Tekenen is goed kijken Europees visserij plan stuit op ongeloof Haal de bezem door al die regeltjes Greenpeace ziet weinig kans voor sluiting Borssele 13 Mavo/vbo examen vraagt vooral inzicht van leerlingen De stedelijke jungle van Tim Simone kijkt het liefst grand prix Directeur Feij erkent fouten bij recente bezuinigingen omroep Musical Saul in Serooskerke .^OOR% ANWB verwacht drukte in Zeeland Zestigduizend euro cultuursubsidie Van der Doef pakt oude ambt op Snelheidsduivel levert rijbewijs in Cerebraal Diners woensdag 29 mei 2002 doorHenkPostma Duivelse verleidster. Of heilige heldin. De vrouw heeft vele kanten. En die werden ruimschoots belicht, dinsdagoch tend tijdens het mavo/vbo examen tekenen. Neem Alphonse Mucha's vrouwenportret 'De Smaragd'. Een vrouw met blote schou ders werpt de toeschouwer een broeierige blik toe. Ze leunt op een dreigende draken kop. Haar eigen hoofd is versierd met een opengesperde slangenmuil. En er is meer Wat afstand schept: haar opgetrokken knieën, de handen die haar bovenlichaam bedekken, en de weelderige plant op de voorgrond. Wie de betekenis van dat alles doorgrondde, kon daar aardig wat punten mee scoren. De vrouw als smaragd, volgens de overleve ring een duivelse steen. Mucha symboliseer de dat in zijn vrouwenportret op velerlei manieren. De examenkandidaten moesten er daar twee van beschrijven. Er waren nog twee andere vrouwenportretten die om na dere beschouwing vroegen: Jeanne d'Arc, de heilige, als heks verbrande krijgsvrouw die de verbeelding prikkelde van kunste naars uit de tijd van de Romantiek; en Lara Croft, macho-vrouw uit een computerspel die in geheimzinnige graftombes gevaarlij ke avonturen beleeft. Voor elke vrouw een andere rol. Aan de scholieren de taak om aan te geven hoe die rollen visueel tot leven waren gebracht. Slakkenspoor Moeilijk? ,,Viel best mee", vonden Tim Kempees uit Goes en Mieke de Jager uit Le- wedorp. De twee zestienjarige leerlingen van het Sint Willibrord College sloegen zich tnet een goed gevoel door de opgaven heen. Ze lieten zich niet van de wijs brengen, niet door broeierige damesogen, niet door wijd opengesperde slangenmuilen, en al even min door het grillig slakkenspoor in de gan gen van Villa Pardoes, het vakantieverblijf voor ernstig zieke kinderen bij sprookjes park De Efteling. Afbeeldingen van dit ge bouw, dat er uit ziet als één groot slakken huis, waren als vertrekpunt genomen voor een reeks van vragen over architectuur. „Sommige kindergasten zijn zo ziek dat zij met naar buiten kunnen. Toch heeft de ar chitect er van alles aan gedaan om hen de in duik te geven dat ze buiten verblijven. Geef hiervan drie voorbeelden", zo luidde de vraag. Minstens één van die voorbeelden kon zo uit een andere vraag worden overge- i schreven. Die ging over de glazen daken waai' foto's van bladeren op zijn afgedrukt. Inderdaad, zodat het net is alsof je onder de bomen loopt, of alsof zonnestralen door het Het mavo/vbo examen tekenen gunde de scholieren gisteren een kijkje op de vele aspecten van de vrouw, zoals de macho-avonturierster Lara Croft. gebladerte naar binnen schijnen. „Een leuk onderwerp", vond Mieke de Jager. Dat gold wat minder voor Oskar Schlem- mers schilderij van de trap in het Bauhaus, de beroemde Duitse kunstacademie. Ook daar werden vragen over gesteld. En het Ja, het examen tekenen was niet zozeer een kwestie van kennis als wel van kijken. „Zonde dat we op school zo veel hebben moeten leren over kunststijlen, stromingen en historie", concludeerden zowel Tim als Mieke een beetje verongelijkt, „Van