid", al dus de staatssecretaris. IOC-lid Anton Geesink veroorzaakte eerder deze maand veel op schudding met een brief aan Rijpstra en alle sportbonden. Daarin spreekt de voormalige judoreus over vermeende wans- toestanden bij het NOCNSF. Hij betichtte de sportkoepel van sinterklaas-opportunisme naar de topsporters toe. ANP Grand Prix wedstrijden in Est land en Letland. Willemsen moest op zoek naar een nieuwe bakkenist. Uit een reeks van kandidaten koos hij voor de Belg, met wie hij vorig seizoen nog een hoog oplopende ruzie had. De relatie werd maandag hersteld. „Ik wil het hoogste en dat is de wereldti tel", verklaarde Willemsen. „Ik weet dat ik daarop met Sven naast me de meeste kans maak. Ik ben professioneel genoeg om de perikelen van vorig jaar te vergeten en een nieuwe start te maken." GPD PARIJS - Gustavo Kuerten wil liever niet tennissen als het Bra ziliaanse elftal voetbalt. Veel andere spelers kijken op Roland Garros ook met een schuin oog naar de televisie. De organisatie wringt zich in bochten om het grandslaintoernooi zo min mo gelijk te laten bijten met het WK voetbal. „Wat de spelers betreft, we pro beren het schema zo in te delen dat we het iedereen naar de zin kunnen maken", zei directeur Alain Riou. De Amerikaanse tennissers blijkt het voetbal niets te interesseren. Zij mogen vooral 's ochtends de baan op. De Brazilianen en Fransen blij ken wel voetbalfans. Zij willen in de ochtenduren aan de buis gekluisterd zitten om geen mi nuut van hun voetballende landgenoten in Azië te missen, RTR Advertentie Geef aan de collectant of stort op Het is weer Anjeractie, de jaarlijkse collecteweek van het Prins Bernhard Cultuurfonds. Uit de op brengst van de Anjeractie steunen wij de regiona le en plaatselijke cultuur. Uw bijdrage komt volledig ten goede aan culturele initiatieven door amateurs en professionals in uw eigen omgeving. Meer weten? Bel (020)520 61 30 of e-mail hp@cultuurfonds.nl Ons adres. Herengracht 476, "1017 CB Amsterdam. De Italiaan Mario Cipolliniboekte gisteren zijn vierde ritwinst in deze editie van de Giro. Rechts Steven de Jongh, die vierde werd. Prins Bernhard V-, Cultuurfonds www.cuituurfonds.nl Geeft cultuur de kans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19