Veere komt veel geld tekort Dranghekken beveiligen fotozaak PZC Niet zeuren, maar samenwerken Jawoord na een rijtoer per koets Twee dagen feest met Zeeuwse gerechten 11 Gemeente verhoogt belastingen om financiering rond te krijgen Eredienst agenda Voorwaardelijke straf voor aanval Dertig uur werken voor paashaas Boete voor vernielingen aan auto Auto gestolen in Kloetinge GroenLinks wil opheldering over toestand zeedijk Ellewoutsdijk Skate Night in Middelburg woensdag 29 mei 2002 Hnor Nadia Berkelder I DOMBURG - De gemeente Vee- I re gaat de gemeentelijke belas- lingen verhogen. De komende I jaren is te weinig geld beschik- I baar om de plannen in het colle- geprogramma uit te voeren. De onroerende-zaakbelasting stijgt volgend jaar met 5,5 pro cent, het jaar erop met zes. De toeristenbelasting stijgt in 2004 en in 2006 met tien procent. Het college heeft het program ma globaal laten doorrekenen. Bij de berekening zijn ook kos ten meegenomen waarmee tot nu toe geen rekening is gehou den, bijvoorbeeld extra kosten voor de uitvoering van de Wet Voorziening Gehandicapten (WVG). Bovendien is rekening gehouden met de uitkomsten van een formatieonderzoek. Het college verwacht dat er meer personeel nodig is om het werk uitte voeren. Wethouder W. van Tatenhove MIDDELBURG - Het Soefi Centrum Middelburg houdt op zondag 2 juni een Universele Eredienst in gebouw De Vier Elementen aan de Breeweg. On derwerp van de dienst is: de vreugde van bevrijding. Spre ker is Ananda Antonius uit Die- men. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9.00- 2.00 uur: Tossen. Inschrijving tus sen 8.45-9.00 uur; MEUSKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jarten bejaardensoos; OOST-SOUBURG - Basisschool De Tweemaster, 14.00 uur: Woensdagmid dagclub voor kinderen van 4 tot 12 jaar; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur: Soosmiddag voor 50-plus- sers; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13.30-16.00 uur: Sociaal spreek uur;'t Spui, 14.00-15.00 uur: Voorlees- middag voor kinderen van 4 t/m 9 jaar. (CDA) wil nogniet gedetailleerd ingaan op de bedragen die nodig zijn om het programma uit te kunnen voeren. „Dan worden misschien verwachtingen ge wekt die niet waargemaakt kunnen worden." Over een jaar moet er een beleidsplan liggen waarin meetbare doelstellingen zijn geformuleerd. „Dat is waar het college echt voor staat en waar het op kan worden afgere kend." De grote lijnen zijn wel duidelijk. Voor ruimtelijke ontwikkeling zijn de komende jaren enkele tonnen euro's extra nodig. De coalitiepartijen willen de ko mende jaren investeren in com municatie. Ze verwachten tot 2006 aan publieke dienstverle ning 75.000 euro extra kwijt te zijn. Voor economische zaken is volgend jaar eenmalig 875.000 nodig. Voor plannen van het oude college moet ook geld wor den uitgetrokken. Voor het on- derhoudsfonds wegen is struc tureel een ton per jaar nodig, voor de uitvoering van de WVG twee ton. Verder is structureel 75.000 euro nodig om de duali- sering van het gemeentebe stuur, de scheiding tussen colle ge en raad, uit te voeren. Een deel van de extra uitgaven wordt gedekt door verhoging van de belastingen. Bovendien belooft het college zelf geld te gaan besparen. „Door goedko per te gaan werken of door extra inkomsten te genereren", zegt Van Tatenhove. Het college verwacht na de voorgestelde maatregelen nog een tekort over de jaren 2003 tot en met 2005. Volgend jaar is dat het grootst (ruim 325.000 euro). De jaren erna daalt het tekort, in 2 0 0 6 is er weer geld over. Voor de tekorten in de komende jaren moet nog een oplossing worden. Het collegeprogramma en de globale financiële onderbou wing worden morgenavond in de gemeenteraadsvergadering behandeld. Als de raad het pro gramma vaststelt, wordt het een raadsprogramma. De gemeen teraad kan het dan gebruiken om besluiten die later worden genomen te toetsen. Dranghekken in etalages beveiligen voorlopig fotozaak Verschoore in Vlissingen tegen dieven. doorEdith Ramakers VLISSINGEN - Eén van de verkopers van fotograaf Verschoore in Vlissingen hield na een gesprek met een klant een onaange naam gevoel over. Een paar dagen daarvoor was bij een snelkraak een groot plas mabeeldscherm gestolen en was de pui ka pot gereden. „Door het vreemde gedrag van de zogenaamde klant en de typische vragen, vreesden we dat er opnieuw een auto naar binnen zou rijden", zegt A. Verschoore van de gelijknamige fotozaak. Vandaar dat Verschoore zijn etalages ver sterkte met dranghekken „We kunnen de zaak nu niet goed beschermen. Onze pui is na die kraak ontwricht en niet meer zo dege lijk", merkt Verschoore op. Binnenkort wordt alles gerepareerd. Maar tot die tijd staan er dranghekken in de etalages. „We hebben die hekken van de gemeente Vlissin gen gekregen, omdat we meer bescherming wilden. De verkeersborden hebben we er zelf als ludieke actie tegenaan gehangen." De hele gang van zaken stemt Verschoore niet vrolijk. Volgens hem zijn fotozaken met audiovisuele apparatuur de laatste jaren steeds vaker doelwit van inbrekers. „Het zijn schijnbaar makkelijk verhandelbare apparaten. Dat geldt ook voor gereedschap en mobieltjes. Als een bepaald gilde er iets MIDDELBURG - De straf voor de 45-jarige Middelburger die in maart 2000 een parkeerwachter heeft aangevallen, is in ho ger beroep terug gebracht tot een voorwaardelijke celstraf. De politierechter in Middelburg had hem veroordeeld tot een maand cel. Het gerechtshof in Den Haag zette dat om in twee weken voorwaardelijk. De man was verhaal gaan halen bij de dienst Parkeerbeheer nadat hij, volgens hem onterecht, een bon had gekregen. De situatie liep uit de hand. De man sloeg met zijn vuist door de ruit en duwde de aanwezige ambtenaar. Volgens het slachtof fer had de man hem ook geslagen, de man heeft dat altijd ont kend. De aanklager had tijdens behandeling van de zaak in hoger beroep twee weken voorwaardelijke celstraf en veertig uur werkstraf geëist. Het gerechtshof heeft de werkstraf laten vervallen. Ook de geëiste schadevergoeding hoeft niet te wor den betaald. MIDDELBURG - Een 48-jarige vrouw uit Terneuzen pro beerde gisteren de Middelburgse poliltierechter te overtuigen van haar onschuld aan een winkeldiefstal. Zowel officier van justitieC. Oldenburger als politierechter A. Gaakeer wilde de verdachte nog wel geloven dat het haar bedoeling niet was ge weest om 4 maart dit j aar bij de Hema in Hulst de paashazen te stelen, maar wat er was gebeurd, bleef in hun visie diefstal. De Terneuzense werd conform de eis veroordeeld tot dertig uur werkstraf. De vrouw deed op zitting geëmotioneerd haar verhaal. „Ik ben met de paashazen naar de vleeswarenafde- ling gelopen. Ik had de portemonnee in mijn hand. Ik ben me er niet van bewust geweest dat ik de paashazen in mijn tas heb gestopt en ermee naar buiten ben gelopen." De rechter con cludeerde dat de verdachte gestresst was en een onzekere in druk