dat al les kwam op het examen vrijwel niets aan bod. Je had alleen goed inzicht nodig. En ja, als je dat had, kwam je een heel eind." Gemakkelijk gold nog minder voor Umberto Boccioni's schilderij 'De stad verrijst'. Het was niet voor iedereen even gemakkelijk om aspec ten van bouwnijverheid uit diens wervelend tafereel te halen. Op het programma stonden gisteren ook examens management organisatie, na tuurkunde, wiskunde A, en zo hier en daar ook nog filosofie. Ernstige klachten kwa men daar niet uit voort. Het havo-examen management organisatie viel zelfs heel erg mee. „Veruit het gemakkelijkste exa men tot nu toe", lachte Richard van Akke ren (16) van de stedelijke scholengemeen schap Scheldemond in Vlissingen. En hij heeft die examens, zoals iedereen inmid dels, zowat allemaal al achter de rug. Stomme feiten in z'n hoofd stampen, daar moeten ze bij hem niet mee aankomen. Maar kijken kan Tim Kempees (16) uit Goes als de beste. En dat niet al leen. De mavo-scholier van het Sint Willibrord College combi neert zijn bijzondere opmer kingsgave met vormgevingsta- lent. Op school leverde hem dat een dikke negen op voor teke nen. Geef hem een stuk papier, en hij zet er altijd wel iets op neer wat verrast. Op het Grafisch Lyceum in Rot terdam hoefden ze dan ook niet lang na te denken toen Tim om toelating vroeg. Z'n werkstuk ken, enkele fotomontages over het thema 'stedelijke jungle' spraken voor zich. Tim had, wat hij noemt, de 'verborgen drukte' in beeld gebracht. „Je kan na tuurlijk een foto maken van een mensenmassa. Maar je kan die drukte ook op een andere ma nier laten zien, bijvoorbeeld door de stoeptegels in beeld te brengen die vol met kauwgom zitten." Hij zal heus wel slagen, maar Ze zag er een beetje tegen op. Want het was altijd een vak waar ze niet zo mee uit de voeten kon. Maar dinsdagmiddag, op het examen, was de natuurkun de ineens een open boek. Opge monterd snelde Simone Koele- wijn (18) uit Philippine door de vragen. „Ik heb het heel goed ge maakt. t Was zelfs gemakkelij ker dan alle andere examens." Op school wilde de havo-scho liere van het Zeldenrust/Steel and College maar niet snappen wat de natuurkundeleraar nu eigenlijk bedoelde. In de exa menzaal klaarde de mist ineens op. De 5,6 die ze voor natuur kunde had staan, wordt dus een dikke voldoende. Ja, Simone zit goed in de race. Er waren de afgelopen dagen heus wel vakken waarbij het wat minder leuk leek te gaan. Maar nam ze daarna de ant ivoorden nog eens door, dan bleek het alleszins mee te vallen. Ze leeft dan ook goedgeluimd naar haar eerste sollicitatiege sprek toe. Inderdaad, Simone wil meteen gaan werken. Ze soepeitjes verlopen de eind- proeven niet. „Ik zou niet één examen weten dat echt gemak kelijk was." Wiskunde was het moeilijkst. „Op het laatst wist ik het gewoon niet meer.Tim is een fervent skiffeur bij de Goese roeivereniging Scaldis. Maar omdat die bezigheid hem aan vaste tijden bindt, verruilt hij de roeiriemen binnenkort voor de halters in het fitnesscentrum. Op het Grafisch Lyceum wacht hem eerst een jaar oriëntatie. Daarna hoopt hij zich te specia liseren in multimedia. „Lijkt me hartstikke leuk. Met de compu ter kan je alles wat je bedenkt zeifin beeld brengen." aast op een baan als leerling- longfunctielaborant in het Ter- neuzens ziekenhuis. Mochten ze daar liever een an der hebben, dan is dat jammer. Maar nog geen ramp. Want in dien nodig kan ze de eerstko mende drie maanden aan de slag in een plaatselijk mosselrestau rant. Daar werkt ze zo nu en dan al als serveerster. Met het hoog