maakte. Gaakeer adviseerde haar altijd samen met een ander te winkelen, zodat de kans op het stelen van goederen of levensmiddelen tot een minimum beperkt blijft. MIDDELBURG - Een 36-jarige inwoner van Wemeldinge is gisteren in Middelburg veroordeeld tot een boete van 500 eu ro. Politierechter A. Gaakeer achtte bewezen dat de Wemel- dingenaar vernielingen heeft aangericht aan een auto en twee keer zonder noodzaak het alarmnummer 112 heeft gebeld. Volgens officier van justitie C. Oldenburger was de man 4 juli vorig jaar in Wemeldinge boos geworden toen er een auto ver keerd geparkeerd stond. Hij had zich afgereageerd door de achterruitenwisser af te breken en de buitenspiegel te vernie len. Een getuige had de gedupeerde autobezitter verteld dat de dader vlakbij woonde. Toen die verhaal ging halen, ontstond er een vechtpartij. Voor het bellen van het alarmnummer op 20 september vorig jaar en 21 maart dit jaar had de man naar zijn mening een goed motief, omdat hij door de combinatie bier en medicijnen on wel was geworden. De officier vond dat de man dat anders had moeten oplossen, want door het alarmnummer te bellen had hij de weg voor anderen geblokkeerd. foto Ruben Oreel in ziet, moet j e alert zij nIk word er niet ang stig van, wel boos." De dieven die bij Verschoore tijdens het pinksterweekeinde naar binnen reden met een witte auto, hebben volgens de eigenaar in opdracht geopereerd. „Waarom hebben ze anders alleen maar het beeldscherm mee genomen? Het was een doelbewuste actie. Er was meer te stelen. Daar komt bij dat je nergens anders in Zeeland zo'n plat scherm kon kopen." De verkopers zijn volgens Verschoore intus sen gespitst op afwijkend koopgedrag. „Wij hebben er een neus voor ontwikkeld." De politie is nog bezig met het onderzoek. KLOETINGE - Uit een woning aan de H. Roland Holststraat in Kloetinge hebben inbrekers eerst autosleutels, een porte monnee met geld en papieren en een gsm gestolen, alvorens er met de auto vandoor te gaan. Het gaat om een blauwe Peugeot 307 met het kenteken 58-HJ-HJ. De auto is enkele tiendui zenden euro's waard. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het Bureau voor Toerisme Zeeland houdt op zaterdag 22 en zondag 23 juni voor de derde keer het culinaire evenement van Zeêland, de Smaek van Zeeland. Op een kookpodium op het Abdijplein in Middelburg koken Zeeuwse koks gerechten. Het publiek kan die tegen een gering prijsje ko pen. Doel van de Smaek van Zeêland is om iedereen te laten genieten van de culinaire rijkdom die de provincie te bieden heeft. Dat varieert van Oosterschelde- kreeft tot Zeeuws vlegelbrood. Op de menukaart staat onder meer: Zeeuwse palingmousse, Zeeuwse lamszwezerik, Zeeuw se karnemelksorbet en Zeeuws kalfsvlees. De menukaart wis selt elk uur van gerecht. Dit jaar staat de zaterdagavond in het teken van de Oosterschelde- kreeft. Zowel liefhebbers als mensen die nog nooit kreeft hebben gegeten, kunnen op de zaterdagavond komen proeven. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Naast de restauranttent kan het publiek struinen over de Zeeuwse streekprodukten- markt. Hier staan producenten met hun Zeeuwse witlofsoep, Zeeuwse mosterd, Zeeuwse ap pelsap, vlegelbrood en Zeeuwe eierdrank. De Smaek van Zeêland valt dit jaar, net als in 2002, in de week van het platteland. Voor de Zeeuwse Land- en Tuinbouw organisatie is dat de mogelijk heid om de opening van de week van het platteland te koppelen aan de Smaek van Zeêland. Op tijden dat er niet wordt gekookt, treden Zeeuwse artiesten op. Het culinaire evenement opent op zaterdag 22 juni om 12.00 uur. Tot 22.00 uur begint op elk heel uur een nieuwe kooksessie in de tent. Op elk half uur treden Zeeuwse artiesten op. Op zon dag 23 juni begint de Smaek van Zeêland om 13.00 uur. Het fes tijn eindigt om 19.00 uur. ELLEWOUTSDIJK - De fractie van GroenLinks in de gemeen teraad van Borsele wil ophelde ring over de toestand van de zeewering ter hoogte van Fort Ellewoutsdijk. De partij heeft daarover vragen gesteld aan het college van burgemeester en wethouders. Aanleiding daarvoor zijn de be vindingen van waterschap Zeeuwse Eilanden. Dat heeft vastgesteld dat de vooroever bij het fort vorig j aar opnieuw is af gekalfd. Er wordt daarom een proefproject opgezet, dat vooral duidelijkheid moet geven over de kwaliteit van de bestorting ter plaatse. GroenLinks vraagt zich af of het gemeentebestuur wel op de hoogte was van de verslechte ring van de zeewering. De frac tie dringt erop aan dat de ge meenteraad hoe dan ook zo snel mogelijk wordt geïnformeerd over de situatie. Dat geldt ook voor de maati'ege- len die worden genomen ten oosten van de Total-steiger in Vlissingen-Oost. Daar is de vooroeveit de afgelopen jaren aanzienlij^ steiler geworden. Om de veiligheid te waarbor gen, is de oever onlangs van be- storting voorzien. Camping Ons Buiten in Oostkapelle heeft de afgelopen tien jaar al van alles gedaan om milieuvriendelijker te werken; maar het moet wel rendabel zijn, maakte eigenaar K. Coppoolse gisteren duidelijk. foto Lex de Meester door Emile Calon OOSTKAPELLE - Niet zeu ren, initiatief tonen en samen werken. Die boodschap ver kondigde de Veerse wethouder M. Te Roller gisteren bij de start van het milieuproject voor minicampings. Want al leen zo lukt het om Zeeland op de toeristische kaart te hou den, aldus de bewindsvrouw. Volgens Te Roller weet de re creatiesector dat toeristen niet automatisch meer richting Zeeland komen. Om die reden is samenwerking met alle par tijen nodig om een zo goed mo gelijk product te leveren. Heel wat minicampinghou- ders waren gisteren naar Zeelandcamping Ons Buiten in Oostkapelle gekomen om het begin van het project mee te maken. Campinghou); der K. Coppoolse liet hen zien wat hij in de afgelopen tien jaar heeft gedaan om zijn be drijf milieuvriendelijker te maken. Hij betoogde dat je als ondernemer er vooral zelf in moet geloven. „Je moet er voor de volle honderd procent ach ter staan, Doe je dat niet, dan lukt het bijvoorbeeld niet om het personeel te overtuigen." Veel ondernemers waren on der de indruk van alles wat Coppoolse de afgelopen jaren heeft gerealiseerd op het ge bied van milieumaatregelen. J. Dees uit Cadzand stelde ech ter dat het voor een grote on derneming vaak toch wat makkelijker is om allerlei maatregelen te nemen. Zo heeft hij nutsbedrijf Delta al eens laten uitrekenen of hij zonnecollectoren op zijn be drijf kan plaatsen. „Kan niet, kost mij geld." Hij stelde klip en klaar dat als een maatregel budgetneutraal kan worden ingevoerd, hij niet aarzelt. Als hij echter geld bij moet leggen, haakt hij af. Want de klanten willen niets extra's betalen voor een milieuvriendelijke camping. Te kostbaar Voorzitter S, Jobse van de Ve- kabo Walcheren/De Bevelan- den viel hem daarin bij. Vol gens hem is het voor een minicamping vaak te kostbaar om allerlei milieumaatregelen te nemen. Hij tekende daar verder bij aan dat de