seizoen voor de deur is er voor lopig volop werk. Vraag je Si mone naar haar hobbies, dan is ze gauw klaar. Er is maar één antwoord mogelijk: grand prix. De autosport dus. Kan ze uren naar kijken. „Samen met m'n vriend, ja gaaf hoor." door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Omroep Zee land heeft de plank misgeslagen met de recente bezuinigingen. Door verschillende luisteraars werd gisteravond in Middel burg, tijdens het Scoopera-de- bat over de toekomst van de re gionale omroep, betoogd dat het politieke discussieprogramma Zeeuwse Kringen en een aantal live sportprogramma's op de ra dio ten onrechte zijn gesneu veld. Directeur/hoofdredacteur F. Feij trok het boetekleed aan. „Dat is achteraf niet goed ge weest." Voorzitter N. Ginjaar-Maas van Omroep Zeeland erkende dat ook het bestuur het effect van de bezuinigingen heeft onder schat. „We hebben niet gezien welke impact deze programma's hadden op de samenleving." Aanvankelijk draaide het druk bezochte debat, dat door ge spreksleider Ton Elias herhaal delijk op scherp werd gezet, om de vraag waarom Omroep Zee land niet meer doet aan verdie ping van de dagelijkse actuali teit. Feij gaf aan eerst een goed nieuwsprogramma te willen maken en dan pas achtergrond programma's, maar daarvoor ontbreekt het aan geld. De Mid delburgse wethouder A. de Vries betreurde dat juist hetgeen er op dit gebied was door de omroep is wegbezuinigd. „Hoe kun je nu eerst de verdieping en de sport SEROOSKERKE (W) - De rau- sicalgroep van de hervormde gemeente en de gereformeerde kerk van Serooskerke speelt op zondag 9 juni de musical Saul. De musical geeft een aantal hoogte- en dieptepunten uit het leven van Saul. Het verhaal is tot een musical bewerkt door Gerard van Mid den (tekst) en Gerard van Am- stel (muziek). Na de opvoering in de gereformeerde kerk in Se rooskerke, wordt de musical hog gespeeld in de gereformeer de kerk in Gapinge (30 juni), de hervormde kerk in Domburg (22 september) en de Nieuwe kerk in Middelburg (6 oktober). Alle diensten beginnen om 10.00 uur. schrappen en dan om geld gaan vragen? Dan neemt mijn animo wel af." De toekomst van Omroep Zee land, waar het volgens de titel van het debat om zou moeten gaan, werd verengd tot die ene vraag: of er wel of niet geld bij moet. L. van der Meulen van het Commissariaat van de Media maakte een einde aan pogingen van gedeputeerde G. de Kok (media) het tekort van Omroep Zeeland in de schoenen van het Rijk te schuiven. „De basisvoor ziening is duurder geworden en die moet je gewoon betalen. Es sentiële vraag is dus: hebben we meer geld over voor een regio nale omroep die via radio en te levisie uitzendt?" Na lang aarzelen beloofde De Kok dat de provincie hierin haar verantwoordelijkheid zou nemen, maar het bedrag dat Omroep Zeeland via een nieuw beleidsplan op tafel heeft ge legd vindt hij veel te hoog. „Als je vanaf het moment dat de pro vincie honderd procent verant woordelijk is voor de regionale omroep gaat vragen om 2,9 mil joen euro structureel extra, dan overspeel je je hand." Dat er geld bij moet, onder streepte Feij nog eens, toen de discussie opnieuw uitkwam bij de geschrapte sportprogram ma's. „Als ik dit jaar niet weet waar ik aan toe ben, zal ik nog meer programma's moeten be zuinigen." De Kok zegde hem toe dat het dagelijks provincie bestuur in ieder geval voor 15 oktober kenbaar maakt waar Omroep Zeeland op kan reke- Nederland maakt zich op voor een ka binet van CDA, Lijst Pim Fortuyn en WD. De PZC laat in deze serie Zeeu wen aan het woord met wensen voor de nieuwe