meeste bedrijven wel al doen wat ze kunnen, zo als waterbesparende douche koppen, isolatie en spaarlam pen gebruiken. De komende drie jaar moeten minimaal twintig Veerse en veertig Zeeuwse minicam pings een bronzen, zilveren of gouden milieubarometer zien te veroveren. In navolging van het milieuproject voor Zeeuw se campings en bungalowpar ken krijgen nu ook onderne mers van minicampings de kans om alles te leren over duurzaamheid. Enerzijds krij gen ze tips om de milieubelas ting te verminderen, zodat ze minder energie en water ver bruiken en hun afvalberg ver kleinen. Anderzijds leren ze hoe ze op een duurzame ma nier kosten kunnen besparen en ze hun (milieu)imago kun nen verbeteren. In Nederland is nog niet eerder een milieuproject voor mini campings georganiseerd. Ge deputeerde T. Poppelaars be loofde dat over enige tijd ook een milieuproject wordt opge zet voor hotels en dagattrac ties. MIDDELBURG - In de Middel burgse binnenstad wordt op midzomernacht, 21 juni, een Skate Night gehouden. Voor de eerste maal gaat het skatepeloton over een vieren half kilometer lang parcours door het centrum. Inschrijven kan vanaf 19.00 uur in de Vlees hal op de Markt, waar een uur later de start is. Komende zatèr- dag 1 juni is er een skate- en skeelertocht vanuit Grijpsker- ke. Deelnemers kunnen kiezen tussen drie afstanden: 20, 40'en 60 km. De start is vanaf de Ker- kring, bij café In de Gouwe Gheijt. De inschrijving start om 12.00 uur en de start is om 13.00 door Gerrit van Loon OOST-SOUBURG - Twee we ken op vakantie naar de Veluwe was voor Maria Houtekamer lang genoeg. „We verlangden terug naar de Zeeuwse zee lucht", vult haar man Levin Verberkmoes aan. Gisteren vierde het echtpaar uit Oost- Souburg zijn zestigjarig huwe lijksfeest. De 83-jarige Levin en 81-jarige Maria kijken terug op hun jarenlange samenzijn in het geliefde Zeeland. Levin Verberkmoes werd in Zaamslag geboren. In zijn diensttijd, rond 1939, verdedig de hij de stelling Rilland tegen de Duitse bezetter. Ook leerde hij in zijn tijd als militair de in Krabbendijke geboren Maria Houtekamer kennen. „Ik zag hem niet zo zitten toen ik hem voor het eerst zag", vertelt ze meer dan zestig jaar later. Ze lacht. In 1942 gaven ze elkaar, na een tocht in een rijkoets met paar den en in het gemeentehuis van Krabbendijke, het jawoord. Levin en Maria gingen op zich zelf wonen in Oost-Souburg. Vlakbij het werkterrein van Le vin: de Schelde in Vlissingen. Hij verdiende daar de kost als machinebankwerker. Precisie werk, omdat hij hoofdmotoren van schepen repareerde. Vrouw Maria zorgde intussen voor de zeven kinderen. Later kwamen er dertien kleinkinderen en ze ven achterkleinkinderen bij. De familie komt veelvuldig op be zoek in het knusse huisje aan de Zeewijksingel in Oost-Sou- burg. Moestuin Het echtpaar verveelt zich geen moment. Ze zijn elke dag nog actief bezig. De moestuin kan niet zonder Levin, en Levin kan niet zonder moestuin. Maria is een kei in borduren en zorgt elke dag voor valkparkiet Pietje. Voor het zemen van de bovenste ramen komt een glazenwasser, maar de onderste doet Levin zelf. Het huisje moet er tenslotte gezellig uitzien. De bos bloemen die gisteren prominent op de ka mertafel prijkte droeg daar ze ker aan bij. Ze waren van burge meester A. van Dok-Van Weele, die het echtpaar feliciteerde met het jubileum. Maria Houtekamer en Levin Verberkmoes, zestig jaar bij elkaar. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11