regering. Vandaag taxion dernemer M. Lemsom, bestuurslid van de Ondernemerskring Schou wen-Duiv eland. redactie: Jeffrey Kutterink Het ondernemersklimaat verbetert enorm als de nieuwe regering de bezem haalt door de vloed aan regeltjes. „De cultuur moet om. Minder bestuurlijke schijven en ambtena ren moeten meer gaan ondernemen", is de boodschap van bestuurslid Margo Lemsom van de Ondernemerskring Schouwen-Dui- veland aan informateur Donner. De paarse coalitie mag dan veel werkgele genheid hebben geschapen, volgens de On- dernemerskring is het kabinet een aantal dingen vergeten. Lemsom: „De berg regels belet ondernemers zich te concentreren op het werk dat ze het liefst doen: ondernemen. Staat er acht weken voor een procedure, dan duurt die ook acht weken. Ook al is alles na twee dagen in kannen en kruiken." De adviezen aan het nieuwe kabinet hebben alles te maken met de vestigingsfactoren van bedrijven. Een goede infrastructuur al leen is voor een onderneming niet voldoen de meer om zich op een bepaalde plek te vestigen. Een gebied waar het voor werkne- Margo Lemsom: „De cultuur moet om. Minder bestuurlijke schijven en ambtenaren moeten meer gaan ondernemen." foto Pieter Honhoff mers goed toeven is, is voor bedrijven ook interessant. Lemsom, niet alleen bestuurslid, maar ook taxiondernemer, zou informateur Donner daarom talloze adviezen kunnen geven. Zo zou er meer aandacht moeten komen voor de gezondheidszorg. „Werknemers met li chamelijke klachten worden vaak doorver wezen naar de fysiotherapeut", weet Lem som. „Maar ze moeten minmaal vier tot zes weken wachten op behandeling. Uiterst vervelend voor ondernemers, die een perso neelslid minder ter beschikking hebben met alle gevolgen van dien." Angst Ook de boetes die werkgevers krijgen als werknemers in de WAO belanden, zijn een doorn in het oog. Dat leidt volgens Lemsom tot de angst bij werkgevers om mensen in vaste dienst te nemen. „Ze zijn bang. Raakt een werknemer in de WAO, staat hij voor hoge kosten. Naar die lastendruk zou het kabinet goed moeten kijken." Het spreekwoord 'regeren is vooruitzien' moet het nieuwe kabinet in ere herstellen, vinden de Schouwse ondernemers. „Scho ling moet weer overeenstemmen met de be hoefte in de samenleving. We kunnen wel een ziekenhuis op het eiland bouwen, maar als er geen personeel voor is, denken werk nemers 'wat moet ik daar op dat eiland'. Dan is het voor bedrijven ook niet aantrek kelijk om er zich te vestigenDatzelfde geldt voor de woningbouw. Er moeten meer hui zen komen die voldoen aan de individuele wensen van mensen. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De Arnemuid- se visserijbestuurder B. Marijs kan zich niet voorstellen dat de Nederlandse vissersvloot met zo'n zestig grote kotters moet worden ingekrompen. Het Productschap Vis trekt wel die conclusie uit de voorstellen die Eurocommissaris Fischler gis teren presenteerde voor de toe komst van de Europese vis sersvloot. „Als die berekening van het Productschap klopt, zouden er bijna net zoveel schepen uit moeten als de Urker vloot telt", reageerde Marijs, „Dat lijkt mij onvoorstelbaar. Wij vissen al jaren binnen de quota. Het aantal kotters Nederland is bovendien al sterk afgenomen. En wij werken met zeedagen, waardoor wij minder dagen op zee mogen zijn en dus ook ca paciteit inleveren." B. Daalder, voorzitter van de Federatie van Visserijvereni gingen, was even verbaasd als Marijs. „Waar haalt het pro ductschap dat vandaan?", vroeg hij zich af. „Voorzover mij bekend hebben de plannen van Fischler weinig gevolgen voor de Nederlandse kotter- vloot. Het probleem zit 'm in de Noordzee vooral in de slechte stand van kabeljauw en daar vissen wij nauwelijks op. Ik zou dan ook niet weten waar om onze vloot verder terug zou moeten. Volgens mij is dat ook niet geval." Secretaris H. van Geesbergen van de Zeeuwse vissersvereni ging Zevibel liet eenzelfde ge luid horen. Theoretisch „Het Productschap Vis heeft naar mijn idee een puur theo retische berekening gemaakt op basis van de voorstellen uit Brussel. De voorgestelde sane ring voor de volledige Noord- zee-vissersvloot is helemaal opgehangen aan het herstel van de kabeljauwstand. Als Nederland hebben wij daar weinig mee te maken Woordvoerster E. Esveld van het Productschap Vis gaf in een reactie te kennen dat de bere kening van het Productschap is gebaseerd op de plannen van Fischler. Zij kon geen nadere uitleg geven, behalve dat 'ook wij die reductie absoluut te hoog vinden'. VLISSINGEN - De ANWB verwacht dat het morgen druk wordt richting Zeeland. De drukte wordt veroorzaakt door Duitse toeristen. In Duitsland is het donderdag een feestdag (Sacramentsdag) en daardoor hebben veel Duitsers een lang weekeinde. De ANWB verwacht dat morgenochtend vroeg duizenden toeristen richting Nederland rijden, de meesten met de kust als eindbestemming. Na de ochtendspits wordt het op de wegen in de richting naar Zeeland druk. Op zondag 2 juni zal het in de loop van de middag en avond weer druk worden, maar dan in tegengestelde richting. Veel Duitsers en - bij mooi weer - dagjesmensen keren dan weer te rug naar huis. MIDDELBURG - Het Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland heeft voor de eerste helft van dit jaar in totaal 60.000 eurp subsidie toegekend aan 28 Zeeuwse organisaties. Vier van die organisaties kregen hun subsidie gistermiddag in Middelj- burg. Commissaris van de koningin W. van Gelder, voorzitter vap het Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland, overhandigde cheques aan de Stichting Plattelandsvernieuwing Schou- wen-Duiveland (3000 euro voor een kunsthistorische route ih Dreischor), de Werkgroep Herbestemming historische graf zerken Arnemuiden (3000 euro), het Boomkikkerfonds Aar denburg (4000 euro voor een kalender) en Zonnemaire Bui tengewoon en De Bovenkamer (repectievelijk 4500 en 500D euro voor een expositie en publicatie van Gust Romijn). Grote bedragen keert het fonds verder uit aan de Stichting Historische Spelen Zierikzee (9000 euro), Stichting Oogge tuigen van de 20ste eeuw (7000 euro), het project Kunst in Be drijf van Scoop (5000 euro), het kerstproject van toneelgroei) Het Ei (4500 euro), de publicatie bij de tentoonstellingen vap Rudolf Hagenaar (3700 euro) en Small Sail Vlissingen (3500 euro). VLISSINGEN - De ex-burgemeester van Vlissingen, Jaap van der Doef, wordt per 1 juni tijdelijk burgemeester van A|- mere. Hij vervangt tot 1 september de huidige burgemeestér Hans Ouwerkerk. De burgemeester van Almere moet na be handeling wegens hartklachten op medisch advies tot die da tum rust houden. De 68-jarige Van der Doef was van 1986 tot 1998 burgemees ter van Vlissingen. Hij pakt in Almere zijn oude ambt tijdelijk op. Van der Doef was eerder tweede voorzitter van de Ver- voersbond NKV en vice-voorzitter van de Partij van de Ar beid. Van 1973 tot september 1981 was hij lid van de Tweede Kamer. Hij was daarna staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat in het tweede kabinet-Van Agt. Van der Doef is momenteel voorzitter van 3VO, de Verenigde Verkeers Veiligheid Organisatie. Vorig jaar leidde de ex-burgemeester van Vlissingen de com missie die het onderzoek begeleidde naar de chaos op hét dansfeest Dance Valley. Dat feest ontspoorde omdat er te wei nig vervoer was geregeld voor duizenden bezoekers. Menig feestganger raakte onderkoeld. YERSEKE - Van een 36-jarige Yersekenaar is gisteren het rij bewijs afgepakt nadat hij met een snelheid van minstens 131 kilometer per uur over de Postweg in zijn woonplaats reed. Op de Postweg geldt een maximumsnelheid van 80 kilometer per door Harmen van der Werf AMSTERDAM - Milieuorgani satie Greenpeace ziet geen mo gelijkheden om de kerncentrale Borssele over ruim anderhalf jaar alsnog tot sluiting te dwin gen, als een meerderheid in de Tweede Kamer kiest voor het langer openhouden van Borsse le. „Wij zijn uitgepraat, als een po litieke meerderheid van CDA, Lijst Pim Fortuyn, WD en SGP de kerncentrale Borssele na 2004 open wil houden", ver klaarde Greenpeace-woord- voerster I. Freriksen gisteren. We moeten daar reëel in zij n Greenpeace zal 'dat verlies' dus slikken, maar de milieuorgani satie blijft wel met kernenergie bezig, aldus Freriksen, zeker omdat er in Den Haag ook wordt gesproken over een onderzoek naar de bouw van een nieuwe kerncentrale. VVD en Lijst Pim Fortuyn willen zo'n onderzoek. Freriksen vraagt zich af of bin nen de achterban van de nieuwe regeringspartijen veel enthou siasme bestaat voor een eventu ele uitbreiding van kernenergie in Nederland. „Tijdens de ver kiezingscampagne, waarin mi lieu eigenlijk helemaal niet aan bod is gekomen, is daar in elk geval niets van gebleken." Afval Voor Greenpeace blijft overeind staan dat kernenergie uit den boze is, zolang er geen definitie ve, milieuvriendelijke oplossing is voor het kernafvalprobleem. „En de bouw van een nieuwe kerncentrale betekent dat vele generaties na ons worden opge zadeld met een groter afvalpro bleem.", verwoordde Freriksen het belangrijkste bezwaar van Greenpeace tegen kernenergie. Of Greenpeace gericht acties gaat voeren tegen het openhou den van Borssele en een moge lijk ruimere toepassing van kernenergie, wilde de woord voerster niet vertellen. „Dat doen wij nooit, maar wij zullen sowieso moeten bekijken hoe wij verder moeten, nu er een an der kabinet komt. Wij zullen al onze plannen kritisch tegen het licht houden." WD-Kamerleden H. Voüte- Droste en J. te Veldhuis hebbqn minister Pronk van Vrom ge vraagd hoe het staat met de wet die hij in voorbereiding had om de kerncentrale Borssele alsnog eind 2003 tot sluiting te dwin gen. Zij wijzen Pronk erop dat er inmiddels in de Tweede Kamer een meerderheid is voor het lan ger openhouden van Borssele. De twee WD-Kamerleden wil len van de demissionaire minis ter weten wat hij nu gaat doen Het ministerie van Vrom heeft overigens eind vorige week al laten weten dat de voorberei dingen voor een sluitingswet op een laag pitje zijn gezet, vanwe ge de demissionaire status van het kabinet, De wet was bedoeld als uitwerking van het kabi netsbesluit tot sluiting van Borssele eind 2003. GOES - Cerebraal, de vereni ging voor mensen met niet-aan- geboren hersenletsel, houdt op woensdag 5 juni een bijeen komst voor lotgenoten. Die vindt plaats in Hotel Terminus, naast het NS-station. De bij eenkomst begint om 14.00 urn- De vereniging is er voor mensen met niet-aangeboren hersenlet sel, bijvoorbeeld als gevolg van ongelukken of ziekte, maar ook voor direct betrokkenen. White Advertentie Ook voor z'n tweetjes Noordweg 43, Oostkapelle tel. 01 18-591223 www.greenwhite.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13